Hein Salomonson: architectuur van binnenuit ontworpen Handboek beknopt en oppervlakkig Surinaams Doe-theater komt naar Nederland exposities u Grandioos nieuws voor Beverwijk en wijde omstreken, morgen in deze krant. i wij ontvingen IP ■KU Uw Kunstgebit stevig op zijn plaats? HH 9 99 List, leugen en veel spanning AEG MOTORENDIENST nte nte „Van Aalmoes tot Zwijntjesjager” metselaar techniek bv Britse actrice Kay Hammond overleden Alleen cultuurbarbaren gooien hun oude boeken weg» Dus brengt ze naar De Slegte. De Slegte is een goeie voor uw oude boeken. Met kritisch toneel over militaire junta w mi ff 12 13 KUNST 1980 DINSDAG 6 MEI J door Joost Meuwissen AEG MOTOREN UIT VOORRAAD LEVERBAAR Moderne uitrusting voor al uw reparatlowerk Zoals wetenschappelijke boeken, ency clopedieën, literatuur, atlassen, oude pren ten, enz. Misschien krijgt u er nog meer^ geld voor dan u denkt. bibliotheek in wij in is een auto-ongeluk het >n wij in Terwijl het er de meeste moderne archi- Woonhuis te Boekelo uit 1956. i (ADVERTENTIE) (Van onze kunstredactie) Tweede de F. H. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) „Het onzichtbare front”, oorspronkelijke ti- Brown. Uitgever: Unieboek BV/Van Holkema Het Doe-theater verzorgt de totale pro- duktie in eigen beheer. Uit de recette worden de salarissen betaald. Subsidie is er niet, hoewel daarin in de nabije toe komst verandering kan komen. De onder minister van onderwijs, Ravales, schijnt niet onwelwillend tegenover een subsidie verzoek te staan. De term Doe-theater is ontleend aan een oude vorm van Surinaams toneel,w aarin op een satirisch en humoristische wijze mensen en toestanden gehekeld werden. Voor het Doe-theater is het tournee een noodzaak. Henk Tjon: „De produktie die wij gaan brengen geeft een beeld van wat wij in Suriname op dit moment aan thea ter kunnen bieden. De spelers zijn in Suri name gevormd en geschoold en dit is voor de meesten de eerste keer dat zij zich internationaal presenteren. Het laatste in ternationale contact van de groep dateert uit 1975, toen we ook in Nederland en Frankrijk waren”. De Zweedse kunstenaar Öyvind Fahl- ström exposeert van 10 mei t.m. 15 juni in Boymans van Beuningen te Rotterdam schilderijen, variabele schilderijen, teke ningen, grafiek en film. De tentoonstelling is georganiseerd in samenwerking met het Moderna Museet in Stockholm. Bij de SBK, Gedempte Oudegracht 121, Haarlem exposeert Peter Bes in de maand mei etsen en Margreet Huisman kera miek. hebben gemaakt. De huizen hebben dan nooit een eenvoudige vorm, reden waar om de Blaricumse gemeente-autoriteiten over de tekeningen voor het huis Janssen uit 1938 uitspreken: Uw ontwerp is geen huis, het is een auto-ongeluk. De gevelopstanden lijken vooral te wor den bepaald door wat de muren scheiden in de plattegrond en niet door hun aan zicht. De wanden zijn wezenlijk schermen die tussen activiteiten worden opgetrok ken. Ze zijn even heterogeen als het meu bilair en bepalen het gezicht van het huis niet op grond van hun eigen vormen maar op grond van hun arrangement: Vandaar dat de muurvlakken worden beheerst door de aard van het hang- en sluitwerk dat ze omringen, zodat een muur rond de deur een poort wordt, rond een venster vliesdun karton en rond een plantenven- sterbank een doos. Terwijl de plattegrond een collage is, zijn de opstanden van de orde van de bijeengebrachte elementen zelf. De gevels zijn zonder de kennis van de plattegrond eigenlijk niet goed aflees baar. Dat vormt een kernvraagstuk