FINANCIEEL SPECIALIST CDA: Thurlings krijgt onderscheiding Chemisch afval op zeer veel plaatsen 1 Wiegel houdt kritiek op VARA/NOS staande Knokploeg jaagt krakers uit pand en dan dit noq Knelpunten in spoorwegnet moeten opgelost 1 1 Minister Ginjaar: Pomphouders naar oliemaatschappijen over benzineprijs” „Vrouwen mogen ook straatvegen” BINNEN- EN BUITENLAND MAANDAG 5 M E I 1980 „NOG NOOIT ZOVEEL BRIEVEN GEKREGEN” 1 PPR l" (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De enorme belastingfraude in Nederland zou mogelijk voor een deel voor komen kunnen worden door alle belastingta rieven fors (bijvoorbeeld 10 of 15 procent) te verlagen en alle aftrekregelingen af te schaf fen. Die suggestie deed de financieelspecialist van het CDA, het Tweede-Kamerlid van Rooi- jen, zaterdag voor de TROS-radio. r d o: T o: S'3 Stakingsrecht Somber Buitenlandse werknemers Gif (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. In verschillende delen van het land hebben duizenden mensen deelgenomen aan herden kingsbijeenkomsten ter nagedachte nis van de gevallenen uit de Tweede Wereldoorlog. Minder fraude door belastingverlaging i Minister Ginjaar WEERRAPPORTEN I i t 01 di o] w vi Door zo’n maatregel zou vooral de zogenaamde „marginale druk” (de belasting die betaald wordt over elke gulden die men verdient boven het salaris waarover al belasting is ingehouden) voor de lagere inkomens dalen. 18 24 21 9 18 17 13 22 20 13 4 11 20 21 24 21 20 10 5 14 16 3 3 5 13 12 18 14 13 12 4 2 2 0 0.6 0 0 11 5 0 0 0 0 0 0 0 1 0 10 8 0 0 0 0 0 0 0 o o o o o 11 o o o 4 6 0 10 1 0 3 8 0 Op de Dam in Amsterdam legden konin gin Beatrix, prins Claus, prinses Juliana en prins Bemhard kransen aan de voet van het nationaal monument. Namens alle nabestaanden van de oorlogsslachtoffers werd een krans neergelegd door twee ano nieme nabestaanden. De plechtige bijeen komst, waaraan ook door premier Van Agt werd deelgenomen, trok enkele dui zenden mensen naar de Dam. Gisteravond namen 350 Canadese oud strijders die nu, 35 jaar na de oorlog, weer in Amsterdam waren, deel aan de doden herdenking in de hoofdstad. Burgemees ter Polak van Amsterdam bedankte alle geallieerde soldaten die meehielpen aan de bevrijding van ons land. „Laat ons onze vrijheid waard zijn, ter hunner nage dachtenis,” zei Polak. Na zijn toespraak legde de burgemeester samen met zijn collega uit de Canadese stad Toronto een krans bij het nationaal momument. Ongeveer zesduizend mensen liepen gis teravond mee in de jaarlijkse stille tocht op de Waalsdorpervlakte in Den Haag. Bij de fusilladeplaats werd een erewacht ge vormd door het erepeloton Waalsdorp, samengesteld uit oud-verzetslieden. Burg meester Schols van Den Haag legde een krans bij de ftisilladeplek. Ook elders in de residentie werden stille tochten ge houden. In het Haagse Laakkwartier kwam het gisteravond rond de nationale dodenher denking tot ongeregeldheden. De Mobiele Eenheid werd ingezet toen veertig tot vijf tig jongeren een bouwkeet omver hadden gegooid. De jongelui bekogelden de politie met stenen. Drie jongens zijn aangehou den. Later gisteravond keerde de rust weer in de Haagse wijk. In Utrecht werd een speciale bijeen komst ter nagedachtenis van de gevalle nen uit de Tweede Wereldoorlog bijge woond door tweeduizend mensen. Tijdens een plechtigheid in de Domkerk zei prines Margriet dat de jaarlijkse herdenking Volgens Van Rooijen zijn vooral de hoge belastingtarieven oorzaak van de grote belastingontduiking. Volgens de oud- directeur-generaal der belastingen, Van Bijsterveld, ontduikt tweederde van de Nederlanders de belastingen. De regering heeft al maatregelen aangekondigd om daar wat tegen te doen. Een andere oplossing is volgens Van Rooijen om de inkomsten belasting voor het overgrote deel der belastingbetalers af te schaffen. Financiën