Jan Decleir als wanhopige man alleen in theater Carré Het gevecht van ijan Zonder Vrees het rode krijt van 95 Vaclav Havel Orkestspel bij NPO fris en vitaal DE ENIGE TANDPASTA DIE HET SPEEKSEL HELPT. Tweeslachtigheid van mannendroom getoond Londen krijgt Turnermuseum 5,- Kunstwereld op de bres voor herschi/drinks1 vele mogelijkheden PS 1 Spalding Gray vervolgt autobiografie Iers... Beethovencyclus blijkt nog steeds onverwoestbaar ËÜW Tekeningen geëxposeerd in Teylers Museum 16 17 KUNST 19 8 0 WOENSDAG 7 MEI jes o én en nde ilijke geen ixer, :er zijn Hebt u nog uw eigen tanden en kiezen? Dan is deze advertentie uiterst belangrijk voor u. De afgebeelde tandpasta - Zendium - bevat namelijk behalve fluoride ook enzymen. De enzymen in Zendium verhogen de bacterieremmende werking van het speeksel. 4” zeker. liedt dez( i dubbelt En leveren daardoor een bijdrage tot het natuurlijk evenwicht in de mond. Door deze aktivering is-uw speeksel beter gewapend in de strijd tegen de bacteriën en dus tegen aantasting van uw gebit. Misschien niet onverstandig om binnenkort ook met Zendium te gaan poetsen. ecisie ezin van iwkeurig. jking per at is voor op één oir. AMSTERDAM. „Ik sta hier, kijk goed naar mij”. Woorden die klinken als een waarschuwing. De Belgische acteur Jan Decleir zingt ze in het tweede gedeelte van zijn soloprogramma Jan Zonder Vrees. Een theaterprogramma dat gaat over een man alleen. Een man die in gesprek is met zichzelf en nadenkt over zijn leven. Ooit was hij socialist, dus links, maar nu weet hij het niet meer. Zijn hele bestaan leunt tegen onzekerheid. De enige zekerheid is dat hij zijn vroegere idealen niet bereiken zal, omdat de middelen ontoereikend blijken. Ik tel mijn idealen, waar hoorde je dat eerder? Bij Freek de Jónge, inderdaad. Decleirs programma ademt dezelfde sfeer van ongeloof en teleurstelling als de theateruitbartsingen van Freek, alleen bij de Vlaming Decleir komt de zekerheid van de twijfel wat hulpelozer over. F Jan Decleir als Jan Zonder Vrees. KO VAN LEEUWEN Het aardige van zo’n expositie is, dat je Tekening van het standbeeld Castor of Pollux met een paard, te Rome (ADVERTENTIE) A. GEMMA COEBERGH Maar terug naar die voorstelling zelf. Het programma Jan Zonder Vrees draagt een sterk persoonlijk karakter. Dat wordt gevormd door teksten die Hugo Claus schreef en waarvoor hij als uitgangspunt de show Polli di Allevamento van de Itali aan Giorgio Gaber koos. Fokbatterijkip- pen is het Nederlandse equivalent voor die Italiaanse titel. Jan Decleir werkte aan zijn soloprogramma .met Ton Lutz als tekstregisseur en naast Claus verzorgde Wannes van dé Velde de liedteksten. Wal ter Heynen maakte er prachtige, soms musical-achtige, soms bijna religieus klin kende muziek bij. De teksten van Claus zijn literair, maar tevens van een onomwonden duidelijk heid. Claus en Decleir hebben het samen over dingen waarover normaal niet zo open gepraat wordt in ons burgermans- bestaan, althans nauwelijks in serieuze zin. Het gaat hier ook om het zelfonder zoek, de biecht, van een man die moe van het opportunisme in het leven, tegen de veertig loopt. leggen en dan te drukken verkrijgt men de afbeelding op het natte papier. Als aanvulligng op deze prachtige ten toonstelling kunt U nog terecht in het Het sterkst is Decleir in het tweede deel van zijn programma, dat voornamelijk over de vrouw gaat. Prachtige ballade achtige liederen