ie Magnetronisch’ koken... kan dat wel goed zijn? Zomerboeketten in bloemen en bakken I Houtdécor- Kreatief met steen Gereedschap handig opbergen wandpanelen met lijnenspel «I 7 fel 20 1 WOENSDAG 7 19 8 0 M E I 7' e leer ïEN ing 95 s )5 De magnetron is natuurlijk niet nieuw. Al zo’n twintig jaar geleden werd het principe toegepast en in res taurants wordt de magnetron al een jaar of tien gebruikt. De fabrikanten gaan er nu ook de consumentenmarkt mee op. En daarbij kun je je afvragen: voelt de Nederlandse vrouw (en man!) wel iets voor „magnetronisch” koken... en voor het eten van op deze manier klaargemaakt voedsel? - 15 ';l tWelke planten? I Saw lat 168 I l o Informatie Waarom zo omslachtig? kun je je afvra gen. Waarom geen gewone metalen bak plaat met een kluitje boter? Metaal kan echter niet in de magnetron. De microgol ven bijvoorbeeld radar) en dat werkt dus niet. Vandaar die speciale glas-keramische grillplaat. in de magnetron kunt zetten. Zö’ri hapje is in één of twee minuten heet... en het bekertje kun je zonder problemen met de Eenvoudig houten kuipje gevuld met staande en hangende geraniums, petunia' en vlijtig Liesje vormt een kleurig corsage aan de hemel. Het' overkwam ons nogal eens dat verge ten was het vlees ’s morgens op tijd uit de diepvries te halen, om het tegen de avond te kunnen bakken. En als we het niet ment; er zijn nog vele mogelijkheden. Gaat u maar eens kijken bij een goed gesorteerd tuincentrum en laat u bij twij fel (of een plant al of niet geschikt is voor de bloembak) goed voorlichten. Behalve eenjarigen zijn natuurlijk ook veel vaste vergaten, ging soms de poes ermee van door. Met de magnetron is het een kwestie van: uit het diepvriesvak halen, even in het kastje, en dan braden... Al dan niet „magnetronisch”. Een complete diepvriesmaaltijd haal je uit het ijs, zet hem in de magnetron, en een kwartier later eet je een smakelijke hap. Laat thuis? U kent het grapje: schat, staat de bokma koud? Ja, en je eten ook! Geen nood, zet het bord met de hap enkele minuten in de magnetron en het is weer op temperatuur. Wat ons een „extra ster” als gastvrouw en -heer heeft bezorgd, is de snelheid waarmee je bij bezoek een warme hartige hap bij de borrel (of zelfs een complete maaltijd) in enkele minuten serveert. In de dagelijkse „eetpraktijk” is echter wel het belangrijkste dat alle voedsel dat in de magnetron wordt bereid, lekkerder smaakt! Je zet bijvoorbeeld een glazen schaal met verse spinazie (één lepel water erop) in het kastje naar en een minuut of 10 later eet je spinazie die ook echt naar spinazie smaakt. Je vergeet gewoon er wat zout op te doen. Het behoud van smaak valt bij tal van andere gerechten telkens weer op. Eén gek ding, inderdaad. Je kunt er, in het begin, mee experimenteren, in de we tenschap dat er nooit iets mis kan gaan. Overkoken, aanbranden en al die ellende is er niet bij, dat kan gewoon niet. Er zijn sinds kort speciaal voor huishou delijk gebruik gemaakte magnetrons ver krijgbaar, met een „doorkijkdeur”, tijd klok, belletje (ping ping, eten is klaar) en alles wat verder de bediening vergemak kelijkt. Is de consument rijp voor de magne tron? De tijd zal het leren. Onze ervaring is dat je er, na een tijdje uitproberen, geen afstand van zou willen doen. Het gasfor nuis brandt heel wat minder. En dank zij de uiterst korte bereidingstijden is de magnetron nog lekker zuinig met energie ook. planten en kleine heestertjes geschikt voor de bloembak. In de zomer moet u uw bloembakken zeker eenmaal per dag water geven, bij erg warm weer misschien zelfs wel twee keer per dag. De uitgebloeide bloemen moeten steeds weggehaald