Veel topoverleg bij begrafenis van Tito Verhoging met vijf procent Over Palestijns zelfbestuur Egypte: ook na 26 mei verder praten n Uitlating Luns wekt verbazing n ochterqrondj Noordrijn-Westfalen speelt nationale rol Gandhi ontmoet Brezjnjev Kabinetsformatie Geen einde Weer arrestaties in douaneschandaal België bijna rond Oefeningen VS bij Cuba afgelast schoolstaking in Zuid-Afrika Libië waarschuwt president Carter Gesprek Muskie- Gromiko in Wenen 1 1 i Blauw Neuspeut Kort! ■I 2 DONDERDAG 8 3 M E 1 19 8 0 BINNEN- EN BUITENLAND door Nico Scheepmaker rzoden intillen tdagen heeft de ede Ka- dat zijn i tijdens in Den bestemd iden ac- volgens het Ne- verste- 'urkije avereen- en Tur- Ankara op soe- g wordt econo- or bijna holpen. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De Europese ministers van Landbouw zijn het gisteren in Brussel in grote lijnen eens geworden over een verhoging van de landbouw prijzen met gemiddeld vijf procent. i O rtbank vulling - g’j trijfël veel besprekingen EG-ministers eens bijten. over landbouwprijzen Sommige landen hebben op onderdelen en Keja Justitie :ek in te n bij de 4e dagen :rden ge- >m stren- races en bij onge- ’eregeld ;r van de zindt het ise func- n in Den ilgens de verant- ïrder het g, dat de eilanden uit zijn jen van- De Nederlandse bewindsman zei blij te zijn dat Nederland concrete toezeggingen heeft gekregen over het zetmeelbeleid. De zogeheten evenwichtspremie op aardap pelzetmeel gaat met 18 procent omhoog tot ongeveer 55 gulden per ton. Dat maakt een verhoging van de minimumprijs voor Dit heeft de Egyptische minister van Defensie, Kamal Hassan, gisteren in de De delegaties van Egypte, Israel en de Verenigde Staten hebben gisteren de eer ste fase van de autonomiebesprekingen afgesloten zonder dat grote meningsver schillen, met name over het thema veilig heid op de Westelijke Jordaanoever. uit de weg konden worden geruimd. hoofdstad Cairo verklaard na zijn terug keer uit het Israëlische Herzlia, waar de afgelopen week over die autonomie is onderhandeld. De Nederlandse minister van Land bouw Braks zei gisteren, dat de Neder landse boeren door de prijsverhoging van gemiddeld vijf procent ongeveer 400 mil joen gulden beter af zijn dan wanneer het oorspronkelijke voorstel van de Europese Commissie, een verhoging met 2,4 pro cent, zou zijn gevolgd. Een verhoging met 7,9 procent, waarom de boerenorganisa ties hebben gevraagd, noemde Braks irreëel. BRUSSEL (DPA). De vorming van een nieuwe regering in België is gisteren vrijwel rondgekomen. Er is voorlopig overeenstemming bereikt over een bezui- nigingsprogramma, dat het land uit de economische problemen moet halen. Het hete hangijzer, de staatshervorming die een eind moet maken aan de taalstrijd, gaat voorlopig in ds ijskast. De twist rond het tweetalige gewest Brussel wordt tot 1982 op een laag pitje gezet. Voor die tijd moet worden uitgemaakt of Brussel naast Vlaanderen en Wallonië het derde zelf standige gewest wordt, of dat het gewest onder directe verantwoordelijkheid van de centrale regering moet worden ge plaatst. (Van onze redactie buitenland) PANAMA, HAVANNA. Een schijn- aanval op de Amerikaanse basis Guanta namo op Cuba, het belangsrijkste onder deel van Amerikaanse militaire oefenin gen die vanaf maandag in het Caribisch gebied worden gehouden, is afgelast. Dit heeft het persbureau Inter Press Service uit Panam meegedeeld. Volgens waarnemers moet het besluit van Washington om de oefeningen gedeel telijk af te gelasten, worden gezien in het licht van het Cubaanse vluchtelingenpro bleem en van de negatieve reacties van Middenamerikaanse en Caribische staten op de militaire manoeuvres. In een toespraak noemde de Cubaanse president Castro het besluit een grote overwinning voor Cuba. De overgenomen oefeningen van het Cubaanse leger vin den nu ook geen doorgang. Gistermiddag bereikten 4000 Cubaanse vluchtelingen Florida. Dit is het grootste aantal dat tot nu toe op één dag de Ver enigde Staten is binnengekomen. In totaal zijn de afgelopen weken 22.000 Cubanen naar de Verenigde Staten uitgeweken. Ruim 50 Cubanen met een strafblad zijn overgebracht naar de gevangenis, zo heeft de directeur van het doorgangskamp van Fort Walton Beach in Florida verklaard. De onderhandelingen worden volgende week in Gizeh bij Cairo hervat. In de tussenliggende tijd zal een commissie op ministerieel niveau zich buigen over een oplossing voor het waarborgen van de veiligheid in het betreffende gebied. ngen en zoor het “huizen, g moge- jstreefd, 4 macht kunnen aken en r. Meer gesteld. Justitie eldring- geleden ;ft inge- aan de j Belan- heeft gezegd conflict ;nse in- kinder- waar van de Zo heb ik ook mijn sterke twijfels over „blauw”. Sara, nu bijna vijf, gelooft heilig dat sommige mensen