Sovjet-Unie brief kernbewapening Nederlanders MUSKIE „VEILIGE KEUZE” VAN CARTER Afrika wil Studenten bezetten Haags protest na huisarrest gezamenlijke handelsmarkt Dode bij politiek geweld Turkije Amnesty meldt misstanden in Congres tegen NAVO-besluit R „Moskou niet achter anti- Duits verhaal” t EERST AKKOORD OVER BIJDRAGE Kritiek Botha op schoolboycot Ondernemer moet 1617 jaar zitten kerk in Colombia BANKDIRECTEUR NEGEERT ETA-EIS Chantage in open afgewezen 3 2 BINNEN- EN BUITENLAND 19 8 0 WOENSDAG 30 APRIL l :ort and atie sten ieer AO S achtergrond LONDON-DEN HAAG. De Engelse premier Thatcher heeft na de mislukte EG-topconferentie in Luxemburg in het Lagerhuis gedreigd geen toestemming te geven voor verhoging van de landbouwprijzen van de gemeenschap. De EG moet eerst akkoord gaan met een drastische vermindering van de Britse bijdrage aan de gemeenschappelijke begroting, aldus de premier. vorig I min- door- ij 9 1 MS, LL iWp - I Hip w 'ke- Thatcher dreigend over EG-landbouw (Van onze redactie buitenland) de niet in Parijs. ■ren ver- de •md ter pen ert. ■nd: de Bijl- wo- s dat gen- igen issie ak- van dis gaan it de vol- and- n de ;rga- issie den iten pro- et is kort op- wor- jren ver sus ;ijen i de jten tnis- on- ANKARA (Reuter/AP). Bij geweldda digheden in de Turkse hoofdstad Ankara is gisteren zeker één dode gevallen. Linkse studenten en arbeiders demon streerden tegen het regeringsbesluit op morgen, 1 mei, geen betogingen toe te staan toen leger en politie een eind aan de betogingen maakten. Ongeveer twaalf honderd studenten zouden na een vuurge vecht zijn gearresteerd. In Turkije kost het politieke geweld per dag het leven aan gemiddeld tien mensen. In de belangrijkste steden en provincies is nu al ruim een jaar de staat van beleg van kracht. Als senator maakte hij deel uit van de commissie voor buitenlandse zaken. In 1976 ontving Jimmy Carter in Plains deze vooraanstaande politicus voor een gesprek over het vice-presidentschap. Het werd echter Mondale. regering er niet over denkt om uit de EG te treden en voorlopig ook niet tot de stap wil overgaan om de bijdrage van inkom sten uit de BTW aan de EG-begroting stop te zetten. grote opschudding in de Bondsrepubliek. Zoals gemeld deed Novosti in de publi- katie een ongekend scherpe aanval op de „militaire ambities” van West-Duitsland. Deze ambities vormen volgens het persbu reau een gevaar voor de gehele wereld. Novosti duidde West-Duitsland aan als mogelijk ’doelwit’ bij een tegenaanval uit het Oosten na het ontstaan van een oor logssituatie. Het dagelijks bestuur van het Land bouwschap zal zich op korte termijn tot minister Braks van Landbouw en Visserij en het kabinet richten over de in de EG ontstane situatie. Het dagelijks bestuur heeft hiertoe gisteren in een extraverga- dering besloten. Het Landbouwschap maakt zich ernsti ge zorgen over de gevolgen die het misluk ken van de Europese top voor de land bouw kan hebben. Het schap blijft een verhoging van de prijzen met 7,9 procent noodzakelijk vinden. Vóór het mislukken van het gesprek over de Britse bijdrage hadden de ministers van Landbouw een akkoord bereikt over een verhoging van gemiddeld vijf procent. Novosti heeft verklaard dat het verhaal geheel voor rekening komt van de schrij ver, Vladimir Katin. Het commentaar was ondertekend met ’’Waarnemer”, een for mulering die doorgaans wordt gebruikt als het stuk is ingegeven door de autoritei ten in Moskou. Huis, ondanks zijn sterke greep op het buitenlands beleid, niet wordt gedomi neerd door haviken die zorgvuldig hun klauwen slijpen. gedragen, dan was zo’n discussie onver mijdelijk geweest en de resultaten had den voor Carter rampzalig kunnen zijn. Hoewel nog moet worden afgewacht hoeveel gewicht Muskie in de schaal kan leggen bij de discussies over het buiten lands beleid, is zijn bereidheid om nu als bewindsman te gaan optreden een va derlandslievende daad van de eerste or de. Toen Muskie zondag door de presi dent werd opgebeld, was hij niet op de hoogte van het voornemen van Vance om af te treden. Hij dacht dat Carter misschien