treFFers en missers Enige alternatief 0 vormen permanente DENEN NAAR MOSKOU Nog meer verdachten in omkoopschandaal Bekerfinale in STAATSLOTEN? <1 sportpuntiq tototips „De Kuip” race-circuits” KNMV-secretaris na ongelukken f Met SVV op een sportpark Weinig kans op deelname aan Spelen West-Duitsland Ook Antognoni beschuldigd In veertiende rit Spaanse ronde basketbalsters Korte inzinking fataal voor Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. De Visser naar Roda 3* Van der Smissen goede start 25 SPORT WOENSDAG 7 MEI 19 8 0 >4 r T- l w I Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-469647. i FC Vlaardingen wil verhuizen veiligheids- Piet de Visser: naar Roda JC '76-'77 '77-'78 ’78-’79 0-1 1-1 3-1 6-1 Demonstranten Giancarlo Antognoni: op de zwarte lijst hinderen renners Intussen heeft de Italiaanse voetbal- ADVERTENTIE) de eerste t Als de ontmoeting tussen beide clubs zaterdag 17 mei na verlenging in een ge lijkspel eindigt komen de teams donder dag 22 mei in het Olympisch stadion op hieuw tegen elkaar uit. i De wedstrijd begint om half acht. Ajax en Feyenoord konden het niet eens wor den in welk stadion de eindstrijd zou worden gehouden. De Rotterdammers stelden de Kuip voor, Ajax het Olympisch Stadion. Daarop besloot de KNVB dat het lot zou beslissen. Piet de Visser is met ingang van 1 juli .voetbaltrainer van de Limburgse eredivi sieclub Roda JC. De Visser, die thans nog werkzaam is bij FC Den Haag, heeft een icontract van één jaar getekend. Hij volgt Bert Jacobs op. Jacobs neemt het komen de seizoen Willem II onder zijn hoede. Vaessen geeft toe dat de kwestie van de parcoursen een oud discussiepunt is. „Er is inderdaad al vaker over gepraat. De moeilijkheid waar we als KNMV mee zitten is, dat we de laatste vijf jaar 180 nieuwe coureurs hebben gekregen, die Terwijl de internationale sportwereld nog steeds druk doende is de Olympische Spelen in Moskou al of niet te boycotten, is de olympische beweging in de hoofd stad van de Sovjet-Unie in gang gekomen. In de vijf talen van het Internationaal Olympisch Comité zijn boodschappen ge stuurd naar alle leden van het IOC. Voor namelijk welkomstwoorden. Enkele tek sten: „Wij wensen alle deelnemers veel succes tijdens de spelen”. Een citaat van Brezjnjev: „De Olympische Spelen weer spiegelen de wens van de mensheid voor vrede en vooruitgang”. En: „De spelen zijn er voor vriendschap in de sport en vrede op aarde”. Madagaskar zal in elk geval deelnemen aan de Zomerspelen in Moskou. Het Afri kaanse eiland zendt sportmensen uit op de onderdelen atletiek, zwemmen, judo en boksen. „We krijgen als KNMV inderdaad veel kritiek naar aanleiding van de ongeluk ken, maar achteraf is dat gemakkelijk praten. Voor ons is het steeds een kwes- allemaal willen rijden. De overheid zorgt dat voetballers sportvelden krijgen ,en dat zwemmers kunnen zwemmen, maar voor de motorsport heeft zij niets over. In Assen bestaat een plan voor een nieuw motorsportcentrum, maar dat is er nog steeds niet door”. Het bestuur van de Nederlandse Hippi sche Sportbond heeft in een vergadering de zaken met betrekking tot de Olympi sche Spelen in Moskou besproken. Aan sluitend had het NHS-bestuur een ge sprek met een afvaardiging van het Ne derlands Olympische Comité, bestaande uit de heren Idenburg en Van der Krol. Naar aanleiding van dat gesprek heeft het NHS-bestuur besloten om het gezamen- Spelen in de Verenigde Staten uit te zen den nu er uit ons land geen deelnemers aan de start verschijnen”. De zitting van de tuchtcommissie van de Italiaanse voetbalbond moet op 14 mei in