Irritatie over dumpingklachten Winststijging voor Volkswagenconcern Voorbereidingen tussen de bedrijven door Ir H del me >r, zee nylor senvou oordeli t kom tandlge 1 u Bij raad van bestuur Estel Vorig jaar netto-verlies 173,3 miljoen Omzet zal dit jaar groter worden. Rapport: betere voedselproduktie in Afrika nodig Vooruitzichten West-Duitsland lijken gunstig Aankondiging: gasbesparende ketels verplicht Kamervragen over gratis NS-tickets HCf rs 15 ECONOMIE HWOENSDAG 1980 30 APRIL s W ■HM** - onden Franse bank Obligatielening Zonne-energie Haven Rotterdam Rente VS Vervoer op Spanje Milieu (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. De ver wachtingen van het staalcon cern Estel NV (Hoogovens) voor dit jaar zijn getemperd. F De raad van bestuur van Estel K vreest, dat de hogere kosten i van energie en grondstoffen niet tijdig kunnen worden doorgerekend in de prijzen. lït li WUTW UW» Verwachtingen van Estel getemperd (Van onze redactie economie) Een kijkje op het befaamde Rode Plein in de Russische hoofdstad Moskou, waar weer hard wordt gewerkt aan de voorbereidingen van de grote 1-meiparade. AITOF >242 telbare gheids- (Van onze redactie economie) WOLFSBURG. Volkswagen heeft in het afgelopen jaar een totale winst behaald van netto 667 miljoen mark (733,7 miljoen gulden) tegen 574 miljoen mark in 1978. 1979. Volgens Thomee komt dit doordat prijsverhogingen de stijging van de kos ten niet dekken. Bovendien zal de onder neming zich dit jaar intensiever op de markt bewegen, iets wat het afgelopen jaar niet zoveel resultaat opleverde. Thomee verwacht verder dat de export dit jaar toeneemt. Vanuit de Bondsrepu bliek werd het afgelopen jaar voor 12,5 miljard mark omgezet en vanuit vestigin gen in het buitenland voor 18,2 miljard mark. De voorzitter van de raad van be stuur, Toni Schmuecker, voegde daaraan toe dat dit jaar voor de onderneming bevredigend zal verlopen, tenzij er zich ernstige problemen voordoen met de grondstoffen of de wisselkoersen. Het Volswagenconcem investeert dit jaar ongeveer 3,1 miljard mark, evenveel als vorig jaar. De onderneming hoeft hier voor volgens Thomee geen beroep te doen op de kapitaalmarkt. De moedermaat schappij geeft tot 1982 tien miljard mark uit onder meer introductie van nieuwe, aan herstructurering en modernisering. bij en mechanisering van de oogst en door gebrekkige methoden van drogen, trans port en het verwerken van graan. De bij een reële economische groei van 2,3 procent de inflatie gemiddeld 5,5 procent zal bedragen. Het hoogtepunt van de prijsstrijging is volgens de instituten ech ter bereikt. Tegen het einde van dit jaar zal de inflatie weer onder de 5 procent- gens zitten. De werkloosheid neemt daarentegen, al dus de economische deskundigen, toe. In maart van dit jaar verminderde het aantal werklozen met 120.000 tot ruim 870.000. Dat komt neer op een werkloosheidsper centage van 3,8. De instituten gaan er vanuit dat aan het eind van dit jaar de miljoenengrens weer wordt overschre den. Dat hangt samen met de slechter wordende conjunctuur in de wereld. Volgens het rapport is de groter wor dende staatsschuld (25 miljard mark dit jaar) niet zo erg als soms wordt beweerd. Zij werkt alleen inflationair als zij een straffe geldpolitiek doorkruist. Dat is op het moment echter niet het geval. GRONINGEN. In nieuwbouw en bij de vervanging van centrale verwar mingsketels in bestaande huizen wordt het installeren van een gasbesparende ketel straks verplicht. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) heeft dat deze week aangekondigd in Gro ningen, waar hij met een toespraak de officiële start van het noordelijk isola- tieplan opluisterde.. Gasbesparende ketels komen naar verwachting binnen een jaar in de han del, aldus de directeur-gasverkoop van de Gasunie, drs. J. P. van den Berg, tijdens diezelfde bijeenkomst. De Ga sunie is nauw betrokken geweest bij het ontwikkelen van een prototype van nieuwe ketels. Alle fabrikanten zullen het nieuwe type ketel moeten voorzien van een speciaal etiket, zodat de consu ment het apparaat kan onderscheiden van de tot nu toe gangbare types. Het noordelijk isolatieplan voorziet in het isoleren van 300.000 woningwet woningen in vijf jaar. De Franse bank Societé Genrale, de zevende bank op de wereldranglijst met een balanstotaal eind vorig jaar van 73 miljard dollar, heeft maandag een vesti ging aan de Blaak in Rotterdam geopend. In 1977 opende het bedrijf zijn eerste kantoor in Nederland in Amsterdam. op hf enkel note, kruide ie erui alles im van jdgele s. >s I «C^>L mpakte zonder et laadt 3. Kom- wand- uitwas- stroom- >pladen nt. Bre- werkt De concemomzet kwam uit op 30,71 miljard mark; in 1978 was dat 26,72 mil jard mark. Bij de cijfers zijn inbegrepen de resultaten van Triumph Werke en van Chrysler Motors do Brasil. De moeder maatschappij kwam uit op het positieve resultaat van netto 437,88 miljoen mark (368,08 miljoen). Hier werd voor 24,26 mil jard mark (22,38 miljard) omgezet. Bij de presentatie van het jaarverslag verklaarde de financieel directeur van VW, Friedrich Thomee, dat er voor dit jaar een vergroting van de omzet wordt verwacht, in waarde en in volume. De nettowinst zal echter kleiner zijn dan in (Van onze redactie economie) LAGOS. De Afrikaanse landen die nen hun voedselvoorziening te verbete ren. In de komende vijf jaren zullen zij fundamentele maatregelen moeten tref fen om uiteindelijk in hun eigen voedsel voorziening te kunnen voorzien. Dit staat in een rapport van de economische top conferentie van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid (OAE) in Lagos, dat is opgesteld door de OAE en de Commissie voor Afrika van de Verenigde Naties. De nadruk dient te worden gelegd op vermindering van de oogstverliezen die voor graan worden geraamd op tien pro cent ofwel 4,5 miljoen ton per jaar. De oogstverliezen ontstaan door vertraging De koers van uitgifte van de 10,5 pro cent 15-jarige obligatielening 1980 van 150 miljoen ten laste van de Nederlandse Investeringsbank voor Ontwikkelingslan den NV is vastgesteld op 100 procent, zo hebben emittenten medegedeeld. De in schrijving staat open tot en met 2 mei. Griekenland krijgt de grootste zonne- energiecentrale ter wereld, zo heeft een Griekse regeringswoordvoerder meege deeld. Deze centrale gaat 20 megawatt leveren en zal worden gebouwd in samen werking met het Westduitse ministerie voor Wetenschappelijk Onderzoek en Technologie, dat momenteel met de voor bereidende plannen bezig is. In de Rotterdamse haven is het eerste kwartaal van dit jaar ruim 76 miljoen ton goederen overgeslagen, zeven procent meer dan in het eerste kwartaal van vorig jaar. Er werd weer hoofdzakelijk ruwe olie afgehandeld (35,7 miljoen ton), de ertsoverslag groeide tot 10,7 miljoen ton. De kolenoverslag nam met een derde toe tot 3 miljoen ton, zo meldt het havenbe drijf gisteren. l gemak- it snij- s, vlees (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Voorzitter J.D. Hooglandt van de Raad van Bestuur van Estel NV (Hoogovens) heeft zijn misnoegen uitgesproken over de dumpingklachten van Uni ted States Steel Corporation (USSC) tegen alle grote Europese