in Salomonsons oeuvre, dat ook door hem zelf in de jaren vijftig meermalen wordt onderkend. Het heet dan dat de huizen vooral „van binnen uit” werden ontwor pen, naar de levenswijze van de opdracht gevers. Wikkelen en revisie, vacuümimpregneren, drogen, balanceren, belasten. O „Zeven jaren van een wielrenner”, ro man voor jongeren door Herbert Frie drich, uitgave Sjaloom 25). In ons blad is jarenlang onder de titel „Hoe is het ontstaan?” een rubriek ver schenen waarin de wetenschap der woor dafleiding op populaire wijze werd beoe fend. De auteur was dr. P. H. Schröder, Haarlem, Pr. Bemhardlaan 2 Tel. 023-350104 Alkmaar, Bestevaerstraat 77 Tel. 072-117546 3-KAM- m IJmui m.flat ir mgeving BRIGHTON (ENGELAND) (Rtr). De Britse toneel- en filmactrice Kay Ham mond is zondag op 71-jarige leeftijd in Brighton overleden. Kay Hammond was de eerste „Elvira” op het Londense toneel in Noel Cowards „Blithe Spirit” en zij speelde met haar man, acteur-regisseur Sir John Clements, in een ander stuk van Coward, „Private Lives”. Boycot Outspan Aktie en NOVIB 7,90). „Sprookjes” door Jiri Wolker met illus traties van Pim Leefsma, uitgave Omni- boek 17,50). „Wie speelt er mee?”, vijftien gezel- schapspelen voor groot en klein, uitgave Omniboek 12,90). „Jeroen de Grote” door Jan Blokker met illustraties van Waldemar Post, uitga ve De Bezige Bij 18,50). „Sjaard en het land van de blauwe stamboom”, door Frank Herzen, uitgave Corrie Zelen 9,90). „Het kookboek uit Lyon” door Ginet- te Hell-Girod, uitgave De Viergang 28,-) „Het kookboek uit de Elzas” door Ginette Hell-Girod, uitgave De Viergang 28,-). „Jaar te kijk 1979”, de zilveren came ra, uitgave Allert de Lange 13,50). „Elisabeth van Thuringen, dienares der armen” door Walter Nigg met foto’s van Helmuth Nils Loose, uitgave J. H. Gottmer 35,-). „Genodigd aan de maaltijd des He ren”, inleiding tot de Eucharistie volgens het Romeins Missaal, door A. M. Roquet met een aanbeveling van Johannes kar dinaal Willebrands, uitgave J. H. Gott mer 24,50). „De yolheid ervaren”, dagen van stil te met Frans van Assisi, door Emmanuel Jungclaussen, uitgave J. H. Gottmer 12,50). „Het oorspronkelijke visioen”, reli gieuze ervaringen in de kinderjaren, door Edward Robinson, uitgave J. H. Gottmer 22,90). „Met hart en ziel gezond”, een holisti sche kijk door Swami Rama, uitgave De Toorts 18,50). t u beller 3-232447 t u bellen -232447. Aan de andere kant lijken vaak de aard en de vorm van het perceel waarop het huis staat een complexe buitenvorm te rechtvaardigen. Mart Stam had er in 1939 op gewezen dat zo’n rechtvaardiging nog al willekeurig is omdat de eigendomsgren- zen van een grondstuk en de vorm van een huis verschillende grootheden zijn. Toch gebruikt Salomonson haar nog tot 1960, ofschoon de aldus gelegitimeerde „hoofd vorm” van een huis nog een vager begrip is dan de uiteindelijke verschijningsvorm. De „hoofdvorm” is meer een idee, hij kan nog slaan op de innerlijke organisatie van een woning, zoals bij het huis Orlow. In de loop van de jaren zestig is de onzekerheid over de buitenvorm van het landhuis uit Salomonsons oeuvre verdwenen. De ver schijning wordt eenvoudiger uit zichzelf en niet vanuit de situatie in welke het verkeert, zoals wel het geval was bij het huis Isaac in 1959 in Den Haag. Het huis Teulings aan de Zuidelijke Wandelweg in Amsterdam en ook wel het huis aan de Bontiuslaan in Wassenaar uit het eind van de jaren zestig zijn trefzeker in een evenwicht van plattegrond, door sneden, opstanden en aanzichten. Het