i ts Toevallige ontmoeting na 35 jaar Joyeuze aanpak veelgespeeld blijspel bij „Vriendenkring” )l t plein 1945 deze week Ongedwongen ontvangst in burgemeesterswoning Feestweek ter gelegenheid van 120-jarig jubileum Regisseur Wiertsema drukt stempel op voorstelling 4 IJMOND MAANDAG 5 MEI 1980 (Van een onzer verslaggevrs) VELSEN. De Marie Breel- kleuterschool aan de Vondüaan in Driehuis organiseert volpnde maand een feestweek ter gelgen- heid van haar 120-jarig bestan. Verrassing Basisschol Nam Weerzien (Van één onzer verslaggevers) IJMUIDEN. „We hebben een uitgebreid programma. Het is allemaal overweldigend. En ook erg indrukwekkend. De mensen zijn hartelijk. Dankbaar. Wat ons hier vanmiddag in IJmuiden is overkomen is zonder twijfel één van de hoogtepunten van ons be zoek. Er zijn in de afgelopen tien tallen jaren momenten geweest dat ik wel eens bij mezelf heb gedacht: „zouden de Hollanders ons nog kennen?” Toen ik gister avond in het Amsterdamse „Ope ra-house” was en het publiek ons zo spontaan toezong kreeg ik een wgevoel dat me vanmiddag ook weer overviel toen we een rijtoer door IJmuiden maakten. De Hol landers zijn ons niet vergeten. Het was allemaal niet vergeefs. Sorry, ik heb gisteravond in de opera zitten huilen en vanmiddag voelde ik me hier in IJmuiden ge ëmotioneerd en dankbaar.” Politie met oorlogsveteranen op pad door herbouwd IJmuiden 21.30 dweer ’'rri-rrrryy mdag 15.30, 20 u.: 30 u.: Wet maakt einde aan zelfstandig bestaan van Maria Boreelschool 10 o uur 0 uur 21.30 hooi and- roor veld d op Jim Goodridge - „I am from Brenford- Ontario” - maakt deel uit van de groep Canadezen die op uitnodiging van het Amsterdamse gemeentebestuur een week te gast is in de hoofdstad. De nu 67-jarige Goodridge, destijds als sergeant-majoor van het Royal Canadian Regiment gele gerd in IJmuiden, kon zondagmiddag de verleiding niet weerstaan even een be zoekje aan de plek te brengen waar hij van 8 mei tot 6 juni 1945 had vertoefd. Er was nog maar één plek die hij zich wist te herinneren en die hij vrij moeiteloos te- rugvond. Het politieburwau aan het Ti- beriusplein. Destijds het hoofdkwartier van het regiment. Amsterdamse gastvrouwen en gastheren, niet zonder meer aan hun lot konden overlaten. De koppen werden bij elkaar gestoken. Hoofdinspecteur M. J. Nieuwe- boer werd ingeseind en kwam snel opdra- ven. Ook oud-adjudant A. J. Wittebrood die de beide „hoge pieten” meemaakte in de Meidagen van 1945, werd opgetrom meld. Spontaan werd een rijtoer met poli tievoertuigen door de gemeente voorbe reid. Het duingebied, de sluizen, de ha vens, het nieuwe IJmuiden, het oude IJ- muiden. Burgemeester Molendijk was intussen op de hoogte gesteld van de aanwezigheid van het bijzondere gezelschap in zijn ge meente. Met zijn echtgenote bereidde hij een korte ongedwongen „party” voor in de zonovergoten tuin van zijn woning. Daar arriveerde het gezelschap omstreeks half vier. Nieuwe ontmoetingen, nieuwe kennismakingen. Veel hartelijkheid. Tussen de bedrijven door hadden de beide Canadezen een paar ogenblikken tijd om wat indrukken weer te geven. Jim Goodridge over Umuiden-nu: „Ik herkende de plaats niet terug. Geweldig ontwikkeld en gegroeid. Ik heb m’n ogen niet kunnen geloven. Ik ben blij dat ik het idee om er even tussenuit te knijpen heb gevolgd. De ontmoeting met mijn oude legervriend Reid was een evengrote ver- De Canadese bezoekers met het burgemeestersechtpaar op de kiek. Van links naar rechtsJ. Goodridge. mevrouw Molendijk, burgemeester