Bevrijders geven concert Bezetting 25 jaar geleden opgeheven Sexs en gokken in staat die niet bestaat Eind deze maand tweede lancering Arianeraket 1. HEN I M. iresenteert Als je ze zó door laat gaan, krijg je niks als narigheid. Je kunt ze beter nü al leren dat hun pret niet ten koste mag gaan van een anders gezonclheid. In hun bed.Wat’n pret. Maar je buurman komt net uit de nachtdienst. En wil zjjh bed gebruiken om te slapen. Wat een leven! Dóé d’r wat aan. 13 19 8 0 DONDERDAG 8 M E I 12 (Door Chriet Titulaer) Tel. 023- 24 12 66 k l >auw eva en nog kado’s Tussen 20 en 30 mei wordt de twee de lancering van de Europese Aria- neraket verwacht. Bij de eerste, ge slaagde, lancering op 24 december 1979, werd geen satelliet, doch alleen ballast in een baan om de aarde ge bracht. Bij de tweede lancering wer den meteen twee satellieten meege voerd: Firewheel, een Duitse kunst maan, bestemd voor wetenschappe lijk onderzoek en Oscar-9, een kleine kunstmaan voor radioamateurs. Bei de satellieten zullen gratis door de Europese Ruimte-Organisatie ESA in een baan om de aarde worden gebracht, want de eerste vier Ariane- lanceringen zijn bestemd om de ra ket te beproeven en worden daarom betaald uit de ontwikkelingskosten. vol schcxiltijd nfomialie Dagelijks verse asperges Bij goed weer uw lunch of diner op ons terrasl -- springlevend 3 «oude Lil I ADVERTENTIES) Oostenrijk viert (Van onze redactie buitenland) SUN CITY. Sexs en gokken zijn verboden vormen van vermaak in Zuid-Afrika, maar beide tieren welig in een land waarvan de we reld zegt dat het niet bestaat. Een raket kost, inclusief lanceerfaciliteiten, onge veer 50 miljoen gulden. Per jaar zouden er zes raketten nodig kunnen zijn, dus Arianespace kan een jaarbudget van 300 miljoen gulden krijgen. Nederland is daarin voor 6 miljoen gulden betrok ken. Het Nederlandse aandeel geeft weer welk deel van de raket in Nederland wordt vervaardigd. Fokker maakt onder meer de verbindingsstukken tussen de verschillende rakettrappen. De Ariane, die nu wordt gebruikt, wordt slechts beschouwd als het beginpunt van een lange ontwik keling. Er wordt intussen gewerkt aan een tweede generatie raket, de Ariane-2. Bij die nieuwe versie zullen wat extra aanjaagraketten op de Ariane worden bevestigd, waardoor de stuwkracht wordt opgevoerd. Vervolgens zullen de bestaande raket trappen worden vergroot en vervangen door veel krachtiger raketten, totdat rond 1990 de vijfde generatie Ariane in gebruik zal zijn genomen. Bij de Ariane-5 is de stuwkracht zo groot geworden, dat een bemand ruimtevaartuig in een baan om de aarde gebracht kan worden. De Ariane-5 biedt Europa dan de mogelijkheid om zelf astronauten in de ruimte te brengen. Zoals vaak het geval is in de Europese ruimtevaart, is het Klanten hebben zich intussen volop aangemeld: de organisatie Intelsat, het Amerikaanse bedrijfsle ven, de Franse en Duitse overheid (onder meer voor de lancering van televisiesatellieten) en de Europese ruimteorganisatie ESA. Het is aardig te zien dat ESA klant wordt van de eigen raket. De verklaring daarcoor is dat ESA niet zelf de raket gaat exploiteren, doch die taak heeft opgedragen aan een particuliere organisatie ARIANESPACE. De acte om te komen tot de oprichting van Arianespace werd op 26 maart 1980 getekend door alle aandeelhouders’ Een meerderheidsaandeel in Arianespace heeft Frankrijk (met 59,45 procent), doch ook het Nederlandse bedrijfsleven neemt deel voor 2,2 procent (daarvan heeft Fokker 1,9 procent en de Algemene Bank Nederland 0,3 procent). De omzet van Arianespace kan aanzienlijk worden. Niet alleen in vorm lijkt de Hermes op Space Shuttle. Ook de landing van Hermes op aarde zal aan de Shuttle doen denken. De Hermes zal name lijk ook een volledig automatische zweefduik ma ken bij de terugkeer uit de ruimte. Het grote verschil met de Space Shuttle is gelegen in de lancering. Voor de lancering van de Shuttle wordt