een afspraak wilde maken om „te gaan vissen”. nsen lukt, tend ïder- oord aden ssen Iden reac- De het :ade- tsse- ging iagd, n de DEN HAAG (ANP). Sinds 1975, het jaar waarin het slotakkoord van Helsinki over de rechten van de mens werd ondertekend, is er niet veel ver anderd aan de misstanden in de Sov jet-Unie op het gebied van de rechten van de mens. 1 de d en at de nche avolg ■r het rege- scha- wil CAO voor teren eren jnde izaal nent )aar- itge- de toek DA. iand atre- 1DA Zij kreeg daarbij de steun van voormali ge premier Callaghan, die er op wees dat een akkoord over de landbouwprijzen al leen bereikt kan worden wanneer ook Groot-Brittannië daarmee instemt. De mi nisters van Landbouw van de EG moeten op 6 mei opnieuw proberen tot overeen stemming over de landbouw te komen. In een vraaggesprek voor de televisie zei premier Thatcher dat zij al genoeg com promissen heeft gesloten en het laatste aanbod van de EG niet kan accepteren. De definitieve breuk tussen Engeland en de andere EG-landen ontstond over 400 miljoen gulden. „Maar dat is het enige niet”, aldus de premier. „De overige acht wilden een ver minderde Britse bijdrage alleen geduren de één jaar, ten hoogste twee jaar, accep teren en daarna zouden wij weer meer moeten betalen”, zo zei zij. Premier Thc+^her zei wel dat de Britse CAIRO (AFP). Een hof van be roep in de Egyptische stad Alexan dria heeft een eerdere uitspraak be vestigd van een lagere rechtbank, die onlangs een bouwondernemer ver oordeelde tot 1617 jaar gevangenis straf. De ondernemer had sleutelgeld aangenomen van 462 huurders, die in door hem gebouwde appartementen wonen. Daarvoor kreeg hij 462 maal drie jaar gevangenisstraf alsmede 231 jaar voor het plegen van valsheid in geschrifte. Over zijn eigen onder dak hoeft de bouwondernemer zich geen zorgen meer te maken. Hij heeft tot het jaar 3597 een dak boven zijn hoofd. (Door onze redacteur in de VS, Henk Kolb) De 66-jarige liberale democrati sche senator Edmund S. Muskie wordt de opvolger van Cyrus Vance als Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken. De volksvertegen woordiger uit Maine, met een poli tieke ervaring van 22 jaar, staat bekend als een man die zoekt naar het verenigen van uitersten tot werkbare uitgangspunten. PARIJS (DPA). De bijeenkomst van Oost- en Westeuropese communistische partijen, die maandag en gisteren is ge houden in Parijs, besloten met een oproep aan de NAVO de kernbewapening in Eu ropa niet te moderniseren en met de eis dat alle Amerikaanse raketten van het Westeuropese grondgebied moeten ver dwijnen. Verder willen de 22 communistische partijen die in Parijs aanwezig waren, dat de VS het tweede verdrag ter beperking van de strategische bewapening direct ratificeren, dat wordt gestreefd naar het sluiten van overeenkomsten bij de ontwa- peningsbesprekingen in Wenen en naar het instellen van atoomwapenvrije zones in Europa. Aan het congres is niet deelgenomen door de grootste Westeuropese commu nistische partij, die van Italië. Ook partij en Uit andere landen, waaronder Spanje, Joego-Slavië en Roemenië verschenen Een man als de republikeinse senator Robert Dole heeft de aanwijzing van Muskie een „sluwe manoeuvre” ge noemd. Want niet alleen zal zijn benoe ming onder veel applaus door de Senaat komen, maar ook wordt daardoor een debat vermeden over de buitenlandse politiek die tot de bevrijdingsactie in Iran heeft geleid. Zou Warren Christop her, Vance’s plaatsvervanger, zijn voor- (Van onze redactie buitenland) BONN-MOSKOU. De leiding van de afdeling West-Europa van het Russische persbureau Novosti heeft gisteren na drukkelijk ontkend dat een door zijn agentschap gepubliceerd, sterk anti-West- Duitsland gericht, commentaar de me ning heeft weergegeven van de Russische autoriteite"’ Het commentaar zorgde voor In een open brief, die gisteren in alle Spaanse kranten is gepubliceerd, schreef de bankdirec teur dat het hem tegen de borst stuit te moeten betalen om zijn leven te In 1968 was Muskie democratisch kan didaat voor het vice-presidentschap. Bij de presidentsverkiezingen van 1972 