■■I Iran: Londen moet Olie wordt gijzeling oplossen Paus vertrekt naar Afrika van kraakaktie SUEDE overleeft val NAPPA van tien meter het weer Benzineprijs 6 cent omhoog Eerste Europese conferentie over Politiepost in Utrecht doelwit 26 geluidshinder Kraanmachinist weer duurder MORRIS before you buy NS: problemen vooral in Noord-Holland BARENDS n het woord is aan... vandaag: airconditioning- vanderpol DE LEERSHOP agenda pagina 7 Bioscoopbond Onderscheiding Illegalen Muizenissen En verder Aanhoudend zonnig 9 PiKMO see Schröder Danstlp VRIJDAG 2 MEI 1980 Shakespeare: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 70ste jaargang no. 151 1 MNCE jfOURSELF DIZZy /WRftnrx qiflufl UTRECHT. De Nederlandse Spoorwegen (NS) kunnen de groei van het aantal passagiers (vijf procent) niet helemaal opvangen. Beurs24 Binnen- en buitenland... 2,3,4 Economie23 Er even tussen uit11 Filmpagina15 Filatelie21 Foto/Fllm21 Gastenhoek13 Kunst19 Medische diensten7 Plaatselijk nieuws5,6,7,9 Puzzel Radio en televisie/Strips Schrijvende lezers SportI Weerrapporten Zee-viswljzer ihiiiiiiiihiihiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii pagina's (ADVERTENTIE) Verantwoorde kinderschoenen 11 i17 21 25, 27 2 11 Haarlem: Barteljonsstraat 20 (bij de Grote Markt) tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat 9 (bij Koningsplein) tel. (020) 22 35 96 - bont en lamsvacht (ook grote maten) alle bekende merken o a DEZE WEEK: Suède herenjack125,* Lederen kinderjack125,* fi Ook Umuider Courant Plaatsgebrek in treinen door tekort materieel LIQUID GOLD HUSTLE Zie pagina 2. miiiiii i mi mi iiiiiii hi in mu ii 111 ii i ii ii i ii 11111111111111111111111111 Wacht u voor de mens Bij zijn vertrek zei de paus, dat hij naar dat continent gaat om alle inwoners zijn „oprechte gevoelens van respect voor hun tradities en cultuur en wensen voor wel vaart en vrede over te brengen”. Hij legde in zijn toespraak de nadruk op het reli gieuze karakter van zijn reis en op de politiek-culturele betekenis van Afrika. Paus Johannes Paulus II wuift naar het volk bij aankomst op de luchthaven Leonardo da Vinci in Rome. De paus is vandaag vertrokken naar het Afrikaanse Kinsjasa (Zaïre) in het kader van een 11-daagse reis naar zes Afrikaanse landen de diplomaten het bericht te hebben ontvangen, dat zij bereid zijn „te sterven voor de Iraanse revolutie”. IJmuiden bezit over scheepvaartaan- gelegenheden een informant van for maat in de persoon van Arie van der Veer. De lintjesregen leverde hem dit jaar de gouden plak op verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Ein delijk v/aardevaste waardering voor een nu rkante figuur „van de water kant” Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Wat zegt een naam? Een roos zou even heerlijk geuren als wij haar anders zouden noemen. VATICAANSTAD (Reuter/DPA/AP). Paus Johannes Paulus de Tweede is van morgen vertrokken naar Zaïre, het eerste land dat hij zal aandoen in zijn tiendaagse reis door Afrika. De ophitstraining van honden en paarden is in het algemeen al in strijd met de vredelievende natuur van deze dieren, maar de techniek is ver genoeg gevorderd om de mechanische vervoers- en vechtuit- rusting van de politie zónder levende die ren te vervolmaken. Als het dan tóch om het „to be or not to be” van onze bescha ving gaat KINDERVOETSERVICE bloomendaalseweg 275/overveen tel (023 259491 a DEN HAAG (ANP). Op initiatief van de Nederlandse regering houdt de Organi satie voor Economische Samenwerking en Ontwikkeling (OESO) van 7 tot en met 9 mei in Parijs de eerste Europese confe rentie over geluidshinder. Deze zal wor den voorgezeten door het Tweede-Kamer- lid Brinkhorst. Onder leiding van minister Ginjaar van Milieuhygiëne zal een 15 man sterke delegatie van Kamerleden, ambte naren en deskundigen aan de conferentie deelnemen. Het doel van de conferentie is, zo deelde minister Ginjaar mee, politieke druk uit te oefenen op de EG maatregelen te nemen