gebruik gemaakt van twee vaste brapdstofraket- ten, een hoofdmotor in de Shuttle en een grote brandstoftank. Van die onderdelen is alleen de grote brandstoftank voor iedere lancering nieuw nodig. Bij de lancering van de Hermes is voor iedere start een nieuwe Arianeraket nodig. Een nieuwe generatie communicatiesatellieten, die onder meer als televisiesatelliet gebruikt kan wor den, wordt intussen ontwikkeld onder de naam L- sat. Nederland is een van de drie landen, die een groot aandeel in de ontwikkeling van die L-sat hebben. M =ER 0 NEILL SE KENNED) in STEEL IVER CHAPMAN DAVIS ep Zoals bekend volgen, een drietal Europeanen, waaronder de Nederlander Wubbo Ockels, mo menteel een opleiding tot astronaut. Deze drie mannen worden voorbereid op een vlucht in het Europese ruimtelaboratorium Spacelab. Vanwege problemen met de Amerikaanse Space Shuttle, die Spacelab moet transporteren, is de eerste vlucht van dit laboratorium al vele malen uitgesteld en nu voorzien voor december 1982. Het Spacelab, dat nu wordt gebouwd, kan vluchten maken die maximaal twee weken duren. Voor meer langdurige vluchten is er in de eerste plaats een extra energiebron nodig. Die energiebron kan worden gevonden in extra grote zonnepanelen, die op het huidige Spa celab worden aangebracht. Bovendien kan Space lab worden gebruikt als bouwelement om grote laboratoria in de ruimte te gaan contineren. Zowel voor de zonnepanelen, die langdurige vluchten mogelijk maken, als voor ruimtestations, worden nu plannen uitgewerkt. De Fransen zijn echter ook in dit geval niet tevreden met de mogelijkheden Ook president Lucas Mangope van Bophuthatswana is weg van het zes maanden oude, op geen huidskleur let tende, bloeiende Sun City. Zijn econo misch zwakke staat verdient een aardige cent aan wat de speeltafels en andere toeristische mogelijkheden opleveren. Bovendien hebben er 1400 onderdanen werk gevonden. Mangope komt elke week een paar keer een kijkje nemen. Met de derde Arianeraket, die waarschijnlijk in september van dit jaar vanaf de lanceerbasis in Kourou (Frans-Guyana) zal vertrekken, wordt de tweede Meteosat gelanceerd. De Europese weerbu reaus zitten ongeduldig op dat moment te wachten, want in november van het vorige jaar viel onver wacht de eerste Meteosat uit en sedert dat moment moeten de weerkundigen het doen zonder de voor hen zo belangrijke weerfoto’s. De vierde en laatste proeflancering van de Ariane zal rond de jaarwis seling plaatsvinden en dan wordt een maritieme communicatiesatelliet in de ruimte gebracht. Na deze vier proeflanceringen kan de echte exploitatie van de Europese raket beginnen. Een onbeschrijfelijke jubel brak los. Duizenden mensen die naar het slotpark waren gekomen schreeuwden van vreug de, vielen elkaar in de armen en begonnen te dansen. Voor hen was de 15de mei 1955 een dag van vreugde, de dag waarop Oos tenrijk zijn volle vrijheid en onafhanke lijkheid had weergekregen na 17 jaar van overheersing. Dat is nu 25 jaar geleden. Gezegd kan worden dat Oostenrijk zich sinds die dag sterk heeft ontwikkeld, waardoor het land een van de economische en politiek sta bielste landen van Europa is geworden. Veel politici noemen het land dan ook licht ironisch „het eiland der zaligen”. Maar niet alleen voor Oostenrijk was de 15de mei 1955 van beslissende betekenis. Op deze dag, waarop de ministers van Buitenlandse Zaken van de VS., de Sov- jet-Unie Engeland en Frankrijk hun handtekeningen onder het staatsverdrag zetten, kwam voor de eerste maal een nieuwe ontwikkeling in de geschiedenis van na de oorlog aan het licht. De Koude Oorlog, die de wereld tot de rand van een derde Wereldoorlog had gebracht, werd heel voorzichting afgelost door de ontspanningspolitiek, die, on danks de crisis om Afghanistan en de ontwikkeling in Iran, ook nu nog een beslissende rol speelt in de wereldpolitiek. Oostenrijk had in maart 1938 door de Anschluss zijn onafhankelijkheid