HAVO-natuurkunde niet gemakkelijk examens en dan dit nog I n ZOLANG LEEGSTANDWET NIET VAN KRACHT IS o Co D< ge Ai 5 Scholencomplex in Lekkerkerk ge ha I wordt gesloopt "L w c Consumentenbond waarschuwt tegen kroningspenningen If kernwapenprobleem kei Sti ke Onderzoek CDA- commissie naar 2 BINNEN- EN BUITENLAND WOENSDAG 30 1980 APRIL X* ta? r" At (Van onze redactie binnenland) Veel HAVO-eindexamenkandida- ten hebben het gisteren bepaald niet gemakkelijk gehad met het onder deel natuurkunde. Sterilisatie Griekenland Sparen via CAO Ingestort (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Gemeentebesturen hebben het recht zelf regelingen te maken om het kraken van woningen tegen te gaan zolang de wet die de leegstand van woningen regelt nog niet van kracht is. Dit heeft de Hoge Raad bepaald. Bijlmermeer Toeristen O 1SI -- «x I (Van onze redactie binnenland) Hoge Raad: gemeente mag kraken bestrijden Juliana: Het was mooi maar zwaar het weer] WEERRAPPORTEN 23 2 Uit de tekst van artikel 138 van het wetboek van strafrecht, dat handelt over het wederrechtelijk binnendringen van De bond nam drie aanbiedingen voor munten of penningen onder de loep. In goud- of metaalgehalte van wat in werke lijkheid penningen zijn. „Voor ons is het duidelijk”, aldus de bond: „Nederland viert zijn kroning, maar de windhandel viert zijn hoogtij”. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zurich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis 10 10 9 9 8 9 10 9 8 9 12 20 17 15 20 8 15 8 16 14 14 15 0 0 trix zal dit alles evenzeer ondervinden. Ons werk is een wonderbaarlijke, prachti ge levensvervulling. Ik heb in 1948 gesproken over een zware taak, die niemand zou begeren die zich deze had ingedacht. Wat was het al niet vreselijk moeilijk een figuur al mijn moe der te moeten opvolgen! Maar door wat ik nu over mijn werk en belevenissen heb gezegd, is het begrijpelijk, dat grote din gen ook zwaar wegen, en dat die dus gepaard kunnen gaan met vele en grote zorgen. Bovendien steekt er veel waarheid in het spreekwoord „Hoge bomen vangen veel wind”. Een wind, die de takken van andere bomen nauwelijks doet bewegen, lijkt heviger bij wat boven het landschap uitsteekt. Die sterkere beweging trekt aandacht en wordt besproken, alsof het bij de buurman gebeurde. Dit maakt dat, wat er in of rondom onze familie voorvalt dan ook vele malen vergroot in de samen leving overkomt. Dit feit beheerst dus evenzo vele malen ons doen en laten. Het legt ons voortdurend zelfbeperking op en kan allerlei offers vergen. Daartegenover staat, dat de koningin en haar familie altijd advies kunnen vragen aan, en overleggen met, de ministers wat dan ook geregeld gebeurt. Dezen kun nen raad geven, en, waar nodig, ter verde diging op de bres gaan staan. Deze rugge steun is nodig, en bestaat dan ook, voor het doen en laten van onze hele familie. Het heeft weliswaar de grootste conse quenties voor het staatshoofd en zijn of haar echtgenoot, maar ook speciale conse quenties voor hen die de troon kunnen beërven. Evenals dat geldt voor anderen op kwetsbare plaatsen, brengt dit ook voor hun levens allerlei beperkingen mee, in woord en daad, en zij zullen zich daar van niet kunnen ontdoen, daar in de grondwet deze mogelijkheid van opvol ging vastligt, zelfs al schijnt deze nog zo ver weg. Dit vergt ook van hen allen voortdurend kleine en grote offers in hun persoonlijk leven. Al is het dan ook zo, dat Eindexamenkandidaten van tien MA- VO-scholen in ons land die enkele jaren geleden als