om het lawaai en met name dat van het verkeer, sterk te beperken. De bewinds man acht de conferentie van groot belang, omdat de geluidshinder in tegenstelling tot andere milieuverontreinigingen de ko mende jaren nog sterk zal toenemen. Het ligt in de bedoeling dat de 24 OESO- landen aan het eind van de conferentie in Parijs met aanbevelingen en richtlijnen zullen komen ter beperking van de ge luidshinder. De aandacht zal voorname lijk worden gericht op de auto, die de belangrijkste oorzaak is van geluidshin der. De Nederlandse delegatie wil daarom druk uitoefenen op de autoproducerende landen maatregelen te nemen ter bevorde ring van het maken van zogenoemde stille auto’s. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Koningin Beatrix zal samen met prins Claus de eerste krans leggen tijdens de nationale herdenking die zondag om vier uur ’s middags wordt gehouden bij het nationale monument op de Dam in Amsterdam. Na de vorstin zullen prinses Juliana en prins Bernhard een krans leggen ter nagedachtenis aan alle gevallenen. NASSAUSTRAAT 1 HOEK KRUISSTRAAT HAARLEM (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De Utrechtse politie heeft vannacht 40 krakers aangehouden. Zij hadden een wegens verbouwing leeg staande politiepost in de stad bezet. Een kraakactie van een groot pand in een ander deel van de stad was eerder op de avond mislukt. Een agent die het gebouw bewaakte, loste een waarschuwingsschot toen 75 krakers het gebouw bestormden. Bij de schermutselingen tussen krakers en politie raakte één agent gewond. De politie joeg de krakers aanvankelijk met de wapenstok uiteen, maar ging later tot arrestaties over. Ook in de binnenstad van Groningen hebben zich vannacht weer moeilijkheden voorgedaan in verband met kraakacties. Evenals woensdagavond trokken enkele tientallen jongeren naar een gekraakt be drijfspand en begonnen dat met stenen te bekogelen. Toen een voor het raam staan de kraker gewond raakte door een steen aan het hoofd, voerde de Mobiele Eenheid enkele charges uit. Vier jongeren werden daarbij opgepakt. Een tijdelijk tekort aan materieel is er de oorzaak van dat NS voorlopig in de ochtendspits enkele treinen niet op volle sterkte kunnen laten rijden. Daardoor zal plaatsgebrek ontstaan. Met name kan dat gebeuren in de kop van Noord-Holland, waar het aantal fo rensen nog steeds sterk groeit en waar bovendien de, voor NS beruchte, Hem- brug een grote flessehals voor het trein verkeer vormt. In het najaar hopen NS dankzij de inzet van nieuw materieel voor de stop- en intercitydiensten weer wat ruimer in de spullen te zitten. Een en ander hebben NS laten weten bij de presentatie van de nieuwe dienstrege ling 1980/1981, die op 1 juni ingaat. De nieuwe dienstregeling vermeldt vijf nieu we stations onder meer in Alkmaar-Noord en Den Helder-Zuid. In de spits komt er een nieuwe avond- trein van Amsterdam naar Alkmaar en Schagen. Wat het internationale treinver keer betreft komt er een nieuwe vakantie- trein bij, de Costa Brava Expres die in juni, juli en augustus elke donderdag van Den Haag CS naar Port Bon rijdt en zaterdag terugkomt. De dagelijkse D-trein Amsterdam-Ancona vertrekt niet meer uit Hoek van Holland maar uit Amsterdam. Een nieuwe autoslaaptrein gaat rijden op donderdag tussen Den Bosch en Biaritz in Zuid-Frankrijk. Naar Narbonne gaan per week vier inplaats van drie autoslaaptrei- nen rijden. Zonnig en schraal weer Minimum temperatuur omstreeks vijf graden. Middagtemperatuur circa vijftien graden. Vrij krachtige, langs de kust af en toe harde noordoostenwind Dit werd gisteravond ge zegd door de Iraanse mi nister Gotbzadeh van Bui tenlandse Zaken tijdens een persconferentie in Ab- oe Dhabi. „De zaak is ge heel in handen van de Brit se regering”, aldus Gotbza deh. Hij zei van de gegijzel- De Bioscoopbond de organisatori sche paraplu waaronder de Neder landse filmdistributeurs zich sinds jaar en dag verenigen gaat een onderzoek instellen