Gemeenten financieel vrijer in planologische gebondenheid politienieuws I Hoe de duiven vlogen Winst Andela-Fortgens na spannende strijd in A-lijn bleyle-shop I blew'® achtergrond) Zenuwarts H. W. G. Stöfsel nieuwe directeur Vogelenzang" niet vergeten; bloemen sturen Sterke Howell van Maagdelijn-Pep pel Bleyle is méér dan mode Politie zoekt getuigen Decentralisatie volkshuisvesting niet frustreren door „zilveren koorden” Komt u eens passen? 1980 9 DINSDAG 6 M E I IJMOND 8 BRIDGECLUB DE JUMP 1 1. OPEN BRIDGEDRIVE DE KENNEMERS Duidelijk geïnspireerd op de allerlaatste trends, maar niet klakkeloos gekopieerd. Bleyle is kombinatie-mode tot in de perfektie. Flatteus en vooral draagbaar. Chic-sportief in eksklusieve materialen. Vesten, pulli's en spencers, alles te kombineren naar eigen smaak. Met bijpassende rok of pantalon en zalig-zomerse blouses in 100% cotton-jersey. U zult verrast zijn hoe goed u eruit ziet in de nieuwe Bleyle-modellen en... hoe prettig u zich er in voelt. Anegang 26 Haarlem i leest (Van een onzer verslaggevers) BENNEBROEK. Eigenlijk zou elke psychiater eens een tijdje ervaring moeten opdoen buiten het ziekenhuis, vindt dr. Stöfsel. Het gevaar van bedrijfsblindheid is anders groot. Zelf heeft Vogelenzangs nieuwe directeur zijn werkperiode in de zogenaamde ambulante geestelijke gezondheidszorg (buiten de klinieken dus) ervaren als „een openbaring”. Niet alleen omdat hij van nabij kon zien hoe psychiatri sche problemen ontstaan. Maar ook omdat hij merkte dat „de mensen in de eerste lijn” (huisartsen, sociaal werkers, verpleegkundigen etc.) veel meer in staat zijn om problematiek aan te pakken, dan menig zenuwarts binnen de muren van het ziekenhuis zou denken. fleuron borger Jt Nog veel veranderingen (Van onze bridgemedewerker) (ADVERTENTIE) i H. IV G. Stöfsel. n PARIS. Men ziet, dat men op deze manier weer In Zwolle werkte Stöfsel niet alleen als sociaal-psychiater, hij moest er ook voor zorgen dat het regionaal centrum op rol letjes liep. Veel coördineren en overleggen geblazen, dus. „Die management-aspec- ten gingen me steeds meer interesseren”, zegt hij. „Ik heb dan ook bewust gekozen voor het management in de psychiatrie. Dat ik hier terecht ben gekomen, komt doordat mijn affiniteit toch nog altijd het meeste ligt bij het ziekenhuis, juist omdat het zo in beweging is en zich steeds meer ontwikkelt tot een psychiatrisch centrum in de regio.” Waarom juist Vogelenzang? Stöfsel: „Ik „Want graadmeter voor de maatschap pij is, hoe die met de zwakken omgaat”, meent Vogelenzangs directeur. „Ik maak deel uit van de beroepsgroep psychiaters en psychologen van Amnesty Internatio nal, en daarin heb ik ervaren hoe de psychiatrie gebruikt kan worden door machtssystemen. Daar moeten we heel alert op zijn.” „Als je mensen kunt helpen buiten het psychiatrisch ziekenhuis, dan moet je dat zeker doen”, zegt hij. Hij spreekt overi gens in algemene termen, omdat hij van alle ins en outs van het Haarlemse initia tief nog niet op de hoogte is. „Zó moetje er naar kijken, je moet dat toejuichen. Het is heel belangrijk dat er voorzieningen zijn in de maatschappij zelf. En het ziekenhuis moet ook initiatieven nemen om zulke dingen van de grond te krijgen.” „Inderdaad”, beaamt Stöfsel een vraag in die richting, „de oprichting van zo’n wegloophuis kan een aanklacht zijn tegen de gevestigde hulpverlening. Maar ook tegen de maatschappij, die het geld be schikbaar moet stellen voor adequate Als medisch directeur van psychi atrisch ziekenhuis „Vogelenzang” in Bennebroek is eind