Bani-Sadr schrijft brief aan Castro Krakers voor nieuwe vorstin I Een functie waar geen mens om zou u Stroom gelukwensen DamiatePers vragen” Haddad gewond na mijnexplosie Vaten gif op stortplaats Benzineprijs Israel 36 percent omhoog in hoofdstad Hypotheekrente verder omlaag Groenevelt: Koningin Beatrix tot Staten-Generaal IJmuider Courant Uitnodiging bezoek Indonesië Karamanlis nog geen president Studenten bezetten kerk in Colombia Niet praten met Mobil Oil i"jmi OOV7BBW s •iru'S' til „Vertrouwen in de krijgsmacht” 99 aw1 w „I af 4 W C BINNEN- EN BUITENLAND 1980 w O E N S D A G 3 0 A P R I L BE] y 1 4 (Van onze redactie buitenland) TEHERAN-WASHINGTON-DEN HAAG. De Iraanse pre sident Bani-Badr wil dat de beweging van niet-gebonden lan den zo spoedig mogelijk de mislukte militaire actie in Iran van de VS vorige week bespreekt. Ook vraagt de president de beweging een delegatie naar Teheran te sturen. - Iran wil congres ongebonden landen DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije 155,00 1 TEL AVIV (Reuter). De Israëlische overheid heeft gisteren met onmiddellijke ingang de prijzen van benzine verhoogd met 36 percent tot 1,50 per liter. De tarieven voor elektriciteit, zware industriële brandstoffen, kerosine en an dere oliën gaan met dertig percent om hoog. Volgens een officiële verklaring wordt de prijsstijging veroorzaakt door het feit, dat Israel in de afgelopen maan den vijftig percent meer heeft moeten betalen voor de olie-invoer. Als gevolg van het duurder worden van de brandstoffen, zullen naar verwacht ook overheidsdien sten zoals het openbaar vervoer binnen kort sterk in prijs stijgen. (Vervolg van voorpagina) Op het moment dat koningin Bea trix en nu prinses Juliana op het balkon van het paleis op de Dam verschenen, begonnen in verschillen de steden de aangekondigde kraak- acties. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Volgens konin gin Beatrix kan „niet macht, persoon lijke wil of aanspraak op erfelijk- heidsgezag, maar slecht de wil de gemeenschap te dienen” inhoud ge ven aan het „hedendaagse koning schap”. De nieuwe vorstin zei dit van middag tot de verenigde vergadering van de Staten-Generaal in de Nieuwe Kerk in Amsterdam. zijn aangetroffen. Iran heeft het buurland Irak beschuldigd de aanslag op touw te hebben gezet. De Iraanse minister van Defensie heeft gisteren ten aanzien van de Amerikaanse gegijzelden in de VS-ambassade in Tehe ran gezegd, dat deze kunnen worden vrij gelaten wanneer de Amerikaanse „wan daden” in Iran aan het licht zijn gekomen. De gegijzelden hoeven niet als spionnen te worden berecht, zo zei de minister, die deel zal uitmaken van het binnenkort te vormen Iraanse parlement dat zich zal moeten uitspreken over de gegijzelden. De Zuidoostaziatische ASEAN-landen hebben evenals Turkije laten weten voor lopig niets voor economische maatregelen tegen Iran te voelen. Australië heeft zich bij het EG-standpunt aangesloten, dat tot 17 mei zal worden gewacht alvorens een beslissing over sancties wordt genomen. De Amerikaanse president Carter heeft vanmorgen om drie uur onze tijd op een persconferentie gezegd, niets te voelen voor een topgesprek met de voornaamste bondgenoten voordat in juni de topconfe rentie van geïndustraliseerde landen in Venetië begint. Daarnaast verdedigde hij de bevrijdingspoging van vorige week en zei hij afgelopen zondag met de betrokken commando’s te hebben gepraat, die hem zouden hebben gezegd bereid te zijn op nieuw aan een dergelijke operatie deel te nemen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. In een dagorder aan de gehele Nederlandse krijgsmacht heeft de aftredende koningin Juliana gezegd dat de krijgsmacht thans goed voor haar taak is berekend en - ook internationaal - waardering geniet voor de waardevolle bijdrage aan de bondgenootschappelijke (NAVO)-verdediging. jaren lijken van beslissend belang voor de mensheid”. Op het balkon van het Paleis op de Dam zei prinses Juliana vanmorgen over haar dochter: „Gelukkig is zij jong en levens krachtig genoeg om in de uiterst moeilijke tijden, waarin wij verkeren, de moed op te brengen die nodig is om te beginnen. Wij gaan allen samen de toekomst tegemoet met al zijn moeilijkheden en mogelijkhe den allen