hoe men in Ne derland een jaarlijks terugkerend filmfestival kan presenteren, dat wél in de smaak van publiek en critici valt. Dit besluit werd genomen nadat de Cinemanifestatie en de Filmweek Arnhem bij een vorige gelegenheid een échec opleverden. Zie de kunstpagina. Onrechtmatig ontslag vormt voor tal loze buitenlandse werknemers de naslees van de inmiddels beruchte 1 noverrberwet. Voor één „illegale” Marokkaan, momenteel gehuisvest in Drie huis, is ontslag zonder welom- schreven reden inmiddels dankzij bemiddeling van onder meer de Rechtswinkel in Beverwijk terugge- draaic. Landgenoten in een identieke situatia trachten nu langs dezelfde weg veer aan de slag te komen. een Britse journalist vrij gelaten. Bij de ambassade kwam het tot ongeregeldheden toen betogers voor en te gen Khomeini met elkaar in botsing kwamen. De Britse politie tracht intus sen in contact te blijven met de bezetters. Minister Whitelaw van Binnenland se Zaken zei in contact te zijn geweest met de Iraan se minister Gotbzadeh. Bij de Britse ambassade in Teheran zijn telefonisch dreigementen binnengeko men dat het gebouw zou worden bezet als tegenac tie voor de gijzeling in Lon den. Radio-Teheran heeft gisteren meermalen opge roepen een dergelijke actie te ondernemen. Het Centraal Planbureau (CPB) is pessimistisch over de Nederlandse economie. Het aantal werklozen komt dit jaar boven de 225.000 uit. een stijging van 15.000. zo voorspelt men. KOEWEIT (AP). Koeweit gaat voor zijn ruwe olie een extra toeslag van 2,5C dollar per vat in rekening brengen aan de oliemaatschappijen. Het dag .had Al-Siyassah in Koeweit heeft di meegedeeld. Volge is Al Siyassah is tot de prijs- verhogi ig besloten nadat andere lan den in :1e Perzische Golf boven hun officiële prijzen een toeslag van 10 dollar per vat zijn gaan heffen. Ook Saoedi-Arable gaat vermoedelijk zijn olieprij s 1 verhogen. Het Saoedisch dagblad Al-Madina heeft dit gisteren bekent gemaakt. De aankondiging van d? prijsverhoging wordt waar schijn! ijk maandag gedaan op de bui tengewone vergadering van de OPEC in de Saoedi-Arabische stad Ta’if. iunaerdag avond k ipavi mi Niet alleen dierenliefhebbers, maar ook de politiemannen zelf zullen het betreuren dat weerloze dieren aan de straatterreur zijn blootgesteld. Wordt het dan geen tijd om daarmee op te houden? Ook dat hoort bij „beschaving" het is trouwens al vele malen eerder bepleit, ofschoon die plei ters tot dusver meestal zijn uitgelachen. (ADVERTENTIES; Danscentrum IJMUIDEN. De 47-jarige in Schagen woonachtige kraandrijver P. Romano overleefde donderdag in de giethal van Hoogoven 7 bij Hoogovens-IJmuiden een val van tien meter. Bij verplaatsing van slakkenzand nabij een aftap van vloei baar ruwjjzer raakte de kraancabine vol ledig los van de onderbouw. De inzittende kon zich na de val tijdig op eigen kracht in veiligheid stellen. Vierentwintig bouten van hoogwaardig staal vormden de verbinding tussen kabi ne en onderbouw van de nog onlangs gereviseerde kraan. Het gelijktijdig af knappen van de complete constructie zet bedrijfsdeskundigen vooralsnog voor raadsels. De Arbeidsinspectie stelt naar de toedracht een diepgaand onderzoek in. De nogal materialistisch opgevoede Sovjetrussische wetenschapsmensen zijn enkele dagen geleden tot de conclusie gekomen, dat zich buiten de aarde geen intelligente beschavingen bevinden. Zij maakten dat op uit het feit dat zij gedu rende een tiental jaren uitgevoerde radio- informatie tot in de verste uithoeken van het heelal geen enkel antwoord hebben gekregen. Voor deze Russen betekent dus blijk baar „beschaving”, dat men de beschik king heeft over een krachtige radioinstal- latie. Maar afgezien daarvan moet men zich langzamerhand afvragen of zich óp de aarde nog wel „beschavingen” bevin den, ondanks het feit dat de aardbewo ners zo’n verfijnde radiotechniek hebben kunnen ontwikkelen. Enige tijd geleden zou zo’n vraag misschien nog Nederland se eigendunk hebben