leek hij de meest waarschijnlijke democrati sche kandidaat voor het presidentschap. De rustige, hoewel niet van tempera ment gespeende Muskie werd echter on deruit gehaald door een serie verdacht makingen en incidenten, die president Nixons medewerkers als politieke sabo tage hadden bedacht. Muskie, tegenstander van de neutro nenbom, voorstander van het Panama- kanaalverdrag, van bewapening van Egypte en Saoedi-Arabië en van SALT- akkoorden, is een steunpilaar geweest voor Carters buitenlands beleid. Zijn benoeming betekent dat dit beleid in eerste aanleg wordt voortgezet, omdat alle sleutelfiguren rond Vance op het ministerie van Buitenlandse Zaken aan blijven. Bij de presentatie aan de pers waren behalve Carter ook Vance, Ha rold Brown en Brzezinski aanwezig. Door een „veilige keuze” te doen, heeft Carter kennelijk geen vacuüm willen laten ontstaan. Hij heeft het oog laten vallen op een man die algemeen vertrou wen geniet en wiens benoeming ook zon der problemen door de Senaat zal wor den goedgekeurd. Ook al ligt zijn erva ring in bestuurlijke functies (onder meer als gouverneur van Maine) naast zijn niet aflatende strijd tegen milieuvervui ling meer op financieel en fiscaal gebied dan op het vlak van het buitenlandse beleid. Zijn uitverkiezing om althans deze pe riode voorlopig met Carter uit te dienen, moet de politieke omstanders die van angstige voorgevoelens vervuld de re cente ontwikkelingen hebben gadegesla gen de zekerheid geven dat het Witte van i Eu- rdoor jging van s van istiek DEN HAAG. In een gezamenlijke stap hebben de Nederlandse en Britse ambassadeurs gisteren bij de Liberiaanse regering geprotesteerd tegen het huisar rest dat drie Nederlanders en twee Engel- sen door de Liberiaanse autoriteiten is opgelegd. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag meege deeld. Muskie is hoe dan ook geen „insider” in de kring van degenen die op het buitenlands beleid invloed hebben (ge had). In Washington wordt aangenomen dat de nieuwe minister van Buitenland se Zaken in eerste aanleg zwaar zal leunen op Warren Christopher, de aan blijvende onderminister die als Vance’s mogelijke opvolger het meest werd ge noemd. Maar Muskies aanstelling brengt in elk geval rust en zou de geloof waardigheid van Carters regering wat kunnen restaureren, met name tegeno ver de Europese en andere geallieerden. in het stadion of in het restaurant met mijn vrienden. U hoeft mij niet te zoeken. Ik hoop dat u ooit eens deel uit maakt van een authen tiek volk zonder dat u het nodig vindt uw ge zicht te bedekken.” De ETA heeft eerder aangekondigd de man te zullen terechtstellen als het geëiste geld niet bin nen de gestelde termijn was afgedragen. De bankdirecteur zegt verder in z’n brief: „Ik weiger toe te geven aan de afpersing die mijn volk te gronde richt. ETA, ik ga door met het leven te leiden die ik al tijd geleefd heb. U kunt mij vinden op mijn werk. Na de recente staatsgreep is de situatie van buitenlanders in Liberia nogal onze ker, aldus het ministerie. Verscheidene landen, zoals Frankrijk en de Bondsrepu bliek, hebben al stappen genomen om degenen die niet per se in het land moeten blijven, zoveel mogelijk naar het eigen land te laten terugkeren. Inmiddels heeft een aantal Nederlandse vrouwen en kin deren de thuisreis aanvaard. Op het mo ment van de staatsgreep op 11 april - bevonden zich 263 Nederlanders in Liberia. In een toespraak heeft het staatshoofd, sergeant Samuel Doe, gisteren gezegd dat de nieuwe Liberiaanse regering heeft be sloten de executies te staken. Na de staats greep werden dertien voormalige functio narissen van de regering-Tolbert terechtgesteld. Dissidenten zijn gevangen gezet wegens het uitoefenen van hun mensenrechten en de Russische autoriteiten gebruiken hon ger, dwangarbeid en gevaarlijke medicij nen om mensen die om politieke of gods dienstige reden gevangen zitten, te straf fen. Dit staat in een 200 pagina’s tellend rapport van Amnesty International over mensen die in de Sovjet-Unie gevangen zitten op grond van hun mening. Dit rap port, dat gisteren in Londen