h aan s ZONDAGSDICHTERS Minister boos over houding Vereniging Nederlandse Toneelgezelschappen Integer toneelspel in zwak stuk van Bognar Pavex kadoshop de meest knusse moederdagshop van de Haarlemmermeer f hado PAVEX shop Waar de hardrockfan plezier beleeft, verveelt de muziekpers LJ f Stefan Heym mag naar W.-Duitsland Gasophoping en opgeblazen gevoel verdwijnen snel en betrouwbaar met eau ra X' 1 dTK Oók Sammy Hagar vervalt tenslotte in clichématige aanpak Theaterunie met Lavendel in Toneelschuur Dertien Uit de band donderdag I 19 8 0 8 ivï E I N Deze prachtige pierrot is één van de vele leuke aanbiedingen die u kunt vinden in onze knusse kadoshop. .Ook glaswerk, in zwart en transparant, sfeervolle lampjes etc. Kortom, een eldorado voor mensen die hun interieur net dat L extra toetsje willen geven. Gramstorigheid (Van onze kunstredactie) DEN HAAG. Minister Garde niers van CRM houdt vast aan het principe dat het toneelbeleid in Nederland gedecentraliseerd moet worden. Niet alleen het Rijk, maar ook provincies en ge meenten moeten verantwoorde lijkheid dragen voor onze toneel voorzieningen. Of er voor de to neelsector een rijksbijdragerege- ling moet komen, zoals die geldt voor verschillende vormen van welzijnswerk, wordt thans onder zocht. Over ruim een half jaar is het resultaat van dit onderzoek te verwachten. Verdeling Bovendien zijn de prijzen weer typisch Pavex, dus lief voor uw portemonnee. ME (ADVERTENTIE) Gardeniers blijft bij decentralisatie toneel voor grijs, igeel met ranje ieige voor iker- ADVERTENTIE) lauw met i met met igels met roen adio, oen- istal- kleur kleur jr en letal- allic, IK. I I em en ten. tijd. Je sn van koffie sn met ichalk- roen jrbe- stof 'adio met ichti- met iet int tic. lauw Lavendel puilt uit van alle mogelijke vormen van ellende. De titel is ontleend aan het doodtrappen of uitrukken van een lavendelplant, de laatste daad van Ria, voordat zij zo’n vijf jaar terug haar ouder lijk huis boos de rug toekeerde. Wanneer je alle opeengehoopte narigheid zo bij elkaar in één toneelstuk krijgt opgediend, bekruipt je in elk geval het gevoel dat een ingrijpender dramaturgische begeleiding door Andy Westerling voor de auteur geen al te grote luxe zou zijn geweest. Want wat is er allemaal aan de hand? Dochter (Ria), voor de helft „onecht” kind, loopt na een hooglopend conflict weg van huis. Tot zover het voorspel; als het stuk begint zien we Ria in goede doen terugke ren in de ouderlijke woning. Er zijn vijf Veel gezelschappen bevinden zich volgens minister Gardeniers tussen deze uitersten in. Voor door de lagere overheid gesubsi dieerde groepen zou er volgens de notitie echter wel rijksgeld beschikbaar moeten zijn voor spreiding van produkties over het land. Ook zou CRM altijd geld moeten overhebben voor kwaliteit en het betre den van nieuwe-theaterpaden. Het beleid ten aanzien van de schouwburgen en thea teraccommodaties blijft bij de lagere overheden. Minister Gardeniers gelooft dat een op de toekomst gericht toneelbeleid uiterma te voorzichtig moét zijn met het hanteren van vaststaande categorie-indelingen. Op dit punt komt de bewindsvrouw de critici van destijds dus wel tegemoet. „Op het moment dat we menen de situatie te kun nen overzien is die misschien alweer ver leden tijd”, zo merkte zij op. Bij de besteding van het CRM-budget Dat de vakbond (de Kunstenbond FNV- red.) zich uit het overleg heeft terugge trokken acht Gardeniers betreurenswaar- dig en onbegrijpelijk. Voor sommige klachten van de bond staat zij wel open, „maar als men de connectie niet wil zien tussen de subsidiegever en de juridische werkgever, en de draagwijdte van die betrekking ook naar de arbeidsvoorwaar den. dan schiet mijn begrip te kort”. Ten slotte noemt mevrouw Gardeniers in haar notitie het toneelleven in ons land vitaal en van een grote verscheidenheid. De initiatieven zijn altijd veel talrijker dan zij ooit zal kunnen honoreren. Aldus de