zingt hij erin. Zoals Ik wil je niet beroeren en De mens is niet ge maakt om niet alleen te zijn. Tegendraads klinkende teksten, als je de weke songtek sten bekijkt in binnen amusementscom- mercie gebruikelijke zin. Het stuk heeft de vorm van een drieluik. Het eerste deel, Rig, speelt op een boorei land, waar drie mannen en een jongen zich te goed doen aan mannentaal. Seksu ele grappen, lachen om alles wat vrouw is, enzovoort. Als er al eens iets persoonlijks wordt gezegd, gebeurt dat met een poker face. Het „I love her” van een van de mannen over zijn vriendin klinkt alsof hij een vonnis over zichzelf uitspreekt. Ieder van hen heeft één gevoelig mo ment, dat echter verpakt is in een rituele vorm: op uitnodiging van Gray brengen ze hun „party piece” (een stukje solotoneel) waarin ze een sentimenteel lied of zelfs een oerschreeuw ten beste geven. Open en kwetsbaar zijn kan de man kennelijk alleen onder het mom van een party piece, omdat de mannenwereld hem anders zal verstoten. Een duidelijker verwijzing naar de ambivalente situatie van man en jongen is nauwelijks denk baar. In het tweede gedeelte, dat als het party piece van Spalding Gray opgezet is, wordt die ambivalentie uitgewerkt. In het algemeen genomen, omdat onze kerheden hier en daar (het is helaas te merken dat de eerste houtblazers en de eerste hoornist in hun hoedanigheid- als Bourdonkwintet op tournee zijn) en een niet altijd uitgebalanceerde orkestklank de duidelijk aangegeven intenties van de dirigent soms niet waar konden maken. Maar al met al presenteerde het NPO zich met een duidelijke, goede totaalklank, die door de energieke gebaren van Katlewicz steeds naar behoren werd geboetseerd. 8 Het betreft nu de eerste Beethovency clus onder leiding van chef-dirigent Jerzy Katlewicz, want in de maand mei van het vorig jaar vervulde André Vandernoot die functie nog. Het was wel te verwachten dat Katlewicz’. beheerste nauwkeurigheid en aandacht voor details het ge: icht van dit eerste Beethovenconcert ouden bepa len, hetgeen dan ook in het algemeen genomen werd verwezenlijkt. Fris en vitaal orkestspel (met echt orke straal vuurwerk tot slot) viel te beluiste ren in de ouverture Fidelio, de vierde ouverture die Beethoven - na de ouvertu res Leonore I, II en III - voor zijn eerste en enige opera schreef. De drie Leonore- ouvertures bleken namelijk in de praktijk onbruikbaar door hun zeer dramatisch karakter: de meer algemene en opgewek te ouverture opus 72 b sloot veel beter aan bij de eerste akte. En ook dinsdagavond vervulde dit werk een uitstekende opmaat voor het elegante en sfeervolle vierde pia noconcert. Dit tweede deel is gebaseerd op een stuk van Eugene O’Neill, A long day’s journey into night. Hierin wordt een op het oog gelukkig Amerikaans gezin beschreven, waarvan de familiebanden gaandeweg steeds meer blijken te knellen. De moeder is sinds haar meisjestijd op een nonnen school, waar ze nog steeds naar terugver langt, eigenlijk dood. Ze werd door de vader, een geslaagd acteur, tegen haar zin van hot naar haar gesleept, verloor (daar door, denkt ze) een kind. De vader regeert het gezin. De twee volwassen zoons wankelen tussen stoer heid en emotionele verknooptheid met de moeder. In een houten huisje voeren de acteurs dit familiedrama op als een soort snelballet, terwijl Gray teksten uii. het stuk opzegt. En steeds weer duikt er een personage op dat in het stuk niet