zou dan genoegen moeten nemen met de belasting die over de genoten inkomsten door de werkgever wordt ingehouden. Het knoeien met allerlei posten wordt dan vrijwel onmogelijk. Alleen voor de hoogste inkomensgroepen zou dan nog een soort inkomstenbelasting moeten blijven bestaan. DEN HAAG (ANP). De voorzitter van de Eerste Kamer, Th. Thurlings, is onderscheiden met het Grootkruis in de orde van de Nederlandse Leeuw. Thur lings heeft de onderscheiding gekregen vanwege zijn verdiensten ter gelegenheid van de troonswisseling. Hij was de grote man achter de inhuldigingsplechtigheid in de Nieuwe Kerk. Het Englandspiel is de naam waaronder de Gestapo in de Tweede Wereldoorlog vanuit bezet Nederland radioverbinding onderhield met de Britse inlichtingen dienst. Daarbij maakte zij gebruik van de code van een in hun handen gevallen agent. Dit spel stelde de bezetters in staat de Britten misleidende informatie toe te spelen. Als gevolg daarvan verloren onge veer 50 Nederlanders, die in het verzet actief waren, het leven. o no no ono ono O DO ono ono ono windst. zzo wnw nno nno o ono ono nno o o nnw wzw ono no no windst. w wzw no n zo no windst. o nnw verand. nno zzw windst. nno nno windst. zw 4 5 3 1 5 2 5 15 9 -0 7 3 2 8 3 5 5 2 13 9 5 2 7 13 12 1 11 Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis d te 0 A Z te hi S F li d d g n d 0 re T Is di Duitsland (waar zij vele tientallen en soms honderden miljoen guldens bedragen), sterk te verhogen. Overigens heeft de bewonersvereniging Lekkerkerk-West gisteren zijn leden aan geraden, morgen niet massaal naar het aankoopbureau te gaan om hun huis te verkopen. Het bureau gaat morgen open. „Maar het is niet verstandig om gelijk op de stoep te gaan staan”, vindt voorzit ter Van Veen van de bewonersvereniging. „Er zitten nog zoveel aspecten aan de ontruiming, dat niemand het geheel kan overzien”. Het bestuur heeft gisteren de leden per brief adviezen gegeven. Neem een advo caat in de arm (de schade is verhaalbaar) en probeer een lijst op te stellen van alle voor de huidige generatie een beleven en beseffen is van het heden en van angst voor een herhaling van dat verschrikke lijks. „Onze generatie vraagt zich af hoe wij en of wij dat kunnen voorkomen.” Zij zei verder dat diegenen die gevallen zijn in de oorlog, op een heel bijzondere wijze hun maatschappelijk plichtsbesef vorm en inhoud hebben gegeven. „Zo’n offer wordt van ons niet gevraagd, maar wel een goed rentmeesterschap over wat zij ons lieten als hun erfenis,” aldus prin ses Margriet. Ook op het ereveld van de Nederlandse Gravenstichting in Loenen op de Veluwe werden de doden herdacht. Gistermorgen werd op het ereveld een mis opgedragen. Later op de dag vond een plechtige her denking van de gevallenen plaats. Aan deze bijeenkomst werd deelgenomen door onder anderen de commissaris van de koningin in de provincie Gelderland, mr. W. J. Geerstema. (Van onze redactie binnenpand) DEN HAAG Bovag-pomphouders willen deze week een gesprek met de oliemaatschappijen over de jongste ver hoging van de benzineprijs met zes cent per liter. Vijftig tot zeventig procent van de pomphouders heeft sinds zaterdag benzine voor de oude prijs verkocht, om te protesteren tegen de verhoging die minis ter Van Aardenne (Economische Zakenll had afgekondigd. De bewindsman had: zaterdag echter verklaard dat deze pomp houders niet zullen worden vervolgd. Volgens Van Aardenne zien de pomp houders over het hoofd dat de afgekon- digde prijs een maximum is. Het is ieders zaak daar onder te blijven en „iedereen is vrij genoegen te nemen met wat minder winst”, aldus Van Aardenne die daarmee duidelijk maakte dat de pomphouders met hun protest bij'hem aan het verkeer de adres zijn. de brief. Daarnaast wil de vereniging een coördinatieplan opstellen en een advoca tenkantoor