is zeker zo dat hierbij een groeiend vertrou wen in de grafische middelen, zo kenmer kend voor het eind van de jaren zestig, een rol heeft gespeeld. Zo noemt een commen taar in 1972 in L’architecture d’aujourd- ’hui de eenvoudiger grafiek van het huis in Wassenaar als een voorbeeld van een in die tijd algemene terugkeer naar „voor oorlogse esthetische karakterestieken”, zoals De Stijl en Mondriaan. Maar mis schien meer nog is het twijfel aan de gefixeerdheid van de aaneen te monteren elementen - meubels, woonactiviteiten - en aan de mogelijke bepaling en overdracht van hun kwaliteit, twijfel die de „verstan dige” keuze van meubelstukken en levens manieren allengs minder onderscheidt van de toch eveneens verstandige keuze van hun arrangement. Van plastiek naar grafiek markeert hier de groeiende scep sis, die ook in de tentoonstellingsteksten tot uitdrukking komt, aangaande een ver heffing van de mensen door smaak en aangaande de afgerondheid van een histo risch en esthetisch object (meubelstuk). „Ik heb nooit geprobeerd iets nieuws te maken, wel iets nieuw, van de oorsprong af, te zien. Dat is niet bijzonder, musici en acteurs doen dit wanneer ze ons ont róeren.” Aldus een uitspraak van de ar chitect Hein Salomonson op de tentoon stelling van zijn werk die het Stedelijk Museum te Amsterdam houdt, ter gele genheid van zijn zeventigste verjaardag. Salomonsons bijzondere positie binnen wat altijd moderne architectuur is ge- r* noemd geeft hij aan door de uitvoerende, vertolkende functie van de architect op de voorgrond te plaatsen. In zijn ogen is de moderne architectuur niet nieuw in de zin van een geheel nieuwe verschijning in cultuur, maar een eigentijdse interpreta tie van iets dat al aanwezig is, namelijk van een bestaande levenswijze van bewo ners van huizen. De woordafleiding is voor mensen die geïnteresseerd zijn in hun moedertaal en in het taalverschijnsel in het algemeen een boeiend onderwerp, dat niet alleen de uit kennis van de taalherkomst en de ontwik- modern China, door Hsia Chïh-yen. Uitg. keling van bepaalde uitdrukkingen en zegswijzen bevordert, maar ook in alge mene zin het taalgevoel en de menselijke communicatie door middel van de taal doorzichtiger maakt. De titel van deze bundel, waarin ruim duizend woordaflei- goed gedocumenteerd. De schrijfwijze lijkt echter sterk gericht op het spannend maken van de verhalen, waardoor het boek meer de indruk wekt een avonturenroman te zijn. Mr tecten van vóór de oorlog juist om is Tl gegaan dat de bouwkunst zou kunnen bijdragen aan een verandering van ’s mensen levenswijze. De moderne archi- I tectuur had volgens Walter Gropius niet I een nieuwe tak aan een oude boom moe- ten zijn, maar een jonge loot „vanaf de wortels”. Salomonsons stelling is nu, dat als je op zo’n oorspronkelijke wijze te werk gaat „de wortels” niet een soort niemandsland zijn (dat nog alles kan wor den en nog volledig kan worden ge vormd), maar gearticuleerde vormen van samenleving. Men zou deze niet moeten veranderen, men zou ze slechts bewuster, onbevangener en ongedwongener tege moet moeten kunnen treden. Zo noemt hij appartementen in 1940 categorisch „woongelegenheden”. Daarmee is hij van alle moderne architecten „de minst erge”, zoals door een van de opdrachtgevers wordt aangehaald op de tentoonstelling. Kennis van feiten, de Tweede Wereld oorlog betreffende, is onherroepelijk van belang voor alle generaties, niet alleen uit historisch oogpunt, maar ook in ver band met actuele situaties in