verlo ren. Het werd deel van het Duitse rijk en onderging daarmee de verschrikkingen van de oorlog. De onverwinnende landen hadden echter al in 1943 in Moskou in een plechtige verklaring de verplichting op zich genomen Oostenrijk weer onafhan kelijkheid te verlenen. Daarom werd de Alpenrepubliek na de oorlog volkenrechtelijk niet als overwon nen maar als bevrijd land beschouwd.” Maar vrij was het daardoor nog niet. Net als Duitsland was het in bezettingszones van de vier grote mogendheden verdeeld. De hoofdstad Wenen lag, evenals Berlijn, diep in Russisch bezet gebied, de stad zelf was eveneens verdeeld in vier sectoren. Toch waren er enkele verschillen die leidden tot een andere ontwikkeling dan in Duitsland. In Oostenrijk bestond van het begin af een erkende, voor geheel Oostenrijk verantwoordelijke regering en Duitsland had die niet. Sinds november 1945 zat er ook een parlement dat door vrije verkiezingen was gevormd en waar in de communisten maar heel weinig ze tels, slechts vier, hadden kunnen behalen. Bovendien bestond er in Wenen naast de aparte sectoren van de bezettende mo gendheden een eigen internationale sec tor, die door alle vier bezettende mogend heden gemeenschappelijk werd bestuurd. Zelfs in de donkerste perioden van de Koude Oorlog werkten Russen en weste lijke geallieerden hier samen. Dat bleef pen tijdlang het enige voorbeeld van actie ve samenwerking tussen Oost en West in de wereld. Hoewel de bezettende mogendheden van het begin af aan steeds weer hadden verzekerd dat zij slechts voorlopig in Oos tenrijk waren om voor volle overdracht van het ambtelijk apparaat aan een demo cratische regering en het volk te zorgen, duurde het meer dan tien jaar voordat de laatste vreemde soldaat het land weer verliet. In die tijd waren de geallieerden 269 maal in vergaderingen en conferenties bijeengeweest om een tekst voor een Oos tenrijks staatsverdrag uit te werken. Toen tenslotte niemand er meer in ge loofde kwam in de lente van 1955 de verrassing. De Russen, die zich al die tijd tegen de ondertekening van het verdrag hadden verzet, namen plotseling een ver zoenende houding aan. Zij nodigden een regeringsdelegatie onder de toenmalige bondskanselier Julius Raab uit naar Mos kou te komen om daar mee te delen dat zij bereid waren tot ondertekening. Daarmee was de ontspanningspolitiek in Europa begonnen. De Russen hadden De doedelzakband van de Seaforth Highlanders of Canada blies er gistermiddag op de binnenplaats van het Historisch Museum in Amsterdam vrolijk op los. De band maakt deel uit van het regiment dat als eerste over de Berlagebrug trok bij de bevrijding van de hoofdstad in mei 1945. De Europese ruimtevaart bestaat uit meer dan Arianeraket, Spacelab en plannen voor toekomsti ge mogelijkheden. Er worden in Europees verband Ongeveer 80 procent van de gasten van Sun City komt uit Zuid-Afrika. De twee of drie congressen die er per week plaatshebben, maken het vinden van ka mers moeilijk. Kerzners idee was zijn gasten uit Zuid- Afrika te lokken door zc fantastisch mogelijk te werk te gaan. Hij bouwde een hal groter dan een voetbalveld en vijf verdiepingen hoog. De muren zijn spiegels, het dak is koper. Het enige licht komt van zilveren kerstboomballen dat in het koper en het vele water weer kaatst wordt. Het heeft allemaal iets van het ruimte station in Star Wars en de hoofdbar van het cabaret verschenen, met de ge bruikelijke zwarte stroken van de cen suur, maar Pretoria heeft geen macht in Sun City. De Zuidafrikanen hebben erop moe ten zitten wachten: de opwinding van de speeltafels en de aanblik van de mooie meisjes stijgen hen naar het hoofd. Sol Kerzner, de eigenaar-miljonair van het hotelbedrijf Southern Sun en schepper van Sun City, rekent erop dat zijn gasten spoedig 120 miljoen dollar per jaar zullefi uitgeven. ook veel onbemande ruimtevaartuigen ontwikkeld. Op het gebied van de telecommunicatie wordt er gewerkt