Molendijk, \N. S. Beid en diens echtgenote mrs.Reid. Met de komst van de Wet op het Bas- onderwijs zal de geschiedenis van dé if- standige kleuterschool voorbij zijn. 5ln- daar dat het bestuur een niet zo’n bijm- der jubileum viert, als het 120-jarig >e- staan in feite is. De oprichting van de school is gescbd in een periode van godsdienstig réveiïn dit perspectief had de school ook ed?a- tieve doeleinden. De bewaarschool ad niet louter tot doel de kinderen varde denk je vaak aan het oorlogsgebeuren terug. Je hoopt nog eens terug te mogen naar de plekken waar je zo veel herinne ringen aan bewaart. Dat is nu gebeurd. Ik ben dankbaarder dan ik met woorden tot uitdrukking kan brengen.” Goodridge en Reid die beiden tijdens de oorlog het vasteland van Europa via Italië bereikten waren in 1945 voorbestemd om te worden ingezet in de Pacific. Op weg naat huis maakte „de bom” plotseling een bestuurszetel toegeworpen. Het gevaar zit erin dat de afstand tussen school en ou ders wordt vergroot”, aldus Tiemens. De betrokkenheid van de ouders bij de school heeft ertoe geleid dat door middel van zelfwerkzaamheid de ouders de hal en de speelzaal een flinke opknapbeurt hebben gegeven. Met kerstmis werd de speelzaal feestelijk in gebruik genomen. Op de valreep van haar zelfstandig bestaan viert de Maria Boreelkleuter- school van 4 tot en met 7 juni het 120- jarig zelfstandig bestaan. Woensdag 4 ju ni komen de kinderen in „Ot-en-Sien- kleren” op school en ’s avonds is er een optocht door het dorp Driehuis. Donder dags gaan de kinderen een dagje naar Zandvoort, terwijl vrijdags een sport- en speldag wordt gehouden. De dag wordt afgesloten met een feestavond voor oud- leerlingen, leidsters en bestuurs- en ou- dercommissieleden. De feestweek wordt zaterdags besloten met een rommelmarkt en fancy fair. Ter gelegenheid van het jubileum wordt een feestkrant uitge geven. t. Ge, nddag 0 uur 15 u.: 30 en 12439) .rchis- 19 en 6j. 15 u.: ■erstr. !2 u.: )0 15 10 '0 10 10 21155) i mei .15 u.: o.l.v. 'reire, De school is sinds 1860 vier maaVan naam veranderd. In 1866 werd de scool vernoemd naar de echtgenote van di in middels overleden William Bohlen.De school heette in het vervolg „Sophia3e- waarschool”. In 1924 werd op verzoekan jonkheer J. W. G. Boreel van Hoogen- den, zoon van de stichter van de bewar- school, besloten over te gaan tot het sth- ten van een vereniging tot de instandbu- ding van de bewaarschool. De naam an de bewaarschool werd toen verandenin „Maria Bewaarschool” naar mevr*w Maria Boreel van Hogelanden. TensLte werd in 1956 tijdens de overplaatsing in de school van oud-Velsen naar Driehs, de naam gewijzigd in Maria Boreelku- terschool. Dit om misverstanden te v»r- komen met andere op religieuze grod- slag gebaseerde scholen. Tot 1956 was de school gevestigd in)e Ark. De architectuur voldeed niet rrer aan de hedendaagse normen. Het gebcw was te somber, had te hoge ramen m inefficiënte ruimten. Kortom, er mest een nieuw gebouw komen. gratie gaande zijn met de Beatrixschool, de lagere school die naast de kleuter school is gevestigd. De kleuters, die op het punt staan naar de lagere school te gaan, komen eens per maand naar de Beatrix school om te wennen aan de lagere school en de nieuwe juffrouw. Omgekeerd gaan de eersteklassers naar de kleuterschool om net zoals vroeger te spelen. De heer D. Tiemens, voorzitter van de in 1924 opgerichte vereniging van de Maria Boreelkleuterschool, ziet de hechte band tussen ouders en