Rome beginnen. Het is overigens te ver wachten dat er nog meer spelers beschul digd zullen worden. In totaal heeft de Italiaanse voetbal bond gisteren weer negentien verdachten aan de al lange lijst toegevoegd. Ook zij worden beschuldigd van manipulaties ten gunste van de illegale weddenschappen. De negentien werden geschorst of voorlo pig uit hun bestuursfuncties ontheven. Op de derde golf van schorsingen dre ven veertien spelers, alsmede twee club- voorzitters, twee trainers en een technisch directeur. De lijst van geschorsten bevat nu 34 spelers, drie clubvoorzitters, twee trainers en een technisch directeur. Naast Antognoni zijn de bekendste na men van de gisteren op de zwarte lijst geschrevenen die van Giampiero Boniper- ti en Giovanni Trapattoni, respectievelijk voorzitter en trainer van Juventus. Beiden zijn beroemde oud-internationals. lijk 'overleg met de andere bij het NOC aangesloten bonden af te wachten. Die bijeenkomst is op 19 mei. Mocht het NOC op die dag besluiten om deel te nemen aan de Olympische Spelen in Moskou, dan komt het NHS-bestuur weer bijeen om zich te beraden of er nog wel voldoende sportieve gronden zijn om naar de hoofd stad van de Sovjet-Unie af te reizen. Zoals bekend hebben de hippisché sportbonden van West-Duitsland, Groot-Brittannië en Frankrijk zelfstandig besloten niet in te schrijven voor het olympische hippische evenement. De Amerikaan Vitas Gerulaitas heeft ternauwernood de tweede ronde van het internationale tennistoernooi der kampi oenen, dat op Forest Hills wordt afge- 60 .50 .60 43 60 39 60 17 60 49 60 54 Nederland heeft zijn eerste wedstrijd in het vierlandentoernooi zaalhandbal ge wonnen. In Sittard werden de Bulgaren met 21-17 verslagen. De Zwitserse hand- balformatie zette Noorwegen met 21-18 opzij. werkt, bereikt. De als derde geplaatste Amerikaan versloeg in het met 1 miljoen gulden gedoteerde toernooi zijn landge noot John Sadri in drie sets: 4-6, 7-6, 7-6. 8-2 3-3 2-1 1-0 4-1 1-0 De Italiaan Giuseppe Saronni heeft gisteren de proloog van de 34e ronde van Romandië gewonnen. De proloog bestond uit een individuele tijdrit over 3300 me ter in de straten van Genève. Saronni werd vorig jaar al winnaar van deze Zwitserse etappekoers. aantal ontsnappingspogingen: nul. De tot 145 kilometer teruggebrachte veertiende etappe tussen Vigo en Orense eindigde in een massasprint. De snelste sprinter, de Ier Sean Kelly, had geen enkele moeite om onder deze omstandigheden zijn derde zege in deze ronde van Spanje te behalen. De Spanjaard Faustino Ruperez behield de leiding in het algemeen klassement. KOPENHAGEN (ANP). Het Deense Olympische Comité heeft zich gister avond met grote meerderheid uitgespro ken voor deelname aan de Olympische Spelen in Moskou. 43 Afgevaardigden stemden voor het zenden van een Deense sportploeg, dertien afgevaardigden ont hielden zich van stemming. 0.742 0.617 1.111 0.860 1.090 0.709 1.071 0.303 0.882 0.721 0.723 0.651 1-1 4-0 4-0 1-1 0-0 1-0 1- 0 4-1 1-1 2- 1 3- 2 tip 3 1 3 3 1 1 1 3 1 1 1 1 0-3 5-1 Roda JC Feyenoord -FC Utrecht AZ’67 —Haarlem —Vitesse —Go Ahead Eagles NAC —Ajax —SC Cambuur —Fortuna S —Heracles DS’79 Willem II FC Twente PEC (Z) NEC PSV MW FC Den Haag Sparta R Excelsior De Graafschap Wageningen Volendam FC Groningen 81 81 50 50 55 55 56 56 68 68 83 83 De Amerikaanse televisiemaatschappij NBC die voor 87 miljoen dollar (plus mi nus 180 miljoen gulden) de rechten voor uitzending van de olympische zomerspe len had gekocht, heeft besloten president Carter te volgen in diens boycotplannen. In de Verenigde Staten zullen geen