eersten in het zogenaamde MAVO-project zijn gestapt, konden dit jaar per vak kiezen tussen opgaven op twee niveaus: MAVO-4 of MAVO-3. De De uit de praktijk aangehaalde vraag stukken gingen net even buiten de geijk te stof om. De algemene indruk van de natuurkundeleraren was overigens, dat de opgaven goed gekozen waren. men in onze generatie meer begrip op gaat brengen voor de persoonlijkheid in het bijzonder voor die van jongere mensen. Niettemin, wij allen wonen maar in ’t bijzonder degene die het koningschap uitoefent als in een huis vol ramen. Die ramen zijn blijkbaar van verschillende kleuren glas, althans van buitenaf gezien schijnt dat zo te lijken. Die kleuren en hun tinten kunnen flatteren, maar ze kunnen ook het tegendeel doen. Ook blijkt het glas van een fantasievolle kwaliteit te zijn, en de gordijnen vol grillige kieren, zodat men daardoorheen de figuren maar schimmig en grillig waarneemt, en, nog aangevuld met verbeeldingskracht, lijken die dan mooier of lelijker dan ze werkelijk zijn. Om kort te gaan, de geïnteresseerde toe schouwers blijken hoogst zelden het ware beeld te kunnen zien, maar kijken doen ze wel. En dat is jammer voor liefhebbers van de nuchtere waarheid zoals wij. En we zouden zo graag goed gekend worden, en begrepen in onze eigenlijke bedoelin gen. En bovendien zouden we de intimiteit van ons familieleven, als een goed en onaantastbaar recht, gerespecteerd willen weten, net zoals ieder ander dat wenst. Mooi en zwaar hoewel ik nu met mijn werk ben vergroeid, komt er een moment, waarop het beter is, dat iemand uit een volgende generatie aan de beurt komt. Beatrix zal er ook ingroeien. En zij is iemand in wie ik met het volste vertrou wen een goede opvolger zie. Dit verblijdt mij te meer, nu, ondanks mijn uitstekende gezondheid, de eerste tekenen van ouder- domsslijtage gaan verschijnen, zoals moe heid vooral, in dit steeds jachtiger wor dende leven. Afscheid nemen is moeilijk, beginnen nog moeilijker. Als Beatrix nu mijn taak gaat overnemen, zal zij die op haar eigen manier invullen. Mijn moeder leerde mij wijselijk: wees je zelf, doe je voorganger niet na. Ik gaf deze wijsheid aan Beatrix door. Zelf heb ik de wens, voortaan nog er gens zinvol mee bezig te kunnen zijn, driejarige MAVO kent geen afzonderlij ke vakken natuurkunde en scheikunde. Leerlingen van de experimenteerscho- len met natuurkunde ïn hun pakket die niet het normale examen MAVO-4 wil den afleggen, kregen gisteren te maken met een geheel nieuw examen: MAVO-A genoemd. Dat examen ging, zo was de De Engelse en Franse teksten die de leerlingen gisteren kregen voorgescho teld, werden niet bijzonder moeilijk ge noemd. Aan de hand van de teksten moesten vijftig vragen worden beant woord. algemene indruk, over de gebruikelijke onderwerpen. Ook de vragen werden niet als afwijkend van het normale pa troon beschouwd. „Een goed examen”, zo werd op de scholen gezegd. De VWO-opgaven natuurkunde lever den, gelet op het niveau dat leerlingen aan het eind van hun opleiding moeten hebben, geen echte verrassingen op. Toen ik door mijn grondwettelijke eed trouw zwoer aan het Nederlandse volk, zei ik de woorden: „Zo waarlijk helpe mij God almachtig”. Ik heb gemerkt, dat Hij dat gedaan heeft maar hoe, dat blijft mijn geheim. Wat een groot goed is het, dat ze geluk kig getrouwd is met een man, die eigen, belangrijk werk heeft, maar haar daar naast zal bij staan zoveel hij maar kan. Verder dat zij de moeder is van drie pittige knapen met goede harten en goede hoofden, die