aan een hele serie kunstmanen. Speciaal voor maritieme doeleinden (verbindingen met schepen en booreilanden) worden de MARECS- satellieten gebouwd. De eerste MARECS zal met de vierde en laatste Ariane testvlucht in de ruimte worden gebracht. In 1981 en 1982 zullen er nog een drietal MARECS kunstmanen worden afgeleverd. Ten behoeve van de Europese PTT’ers worden ECS-kunstmanen gebouwd. De ECS zal onder meer telefoonverbindingen tussen Europese lan den via de ruimte gaan leggen en zal daarnaast voor Eurovisie-(televisie)doeleinden worden ge bruikt. De eerste ECS zal eind 1981 met de Ariane worden gelanceerd en die kunstmaan zal worden gevolgd door vele andere satellieten van dit type. De onafhankelijkheid van Bophu thatswana, het zwarte thuisland dat door de regering in Pretoria is gesticht, moge door de Verenigde Naties wordep genegeerd, voor Zuidafrikanen die op vermaak uit zjjh is zij te vinden op twee uur rijden van Johannesburg. Elk weekeinde steken ongeveer 10.000 Zuidafrikanen de grens van Bophu thatswana over en gaan naar Sun City, een hotelcomplex van 50 miljoen dollar in de rimboe. Het hotel biedt gokmachines, „zachte” porno en cabaret met zwarte en blanke schoonheden met blote boezem. In de Zuidafrikaanse pers zijn foto’s waarbij er een vorm van afhankelijkheid van de Verenigde Staten blijft bestaan. In het verlengde van Hermes werken de Fransen aan Minos, een klein automatisch, maar volledig Europees en met de Ariane te lanceren, ruimtelaboratorium. XoienineMïjjii ncfidkoo/i Hoe.’ raag informatie aan de Nederlandse Stichting Geluidhinder,Postbus 381 2600 AJ Delft. j z vooral Frankrijk dat deze spectaculaire plannen ontwikkelt. De Franse ingenieurs hebben de plan nen voor de Ariane-5 heel gedetailleerd uitgewerkt. Ze hebben becijferd dat die vijfde generatie raket er in het jaar 1990 kan zijn, maar misschien ook wel enkele jaren eerder. De datum waarop de raket afgeleverd kan worden is vooral afhankelijk van de gelden die beschikbaar zijn voor de ontwikke ling van de raket. Voor de ontwikkeling van de Ariane-5 moet een bedrag van ongeveer 5 miljard gulden op tafel komen (Als er tien jaar voor wordt uitgetrokken is dat 500 miljoen gulden per jaar, als Nederland vpor 2 procent deelneemt is dat 10 miljoen gulden per jaar voor ons land). Voor de ontwikkeling van het '•bemande ruimtevaartuig moet dan nog eens zo’n zelfde bedrag van 5 miljard gulden beschikbaar komen. Voorlopig is Frankrijk in zijn eentje begonnen met de ontwikkeling van dat bemande ruimtevaar tuig, dat Hermes wordt genoemd. Het is echter te verwachten dat het Hermes-project ook voor ande re landen opengesteld zal worden. Aan de ontwik keling van nieuwe versies van de Ariane nemen al andere Europese landen deel. Zo worden de wind tunnel van het Nationaal Luch- en Ruimtevaartla boratorium (NLR) in Amsterdam de modellen voor nieuwe types Ariane beproefd. Bij dat alles blijft de Ariane echter een overheersend Frans project. Frankrijk heeft een meerderheidsaandeel in de ontwikkeling van de Ariane, in Arianespace en de raketten worden allemaal gelanceerd vanaf Frans grondgebied. De belangstelling voor Ariane-lanceringen is nu zo groot, dat -er al voorbereidingen worden getrof fen om een tweede lanceerplatform in Kourou (Frans Guynana) te bouwen. Hermes zal een ruim tevaartuig worden dat tien ton weegt. Van dat gewicht is twee ton beschikbaar voor de inhoud, de nuttige last. Die inhoud kan bestaan uit vijf astro nauten, of uit twee astronauten en nog 1500 kg instrumenten. De Hermes lijkt op een kleine uitvoe ring Van de Space Schuttle, waarbij het hele vlieg tuigje 12,5 meter lang is. In dat vliegtuigje zit dan weer een drukvat van 6,3 meter lengte. ESA houdt zich ook nog steeds bezig met kunst manen voor wetenschappelijk onderzoek. Op dit moment werken nog in de ruimte de COS-B, de ISEE-2, de IUE en de GEOS-2. In aanbouw is de Exosat (die in het najaar van 1981 