Jubileumviering op E Tor-Scandinavia •g Haven IJmuiden voor tweede maal feestelijk middelpunt s 9 HALVE EEUW NOORDERSLUIS t kort ijmondnieuws 1 11 n i I 1 4 WOENSDAG 30 19 8 0 APRIL BEDRIJF VOLGENS BONDEN LEVENSVATBAAR fes z IJmuidens Straattheater Levenskansen Kopers Vlaggetjesdag Falen „DAG VAN DE NEDERLANDSE ZEEVISSERIJ” I T IJMOND J ff' ,oo lifer.. J «8 VMF Stork zet definitief punt achter bedrijf in Veisen-Noord Uitreiking van de Delftsblauwe borden aan boord van de TOR-Scandinavia. Ook dit jaarzal het visserijbedrijf zich in IJmuiden van een feestelijke kant laten zien tijdens de tweedeDag van de Nederlandse Zeevisserij ,90 .85 ,00 ,70 ,00 ,80 erk- i de leeft kele den. aten een ■ater p de aten De „Dag van de Nederlandse Zeevisse rij” werd vorig jaar door een werkgroep onder meer bestaande uit dé redersvere- nigingen, het gemeentelijke voorlichtings bureau, het staatsvissershavenbedrijf en de WV in het leven geroepen. Met de bedoeling de destijds traditionele vlagge tjesdag te vervangen oogstte het evene ment veel belangstelling. Naar schatting bezochten vorig jaar ruim tienduizend be zoekers het IJmuidens havengebied waar verschillende aan de waterkant verbon den bedrijven zich manifesteerden. Vlag getjesdag werd na het verbod op de ha ringvangst in 1964 voor het laatst georga niseerd. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. In navolging van het vorig jaar succesvol verlopen debuut van de „Dag van de Nederlandse Zeevisserij” heeft een werkgroep ook voor dit jaar de voorbereidingen getroffen voor een der gelijk evenement. Zaterdag 7 juni zal mu ziekvereniging Soli ’s morgens met een muzikale rondgang van het fanfarekorps een reeks activiteiten openen die betrek king heeft op de zeevisserij en de feestelij ke sfeer van de op de achtergrond geraak te vlaggetjesdag laat herleven. Gistermiddag deed bondsbestuurder en centraal onderhandelaar J. Schermer van de FNV in de kantine van Stork Veisen- Noord verslag van de onderhandelingen die ’s morgens door de vakorganisaties met de raad van bestuur waren begonnen met als doel duidelijkheid te scheppen in de situatie. Het bericht dat de raad van bestuur strak de hand bleef houden aan Aan het eind van de onderhandelingen, dinsdagmiddag, zegde de raad van be stuur toe wel een plan te zullen opstellen om de werkgelegenheid voor een deel van de 200 werknemers te behouden. Bekeken zal worden in hoeverre deze naar andere bedrijven van het VMF Stork-concern kunnen afvloeien. Daarnaast zal de raad van bestuur de argumenten om tot slui ting over te gaan nog eens op een rijtje zetten en deze aan de vakorganisaties laten toekomen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD. De raad van be stuur van VMF Stork heeft dinsdag tij dens de centrale onderhandelingen met de vakorganisaties duidelijk gesteld defi nitief geen brood meer te zien in handha ving van het bedrijf in Veisen-Noord. Hiervoor voeren zij, volgens de bonden, zeer zwakke argumenten aan die niet in verhouding staan tot de levensvatbaar heid van het bedrijf. De raad van bestuur wilde hier dinsdag echter niets van weten. Een houding die de VMF-top ook daags te voren aannam toen het vierde alternatieve plan voor handhaving van tafel werd geveegd. Dit plan werd ingediend door de onderne mingsraad die daarmee circa 130 arbeids plaatsen zeker wilde stellen. Het afwijzen van dit voorstel door de raad van bestuur betekende dat voor de tweede maal een plan van de ondernemingsraad van Stork in Veisen-Noord werd verworpen evenals de beide plannen van de directie en het management-team van het bedrijf. het standpunt ten