thuis hoort: een als meisje verkleed jongetje, dat door de acteur die voor de moeder speelt aan een touw wordt gehouden en worstelt om los te komen. Deel drie is een film, waarin veel non nen te zien zijn, en verder water met rotsen. Op het laatst gaan de nonnen gekleed de zee in. De kamera zoemt op ze in, en pas vlak voor de film afbreekt zie je dat het de mannen uit deel 1 in nonnenge waad zijn. Zwemmen in (vrucht?) water als een braaf nonnetje. Is dat wat mannen willen? ALMA POST. Frans Halsmuseum waar tot 1 juni een rood krijttekening te zien is van Rubens. De expositie duurt tot 21 juni. ROME DUFOUR Maar juist die essentiële aspekten van dat pianoconcert vroegen eigenlijk om een ander type pianist dan de Braziliaan Nelson Freire, wiens aanvankelijk fraai toegepaste kleurschakeringen al gauw werden opgevoerd tot grote contrastwer king. Hamerende vingers en fortissimo, óf fluisterzachte fluwelen pootjes, technisch formidabel, maar eigenlijk meer een pia nist voor het vijfde dan voor het vierde pianoconcert. Het volle geweld (zowel in tijdsduur als in orkestbehandeling) dat Beethoven toe paste in zijn beroemde 3e symfonie (Eroï- ca), één der mijlpalen in de muziekge schiedenis vanwege de van het tot dan toe gehanteerde opbouwschema afwijkende elementen, werd door Jerzy Katlewicz steeds in goede proporties gehouden. Zo werden de boekdelen van deze symfonie alert en met veel zin voor nuance opgezet, het Scherzo lichtvoetig en beweeglijk, en de Marcia funèbre met indringende span ning, maar zonder overdreven dramatiek. Het hield echter in dat hij niet aan een optimaal theatraal resultaat kon komen. Het bleef bij een belangwekkende kennis name, doch duidelijk genoeg kon deze talentvolle acteur laten zien dat hij met grote inzet en persoonlijkheid in staat zal zijn zijn publiek tot in het hart te raken. nel, zekei ziet hoeveel mogelijkheden het materiaal Jan Decleir werd in ons land vooral bekend door zijn rol van Sil in Sil de strahdjutter op de televisie. Maar ook in het theater trad hij al eerder op in ons land. Dat gebeurde bijvoorbeeld in Miste re Buffo en in ander produkties in de tijd dat hij nog bij het Kollektief Internationa le Nieuwe Scène zat. Decleir is een prettig acteur met een mooie warme stem die een veelvoud van klanktonen bezit. Een stem die het fijn vindt om te zingen, al is hij er niet direct voor geschoold. In Jan zonder Vrees laat deze Vlaamse acteur dat alle maal moeiteloos zien en dinsdag gebeurde dat op het nog steeds voor de show van Freek de Jonge naar voren geschoven toneel van theater Carré, dat helaas nog wel ruimte bood voor een dikke duizend toeschouwers. Jan Zonder Vrees is het gevecht tegen de grote inzinking. Of zoals het in Claus’ tekst telkens weer voorkomt: de wanhoop van de oudstrijder. De socialist die lang zaam lijkt te verrechtsen, althans door dé angst bevangen wordt voor rechts te wor den aangezien. biedt. Voor het eerst wordt het rode krijt gebruikt in Italië voor de ondertekening van de fresco’s. Na 1480 als er een goed fixeermiddel is uitgevonden, ontstaan er ook gedetailleerde tekeningen. Leonardo da Vinci was de eerste die uitgewerkte tekeningen maakte met rood krijt. De tentoonstelling laat zien, hoe in het eind van de 16de eeuw H. Golzius tijdens zijn verblijf in Rome het materiaal ge bruikte. Hij werkte met heel dunne lijnen voor de contouren en de schaduwpartijen ontstonden door