worden, om van een lange bloeitijd verzekerd te kun nen zijn. Elke week geven we de bloem bakken een gift kamerplantenmest (lees goed de gebruiksaanwijzing). Een erg handig ding is de „Toolaid” van Raaco. te gereedschapskist. De Toolaid kost in de winkel zo rond de twee tientjes. ///ft wrijvingswarmte op die het voedsel zeer snel op hoge temperatuur brengt. Hetzelf de effect als wanneer je je handen stevig over elkaar wrijft... maar dan wel in aan zienlijk sterkere mate. De magnetron heeft dus niets te maken met radioactiviteit en het woord straling kan dan ook beter helemaal vergeten worden. Een gek ding, zo’n magnetron. Je moet er vanzelfsprekend wel even mee leren omgaan, maar dat moesten we dertig jaar geleden ook met de televisie leren. Hij is voornamelijk bedoeld om te koken, te verwarmen en te ontdooien. den kunnen ze ook voor diverse andere oppervlakken gebruikt worden. Een leuk nieuw materiaal, dat in vele dhz- zaken en bouwmarkten te koop is. Leve rancier is Fetim, Amsterdam, tel. 020- 840905. Om (voorlopig puur persoonlijk) een uitgangspunt voor het beantwoorden van die vraag te vinden, hebben we zelf eens gedurende een aantal weken magnetro nisch gekookt. In het begin wat onwennig ten opzichte van dat kastje dat alleen maar een beetje ruist en waarin niets van vuur of andere uiterlijke kentekenen van warmte te bespeuren valt. Gaandeweg wordt het echter een avontuur. Eerst even dit: we geloven dat er des tijds, toen de wonderbaarlijke eigen schappen van de magnetron in de publici teit kwamen, een geweldige psychologi sche fout is gemaakt. Er werd namelijk gesproken over „straling”. Zuiver natuur kundig beschouwd een juiste term, die echter zwaarbeladen is. Je denkt bij dat woord meteen aan radioactiviteit of ande re griezeligheden. Waar het in de magnetron echter om gaat, is dat er door een elektronenbuis microgolven worden uitgezonden van een zeer hoge frequentie. En dat betekent al-. Houten wandbekleding is erg popu lair. Er zijn diverse methoden om zo’n decoratieve wand te maken: schroten, rabatdelen, gefineerde panelen, enz. Ge zien de aard van die materialen is in de meeste gevallen nauwelijks een andere keus dan een verticaal of horizontaal (doorlopend) lijnenspel. Met schroten kan in principe wel wat geëxperimenteerd worden; zo zijn de diagonale motieven (de schroten schuin plaatsen) wel uitvoerbaar, maar dat vergt erg veel meet- en zaagwerk-in- verstek. Zulke dessin-grapjes worden nu ech ter heel gemakkelijk gemaakt door de nieuwe Sunwood wandplaten. Ze zijn gemaakt van triplex en bekleed met fi neer (keuze uit diverse houtsoorten). Dat levert verrassende effecten op. Er zijn twee uitvoeringen: met horizontale groe ven, gevat in twee verticale zijstijlen, en met diagonale groeven, eveneens in ver ticale stijlen. Dat kan heel wat meer levendigheid in een wandafwerking brengen. De verkrijgbare houtsoorten zijn ei ken, knotty cedar en olijf-essen. De af metingen van de Sunwood-platen zijn 244x61 en 275x61 cm. Behalve voor wan- zilver, aluminium of kunststof. Met na me op het gebied van armbanden is er een enorme keus. Het enige wat u hoeft te doen, is de (zelf uitgezóchte) steentjes met twee-componentenlijm op de juiste plaats plakken. Een andere toepassing brengt de fir ma Geiko in Amsterdam (Javastraat 160, tel.) 020-920168): mozaïekschilderijtjes van zeer kleine halfedelsteentjes in di verse kleuren. Een „steengoed” idee, de ze wanddecoraties. Ze worden geleverd in een compleet pakket met sorteerbak, grijsbruine lijst (27x 32 cm), voorbedruk te kartonnen ondergrond (elke kleur steen heeft een eigen nummer), lijm en een gebruiksaanwijzing. Er