haar op hun manier zeker zullen helpen. Ook Margriet en haar man zullen effectief veel voor haar betekenen, met hun jongens achter hen. Haar andere zusters met hun gezinnen geven haar hun sympathie, zij het veelal vanuit de verte. Bij ons, haar ouders, kan zij natuurlijk altijd terecht, al zullen wij haar niet mo gen beïnvloeden. Zij zal het zelf moeten maken. ergens te mogen helpen op gebieden die me bijzonder interesseren, ook al ben ik immers op geen enkel bepaald terrein een deskundige. Verder ben ik vandaag vol dankbaar heid en ik zal het altijd blijven, voor alle warmte, die ik in de afgelopen jaren heb mogen ervaren en die mij veel moeilijkhe den heeft helpen dragen; en aan allen die mij geholpen en gesteund hebben in de allereerste plaats aan mijn man al was ’t maar voor zijn rake en geestige opmer kingen op het juiste moment. De opvang en begeleiding van mensen bij wie een sterilisatie-ingreep is mislukt, is in een aantal gevallen niet toereikend geweest. Dit zegt staatssecretaris Veder- Smit van Volksgezondheid in antwoord op vragen van de Tweede-Kamerleden Evenhuis-Van Essen en G. Cornelissen (beiden CDA). De Kamerleden stelden hun vragen naar aanleiding van de reac ties op het VARA-televisieprogramma De Ombudsman van begin februari over het mislukken van sterilisaties in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden. De staatsse cretaris heeft de Nederlandse Vereniging voor Obstetrie en Gynaecologie gevraagd, na te gaan wat kan worden gedaan om de opvang en begeleiding te verbeteren. De Tweede Kamer zal akkoord gaan met de toetreding van Griekenland tot de Europese Gemeenschap per 1 januari vol gend jaar. Dit bleek gisteren uit de stand punten van de vertegenwoordigers van de grote politieke partijen tijdens de verga dering van de vaste Kamercommissie voor buitenlandse zaken. De vakgroep Verzekeringen van de Unie voor Beambten, Leidinggevend en Hoger Personeel (Unie BLHP) wil dat de werkgevers in de verzekeringsbranche- het geld dat wordt bespaard als gevolg van de loonmaatregel, reserveren voor het financieren van een basispensioenrege ling en een aanpassing van de salarisscha len in die bedrijfstak. De vakgroep wil afspraken hierover vastleggen in de CAO voor het verzekeringsbedrijf. Dit zei voor zitter H. Vroon van de vakgroep gisteren in Utrecht. O n ono no nno ono o nno o nno n wnw nno o nno ono no nno ono windst. nw wzw nw windst. nno ono nnw windst. windst. o o n n o windst. n verand. w windst. nno z z o 19 16 15 12 17 17 12 11 15 21 13 13 16 18 12 17 14 8 14 5 5 5 3 5 7 4 4 6 3 5 12 10 5 8 4 6 4 5 1 3 3 9 6 6 4 8 8 11 -0 11 8 3 11 6 4 2 2 0.4 2 3 0 0.5 0.5 0.1 5 1 0.3 0 0 0 0 0 0.2 4 LA van c heid econc riaani slotei te ric funct Boi den in be gratie de vi progr comn gen i een i lande maar hierii besta vinde BC onge kathi stad van gij ze: heeft paya bezel werd weer De raad bevestigt daarmee het vonnis van de Arnhemse rechtbank, die twee krakers onlangs veroordeelde tot een boe te van 25 gulden, op grond van een „anti- kraakbepaling” van de gemeente Arn hem. De advocaten van de krakers waren tegen het vonnis in cassatie gegaan bij de Hoge Raad. Volgens de Hoge Raad mogen gemeen ten zelf voorschriften maken op het ge bied van leegstand en kraken. Gemeente besturen hebben het recht kraken straf baar te stellen. Het is aan de gemeenten zelf, uit te maken of het kraken in strijd is met de openbare orde, aldus de Hoge Raad. AN dighe is gis Lin streel morg staan betog hondi vecht In dag h In de nu al krach