aanzien van de sluiting wekte algemene teleurstelling op bij de werknemers die nog enigszins hoop had den op een aangepaste voortzetting van het bedrijf. Na de eerste sluitingsberichten aan het begin van dit jaar werd de bonden een onderhandelingstermijn geboden van een half jaar. Deze periode loopt eind juli af. 5ied mse inse De vakorganisaties zullen de minister verslag doen van de onderhandeling. Bo vendien zal worden geprobeerd met een motie die vorige week in een ledenverga dering van de FNV werd aangenomen politieke druk uit te oefenen. In deze mo tie heeft de bond een aantal wensen tot uitdrukking gebracht die moeten leiden tot ombuiging van het standpunt van de raad van bestuur. Deze heeft volgens de bond de plicht alle mogelijkheden aan te grijpen om de arbeidsplaatsen, die door het gevoerde beleid van de raad in gevaar zijn gebracht, te behouden. Alle redelijke alternatieven dienen daarom degelijk op haalbaarheid getoetst te worden, aldus de FNV. linis- is in neer g hij ron- 180 ntijn jrie- lara- n de i ge- ?h te 1 en ilips srei- De nog en. mijn uele ttifeh ilder wö- nijn ijke egd de 1NI- dad ver mor be de drie ste- Is- iren arin dad ten men ten- ron- aren dat ge- ver- ege- en. In de mijnzaal van de vishal zullen de gehele dag films op het scherm verschij nen. In hal E van hetzelfde gebouw aan de Halkade zal ook de IJmuider reddingsbri gade met een sloep en reddingsmateriaal staan opgesteld. Evenals vorig jaar Ver wacht de werkgroep ook ditmaal een theatergroep naar IJmuiden te halen i die de bezoekers op straat aangenaam bezig houdt. Het programma wordt muzikaal omlijst door harmonie- en fanfarekorpsen uit Scheveningen, Katwijk en IJmuiden. Voorts werken aan de dag mee het genoot schap Oud-Katwijk dat in klederdracht vis zal uitdelen, de internationale Sleep- vaart Hobby Club, Bureau Wijsmuller en de Vereniging voor Draaiorgelvrienden uit Santpoort. met de zee, de sluis en IJmuiden in het bijzonder. Rond de windroos van het kompas (waarbinnen een Tor-liner in de sluis) staan de beeltenissen van Neptunus, een zeemeermin en de afbeeldingen van wolken, water, vuur- en watertoren, semo- foor vissen, vissersschepen en hét vissers- monument dat domineert op de kop van de haven. Omstreeks half vijf begaf een gezel schap van afgevaardigden van de ge meentebesturen van Velsen en Amster dam, van bedrijven en instanties die op de één of andere wijze met „de sluis” te maken hebben en van de pers, zich aan boord van de voor deze gelegenheid gepa- voiseerde Tor-boot. Het initiatief tot deze gebeurtenis was aanvankelijk uitgegaan van de heren W.H. en D. Geels en B.C. van der Kolk uit IJmuiden. De directie van de Tor-line verleende spontane medewerking en bood gastvrij één van de salons aan boord van één harer schepen aan als plek waar het feestelijk gedenken zou kunnen plaats vinden. Vlak voor de afvaart van IJmuiden naar Amsterdam ontving de heer J.N. Ringers-, zoon van de inmiddels overleden ontwer per van het waterbouwkundige kunst werk, een toepasselijke „Abraham”. Eenmaal aan boord waren het burge meester P.J. Molendijk van Velsen, de heer Boelhouwer die de gemeente Am sterdam vertegenwoordigde, Ir. J. Stelling van Rijkswaterstaat, de heer J.N. Ringers en gezagvoerder S. Dahlström van de Tor Scandinavia, die uit handen van de orga- nidatoren een Delftsblauw gedenkbord ontvingen speciaal vervaardigd ter gele genheid van het halve eeuwfeest van de Noordersluis. Het fraaie bord is rijkelijk gedecoreerd met afbeeldingen die te maken hebben Volgens bestuurder Schermer werden tijdens de onderhandelingen de argumen ten van de raad van