arceren en eventueel dubbel arceren. Omdat het krijt korrelig is, blijft de tekening transparant, ook in de schaduwpartijen kunnen heel subtiele overgangen worden gemaakt van licht naar donker. Jacob van Campen tekende Constantijn Huygens als zesjarige jongen, door middel van een dunne, trefzekere omtrekslijn. In de achttiende eeuw gaat de voorkeur uit naar speelse effecten van licht en scha duw. Zowel voor de idyllische landschap pen als voor de ontwerptekeningen voor de zogenaamde „witjes” van Jacob de Wit is het rood krijt prachtig materiaal. De speelse rondingen van zijn cupido’tjes worden geaccentueerd door het krijt even uit te vegen, daar waar er schaduw moet zijn. De typische eigenschap van het krijt, dat het zich niet goed hecht aan het pa pier, kan heel goed worden gebruikt voor het overbrengen van een voorstelling. Door een nat papier op de voorstelling te Op Claus’ teksten speelt Decleir met gevoeligheden en hij gaat daarin juist zover, dat je als publiek nog zelf veel kunt invullen. In zo’n mannenbiecht klinkt bij voorbeeld door hoe een man ermee kan zitten dat de vrouw nog lang niet klaar komt, als hijzelf „de grote extase” al be reikt heeft. Met gevoel voor humor en nuances beleeft Decleir die momenten Weer binnen zijn show. PARIJS (AFP). Europese kunste naars en schrijvers hebben een brief ge schreven aan Gustav Husak, partijleider en president van Tsjechoslowakije, waarin zij vragen om de vrijlating van de toneelschrijver Vaclav Havel, die in de zomer van 1979 in Praag is veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf. De schrijvers en kunstenaars proteste ren ertegen dat Tsjechoslowakije pro beert Vaclav Havel te reduceren tot iemand die niet meer kan denken, voelen en zich laten gelden. Onder de ondertekenaars van de brief zijn de Zweedse actrice Ingrid Bergman, de Westduitse auteur Günther Grass, de Italiaanse schrijver Leonardo Sciascia en filmregisseur Francesco Rosi en de Fran se kunstenaars Madeleine Renaud en Jean-Louis Barrault, Michel Piccoli, Ma- rie-José Nat en Ariane Mnouchkine. AMSTERDAM. Na de trilogie over zijn jeugd en de zelfmoord van zijn moeder, Three places in Rhode Island (vorig seizoen in Mickery te zien geweest), heeft de Amerikaanse acteur Spalding Gray een vierde autobiografische performance ge maakt, die over mannengedrag en de rol van de vader heet te gaan: Point Judith. Decleir praat over het falen van politie ke middelen over criminaliteit, liefde, wanhoop, zelfmoord (in een indrukwek kende scène), de verwarde gevoelens van een man alleen. Hij doet dat rechtstreeks tegen zijn publiek in de zaal en het zaal licht is daarbij gedeeltelijk ontstoken. De zo schaars gevulde zaal van Carré kon hem niet de weerklank geven die zo’n op- de-man-af programma nodig heeft en dat betekende voor Decleir keihard zwoegen. LONDEN (DPA). In Londen komt een nieuw museum waarin de 290 schil derijen en circa 19.000 tekeningen, aqua rellen en etsen zullen worden onderge bracht die de Engelse schilder William Turner (1775-1851) heeft nagelaten. Dank zij een miljoenen omvattende na latenschap van de overleden kunstlief hebber Charles Clore kan nu eindelijk worden voldaan aan de voorwaarde van Turner dat zijn werken alleen tezamen zouden mogen worden tentoongesteld. Op het ogenblik bezit de Tate Gallery, een groot deel van de Turnercollectie, terwijl andere werken te zien zijn in de National Gallery of