N Ontruiming wrakkenterrein mag met dwang van politie Provincie is matig optimistisch over V elserbroekpolder juwelier Strego hciven- berichten y Veertig jaar ijver beloond I Coördinatie op proef gesteld bij eerste regionale oefening 6.95 Geef MOEDER een MOEDERDAGTAART p j AUTOSLOPER IN ONGELUK GESTELD Bt V; 0 „1 J I WOENSDAG M E 1 1 9 8 0 in in vanaf van Banketbakkerij Lange Nieuwstraat 439, IJmuiden - Tel. 16479 v strego UW VERTROUWEN WAARD 16 Strego-zaken Onvergelijkbaar Lange Nieuwstraat 10 IJMUIDEN ne dit vei list in Hit sei we pk te (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland achten het standpunt van het gemeentebestuur van Velsen, dat snel kan worden gebouwd in de Velserbroekpolder „niet bij voorbaat irreëel”. Wel heeft het college willen waarschuwen voor een al te groot optimisme. De veronderstelling dat tegen een voor te bereiden bestemmingsplan tot aan de Kroon beroep zal worden ingesteld is immers evenmin irreëel. Dat hebben de ervaringen wel geleerd. GS antwoorden dat op schriftelijke vragen van het PPR-Statenlid J. C. Zuurbier. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het alarm van de oefening kwam gisteravond om ze ven uur. Boven de Waarderpolder was, zo vermeldde het draaiboek van de regionale brandweer, een vracht vliegtuig in moeilijkheden geraakt en ontploft. De wrakstukken lagen ver spreid over het terrein van de Centra le Werkplaatsen van de NS en van de jhrj JONGE DUBBELE GRAANJENEVER j 7 Luchtramp nagebootst bij brandweeroefening Blussingswerkzaamheden bij een oude wagon van de Spoorwegen. (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) De regio Kennemerland van de brand weer bestaat sinds 1 januari van dit jaar. Voor het eind van dit jaar hoopt de regio een centrale meldpost aan de Gedempte Oudegracht in Haarlem gereed te hebben, waardoor het coördineren van gezamen lijke acties eenvoudiger wordt. Bij de Nederlandse Spoorwegen moes ten gisteravond naast blussingswerk zaamheden ook reddingsacties worden uitgevoerd. Gesuggereerd werd dat een piloot van het „ontplofte vliegtuig" op het dak van een van de loodsen terecht was gekomen nadat hij per parachute uit het vliegtuig was gesprongen. Met een „bakje” aan de ladderwagen werd de parachutist van het dak gehaald. Uit een vol rook staande loods haalde de met dwelmd slachtoffer” en na enige tijd werd in de kelder van een ander gebouw nog iemand aangetroffen. In een toelichting op het vonnis weerlegt de rechtbankpresident stuk voor stuk in de dagavaarding gebezigde motieven, als onmisbaarheid voor Velsen niet per se gebonden aan huidige vestigingsplek”) en (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM/VELSEN. De provincie Noord-Holland kan niets in de weg wor den gelegd bij een nieuwe ontruiming onder politiedwang van het wrakkenter- rein-Rutte gelegen aan de Hofgeesterweg in Santpoort. Het gestelde in de dagvaar ding tast de rechtmatigheid van zo’n reeds op 17 maart genomen maatregel in geen enkel opzicht aan. De president van de Haarlemse arrondissementsrechtbank kwam dinsdag tot die uitspraak in een kort geding op 25 april door de auto sloper M. J. Rutte aanhangig gemaakt tegen de provincie Noord-Holland. Eis was een ontruimingsverbod met onmid- dellijjke ingang op te leggen aan het provinciebestuur. Bij de vaststelling van de Nota Ruimte lijke