Prinses Juliana over nieuwe vorstin Beatrix: PEN-personeel bewaakt huizen in Velsen-Noord Muskie opvolger minister Vance Na kraakacties in Kankerbuurt en politie in hoofdstad 1 PRINS M het xx/cer] 22 X KEUKENS 023-313645 I Overval op ambassade Iran in Londen Wfcrehop verplaats! naar Houtmarkt 21 tel. 319309 „Achter Ziekenfonds 1 j Veldslag tussen krakers b T htt woord i5 aan... vandaag: SKANDINAVIAN SHOP 5 JAAR Si agenda pagina 9 Eerste keer Carter en Muskie En verder o o o Iets hogere temperaturen Hitchcock overleden KOOIJMAN SANTPOORT 370350 dévies en zoon bv A. KORS B.V. Zeevisserij 11 (ADVERTENTIE) WOENSDAG 30 APRIL 1980 Wordsworth: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 70ste jaargang no. 149 I <4, Dcigincü (Van onze redactie buitenland) AMSTERDAM. Sinds zes minuten over tien vanmorgen heeft Nederland een nieuwe vorstin. Na de woorden „Ik ben blij met mijn opvolgster. Zij zal het goed doen”, tekende koningin Juliana in de Mozes- zaal van het Paleis op de Dam haar acte van afstand (abdica tie) en werd zij na 32 jaar ko ningsschap weer prinses. Na haar tekende prinses Beatrix en werd daarmee op 42-jarige leeftijd koningin van Neder land en de Nederlandse An tillen. EXCLUSIEVE DAMESMODE Trefpunt voor de modebewuste vrouw Grevelingenstraat 2-4 IJmuiden - Tel. 02550-10231 men’s fashion grote houtstraat 124/haarlem De mooiste klok, voor sfeer en gezelligheid thuis hawrtort JUWELIER - DIAMANTAIR Winkelcentrum Schalkwijk WJ Achtergrond3 Binnen- en buitenland... 2,3,4 Economie15 Kunst11 Plaatselijk nieuws5,6,7,9 Radio en televisie/Strips10 Sport18-19 Weerrapporten2 Umuider Courant Zij zal het goed doen si Zie verder pagina 4 (Van onze redactie buitenland) IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIH1 (ADVERTENTIES) Zie verder pagina 4. Zie de pagina economie Ons lustrum valt samen met de kroning. Wij mogen dit niet ongemerkt voorbij laten gaan. Een reden om ons eens te bezoeken! RAAKS 22-24 HAARLEM onder de parkeergarage vraagd. Maar hoezeer zij er ook tegenop heeft gezien, zij aanvaardt die innerlijk met volledige toewijding. Steunt haar dan ook allen”, zo zei zij. Tijdens haar toespraak ontploften drie rookbommen. De politie greep onmiddel lijk in en arresteerde de man die hiervoor verantwoordelijk zou zijn. Nadat prinses Juliana was uitgesproken scandeerde het publiek éen massaal Oranje Boven. De toespraak van koningin Beatrix ver liep zonder incidenten. Zij zei onder meer tot haar moeder: „Diep dankbaar ben ik Ook in andere steden, waaronder Haar lem, IJmuiden, Leeuwarden, Groningen en Rotterdam maakten grote groepen kra kers vanmorgen een begin met de uitvoe ring van de door hen aangekondigde mas sale kraakacties in Nederland ter gelegen heid van de troonswisseling. Het was de bedoeling van Amsterdamse actievoer ders de bezetting van het kruispunt in de Kinkerstraat tot vanavond acht uur te laten duren om tijdens de blokkade alle leegstaande panden in de Kinkerstraat te kraken. Kort nadat het kruispunt was geblok keerd, arriveerden sterke eenheden van de Mobiele Eenheid, die vrijwel onmiddel lijk in gevecht raakten met de bezetters. Terwijl een politiehelikopter boven het kraakpand en omgeving cirkelde, misluk te een eerste poging van de politie-eenhe- DOE HET ZELF ARTIKELEN KOMPLETE BADKAMERS SHOWROOM DAK-, LOOD- en ZINKWERK onder garantie. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Zie pagina 3 Omdat de prijzen van grondstoffen en energie sterk stijgen, zijn de ver wachtingen die de raad van bestuur van Estel (Hoogovens) heeft getem perd. Het verlies vorig jaar was minder. Sir Alfred Hitchcock, regisseur van talloze griezelfilms, is dinsdag op 80- jarige leeftijd overleden in Los Ange les. Hitchcock leed onder meer aan gewrichtsontsteking. Gedurende het laatste weekeinde werd zijn toestand steeds slechter. Op papier voltooide hij zijn 54ste film, een verhaal rond de legendarische spion George Bla ke, die nu zo kan worden gedraaid. Zie de kunstpagina Zolang de leegstandswet nog niet van kracht is hebben gemeentebe sturen het recht zelf regelingen te ontwerpen om het kraken tegen te gaan, zo oordeelde de Hoge Raad gisteren. Het kind is de vader van de mens. Vakkundig en met volledige garantie vernieuwen van alle soorten dakbe dekkingen, goten, platten, kapellen etc. makelaardij - verzekeringen - hypotheken Kennemerlaan 162 -1 Jmuiden-Tel. 11544 LID NBM-MCC d’ LID NVA 4s Vloeren vloerbedekkingen qramto "Eigen montage dienst" Loodgieters- Installatiebedrijf V.I.1» turfmarkt 6 haarlem den om de krakers te verwijderen. De krakers en hun medestanders wisten met zakjes verf, rookbommen en een regen van stenen de politiemensen op een af stand te houden. Nadat versterking was aangekomen, stuitte de Mobiele Eenheid bij nieuwe charges op dermate felle tegen stand, dat de terugtocht moest worden aanvaard. Manschappen te paard namen daarna hun taak over, terwijl tevens een waterkanon werd ingezet bij de poging de jongeren van het bezette kruispunt te ver wijderen. Verschillende, ambulances wer den aan het begin van de middag naar het terrein van de veldslag gedirigeerd om de gewonden van beide zijden af te kunnen voeren. u, voor wat u, met vader naast u, in al die jaren voor ons land hebt gedaan. U bent niet alleen mijn moeder, u bent ook mijn voorbeeld”. Daarna verschenen de prin sen Willem-Alexander, Johan Friso en prins Constantijn op het balkon en werd het Wilhelmus ingezet. Bij de ingang van het paleis aan de achterzijde kwamen tussen half elf en elf uur de buitenlandse gasten en ambassa deurs aan. De ambassadeurs hebben aan koningin Beatrix hun geloofsbrieven aan geboden. Zie verder pag. 4 gewijzigde plannen van Carter om de Iraanse crisis aan te pakken, volledig steunt. Muskie hield indertijd een weldadige belofte in, vergeleken bij wat een herver kiezing van Nixon kon betekenen. De kie zers hebben echter het onheil over zich afgeroepen door Richard Nixon tenslotte weer op de troon te helpen, maar op dat moment was Muskie al door zijn democra tische rivalen uitgeschakeld en de eind ronde voltrok zich zonder dat Muskie nog in de strijd was. Muskie heeft in 1972 de finale niet ge haald, omdat in de democratische partij zijn uitspraken over toentertijd branden de problemen als Vietnam, de liquidatie van Afrikaanse koloniën en de veroorde ling van de Zuidafrikaanse apartheid te eerlijk en te hard waren, terwijl ook zijn goede persoonlijke relaties met hoge func tionarissen in de Sovjet-Unie achterdocht wekten. Muskie was en is wellicht nog een van de weinige invloedrijke Amerikaanse politici die realistische denkbeelden koes teren over de onvermijdelijke coëxistentie met het Moskoublok, bij de verwezenlij king van internationale doeleinden die essentieel voor het Amerikaanse voortbe staan zijn. Dit zou kunnen duiden op een terugkeer van Carter tot een wat opportu- nistischer houding tegenover Moskou, in het besef dat de bestrijding van de groei ende macht van de Islamlanden voor bei de mogendheden zaken van leven of dood zijn. Wellicht is Muskie erin geslaagd, Carter ervan te overtuigen dat de kwesties Iran en Afghanistan in elkaar passen en slechts door een betere verstandhouding tussen beide grote machten tegelijkertijd afdoende kunnen worden beantwoord. De keuze van Muskie moet ongetwijfeld bete kenen dat Carter tot nieuwe inzichten is gedwongen, nadat zijn oude volkomen fout zijn gebleken. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll LONDEN. Verscheidene gewapende mannen, naar wordt aangenomen Ira- niërs, zijn vamorgen dë Iraanse ambassa de in Londen binnengedrongen. De poli tieman die bij de ambassade op wacht stond, werd overmeesterd en gegijzeld. Volgens berichten uit de Britse hoofdstad zou bij de overval een aantal schoten zijn gelost. Er waren geen meldingen van ge wonden. Spaarneland/Amsterdamse Poort’ De PEN-mensen die zich met de bewa king bezig hielden, beschikten over een groot aantal bedrijfsauto’s. Voor informa tie over het doel en de taak van de instel ling van deze ordedienst wilde men ter plekke geen informatie verstrekken en werd verwezen naar directiesecretaris H. Siteur te Bloemendaal. Deze functionaris zei echter niets te weten van de bewakingsactie rond de PEN-huizen en bevestigde de veronder stelling dat de actie spontaan was voortge komen uit de gelederen van het personeel dat voor deze taak de vrije koninginnedag uit eigen initiatief had opgeofferd. WASHINGTON. De 66-jarige Ameri kaanse senator Edmund Muskie is door president Carter gekozen als opvolger van de begin deze week afgetreden minister Vance van Buitenlandse Zaken. Dit is gisteravond door Carter meegedeeld aan het Congres. Voor de eerste keer in de geschie denis van de KNVB-beker, zullen Ajax en Feijenoord in de finale tegen over elkaar staan, Ajax haalde de eindstrijd via een 1-1 gelijkspel op eigen veld tegen PSV. Voldoende, omdat de eerste wedstrijd met 1-2 was gewonnen. Feijenoord had wei nig moeite om de 0-1 achterstand tegen Sparta weg te werken. In de Kuip werd het 4-0 Zie de sportpagina's. Na de abdicatie verschenen koningin Beatrix en prinses Juliana op het balkon van het paleis op de Dam waar zij werden toegejuicht door enkele duizenden mensen. Prinses Juliana geeft haar dochter een kus nadat zij de menigte heeft toegesproken. AMSTERDAM. Honderden krakers en sympathisanten zijn aan het einde van de morgen slaags geraakt met grote groepen van de Mobiele Eenheid in de Amsterdamse Kinkerbuurt. Dat gebeurde nadat op de hoek Kinker- straat/Bilderdijkstraat een groot kantoor pand was gekraakt en het kruispunt door honderden mensen was bezet. De Mobiele Eenheid voerde daarop felle charges uit, waarbij verschillende gewonden vielen. VELSEN-NOORD. Circa 40 perso neelsleden van het PEN hebben gister avond de wacht betrokken bij de onge veer 50 leegstaande PEN-woningen aan de Wenckenbachstraat in Velsen-Noord. Verleden week werd één van deze huizen gekraakt. De verwachting bestond dat op of omstreeks vandaag ook de andere wo ningen door krakers zouden worden be trokken. Zonnige perioden en droog weer. Minimumtemperatuur omstreeks 5 graden, Middagtemperatuur circa 15 graden. Matige, aan de kust nu en dan vrij krachtige oostenwind. Daarna tekenden prins Bernhard en prins Claus. Ook de leden van het kabinet, de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer, de gouverneur van de Nederland se Antillen, burgemeester Polak van Am sterdam, de vice-president van de Raad van State en diverse andere autoriteiten Zie pagina 2 De Britse Thatchër heeft gedreigd geen toestemming te geven voor een verhoging van de EG-landbouwprij- zen zolang er geen overeenstem ming is over een verlaging van de