beel den worden uitgezonden van de komende Olympische Spelen. NBC-president Ed gar Griffiths zei, toen hij het nieuws op een persconferentie bekend had gemaakt: „Wij volgen Carter. Bovendien is het vol strekt zinloos beelden van de Olympische bond bondscoach Enzo Bearzot laten we ten, dat hij bij de voorbereiding op de eindronde van het toernooi om het Euro pees kampioenschap (in juni in Italië) moet afzien van Rossi (Perugia) en Bruno Giordano (Lazio). Beide internationals behoren tot de meer dan twintig spelers, die in verband met het schandaal voorlo pig zijn geschorst. tie van wikken en wegen. Nü zitten we met de kater”. Ook in andere kringen houdt men zich overigens bezig met de vraag, waar de wegraces hun sport moeten beoefenen. De politieverkeerscommissie, afdeling Limburg, heeft onlangs het advies gege ven wedstrijden op stratencircuits te verbieden, omdat de veiligheid van het publiek onvoldoende gewaarborgd zou zijn. Het standpunt van de Limburgse functionarissen is op landelijk politieni- Het algemeen klassement na veertien ritten: 1. Faustino Ruperez (Spa) 69 uur, 2 min. 26 sec.. 2. Pedro Torres (Spa) op 2 min. 55 sec., 3. Claude Criquielion (Bel) op 3 min. 22 sec., 4. Mariano Lejarreta (Spa) op 4 min. 7 sec., 5. Roberto Visentini (Ita) op 4 min. 11 sec., 6. Sean Kelly (Ier) op 4 min. 13 sec. De klasseringen van de Nederlanders: 27. Peter Zijerveld op 16 min. 57 sec., 46. Ad van Peer op 50 min. 39 sec., 52. Johan van der Meer op 1 uur, 3 min. 33 sec., 55. Heddy Nieuwdorp op 1 uur, 5 min. 35 sec., 72. Ko Moritz op 1 uur. 26 min. 16 sec., 74. Martin Havik op 1 uur, 30 min. 21 sec., 76. Jos Lammertink op 1 uur, 31 min. 32 sec., 88. Wim de Ruiter op 1 uur, 50 min. 24 sec. Overigens ziet het er naar uit dat de meeste leden van het Westduitse olympi sche comité tegen een boycot zullen stem men. Volgens een laatste peiling zou de uitslag van de stemming op 15 mei zijn: 53 tegen een boycot, 26 voor een boycot en 19 onthoudingen van stemming. De Westduitse bondskanselier Helmuth Schmidt heeft zicht sterk gekant tegen de compromis-voorstellen van de Westeuro- pese olympische comités, zoals ze vorige week zaterdag werden gedaan. „De sport lieden van West-Duitsland hebben de plicht solidair te zijn met de Amerikanen inzake de boycot van de Olympische Spe len”. De Westduitse regering heeft het olympische comité al eerder gevraagd weg te blijven uit Moskou. Het comité neemt hierover een beslissing op 15 mei. ORENSE (ANP). De veertiende etappe van de ronde van Spanje is gisteren geëindigd in een overwinning voor de Ier Sean Kelly. Het was diens derde ritzege in deze Vuelta. De veertiende rit eindigde in een massasprint. FC Vlaardingen wil het komend sei zoen zijn thuiswedstrijden gaan spe len bij SW op sportpark Harga. De KNVB stelt namelijk het bezit van een lichtinstallatie voor clubs uit het betaalde voetbal verplicht. Noch SVV, noch Vlaardingen zal gemakke lijke financiële steun krijgen, vandaar dat Vlaardingen met dit voorstel is gekomen. SW staat niet onwelwil lend tegenover het plan. De KNVB verstrekt aan clubs die een lichtinstal latie aanschaffen subsidie. Beide clubs willen op deze manier een dub bele subsidie incasseren. veau instemmend begroet en de gebeur tenissen in Ammerzoden hebben wel heel rigoureus de juistheid van die hou ding aangetoond. Nederland telt slechts een permanent circuit (Zandvoort) en een specifieke motorbaan (Assen). Het TT-circuit be staat weliswaar nog steeds uit openbare wegen, maar die werden destijds (1953) wel speciaal voor inotorwedstrijden aangelegd. Inmiddels