inschakelen voor hulp aan de wijkbewoners. Van de autoriteiten verwacht de vereni ging, dat het bevolkingsonderzoek onge wijzigd wordt voortgezet. Burgemeester Ouwerkerk kondigde vrijdag op een pers conferentie in Lekkerkerk aan, dat het medisch onderzoek in een verlichte vorm wordt voortgezet. De bewoners gaan daarmee niet akkoord. Zij willen allen dezelfde controle ondergaan. Vrijdag werd bekend dat bij 72 onderzochte wijk bewoners niets verontrustends ontdekt is. Voorafgegaan door twee militairen be traden koningin Beatrix en prins Claus gis teren het nationaal monument op de Dam in Amsterdam voor het leggen van een krans ter nagedachtenis aan de gevallenen tijdens de Tweede Wereldoorlog. Op de achter grond prinses Juliana en prins Bernard. Vooruitzichten voor woensdag, opgesteld door het KNMI: Zonnige perioden afgewisseld door wol kenvelden en mogelijk een bui. Middag- temperatuur omstreeks 14 graden. Weers vooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: Aantal uren zon: 2 tot 9. Min. temp.: om streeks 6 graden. Max.temp: omstreeks 14 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. Daar staat tegenover dat het hem niet bekend is dat op die stortplaatsen, net zoals in Lekkerkerk, ook huizen zijn ge bouwd of recreatieterreinen aangelegd. Ginjaar uitte scherpe kritiek op ge meentebesturen die kennis hebben van stortplaatsen van chemisch, afval die ge vaar kunnen opleveren en dat niet aan de bevolking meedelen. In Eindhoven duur- schadeposten, aldus enkele adviezen uit de dat een half jaar en dat is veel te lang, zei hij. Ginjaar noemde het „een zaak van be hoorlijk bestuur” om de bevolking tijdig in te lichten. Daarbij moeten de mensen ook meteen op de hoogte gesteld worden van de mogelijke gevolgen. De minister zei ook dat hij met zijn collega De Ruiter (Justitie) in overleg is om het „rechteloos storten” zwaarder te bestraffen. Nu wordt dat slechts als een overtreding aangemerkt. Ginjaar voelt ervoor om de straffen, net zoals in de Verenigde Staten en West- Daarentegen vindt de omroepspecialist van de PvdA, het Tweede Kamerlid Kos- to, dat „Wiegel met zijn tengels van de VARA moet afblijven”. Volgens Kosto, die sprak in VARA‘s In de Rooie Haan, heeft CRM-minister Gardeniers hem dan ook vrijdag terecht „teruggefloten”. Wiegel zei de persvrijheid niet te willen aantasten. „Ik heb mijn oordeel achteraf gegeven”. De minister zei na zijn uitlatin gen „nog nooit zoveel brieven te hebben gekregen”. Alle briefschrijvers staan ach ter de politie en sommigen vragen ook om een harder optreden door die politie, al dus Wiegel. De PvdA’er Kosto vindt dat alleen de rechter heeft te oordelen over de inhoud van de radioprogramma’s van de VARA- Radio Stad. Minister Gardeniers heeft daar terecht ook naar gehandeld, zei hij. Hij verweet Wiegel dat deze de aandacht afleidt van het falende beleid, door me teen naar de media uit te halen. Wiegel profiteert van het publieke senti ment en maakt zich daarvan tot woord voerder, zei Kosto. Bovendien maakt de WD van de gelegenheid gebruik om haar verzet tegen het omroepbestel, „en ook tegen een aantal zendgemachtigden” te uiten. „De WD is alleen voorstander van persvrijheid als de mening die wordt ver kondigd haar welgevallig is”, vindt Kosto. Hij verwees naar de vroegere WD-voor- man Oud, die al eens schreef dat „met de VARA het Paard van Troje is binnenge haald”, omdat deze via de microfoon te gen de regering ageert. „Dat mag volgens de WD kennelijk niet”, aldus Kosto. Minister Wiegel zei dat in de komende weken onderzocht moet worden hoe de veiligheid van de politieman kan worden verbeterd. Hij denkt daarbij met name aan betere helmen, die ook de onderkant van het gezicht te beschermen, en betere schilden. Als daar extra geld voor nodig is, dan moet dat er maar komen, aldus de