bewindsvrouw, die dit tegelijkertijd bemoedigend en teleurstellend vindt. Hagars uiterlijk doet je je voortdurend afvragen waar je hem eerder hebt gezien, maar dat komt doordat hij een blonde kopie is van Julien Clerc, uitgerust met de krullenkop van Who-zanger Roger Dal- trey; waarmee ik overigens geen overeen komsten in muzikale zin constateer. Ha- gar’s frisse verschijning past echter per fect bij de zorgeloze indruk die hij maakt. Hier is bepaald geen sprake van een tekst schrijver die de zorgen van de wereld op zijn schouder neemt, of gefrustreerd op zoek is naar zichzelf. Sammy zegt in inter views altijd zich als „de grootste, beste en snelste hardrocker” te beschouwen. Bluf- praat a la Mohammed Ali van een man die geen vlieg kwaad zal doen en zijn Europe se tournee verschoof toen de gezondheid van zijn zoontje even in het geding kwam. Concert: Sammy Hagar band in Paradiso. Bezetting: Sammy Hagar (zang.gitaar). Gary Phil (gitaar, koor zang), Bill Church (bas. koorzang) en Chuck Ruff (drums). Amsterdam. 7 mei 1980. wordt nauwkeurig geregisseerd. De spon taniteit wordt haast altijd gespeeld. Als ik over mijn instinctmatige afkeer van hard rock heenstap - ook een korfbaladept wil wel eens méér horen dan dat zijn sport er lullig uitziet - moet me van het hart dat Hagar in ieder geval meer ontzag heeft voor de ontwikkeling van de hardrock vanuit andere stijlvormen dan de meeste van zijn collegae. Lijkt bij iemand als Ted Nugent het er alleen nog om te doen te zijn om zoveel mogelijk wattage de zaal in te blazen, Hagar beschikt over de mogelijk heden om een song knap op te bouwen zodat je echt zo nu en dan een climax te horen krijgt. Hij weet verder zijn band te dwingen om variatie in dynamiek en volu me aan te brengen. Goedsmakende kauwtabletten Verpakkingen a 20 en 50 stuks in doordrukstrips Lees vooraf de gebruiksvoorschriften Uitsluitend bij apothekers en drogisten introle tijd. auto aem- sluit- >od. letal- jrbe- ge- 1978, adio, TEL. 023-28E1S1 Spaarneweg 26 - Industrieterrein CRUQUIUS Ruime parkeergelegenheid Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 9.00-17 30 uur zaterdag van 9.30-17.00 uur vrijdag koopavond van 19.00-21.00 uur ra- huif- glas, roen tuur- iling, Tl. 5.000 '4. HAARLEM De Nederlandse toneelschrijver Rob Bognar schrijft stukken waarin directe problematiek uit het leven gegrepen krachtig wordt neergezet. Dat deed hij met zijn eersteling Spoorloos (over weggelopen jongeren), zijn tweede stuk De Nacht van de Rattenkoning (over jonge verplegers in een psychiatrische inrichting, en ook in zijn jongste toneelstuk Lavendel. Bognar springt daarin opnieuw scheutig met emoties om en de vier spelers die het stuk voor de Theaterunie opvoeren, presenteren die recht op de man af. Dat betekent een avondje volks en krachtig toneel, ook al zijn er best wat vraagtekens. In een slowblues als Young Girl Blues gaat bijvoorbeeld de volumeknop ineens van acht naar drie en laten hij en zijn band in ieder geval horen de waarde van bluesfiguren op waarde te kunnen schat ten. Dat is op zich al meer dan waar de nieuwe lichting Engelse en Amerikaanse heavy metal-bands als Def Leppard, Wild Horses, Iron Maiden en Riot toe in staat is. Huib Broos heeft Lavendel zo geregis seerd dat al die opgesomde ellende nog bijna vanzelfsprekend gaat lijken. Melo dramatisch irriteren doet het in elk geval niet, ook al ligt het gevaar er voor op de loer. Er zijn zelfs oprechte momenten van vertedering en ontroering. Sammy Hagar: beter dan veel van zijn collegae. (Foto Lex van Flossen) Dat ligt voor een belangrijk deel aan een integere manier van opvoeren. Geen van de vier spelers laat zich tot al te goedkoop sentiment verleiden. Renée Soutendijk overtuigt als Ria, hard en opportunistisch, maar liefdevol waar het haar kind betreft. Martine Crefcoeur doet het subliem in de verschillende karakterfacetten van Ria’s zus Alie, soms vol zuigend venijn, ander maal triestig en