eigen land en de wereld. Vandaar dat sinds 1945 een leger van informateurs bezig is met het schrijven van oorlogsdocumentatie, in velerlei vormen en aspecten, waarvan de resultaten langzamerhand een hele bibli otheek kunnen vullen. „Levende zeilvaart’ is de titel van een tentoonstelling van olieverfschilderijen en aquarellen van Johann van den Noort, die van 10 mei t.m. 7 juni gehouden wordt bij de stichting Werf ,,’t Kromhout”, Hoog- tekadijk 147, Amsterdam. Het betreft een expositie van werken rond de zeilvaart. (ADVERTENTIE) Hoe houdt U de gehele dag Het is niet nodig, dat U angst heeft, dat Uw gebit losschiet bij het eten, lachen of niezen! Een weinig Dentofix - ’s morgens op de gebitsplaat gestrooid - houdt Uw gebit on wrikbaar op zijn plaats en doet U alle vroe gere ongemakken vergeten. Dentofix is verkrijgbaar bij apotheken en drogisterijen. Het tweede deel heeft de tekenen van haastwerk en dat komt door de geringe voorbereidingstijd. Het is ontstaan na de staatsgreep en de schrijfster Thea Doel- wijt wilde vooral dat benadrukken: „A first coup is like a first love”. Ba Uzi is de macht van het machinege weer. De mopjes over de staatsgreep, die van de nieuwe machthebbers niet afge drukt mochten worden in de kranten, zijn in de dialogen verwezen. Het Doe-theater staat positief tegenover de staatsgreep, maar waarschuwt tegen het gevaar van militaire willekeur. Als aan het einde de mitrailleurs worden weggeworpen, staat de oude machthebber alweer gereed ze op te nemen. Na een drietal voorstellingen in het Soe- terijn-theater zal het Doe-theater nog te zien zijn in Utrecht, Groningen, de Bijl mer en op het Festival of Fools te Amster dam. Ook is het gezelschap uitgenodigd op het Wereld Theater Festival te Nancy. De betrekking tot het publiek is zelf ook meer dan alleen van technische aard. Ze wordt niet bewerkstelligd met wat in de traditie wel als eigenlijk architectonische communicatiemiddelen zijn opgevat, zo als bevattelijk ornament en (onbenader bare monumentaliteit. Ook dit zijn geen waarden maar evenzovele heterogene ele menten die de architect met een ontwerp nu eenmaal nij elkaar brengt, in een be vredigend arrangement, zoals de oude meubels die een opdrachtgever in zijn of haar nieuwe huis een plaats wil geven. De bouwmeester schept een passende omge ving die, zoals de veranderende elementen van het dagelijks leven, steeds „wisselen de perspectieven” zou kunnen bieden in een „continue ruimtelijkheid” van de inte rieurs, zoals hij in 1961 het programma van het huis Orlow aan de Amsterdamse Apollolaan formuleert. De manifeste verschijningsvorm van een woning onder-een-dak treedt terug ten gunste van een losse montage van delen van de woning in de plattegrond, waarbij de doorsneden bijna volledig aan betekenis inboeten, in de reeks landhui zen tussen 1938 en 1960 die hem beroemd F Het boek staat bol van interessante ver halen over die geheime diensten en alles wat ermee samenhangt. De schrijver, de Amerikaan Anthony Cave Brown, is be- Huwelijk plus of min, door M. J. Kok. hoorlijk goed gedocumenteerd. Uitg. Omniboek 29). Vrouwenwerk. Het aandeel van vrou wen in de kunst. Door Germaine Greer. Uitg. Meulenhoff 65). Aristoteles, nieuw onderzoek naar de betekenis van zijn kategorieën, door M. „nei (Hizicmuan* irvm uvrspwiiMsuju; *■- van der Dussen Uitg. Servire 35). tel „Bodyguard of lies”) door Anthony Cave Albert Schweitzer: Straatsburgse pre- en Warendorf, Bussum. Prijs 59,50. ken onder red. van prof. Neuenschwander 25). En