zijn diverse afbeeldingen: vogels, bloesemtakken, een leeuw en een drietal vlinders. Prij zen variëren van 9,- tot 25,-. Helemaal van kunststof gemaakt (wel stevig), plaats biedend aan meer dan 30 gereedschappen, voorzien van zijvakken en vier laden voor spij- Voor degene, die liever een „ruimtelijk ke” versiering van gekleurde steentjes wil hebben, worden pakketten voor bloeiende „steenboompjes” geleverd (links op de foto), compleet met potje, draad, bloemenband, lijm, glad gepolijs te steentjes, koperen bloembladhoudert- jes en een uitgebreide werkbeschrijving. De totale hoogte van zo’n altijd „bloeien de” steenplant is circa 25 cm. Het verzaïpelen en bewerken van ge wone (kiezel)stenen en (halfiedelstenen is een hobby, die de laatste tijd sterk in de belangstelling staat. Op hobbybeur- zen, zomermarkten en andere manifes taties zien we steeds meer stands met speciaal gereedschap en apparatuur voor het bewerken van deze harde tot zeer harde materialen. Er worden hon- derd-en-één soorten steen aangeboden, zowel ruw als voorbewerkt, in grote en kleine maten. Half-edelstenen vindt u er in alle kleuren van de regenboog, door midden gezaagd, gespleten, geslepen of gepolijst, keus genoeg dus. Maar wat kan ik er nu mee doen? zult u zich afvragen. Wel, er zijn mogelijkheden genoeg, en dan gaan we maar meteen van de niet- ruwe, dus voorbewerkte stenen uit. Met de hand geslepen stenen zijn te duur. De meeste stenen zijn daarom in een zoge naamde trommelmachine „getrom meld” (dat is het glad maken van ruwe stenen d.m.v. een draaiende beweging) en gepolijst. De grootte van deze hoog- glanzende.soms diepgekleurde half-edel- steentjes loopt van enkele millimeters tot een aantal centimeters. De kleinste worden per soort en-of per kleur per gewicht verkocht, de grotere gaan per stuk. Gepolijste half-edelstenen zijn erg decoratief vooral de grotere exempla ren en doen het als verzameling erg goed in een glazen bak, fles of zomaar ergens op een boekenplank. Kleinere stenen verwerken we in sie raden. Bijvoorbeeld in een ketting, oor hanger, armband, ring of speld. U kunt daar speciale accessoires voor kopen, in Het diagonale motief maakt visgraatmotie- ven e.d. mogelijk, zonder lastig verstek- zaagwerk. Ontdooien is ook zo’n leuk magnetro nisch experiment. Haal maar een keihard bevroren biefstuk of een kippetje uit de diepvries, zet het in de magnetron en in ketsen daarop af (té vergelijken met een in minuten te omschrijven tijd is het voedsel volkomen ontdooid... Niet alleen aan de buitenkant, maar tot in het hart. Want’’ de microgolven werken „door en door’*’ Daar staat tegenover dat je wél rustig len maar dat de watermoleculen in het ëen plastic of papieren bekertje met soep voedsel in een onvoorstelbaar snelle be weging worden gebracht, zo’n kleine 2,5 miljard maal per seconde. Dat levert een bloeiende soorten of voor een beplanting met minder bekende soorten, die vaak ook minder fel van kleur zijn en minder rijk bloeien. U kunt ook een bak in één kleur beplanten, wat erg geraffineerd kan zijn, of een mooie kleurencombinatie van bijvoorbeeld roze en lila geraniums, paars met roze fuchsia’s en blauwe lobelia’s. Soorten die het altijd goed doen in bloembakken (en overal te koop), zijn bijvoorbeeld: Ageratum, een compact plantje in blauw en wit verkrijgbaar, dat het ook op een winderige plaats goed doet; fuchsia of bellenplant, verkrijgbaar in diverse kleuren en met diverse bloem vormen, zowel rechtopgaand als han gend en ookals kroonboompje te koop; begonia, vooral de struikbegonia, maar ook de knolbegonia kan heel goed in bloembakken worden toege past; petunia, in