vorige week dr. H. W. G. Stöfsel in dienst getreden. De vijftigjarige zenuwarts heeft er varing zowel in de klinische als in de ambulante geestelijke gezondheids zorg. Hij was verbonden aan de Vale- riuskliniek en aan het psychiatrisch ziekenhuis Veldwijk in Ermelo, dat onder dezelfde protestants christe lijke vereniging ressorteert als „Vo gelenzang”. Sinds 1974 was hij leider van het regionaal centrum voor geestelijke gezondheidszorg in Zwolle. In die functie is hij druk bezig geweest met de vorming van RIAGG’s en RIGG’s (regionaal instituut ambulante gees telijke gezondheidszorg; regionaal instituut geestelijke gezondheids zorg). De directie van „Vogelenzang” be staat nu uit: H. W. G. Stöfsel (tevens belast met de coördinatie van de behandelactiviteiten) en K. van der Zwaag (die de coördinatie van de ondersteunende diensten voor zijn rekening neemt). w w IJMUIDEN. De politie zoekt getuigen van een ongeval, dat op 1 april plaats vond op het kruispunt van de Lemairestraat en de Oosterduinweg in IJmuiden, waarbij een 18-jarige bromfietser en een 30-jarige automobilist van een oranjekleurige be stelwagen betrokken waren. Hoewel hij veranderingen bepleit, reali seert hij zich tegelijkertijd dat hij gewen ste ontwikkelingen als directeur van het ziekenhuis soms misschien zal moeten af remmen. „Zulke veranderingen hebben geweldige consequenties voor de mensen die hier werken. En die medewerkers zul len het toch moeten doen. Daar zul je altijd rekening mee moeten houden. Als je dat niet doet, is het ook niet in het belang van de patiënt.” Toegespitst op „Vogelenzang” zegt Stöf sel: „Mijn aandacht zal vooral gericht zijn op tie plaats die het ziekenhuis inneemt in de regio. We moeten de aandacht naar buiten richten. Niet passief afwachten, maar actief meedenken, initiatieven ne men om met anderen te overleggen. We moeten immers voortdurend inspelen op B-lijn: Van Moorselaar-Segboer 137, mevr. Brouwers-Doornenbal 122, Van Sprang-De Vries 110, Barzilay-Woudsma 110, Koningstein- Van der Vlugt 109, Kauffman-Heere 108, Need- Weimar 108, Porck-Bonder 107, echtp. Horbeek 103, Dekker-partner 66 C-lijn: Jacobs-Van Vliet 105, Wajon-Elenbaas 87, Van der Kuil-Kulman 85, Van Kooten-Doe- des 85, Donken-Veuger 83, Degeling-Vissering 77, Arpad-Beelen 75, Fetzer-Woertman 75. Van de Postduivenhoudersvereniging „P.V. IJmuiden” te IJmuiden namen dit weekeinde 297 duiven deel aan een wedvlucht van Soignies af over een afstand van 213 km. De lossing van de duiven geschiedde om 9.00 uur. Een duif van Comb, de Weers bereikte als eerste het hok om 12.15.26 uur; de laatste prijsduif om 12.38.49 uur. Vlot verloop bij straffe N.O.-wind. De uitslag was als volgt: Comb, de Weers 12 4 5 6 9 10 11 12 14 17 19 20 21 22 24 25 26 29 34 41 48 49 50 54 57. A. Voetman 3 15 27 31 37 38 56 60 M. Middelkoop 7 8 16 23 40 44 47 58. J. Mantje 13. F. Piers 18 35 36 55. A. de Vlugt 28. J. Eelsing 33. A. Balm 30 32 42 58. L. Sieraad 43 51 53. A. Ulehake 45 46. I. Kraaijenoord 52 59. (ADVERTENTIE) Fleurop Interflora staat garant voor uw bloemengroet. Koninginnegracht 135, 2514 AM Den Haag. IJMUIDEN. Als voorbereiding op de komende zomercompetitie brid ge traden de leden van De Jump aan voor een Howell waaraan door veer tien paren werd deelgenomen. Voorts speelden vier teams viertallenwed strijden. De Howell leverde een uitste kende zege op voor de dames Maagde- lijn-Pippel die 225 punten bijeenspeel- den. Het team Bakkum behaalde een duidelijke zege (18-2) op het viertal De Groot. (Van onze bridgemedewerker) IJMUIDEN. Nu