FNV: overvaltechniek Beleid politie ook van minister Albeda na rellen dertig april onveranderd KEUKENS 023 33645 Hoogovens mag vijftig Joegoslaven aantrekken Idfcrahfij» verplaatst naar Houtmarkt 21 tel. 319309 „Achter Ziekenfonds Spaarneland/Amsterdamse Poort" het woord is aan... Weigeren banen wordt moeilijker Minister De Ruiter in Senaat: vandaag: viering NAVO Arrestaties na televisiebeelden van rellen het weer Ernstige rellen in Bremen rond Isolement Zweden bijna volledig agenda pagina 9 Hutspot Voorzichtig over de drempel Kort geding Verbouwing En verder KOOIJMAN SANITAIR B.V. SANTPOORT 023 - 37 03 50 KOMPLETE BADKAMERS inclusief tegelwerk devies en zoon bv vloeren vloerbedekkingen granito "Eigen montage dienst" Weinig verandering SKANDINAVIAN SHOP EXCLUSIEVE DAMESMODE WOENSDAG 7 MEI 1980 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN 70ste jaargang no. 155 pagina's (Van onze redactie binnenland) VOLSTREKT ONVOLDOENDE’’ DIRECTIE: men s fashion grote houtstraat 124/ haarlem turfmarkt 6 haarlem De mooiste klok, voor sfeer en gezelligheid thuis haverkort JUWELIER - DIAMANTAIR Winkelcentrum Schalkwijk DEN HAAG. De rellen in Amsterdam op 30 april mogen er niet toe leiden dat nu ineens de doelstellingen van het politiebe leid overboord worden gezet. OUD GOUD HOGE PRIJZEN Trefpunt voor de modebewuste vrouw raaks 22-24 haarlem onder de parkeergarage SPECIALE AANBIEDING IN DAMESPANTALONS Achtergrond3 Beurs18 Binnen- en buitenlands, 3,4,13 Eigenhandig21 Gastenhoek11 Kunst17 Plaatselijk nieuws5,6,7,9 Radio en televisie/Strips19 Sport25, 27 Weerrapporten2 J. Simon: IJmuider Courant iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin (ADVERTENTIES) Zie ook pagina 3. (ADVERTENTIES) Minister Albeda heeft blijkens recente berichten het voornemen een voorzichtige stap te zetten in de richting van een „ont knoping” der arbeidsproblemen, zoals die zich in toenemende mate in ons land voor doen. Deze problematiek vertoont twee opvallend tegenstrijdige facetten, name lijk de toenemende werkloosheid en de voortdurend aan het licht tredende onmo gelijkheid van veel bedrijven om aan goe de arbeidskrachten te komen. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: komen maatschappij”. Dit zei minister De Ruiter van Justitie vandaag in de Eerste Kamer. De gebeurte nissen en hun gevolgen moeten flexibel en adequaat binnen het bestaande beleid worden verwerkt, zo zei hij verder. (Van onze redactie buitenland( BREMEN. In het Westduitse Bremen is het gisteravond tot een gewelddadige botsing gekomen tussen de politie en beto gers tegen de viering van het 25-jarig bestaan van de NAVO. Daarbij vielen aan de kant van de politie 252 gewonden, van wie twintig ernstig. Ook onder de onge veer 7.000 betogers vielen vele tientallen gewonden. De betogers waren naar het voetbalsta dion van Bremen gemarcheerd om te pro beren zich toegang te verschaffen tot een militaire beëdiging die daar plaatsvond. Meer dan vijftig voertuigen van politie en leger werden zwaar beschadigd. Een’woordvoerder van de politie maak te bekend, dat een soldaat ernstig werd gewond, toen de demonstranten een ben zinepomp in een militaire bus gooiden. De politie moest, bijgestaan door militairen, met hevig geweld de toegang van het voetbalstadion barricaderen, toen de be togers pogingen deden om in het stadion te komen, waar 1.200 recruten op dat moment de eed van trouw aflegden. De betogers riepen leuzen als „Uit de NAVO” en „Stop daarmee”, toen het nati onale volkslied werd gespeeld. JVan onze Haagse redacteur) DEN HAAG. Hoogovens mag vijftig Joegoslaven tijdelijk in dienst nemen, maar beslist niet meer. Dit heeft minister Albeda van Sociale