Mislukte coup werk van buitenlanders Gesprek over incidenten koninginnedag nijman Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken 24 lichtreklame 3 het woord is aan... Surinaamse premier: vandaag: iUNE Weer conflict op Westduits schip voor rechter Vrouw en drie kinderen met geweld ontvoerd het weer Den Haag: geen verandering in LNG-plan Mobil daagt Industriebond Stoffelijke resten Amerikanen naar HAARLEM mg Zürich gevlogen dat de gegijzelden intussen zijn verspreid over twaalf plaatsen in Iran. 3 8 I v.k^mmendedebv Voorruiten „Schmidt in juli naar Sovjet-Unie agenda pagina En verder en? 9^^ 1 (ADVERTENTIE) DINSDAG 6 MEI 1980 F 5 Johannes 8, vers 7: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 154 Grenzen heid van de Nederlandse politieman te verbeteren. School ^3 riem Bevrijding ..3 14 O c c o Af en toe regen Achtergrond Beurs Binnen- en buitenland2,3,4 Kunst13 Plaatselijk nieuws5, 6, 7,9 Radio en televisie/Strips.....15 Sport19, 21 Weerrapporten2 vwo Telefoonbeantwoorders vagina's p el do om &~Zn HAARLEM (Van-onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Wiegel (Binnenlandse Zaken) wil op korte termijn enkele miljoenen guldens beschikbaar stellen om de veilig- voor exclusieve Herenmode wt-| „OACV oP Umuider Courant Wiegel: Miljoenen extra voor politie (Van onze redactie buitenland) 9909. Zie ook pagina 4. 99 (ADVERTENTIES) Zie pagina 3. a 18.00 H.D De Mobiele Eenheid slaat in op rellenschoppers in de Amsterdamse Kinkerstraat. Een archieffoto van 30 april jongstleden, een dag waarop door de politie hevig slag werd geleverd. hten we >g niet c en. Als egeven. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: In Heemskerk werd een spel opge voerd geïnspireerd op de TV-mani- festatie Spel zonder Grenzen. Dui zenden waren getuigen van de han digheid en onhandigheid van raads lieden, politiemensen, brandweerlie den. ambtenaren, verpleegkundigen en middenstanders bij de uitvoering van mogelijke en schier onmogelijke opdrachten. Wie van ulieden zonder zondèn is, werpe de eerste steen. Veel bewolking en af en toe regen. Minimumtemperatuur rond 5 graden. Middagtemperatuur van 10 graden op de Wadden tot 15 graden in Bra bant en Limburg. Matige noordoos tenwind. K pon on- KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, Tel. 020-456456 aar wilt meer dj □ge in vei koop loelang i langer u )ijv. 6.12 naander leerd in feest !S staling t voor ;an het ippe gas len priv 31, Haaj Een commissie van het Amerikaanse Congres heeft een rapport naar aanlei ding van de mislukte militaire actie gepu bliceerd, waarin staat dat de gevolgen van deze actie voor de VS vrijwel geheel nega tief zullen zijn. Het risico dat de Sovjet unie bij het conflict betrokken raakt, wordt volgens de commissie groter. Vannacht zijn in een gevangenis in Te heran zeven mannen doodgeschoten dpor een vuurpeloton. Zij waren schuldig be vonden aan samenwerking met de voor malige regering van de sjah. Zondagavond is in de heilige stad Qom de ayatollah Mahmoedi vermoord. Hij was een naaste medewerker van de aya tollah Madari. de tweede man in de sji’iti- sche hiërarchie in Iran. X ie misser AH G CARROSSERIE REPARAHE BEDR.f STEPHENSONSTRAAT 8 23 TEL 023 244827 De eind vorige week bij een mislukte coup doodgeschoten Frits Omkerk (rechts) maakte tot vorig jaar deel uit van de Suri naamse krijgsmacht. Vóór de on afhankelijkheid van Suriname, in 1975. was hij in dienst van de TRIS, de Nederlandse troepen macht in Suriname. Op deze ar chieffoto spelt de toenmalige op perbevelhebber van de TRIS, ko lonel Elstak. hem een koninklijke onderscheiding op. Elstak