verraden, maar na 30 april kan daar ook geen sprake meer van zijn. Nu alle gegevens in woord en i beeld verzameld zijn, blijkt de Nederland se beschaving niet alleen meer af te han gen van kernbewapening en straaljagers, maar van de vraag of de Nederlandse i jeugd tijdig in staat zal zijn goed onder scheid te maken tussen „buitenparlemen taire oppositie” en „onbeschoft vandalis me”, en naar dat onderscheid te denken en te handelen. De politiële reactie die in Amsterdam is uitgelokt en onvermijdelijk was, bleek niet berekend op de graad van onbe schoftheid die losbrak. Dat demonstreert zich in de cijfers der gewonden bij de politie, maar ook in het betreurenswaardi- ge feit dat de politie ten tonele verscheen met een uitrusting die bij nader inzien om j ongelukken vroeg. Om met het ergste te beginnen: volkomen onschuldige, zeer be schaafde en zeer kwetsbare levende we zens als paarden en honden werden door de politie op een tamelijk argeloze manier aan de grofste mishandelingen blootge- steld, terwijl zij daardoor eerder een ex- i tra-last dan een verdediging voor die poli tie vormden. De zeer kwetsbare motoren i en auto’s van de politie voldeden al even min, de loeiende sirenes werden door de vandalen dankbaar als waarschuwings- signalen ontvangen bij het tactisch retire ren, de tamelijk onhandelbare drukwater- I stralen hadden slechts enkele seconden effect. Het mag worden verwacht dat de 30ste april in Amsterdam en elders een nieuw tijdperk van uitrusting en bewape ning der Mobiele Brigaden heeft ingeluid. MODE IN LEER Spekstraat 1, tel. 322187 Gen. Cronjéstr. 141, tel. 270850, Haarlem een markies kan muizenissen hebben, ontdekte verslaggever Udo (Van onze redactie buitenland) LONDEN/TEHE- RAN. De Iraanse re gering blijft weigeren in te gaan op de eisen van de bezetters van de Iraanse ambassade in Londen. De Britse rege ring is gemachtigd de kwestie „op de volgens haar gepaste wijze” op te lossen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De normale en super- benzine worden morgen 6 cent per liter duurder. Petroleum gaat 7 cent en diesel olie 6,9 percent per liter omhoog. Het ministerie van Economische Zaken heeft dat gisteren meegedeeld. De prijsstijging is het gevolg van de gestegen marktprijzen voor aardoliepro- dukten en van de stijging van de dollar koers in de maand maart. Normale benzi ne gaat vanaf morgen maximaal 148,2 cent en superbenzine 151,6 cent kosten. Twee weken geleden verklaarde minis ter Van Aardenne van Economische Za ken dat aan de recente golf van olieprijs stijgingen een einde was gekomen. Giste ren zei hij voor de radio in die uitspraak „wellicht te stellig te zijn geweest”. Dat hij zich vergist heeft komt, aldus Van Aar denne, doordat hij geen zicht had op de zogenoemde naijlingseffecten. Die effec ten, van onder meer olieprijsverhogingen, worden in Nederland veroorzaakt door het systeem van het maximale prijsstelsel, waarbij een verhoging wordt afgegren deld. Het kan voorkomen dat daardoor een maand later wat op de prijs moet worden ingelopen, alus de minister. Volgens het NOB-wegtransport. de grootste organisatie van transportonder nemers in ons land, moeten de vrachtprij zen onmiddellijk omhoog door de stijging van de prijs van dieselolie. Gisteren stelden de be zetters van de ambassade een ultimatum: voor een uur ’s middags moesten 91 politieke gevangenen uit de provincie Koezistan (door hen Arabistan ge noemd) zijn vrijgelaten en moest een vliegtuig klaar staan om hen met de zes tien of zeventien Iraanse gegijzelden te laten ver trekken. Het ultimatum werd later verschoven naar drie uur, waarna de Iraanse gegijzelden zou den worden gedood. Er ge beurde echter niets. Wel werd in de loop van de dag J. Buys in het Spaanse Jerez de la Frontera, waar de sherry-adel niet enkel aan drank denkt, maar er ook I opzienbare hobby's op nahoudt. Hij vertelt erover in zijn GASTENHOEK

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1