hulpeloos. Met vastbera den humor en vlagen van warme mense lijkheid speelt Cocki Boonstra Ria’s lesbi sche vriendin Bet en Cor Witschge heeft aandoenlijke momenten als de vader die alles om zich heen heeft zien wegvallen en nu door louter zelfbedrog op de been blijft. Mevrouw Gardeniers maakt van de ge legenheid gebruik om in de notitie uiting te geven aan haar gramstorigheid over de cao-onderhandelingen in het toneel (de nieuwe cao’s zijn er overigens nog steeds niet, waardoor een voor de werknemers uiterst onzekere situatie is ontstaan - red.). Hoewel het Subsidiëntenoverleg Toneel Afkeer of voorkeur laten zich in de regel wel verklaren, al zal de doorsnee korfbal- enthousiast of hardrockfanaat zo langza merhand over het gebrek aan geestdrifti ge pers zijn eigen opvatting hebben. In de pers kun je over het algemeen lezen dat hardrock zich als genre telkens verder uit de muzikale markt prijst doordat dezelfde stijlclichés altijd maar weer - en je zou kunnen zeggen: tegen beter weten in - herhaald worden. De fan denkt er anders over. Die hoort in een keihard volume een „lekker stevige sound” en kan zich in de pulserende brij fijn uitleven. Het plezier van de één, is zo de verveling van de ander. De uit Californië afkomstige zanger- gitarist Sammy Hagar, met eigen band en onder eigen naam in ons land debuterend, onderscheidt zich op het eerste gehoor nauwelijks van zijn vakgenoten. Zij het dan dat zijn sportief-atletische instelling me meer aanspreekt dan het wufte gepo- seer van David Lee Roth en Van Halen of de pretentieuze opstelling van het Cana dese trio Rush, om maar eens wat vergelij kingen te trekken. (SOT) naar haar oordeel uitstekend werkt, dreigt „nu iets mis te lopen”. Gar deniers vindt het namelijk uit een oogpunt van billijkheid tegenover andere beroeps groepen onverantwoord dat de Vereni ging van Nederlandse Toneelgezelschap pen (VNT) - de werkgevers in het toneel die de staking van maart uitriepen - van plan is twee cao’s te ondertekenen, die de subsidiënten weigeren goed te keuren. Gardeniers acht deze situatie „onverteer baar”. In dat licht bezien is het jammer dat óók Hagar halverwege zijn concert de goed koopste sentimenten laat domineren. Zo is 20th Century Man van het binnenkort te verschijnen zesde album (Danger Zone) nog te pruimen, al is het schema er één waarvan er dertien in een dozijn gaan en de tekst al te boud een kinderlijk geloof in de wondere wereld van de techniek staan de houdt, maar in het up-tempo nummer Magie blijft er van de eerst zo verzorgde koorzang niets meer over omdat de gitaar van Phil overstuurd wordt. Het volume tijdens Burning High is even later zo hoog dat de vu-metertjes van Hagar’s p.a.-installatie wel blijvend in het rood moeten uitslaan en de zinsbegoochel- de werking in Red is a Mothersucker is zowel muzikaal als tekstueel gebaseerd op een zodanige kretologie, dat ik er niet op in wil gaan. Rest uiteraard het feit dat na afloop van een dergelijk optreden de kloof tussen kritici en publiek wel even groot zal zijn als ervoor. JOHN OOMKES OOST-BERLIJN (Reuter). De Oost- duitse dissidente schrijver Stefan Heym die vorig jaar van de autoriteiten in Oost- Berlijn niet naar het westen mocht gaan, heeft toestemming gekregen om in West- Duitsland een onderzoek te doen voor een nieuw boek. Dit hebben vrienden van de 67-jarige auteur dinsdag in Oost-Berlijn bekendgemaakt. Volgens hen mocht Heym maandag naar de Bondsrepubliek vertrekken, na dat hem vorige maand een paspoort was uitgereikt. Een jaar geleden werd Heym in zijn land tot een boete van 9.000 mark veroordeeld, omdat hij zonder toestem ming van de Oostduiste autoriteiten in het westen een boek had laten verschijnen, waarin hij kritiek uitoefende op de DDR. Sinds het proces tegen Heym hebben vier vooraanstaande Oostduitse schrijvers hun land verlaten. Er zjjn de afgelopen weken tekenen die erop wijzen dat de Oostduitse autoriteiten op betere voet met de