is de accommoda tie op de Drentse hei pok aan een grondi ge renovatie toe, want op enkele punten voldoet zij niet meer volledig aan de veiligheidseisen. Het plan om een nieuw, hypermodern traject aan te leggen is nog steeds punt van overleg tussen overheid en de Stich ting Circuit van Drenthe. De PvdA-Tweede-Kamerleden Van den Bergh en Worrell hebben inmiddels over de gebeurtenissen in Ammerzoden vragen gesteld aan staatssecretatris Wallis de Vries en minister Wiegel van Binnenlandse Zaken. Zij vinden dat het mogelijk moet zijn motorraces te ver bieden als niet een zeer hoge mate van veiligheid kan worden gegarandeerd. De Kamerleden twijfelen er overigens aan of het wel mogelijk is bij dergelijke evenementen passende maatregelen te nemen. De uitslag van de proloog is: 1. Giuseppe Saronni (Ita) 3,3 km in 4 min. en 13,16 sec., 2. Knut Knudsen (Noo) 4.15.22, 3. Bernard Hinault (Fra) 4.15.98. 4. Daniel Willems (Bel) 4.17.68, 5. Silvano Contini (Ita) 4.18.35. De klasseringen van de voornaamste Nederlanders: 7. Joop Zoe temelk 4.19.00, 10. Henk Lubberding 4.20.08, 14. Johan van de Velde 4.22.4. 18. Hennie Kuiper 4 23 80 Rookbommen en rubberen kogels moesten er aan te pas komen om de veer tiende etappe van de ronde van Spanje door te kunnen laten gaan. Na zeventien kilometer, in het plaatsje Porrino bij Vigo, werd de weg van de wielerkaravaan ver sperd door tientallen demonstranten. Ze protesteerden tegen de geplande aanleg van een autoweg over hun land. De ren ners werden met geweld gedwongen van hun fietsen te stappen, van een aantal werd onmiddellijk de banden lek gesto ken. De weg werd daar ook bezaaid met spijkers en glasscherven. Vervolgens wer- den de volgwagens, en speciaal die van de journalisten, bestormd. Spiegels werden afgerukt en hier en daar sneuvelde een autoruit. De begeleidende politie wachtte niet lang met ingrijpen. De politie ontstak enkele rookbommen en vuurde rubberen kogels op de demonstranten af. Na ruim een half uur was de weg weer vrij en konden de renners, na de nodige repara ties, hun wedstrijd hervatten. Veel zin hadden ze niet meer. Dat bleek uit het Frans Roemgens: eerste seizoen doel punt voor Willem II Met nog één competitiedag voor de boeg staan de clubs nog 11 doelpunten in de plus in de eredivisie. Dat waren er 27 voordat afgelopen zondag gespeeld was. Het einde kwam het vorig seizoen met 873 en met de 848 van heden zou den er zondag minimaal 25 gescoord moeten worden om gelijk te komen. Met zeven belangrijke wedstrijden op het programma moet dat betwijfeld worden. In de eerste divisie ligt het volkomen anders. Met nog drie compe- titiedagen voor de boeg zijn er reeds 932 doelpunten gemaakt tegen 937 vo rig seizoen. Van de laatste zes seizoe nen was 1977-1978 het produktiefste met 953, en dat zal ongetwijfeld verbe terd worden. Karei Bouwens (Feyenoord) en Frans Roemgens (Willem II) scoorden hun eerste eredivisiedoelpunt voor hun huidige verenigingen. UKUNT ZENU KOPEN (Van onze sportredactie) GRONINGEN. De Koninklijke Ne derlandse Motorrijders Vereniging (KMMV) zal waarschijnlijk donderdag een officiële reactie geven op het desa streuze begin van het wegraceseizoen. In korte tijd zijn er immers al zeven slachtoffers gevallen met als drama tisch dieptepunt de vier doden in Am merzoden. waar ook twee toeschouwers het leven lieten. Op dit moment heeft er binnen de KNMV in alle betrokken ge ledingen koortsachtig overleg plaats. Uiteraard zal de precieze toedracht van de ongevallen aan de orde komen, maar de hoofdvraag is: moeten wedstrijden op zogenaamde