Zaken gisteren mee gedeeld aan de vaste kamercommissie voor sociale zaken. Gistermiddag hield deze commissie een besloten hoorzitting over de werving van AMSTERDAM (ANP). De Amster damse recherche heeft in verband met de rellen op de inhuldigingsdag van koningin Beatrix nog twee arrestaties verricht. De verdachten zijn een 21-jarige onderwijzer uit Noordwijk en een 26-jarige leraar uit Amsterdam. Beiden zouden zich hebben schuldig gemaakt aan openlijke geweld pleging. Volgens een politiewoordvoerder heeft de onderwijzer toegegeven stenen naar de politie te hebben gegooid. Het tweetal werd aangehouden na ver klaringen van mensen die hen van televi siebeelden over de rellen hadden herkend. Er worden nog meer arrestaties verwacht. Om aan de sociale nadelen van het werken in ploegendienst tegemoet te ko men, moeten de omroepen volgens hem overdag televisieprogramma’s herhalen, zodat ook mensen die ’s nachts werken in dit opzicht niets tekort komen. In Joegoslavië is men er niet alleen verbaasd over dat de Amerikaanse president Jimmy Carter morgen zal ontbreken op de begrafenis van pre sident Tito. Men is er ook boos over. Zie pagina 3 De Eerste Kamer barstte gisteren in spontaan applaus uit tijdens het betoog van Senaatsvoorzitter Thur- lings, die meende dat de politie in Amsterdam op 30 april borg heeft gestaan voor het ..ongerept functio neren van de democratie". Zie pagina 2 Voor een bedrag van twee ton on dergaat het gebouw van de IJmui- dense vletterlieden momenteel een vrij drastische renovatie en uitbrei ding Bijna een kwarteeuw na inge bruikneming voldeed het pand met langer aan de eisen te stellen voor deze continue-dienstverlening. Met een apart vertrek voor een nog met beschikbare haventelex wordt voor zichtig vooruitgelopen op een nieuw te creëren communicatiesysteem ten behoeve van het IJmuidense haven- gebeuren. (Van onze redactie buitenland) STOCKHOLM. Zweden raakt steeds meer geïsoleerd doordat het grootste arbeidsconflict dat het land ooit heeft gekend, de economie totaal lam heeft gelegd. De overzeese verbindingen met de rest van Europa zijn sinds gisteren bijna geheel verbroken. Er varen alleen nog een paar veerboten op Denemarken. De 7000 werknemers van de rederijen zijn van hun werk uitgesloten, toen de vakbonden stiptheidsacties aankondigden. Omdat al het luchtverkeer al sinds 25 april stil ligt, is het land alleen nog bereikbaar per auto, per trein of met veerboten van buitenlandse rederijen. Als de tankwagenchauffeurs ook in staking gaan, wat wordt verwacht, zal Zweden binnen enkele dagen zonder benzine zitten en mogelijk zelfs binnen korte tijd zonder brandstof voor de verwarming. De regering van premier Falldin heeft tot nu toe geweigerd om in het conflict tussen beide te komen. Het arbeidsconflict, waarbij 1,2 miljoen mensen zijn betrokken, spitst zich toe op de loonsverhogingen. De werknemers eisen 11,2 percent met terugwerkende kracht tot november 1979 terwijl de werkgevers niet verder willen gaan dan 2 percent met terugwerkende kracht tot half april. De staking kost de Zweedse economie per dag tussen de 150 en 200 miljoen gulden. V.I.K passende arbeid nodig is om vraag en aanbod op de arbeidsmarkt beter op el kaar af te stemmen. De bewindsman overweegt ook nachtarbeid door vrouwen in meer gevallen mogelijk te maken. Vier- ploegendienst moet voor iedereen als pas sende arbeid worden beschouwd, tenzij individuele omstandigheden zich hierte gen verzetten, zo schrijft hij. Reistijden van een uur of langer moeten als normaal wordeh geaccepteerd, aldus de bewinds man, die erop wijst dat dit in het buiten land ook wordt aanvaard. Zowel De Ruiter als minister Wiegel van