bestuur om het Vel- sennoordse bedrijf te sluiten door de ver tegenwoordigers van de FNV, CNV, Unie BHLP en de VHP onderuit gehaald. De vakorganisaties zien onder meer in de fabricage van kunststofproducenten, de apparatenbouw en het kristalliseerpro- ject voldoende toekomst het bedrijf zon der verlies van veel arbeidsplaatsen voort te zetten. Met het huidige aanbod is het bedrijf volgens Schermer verzekerd van zo’n 40.000 werkuren. Tevens deelde de raad van bestuur dins dag mee dat voor het bedrijf enkele gega digden zijn. VMF Stork is echter nog niet met onderhandelingen over de verkoop van de gebouwen en het terrein gestart. Wel zullen binnenkort de geïnteresseer den het bedrijf bezichtigen. Over de uiteindelijke sluitingsdatum tasten de bonden en de werknemers waar onder ook de directie van het Velsen- noordse bedrijf nog geheel in het duister. Geheel los daarvan zal 7 juni om 10.30 uur de „Dag van de Nederlandse Zeevis serij” officieel worden geopend. Ondanks de aanduiding blijft dit evenement een zuivere IJmuidense aangelegenheid die grotendeels door het Produktschap van de Zeevisserij wordt gesubsidieerd. Op het programma staan een reeks commer ciële en ideële activiteiten die allen min of meer verband houden met het visserijbe drijf. Op die dag zullen circa 20 a 30 vissers schepen gepavoiseerd in de haven liggen terwijl enkele schepen als ode aan de vroegere vlaggetjesdag de haven zullen uitvaren zoals destijds bij de haringrace gebruikelijk was. Daarnaast kunnen be zoekers van het havengebied zich insche pen voor rondvaarten. Inmiddels heeft de werkgroep „Dag van de Nederlandse Zeevisserij” uitnodigin gen verstuurd aan onder meer de minister van landbouw en visserij en burgemeester P.J. Molendijk om bij de opening van het Daarnaast heeft VMF Stork zich te hou den aan de voorwaarde, behoud van ar beidsplaatsen tot 31 december van dit jaar, die de overheid stelde toen in 1978 financiële steun aan het bedrijf werd ver leend. Ontheffing hiervan kan slechts ver leend worden door de minister van Econo mische Zaken. Deze ontheffing is inmid dels aangevraagd. Op dit verzoek heeft de minister nog niet gereageerd en zal dit volgens de vakorganisaties niet op korte termijn doen. Enkele maanden geleden ontstond weer de hoop op herleving van de vlaggetjes dag na het bericht dat dit jaar mogelijk het vangstverbod deels zou worden opge heven. De uiteindelijke toewijzing van een vangstquotum aan de Nederlandse ha ringvissers zal afhangen van de resultaten van een biologisch onderzoek naar de visstand in zee. In april werd een rapport uitgebracht dat thans nog in behandeling is bij het ministerie van landbouw en visserij. Indien de resultaten gunstig zijn en een beperkte haringvangst wordt toe gestaan is het nog de vraag of hieraan een vlaggetjesdag wordt verbonden. Een woordvoerder van het Visserijschap in Den Haag verklaarde desgevraagd dat hiermee geen rekening moest worden ge houden. Als de organisatie toch na 16 jaar weer doorgang vindt zullen de festivitei ten zich slechts tot de haven van Scheve ningen beperken. Als voorwaarde voor het eventuele be houd van Stork Veisen-Noord stelde de raad van bestuur dat het bedrijf direct winst moest gaan leveren. Een onmogelij ke opgaaf volgens bondsbestuurder Schermer. Deze benadrukte dinsdagmid dag nogmaals het falen van de raad van bestuur met betrekking tot de bedrijfs voering in Veisen-Noord. „De raad van bestuur heeft jarenlang een afwachtende houding aangenomen en geen enkele poging ondernomen om de moeilijkheden voor te blijven dan wel maatregelen te treffen het bedrijf boven Jan te