samen met koningin Beatrix”. In een toespraak voor radio en televisie sprak minister-president Van Agt van- De scheidende vorstin sprak de overtuiging uit dat de krijgsmacht onder de regering van de nieuwe koningin Beatrix, haar krachten zal blijven geven voor het beschermen van de vrede en de fundamentele beginselen van vrijheid en recht. In haar dagorder zegt koningin Beatrix ervan overtuigd te zijn, dat de Nederlandse krijgsmacht met dezelfde toewijding als in het verleden, ook in de toekomst de belangen van het koninkrijk zal blijven voorstaan. De beide dagorders werden onder meer voorgelezen in de Prins Willem Alexanderka- zerne in Gouda en op de luchtmachtbases Gilze-Rijen. Hetzelfde gebeurde op verschil lende buitengaats zijnde marineschepen en op het Nederlandse hoofdkwartier van de VN-vredesmacht UNIFIL in het Zuidlibanese Haris. morgen „niet vreugde en overtuiging” zijn vertrouwen uit in koningin Beatrix. Zij is volgens de premier niet alleen in staatsza ken geïnteresseerd, maar stelt zij ook be lang in mensen in wier lot zij begaan is. Koningin Beatrix begint volgens Van Agt haar regeringsperiode in een samenleving „die zich nog meer naar openheid en de mocratisering ontwikkelt”. De bewinds man zei „met ontroering en dankbaar heid” afscheid te nemen van de aftreden de vorstin Juliana. „Voor Nederland was koningin Juliana in al die jaren, evenals haar moeder koningin Wilhelmina, maar op heel eigen wijze, wat ze destijds in haar Zonder ook maar een teken van ge schoktheid te tonen wandelt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Ghotb- zadeh (links) in het paleis in Koeweit vlak na de mislukte moordaanslag waarvoor tot nu toe nog niemand de verantwoorde lijkheid heeft opgeëist. Naast hem zijn ambtgenoot Al Sabah van Koeweit. (Van onze redactie buitenland) ATHENE. Premier Constantijn Kara manlis is er ook in de tweede ronde van de Griekse presidentsverkiezingen niet in ge slaagd de vereiste 200 stemmen op zich te verenigen. Wel behaalde de 72-jarige eerste-minis- ter, die de enige officiële kandidaat is in deze verkiezingen, twee stemmen meer dan in de eerste ronde. In totaal kreeg hij 181 stemmen. Er komt nu een derde ron de, waarin een stemmenaantal van 180 genoeg is om als opvolger van Constantijn Tsatsos het nieuwe staatshoofd van Grie kenland te worden. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 Gis centi de F Noor die met met de s besti (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De Algemene Bank Nederland (ABN) heeft de hypo theekrente met een kwart procent ver laagd. Dit is gebeurd in verband met de situatie op de kapitaalmarkt. Ook de AMRO-bank is hiertoe overgegaan. De nieuwe ABN-tarieven zijn: hypo theken vijf jaar vast met gemeentega rantie 11,5 procent (was 11,75 procent), hypotheken vijf jaar vast zonder ge meentegarantie 11,75 procent (12 pro cent) en hypotheken een jaar vast met en zonder gemeentegarantie 11,5 pro cent (11,75 procent). De cijfers voor dë AMRO zijn: varia bele rente met gemeentegarantie nu 11,25 procent (was 11,75 procent), stan daardtarief 11,5 procent (12 procent) en tophypotheek 11,75 procent (12,25 procent). Wat de hypotheektarieven met een vaste looptijd betreft wordt een hypo theek met gemeentegarantie nu 11,5 procent (was 11,75 procent), een stan daardhypotheek 11,75 procent (12 pro cent) en een tophypotheek 12 procent (12,25 procent). BEZORGKLACHTEN: maandag Vm vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE: Jos L. Lodewijks E. Koning VE stuur dens de va nitiei ving Hier zeer verh< heid Aai dinsc stuur om d de 2C zal w bedri kunn van ting zette: laten BOGOTA (AFP). Gisteren hebben ongeveer dertig gemaskerde studenten de kathedraal bezet van de Colombiaanse stad Popayan. Om hun eis van vrijlating van politieke gevangen kracht bij te zetten gijzelen zij bisschop Silverio Buitrago. Dit heeft het plaatselijke radiostation van Po payan bekend gemaakt. Verder eisen de bezetters dat de studenten, die vorig jaar werden verwijderd van de universiteit, weer worden toegelaten. IJ] vori; de heef voor gelij ziek' muz een king ke s te v D( rij” ondi nigii bure de bedi tjesc mer bezc zoel vers den getj ring nise Ei de dag het hev van ring van Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 