C. roei drie ves1 onk oor< stra aan; doo wor drie 231 in t dak geei tot hoo o o o 2 0 0 1 0 7 0 16 0 0 0 o 1 o 0.4 o o c S3 Mijn heil- en zegenwensen gaan uit naar allen in dit koninkrijk, naar alle Nederlan ders waar ook ter wereld, en heel in het bijzonder naar Beatrix”. Door nog onbekende oorzaak is gisteren een gedeelte van een in aanbouw zijnde vleugel van het ziekenhuis in Oldenzaal ingestort. Dat gebeurde op het moment dat de bouwvakkers pauze hadden. Daar door zijn persoonlijke ongelukken uitge bleven. De schade bedraagt volgens de bouwonderneming een tot twee ton. DEN HAAG. De Consumentenbond (CB) waarschuwt tegen zogeheten kro ningspenningen en andere „souvenirs” die ter gelegenheid van de troonwisseling worden aangeboden. De penningen blij ken wat goud en zilver betreft veel minder waard dan de prijs die ervoor wordt ge vraagd, aldus de CB in zijn blad Consu mentengids. De windhandel viert hoogtij, wordt gezegd. een geval werd het vier- tot achtvoudige gerekend van de werkelijke goud- of zil- verwaarde. Bovendien wordt van dukaten en munten gesproken, hoewel die alleen door de Rijksmunten mogen worden ge slagen. Ook in een tweede geval lag de verkoopprijs van zogenoemde gelegen- heidsmunten boven de waarde van het woningen en lokalen, blijkt volgens de Hoge Raad niet dat de rijkswetgever (staatshoofd en parlement, red.) aan de gemeentelijke wetgever de bevoegdheid zou willen ontnemen, kraken strafbaar te stellen. Ook uit de geschiedenis van de totstandkoming van die bepaling blijkt niet dat de rijkswetgever die bedoeling heeft gehad, zo concludeert het hoogste rechtscollege in ons land. De advocaat van de krakers had aange voerd, dat de „anti-kraakbepaling” van de gemeente Arnhem door artikel 138 van het wetboek van strafrecht wordt „overvleugeld”. Hij had er verder op ge wezen, dat naar zijn mening de veroorde ling van de krakers niet in het belang is van de openbare orde. Zoals bekend be rust de handhaving van de openbare orde in een gemeente bij het gemeentebestuur. Koningin Juliana schiet in de lach tijdens de voorbereidingen gisteren op haar tv-toespraak. Een grimeuse van de NOS is hulpvaardig in de buurt Vooruitzichten voor vrijdag opgesteld door het KNMI: Droog weer en zonnige perioden. Hogere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland voor vrijdag: Aantal uren zon 2 tot 9. Minimum temperatuur omstreeks 7 graden. Maximum temperatuur omstreeks 16 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal 80 procent. h. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. mist zw. bew. zw. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. onbew. 1. bew. geh. bew. onbew. 1. bew. mist 1. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. regen onbew. geh. bew. h. bew. regen onbew. zw. bew. 1. bew. 1. bew. regen onbew. motregen onbew. onbew. niet ontvangen 1. bew. zw. bew. 1. bew. h. bew. zw. bew. Alle woningen in de Amsterdamse Bijl mermeer worden onder de normale wo ningdistributie gebracht. Tot nu toe is dat bij ongeveer 19.000 woningen die eigen dom zijn van 17 woningbouwverenigingen nog niet het geval. De raadscommissie voor herhuisvesting ging gisteren ak koord met het voorstel van B. en W. van Amsterdam, ook deze woningen in de dis- tributieregeling te betrekken. In de negen eerste maanden van vorig jaar hebben Amerikaanse toeristen min- der nachten in Nederlandse hotels door gebracht dan in dezelfde periode van 1978. Het aantal overnachtingen van Eu ropese toeristen nam echter toe, waardoor per saldo