is uitgegeven, is een herziene en bijgewerkte versie van het eerste Amnesty-rapport hierover van 1975. Het rapport is gebaseerd op officieel gepubliceerd materiaal als wetten en com mentaren, verklaringen van onder andere gevangenen en hun vrienden en familie leden. Voor zover bij Amnesty International bekend, zijn er sinds de verschijning van het eerste rapport 400 mensen gedeti neerd of anderszins in hun vrijheid be perkt wegens het zich beroepen op hun mensenrechten. De organisatie gelooft dat er veel meer dissidenten gevangen zitten dan zij weet. Een reële schatting is onmogelijk door de officiële censuur en dreigende represaillemaatregelen tegen hen die hierover informatie verstrekken. Er is Amnesty geen enkel geval bekend waarin een Russische rechtbank iemand heeft vrijgesproken die werd aange klaagd wegens een religieus of politiek delict. De grondwet en de wetten in de Sovjet- Unie bevatten beperkingen van de vrij heid van de meningsuiting, vereniging, godsdienst en beweging. Zowel de wet als de toepassing ervan is, aldus het rapport, ondergeschikt aan overwegingen van po litieke aard, waardoor dikwijls grondwet telijke principes opgeofferd worden aan politieke doeleinden. Een artikel dat met name de vrijheid van meningsuiting beperkt, is artikel 70 van het Wetboek van Strafrecht. Dat ver biedt „agitatie en propaganda” en „laster lijke verzinsels waarmee wordt beoogd de staatskundige of maatschappelijke orde van de Sovjet-maatschappij te verzwak ken”. Hoewel duidelijk wordt gesteld dat de bedoeling die orde te verzwakken aan wezig moet zijn, kijken de rechters hier in de praktijk niet naar wanneer zij iemand veroordelen wegens „anti-Sovjetagitatie”. Mensen die informatie verspreiden over schendingen van de rechten van de mens pf streven naar meer rechten voor natio nale minderheden, kunenn op grond van dit artikel of artikel 190 waarin het belas teren van de Sovjet-Uniei istrafbaar wordt gesteld, veroordeeld worden. Kerkgenootschappen in de Sovjet-Unie moeten zich laten inschrijven bij de raad voor Religieuze Zaken. Veel leiders van kerkgenootschappen die niet geregi streerd zijn, zitten in de gevangenis. De maximumstraf in de Sovjet-Unie is 15 jaar gevangenis, gevolgd door 5 jaar binnenlandse verbanning. Tijdens het uit zitten van de straf kunnen gedetineerden echter wegens misdaden extra straf krij gen. Sommige dissidenten zitten als ge volg van herhaalde veroordelingen al meer dan 30 jaar gevangen. De Sovjet-Unie kent verschillende straf inrichtingen. Het zwaarste zijn de gevan genissen, waar echter zelden dissidenten in worden opgesloten. Daarnaast zijn er werkkampen, te verdelen in vier categori eën: met gewoon, verscherpt, streng of speciaal regime. Honger is een permanent aspect van het kampleven. Gevangenen krijgen een stan daardrantsoen dat 2500 calorieën bevat. De internationale gezondheidsnorm ligt tussen de 3100 en 3900 calorieën. Bij uit zonderlijk zware arbeid kunnen gevange nen een rantsoen krijgen met iets meer calorieën, maar als strafmaatregel kan het rantsoen ook worden verminderd. Het ontvangen van een voedselpakket en het kopen van extra voedsel in de kampen is, gebonden aan strikte regels, dit recht kan als straf worden ingetrokken. In zoge- naamse strafcellen krijgt de gedetineerde om de dag slechts 1300 tot 1400 calorieën. De tussenliggende dag krijgt hij alleen roggebrood, water en zout. Van medio 1975 tot medio 1979 zijn volgens Amnesty International, meer dan 100 mensen gedwongen opgenomen in psychiatrische inrichtingen. Via een civie le of een strafrechtelijke procedure kun nen mensen verplicht worden opgeno men. Volgens de wet moet niet alleen de diagnose gesteld zijn dat iemand geeste lijk gestoord is, maar moet ook zijn vast gesteld dat de desbetreffende persoon een gevaar is voor zichzelf of voor anderen, wil tot gedwongen opname mogen worden overgegaan. In honderden gevallen van gedwongen opname was er echter geen aanwijzing dat de slachtoffers gevaarlijk of gewelddadig waren. Gronden waarom tot opname werd be sloten waren onder andere: het bekritise