1/Js DE ENIGE TANDPASTA DIE HET SPEEKSEL HELPT. Componeren in Haarlem concert-thema in mei Craig Russell in september naar ons land Él i" 11 lil I Bh. THE HITCH BESCHOUWDE FILMEN ALS CORVEE EN ACTEURS ALS VEE lil Kinderboekenweek opent in Middelburg ai 1 SB w Paul van Westering componeert vaderlands” werk •wl f ;J Zetduiveltje Rijk muziekleven in de Spaarnestad A 4 11 KUNST 19 8 0 APRIL WOENSDAG 3 0 - - door Pieter van lierop - UTRECHT. Op vermoedelijk Chaplin na heeft geen enkele filmregisseur uit de geschiedenis ooit in vermaardheid kunnen wed ijveren met de gisteren overleden Alfred Hitchcock. En dat terwijl Chaplin in al zijn films op één na vrijwel onafgebroken zelf in beeld was, terwijl Hitchcock in zijn werkstukken slechts luttele seconden voor zichzelf placht te reserveren, en dan moet je nog goed je ogen openhouden of je had het „handelsmerk” gemist. Maar Hitchcock’s naam werd synoniem voo een soort film: de thriller, die vriendelijk of grimmig geaard kon zijn, maar altijd garant stond voor spannend escapisme. Als „The master of suspense” zal tot in lengte van dagen zijn legende levend blijven. HAARLEM. Van de veertien componisten die in Haarlem ge woond en gewerkt hebben, c.q. wonen en werken, zal er het een en ander te horen zijn op de acht concerten die de maand mei in het kader van het zogenoemde Stedenproject in het Haar lemse concertgebouw gegeven worden. Bij deze concerten is het overigens steeds zo, dat er slechts een gedeelte van het programma Haarlems genoemd kan worden. Een uit zondering daarop vormt het concert van vrijdag 30 mei: een liederenavond waarop uitsluitend werk van Haarlemse compo nisten aan de orde komt. Door Johan van Kempen Morbide humor k i Premières En leveren daardoor een bijdrage tot het natuurlijk evenwicht in de mond. Door deze aktivering is uw speeksel beter gewapend in de strijd tegen de bacteriën en dus tegen aantasting van uw gebit. Misschien niet onverstandig om binnenkort ook met Zendium te gaan poetsen. Volgende film i <i-' iii iiW: 1 i I i 1 "j Hebt u nog uw eigen tanden en kiezen.7 Dan is deze advertentie uiterst belangrijk voor u. De afgebeelde tandpasta - Zendium - bevat namelijk behalve fluoride ook enzymen. De enzymen in Zendium verhogen de bacterieremmende werking van het speeksel. - Hitchcock kan a zijn laatste nu film maken f- hoofdpersoon 1 JOS DE KLERK. HENDRIK ANDRIESSEN. JAN MUL. Russell als Judy Garland (Foto Lex van Rossen) (ADVERTENTIE) e- v- n. n- r r (Van onze kunstredactie) LOS ANGELES. De Canadese enter tainer in travestie Craig Russell, wiens debuut in ons land vorig jaar een zege tocht werd, komt in september terug voor een zestal shows in het kader van een uitgebreide Europese toernee. Rus sell zal tijdens deze toernee voor het eerst ook in Parijs en Londen te zien zijn, terwijl ook Scandinavië interesse toont voor de man die in act en zang een kleine dertig vrouwelijke Hollywood- en show- business-sterren ten tonele voert. Hitchcock’s carrière omvat een halve eeuw filmgeschiedenis. Geboren op 13 au gustus 1899 in Leytonstone (in het Engelse graafschap Essex), als zoon van een ka tholieke groenteman, kwam Alfred Hitch cock na een strenge opvoeding op een internaat van de Jezuïeten, terecht in het reclamewezen. Via de Engelse dochter- maatschppij van Famous-Players-Lasky rolde Hitchcock in 1919 het filmbedrijf binnen en maakte in 1922 zijn eerste (on voltooid gebleven) film: Number 13. gekomen. Spannende vertellingen waarin lang niet altijd het „who dunnif’-element van belang was. Het was juist een van de meest kenmerkende trucs van de meester om de duistere feiten al aan de zaal prijs te geven, als zo’n arme Cary Grant of James Stewart nog helemaal niet wisten wat hen boven het hoofd hing en met open ogen op het gevaar afliepen, in de hoop juist daar veiligheid te vinden. geweest. Tot de meest geringe details placht hij scène voor scène, shot voor shot in zijn scenario voor te schrijven en zelfs voor te tekenen. Het opnemen was daarna routine. e, )t n a. et la 0- il. 10 o- n. d s o e e *m ok. ij- tet ar 55 n n is le Q. d le n n >n o- 15 n ;r ie j- h i- i- il L- 8 i- V- ig ‘1- 11. SS LL- T e P ït It ‘T S e a. )0 )0 n. 61.; l'i (Van onze kunstredactie) In opdracht van de NOS heeft de in Zandvoort gevestigde componist Paul Chr. van Westering een zogenoemd „va derlands” werk geschreven voor symfo- nie-orkest, dat de naam Fanfare, Berceu- ze en Koraal heeft gekregen. Van Westering verwerkte onder meer het Wilhelmus in deze compositie, die op 5 mei in de Haagse Houtrusthallen zal wor den uitgevoerd in aanwezigheid van de koninklijke familie. De gebeurtenis zal ook via radio en TV te volgen zijn. De muzikale realisatie ligt in handen van het (versterkt) Promenade Orkest onder leiding van Jan Stulen. Anders dan in Londen waar Russell vermoedelijk een gezamenlijke show met de Engelse komiek Max Bygraves plant, zal hij in Nederland wederom solistisch optreden. De aanpak in de nieuwe show zal verschillen van zijn vorige toernee, omdat nu de ontwikkeling van zijn diver se vrouwelijks voorbeelden centraal zal staan. Zo krijgt het publiek straks bij voorbeeld Barbra Streisand in verschil lende stadia van haar loopbaan voorge spiegeld. Ook worden enkele nieuwe „ty pen” gebracht, zoals Evita Perron en De borah Harry (Blondie). De entertainer zal op zijn toernee wor den vergezeld door een vijf man sterke filmploeg die een geïmproviseerde docu mentaire rond de persoon en de showman Russell zal samenstellen. Opgetreden wordt op 6 september in het Scheveningse Circustheater, op 7 septem ber in de Utrechtse Schouwburg, van 8 tot en met 10 september in het Amsterdamse Theater Carré en op 11 september tenslot te in de Rotterdamse Schouwburg. Een tv- optreden behoort niet tot de waarschijn lijkheden. Kaarten voor de shows zullen overigens voorlopig nog niet verkrijgbaar zijn. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM. „Alle spiegels tot ver- spiegels”, zo luidt het thema van de 27e kinderboekenweek. Deze wordt van 1 tot 12 oktober gehouden. De kinderboeken- weekuitgave, die voor deze week speciaal zal verschijnen heet Spook tussen spoken. Willem Wilmink schreef de tekst en Alfons van Heusden verzorgde de illustraties. De opening van de kinderboekenweek is dit jaar in Middelburg. Een speciale trein, met schrijvers, tekenaars, uitgevers en lezertjes, vertrekt vanuit Amsterdam daarheen. Dan zullen ook de gouden en zilveren griffels voor schrijvers en het gouden penseel voor een tekenaar worden uitgereikt. De eerste naam die de gemiddelde mu ziekliefhebber, binnen dit kader in ge dachten zal schieten is die van Hendrik Andriessen. De oudste van de nog levende Haarlemse componisten, wiens werken dikwijls ook in de Spaarnestad hun pre mière beleefden alvorens hun weg te ba nen naar een vaste plaats op het Neder landse en vaak ook internationale reper toire. Verbindingsdraden zijn er in het van ouds rijke Haarlemse muziekleven altijd genoeg geweest en ook nog steeds aan wijsbaar. Zo is bijvoorbeeld stadsorganist Albert de Klerk die ook vanwege aller hande nevenactiviteiten zoals het diri- gentschap van het Koor Katholiek Haar lem zeker in onze regio geen enkele intro ductie meer behoeft een oudleerling van Hendrik Andriessen. De Klerks schrijfstijl, die balanceert tussen die van de neobarok en de laatro- mantische en moderne Franse toonkunst, Typerend voor Hitchcock was verder de droge, morbide humor (met vaak een ka tholieke geestelijke als doelwit, de regis seur had heel wat op zijn Jezuieten af te reageren) en zijn jongleren met zoge naamde „red herrings”, een term waar de meester, „dwaalsporen” in cle plots mee placht aan te duiden. En dan was er nog de Hitchcock type rende inventiviteit op technisch gebied, om bijzondere effecten te bereiken. Het fameuze, vergiftigde glaasje melk uit Sus picion, waar hij de dreigende uitstraling van wist te suggereren met een lampje in het glas. De hand met de revolver, die hij voor Spelbound liet fabriceren in afmetin gen van ruim een meter hoog, om zo die bedreigende hand en Ingrid Begman bij de deur, tegelijkertijd scherp in beeld te kunnen krijgen. Een „MacGuffin” placht hij zo’n soort vondst te noemen. Het legen darische shot in Frenzy, waarbij de plaats van de moord verlaten wordt via een onondoorbroken camerabeweging, een trap af, een huis