de wintercompetitie bridge van De Kennemers ten einde is, traden de leden aan voor een open drive. Er werd gespeeld in drie lijnen. Andela-Fortgens scoorden 226 punten en dat betekende de overwinning in de A-afdeling. Bij de B-lijners ging de winst naar Van Moorselaar-Segboer (137), terwijl in de laagste poule Jacobs-Van Vliet (105) het sterkste duo bleek te zijn. De zestien paren die de A-lijn vormden, hebben elkaar weinig toegegeven. Na de telling van alle punten bleek de combina tie Andela-Fortgens met een score van 226 het best te hebben gespeeld. Erg overtui gend was dat niet want het echtpaar Ede- ling (221) werd met gering verschil twee de. De dames Kroone-Berkhout (220) volg den op de derde plaats. Bode-Eysker no teerden 219 pnt en dat was goed voor de vierde positie. In de B-poule (tien paren) waren de dames Van Moorselaar-Segboer prima op dreef (137) en wonnen. Mevrouw Brou wers deed het in samenwerking met haar partner Doornenbal lang niet slecht en legde beslag op de tweede plaats (122). Het verschil met het winnende duo bedroeg echter niet minder dan 15 pnt. De dames Van Sprang-De Vries en Barzilay-Wouds ma deelden de derde plaats (110). In de C-lijn (acht paren) legden mevr. Jacobs en Van Vliet beslag op de eerste plaats (105). Wajon-Elenbaas kwamen tot 87 (tweede). De dames Van der Kuil-Kul man brachten 85 pnt in de boeken'en dat deden ook de dames Van Kooten-Doedes. Voor beide koppels werd de derde plaats genoteerd. De uitslagen luiden: A-lijn: Andela-Fqrtgens 226, echtp. Edeling 221, Kroone-Berkhout 220, Bode-Eysker 219, Soomers-Van Munster 208, Giesen-Gorter 208, Kleve-Van Thiel 194, echtp. Muller 190, Huyg- Van der Vlugt 189, Tobias-Barzilay 189, Peil- Hoogeboom 187, echtp Vreeswijk 184, Persijn- De Vries 180, Brouwers-Van der Meijden 178, Wüers-Wjjers 169, echtp. Maagdelijn 164. gen bepaalt. Moet dat aan de gemeenten zelf worden overgelaten door de taak stellingen te laten coördineren door in tergemeentelijke samenwerkingsorga nen? Of is de bepaling van de taakstel lingen typisch een taak voor de provin cie als ruimtelijke plannenmaker? In het concept-advies wordt dat in het midden gelaten. „Bedoelde taakstellingen zullen op het niveau van de woningmarkt moe ten worden gecoördineerd door de inter- gemeen telijke samenwerkingsorganen en/of de provincie”, aldus ’n persbericht van de RARO. Uiteraard moeten de gemeentelijke taakstellingen op het gebied van de volkshuisvesting kloppen met de taak die aan de gemeenten is toegedacht bin nen een bepaalde ruimtelijke planning. In een streekplan (dat door de provincie wordt vastgesteld) wordt immers be paald welke gemeenten extra-ruimte krijgen voor woningbouw en welke niet. In dat streekplan wordt eveneens aange wezen waar in de gemeenten de woning bouw mag plaatsvinden. In het concept advies van de RARO wordt dan ook gewezen op de wenselijkheid dat er een samenhang is tussen het volkshuisves tingsbeleid en de ruimtelijke planning. Door de provincie de coördinatie in handen te geven van de taakstellingen op het gebied van de volkshuisvesting, zou kunnen worden bereikt dat Volks huisvesting en Ruimtelijke Planning in derdaad op elkaar worden afgestemd. Momenteel is het nog zo. dat het ruimte lijk beleid van de provincie danig kan worden doorkruist door afspraken tus sen een gemeente en het Rijk, met voor bijgaan van de provincie. Dat kan er toe voorzieningen. Ik vind dat je als gevestig de hulpverleners in elk geval moet luiste ren naar wat zo’n initiatief te betekenen heeft. Niet meteen in de