Ontwikkelingen in Noord-Holland (NORON) in 1977 ging men ervan uit dat de nieuwe bouwplaatsen in het zuiden van de provincie tijdig in de woningbehoefte daar zouden kunnen voorzien. Naderhand is gebleken dat woningproduktie in een behoorlijke omvang in de Velserbroekpol- der en in de bouwlokatie Haarlemmer- Dat het omstreden wrakkenterrein door een forse groensingel rondom en afzijdige Volgende week wordt doorgesproken hoe de oefening is verlopen. Dan wordt bezien of en waar het bij deze eerste oefening van de brandweer in regiover band is misgegaan en hoe dit in de toe komst kan worden voorkomen. ligging nauwelijks landschapsontsierend zou werken wordt in het vonnis evneens bezijden de werkelijkheid geacht. „Vanaf de Rijksweg 6 is het bedrijf duidelijk zichtbaar. Beplanting rondom zorgt al leen ’s zomers voor afscherming”. verbinding met de centrale meldpost en er kunnen verbindingen worden onderhou den met de mensen die portofoons dra gen, men kan uitzenden op de operatione le radiofrequentie en het PTT-telefoonnet staat open voor gebruik. Me' ger rijd tui| mo W dee tijd' beu van ster gen we; de 1 rinj ft pla. hee H tie i ren< Ver hng wor bek don het grot zen satii stel H tecs ven laat pur Rijl P. Gel pur C stel pas vijf Ma, Ku Op T. on^ Oos StK .het woi ma' en zijn de ters H raat gen ove nan afsf der eed wil D sch gesi wot kon een aan stut lijk zal aan zon hofleverancierschap van Albert Heijn aan ten grondslag lag. Tenslotte spelde burgemeester Molendijk de versierse len op behorende bij de onderscheiding en eindigde deze nagekomen onder scheiding in een gezellig samenzijn met een ruime schare belangstellenden. drijf door de holding Ahold N.V. Uit ervaring wist hij te vertellen dat werk nemers van het bedrijf Albert Heijn waaruit Ahold is ontstaan, vroeger zeer gereserveerd stonden tegenover de Simon de Wit-werknemers. De heer van Eijk voegde daaraan toe, dat hier het Maandag aangekomen: West Osprey, cont. plat, Velsen; Maasborg, Walkom; Vladimir Timofeyev, Yali; Viki Lan, Sao Tome; Marshal Budenny, Tubarao, IJ muiden; Aquila, Hamina; Fylrix, Vings- lyn. IJmuiden; West Eagle, cont. plat, Vel sen; A. C. Crosby, Wilmington, Velsen; Defiance, New York; Othonia, Bremen, IJmuiden; Hartebeest, cont. plat, Velsen; Sumburgh Head,''Bonden; Titan service, cont. plat, IJmuiden. Maandag vertrokken: Ocean Vicborg, Schotland; Marsman, ten anker voor Rot terdam; Spring Buck, Velsen, cont. plat; Neptunes, IJmuiden, Dundee; Smit Lloyd, Velsen, cont. plat; West Osprey, Velsen, cont. plat; Fylrix, IJmuiden, Goole. Dinsdag aangekomen: Seagirl, Aarhus; Brigitt B, Fredericksvaerk, IJmuiden; West Osprey, cont. plat, Velsen; Laziqueh, Malta, Beverwijk. Dinsdag vertrokken: James Rowan, Londen. Vrijdag aangekomen: Stuttgart, Bre men, IJmuiden; Jytte Dania, Casablanca, IJmuiden; Izhorales, Vyborg, Velsen; Ma rie Christine, Nordbron, Beverwijk; Roy al Viking Sea, Southampton; Ingrid Leon hardt, Liverpool; Sanko Daisy, Port Eliza beth; Britisch Hazel, Cinis; Regitze Thol- strup, Arklow, IJmuiden; Jacqueville, Rotterdam; Hullgate, Grimsby; Stirling Brigg, Cont. Plat, IJmuiden. Groothandelsmarkt aan de Jan van Krimpenweg. Het zwaartepunt van deze eerste oefening van de brandweerkorpsen uit de regio Kennemerland lag bij het onderhouden van de verbindingen en de communicatie. Ook werd opgelet