staalbedrijven. Voorlopig is de strategie van Estel voor de toekomst gericht op het gezondmaken en houden van de Staaldivisie, niet op uitbreiding. De Raad van Bestuur hoopt dat de herstructurering bij een aantrek kende staalconjunctuur er toe zal leiden, dat tegen het midden van de jaren tachtig Estel weer een sterke en gezonde concur rentiepositie in de wereld zal kunnen inne men. Men wil een en ander bereiken met een investeringsprogramma, waarmee ih een reeks van jaren 1.200 zal zijn gemoeid. In de jaren 1973 tot en met 1979 inves teerde Estel ƒ650 miljoen in milieube- schermende installaties. De lopende kos ten voor milieubeschermende installaties bedroegen vorig jaar ongeveer 280 mil joen gulden. Per ton ruwstaal betekende dat een kostenbelasting van 25. Hoogovens in IJmuiden produceerde vorig jaar 5,5 miljoen ton ruwstaal, vier procent meer dan in 1978. De raad van bestuur geeft toe, dat de uitbreiding van de produktiecapaciteit in IJmuiden tot elf miljoen ton staal per jaar voorlopig niet actueel is. Zoals bekend wil het streekplan voor het Amsterdam-Noordzeekanaalgebied een uitbreiding van de produktiecapaci teit van Hoogovens tot elf miljoen ton staal per jaar niet onmogelijk maken. De capaciteitsuitbreiding, die is verweven met de plannen voor een voorhaven aan de noordpier in IJmuiden, was destijds inzet ven een hevig meningsverschil in de Provinciale Staten. Het streekplan werd vorig jaar juni vastgesteld en heeft een looptijd van tien jaar. Dan moet een nieuw plan worden vastgesteld. Eventuele uitbreidingsplan nen van Hoogovens zouden echter pas over een jaar of vijftien hun beslag kun nen krijgen, dus in de volgende streek^ planperiode. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid P. A. M. Cornelissen (CDA) wil van minis- ter Tuijnman (Verkeer) weten wat het verschil is tussen het onbeperkt gratis vervoersbewijs dat kopers van het was middel Dreft binnenkort in de tonnetjes zullen aantreffen, en de halfgeldkaartjes die NS enige tijd geleden beschikbaar stelde aan koffiekopers. Bij de begrotingsbehandeling in januari had Tuijnman de Kamer toegezegd dat zulke acties niet weer zouden plaatsvin den, ondanks de stimulans voor het trein vervoer die van de koffie-met-reductie was uitgegaan. Van half mei tot half augustus levert Dreft in zijn tonnetjes wasmiddel door NS beschikbaar gestelde „gastrechtbewij- zen” die recht geven op een gratis trein kaartje voor gebruik binnen Nederland, zonder beperking voor afstand of klas, enkele reis of retour. Wel is dit gastrechtbewijs alleen geldig voor een „gast”, dat wil zeggen dat degene die louder dan negen jaar) een treinreis koopt, zich na afstempeling van het gas trechtbewijs kan laten vergezellen door iemand die dezelfde reis maakt, zodat beiden voor half geld reizen. NS vindt de Dreft-actie „een gans ande re” dan die met de koffie van Kanis en Gunnik, maar ontkent niet dat treinpassa- giers door middel van een commerciële actie een reductie van vijftig procent wordt gegeven; het onderwerp van kritiek van de Tweede-Kamerladen Van der Spek (PSP) die daarover in november schriftelijke vragen had gesteld en Corne lissen. Alvorens de actie te beginnen, heeft NS zich niet met minister Tuijnman ver staan. Volgens Hooglandt is de Amerikaan se regering allerminst gelukkig met het optreden van USSC. Achter de klacht van USSC ging volgens hem meer schuil, dan alleen een zuiver individue le actie tegen de Europese import van staal in de Verenigde Staten. De Ame rikaanse staalindustrie zou met de dumpingklachten extra steun willen afdwingen, zoals