Albert Schweitzer: Eerbied voor het leven, hoofdstukken uit zijn ethiek, samengesteld, vertaald en ingedeeld door Hans Bouma (ƒ29,50). Beide uitg. Voor hoeve. Japan, Photographs 1854-1905, samen gesteld door Clark Worswick. Uitg. Meu lenhoff 64,50). Lewis Carroll, Victoriaans fotograaf, collectie Franco Maria Ricci 24,50). Fotografie in Nederland (drie delen: ook door bijdragen op het gebied van de 1839-1920, 1920-1940, 1940-1975). Staatsuit- historische reportage en documentatie geverij (per deel 30). bekend als medewerker van ons blad. De achtervolging van Benjamin Gross man, roman over „tweede joodse” leven van SS-er, door Robert Fish. Uitg. Sijthoff 29,90). De koude winter in Peking, roman Sijthoff 29,50). Geïllustreerde encyclopedie van de science fiction, onder redactie van Brian Ash. Uitg. Becht 49,50). De mens Mijn Broeder, door Albert dingen zijn opgenomen, had ook „Van A Lutuli (toespraken en verklaringen van de tot Z” kunnen heten, maar noemt zich overleden zwarte Afrikaanse leider). Uitg. voor de aardigheid het eerste en het laat- ste woord waarvan de herkomst wordt nagegaan. Het is een goede bijdrage tot een ruimere kennis van en belangstelling voor de taal, waaraan niet genoeg aan dacht kan worden besteed, vooral ook omdat -de moderne samenleving het zwaartepunt van scholing en specialisatie steeds minder op de structuur van de taal en steeds meer op de mechanische ge- bruiksbehoefte ervan lijkt te leggen. Van Aalmoes tot Zwijntjesjager, door dr. P. H. Schröder. Uitg. Th. Rap.Baarn. Prijs 30. Boekhandel J. de Slegte b. v. Grote Houtstraat 100,2011 SR Haarlem.Tel. 023-31 52 50. Er is geen gebrek aan uitvoerigheid, gedetailleerdheid, nuancering en ver scheidenheid van litteraire vaardigheid, maar misschien alleen nog gebrek aan beknoptheid. Dat kan het enige argument zijn geweest om opnieuw een „Handboek van de Tweede Wereldoorlog” uit te bren gen. Wie niet de moeite heeft kunnen nemen zich te verdiepen in de uitvoerig heid, kan misschien verleid worden zich de elementaire feitenkennis toe te eigenen die in samengebalde vorm in zo’n hand boek verzameld is. De namen van de sa menstellers waarborgen volledigheid en afstandelijkheid, ofschoon zij het uiterst moeilijk blijken te hebben gehad die twee eisen te honoreren. De feiten, de samen hang, de ontwikkelingen van dat tragi- bevolking misleidt met begrippen als par ticipatie en mobilisatie en uiteindelijk het land uitjaagt. De overleden actrice, die een karakte ristieke, aristocratische voordracht had, was de dochter van de acteur Sir Guy Standing. Handboek van de Tweede Wereldoorlog. Uit geverij Spectrum, Antwerpen/Utrecht. Prijs 49,50. Het Doe-theater zal in Nederland een dans-speel-zangstuk op de planken bren gen, dat in het teken staat van de recente ontwikkelingen in Suriname. Dit stuk, Ba Uzi genaamd, valt uiteen in twee delen. Het eerste bestaat uit fragmenten van eerdere produkties, waarin uitgebeeld wordt hoe het tot de staatsgreep van 25 februari heeft kunnen komen. De centrale figuur, gespeeld door Henk Tjon, is de nationalistische leider (een karikatuur Hl van de voormalige, afgezette minister-pre- B sident Arron), die met zijn katholiek-zal- I vende en Zuidamerikaans arrogantie de Maar misschien is hij toch ook de meest I moderne, gezien het feit dat hij al vóór de oorlog de „betrekking tot het publiek” van meer belang acht dan de gewenste „moei teloosheid van de techniek”. De techniek is een gegeven in de vakbeoefening, het is vanzelfsprekend dat ze wordt