Binnenlandse Zaken zeiden dat een breed beraad over de achtergronden van de rellen nodig is. Er mag echter niet gere kend worden op spoedige oplossingen. Met name op het terrein van uitrusting en tactiek, moeten uit de gebeurtenissen les sen worden getrokken, aldus de bewinds lieden. De regering blijft de voorkeur geven aan preventie boven repressie „want ook de politie is een exponent van een onvol- Zij herhaalden de toezegging aan de politiebonden voor verbetering van de uit rusting van de mobiele eenheden. Minis ter Wiegel is van plan deze kwestie deze of volgende week op de agenda van de minis terraad te zetten. Voorts heeft de minister aan de stuur groep politieopleiding advies gevraagd over verlenging van de basis-opleiding van een naar twee jaar, waarin dan ook een gedegen stage-periode moet worden ingebouwd. De regering komt op zo kort mogelijke termijn met uitvoerige notitie aan de Tweede Kamer over de gebeurtenissen en. de achtergronden daarvan. Volgens mi nister De Ruiter dienen de discussies daarover echter niet te ontaarden ih oe verloze debatten over de verbanden tus sen allerlei maatschappelijke verschijn selen. Het verschijnsel van de arbeidsmarkten die door bedrijven of bedrijfsgroepen on der de populaire aanduiding „banen- markten” worden georganiseerd, bete kent in feite een tekortschieten van de arbeidsbemiddeling door de officiële in stanties. Of dat tekortschieten als een bureaucratische fout danwel als een ont breken van de noodzakelijke wettelijke regelingen moet worden gezien, blijft twij felachtig. Daarover laat de minister zich dan ook niet uit. De arbeidsbureaus wor stelen in ieder geval met de „grensbewa king” tussen dwang en aansporing. Uit de reclameboodschappen der arbeidsbu reaus valt af te leiden, dat zij in het algemeen die grens tot het uiterste bena deren en verder alleen maar door psycho logische stimulansen de werkwilligheid kunnen bevorderen. De minister wil nu de grens enigszins verschuiven en iets meer onontkoombare dwang in de officiële be middeling mengen. Waarschijnlijk heeft de heer Albeda in Europese kring informaties ingewonnen, want Nederland is in die kring duidelijk hekkesluiter geworden wat betreft de ont wikkeling van de werkloosheid. Met name in Duitsland bewegen de cijfers zich in tegenovergestelde richting, de werkloos heid in de Bondsrepubliek neemt gestadig af. Dat zal niet alleen het gevolg zijn van het feit dat de Duitse werkwilligheid een meer gedwongen karakter heeft dan bij ons, want de ongedwongen werkwillig heid daar was altijd al groter, omdat de neiging tot verplaatsing bij de werkende bevolking er groter is dan in Nederland. De Duitsers zien niet zo op tegen lange reistijden om naar werk en huis te komen. Bovendien ontwikkelt dé werkgelegen heid in Duitsland zich gunstiger, doordat grootschalige bedrijven sterke grepen hebben verworven op buitenlandse mark ten. De politieke machtsfactor speelt daarbij een onmiskenbare rol. West- Duitsland werkt zich op naar diverse machtsposities in internationale kring, he laas ook via de demonstratieve militaristi sche „bezieling”, waartegen in Duitsland een voorlopig nog onmachtig verzet be gint te ontstaan. In Bremen kwam giste ren dat verzet nog eens op .rellerige wijze tot uitbarsting, waardoor het euvel alleen nog maar zal worden vergroot, op de bekende reactionaire wijze. Het nationa lisme werkt ook door in de arbeidsverhou dingen, waar de werkwilligheid als een nationale erezaak wordt voorgesteld, met griezelige bij-effecten. Arbeidsdwang is echter al even griezelig, maar minister Albeda gaat voorzichtig te werk en richt zich eigenlijk uitsluitend op de drempel vrees die door reisafstand en