verdediging gaan.” Tenslotte dit. „Vogelenzang” ïs een christelijk instituut. Waarom wil Stöfsel juist daarvan directeur zijn? „Omdat ik dat als een uitdaging be schouw”, zegt hij. „Ik ben zelf hervormd. Dit ziekenhuis heeft een christelijke iden titeit. Dat betekent dat je er probeert te werken vanuit een bepaalde inspiratie. Maar tegelijkertijd moet je openstaan voor iedereen. Je eigen motivatie mag geen drempel zijn voor patiënten met een andere levensovertuiging. Dat spannings veld, dat is een uitdaging.” (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG. De gemeenten moeten hun taak op het gebied van de volkshuis vesting minder afhankelijk worden van het rijk. Dat betekent dat de gemeenten op dit gebied meer financiële vrijheid moeten krijgen. Momenteel kan het Rijk zich tot in de details bemoeien met de volkshuisvesting in de gemeenten. Dat kan door de voorwaarden, die het Rijk verbindt aan allerlei subsidies, leningen enzovoorts. Dat sluit een soort controle in, door het Rijk, per woningbouwpro ject. Het zou echter beter zijn als het Rijk aan de gemeenten voor een aantal jaren tegelijk een bepaald bedrag zou toezeggen. Met dat geld zouden de ge meenten dan op grond van hun eigen verantwoordelijkheid voor de volkshuis vesting uit de voeten kunnen. Een en ander staat in een concept advies van de Raad van Advies voor de Ruimtelijke Ordening (RARO) op de no titie over de decentralisatie van de volks huisvesting. Deze notitie is eind Vorig jaar door minister Beelaerts van Blok land en staatssecretaris Brox van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening als discussiestuk aan de diverse belangheb bende instanties voorgelegd. De RARO heeft bij de opstelling van het advies vooral gelet op twee zaken: de gewenste samenhang tussen de volkshuisvesting en de ruimtelijke planning en de samen hang met het financiële regime voor de volkshuisvesting. Volgens het concept-advies moet wor den voorkomen, dat het Rijk ook in de toekomst nog steeds tot in detail zal kunnen bepalen wat de gemeenten wel en niet kunnen via de zogenoemde „zil veren koorden” (subsidies en leningen). De centralisatie van het volkshuisves tingsbeleid krijgt pas betekenis als de gemeenten ook de nodige financiële .vrij heid krijgen, aldus het concept-com- mentaar van de RARO. Daartoe moet het huidige systeem van toetsing (door het Rijk) van projecten worden vervan gen door meerjarige budgetafspraken op basis van norm-bedragen en gemeen telijke taakstellingen. Een brandend probleem daarbij is echter wie de gemeentelijke taakstellin- midden in de problematiek van de reor ganisatie van het binnenlands bestuur is beland. Coördinatie van de volkshuis vesting en de zorg voor de regionale ruimtelijke planning in handen van in- tergemeentelij ke samenwerkingsorga nen zou goed passen in het idee om het land in te delen in een groot aantal miniprovincies. Gewesten zogezegd. Deze opdeling van het land in kleine stukjes past echter niet bij de gebleken planologische behoefte om juist zo groot mogelijke gebieden te kunnen overzien. De streekplannen zijn de laatste jaren, zowel in Noord- als in Zuid-Holland al leen maar grotere gebieden gaan bes laan. De behoefte aan interprovinciale ruimtelijke ordening is hier en daar al gebleken. Woningmarkten groeiden over regionale en zelfs provinciale gren zen heen. De Randstad blijkt een net werk van economische, sociale en cultu rele samenhangen. Tegenover deze behoefte om de plano logische schaalvergroting te bedekken met een bestuurlijke schaalvergroting staat