intellectuelen willen komen. AMSTERDAM Korfbal krijgt over het algemeen weinig steun in de sport journalistiek, de filmpers heeft het op haar beurt moeilijk met spektakel- of knokfilms, terwijl muziekrecensenten af schuw plegen te hebben van genres waar in of met de botte bijl wordt gehakt of waar de satijne wuftheid overheerst. Zo verafschuwen rockkritici in de regel hardrock en/of heavy metal en hebben jazzscribenten een broertje dood aan fu- sionmuziek of dixieland. De Amerikaan se hardrocker Sammy Hagar was even in het land en zijn optreden bleek dermate stijlvast dat de kloof tussen fans en kriti ci wel opnieuw zichtbaar zou worden. Vandaar dus bovenstaande gedachtenas sociaties. Dat is óók beter dan wat Sammy Hagar zelf hier in 1973 liet horen toen hij deel uitmaakte van de hardrockformatie Montrose, een band die destijds ons land aandeed in het verband van een reizend festivalcircus, waarin verder onder meer Little Feat, The Doobie Brothers, Tower of Power en Bonaroo optraden. Op zich is dat nogal opvallend omdat zijn huidige band (hemzelf incluis) voor de helft de zelfde bezetting heeft. Ook Bill Church is namelijk uit Montrose afkomstig. Het ge heim ligt in het wat beter uitgewerkte repertoire, de iets grotere verscheiden heid ervan en het feit dat Hagar in zijn eigen band een meer centrale positie in neemt. En écht slecht zingt en speelt hij beslist niet. Reken maar, dat zijn band bovendien capabel is. Het opvallendste van de notitie, die wei nig nieuwe gezichtspunten bevat, is dat mevrouw Gardeniers onverkort bij een verdeling van verantwoordelijkheden tus sen de verschillende overheden blijft, on danks het feit dat juist daarop de beleids voornemens van Van Doorn strandden. Zij vindt dat het toneelbeleid met de maat schappelijke ontwikkelingenmee moet decentraliseren en dat het Rijk geen taken moet oppakken, die provincies en ge meenten even goed of beter aankunnen. Wel moet het Rijk de eerste verantwoor delijkheid houden op kwetsbare punten van het toneelbestel. Er zijn groepen, die door hun beperkte betekenis voor een bepaalde regio, geheel door het Rijk gesubsidieerd zullen moeten blijven. Van kleinschalige toneelgroepen zal CRM zich afzijdig moeten houden. jaar voorbij en Ria, die in Brussel royaal de kost verdiende in de mannenverwenne rij, heeft een vaderloos kind, dat zij dankt aan een knus moment met de voormalige vrijer van haar zuster Alie en die nu voor een riskante operatie in het ziekenhuis ligt. Ria wordt op de voet gevolgd door haar (lesbische) vriendin, die in Brussel met haar samenwoont. Samen exploite ren ze zichzelf in hun eigen relax-huis. Ria heeft genoeg van het plat gaan en wil nu thuis een nieuw leven beginnen. Maar het ziet er naar uit dat met het uitrukken van de lavendel (hier symbool van het sprook je der geborgenheid) alles is mis gegaan. Wat blijkt bij Ria’s thuiskomst? Haar va der is stiekem aan de drank gegaan, nadat zijn bedrijfje op de fles ging. Hij is zo goed als geestelijk de kluts kwijt, droomt ervan wielerkampioen te zijn als gevolg van het trauma dat hij overhield nadat hij van zijn vrouw met de wielrennerij moest stoppen. Moeder, indringend afwezig, heeft de be nen genomen met een ouwe vlam naar Australië. Zus Alie lijkt het geluk te heb ben gevonden in haar broodjeswinkel, maar zit eigenlijk boordevol frustraties en drank. Dat kan niet goed gaan en dat gaat het ook. niet, al wordt het er eigenlijk ook niet slechter op’ Een voorstelling met markante roluit- beeldingen, die zich voltrekt binnen een realistisch, fantasieloos en vooral petiete rig uitgevoerd decor. KO VAN LEEUWEN Lavendel is vanavond opnieuw in de To neelschuur te zien. Voorstelling: Lavendel. Toneel spel van Rob Bognar. Produktie Theaterunie. Regie Huib Broos. Spelers: Renée Soutendijk, Cocki Boonstra, Martine Crefcoeur en Cor Witschge. Dramaturgische be geleiding Anty Westelring. Vorm geving toneelbeeld Kees Wolfrat. Zij voegt daaraan