of alle opdrachten van de Verbin- dings Commandowagen stipt werden opgevolgd. Vanuit deze commando wagen werd de bestrijding van het 1 perslucht uitgeruste brandweer een „be- vuur geleid. Bij de eerste melding voor de Haar lemse brandweer werd direct vermeld dat het alarm een oefening betrof. Dit om het verkeer onderweg niet nodeloos in gevaar te brengen. Al snel werd ingezien dat het groot alarm betrof zodat vervolgens de brandweer uit de hele regio werd opgeroe pen. Geleidelijk aan raakten beide terrei nen vol met brandweerwagens en perso neel. In totaal was ongeveer honderdvijf- tig man brandweer, beroeps en vrijwillig opgeroepen. gasflessen natgehouden worden, een vol rook staande loods moest op vuurhaarden worden onderzocht en verder stonden verspreid over het terrein tonnen met olie en afvalmateriaal te branden. Spectacu lairder was de brand in een oude wagon bij de NS. Uiteraard werd de bestrijding van het vuur wat kalmer aan ter hand genomen dan normaal. Persvoorlichter Clooster- man: „Ze zijn natuurlijk bang voor een geintje, Iets knallends of zo. En de oefe- ningbrandjes zijn erg snel geblust”. Om het vuur niet al te snel te doven en alle manschappen de tijd te geven het nodige werk te verrichten werd uitgebreid naast het vuur geblust. Na ongeveer een uur vuur bestrijden op een groot aantal verschillende plaatsen kwam het eind van de oefening in zicht. Helemaal zonder ongelukken verliep de oefening toch niet. Rond acht uur werd een ziekenwagen gealarmeerd voor een brandweerman die een losgeschoten kop- pelingstuk van een brandslang tegen zijn been had gekregen. Het zag ernaar uit dat de brandweerman een been gebroken had maar dit viel allemaal nog wel mee. Zenuwcentrum van de hele oefening bleef de Verbindings Commandowagen. Tot en met het kopje koffie weid vanuit deze wagen geregeld. De Commandowagen was geleend van de rijksinspectie voor het brandweerwe- zen. De regio Kennemerland hoopt voor het eind van dit jaar over een dergglijk voertuig te beschikken. Vanuit deze wagen houdt de brandweer E I v'n I wa< I sen Vol I stai i 10 we; var ke doe I wa| I din I tha I een blij geg ker Van de korpsen die gisteravond werden opgeroepen, beschikten Beverwijk, Bloe- mendaal en Bennebroek over een alarm- ontvanger; de brandweerkorpsen van Castricum, Haarlemmerliede, Heemstede, Hillegom, Uitgeest en Zandvoort werden per telefoon opgeroepen en met Heems kerk en Velsen werd via een directe lijn contact opgenomen. meer zeker niet voor 1983 zou lukken. GS hebben toen vastgesteld dat de ombuiging van het spreidingsbeleid te snel plaats vindt, waardoor een beëindiging van de opvangtaak van Alkmaar in 1983 voortij dig zou zijn. In verband daarmee werd voorgesteld (in de nota Ontwikkelingsmo gelijkheden in Noord-Kennemerland) om in Noord-Kennemerland ter overbrugging nieuwe bouwplaatsen aan te wijzen, aldus GS in hun antwoord aan het PPR-Staten lid. Het college acht extra financiële steun voor de gemeente Velsen voor de bouw van betaalbare woningen in de Velser-' broekpolder gewenst. Daarbij wordt niet alleen gedacht aan een extra vergoeding in de grondkosten in de vorm van een zogenoemde lokatiesubsidie. Er wordt be keken in hoeverre de gemeente Velsen bij de ontwikkeling van de plannen voor de Velserbroekpolder nut kan hebben van de Provinciale Planologische Dienst. Van