is na de militaire staatsgreep op 25 fe bruari van dit jaar door de Natio nale Militaire Raad gearresteerd. Het Surinaamse leger heeft bij de actie beslag gelegd op wapens, munitie en springstoffen. De Surinaamse premier zei in zijn tele visietoespraak niet welke parlementariërs en buitenlanders aan de mislukte poging tot staatsgreep hebben deelgenomen. Hij kondigde wel aan, dat de ministers van Justitie en van Leger en Politie een onder zoek instellen, en dat degenen die de plan nen hebben ontwikkeld zullen worden berecht. Niet duidelijk is, hoe de Surinaamse autoriteiten op de hoogte zijn gekomen van de komst van het huurlingenleger. BONN (Reuter) Bondskanselier Schmidt zou begin juli naar Moskou wil len voor besprekingen met de Russische president en partijleider Brezjnjev. Dit is gisteren in Westduitse regeringskringen in Bonn vernomen. Dit zou volgens deze kringen goed uitko men omdat dan de westelijke economi sche topconferentie in Venetië net is afge lopen en de Olympische Spelen nog niet zijn begonnen. Edmund Muskie de nieuwe Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken, gaat 15 en 16 mei naar Wenen. Hij zal daar de plechtigheden bijwonen ter herden king van het feit dat 25 jaar geleden het Oostenrijkse staatsverdrag werd onderte kend. Over een ontmoeting met zijn Russi sche collega Gromiko werd gisteren in Washington niets meegedeeld. (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO-DEN HAAG. Premier Chin A Sen van Suriname heeft vannacht in een televisietoespraak gezegd dat „personen in het buitenland" en „enkele Surinaamse parlementariërs” een centrale rol hebben gespeeld bij de mislukte poging eind vorige week, de macht te grijpen in Suriname. Het Surinaamse leger heeft de 56-jarige Frits Ormskerk uit Ermelo, de leider van het huuriingenleger dat vanuit het buur land Frans Guyana probeerde Suriname binnen te dringen opgepakt, standrechte lijk veroordeeld en doodgeschoten. Binnen twee weken zullen Wiegel en zijn collega De Ruiter (Justitie) aan de minis terraad daartoe voorstellen doen. Beide bewindslieden hebben dit van morgen toegezegd in een gesprek met vertegenwoordigers van de vier Neder landse politiebonden naar aanleiding van de jongste rellen in Amsterdam rond de troonswisseling. Wiegel twijfelt er overigens niet aan dat de ministerraad met zijn voorstellen ak koord zal gaan. Minister De Ruiter heeft vanmorgen voorts laten weten dat de politie momen teel foto’s en filmopnamen bestudeert van de rellen op Koninginnedag. Hij achtte het niet uitgesloten dat naar aanleiding daar van nog meer arrestaties zullen volgen. In het gesprek met de twee bewindslie den hebben de politiebonden vanmorgen gevraagd om een zo snel mogelijke be rechting van de arrestanten van 30 april, zodat daar een preventieve werking van uit kan gaan. De twee ministers zullen aan de bewa- peningscommissie van de politie vragen om haast te maken met het vinden van een wapen dat het „gat” tussen de wapenstok en het vuurwapen kan opvullen. De poli tiebonden hebben nadrukkelijk niet ge pleit voor het gebruik van vuurwapens. Het gesprek met de bewindslieden was juist gericht op het voorkomen ervan, aldus voorzitter Van der Linden van de Nederlandse Politiebond. Op tal van plaatsen in de IJmond is uitvoerig aandacht besteed aan het feit dat 35 jaar geleden een einde kwam aan de Tweede Wereldoorlog. Exposities aan dit onderwerp gewijd werden druk bezocht in De Nieuwe Slof in Beverwijk en in de Burgerzaal van het Stadhuis in Velsen. Vredes- vuur, vredesduiven, Sport, spel, de monstraties en muziek. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Mobil Oil heeft tegen de Industriebond FNV in Amsterdam een kort geding aangespannen om aan de nu al twaalf dagen durende staking in de Amsterdamse raffinaderij van het con cern een einde te maken. De president van de rechtbank in Am sterdam is gevraagd de bedrijfssluiting en staking te verbieden op straffe van een dwangsom van één miljoen gulden per overtreding. TEHERAN. De stoffelijke resten van de acht Amerikaanse militairen die om het leven zijn gekomen bij de militaire actie in Iran, zijn vanmorgen per vliegtuig naar Zurich overgebracht. Zij zullen wor den overgedragen aan de Zwitserse rege ring en aan het Internationale Rode Kruis, die zullen zorgen voor doorzending naar de VS. Iran heeft geweigerd de stoffelijke resten rechtstreeks aan de Amerikaanse regering over te dragen. Met evenementen in het hele land is gisteren door vele duizenden de bevrijding herdacht. In Amsterdam werd uitbundig feest gevierd met 350 Canadese oud-strijders Zie pagina 2. Ook de Russische president en partijleider Brezjnjev zal donderdag aanwezig zijn bij de begrafenis van president Tito. Nederland wordt ver tegenwoordigd door prins Claus, prins Bernhard, premier Van Agt en minister Van der Klaauw (Buiten landse Zaken). ROTTERDAM (ANP). Opnieuw is er op een Westduits vrachtschip in de Rotter damse haven een conflict tussen de be manning en de rederij over de hoogte van de gages. Volgens vertegenwoordiger Jo han Huizinga van de Internationale Transport Federatie, 1TF, heeft de be manning van de Hodeihah Crown volgens een het afgelopen weekeinde gedane toe zegging recht op 150.000 dollar aan achter stallige gages. Huizinga bemiddelde eer der bij een conflict op een schip van een Westduitse rederij. Weliswaar vaart de Hodheihah Crown onder Singaporese vlag, maar het is eigendom van de West duitse rederij Horst Zeppenfeld. In de loop van het weekeinde kwam de gezagvoerder terug op de eerder aan de Poolse bemanning gedane toezegging. De vervoersbonden FNV zijn een boycot te gen het schip begonnen waardoor het geen sleepboothulp krijgt. De ITF pro beert het schip aan de ketting te leggen. Lukt dat niet, dan kan het tot een boycot komen in Le Havre, de volgende bestem ming. jedradirl reed. All investeringsprogramma’s in uitlaten f, Roze! Overigens heeft de militaire leiding van Iran gisteravond tegengesproken dat Amerikaanse helikopters opnieuw het Iraanse luchtruim hebben geschonden. Eerder had het opperbevel van het leger bekend gemaakt dat vier „mogelijk Ame rikaanse" helikopters zondag het lucht ruim hadden geschonden en dat één van de toestellen later in de woestijn was aangetroffen. Gisteravond werd gezegd, dat de helikopter behoorde tot de toestel len die bij de actie twee weken geleden zijn gebruikt. De bezetters van de Amerikaanse am bassade in Teheran hebben laten weten >38 ij blijven arhuisbf Marré (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Het ministerie van Eco nomische Zaken noch de Gasunie hebben officieel bericht gekregen uit Algerije dat dat land zou willen afzien van de verdere exploitatie van vloeibaar aardgas (LNG). Een uitlating in die zin van de Algerijnse minister voor Energie, B. Nabi, in een Frans dagblad sluit volgens een woord voerder van de Gasunie aan op de politie ke discussie in Algerije over het te voeren investeringsbeleid. Al geruime tijd is in dat land een discus sie aan de gang over een bijstelling van de het kader van de vijfjarenplannen. Daarbij is een van de belangrijkste thema’s of nog meer geïnvesteerd moet worden in de exploita- i tie van energie, vooral gas, dan wel meer geld moet