leidsters verwateren met de intrede van de basisschool. „Nu”, zo zegt hij, „telt het bestuur zeven leden, terwijl er 50 kleuters op school zitten. Bestuursleden moeten kinderen op school hebben als zij een bestuurszetel willen bekleden. Deze voorwaarde hebben we geformuleerd om te voorkomen dat be stuurders jaren lang op hun stoel blijven zitten zonder dat ze nog echt te maken hebben met de school. Omdat we nu het bestuur in eigen hand hebben is er een hechte band tussen leidsters en ouders. Als we deel uit maken van een scholenge meenschap krijgen we ten hoogste één xpres- 30 uur jassen relsen- haken. 9.15- ritmf- «kuur ’elsen- insdag 3-12.00 straat, 30 en 1-10.20 ieuter- Raadsvergadering. Op de vergader- agenda voor het Velsense gemeentehuis dit jaar slechts één item: de raadsvergade ring te houden donderdagavond om half acht. Kredieten worden gevraagd voor restauratie van de drie veelbesproken panden Torenstraat 11, 13 en 15 in Oud- Velsen (in totaal 105.460), en de aanleg van een speelterrein aan de Carolina- straat in Oud-IJmuiden (ten bedrage van ruim 1,5 ton voor geluid werende voorzie ningen aan de openbare Pleiadenschool in IJmuiden. Een gemeenteblad is gewijd aan het IJmondiale standpunt inzake het Noorderveld (al of niet bebouwing) gele gen binnen de gemeenten Heemskerk en Uitgeest. B en W van Velsen en hun Heemskerkse en Beverwijkse collegae pleiten voor be bouwing. In een provincienota vooruitlo pend op een streekplanwijziging (gebied Noord-Kennemerland) wordt volbouwen om eveneens planologische redenen juist van de hand gewezen. Afgezien van het feit dat regisseur Wiertsema zijn spelers bij tijd en wijle wat al te uitbundig liet ronddartelen, werd er bij Vriendenkring met verve geacteerd. Van de medewerkenden (naast Cees Meinhart speelden mee Corrie Krom, die de rol van de echtgenote levendig uitbeel- de; Gerard Aardenburg en Pieter Slagter, beiden prima op dreef als respectievelijk de loopjongen en de PTT-monteur en Marcel Zoutman als de wonderlijke bo venbuurman Victor Velasco, van welke excentrieke figuur hij overigens wel een erg kleurrijk typetje maakte) wil ik niet nalaten Tiny Huisman speciaal te vermel den. Zonder onnodige opsmuk maar bui tengewoon komisch gaf zij gestalte aan de schoonmoederfiguur, een voorbeeldige creatie waarmee ze eens te meer bewees over een veelzijdige toneelpersoonlijkheid te beschikken. JOKE DIEBEN-FRERICHS. nsdag 1 Ti> jisché mst. - einde aan die plannen. We gingen echt naar huis, de oorlog was voorbij,” aldus Goodridge die daarna ook het kontakt met Reid verloor. „In Canada,” vertelt Reid, is het moei lijk om een reünie of iets dergelijks te organiseren. De afstanden zijn te groot. Voor ons is het bezoek aan Amsterdam een reünie geworden. In 1945 hadden we veel te vertellen aan onze familieleden. Nu zijn het de kinderen en kleinkinderen die we het blijde nieuws kunnen brengen dat het goed gaat met de mensen die we in 1945 achterlieten met hun „wounds of war”. Omstreeks vijf uur was het moment van afscheid in de burgemeesterswoning aan de Driehuizerkerkweg gekomen. De poli tieauto’s reden voor. De mensen van het Velsense korps, niet weinig trots met hun bijzondere gasten, maakten nog eenmaal een ommetje door de gemeente. De oor logsveteranen konden er geen genoeg van krijgen. Goodridge: „What a terrible da maged place we left...what a nice place we found back!” Ruim 120 jaar geleden - in deember 1859 - kwam de Diaconie der ïeder- duitsch Hervormde Gemeente va Vel sen in