toch sprake was van een stijging van het percentage overnachtingen van toeristen met 2,6. Dit blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Weer in binnen- en buitenland (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. Het CDA heeft besloten tot de instelling van een speciale commis sie, die het kernwapenprobleem moet on derzoeken. De opdracht voor het onderzoek is ver. strekt aan de wetenschappelijke bureaus van de drie samenwerkende partijen (KVP, ARP en CHU). Voorzitter van de commissie is prof. A. M. Donner. De commissie moet zich bezighouden met een vergelijking van de standpunten binnen het CDA ten aanzien van de pro blematiek van de kernbewapening. Het is de bedoeling dat de groep op zo kort mogelijke termijn een discussiestuk op stelt. Vooral moet daarbij uitgebreid wor den ingegaan op de belangrijkste factoren die voor de discussie relevant zijn. De commissie is geformeerd op verzoek van het dagelijks bestuur van het CDA. Tot de oprichting is besloten in verband met de eind vorig jaar aan het licht getre den meningsverschillen binnen het CDA ten aanzien van de kernwapens. Mijn allergrootste wens is, dat onze dochter Beatrix evenveel warmte en steun zal mogen ondervinden in haar regerings periode als ik in de mijne. Ik weet dat velen, bekenden en onbekenden, haar zul len helpen en steunen. a (Van onze redactie binnenland) LEKKERKERK. Volgens een woordvoerder van de provincie Zuid- Holland heeft het gif onder het scho lencomplex in Lekkerkerk-West de fundamenten zo ernstig aangetast, dat sloop van de school onvermijde lijk is. Even buiten de wijk zal een complex van negen noodlokalen wor den geplaatst, zodat de leerlingen toch les kunnen krijgen. Begin volgende week hoopt het ge meentebestuur van Lekkerkerk be sprekingen te beginnen met gedu peerde huiseigenaren in de wijk, die als gevolg van de gifvondsten willen verhuizen of wier huizen moeten wor den afgebroken. De bedoeling is, dat de gemeente met financiële steun van het rijk de huizen koopt. Bij de prijs wordt rekening gehouden met de fi nanciële schade die als gevolg van de gif-affaire is ontstaan. Uit de eerste metingen van bodem monsters in de gemeente Nieuw- Beierland blijkt overigens, dat daar vermoedelijk geen sprake is van ern stige verontreiniging van bodem en grondwater als gevolg van storting van chemisch afval. Het onderzoek dat eergisteren werd ingesteld na be richten over omvangrijke gifstortin- gen die in de jaren vijftig zouden hebben plaatsgevonden, duurt nog voort. Dan is er nog het geval van een zilveren sieraad, waarin aan werkelijke zilver- waarde minder dan een zevende van de verkoopprijs zit. Hierbij werd geschermd met „rijkswaarborg”, een wettelijke ver plichte stempel op zilveren voorwerpen dat een minimumgehalte garandeert. Koningin Juliana heeft gisteravond om acht uur via radio en televisie een toespraak gehouden, waarvan de let terlijke tekst als volgt luidt: Vandaag is het de dag vóór die van mijn abdicatie, de laatste volledige dag waarop ik aan de top sta van dit koninkrijk. En vandaag wil ik dank zeggen aan allen, die vanaf de dag waarop ik mijn voorne men tot aftreden meedeelde mij hun hartverwarmende gevoelens lieten blij ken: bekenden en onbekenden, al of niet schriftelijk. Ik was erg onder de indruk van al die blijken en al die verschillende woorden van sympathie, waardering en begrip èn de wensen voor de toekomst. Dit alles heeft mij ongelooflijk goed gedaan. Ik weet niet, hoe mijn dankgevoelens on der woorden te brengen. Maar