S: inhuldigingsrede weergaf het wezen van het Nederlandse koningschap te zijn: een rots temidden van woelige baren”. Konin gin Juliana was volgens Van Agt omringd door een volk, waarmee de verbonden heid steeds inniger werd. „Een volk dat altijd schouder aan schouder met haar gegaan is, vooral in tijden van tegenspoed en verdriet”. Koningin Juliana werd volgens de pre mier tot de troon geroepen, kort nadat brand en verwoesting over Europa en de wereld waren getrokken. „Zij symboli seert de wederopbouw van ons land, die in de jaren daarna werd gevolgd door een voortgaande toeneming van de welvaart”. Van Agt herinnerde eraan dat koningin Juliana een van de eersten was die waar schuwde voor de nadelen die deze uitbun dige groei van de welvaart in het Westen zou kunnen opleveren. „In het bijzonder wees zij op het gevaar dat de armere landen steeds verder achterop zouden ra ken”. Tot slot zei de minister-president të hopen dat prinses Juliana zich nog menig maal dienstbaar zal kunnen maken aan ons land. Hij besloot met de bede dat zij en „haar dochter die thans de kroon draagt, Gods nabijheid ervaren”. Voorzitter Thurlings van de verenigde vergadering van de Staten-Generaal in de Nieuwe Kerk sprak in zijn toespraak tot koningin Beatrix zijn vertrouwen uit in de nieuwe vorstin. Hij zegde haar de inzet van de Staten-Generaal toe om de innige verbondenheid tussen het volk van Neder land en van de Nederlandse Antillen en het Huis van Oranje te behouden: „Van üw inzet, majesteit, zijn wij overtuigd”, aldus Thurlings. Na het ondertekenen van de acte van abdicatie (troonsafstand, red.) verscheen koningin Beatrix samen met haar man en prinses Juliana en prins Bernhard op het balkon van het paleis op de Dam. De koningin richtte zich allereerst tot haar moeder: „In de bijna 32- jaar dat u onze koningin bent geweest, hebt u zich ter dienst gesteld van uw medemens. U hebt daarmee de liefde verworven van ons allen. Diep dankbaar ben ik u, voor wat u, met vader naast u, in al die jaren voor ons land hebt gedaan”. Tot de bevolking zei de vorstin dat ze zich met ernst op haar nieuwe zware taak heeft voorbereid „en ik besef dat er veel van mij gevraagd zal worden. Toch wil ik deze functie aanvaar den als een grote en mooie opdracht. Mijn uiterste best zal ik doen, om mij, met steun van mijn man, het vertrouwen waardig te tonen, dat velen mij vandaag schenken”. Tot slot zei koningin Beatrix: „Geen ander streven heb ik, dan mij in te zetten voor u en voor ons hele volk, en het land te dienen. Leve Nederland”. In de Mozeszaal in het Paleis op de Dam las de aftredende koningin Juliana een verklaring voor die vooraf ging aan de abdicatieplechtigheid. Volgens haar is het „beter voor het Koninkrijk en voor ons allen, Nederlanders, dat een frisse nieuwe kracht mijn plaats gaat innemen”. De nieuwe koningin begint volgens haar moe der „haar regeringsperiode in een heel moeilijk tijdsgewricht. Om de naaste en de verdere toekomst tegemoet te zien kost iedereen, daartoe geroepen, moed en veel verbeeldingskracht, vooral door de be perktheid van onze mogelijkheden in de internationale samenleving. De proble men en de zorgen zijn groot. De komende (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Voorzitter Arie Groenevelt van de Industriebond FNV heeft de stakende werknemers van Mo bil Gil in Amsterdam opgeroepen niet in te gaan op de uitnodiging van de directie van het bedrijf om morgen te komen praten. De bijna honderd personeelsleden van Mobil Oil staken sinds vorige week woensdag voor een vijfploegendienst. Groenevelt zei gisteravond, dat het de directie er alleen maar om te doen is de staking te breken en de stakers tot speelbal te maken. Hij voorspelde de stakers dat hun actie ook zal overslaan naar bedrijven van Mobil Oil in Frank rijk, Engeland en West-Duitsland. Daar zouden plannen bestaan om van de Nederlandse vestiging over te nemen werkzaamheden besmet te ver klaren. gens in totaal ongeveer 150 geparkeerde auto’s hebben weggesleept. Om vier uur vanochtend werd met de afsluiting van een deel van de binnenstad voor voetgangers begonnen. Dranghek ken werden neergezet en vele honderden politiemensen begonnen hun plaatsen in te nemen. Amsterdam