de behoefte aan juist een schaal verkleining. Daarbij past bijvoorbeeld het streven om nieuwe woonwijken weer vlakbij de oude steden te bouwen in plaats van in groeikernen op vele kilo meters afstand, in zogenoemde overloopgebieden. Zo blijkt alles met elkaar samen te hangen: de problema tiek van de reorganisatie van het binnen lands bestuur blijkt sterk verweven met het vraagstuk welke kant men eigenlijk op wil met het ruimtelijk beleid en de vraag: volkshuisvesting, waar en hoe? RIEN POLDERMAN I Intensief heeft de heer Stöfsel zich beziggehouden met de problematiek rond de gijzelingen in Wijster en De Punt, Zijn ervaringen hebben gere sulteerd in een advies over de bege leiding van slachtoffers vgn ge weldsmisdrijven. Dr. Stöfsel heeft eerst een dikke vijftien jaar als zenuwarts gewerkt in psychiatri sche ziekenhuizen. „Daar zie je de patiën ten vaak pas als ei al heel erg veel is gebeurd. Dan heb je het gqyoel dat er eigenlijk kansen zijn gemist. Dat heb ik zelf heel sterk ervaren in die tijd. Je moet ervan uitgaan dat opname in een psychia trisch ziekenhuis een heel ingrijpende ge beurtenis is, dat je bij voorkeur andere oplossingen zoekt, zoals een sociaal psy chiatrische dienst of een vrij gevestigd zenuwarts.” Tegen die achtergrond gezien, noemt Stöfsel zijn periode als leider van het regionaal centrum voor geestelijke ge zondheidszorg in Zwolle „buitengewoon verrijkend”. „Van nabij heb ik gezien hoe problemen ontstaan en wat je er aan kunt doen. Je hebt direct contact met de patiënt en zijn omgeving. Want het gaat niet al leen om de individuele cliënt, er is meestal iets met het systeem aan de hand.” Leerzaam noemt Stöfsel ook de contac ten die hij in Zwolle heeft gehad met de hulpverleners in de eerste lijn. „Ze kun nen erg veel problematiek zelf aanpak ken, als ze maar een goeie ondersteuning krijgen. Ik heb vaak het gevoel gehad meer te bereiken door een uur met een groep huisartsen te praten over het bege leiden van mensen in psychische nood, dan door een uur met een patiënt te praten.” heb voor dit ziekenhuis gekozen, vanwege de aanzetten die hier al zijn gegeven. Het is de moeite waard, daar een groot stuk energie in te stoppen. Veranderingen moeten namelijk in gang worden gehou den. Dat kost net zoveel energie als ze in gang te zetten.” 5 „Er moet in de psychiatrie nog veel veranderen”, vindt Stöfsel. „Het draait allemaal om de vraag: hoe kan de positie van de patiënt verbeterd worden? Door een veelzijdig hulpaanbod, dus niet alleen opname in een ziekenhuis, en niet alleen gericht op de patiënt, maar ook op zijn omgeving. Door een menswaardiger huis vesting, het bestrijden van de massaliteit in de ziekenhuizen. Maar vooral door een juiste bejegening van de patiënt, kortom alles wat samenhangt met de rechten van de patiënt.” De veertien paren die aan de Howell deelnamen hebben elkaar geen duim breed toegegeven. De dames Maagde- lijn-Pippel die in de wintercompetitie op de achttiende plaats waren geëin- 'digd, speelden nu uitermate sterk en scoorden niet minder dan 225 pnt (66.96 percent). Dat was voor de andere paren veel te veel. Van Harten-Heijer- Autodiefstal. Vrijdagmiddag tussen vijf en zes uur is een lichtgroene Mercedes met kenteken 07-EA-19 gestolen, die ge parkeerd stond aan de Kromhoutstraat in IJmuiden. De auto was eigendom van een 29-jarige Haarlemmer. COcktails. In de nacht van vrijdag op zaterdag hebben twee onbekenden vanaf een bromfiets twee molotovcocktails ge gooid naar het gekraakte pand van gas en water aan de Trompstraat in