Britse bijdrage aan de Gemeen schap. Het ziet er naar uit dat vlaggetjes dag in IJmuiden voorgoed het loodje heeft gelegd. Daarvoor in de plaats kan ook dit jaar een groots opgezette visserijmanifestatie worden tege moet gezien. Zaterdag 7 juni geeft Solu het muzikale startsein voor de „Dag van de Nederlandse Zeevisse rij” in de haven van IJmuiden. Met medewerking van tientallen bedrij ven en instellingen wordt aan de bezoekersschare de mogelijkheid geboden een kijkje in de keuken van de IJmuidense zeevisserij te nemen. Vance vertrok omdat hij het niet eens was met Carters besluit op gewelddadige wijze te trachten de gegijzelden in Iran vrij te krijgen. De benoeming van Muskie kwam als een verrassing. Deze als gema- tigd bekend staande politicus werd niet als opvolger van Vance getipt. Waarne mers menen dat door zijn benoeming de Amerikaanse buitenlandse politiek zoals die door Vance werd gevoerd, niet ingrij pend zal veranderen. Van de twee meest genoemde kansheb bers, onderminister Christopher van Bui tenlandse Zaken en adviseur voor de nati onale veiligheid Brzezinski, werd wel een verandering van het buitenlands beleid van de VS verwacht, omdat met name de laatste het niet eens was met de opvatting van Vance, dat een oplossing van de gijze- lingskwestie in Iran via diplomatieke we gen moet worden gezocht. Senator Muskie stelde zich in 1972 kandidaat voor de presidentsverkiezingen, maar trok zich tijdens zijn campagne terug. Hij maakte onder meer reizen door de Sovjet-Ünie, Israel en West-Europa. Zie ook pagina 4. Edmund Muskie, de democratische se nator van de Amerikaanse staat Maine, is in zijn 65ste levensjaar plotseling weer in het middelpunt van de Amerikaanse poli tiek getrokken, nadat hij acht jaren lang in een tamelijk onopvallende rol heeft meegespeeld in zijn representatieve func tie, met ogenschijnlijk geen andere ambi tie meer dan het uitdienen van zijn sena- torschap en het dienen van de interne partij organisatie. Tegen alle verwachtingen in heeft presi dent Carter hem nu tot de belangrijkste figuur in de buitenlandse politiek naast de president gepromoveerd, nadat Cyrance Vance het veld had moeten ruimen we gens zijn afkeuring van het presidentiële beleid inzake Iran. Dit betekent dat de presidentskandidaat uit de jaren 72, die in eerste instantie een uitstekend alternatief voor Nixon leek, de tot dusver gevoerde taktiek van Carter in de Iraanse kwestie waardeert of, in ieder geval, de al dan niet j kregen de abdicatie-acte voorgelegd. - J- 1 De ondertekening was voor de aftreden de koningin een aangrijpend moment. Na dat prinses Juliana en koningin Beatrix beiden de pen hadden doorgegeven, toon de met name de prinses zich duidelijk geëmotioneerd. Een aantal leden van de koninklijke familie zat tijdens de plechtig heid op een tweede rij achter de grote groep ministers. Tot slot van de twintig minuten durende ceremonie tekende de directeur van het kabinet van de koningin, mevrouw mr. F. M. de Graaff. Koningin Beatrix en prinses Juliana bekeken de verzameling handtekeningen daarna met aandacht. Om elf uur zwaaiden de deuren van het Paleis op de Dam open en verschenen prinses Juliana, koningin Beatrix en hun echtgenoten op het balkon. Met een korte toespraak richtte eerst de prinses zich tot de menigte op de Dam, die voor driekwart was volgestroomd. „Zojuist heb ik afstand gedaan van de regering. Ik stel u hier Beatrix, uw nieuwe koningin voor. Evenmin als ikzelf des tijds, heeft zij om deze zware opgave ge-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1