vergadering bijeen om te braad- slagen over een verzoek van joKheer meester Willem Boreel van Hogelnden, Minister van Staat en William lenry Charles Bohlen, kolonel van het Aneri- kaanse leger, om een stukje grod in Velsen in erfpacht te krijgen tetinde daar de eerste bewaarschool „vooronge kinderen en eene Brei- en Naaishool voor meisjes” te bouwen. De stichngs- kosten bedroegen 4000 gulden. De school droeg sinds haar oprioting een hervormde signatuur totdat, uim twee jaar geleden, de statuten zijn vran- derd en sindsdien algemeen protestnts- christelijke uitgangspunten, de godsien- stige basis vormen van de school. Jim Goodridge meldde zich zondagmor gen omstreeks half twaalf bij de dienst doende wachtcommandant. Terwijl de politiemensen, toch wel een beetje verrast door het onverwachte bijzondere bezoek, overlegden wat hun te doen stond, meldde zich opnieuw een „vreemdeling” aan het loket op het politiebureau. „My name is W. W. Reid. I am from Charlottetown...” Plotseling stonden Goodridge en Reid weer tegenover elkaar in hetzelfde ge bouw waar ze 35 jaar geleden ook samen hadden vertoefd. Reid als brigade-gene- raal, Goodridge - zoals gezegd - als serge ant-majoor. De ontmoeting was allerhar telijkst. Beiden maken deel uit van het 700-koppige gezelschap dat de hoofdstad bezoekt. Zij hadden elkaar echter nog niet ontmoet. Dat gebeurde op het politiebu reau in IJmuiden waar ze beiden, waar schijnlijk gedreven door dezelfde gevoe lens, zondag heenreisden zonder (jat ze het van elkaar wisten. De politiemensen begrepen dat ze beide mannen, die vergezeld waren van hun Ik geef het onmiddellijk toe: dat forse toonverschil, die geheel andere interpre tatie op basis van (uiteraard) exact dezelf de tekst was iets, waar ik in het begin stevig aan moest wennen. Gaandeweg merkte ik tot mijn verrassing, dat voor beide visies op dit blijspel wat te zeggen valt; dat de afstandelijke aanpak van Ad vendo in de Schouwburg uitstekend tot zijn recht kwam, en dat de joyeuze wijze waarop Vriendenkring met het blijspel omsprong zich voor een ruimte als De Vrijburcht prima leent. HEEMSKERK. Wie de verrichtingen van de verschillende amateurtoneelver- enigingen in deze regio een paar jaar lang op de voet volgt, komt al spoedig tot de ontdekking dat er over het algemeen op een heel behoorlijk niveau wordt geac teerd. De IJmond kent redelijke, goede en bijzonder goede gezelschappen, die een enkele keer hooguit een voorstelling van middelmatige kwaliteit laten zien - maar echt sléchte prestaties worden er de laat ste tijd gelukkig niet meer geleverd. Waar de groepen elkaar in spelpeil steeds dichter naderen wordt de invloed van de respectieve regisseurs interessanter; vooral als twee qua spelniveau vrijwel gelijkwaardige clubs kort na elkaar de zelfde voorstelling uitvoeren ligt een kri tische vergelijking van de regie-aanpak voor de hand. Hoezeer een regisseur zijn stempel op een voorstelling kan drukken, bleek vrij dagavond weer eens toen het Heemskerk se amateurtoneelgezelschap Vrienden kring in De Vrijburcht voor de tweede en laatste maal „Op blote voeten in het park” opvoerde. Vorig seizoen stond dit veelge speelde blijspel van Neil Simon op het programma van de IJmuider amateurto- neelvereniging Advendo en hoewel ik me daar niet zo van bewust was, moet die door Hennie Zwanenburg geregisseerde uitvoering toch wel veel indruk op me hebben gemaakt. Kijkend naar Vrien denkring, stond de versie die Advendo van hetzelfde stuk gaf me tenminste