een versoepeling van de milieuwetgeving en fiscale voor delen. Als reactie op de indiening van de klachten van de USSC heeft de Ameri kaanse regering onmiddellijk het sinds mei 1978 geldende „trigger priceme- chanisme” geschorst, zo zette Hoog landt uiteen. Dit „trigger pricemecha- nisme” hield in, dat de staalimport in de USA werd gebonden aan een be paalde berekende minimumprijs, op straffe van blootstelling aan zoge noemde versnelde ariti-dumpingproce- dures. Nu het „trigger pricemechanis- me” is geschorst zijn de importen uit alle derde landen naar de VS vogelvrij verklaard. Andere VS-producenten buiten USSC hebben zich daarover in Washington beklaagd. Estel is er voor stander van dat het trigger-pricebegin- sel wordt hersteld, aldus Hooglandt. „Wij hebben de indruk, dat na een te lang uitstellen van een aanpak van de produktie van rijst, mais, losse gierst en trosgierst zal moeten worden gestimu leerd. Indien op nationaal en regionaal niveau met volledige inzet wordt getracht de ge breken te verhelpen en indien daarvoor voldoende financiële middelen beschik baar worden gesteld, moet het mogelijk zijn de oogstverliezen tot de helft te beper ken. Ook zal op korte termijn aandacht moeten worden geschonken aan uitbrei ding van de opslagcapaciteit van voedsel met het oog op de beoogde produktietoe- neming van voedsel met 18 20 procent in de eerste vijf jaar van de jaren tachtig. Deze toeneming komt neer op 17 miljoen ton, inclusief 13 miljoen ton graan. (Van onze redacteur in West-Duitsland, Hans Amessi) BONN. De Westduitse economie heeft weinig last van vooijaarsmoeheid. Er wordt weliswaar op gerekend dat de conjunctuur in de tweede helft van dit jaar afzwakt, maar niemand weet of dit met een zachte landing of een buiklanding eindigt. Zo mag het jaarlijke rapport van vijf economische instituten uit de Bonds republiek worden uitgelegd. De instituten zijn, met uitzondering van het Kieler-instituut, optimistisch, een re cessie blijft uit. En als de politieke situatie in de wereld zich niet dramatisch toe spitst, wordt de verzorging met belang rijke grondstoffen niet gestoord. Het rapport komt tot de conclusie dat Enkele Amerikaanse banken hebben maandag hun „prime rate”, de rente die zij in rekening brengen op kredieten aan hun meest kredietwaardige klanten, met één procent verlaagd tot 18,5 procent. Morgan Guaranty Trust was de eerste bank die deze ongebruikelijke grote verla ging van de prime rate doorvoerde. Zij werd gevolgd door de Bank of New York. Het zogenoemde pendelvervoer op Spanje krijgt wat meer armslag. Dat bete kent dat reizigers, die met een bus naar Spanje reizen, behalve op de plaats van bestemming ook op twee andere op de reisroute gelegen plaatsen kunnen uit- of instappen. Dit is volgens het ministerie van Verkeer en Waterstaat afgesproken tijdens overleg in Den Haag tussen dele gaties van het Spaanse ministerie van Transport en het Nederlandse ministerie. Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne streeft ernaar de milieu- effectrapportage (MER: onderzoek naar gevolgen van nieuwe activiteiten voor het milieu) dit jaar nog aan de Tweede Kamer voor te leggen. Tevens zal hij algemene richtlijnen opstellen voor de rapportage. Deze zullen een voorlopig karakter krij gen. Zij zullen bij het komende interim- beleid al kunnen worden gebruikt. Voorts zal hij een onderzoek op gang brengen om de MER op de belangrijste zaken toe te spitsen. Dit zegde de bewindsman maan dag toe tijdens een vergadering van de vaste Kamercommissie voor milieuhygië ne in Den Haag. IS zws