ren van de regering, het proberen klach ten onder de aandacht van de overheid te brengen, pogingen het land te verlaten en het verspreiden van anti-Sovjetpamflet- ten. Medicijnen worden in psychiatrische in richtingen lukraak of als straf gebruikt. Er worden vaak zware kalmeringsmidde len toegediend die bij onjuist gebruik ge vaarlijk kunnen zijn en ernstige bijver schijnselen veroorzaken. In de zogenaamde speciale psychiatri sche ziekenhuizen hebben veiligheid en discipline de prioriteit boven medische verzorging. Het personeel wordt aange steld door het ministerie van Binnenland se Zaken en criminelen doen dienst als ziekenoppassers. Er is herhaaldelijk mel ding gemaakt van gevallen van - soms fatale - mishandeling. SAN SEBASTIAN (AFP). De directeur van een bank in Spaans Baskenland heeft in het openbaar verklaard geen ge hoor te geven aan de eis van de afschei dingsbeweging ETA 600.000 gulden „revo lutionaire belasting” te betalen. President Carter schudt zijn nieuwe minister van Buitenlandse Zaken, senator Edmund Muskie, de hand na de persconferentie van gisteren, waarin hij zijn keuze bekend maakte. Op de achtergrond, in het midden vice-president Walter Mondale en rechts de vertrekkende minister Vance. JOHANNESBURG. De Zuidafrikaanse minister-president Pieter Botha heeft j gisteren in het parlement gezegd, dat hij pogingen om de regering omver te werpen zal bestrijden met „alle macht die de staat ter beschikking staat”. Botha sprak over de nu twee weken durende schoolboycot door kleurlingen in Zuid- Afrika. De politie in Johannesburg heeft gisteren honderden scholieren gearresteerd die deelnamen aan een demonstratie. De betoging had aanvankelijk een vreedzaam verloop, maar volgens de politie begonnen verscheidene scholieren met stenen te gooien. Men zou daarop hebben ingegrepen. Ooggetuigen zeiden, dat de politie de wapenstok gebruikte en particuliere huizen binnendrong om vluchtende scholieren te achtervolgen. Premier Botha betoogde voor het alleen uit blanken bestaande parlement, dat veranderingen en hervormingen alleen op constitutionele wijze tot stand kunnen komen. In de huidige protestgolf ziet hij een door marxisten geleide poging om een revolutie op gang te brengen en „de beschaving te vernietigen”. De leider van de oppositie, Frederik van Zijl Slabbert, riep de regering op om „eindelijk eens op het gerechtvaardigde protest te reageren om escalatie te voorkomen”. BOGOTA (AFP). Gisteren hebben ongeveer dertig gemaskerde studenten de kathedraal bezet van de Colombiaanse stad Popayan. Om hun eis van vrijlating van politieke gevangen kracht bij te zetten gijzelen zij bisschop Silverio Buitrago. Dit heeft het plaatselijke radiostation van Po payan bekend gemaakt. Verder eisen de bezetters dat de studenten, die vorig jaar werden verwijderd van de universiteit, weer worden toegelaten. LAGOS (AFP/Reuter). De lidstaten van de Organisatie voor Afrikaanse Een heid (OAE) hebben gisteren op de eerste economische topconferentie in de Nige- riaanse hoofdstad Lagos in principe be sloten een gemeenschappelijke markt op te richten die rond de eeuwwisseling moet functioneren. Bovendien hebben de Afrikaanse lan den een actieplan opgesteld, dat voorziet in bevordering van de economische inte gratie, zelfvoorziening op het gebied van de voedselproduktie, uitvoering van het programma van de VN voor transport en communicatie en totstandkoming van ei gen industriële ontwikkeling. Tenslotte is een fonds opgericht voor ontwikkelings landen in Afrika die geen olie produceren, maar de olieproducerende staten willen hierin geen bijdrage leveren, omdat zij het bestaande OPEC-fonds voldoende vinden. Sinds begin dit jaar heeft de ETA de verant woordelijkheid opgeëist van de moord op drie Basken die weigerden de speciale „belasting” te betalen. Dit jaar zou de afscheidingsbeweging door afpersing ruim 24 miljoen gulden rijker zijn geworden. behouden. „Men heeft al tijd gezegd dat Basken niet laf zijn. Ik wil mij als goed Bask gedragen”, al dus de brief.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3