de bouwplaats Velserbroekpolder is slechts 20 percent van de gronden in de bouwlokat'e eigendom van de gemeente Velsen. Ongeveer 150 hectare (60 percent) is in handen van de Stichting Beheer Landbouwgronden. De rest is eigendom van verschillende particulieren. Een fac tor die de zaak extra ingewikkeld maakt is het feit, dat de Stichting Beheer Land bouwgronden haar percelen destijds heeft aangekocht tegen agrarische waar de ten behoeve van het Recreatiegebied Spaarnwoude, aldus GS. Voordat de brandweerkorpsen uit de regio werden ingezet moest eerst worden gemeld bij de Verbindings Commando wagen aan de Oudeweg. Daar kwam een waarnemer aan boord die moest aanteke nen of alle opdrachten op juiste wijze werden uitgevoerd. In de Commandowagen werd beslist waar de brandweer werd ingezet. Dit le verde nogal eens moeilijkheden op. Al thans, het duurde soms even voordat een wagen op zijn plaats van bestemming was aangekomen. Voor de korpsen uit de streek was de onbekendheid met het ter rein een probleem. Bij echte branden krijgt de brandweer assistentie van de plaatselijke politie, die eventueel de weg kan wijzen. En natuurlijk moest de brandweer toch alert blijven voor brandmeldingen uit de eigen woonplaats waarvoor extra man schappen achter de hand gehouden wer den. Het korps van Beverwijk ondervond vertraging doordat een melding binnen kwam van een brand bij een Beverwijks pompstation. Het bleek loos alarm. Ieder korps kreeg op de oefenterreinen een eigen object aangewezen. Zo moesten totaal ontbrekende alternatieven bij de geldende bestemming. Het laatste wordt in het vonnis „weinig overtuigend” ge acht. Het terrein De liede, voor de provin cie aangewezen pek voor hervestiging, biedt volgens Rutte onvoldoende ontplooi ingskansen door hier al gevestigde con currenten. Om eveneens economische re denen werden oplossingen geboden door de gemeente Velsen (via grondruil, aan bod industriegrond) doör Rutte van de hand gewezen. De oefening werd rond half negen, ne- gen uur, besloten met een gezamenlijk I flesje fris in de kantine van de NS. Intus-1 sen waren de brandweerwagens alweer I uitrukgereed. Voor de provincie was ontruiming on- I der plitiedwang op 17 maart het allerlaat ste machtsmiddel tegenover de heer M. J. Rutte. Aan de Hofgeesterweg werd diens in 1969 begonnen sloopbedrijf in een ge bied met recreatieve bestemming van meet af aan ontoelaatbaar geacht door gemeente zowel als provincie. De al in 1961 vastgestelde Verordening Land- schapsschoon Noord-Holland geldt als ba sis voor de sinds 1972 ondernomen pogin gen Rutte van de omstreden plek weg te krijgen met zijn bedrijf. Provinciale last gevingen en een „waarschuwingsaktie” (verwijdering van 32 autwrakken eind 1972) boden geen wezenlijke oplossing in het gerezen geschil. Climax was op 17 maart radicale ontrui ming van het wrakkenterrein en afvoer van hier aanwezige wrakken naar het inmiddels gereed gekomen wrakkenter rein De Liede in de Haarlemmermeer. Het laatste op kosten van de heer Rutte. Met een nieuwe ontruimingsaktie is van pro- vinciewege gedreigd bij niet verwijdering j van nog resterende autowrakken door de heer Rutte zelf. Zaterdag aangekomen: Iggesund, Ha mina; Fridel, Londen, IJmuiden; Trans ness, Drammen; Assinbone, Noordzee; William Flint, Antwerpen, IJmuiden; Alli ance, Kingslynn, IJmuiden; Pluto, Aber