jd. on in ■26/4. I I. werkelijke problematiek de Ameri kaanse staalindustrie nu de stok van de vermeende dumpingimporten zoekt om de hond te slaan”, zo meende de voorzitter van de Raad van Bestuur. De marktpositie, die Europa en Japan en de overige importeurs in de USA hebben opgebouwd wordt door de re cente ontwikkeling in gevaar gebracht. Globaal genomen nemen Europa en Japan en de overige importeurs ieder een derde van de totale Amerikaanse staalimport voor hun rekening, waar bij Europa in het bijzonder gerekend kan worden tot de traditionele staal- handelspartner van de VS, adlus Hoog landt. Hij vindt dat traditionele han delsstromen erkend moeten blijven. Herstructureringslasten mogen niet op andere landen worden afgwenteld. Hooglandt deed een beroep op de rege ring het „algemene en verder strekken de belang” van deze zaak in te zien en via politieke wegen naar een oplossing te zoeken. Volgens een nadere toelichting van de Raad van Bestuur van Estel was de verhouding in de staalimport in de VS vroeger respectievelijk Europa veertig procent, Japan veertig procent en de derde-landen twintig procent. Er heeft zich een verschuiving voor gedaan ten gunste van de derde-lan den: de verdeling is nu respectievelijk één derde - één derde - één derde. Omgekeerd heeft zich ook een ver schuiving voorgedaan in de export van Hoogovens IJmuiden. Tegenover de vermindering van de export naar de Verenigde Staten staat een toename van de export naar de derde-landen (Zuid-Amerika, Midden-Oosten, Sovjet-Unie). tijd tien procent onder het record van 1974. Het Estel-concem zelf zat zes per cent beneden de produktie in 1974. De afzet van staal nam in de Europese Gemeenschap weliswaar toe met zes pro cent. Deze stijging werd voor 3,5 procent veroorzaakt door een vergroting van de voorraden. In West-Duitsland was het staalver- bruik 5,4 procent hoger. In Japan nam het staalverbruik door het conjunctuurher- stel toe met ongeveer 15 procent. Estel profiteerde vorig jaar van de gestegen vraag naar staal. De ruwstaalproduktie lag met 11,5 miljoen ton 10,7 percent hoger dan het voorafgaande jaar. De produktie van walserijprodukten kwam op 9,5 mil joen ton, een toeneming van 10,3 percent ten opzichte van de produktie van 1978. Volgens Hooglandt verkeert de Europe se staalindustrie nog steeds in een crisis. Hoewel de installaties van de Europese staalindustrie in het verslagjaar beter be zet waren dan in 1978, wijst het jaarver slag op het nog steeds bestaan van aan zienlijke overcapaciteit binnen Europa. Voor Estel betekent een en ander, dat de herstructurering zal worden voortgezet. In IJmuiden zal men daarvan overigens minder merken dan in West-Duitsland. In Dortmund luidt de Estel-slagzin „afslan ken”, een minder lelijk, maar daarom niet minder onverbiddelijk woord voor massa ontslagen. Tot en met 1981 zullen daar 4.200 arbeidsplaatsen moeten verdwijnen. In IJmuiden daarentegen kan men nog vijfhonderd man gebruiken. Omdat een wervingscampagne op de Nederlandse ar beidsmarkt voor Hoogovens teleurstellen de resultaten heeft gehad, heeft de direc tie de hoop gevestigd op Joegoslaven. Bij Estel waren vorig jaar 79.200 perso neelsleden in dienst tegenover 77.400 in 1978. Van hen werkten er 49.100 bij Hoesch in West-Duitsland (47.000 in 1978) en 30.100 bij Hoogovens (30.000 in 1978). lijk tot stilstand. De staking had nog we ken na de beëindiging van het arbeidscon flict nadelige gevolgen voor de produktie, aldus het jaarverslag. Ondanks dat kon toch worden gespro ken van een verbetering van het bedrijfs resultaat. De sinds 