had 4800 man politie gereed om de inhuldiging in goede banen te leiden. Vanmiddag heeft koningin Beatrix in de Nieuwe Kerk de eed op de grondwet afgelegd. Daarbij waren onder meer de Britse kroonprins Charles, prins Harald en prinses Sonja van Noorwegen, prins Albert en Prinses Paola van België en de Zweedse prinses Christina uit Zweden aanwezig. Koningen waren niet aanwezig. Die kunnen pas bij een nieuwe koning op bezoek als deze eerst zelf een staatsbezoek heeft afgelegd. Om vijf uur verschijnt koningin Beatrix voor de tweede keer op het balkon van het paleis. Daarna gaat zij met prins Claus en haar kinderen naar binnen voor het ma ken van de eerste officiële staatsiefoto. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur De toespraak ging vooraf aan de inhul digingsplechtigheid. Koningin Beatrix riep op tot „inspanning in saamhorigheid” en „zelfbeperking in vrijheid” om het ge voel van onzekerheid dat de elkaar snel opvolgende maatschappelijke ontwikke lingen teweegbrengt, het hoofd te kunnen bieden. Volgens de koningin komt het vooral aan op onderlinge verdraagzaam heid in de Nederlandse samenleving, om vrije ontplooiing van een ieder en zorg voor zwakkeren, minderheden en eenza men te waarborgen. „In een vrije en veel vormige samenleving als de onze is het onoontkoombaar dat tegenstellingen ont staan en ook tot uiting komen. Maar voor de oplossing is het onontbeerlijk de tegen stander niet te zien als vijand, maar als drager van een andere mening”. De nieu we vorstin zei dat het ambt van koningin niet „verworven” is. „Het is een functie waar geen mens om zou vragen, waarvan de uiterlijke glans wel zichtbaar is. Maar veelal niet de last en zelfbeperking”. Als inspiratiebron om haar taak te vervullen noemde de koningin haar beide voorgang sters Wilhelmina en Juliana en het geloof in God. In Rotterdam werd een aantal dure koopwoningen gekraakt, in Leeuwarden een blok van twintig eengezinswoningen, die al een jaar leeg stonden en in Amster dam, behalve het kantoorpand in de Kin- kerstraat, ook een pand aan de Lauriers- gracht. Later op de ochtend werd ook de Posthoornkerk in de Amsterdamse Haar lemmerstraat door krakers in bezit genomen. In Groningen werd een aantal specula- tiepanden gekraakt, evenals in Utrecht, waar de politie bovendien optrad tegen de actiegroep Berend Botje, wegens het schilderen van tegen de nieuwe koningin berichte leuzen. In Hilversum zijn 44 leegstaande wonin gen tegenover het politiebureau gekraakt. Er was daarbij sprake van schermutselin gen met politieagenten en bewakers van het complex. Het centrum van het Landelijk Overleg Kraakgroepen (LOK) in Arnhem ver wachtte dat de kraakacties pas later in de middag goed op gang zouden komen. In het Alkmaarse huis van bewaring hebben de gedetineerden zichzelf op wa ter en brood gezet uit solidariteit met gevangenen, die op gratie rekenden bij de troonswisseling. De actie heeft, aldus een directielid, een rustig karakter. Bani-Sadr heeft hiertoe een brief ge schreven aan de voorzitter van deze bewe ging, de Cubaanse president Castro. De Iraanse president vraagt hem de delegatie te sturen naar een congres in Teheran over de Amerikaanse bevrijdingspoging, dat van 10 tot 12 mei zal worden gehouden in Teheran. Eerder heeft de Iraanse geestelijke lei der ayatollah Khomeini een oproep ge daan aan de beweging van niet-gebonden landen zich op de hoogte te stellen van de gebeurtenissen. Bani-Sadr heeft gisteren het Europees parlement gevraagd even eens een commissie naar Teheran te stu ren „opdat deze de vruchten van onze revolutie alsook de bewijzen van de Ame rikaanse militaire interventie in Iran kan zien”. Intussen is bekend geworden dat om technische redenen de overdracht van de stoffelijke overschotten van de acht bij de militaire actie omgekomen Amerikanen vandaag niet kan plaatsvinden. Er moet nog aan bepaalde formaliteiten worden voldaan voordat de lijken naar Zwitser land kunnen worden gebracht. Volgens de militaire specialist van het Londense dagblad Daily Telegraph bevin den zich in Iran nog honderd Amerikanen die in verband met de bevrijdingspoging naar dit land zijn getransporteerd. Een woordvoerder van het Pentagon heeft gis teren tegengesproken, dat de Amerikaan