het doet nu eenmaal goed, simpelweg als mens, dank en waardering te krijgen, hoewel ik daar bij merkte, dat velen mij hogelijk overschatten in hun spontane reactie. Iedereen vult zijn taak in met zijn eigen persoon, met al zijn gaven en tekortko mingen. Ik heb op de dag van mijn inhuldiging in 1948 iets gezegd, wat men vaak heeft wil len herhalen: „Sedert eergisteren ben ik geroepen tot een taak, die zo zwaar is, dat niemand die zich daarin ook maar een ogenblik heeft ingedacht, haar zou bege ren, maar ook zo mooi, dat ik alleen maar zeggen kan: Wie ben ik, dat ik dit doen mag”. Dit is mij gebleken waar te zijn. Het mooie van die taak is, het algemeen wel zijn te mogen dienen; een rustpunt te zijn temidden van de werveling van alle stro mingen; te mogen helpen streven naar die samenleving, waarin men respect heeft voor wat een ander beweegt, naar een goed samengaan in alle verscheidenheid. Verder: te doen wat je kunt doen voor wie achter zijn gebleven; voor hen, die specia le aandacht en hulp nodig hebben. Ook voor het nog zo verre ideaal van vrede, harmonie en welzijn in heel de wereld die ene wereld en zó zeer verdeeld. Daarnaast is degene die het koning schap uitoefent, zoals u weet, het blijven de element in de regering, terwijl de kabi netten wisselen. De manier waarop hij of zij die opdracht vervult is onbekend be halve aan de bewindslieden evenals eigen ideeën en opvattingen. Dit noemt men tot nu toe „het Geheim van Soest- dijk”. Openlijk kan ik mij alleen uitspre- ken voor vrijwel algemeen aanvaarde be ginselen. Maar met deze beperking, van jongsaf aangeleerd, leer je te leven. Wel kun je accenten leggen op wat goede en nieuwe ontwikkelingen lijken, zoals ik ei genlijk al zei. Zowel mijn moeder, als ik, als Beatrix, hebben óók van jongsaf geweten, dat we onze voortdurende aandacht zouden moe ten geven aan en een algemene kennis trachten te hebben van alles, wat van belang is voor het koninkrijk en voor de wereld of het nog kan worden wanneer belangrijke veranderingen en vernieu wingen zich aandienen. Het betekent voortdurend alles willen beluisteren, waarin de hartslag van het leven te horen is; het willen weten waar moeilijkheden zijn of dreigen, en zonder ergens speci aal deskundig in te zijn het kennen van de kernpunten van de problemen. Het waakzaam zijn voor de toekomst bovenal. Mijn man en ik hebben Beatrix wel aangemoedigd, de voldoening te hebben van een afgeronde studie. Hiermee be haalde ze de graad van doctoranda in de rechten, wat een goede voorbereiding was voor later. Maar daarenboven heeft zij veel, heel veel, gezien en geleerd. Dit alles zal haar bijzonder goed te stade komen, naast haar groot sociaal gevoel, haar sterk plichtsbesef en haar uitnemend verstand. Ik ben dankbaar, zoveel grote dingen van nabij mee-beleefd te hebben, mee geconfronteerd te zijn geweest met zoveel uiterst belangrijke vraagstukken en ge beurtenissen. Dit bracht ook ongeteld veel ontmoetingen voor mij mee met de meest uiteenlopende mensen, waardoor ik even zo talloos veel dingen mocht ervaren. Bea- 7 PAF Oost- partije houde aan d< ropa i dat a Weste dwijm Ver< partije de V£ van c ratific sluitei penin het ir in Eu: ftAan door nistisi en uii Joego niet ii 20 20 DONDERDAG 1 MEI Zon- en maanstanden Zon op 06.07 uur, onder 21.04 uur Maan op 22.13 uur, onder 07.13 uur Waterstanden IJmuiden Hoogwater 05.26 uur en 16.43 uur Laagwater 01.09 uur en 13.29 uur -3 c.2 lf H .AL. L :’L ’-OWl IL

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2