vele mooie kleuren; geranium, zowel staand als hangend in vele kleuren en bloemvormen; vlijtig Liesje, een rijkbloeiend plantje dat in vele kleuren verkrijgbaar is en ook in de schaduw heel göed gedijt; potmargriet, wordt wel zo’n 50 cm hoog en kan ook binnenshuis op een koele plaats overwinteren; pantoffeltje, met véle gele bloempjes, heeft ook een hangende groeiwijze; afrikaantje, met diverse bloemvormen in geel en oranje, heel geschikt voor een winderig plaatsje; phlox drummondii, in diverse kleuren; alyssum of schildzaak, een leuk wit of lila plantje dat over de rand van de bak hangt; en tot slot de lage „Mignon” of „Top Mix” dahlia’s, in vele kleuren die het op een zonnig plaatsje ook in de bloem bak uitstekend doen. Dit is nog maar een greep uit het assorti- hand aanpakken, want dat wordt niét heet!. kers, schroeven, plug gen, enz. Handig draag baar, en dus net een gro- Bakken is een andere kwestie, want de gerechten die erin „warm gewreven” wor den, kunnen niet, zoals in de sissende boter in de braadpan, bruin of krokant worden. Overigens is daar intussen weer iets op gevonden: de glas-keramische grillplaat die in <de magnetron geplaatst kan worden en die dank zij een onderkant van energie-absorberend materiaal heet; wordt, zodat bijvoorbeeld vlees erop dichtschroeit. Het is nog wel lang geen vaderdag, maar in de lente krijgt iedereen ineens weer zo hevig de doe-het-zelf-koorts te pakken, dat een klein „tussendoor-cadeautje”, voor vaders die mis schien nog wat aanmoe diging nodig hebben om te gaan klussen, mis schien wel op zijn plaats is. Prijzen vanaf 29,50. U kunt ook bij de firma Geiko eens een kijkje gaan nemen (ze hebben er ook alle andere materialen en gereedschappen op het gebied van de steenbewerking) of telefo nisch informeren, waar de pakketten in uw woonplaats verkrijgbaar zijn. Indien gewenst kunt u een catalogus aan vragen. - Als de kans op nachtvorst eenmaal zo goed als verkeken is, kunnen we weer aan het „grote versierwerk” buitenshuis be- J ginnen. We vullen bakken, schalen en potten met vrolijk bloeiende planten, zo- dat het terras, de gevel en het balkon van ons huis de hele zomer versierd zijn met een bonte bloemenpracht. Iedere dag eni- ge minuutjes uittrekken voor de verzor- J ging en succes is vrijwel verzekerd. I In principe is iedere pot of bak geschikt Voor dit doel, mits u altijd maar zorgt voor t "voldoende afvoergaatjes in de bodem en een laag potscherven, kleikorrels of grind I onderin de bak. Natuurlijk moet u met de I beplanting wel rekening houden met de t grootte van de bak. De meeste vetplantjes Linemen nog wel genoegen met een ondiep schaaltje, maar voor eenjarigen zoals ge- ranium, salvia, en dergelijke moet de bak toch wel minstens 15 cm breed en 15 20 •Lcm hoog zijn. Zorg er ook voor dat de bakken altijd los van de grond komen te staan, zodat het ’overtollige water ook inderdaad door de afvoergaten weg kan. Plaats de bak des- noods op een paar bakstenen of iets der- gelijks. Op de potscherven komt ieder jaar weer verse potgrond van een bekend 'merk. J Tot slot kunnen de plantjes erin. Is de ‘kluit van de planten wat droog, dan dopen I we deze eerst even in een emmer water. Hangplanten en kleine plantjes komen t... natuurlijk langs de rand, hoge en opgaan- JLde planten komen in het midden of achter- f in de bak (afhankelijk van de vorm). Als alle planten goed gerangschikt zijn, moet ÏLde aarde rondom stevig aangedrukt worden. t, Het is afhankelijk van uw eigen voor- keur of u kiest voor een beplanting met de •“bekende felgekleurde en overvloedig t l .x „L. hts

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21