1978 voortdurende op waartse ontwikkeling bevestigt volgens het jaarverslag, dat Estel met de genomen structurele maatregelen op de goede weg is. „Dit is zichtbaar in de ontwikkeling van het bedrijfsresultaat, dat in 1977 nog min 282,4 miljoen bedroeg, in 1978 tot plus 63,2 miljoen verbeterde en in het afgelo pen boekjaar steeg tot plus 250 miljoen”. Ook hierbij tekent Estel aan, dat de prijs stijgingen bij energie en grondstoffen on voldoende konden worden doorberekend in de opbrengstprijzen. Volgens het jaarverslag maakt ook de ontwikkeling van de zogenoemde cash flow (de hoeveelheid geld waarover het bedrijf vrij kan beschikken) duidelijk dat vooruitgang is geboekt: een stijging van 576,6 miljoen in 1978 naar 866,7 mil joen in het verslagjaar. Het Estel-concem deed in de divisie staalverwerking een goede zaak met de eind 1978 verworven SAG Siegener AG. De baten uit deelne mingen stegen van 16,4 tot 47,8 miljoen. Het jaar 1979 werd volgens Estel over het geheel bezien, gekenmerkt door be trekkelijk gunstige conjuncturele ontwik keling. Dat had over de gehele wereld een toeneming van de ruwstaalproductie tot gevolg. Met een stijging van 4,2 percent ten opzicht van 1978 tot 745,3 miljoen ton werd het produktiecijfer van 1974 op nieuw overtroffen en wel met 36,4 miljoen ton. De toeneming vond zowel plaats in de traditioneel staalproducerende landen, zoals Japan (met 9,4 percent) en West- Duitsland (met 11,6 percent), alsook in de jonge staalproducerende landen zoals Zuid-Korea, Taiwan en Brazilië. Het aan deel van de Europese Gemeenschap in de wereldstaalproduktie verminderde ech ter. Tegenover een overschrijding van de staalproduktie uit 1974 op wereldschaap staat een nog steeds bij 1974 achterblij vende produktie op Europese schaal. De E.G-staalproduktie lag vorig jaar nog al- ,al. Haarleni w/br el 4s fro tea enkact» ars. led' i ƒ101- 10. Te m. gebode: 8 maat Dirk Ha nuiden. Voorzitter J.D. Hooglandt van de raad van bestuur heeft dat meegedeeld bij de presentatie van het jaarverslag van Estel over vorig jaar. De staal-multinational Estel, waarvan Hoogovens IJmuiden de winstgevende poot is en Hoesch in het Westduistse Dortmund de verliesgevende, leed vorig jaar opnieuw verlies: 173,3 miljoen netto. Dit verliescijfer is wel be duidend lager dan de cijfers uit 1977 en 1978, respectievelijk ƒ416,9 miljoen en 288,3 miljoen verlies. Het verlies voor belasting bedroeg 119,9 miljoen. Het verschil ten opzichte van het netto verlies is toe te schrijven aan het feit, dat, evenals in het vorige verslag jaar, in 1979 een belastingnadeel ontstond, omdat ook nu de in sommige concernon derdelen behaalde winsten fiscaal niet konden worden gecompenseerd met in andere onderdelen geleden verliezen. De bedrijfsresultaten werden begin vo rig jaar nadeling beïnvloed door het ar beidsconflict en de Westduitse staalindus trie en door het barre winterweer. Het slechte weer uit het begin van het verslag jaar trof vooral het staalbedrijf in IJmui den. Sneeuw en ijs bemoeilijkten het in terne transport bij Hoogovens en de grondstoffenvoorbereiding. Een en ander leidde tot een aanzienlijke storing in de produktie. Door het arbeidsconflict in de ijzer- en staalindustrie in Nordrhein-Westfalen in de winter van 1978/79 kwam een groot deel van de staalbedrijven in Dortmund stil te liggen. Niet alleen ontstonden aan zienlijke produktieverliezen aan ruwstaal en walserijproducten. Ook de materiaalvoorziening van de verwerkende bedrijven kwam gedeelte- - 4'; I E fc I ih y V

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15