toe dat wanneer de werkgevers nu verplichtingen zouden aangaan, die zij bij haar subsidiëring van het toneel niet zou willen aanvaarden, er ongedekte tekorten dreigen. Met de Comptabiliteitswet in de hand zou de mi nister dan wel eens „nee” tegen de gehele subsidiëring van het toneel kunnen laten horen. Zij vindt dat de subsidiërende overheid nooit mag gedogen dat door de Hagar is het type van de politiek onge letterde ruwe bolster, die een instinctieve voorkeur voor de flinke taal van de voor man van rechts-Amerika, republikeins presidentskandidaat Ronald Reagan heeft. Ook dat punt past in het beeld dat we zo langzamerhand van de maatschap- pij-bevestigde hardrockers hebben. Re bellie als uitgaansvermaak mag, uit de band springen is toegestaan, maar orde en regel moet er zijn, dat idee. Dezelfde mate van georganiseerde bravour vind je terug in de muziek en tijdens de concerten. Het meezingen van het publiek wordt altijd georganiseerd en gedicteerd vanaf het po dium. De opwinding om een gitaarsolo voor het toneel over de gezelschappen wil minister Gardeniers met name letten op kwaliteit, diversiteit. publieksbereik, spreiding van oorspronkelijk Nederlands talig toneel. Deze toetsing zou jaarlijks moeten gebeuren. De minister schrijft: „Het is dus bepaald niet zo dat goede groepen zonder meer subsidie kunnen krijgen. Elk jaar opnieuw worden priori teiten gesteld, waarbij de goede of de betere kwaliteit niet het enige criterium kan zijn”. Met haar gedicht Tijd behaalde Nex Aarssen woensdag avond in De Teer ling de eerste plaats in de regionale fina le van de wedstrijd voor zondagsdich ters. Zij was de bes te van de twaalf fi-' Misten Op 31 mei dingt zij in Amers foort mee naar de landelijke eerste plaats Nex was zo enthousiast over haar succes in Haarlem, dat zij van pure vrolijkheid door het podium tekte. (Zie foto). Ivonne Koldewijn reikte haar nog op tijd de helpende hand. De regionale ronde van de Zon- dagsdichterswed- strijd contractpartners de normen voor een sub sidiëring eenzijdig worden voorge schreven. Dit blijkt uit een „Notitie over het to neelbeleid” van mevrouw Gardeniers, waar de Tweede Kamer in maart weer eens om heeft gevraagd. In 1976 werd door minister Van Doorn (CRM) een to- neelnota ingediend, die van alle kanten met felle kritiek werd overladen, niet al leen door de toneelkunstenaars zelf, maar ook door de Raad voor de Kunst en vak bonden. Een jaar later veegde de Kamer de nota, die uitging van een „open” en een „gericht” toneelaanbod, vrijwel unaniem van tafel. Het open aanbod, globaal bestaande uit repertoire-toneel van de grote gezelschap pen, moest in Van Doorns visie door het Rijk gesubsidieerd blijven worden; het gerichte aanbod, bijvoorbeeld vormings theater gericht op een bepaalde regio, diende hoofdzakelijk gefinancierd te wor den door de lagere overheden. De indeling werd door bijna alle betrokkenen als hoogst kunstmatig gekenschetst. Maar vooral was men als groep aan de grillen van de plaatselijke, over subsidie oorde lende, politici te worden overgeleverd. De centrale overheid, het ministerie van CRM dus, moest de eerste verantwoorde lijkheid houden, waardoor een pluriform toneelbestel verzekerd zou zijn. Van Doorn moest zijn huiswerk overdoen, maar kwam daar niet meer aan toe, omdat zijn 4-jarige ambtstermijn op dat moment bijna was beëindigd. Na lang aandringen van de zijde van de Kamer is zijn opvolger, Til Gardeniers, nu met een notitie gekomen, waarvan de pretentie niet verder reikt dan de hoofdlijnen van het bestaande toneelbeleid te beschrijven en toe te lichten. De notitie moet gezien worden als „een rustpunt in de discussie” en niet als een echte toneelnota, want „het toneelbeleid is een lastige materie” en „het veld is roerig en emotioneel”. De toneelstaking van 10 en 11 maart j.l., die het gehele gesubsidieerde toneel lamleg- de, bewjjst dat. ,-.4N-: W

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17