uit en dwars de straat over. is in het verleden al uitgebreid in de concertpraktijk te bewonderen geweest. Evenals van De Klerks in moderner idi oom componerende oudleerling Bernard Bartelink, thans organist van de Haar lemse kathedraal, kan men op 30 mei kennismaken met specimen van diens cre atieve bijdragen aan het liedrepertoire. Ook de in 1969 overleden musicoloog en recensent van het Haarlems Dagblad Jos de Klerk, vader van Albert, is vertegen woordigd in de Haarlem-maand. En wel met diens Bevrijdingscantate op het nationale feestdagconcert op 5 mei door de Haarlemse Koorunie en later met De Fluit van Pan, dat door het West-Fries Mannenkoor uit Wognum (met Renée Hes- merg als fluitsoliste) op donderdag 29 mei ten gehore wordt gebracht. Bij diezelfde gelegenheid hoort men een mis van de in 1916 op 45-jarige leeftijd overleden en destijds hoog gewaardeerde Philip Loots, wiens nagedachtenis nog wordt geëerd met een hardstenen bank in de Haar lemmer Hout. Bij andere films was hij aanvankelijk vooral betrokken als scenarioschrijver of regieassistent. In 1925 begint zijn eigenlij ke carrière, die in zijn eerste, Engelse periode geleid heeft tot de hoogtepunten. Blackmale (1929), The man who knew too much (1934), The 39 steps (1935), Sabotage (1936) en The lady finishes (1938). In 1937 was hij al eens door David O. Selznick gevraagd om naar Hollywood te komen .voor het vervaardigen van een film over de ramp met de Titanic. „Hitch” zag wei nig in dat project, maar wist de uitnodi ging zo om te buigen dat hij twee jaar later wel Rebecca in Amerika kon maken. En vervolgens bleef hij daar 20 jaar wonen (met een onderbreking in ’49 en ’50 voor weer twee Engelse produkties) om er in totaal 26 films te regisseren. En velen daarvan werden klassiek: Spellbound (’45), Notorious (’46), Dial M. for Murder (’54), The remake van The man who knew too much (’56), Vertigo (’58), North by Northwest (’59), Psycho (’60), The Birds (’63). In 1972 maakte hij (weer terug in Engeland) Frenzy en in ’75 Family Plot (weer in Amerika). Dat Hitchcock’s naam zo’n begrip is geworden bij het breedst denkbare pu bliek dat anders helemaal niet zo goed bij pleegt te houden wie van een film eigen lijk de regissseur mag zijn, houdt verband met de heel markante stijl van deze mis- daadfilmer bij uitstek, die het publiek ook altijd heeft gegeven waar het voor was Maar die liefde voor technische foefjes veroorzaakte in sommige van zijn ilms ook beduidende zwakten. Zoals de door Dali ontworpen Freudiaanse droomse- quence uit Spelbound. En Family Plot moet de laatste film ter wereld zijn ge weest waarin een autorit nog gesugge reerd moest worden via achtergrondpro- jectie. „Hitch” filmde niet graag op straat. Het is op een week na vier jaar geleden dat Hitchcock’s 53e films, Family Plot, zijn wereldpremière kreeg in Cannes. De kans dat Hitchcock’s 54e film nu snel gemaakt zal worden is groter geworden nu de meester is overleden, al klinkt dat gek. Toch is het mogelijk. In het nieuwsbericht over het Northsea Jazz Festival, dat wij gisteren publiceerden, is een hin derlijke fout geslopen. Een passe partout voor één festivaldag komt vanzelfsprekend niet op tien maar op vijftig gulden (in de vorm van een trein-toegangsbiljet op 65 gul den). Een passepartout voor het geheel driedaagse gebeuren kost 125 (met treinkaartje 130) gulden. Ut. Typerend voor Hitchcock waren de spectaculaire finales in bijvoorbeeld het topje van het Amerikaanse Vrijheids beeld, aan de wijzers van Big Ben, over de presidentskoppen van Mount Rushmore. Typerend voor Hitchcock was zijn voor keur voor wat sullige, houterige acteurs en liefst blonde, koele heldinnen (Grace Kelly, Kim Novak, Ingrid Bergman, Tippi Hedren), die in zijn visie achter hun preut se mantelpakjes nu juist een en al opge kropte sensualiteit bewaarden. Hitchcock heeft nooit onder stoelen of banken gestoken dat hij het maken van films, vooral de laatste jaren, steeds meer was gaan zien als een corvee. „Het belang rijkste werk voor een film, doe je thuis”, placht hij steevast op te merken in inter views, „eerst besluit je wat de personages in een bepaalde intrige zullen gaan