Foto-expositie beeldverslag van onderdrukking en verzet BBS 6 D IN S D A G M E I GROTE TOELOOP IN VELSEN EN BEVERWIJK Ml L O IJMOND 6 I 9 g() (Van onze verslaggevers) IJMOND. Met de smaak van de festiviteiten op koninginnedag nog aphter de kiezen heeft de bevolking van de IJmond maan dag op uiteenlopende manier het feit herdacht dat 35 jaar geleden een einde kwam aan de tweede wereldoorlog. Dreiging I Curiositeit aga*: At middag IJmond viert be vrij ding met ir „The exposities en demonstraties ndweer Boogschieters in actie op de Dorpsweide in Wijk aan Zee )insdag ndweer •V in kie- Kerk- in 9.00- woens- 00 uur Si Vredesduiven Velsen-Noord zen het zwerk Eenzelfde expositie wat meer toege spitst op het verzet in brede lagen van de Nederlandse bevolking is tot en met vrijdag in de Beverwijkse Nieuwe Slof voor het publiek geopend. Mevrouw H. Blom-Klok verichtte maandagochtend om tien uur de officiële opening als vertegenwoordigster van de oud-illega- len in het gebied Midden-Kennemer- land. In een korte toespraak trok zij een vergelijking tussen de jeugd eind derti ger jaren, merendeels nog onkundig van de werkelijke fascistische dreiging, en de hedendaagse jongeren. Zij ver wees in dit verband naar het kerngege ven van de expositie: de opkomst van het fascisme waaraan gekoppeld ont staan en verloop van de Wereldoorlog II. De aanwezigen riep zij vervolgens op dwars door alle politieke scheidslijnen heen een front te vormen tegen aantas ting van de vrede onder het motto „Dat nooit weer”. In werd lunder unie in In Wi/k aan Zee gaf de bemanning van de reddingsboot een demonstratie >ensdag s". 30 uur worpen noodrantsoenen, bonkaarten en persoonbewijzen. Een bejaarde Beverwijkse stal de show met een doopkleed vervaardigd uit parachutestof. Fraai voorbeeld van naaldkunst, maar meer beschouwd als curiositeit dan als familiestuk. Commentaar van de eigenares: „Een knap stukje werk was het. Tenminste voor die tijd van nijpende textielschaar ste. Mijn jongste dochter is er als eersts en laatste in gedoopt. Wegdoen kon ik niet over mijn hart verkrijgen. Het was voor mij een lichtpuntje in wel heel duistere tijden”. •Cr Een indrukwekkende manifestatie werd in Beverwijk door een groot aantal belangstellenden bezocht. woens- uur en ipiserie juni. 110a, Coureurs in de dop in Beverwi/k „Voor het zegevieren van het kwaad is niets anders nodig dan dat goede mensen mets doen Een spandoek met deze veelzeggende tekst werd maandag door mevrouw H Blom- Klok ontrold bi) opening van de expositie m De Nieuwe Slof S: IJMOND. Bevrijdingsdag 1980 viel in de IJmond op twee plaatsen samen met openstelling van een expositie over het thema onderdrukking en ver zet. In De Nieuwe Slof aan de Bever wijkse Kerkstraat is de hal tot en met vrijdag gereserveerd voor een tentoon stelling daarover samengesteld door de Vereniging Voormalig Verzet Neder land. Een foto-expositie van de Anne Frankstichting is ingericht in de Bur gerzaal van het Velsense gemeente huis. Beide exposities kunnen met vele honderden bezoekers alleen al op be vrijdingsdag nu al een succes worden genoemd. Opvallend was in Velsen het grote aantal jeugdige bezoekers. Bij de oude re bezoekers die zelf de oorlog mee maakten roept de tentoonstelling veel emoties op. „Als je dit allemaal weer ziet is ’t alsof ’t gisteren gebeurd is”, aldus een bezoekster maandagochtend kort na de openstelling om tien uur. Het getoonde fotomateriaal staat opgesteld in de vorm van panelen tegen de west- wand van de Burgerzaal. In drie talen wordt kort en bondig beschreven wat op de foto’s te zien is. Een bijdrage van de „Protestantse Stichting ter bevorde ring van het Bibliotheekwezen” omvat naast de algehele lay-out en de fotore- produktie ook het aspect van lectuur- voorlichting. Een stand van de Openba re Bibliotheek Velsen met boeken over oorlog en verzet maakt deel uit van de expositie die in Velsen tot en met 16 mei duurt. Openingstijden: op werkdagen van tien tot twaalf en van twee tot vier uur. Santpoort het bevrij dingsvuur de ge meente Velsen bin nengedragen sport en spel, vredesvuur, en, ge- Beeld van de expositie in het Velsense gemeentehuis kort na openstelling maandagoch tend Rond half elf werd in Santpoort-Zuid nabij de Pedagogische Academie „Da Costa” het bevrijdingsvuur uit Wagenin- gen overgedragen. Het vuur was door een delegatie van