beheerst. Ambachtelijk of industrieel, ze vertegen woordigt geen waarde, eerder een gevaar omdat haar instinctieve toepassing in vak manschap niet tegen elke maatschappelij ke opgave opgewassen zal zijn. Zo is het verval van de moderne Deense bouw- kunst misschien te wijten aan de er hoog gehouden waarde van ambachtelijkheid, schrijft hij in 1962. „Zij en het patriarchaat”, ontmoetin gen met vrouwen uit Afrika en Azië, sa mengesteld door Marielouise Creyghton en Peter Geschiere, uitgave Corrie Zelen 19,90). „Geïllustreerde geschiedenis van de machine”, van vuistbijl tot computer, door Sigvard Strandh, uitgave Romen 95). „Kunstgeschiedenis in beeld” met meer dan 1700 illustraties werd samengesteld door Christopher Lloyd, assistent - con servator afdeling westerse kunst aan het Ashmolean museum in Oxford, uitgave Elsevier. „Kevelaerer Skizzenbuch” (Schetsboek van Kevelaer) door Richard Bellm en Ri chard Schulte Staade, uitgave Butzon Bercker te Kevelaer (DM 26). „Historische bankbiljetten en aande len” door Colin Narbeth, Robin Hendy en Christopher Stocker, uitgave Moussault 37,50). „Eten en drinken in beeld” door Char les Wentinck als tweede deel in de nieuwe serie „Wij en de kunst”, uitgave Het Spec trum 29,50). „Apologie of Verantwoording van de prins van Oranje” gevolgd door het Plak kaat van Verlating in 1581 door dr. A. Alberts en drs. J.E. Verlaan uitgave PARAMARIBO. Gedurende maand mei zal het enige professionele theater dat Suriname rijk is, het Doe- theater, waarvan schrijfster Thea Doel- wijt en regisseur-acteur Henk Tjon de meest op de voorgrond tredende leden zijn, in het kader van het cultureel ak koord Suriname-Nederland in West-Eu- ropa voorstellingen geven. De eerste voorstelling in Nederland zal plaatsvin den op woensdag 7 mei in het Amster damse Soeterijn-theater. Hein Salomonson, architectuur en meubelen. Tentoonstelling in Stedelijk Museum, Amsterdam. Nog tot 11 mei. - „List en leugen, misleiding en bedrog, Heureka 25). spionage en contraspionage”. Sensatio- 9 De Katharen, de opgang en vemieti- nele kreten op de omslag van „Het on- ging van een vredelievende ketterse sekte zichtbare front”, een verhandeling over in de Middeleeuwen, door mr. drs. W. de geheime diensten in de Tweede Martens, uitg. Servire 35). Wereldoorlog. Twee of drie, door Huub Oosterhuis (voor en over kritische gemeenten, Neder landse kerkgeschiedenis sinds bisschop Bekkers). Uitg. Ambo 14,50). sche drama der twintigste eeuw, gemaks halve Tweede Wereldoorlog genoemd, zijn uiterst moeilijk in kort bestek te ver werken zonder hier en daar concessies te doen aan de waarden die aan gedegen geschiedschrijving zouden moeten wor den gesteld. Het taalgebruik van „Het Handboek” is in sommige hoofdstukken gebrekkig en vervallen in een verteltrant die wat al te simpel omspringt met details van het grote drama. Maar het feitenmate riaal is overzichtelijk gerangschikt en en cyclopedisch geselecteerd, de chronologie der gebeurtenissen en hun samenhang, over de gehele wereld uitvloeiend, zijn zo goed mogelijk gehonoreerd. De benopt- heid en oppervlakkigheid die een hand boek van 300 pagina’s nu eenmaal voor schrijft kunnen een deel van het naar kennis dorstende publiek zijn dat niet zozeer hunkert naar volledige persoonlij ke informatie, dan wel naar de mogelijk heid om iets na te slaan en te kunnen 'meepraten over de belangrijkste elemen ten in de geschiedenis van 1930 tot 1945. „Uw ontwerp is geen huis

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13