doen en daarna geef je hun voldoende persoon lijke kemmerken om aannemelijk te ma ken dat ze het doen”. Hitchcock is altijd een technisch man netje geweest, vanaf het moment dat hij in 1919 de filmbusiness binnenstapte als ver vaardiger van titelplaten en ontwerper van decors. Dingen zijn voor hem in zijn films altijd belangrijker geweest dan ech te herkenbare menselijkheid „Acteurs zijn vee”, was zijn meest fameuze uit spraak en een begenadigd spelregisseur is Hitchcock ook nooit geweest. Er diende eenvoudig te gebeuren wat er in de script stond en de camera suggereerde er wel bij, wat er aan emoties diende over te komen. En die dingen stonden allemaal muurvast van tevoren, voor improvisaties is erbij Hitchcock op de set nooit ruimte Nog steeds wordt er in Haarlem druk gecomponeerd, zodat er ook premières hun beslag zullen krijgen. Een Roemeens vioolpianoduo brengt op zaterdag 31 mei in de Tuinzaal een dit jaar voltooide sona te van Rob du Bois, terwijl er de avond daaraan voorafgaand dan al op het zelfde podium splinternieuwe liederen zullen hebben geklonken van Henri Carf (pseu doniem van Henk van Kempen sr., beter bekend als architect, onder meer vanwege diens in de nabije toekomst te realiseren restauratieplannen voor de Grote- of St. Bavokerk). Hans Kox, onlangs nog in het nieuws vanwege diens niet malse kritiek op het huidige muziekonderwijsbestel, laat zich dan ook al als liedcomponist gelden. An dere bekende Haarlemse namen als die van Willem Rettich, Jan Mul, Henk Bij- vanck, Paul Christaan van Westering en Sas Bunge staan op dat zelfde program ma ondanks de helaas ook in de muziekwereld voorkomende conflicten die zich in het verleden en heden tussen de betreffende componisten hebben voorge daan en voordoen broederlijk naast elkaar opgesteld. Artistieke barrières zijn nu eenmaal gemakkelijker te slechten dan die welke in het maatschappelijk verkeer soms worden opgeworpen. Sommige van de genoemde componis ten zijn al korte of lange tijd overleden. Tot de laatste categorie behoort ook de 18de eeuwer Jacob Nozeman, die destijds door naspeuringen van Jos de Klerk aan de vergetelheid werd ontrukt en van wie ook al liederen te horen zullen zijn, even als van de in 1935 overleden Gerard von Bracken Fock: een componist die ook schilderde en op excentrieke wijze het evangelie uitdroeg. Een vrijwel vergeten figuur, die het alsnog meer dan waard is om leven en werken nog eens extra te belichten. Binnenkort leest u dan ook nog enige nadere bijzonderheden over het be wogen leven van deze Haarlemse kunste naar en over de manier waarop diens artistieke nalatenschap wordt beheerd. flB S wnopasta m, Ss Universal Pictures heeft daar de rech ten voor opgekocht van twee Blake-boe- ken: Sean Bourke’s The springing of Georg Blake en The short night, van Ro nald Kirkbridge. Er waren al lokaties ge vonden in onder meer Finland en er was gedacht aan hoofdrollen voor Sean Con nery en Liv Ullman. Dat de film, drie jaar na voltooiing van het script, nog steeds niet is opgenomen, heeft Hitchcock’s slechte gezondheid als oorzaak. Men heeft het niet aangedurfd een miljoenenproject te starten, met een voor verzekerings maatschappijen niet meer acceptabele Hitchcock in regiestoel. De 80-jarige Brit leefde sinds 1974 op een pacemaker en zijn krachten waren de laatste tijd zo afgenomen, dat hij vorig jaar tijdens een ter ere van hem gegeven banket in Hollywood, zijn feestrede afstak via een van huis meegebrachte videoreco- der. Nu Hitchcock is overleden, zal Uni versal ongetwijfeld een andere regisseur aanzoeken om onverwijld volgens Hitch cock’s postume, maar gedetailleerde aan wijzingen, The short night te realiseren. Maar die film zal dus het dierbare han delsmerk moeten missen. En al dat voorbereidende werk heeft Hitchcock met uiterste precisie reeds ver richt voor „The short night, wat zijn vol gende film had moeten worden. Samen met Emest Lehman had Hitchcock de blauwdruk gereed gemaakt voor deze film, die als romantische thriller is aange- kondigd en die de legendarische spion Georg Blake als hoofdpersoon zou hebben. w .1 iol Xx. W

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11