worden gestoken in andere za ken. In de partijtop zouden sommigen liever zien dat meer aandacht wordt be steed aan de landbouw. Deze „politieke heroriëntatie” is even- JOUrari wel n°g niet afgerond- Uit onlangs met de Algerijnse energieminister gevoerde ge sprekken is de Nederlandse regering overigens niet gebleken dat Algerije on der de contracten voor de levering van LNG uit zou willen. Ook volgens de Gasu nie is er „officieel niets aan de hand”. „Wij voeren nog steeds gesprekken. Natuurlijk proberen de Algerijnen een zo goed moge lijke prijs te maken voor het gas, maar dat is niets nieuws”, aldus de Gasunie-woord- voerder. (Van onze redactie binnenland) OOSTERBEEK. Twee nog onbeken de mannen hebben vanochtend in alle vroegte met geweld een moeder met haar drie kinderen ontvoerd uit een opvang centrum in Oosterbeek voor in moeilijk heden verkerende alleenstaande ouders en kinderen. De nachtportier van het crisiscentrum, een 43-jarige man uit Arnhem, werd door de overvallers beschoten en ligt momen teel levensgevaarlijk gewond in het zie kenhuis. Direct nadat de portier de deur had geopend voor de ontvoerders, werd hij overmeesterd en naar een badkamer op de eerste etage gebracht. De overvallers mishandelden de portier om te weten te komen waar de door hen gezochte moeder met kinderen verbleef. Zij beschoten hem met een pistool. Twee kogels troffen de portier in de maag. De gewonde man sprong vervolgens in paniek uit een raam. Met een stiletto dwongen de ontvoer ders een andere bewoonster van het huis de kamer aan te wijzen, waar de door hen gezochte vrouw woonde. Van de overval lers en het ontvoerde gezin ontbreekt elk spoor. Volgens sommige bronnen zijn Omskerk en zijn manschappen door de autoriteiten van Frans Guyana verraden. Andere bronnen melden dat mensen in Paramari bo die zouden meedoen aan de staats greep, hem hebben verraden. Over de omvang van het huurlingenleger bestaat geen zekerheid. Aanvankelijk werd in Pa ramaribo gezegd, dat Ormskerks groep uit 300 man zou hebben bestaan, onder wie Belgen, Nederlanders, Surinamers, Venozelarien en Zuidmolukkers. Latere berichten uit de Surinaamse hoofdstad spreken echter van een aanzienlijk kleine re groep: twintig man, onder wie in ieder geval vier Belgische huurlingen. In Zuid- molukse kringen werd gisteren aanvanke lijk met verbazing gereageerd op berich ten dat ook Zuidmolukkers betrokken zouden zijn geweest bij de poging tot staatsgreep. Later werd door sommige Molukse bronnen gezegd, dat onlangs een klein groepje Zuidmolukkers naar Parijs is gegaan „om daar een training te krij gen". In dit verband wordt gesproken over Molukse jongeren met een Neder lands paspoort, die uit zouden zijn op avontuur. Het Nationaal Ondersteuningsfront (NOF). een Surinaamse organisatie in ons land, verklaarde gisteravond dat de Suri namers die aan de actie hebben deelgeno men, zijn doodgeschoten. Volgens het NOF zouden enkele voormalige ministers uit het kabinet-Arron en parlementariërs uit Arrons partij achter de mislukte coup zitten. De poging tot staatsgreep zou zijn voorbereid door de voormalige minister van Landbouw, Veeteelt en Visserij, ir. J. T. Kasantaroeno. Intussen is de Nederlandse journalist Rudie Kagie, die door de Nationale Mili taire Raad (NMR) van Suriname is onder vraagd over zijn kennis van de gebeurte nissen vorige week, uitgeweken naar Bra zilië. Kagie verklaarde gisteren dat hij door leden van de NMR intimiderend is toegesproken. Grote Houtstraat 59 - Haarlem - Tel. 321965 Donderdag verkoop van 9-21 uur -Z I A®* r

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1