se vliegtuigen tijdens hun tocht naar Te heran zijn ontdekt door Russische radar en dat de Sovjet-Unie vervolgens de rege ring in Teheran hiervan op de hoogte heeft gesteld. Een Koeweits dagblad, As Siyassa, meldt dat de Sovjet-Unie Tehe ran een modern radarsysteem heeft aan geboden in ruil voor een onderzoek naar de restanten van de achtergebleven Ame rikaanse helikopters en het vliegtuig. Het Pentagon heeft gisteren eveneens tegengesproken dat twee Amerikaanse vliegtuigen gistermorgen boven de Golf van Oman een Iraans vliegtuig hebben beschoten, zoals eerder door het Iraanse leger was meegedeeld. Er is volgens het Amerikaanse ministerie van Defensie wel sprake geweest van een ontmoeting van Amerikaanse en Iraanse toestellen, maar men spreekt van een „routinematige on derschepping”. De politie van Koeweit deelde gister middag mee, dat twee auto’s die zijn ge bruikt door de onbekenden die de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Ghotb- zadeh hebben beschoten, zijn gevonden. In de auto’s zouden wapens en munitie u (Vervolg van pagina 1) Er is al een groot aantal gelukwen sen binnengekomen voor de nieuwe vorstin. Zo heeft koning Beatrix meteen na haar inhuldiging „hartelijke gelukwensen na mens het Duitse volk” ontvangen van de Westduitse president Carstens. Ook de president van Zuid-Afrika, Vil joen, heeft zijn felicitaties gezonden. Een tweede telegram was gericht aan prinses Juliana. Het Candese parlement heeft in een motie uitgesproken dat koningin Bea trix gedurende haar regering „door Gods zegen wordt geleid”. President Soeharto heeft het nieuwe staatshoofd uitgenodigd voor een bezoek aan Indonesië. De uitnodiging staat in een brief die prins Jattikusumo, de afgezant van de Indonesische regering naar de plechtigheid, vandaag namens de presi dent heeft overhandigd. Een groot gebied rond paleis en Nieuwe Kerk is vanaf half acht gisteravond auto vrij gemaakt. Een woordvoerder van de politie zei vanochtend dat dertig kraanwa- BUREAU. Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 r 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Tijdens baggerwerk- zaamheden bij een vuilstortplaats in de Volgermeerpolder bij Amsterdam, heeft de stadsreiniging van Amsterdam enkele vaten met giftig chemisch afval gevonden. Uit een onderzoek bleek dat de vaten polychloorbenzeen bevatten. Dit is een zeer giftige stof, die vrijwel niet in water oplosbaar is. Naar schatting moeten op de stortplaats ongeveer honderd vaten liggen. De vaten zijn in de jaren 1963, 1964 en 1965 aangevoerd door de firma Philips Duphar en na transport door de stadsrei niging op de stortplaats gedeponeerd. De gemeente acht niet uitgesloten, dat nog veel meer vaten gevonden zullen worden. Deskundigen zullen op korte termijn onderzoeken op welke wijze de eventuele gevolgen voor het milieu kunnen worden voorkomen. De stortplaats in de polder ligt niet in de directe nabijheid van wo ningen. (Van onze redactie buitenland) TEL AVIV. De leider van de christe lijke militia in Zuid-Libanon, de door Is rael gesteunde majoor Haddad, is gisteren licht gewond geraakt toen de jeep waarin hij zat op een landmijn reed. Haddad werd opgenomen in het Rambam-zieken- huis in Haifa. Het voorval deed zich voor in het gebied dat onder controle staat van Nigeriaanse VN-militairen. Haddad zou Palestijnse guerrillastrijders hebben achtervolgd. Voordat Haddads jeep op de landmijn reed, had de leider van de christelijke militia een scherpe verklaring afgelegd gericht tegen het hoofdkwartief van de VN-vredesmacht in Zuid-Libanon, UNI FIL. Op geen enkele manier wil Haddad meer met de UNIFIL-leiding samenwer ken. Aanleiding tot dit besluit is een voor Haddad ongunstig VN-rapport met be trekking tot de betrokkenheid van de christelijke militia bij de dood van drie Ierse VN-militairen. Naar aanleiding van dit incident komen vrijdag in Dublin de ministers van Buiten-' landse Zaken van de tien landen, waaron der ons land, bijeen, die troepen leveren aan de VN-vredesmacht. Ierland wil dat Haddads zeggenschap over een klein ge bied in Zuid-Libanon vervallen wordt ver klaard. Israel moet volgens de Ierse rege ring ophouden Haddad steun te verlenen. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4