werktijden bij velen is ontstaan. Een afremming van de binnenvloeiende stroom gastarbeiders is daarbij onvermijdelijk. Oer-Nederlandse gerechten vielen de Canadese veteranen gisteravond ten deel in de tot een^root restaurant verbouw de Oude Kerk in Amsterdam. De 350 mannen van de Berla- gebrug lieten zich de erwten soep en hutspot goed sma ken. UdoJ. Buys ontdekte tus sen hen in ook nog twee dra gers van de Militaire Willems Orde. In zijn GASTENHOEK doet hij er verslag van. De Santpoortenaar M. J. Rutte kan bij handhaving van zijn autowrak- kenbedrijf aan de Hofgeest (Velser- broek) op nieuwe ontruimingsakties rekenen in opdracht van de provin cie. De heer Rutte was verliezende partij in een op 25 april aanhangig gemaakt kort geding tegen de pro vincie. Zijn eis daarin, een ontrui- mingsverbod op te leggen aan het provinciebestuur, wordt niet toege kend in de uitspraak dinsdag van de president van de Haarlemse recht bank waar deze zaak diende. Albeda wil het begrip passende arbeid verruimen. Werklozen mogen een baan die hun wordt aangeboden niet weigeren op grond van het feit dat het werk in ploegendienst moet worden verricht. Ook moeten ze volgens Albeda reistijden van een uur of langer naar de plaats waar ze gaan werken voor lief nemen. De FNV zegt dat wat de minister nu doet, in het geheel niet strookt met het standpunt van de FNV. Albeda voert bovendien een hap- snap-beleid zo wordt gezegd. De werkgevers hebben nog niet gerea geerd op de plannen van de minister, die hij gisteren bekend maakte in een brief aan de vaste Tweede-Kamercommissie voor Sociale Zaken. Albeda schrijft in 'die brief, dat een strakkere omschrijving van het begrip Veranderlijke bewolking en een enkele bui. Minimumtemperatuur omstreeks 7 graden en kans op mist banken. Middagtemperatuur'rond 15 graden. Zwakke tot matige wind tus sen noordwest en noordoost. buitenlandse werknemers. Nederlandse bedrijven hebben op dit moment bij ver scheidene arbeidsbureaus al aanvragen ingediend vöor in totaal duizend buiten landers. waarvan tiet staalbedrijf in IJmuiden de helft vöor zijn rekening wil nemen. In Den Haag heeft Hoogovens- directeur M. Albrecht het aantal van vijf tig volstrekt onvoldoende genoemd. Op de hoorzitting waren naast de Hoog- ovens-delegatie, ook vertegenwoordigers uitgenodigd van centrale organisaties van werkgevers en werknemers. Het beraad wordt, morgen gevolgd door een onder houd van de parlementariës met minister Albeda. Zoals bekend, heeft Hoogovens een na drukkelijk pleidooi gehouden voor het aantrekken van vijfhonderd Joegoslaven. Nederlanders zijn volgens het bedrijf voor de produktiefuncties niet meer te krijgen. Een speciale wervingscampagne, in samenwerking met het ministerie, heeft een schamel resultaat gehad. Het bedrijf in IJmuiden vreest een verlies van circa 100 miljoen gulden dit jaar, indien er niet op grootscheepse schaal in het buitenland geworven mag worden. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De FNV wijst de plannen van minister Albeda van Sociale Zaken om het weigeren van banen door werkzoekenden moeilijker te maken, van de hand. De vakcentrale spreekt van een „overvaltechniek”. Te koop gevraagd antieke gouden en diamenten sieraden - gouden tientjes - zilver bestek - zilver serviezen - oud zilver I I I Omver geworpen brandende auto's en gehelmde betogers. Een beeld van de rellen gisteravond in Bremen, gericht tegen een NAVO- manifestatie in het voetbalstadion van de stad. Geschiedschrijving dient tot niets. Iedere dag loopt de mens heid weer in dezelfde valstrikken als vroeger. Grote Houtstraat 129 Telefoon 023 312803 3

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1