stratencircuits worden verboden? Als oplossing draagt de ver eniging een permanent racecircuit aan. Algemeen secretaris Jos Vaessen van de KNMV: „We moeten eerste alles doorpraten voor we een standpunt naar buiten brengen, maar uiteraard vormen permanente circuits het enige alterna tief’. o» Ajax zal van 20 tot 22 mei deelne men aan een internationaal voetbal toernooi dat georganiseerd wordt door Paris Saint Germain. Naast Ajax spe len in de Franse hoofdstad Benfica, Standard Luik en de organiserende vereniging. PEC leed op de valreep zijn grootste nederlaag in de eredivisie met de 5-0 bij AZ’67. Verder dan vier goals. MW- Ajax en AZ’67, hadden de Zwollenaren het nog niet laten komen. FC Den Haag in de eredivisie en SW in de eerste divisie zijn de enige ploegen zonder overwinning in een uit wedstrijd. NAC heeft negen thuiswedstrijden gewonnen, waarvan acht met één doel punt verschil en daarvan weer vijf met 1-0. •De logica in de resultaten van Roda JC is ver te zoeken. 1-2 verlies thuis tegen Haarlem, daarna 2-2 bij AZ’67, gevolgd door een 1-3 nederlaag op ei gen veld tegen FC Utrecht en nu weer 1-1 bij Feyenoord. Sparta heeft alle competitiewed strijden op één na onder Joop Brand met een nul in de uitslag gespeeld. De uitzondering was tegen Excelsior 3-1. VARNA (ANP). De Nederlandse damesbasketbalploeg heeft gisteren in het voorolympisch toernooi in Var na met 74-66 verloren van Bulgarije. Bij de rust leidden de Bulgaarse da mes reeds met 38-30. Coach Jan Burgert was toch niet ontevreden over het vertoonde spel van zijn ploeg. „We hebben in de eerste helft een korte inzinking gehad. De achterstand die we opliepen hebben we niet meer goed kunnen maken”, aldus Burgert. Topscorers bij Neder land: Anita Blanche 25. Ria van Reemst 10, Carla de Liefde 12 en Gerda de Ridder 8. Overige uitslagen van het voorolym- qisch toernooi: China-Nigeria 122-44 (64-23), Groot-Brittannië-Mexico 70-55 (28-26), Tsjechoslowakije-Brazilië 88-60 (52-28). In verschillende Zwitserse steden is het voorolympisch basketbaltournooi voor heren begonnen. De uitslagen zijn: Groot-Brittannië-Finland 84-81 (35- 45), Turkije-Noorwegen 94-74 (47-32), Frankrijk-Oostenrijk 83-70 (34-37), Zweden-Griekenland 79-71 (39-35). ZEIST (ANP). De finale van het toernooi om de KNVB-beker, waarin Ajax en Feyenoord uitkomen zal zater dag 17 mei in het Feyenoord-stadion wor den gespeeld. Aldus heeft het lot gisteren in het KNVB-sportcentrum te Zeist bepaald. ROME (ANP). Het omkoopschandaal in het Italiaanse profvoetbal neemt steeds grotere vormen aan. Na Paolo Ros si, het Italiaanse idool, is nu ook Giancar lo Antognoni, de spelmaker van Fiorenti na én het Italiaanse elftal, beschuldigd van manipulaties op de illegale gok- markt. Het aantal beschuldigde vereni gingen is met vier (Fiorentina, Pescara, Palermo en Bari) uitgebreid. BUENOS AIRES (ANP). Christ van der Smissen heeft in Buenos Aires in de eerste ronde van het toernooi om het wereldkampi oenschap driebanden een goede indruk achter gelaten. De Brabander versloeg in 55 beurten de Mexicaan Gabriel Fernandez: 60 om 39 ca ramboles. Daarmee staat de Nederlandse vertegenwoor diger na één ronde op de tweede plaats. Hij bereikte tevens de hoogste serie tot nu toe: elf caramboles. De uitslagen van de partijen uit ronde zijn: Doharzabal (Arg) Ashby (VS) Legarda(Ecu) Muller (Wdl) Van der Smissen (Ned) Fernandez (Mex) Ceulemans (Bel) Al Machak (Egy) Yoshihara (Jap) Martinez (Arg) Kobayashi (Jap) Simms (VS) 1- 2 2- 2 2-0 Toto-gelijk: 1-4-8-24-26-27-32

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 25