opeens weer heel helder voor ogen. Vergelijkingen dringen zich dan on weerstaanbaar op. Wat opviel, was in de eerste plaats het grote sfeerverschil tus sen beide voorstellingen. Advendo speel de het stuk in de Velser Schouwburg, in een prachtig, groots opgezet dakkamerde- cor. Vriendenkring moest het op het aan zienlijk krapper bemeten podium van De Vrijburcht met een veel eenvoudiger en tourage doen. Koos Advendo-regisseur Hennie Zwanenburg voor een ingetogen aanpak met bescheiden blijspel-effecten; regisseur Jan Wiertsema van Vrienden kring ging de komedie veel forser, te lijf. Hij liet zijn spelers af en toe rechtstreeks op de zaal spelen en benutte daarmee weliswaar op handige wijze de intimiteit van zijn speelaccommodatie, maar balan ceerde op die manier zo nu en dan wél straat te houden. Het godsdienstig ele ment in het onderwijs is na 120 jaar een wezenlijk onderdeel gebleven van het pro gramma. Via bijbelvertellingen worden kinderen vertrouwd gemaakt met de bij bel. Moesten de kleuters vroeger psalmen uit hun hoofd leren, tegenwoordig krijgen zij tekeningrijke boekjes met bijbelverha len. Hoofdleidster Marianne Sieben noemt dit een van de belangrijkste ver schillen in pedagogisch inzicht. In de peri ode van de oprichting van de school be schouwde men kleuters als jonge volwas senen, terwijl men tegenwoordig kleuters benadert op hun eigen niveau.” „Toen”, aldus Marianne Sieben, „kende men geen kinderpsychologie. De ontwik keling die geleid heeft tot de huidige op vattingen is begonnen met de ideeën van de heer Fröbel in het begin van deze eeuw. Maar de ontwikkeling is nog lang niet ten einde”, aldus Marianne Sieben. Zij wijst in dit verband op de Wet op het Basison derwijs. Practisch betekent de op handen zijnde wet dat voor de Maria Boreelkleuter school reeds nu besprekingen over inte- P te oen- het mde Du- r de het gevaarlijk dicht tegen de rand van kluch- terige toestanden aan. Het meest duidelijk kwamen de ver schillen in regie-opvatting tot uitdrukking in de manier, waarop de mannelijke hoofdrol werd vertolkt. Henk Paulusma speelde indertijd bij Advendo de jonge echtgenoot/advocaat als een onderkoelde cynicus. Bij Vriendenkring daverde een compleet ander type over het podium: Cees Meinhart liet in zijn vertolking van dezelfde rol niets van enige reserve blij ken. Hij maakte geen sarcastische opmer kingen maar plaatste grappige kantteke ningen; waar bij Advendo het jonge geluk al in het eerste bedrijf ernstig leek te wankelen, hield Vriendenkring het op een vreedzaam en lichtvoetig woordenspel over-en-weer. Hoofdinspecteur Nieuweboer assisteert veteraan Goodridge (met baret) bij het instappen in één van de politievoertuigen. Een klassefoto, gemaakt omstreeks 1925. van een kleuterklas van de Marie Boreelschool. die toen nog was gevestigd in De Ark aan het Kerkplein in oud-Velsen. rassing als het IJmuiden dat ik vandaaf vertelde kon ik nu zeggen „kijk, daar is dit heb gezien in vergelijking met dat wat ij en daar is dat gebeurd.” Als veteraan me er van herinner uit 1945. Geweldig Ongelofelijk!” Ook de voormalige brigade-comman dant Reid toonde zich dankbaar voor di verrassingstocht die de politie de beidi mannen had bereid. „Erg onverwacht ei daarom verrassend. Zeker voor mijl vrouw die ik veel heb verteld over dl plaatsen waar ik ben geweest maar nol nooit zo duidelijk als vanmiddag. Van vee dingen die ik haar in de loop der jarei kten het be- vijk.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5