in een museumdepot zijn op geslagen. Het nieuwe museum komt, zoals dins dag in Londen werd bekendgemaakt, naast de Tate Gallery. Herschi Sinas met zuiver mineraal water, zuivere vruchtensappen en uitsluitend natuurlijke suikers zonder toevoeging van onnatuurlijke smaak- of kleurstoffen! Herschi/Hoensbroek, tel. (045) 21 17 77 Eerste concert Beethovencyclus van het Noordhollands Philharmonisch Orkest. Dirigent: Jerzy Katlewicz. So list: Nelson Freire, piano. Program ma: Ouverture Fidelio opus 72 b, Pia noconcert no. 4 opus 58, Symfonie no. 3 opus 55. Concertgebouw Haarlem, 6 mei 1980. HAARLEM. Het Teylers museum heeft zoveel tekeningen en prenten dat I ^dhet voortdurend een andere keuze kan Jf^Qdoen uit eigen bezit voor het inrichten van tijdelijke exposities. Deze keer gaat het niet om het werk van een bepaalde kunstenaar maar is men uitgegaan van een techniek: het tekenen met rood krijt. Daarbij heeft men zich beperkt, tot Hol landse tekeningen van de 16de tot de 18de eeuw. %k. "2.® Q M CA Q HAARLEM Ook in 1980 blijkt de Beethovencyclus een onverwoestbare traditie in het concertleven te zijn. De Haarlemse concertzaal is er in ieder geval mee vol te krijgen, ook met publiek dat zijn onwetendheid duidelijk demonstreert in de veron derstelling dat hoesten tijdens een concert verplicht is en dat er geapplaudisseerd dient te worden na het eerste deel van een pianoconcert. Die onrust moet het Noordhollands Philharmonisch Orkest voor lief nemen, als tegenhanger voor de ongetwijfeld stimulerende kracht die tenslotte ook uitgaat van een goed gevulde zaal. Voorstelling: Point Judith, an epilo gue to Three places in Rhode Island. Door: The Wooster group. Samenstel ling: Elizabeth LeCompte, Spalding Gray, Libby Howes, Ron Vawter, Wil lem Dafoe, Jim Clayburgh. Rig ge schreven door James Strahs, film ge maakt door Ken Kobland. Regie: Eli zabeth LeCompte. Decor: Jim Clay burgh en Elizabeth LeCompte. Met: Spalding Gray, Willem Dafoe, Mi chael French, Ron Water, Libby Ho wes en Matthew Hansell. Première op 6 mei in het Mickery- theater te Amsterdam. Voorstelling: Jan Zonder Vrees. Soloprogramma door Jan Decleir op teksten van Hugo Claus, vrij naar Giorgio Gaber. Tekstregie Ton Lutz, muziek Walter Heynen, liedteksten Hugo Claus en Wannes van de Velde. Totaal concept Hugo Claus, Caroline van Gastel en Jan Decleir. Premiere 22 januari 1980 te Brussel; gezien 6 mei 1980. theater Carré, Amsterdam. Sleeswijk wil volgend seizoen met een serie voorstellingen van Jan Zonder Vrees terugkomen. Hopelijk voor Decleir zal het publiek de weg naar zijn programma vin den. Dat publiek zal niet in hem teleurge steld worden. (ADVERTENTIE) ir Moment uit Rig oftewel Booreiland, eerste deel van het drieluik Point Judith van de Amerikaanse acteur-schrijver Spalding Gray. (Foto Bob van Dantzig) Dat brengt mij op de vraag waarom Hans Sleeswijk die Decleir naar Neder land haalde, dat nou juist in Carré moest doen. Hoe talentvol Jan Decleir ook is, hij is in ons land nauwelijks bekend; zeker niet bekend genoeg om nu al zo’n groot theater gevuld te krijgen. En het volk van de televisie dat Sil al weer zo’n beetje vergeten is, is ook niet hetzelfde volk als dat van het theater. In elk geval moest de tweede voorstelling, die vanavond in Car ré zou worden gespeeld, afgelast worden wegens gebrek aan belangstelling. •■■I” W i

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17