minister. „We moeten alles doen om de politieman zijn werk zo veilig mogelijk te laten verrichten”. De minister zei ook dat de achtergron den van de rellen diepgaand onderzocht moeten worden. „Zo’n uitbarsting, zo’n agressiviteit tegen de politie, had niemand kunnen verwachten”, aldus Wiegel. „Ook de verantwoordelijke autoriteiten, met (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG: Minister Wiegel (Binnenlandse Zaken blijft bij zijn kritiek op de programma’s, die door de NOS en VARA op 30 april zijn uitgezonden. „Het zal mij een zorg zijn als men dat in het land niet leuk vindt”, zei hij gistenen voor de AVRO-radio. „Ook ik heb recht op mijn vrijheid van meningsuiting”. - - Weer in binnen- en buitenland onbew. onbew. onbew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. onbew. zw. bew. onbew. 1. bew. zw. bew. zw. bew. onbew. onbew. motregen onbew. regen regen 1. bew. geh. bew. regen zw. bew. zw. bew. zw. bew. motregen 1. bew. sneeuw zw. bew. onbew. onbew. geh. bew. zw. bew. onbew. regen geh. bew. zw. bew. 1. bew. zw. bew. h. bew. h. bew. h. bew. DINSDAG 6 MEI Zon- en maanstanden Zon op 05.58 uur, onder 21.12 uur Maan op 02.03 uur, onder 10.56 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 08.24 uur en 20.39 uur Laagwater 03.50 uur en 16.12 uur (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. In Nederland zijn erg veel plaatsen waar chemisch af val is gestort. De inventarisatie die daarvan nu wordt gehouden, zal dat zeker uitwijzen. Die verwachting sprak minister Ginjaar (Volksge zondheid en Milieuhygiëne) zaterdag uit in VARA’s In de Rooie Haan. n< ei - w V! w h< Dolf Coppes, oud-voorzitter van de PPR, is geplaatst als nummer één op de lijst voor zijn partij voor de komende Eerste-Kamerverkiezingen. Dat is zater dag gebeurd tijdens een vergadering van de kerngroep van de PPR in Utrecht. De PPR heeft op het ogenblik vijf senatoren Voor drie van hen loopt de termijn, waar voor ze in de Eerste Kamer zitten, binnen kort af. Het Ambtenarencentrum, een centrale van lager, middelbaar en hoger overheids personeel met in totaal 115.000 leden, kan zich in grote lijnen verenigen met het voorontwerp van de commissie-Toxopeus over het stakingsrecht voor ambtenaren. Wel vindt het Ambetnarencentrum dat in nauw overleg met de overheid nog eens moet worden bekeken welke groeperin gen onder de ambtenaren nu wel, en wel ke niet het stakingsrecht zouden moeten, krijgen. De Raad overleg Middelbaar en Hoger Personeel (MHP) is bijzonder ongerust, over de sombere voorspellingen over de ontwikkeling van de economie door het Centraal Planbureau (CPB). Als dj.e voor spellingen uitkomen - en daar hoeft vol gens de Raad MHP nauwelijks aan te worden getwijfeld - dan zal het afbraak proces van het bedrijfsleven zich in ver sneld tempo voortzetten. De Raad MHP zegt dit in een reactie op het deze week door het Centraal Planbureau gepubli ceerde Centraal Economisch Plan. Prinses Juliana heeft zaterdagmiddag onder grote publieke belangstelling in Den Haag een monument onthuld ter na gedachtenis van de slachtoffers van het Englandspiel. Het gedenkteken, een beeld van bijna drie meter hoog, is getiteld „De val van Icarus”. Uitgebeeld wordt een neergekomen parachutist. De residentie is als plaats voor het beeld gekozen, omdat de gevangenen destijds door de Gestapo op het Binnenhof werden verhoord. Za terdagochtend is op het Binnenhof tevens een plaquette onthuld in de muur van het gebouw, waar deze verhoren plaats vonden. UTRECHT (ANP). Bij de gemeentelijke reinigingsdienst in Utrecht kunnen binnenkort wellicht ook vrouwen als straatveger aan de slag gaan. Naar aanleiding van vragen uit de raad gaat het gemeentebestuur onderzoeken of deze functie daarvoor geschikt is te maken. De raadsleden van de PvdA, die de vragen stelden, maken zich