de Velser Gemeenschap ge haald en ontstoken met het bevrijdings vuur bij hotel „De Wereld” waar 35 jaar geleden de capitulatie werd getekend. Kennelijk vanwege de koude noordooster bries bleef het grote publiek bij de -overdracht1 achterwege en begon estafet- teloopster van Suomi met slechts een ge ringe publieke belangstelling haar tocht door de gemeente Velsen. Voorafgegaan door vier herauten te paard en gevolgd door een landauer met daarin enkele per sonen die actief aan het verzet deelnamen, arriveerde de stoet om 13.00 uur op Plein 1945 waar burgemeester P. J. Molendijk met het vuur een bokaal ontstak. Voor de viering „vijfendertig jaar be- vrijding” gold in Velsen-Noord als ope- ningsevemenent het lossen van enkele tientallen postduiven om negen uur ’s ochtends aan de Breesaperhof. De per vrachtauto aangevoerde dieren gingen op het aangekondigde tijdstip braaf de lucht ■in voor een retourvlucht naar het eigen hok. In Beverwijk woonden zeker vijfhon derd plaatsgenoten de bezinningsochtend ■in de St. Agathakerk aan de Breestraat bij, waar onder de grote koepel zang, muziek, declamatie en dans elkaar afwis selden. Burgemeester A. J. Hubers hield daar een inleiding over de vrijheid die niet zonder pijn is. Zijn toespraak .waarin hij onder meer inging op de generatiever- schillen, liet niet na indruk te maken. De muzikale omlijsting werd verzorgd door onder meer de Stedelijke Muziek school en de Hoogoven Harmonie. Staan de werden tenslotte door iedereen twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. In de sportieve sfeer was er op het parcours Galgenweg-Oostertuinen j ?s middags een wielerronde voor trim- mers, verdeeld in vijftien tot en met zeven- tienjarigen en ouderen. Voor de jeugdron- de kwamen vijftien deelnemers aan de start. Winnaar werd Pim Kraakman uit Limmen. Dertig ouderen startten die het parcours vijfenvijftig malen reden. De prijs ging in deze categorie naar de Castri- t cummer Hans Teeling. De Koninklijke Noord en Zuid Holland se Reddings Maatschappij gaf bij het strand van Wijk aan Zee een demonstratie met de Abraham Fock”. Terwijl de zes- koppige bemanning nog onder ds wal op en neer voer, werd het startsein gegeven voor het schatgraven. Ruim honderd kin deren zochten naar in het zand begraven blikken cilinders, waarin een bon zat die recht gaf op een plastic bal. Op de Dorps weide gaven enige leden van de boog schutters vereniging Assumburg uit Heemskerk, waaronder bewoners van He- homare, een demonstratie. ’s Avonds verzamelden zich circa dertig in kleurige kostuums gestoken kinderen in Driehuis voor een muzikale rondtocht door de straten. Begeleid door de vrolijke deunen van een Dixielandorkest dat uit zeven muzikanten bestond en plaats had genomen op een aanhanger achter een tractor trokken de verklede kinderen veel aandacht. Het publiek genoot duidelijk van de prinsen, prinsessen, koningen, ko ninginnen, clowns en ridders en The Har lem Hot Peppers die later op de avond verschillende straatoptredens ter afslui ting van de bevrjjdingsactiviteiten in Driehuis verzorgden. rk, K. verkda- or W\jk I, Plein Spreek- ik. elke Verlengstuk van de expositie in de hal van de Nieuwe Slof was in de theater zaal een bevrijdingsfeest voor ouderen op touw gezet door de plgatselijl e be jaardenstichting. Over „Beverwijl in de jaren 1940-1945” werd hier een film ge draaid die Ondanks een ontbrekende toelichting veel herkenbaars opleverde voor de aanwezigen. Toepasselijke aan loop was een presentatie op het toneel over „het dagelijks leven in oorlog stijd". Stroomvoorziening voor spaarza me verlichting via een fietsdynamo, in het midden een authentiek noodkachel- tje in gebruik als verwarming en kook- toestel tegelijk. Een programma-onderdeel vol ver rassingen bleek later op de ochtend de inbreng van' zorgvuldig bewaarde spul letjes uit oorlogstijd door enkele bejaar de bezoekers die „het allemaal zelf heb ben meegemaakt" Ds heer E. van der Laan, overigens inwoner van Castri- cum, kwam voor de dag met een serie „Buchenwald-prenten” waarin destijds Henri Piek, broer van prentkunstenaar Anton, zijn schrijnende kampervarin gen vastlegde. Van der Laan overleefde met hem een verblijf in dit vernieti gingskamp. Getoond werd verder foto materiaal, in het bevrijdingsjaar afge- J '&1 7? s: O A T

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7