IJmuiden. De brand is met zand geblust. Uitgebrand. Zondag is een garagebox annex bergruimte aan het Hazenvlak in IJmuiden geheel uitgebrand. De brand is ontstaan doordat twee kinderen van res pectievelijk 13 en 14 jaar bij afwezigheid van de ouders met benzine en lucifers speelden. Portemonnee. Tijdens het passen van kleding in een kledingzaak aan de Wever- hof in Beverwijk is zaterdag een porte monnee gestolen van een 55-jarige Velse- naar met 200 gulden alsmede 20 betaal cheques en bijbehorende pas. leiden, dat woningbouw daar plaats vindt, waar de provincie het liever niet heeft, terwijl op de plaatsen die in een streekplan voor woningbouw zijn aange wezen, die bouw niet van de grond komt. Zoiets zou men kunnen voorkomen, wanneer de provincie kon bepalen, hoe in een streekplangebied de volkshuis- vestingstaken zouden moeten worden verdeeld onder de verschillende ge meenten. Op basis van die taakstelling zou het Rijk vervolgens de volkshuisves- tingsbudgetten kunnen verdelen. Het volkshuisvestingsgeld zou op die manier daar terecht komen, waar het volgens de ruimtelijke planning terecht moet komen. De samenhang tussen volkshuisves ting en ruimtelijke planning zou echter in principe kunnen worden verstrood, wanneer de coördinatie van de volks- huisvestingstaken in handen zou komen van een intergemeentelijk samenwer kingsorgaan. Tenzij de regionale ruimte lijke planning eveneens in handen zou worden gegeven van dergelijke samen werkingsorganen. Zoals bekend zouden de Noordhollandse (pré-)gewesten maar al te graag willen, dat de provincie (een deel van) de regionale planningstaak zou afstaan. man konden met 209 de dames nog het best volgen, ofschoon ze toch nog 16 pnt te kort kwamen. De dames Bosma- Sintenie noteerden 200 pnt en werden daarmede derde. De dames Van Sprang-Van der Vlugt, anders vrijwel altijd goed voor een plaats in de mid denmaat, waren nu nergens en sloten met 119 pnt de rij. Bij de viertallen traden Bakkum/ Breur Sr. en Schadé/Timmer aan tegen het echtpaar De Groot en mevr. Need/ Strube. Bakkum en zijn teamgenoten die de vorige keer van het viertal Van Harten met 20-0 hadden gewonnen, waren wederom oppermachtig en be haalden een zeer royale overwinning: 18-2. Doornenbal/Siegers en Van Maanen/Pippel moesten hun krachten meten met mevr. Wareman/Breur Jr. en Boender/Kramer Jr. De formatie van mevr. Wareman heeft er alles aan gedaan de zege naar zich toe te trek ken. De overmacht was té groot en met 15-5 ging de winst naar Doornenbal c.s. De uitslag van de Howell luidde: dames Maagdelijn-Pippel 225, Van Harten-Heijer- man 209, dames Bosma-Sintenie 200, mevr. Kion-Maagdelijn 194, Van der Burg-Kramer Sr. 188, Jongkind-Van Poecke 167, gebr. Van der Vlugt 165, dames Kramer-Ris 162, Bag- german-Van Dijk 157, Mijnsbergen-Bijker 149, dames Korf-Kramer 141, dames Dogger- Van der Glind 141, echtp. Koster 135, dames Van Sprang-Van der Vlugt 119. Viertallen: Bakkum/Breur Sr -Schadé/ Timmer tegen echtp. De Groot mevr. Need/ Strube: 18-2. Doorenbal/Siegers - Van Maan en/Pippel tegen mevr. Wareman/Breur Jr. Boender/Kramer Jr.: 15-5. nodig in de psychiatrie” de veranderende behoefte in de maat schappij.” Meest recente ontwikkeling binnen „de regio” is de oprichting van een zoge naamd wegloophuis in Haarlem, waar mensen terecht kunnen die het in een psychiatrisch ziekenhuis niet langer uit houden. „Vrijheid is de beste medicijn”, is het parool van de initiatiefnemers. Hoe kijkt Stöfsel tegen zo’n wegloophuis aan?

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 9