deen, IJmuiden; Tor Britannia, Gothen- borg; Neptunus, Dusavik, IJmuiden; Per- go, Fraserburgh, Beverwijk; Paulina Brinkman, Rochester, IJmuiden; Spring buck, cont. plat, Velsen. Zaterdag vertrokken: Haico Holwerda, IJmuiden, Harlingen; Titan Service, IJ muiden, Cont. Plat; Regitse Tholstrup, IJmuiden, Arklow; Rimba Sepetir, Ant werpen; Saramacca, St. Maarten; Fiona W. Londen; Daffodil B, Stockholm; Don- nington, Thames; West Osprey, Cont Plat, Velsen; Springbuck, cont. plat, Velsen; Arica, Hampton Roads; Fridel, Londen; IJmuiden; Transness, Drammen; Hull Ga- te, Hamburg; Tor Britannia, Gothenborg; Cliff Quay, Thames; Pluto, Lerwick, IJ muiden; Buckeye, Konstantin Saveljev, Kiel; Amerikanos, Bergen; Trinity Navi gator, Abeneu; Essi Camilla, Narvik, IJ muiden; Birgit Sabban, Whitby. Zondag aangekomen: Ciuadad de Quayaguil, Antwerpen; Kiefernberg, Ig gesund; West Osprey, cont. plat, Velsen; Bellcargo, Monrovia, IJmuiden; Evgeniy Onufriev, Hamburg; New Sun, Bremen; Cam Iroko, Douala; Falkenberg, Bremen; Antarctica, Parr; Hega Smits, Poole, IJ muiden; Langeland, Tolkis; Saturnus, Ca diz, IJmuiden; Oshea Express, Grange mouth; Redcliffe Trader, Rotterdam. Zondag vertrokken: Vios, Grange mouth; Jaqueville, Hamburg; William Flint, Odense, IJmuiden; Frans, Noord zee, IJmuiden; Alice P.G.. Mantes Lajolie. IJmuiden; Federalsagueny, Cleveland, IJ muiden; Dock Express 12, Port’ Aubeau, Zaandam; West Osprey, cont. plat, Vel sen; Alliance. Poole. IJmuiden; Vikara. De Verbindings Commandowagen Voor de onderlinge communicatie wordt in de regio Kennemerland een team van elf centra listen opgeleid; twee van hen zijn vrouwen. Net te laat voor de golf van onder scheidingen op 29 april en daarom als een druppel na de lintjesregen ontving dinsdagmorgen de heer C. van Eijk uit handen van burgemeester P.J. Molen dijk van Velsen de zilveren eremedaille verbonden aan de Orde van Oranje- Nassau. De burgemeester opende de plechtigheid in zijn kamer in het stads huis met een terugblik op de loopbaan van de heer van Eijk. Op de kop af 40 jaar geleden 6 mei 1940 trad van Eijk als magazijnbediende in dienst van het kruideniersbedrijf Simon de Wit in een .filiaal te Den Haag- Sinds 1^5'heeft hij de leiding van een filiaal in de Kennemerlaan te IJmuiden als werknemer van de holding Ahold N.V^ waarvan Simon de Wit thans een om» derdeel is. Voor zijn benoeming tot bedrijfslei der van deze Ahold-vesting vervulde de heer van Eijk functies in filialen in de plaatsen Bussum, Arnhem, Den Bosch, Zeist, Amsterdam. Tot zijn overplaat sing naar IJmuiden vervulde hij in de hoofdstad de functie van chef van het filiaal in de Jan van Galenstraat. Een lange staat van dienst, waarbij de werkgever aantekende dat de heer van Eijk een grote ijver aan de dag legde en zich een plichtsgetrouw en betrouw baar medewerker toonde In zijn toe spraak ging burgemeester Molendijk in op de overname van het kruideniersbe- Verwijzing in de dagvaarding naar wel verleende ontheffingen aan een collega- auto sloper in de Haarlemmermeer werd in de uitspraak dinsdag afgedaan als „ab soluut onvergelijkbaar vanwege de relatie met een hier opgeheven woonwagen kamp”. (ADVERTENTIE) Norfolk. IJmuiden; Falkenberg, Antwer pen, Velsen; Paulina Brinkman, Roches ter, IJmuiden.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 6