helpen. Ze hebben slechts gewacht tot het tij mogelijk zou keren en wezen ieder plan van anderen af dat tot behoud van het bedrijf zou kunnen leiden af on der het mom van een te groot risico”, aldus Schermer evenement aanwezig te zijn. De organisa toren willen aan de activiteiten rond het visserijgebeuren dit jaar trachten nog meer fleur te geven door onder meer het aantal vlaggen uit te breiden. Naast dit kleurige vertoon zullen in de vishalien weer verschillende ambachten worden beoefend. Er zijn hiervoor contacten (ge legd met een mandenmaker, een kuiper en visfileerders terwijl leerlingen van; de visserij school in Katwijk een demonstra tie knopenleggen weggeven. Indien de toe loop naar de verschillende activiteiten; en stands van het bedrijfsleven het nijdig maakt kan de ruimte in, de vishal uijge- breid worden. Buiten zal èen railbus rdnd- ritten verzorgen. Dit voertuig behoort'toe aan de Stoomclub Hoogovens die met de opbrengst van de kaartverkoop het eijgen werk wil ondersteunen. Burgemeester Molendijk onderstreepte het belang van de sluis en van de water weg daarachter landinwaarts die, naar zijn zeggen, belangrijk is voor de relatie van alle gemeenten in het Amsterdam- N oord zee kanaalgebied. Ook de andere heren die een gedenk bord in ontvangst mochten nemen spra ken woorden van waardering en dank voor de bijzondere wijze waarop men had gemeend het 50-jarig bestaan van de Noordersluis niet onopgemerkt voorbij te laten gaan. Gezagvoerder Dahlström deelde aan de vier eerder genoemde representanten vier waardevolle barometers uit. Hij zei bij zonder veel waardering te hebben gekre gen voor het Nederlandse volk dat er in slaagt de zee te verbinden met plekken via plaatsen waar eerst land was en land te winnen op plekken waar eerst de zee heer en meester was. Als laatste spreker zei de heer Ringers zijn nog in leven zijnde 92-jarige moeder verslag te zullen uitbrengen van deze heu gelijke gebeurtenis waarvoor hij de initia tiefnemers dank zegde. Alle aanwezigen ontvingen vervolgens een reproductie van een pagina uit het Haarlems Dagblad van 29 april 1930 waar van teksten en illustraties geheel gewijd waren aan de historische gebeurtenis die 50 jaar geleden plaats vond. De dames in het gezelschap ontvingen een zilveren theelepeltje met de afbeelding van de sluis en de jaartallen 1930-1980. Aangekomen bij de Tor-lineterminal in Amsterdam werden de IJmuidenaren per bus teruggebracht naar het punt van ver trek. De Noordersluis in IJmuiden. Dinsdagmiddag vaagde bondsbestuurder J. Schermer met het uitbrengen van verslag van de onderhandelingen de laatste hoop weg bij de werknemers van Stork in Veisen-Noord. Kien. De Koninklijke Nederlandse Vereniging EHBO afdeling Beverwijk- Hoogovens-combinatie organiseert vrij dag 2 mei een kien-dansavond in café De Eindspurt aan de Alkmaarseweg 59 te Beverwijk. Het kienen begint om 20.30 uur. Succes. Het Algemeen Velser Bejaar denkoor heeft op een concours voor be jaardenkoren in Apeldoorn in de hoogste afdeling 365 punten behaald met lof van de jury. (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Het feit dat het gisteren’ 29 april 1980, op de kop af vijftig jaar geleden was dat de Noordersluis in IJmui den in gebruik werd genomen is, tegen ieders aanvankelijke verwachtingen in, toch niet geheel onopgemerkt voorbijge gaan. Aan boord van de Tor Scandinavia werd door een betrekkelijk klein gezel schap stil gestaan bij het heugelijke feit van de vijftigste verjaardag van de schep ping van waterbouwkundig ir. LA. Ringers. y: v, N 's

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5