zorgen over het grote aantal openstaande vacatures bij de reinigingsdienst. In Rotterdam werken al vrouwelijke straatvegers. Ongeveer achthonderd buitenlanders hebben zaterdagmiddag in Amsterdam gedemonstreerd tegen de nieuwe wet ar beid buitenlandse werknemers. De stoet trok van het Museumplein via het Leidse- plein en de Prinsengracht naar het Am- stelveld. Op spandoeken eisten de demon stranten legalisering van alle illegale bui tenlanders, stopzetting van uitvoering van de „discriminerende wet” en een einde aan de „razzia’s en uitzettingen”. B en W van Doetinchem willen de hin derwetvergunning voor Misset Grafische bedrijven in die gemeente verscherpen. Dit gebeurt naar .aanleiding van de ont dekking ruim twee weken geleden, dat in de afgelopen drie maanden via een lekke leiding in de bodem 50.000 liter van het giftige en zeer brandbar^ tolueen in de bodem rond het bedrijf terecht is geko men. Het gemeentebestuur zal aan de be staande hinderwetvergunning onder an dere de nieuwe voorwaarde verbinden, dat de voorraad tolueen bij Misset perio diek wordt gecontroleerd. name het Amsterdams gemeentebestuur dienen bij zichzelf te rade te gaan”. PPR-leidster Ria Beckers heeft zater dag, op de vergadering van de PPR-kern- groep in Utrecht, de linkse partijen opge roepen zich duidelijk tegen de rellen in de hoofdstad uit te spreken. Dit om de in druk weg te nemen dat het hier om een linkse actie zou gaan. Zij zei de indruk te hebben dat bepaalde mensen bewust en vanuit een duidelijke ideologie gebruik gemaakt hebben van de situatie om anderen aan te zetten tot onno dige en zinloze vernielingen. Volgens Ria Beckers zijn de rellen mede het gevolg van het falende jeugdbeleid van de regering. De politieke partijen moeten, in plaats van zichzelf te verdrin ken in „gelijkhebberij’ harder gaan wer ken aan problemen als wonen, werken, inkomen en veiligheid”, vond zij. UTRECHT(ANP). Een knokploeg van ongeveer twintig jongelui heeft zater dagmorgen in alle vroegte een groep kra kers verjaagd uit een pand in Utrecht. De krakers vluchtten onder bescherming van de politie, nadat de jongelui getracht had den de deur van het kraakpand in te rammen. De politie verrichte geen arres taties. De toestand rond het pand was al ge spannen sinds vrijdagmiddag, toen de Utrechtse politie in korte tijd acht op Koninginnedav gekraakte woningen ont ruimde. In een gezamenlijke verklaring hebben de Utrechtse krakers zaterdag middag gezegd, dat de politie slechts toe kijkt als knokploegen hen trachten te mo lesteren. „Krakers die een ruit inslaan om een pand binnen te komen worden meteen gepakt, knokploegen blijven ongemoeid”, aldus de verklaring. De Eindhovense politie heeft in de nacht van, vrijdag op zaterdag vijf studenten uit die stad, in leeftijd variërend van 17 tot 25 jaar, aangehouden. De studenten wilden een kraakpand ontruimen. Om het pand binnen te komen hadden zij enkele ramen vernield en een deur geforceerd. Tegeno ver de politie verklaarden zij dat zij het pand op vreedzame wijze hadden willen ontruimen. [het weer] Canadezen bij dodenherdenking DEN HAAG (ANP). Minister Tuijn- man van Verkeer en Waterstaat verwacht een toenemende groei van het vervoer per trein. Hierdoor zullen meer spoorwegk nelpunten moeten worden weggenomen dan was voorzien. Ook moet er meer rol lend materieel komen dan aanvankelijk was verwacht. De minister schrijft dit samen met zijn ambtsgenoot van Volkshuisvesting en Ruimtelijke ordening, Beelaerts van Bolk land, in een nota aan de Tweede Kamer. De nota komt naar aanleiding van de behandeling in de Kamer van het struc tuurschema Verkeer en Vervoer en het meerjarenplan Personenvervoer 1980- 1984. c H li p 14 14 13 12 13 11 13 12 13 13 8 21 18 9 19 14 8 12 14 10 14 9 19 12 16

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2