wordt gelan ceerd) en onlangs werden plannen voor de Hippar- cos goedgekeurd. Om het beeld vollediger te ma ken: aan kunstmanen voor toegepast onderzoek werken nu de communicatiesatelliet OTS-2 en wor den behalve de reeds genoemde communicatiesa tellieten, binnenkort gelanceerd de Meteosat-2, de Sirio-2 en de aardonderzoek satelliet ERS. De Europese ruimtevaart is alles bij elkaar springlevend en volop actief. Desondanks is er niet alle reden om te juichen. Een werkelijk meeijaren- plan ontbreekt binnen ESA, voornamelijk als ge volg van de moeizame besluitvorming die alle poli tieke Europese samenwerkingsorganen eigen is. hangt als een reusachtige koperen ruim tesonde van het midden van het plafond. Aan Sun City grenst een natuurreser vaat waarvan men de dierbevolking nog wil uitbreiden met soorten die ter plaat se niet voorkomen. Gasten kunnen golf leren spelen van niemand minder dan Gary Player, die de baan zelf heeft ontworpen, zwemmen in een groot bad in een tropische planten tuin of tennis of bowling spelen met Zuidafrikaanse beroepsmensen. Sun City is uniek in Zuid-Afrika, maar niet het enige hotel dat geld verdient aan de preutsheid van Pretoria. Lesotho en Swaziland, voormalige Britse protectoraten en nu onafhankelij ke enclaves op Zuidafrikaans grondge bied, bieden ook gokken en porno aan de lopende band in hun hotels. De gasten van Sun City echter zeggen dat de porno daar „smaakvol” is, niet de harde soort van de andere staten. Presi dent Mangope, een gelovig man, zou het niet hebben toegestaan. echter nog andere bedoelingen met hun veranderde houding: zij wilden de Duit sers Oostenrijk als voorbeeld voor ogen stellen en een mogelijke hereniging van Duitsland laten afhangen van neutralise ring van het land. Bovendien konden de Russen met het staatsverdrag terugtrekking van alle vreemde troepen bewerken, waardoor een hiaat ontstond in de linie van de juist gevormde westelijke verdedigingsalli- antie. Op 15 mei 1955 was het eindelijk zover dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Antoine Pinay, Harold MCMillan (Engeland), Vjatsjeslav Molotov (Sovjet unie) en de Amerikaan John Foster Dul les hun handtekening zetten onder het 33 artikelen tellende verdrag. De wezenlijke inhoud bestaat uit de erkenning van de territoriale onschend baarheid van Oostenrijk met verbod tot aansluiting bij Duitsland. Oostenrijk moest tevens afzien van het bezit van „speciale wapens”, dus van atoomwapens en andere zware wapens „die nu of in de toekomst als middel tot massale vernieti ging kunnen worden gebruikt”. Bovendien moest het land als schade vergoeding voor het na de oorlog door de Russen in beslag genomen Duitse eigen dom een som van 150 miljoen dollar betalen. De laatste bezettingstroepen trokken zich op 25 oktober 1955 terug. Deze dag wordt sindsdien in Oostenrijk als nationa le feestdag gevierd. De bepaling dat het land in de toekomst neutraal moet blijven staat niet in de tekst van het verdrag maar steunt op een deel van de grondwet dat spoedig na de onder tekening van kracht werd. Oostenrijk viert de 25ste verjaardag van de ondertekening met tentoonstellingen, overzichten en feestelijkheden waarvoor ook de ministers van Buitenlandse Zaken van de voormalige na-oorlogse bezetters naar Wenen zijn uitgenodigd. Gastheer is bondskanselier Bruno Kreisky, die 25 jaar geleden als staatsse cretaris bij hét ministerie van Buitenland se Zaken aan de: beslissende eindfase van de onderhandelingen heeft deelgenomen. zilveren jubileum (Van onze redactie buitenland) De Oostenrijkse minister van Bui tenlandse Zaken Leopold Figl kwam op een mooie lentedag het balkon op van het barokke kasteel Belvedère, zwaaide met een document en riep met overslaande stem onder ademlo ze stilte: „Oostenrijk is vrij”. Je kindeken spelen tkompcline. Europese ruimtevaart ai L A v v '«LxS '-.a. x. a- .-«• -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13