kunnen toveren. Haar oudere vriendinnetje Sannah bij voorbeeld, dat, staand onder de douche, uit haar lege hand een straaltje water kon laten stromen: „Sannah kan water uit haar hand toveren!”, zegt Sara dan met grote stelligheid. Ook gelooft ze dat haar iets oudere vriendinnetje Pam echt kan vliegen. Heb je het wel eens gezien?, vraag ik dan nieuwsgierig, want jé weet het maar nooit. Nee, dat niet, maar ze zegt het zelf, en bovendien zou ze bij ons thuis wel op het tafeltje zijn gevlogen als dat niet vol had gestaan met glazen en flessen! Geen enkele ruimte dus meer voor twijfel. Om nu te bewijzen dat ik ook kan tove ren, sloeg ik, in het bad, een nat washand je met een klap tegen de tegelwand, zodat het er minutenlang tegenaan bleef kleven. Janna wees er naar en zei: „Blauw!”. Het was e,en blauw washandje. Dit leek me een toevalstreffer, ik kon me niet voorstel len dat ze al kleuren kon onderscheiden, en daarom pakte ik een blauwe Niveadoos en vroeg: „Wat is dit?” Ze zei: „Doos”. En ik heb haar daarna ook niet meer „blauw” horen zeggen, dus ik stel met handopste ken voor dat we „blauw” voorlopig schrappen, als we vaststellen dat Janna’s woordenschat op de leeftijd van één jaar en tien maanden 192 woorden telt. „Kom mee” heb ik er wel bij geteld, omdat ze het eigenlijk als één woord gebruikt. Het tijdperk van de korte zinnetjes is overigens al aangebroken. Ze zet vaak hè achter een woord („Mooi hè?”, „morsen hè?”), en ze begint enkele woordjes aan elkaar te plakken: „Pappa kijk spin”. De beste vond ik tot nu toe deze. Sara zei: „Dat vind ik niet leuk”, en Janna repli ceerde met: „Ja, wel leuk!”. nd) De Be- eeft gis- bescher- Jam bij- protest .machts- latsende (Van onze redactie buitenland) CAIRO. Egypte is bereid ook na 26 mei met Israel en de VS te blijven onderhandelen over zelfbestuur voor de Palestijnen. Duizenden Joegoslaven hebber] in de n/ gestaan om de laatste eer te bewi/zen aan de zondag overleden president Tito. Hij lag opgebaard in het parlementsgebouw. Kamer in Am- i niet in •it blijkt Kamer- JOHANNESBURG (Reuter/UPI). Niet alle Indische en gekleurde scholieren in Zuid Afrika zijn gisteren teruggegaan naar hun scholen na toezegging van de Zuidafrikaanse regering. Aleen in de streek rond Durban zijn de leerlingen weer naar school gegaan. In de streek rond Johannesburg en in de Kaapprovin cie ging de boycot zijn zeventiende dag in. Gisteren deed de regering een toezeg ging te zullen streven naar opheffing van de rassendiscriminatie in het onderwijs, maar de scholen in de Kaapprovincie, waar de meeste kleurlingen wonen, willen eerst resultaten zien voor ze naar school teruggaan. Indische scholieren in Johan nesburg eisen het aftreden van minister van Kleurlingenzaken, Marais Steyn. De ruim 700 scholieren, die tijdens beto gingen op de 29ste april waren gearres teerd, zullen niet worden vervolgd, aldus de officier van justitie in Transvaal. De laatste keer dat ik over de actieve woordenschat van mijn dochtertje Janna schreef, was ze één jaar en acht en een halve maand. Ze gebruikte toen, uit eigen beweging, 134 verschillende woorden. Tot ze twee wordt, zal ik de vermeerdering van haar woordenschat blijven volgen. Toen ze één jaar en tien maanden was (op 1 mei) had ze aan die 134 woorden nog de volgende toegevoegd: Bart, blauw, bord, bijten. Dansen, draaien, drinken, duwen’. Fris, fontein. Glas, goededag, gooien. Halen, huis. Kaart, kant, kapot, kauwen, keuken, kie zen, kip, klaar?, klimmen, klomp, knap, knippen, knoeien, knop, kom mee!, kont, kort!, kriebelen, kruk. Lezen, lief. Mug. Neuspeut? Pam. Roeren, ruiken, rijjen. Schoen, sla, snoep, spook, stenen, stoep, stoppen, stok, stuk. Tafel, tak, tikken. Wassen, wind, worst. IJs. Zwemmen. Voor de goede orde: dat zijn dus woor den die zij uit eigen beweging voor de juiste voorwerpen of handelingen ge bruikt, zonder ze altijd even goed uit te spreken. „Koetetag” voor „goededag” komt al heel dichtbij, maar je moet wel weten dat ze worst bedoeld als ze „horti” zegt. Maar een Engelsman zegt nog een heel wat gekker woord tegen worst en dat keuren we toch ook goed! Zo staan „fris” (is frisdrank, dus jgeen melk of roos is roosvicee) en „fontein” wel netjes onder de „F” gerangschikt, maar tegen „fris” zegt ze zoiets als „wis” en tegen „fontein” zei ze, tot .onze verrassing, „tein”, wijzend op de fontein op de Place Charles de Gaulle toen we daar onlangs met de taxi langsreden. „Kant” gebruikt ze op twee manieren. Als we op straat lopen en er komt een auto aan, roept ze gealarmeerd „kant!” en drukt zich tegen het huis of hek aan. „Aan de kant!” dus. Maar zodra ze bespeurt dat we in de richting van huis lopen, roept ze ook „kant!” en begint in de tegenoverge stelde richting te trekken. „Andere kant!” betekent dat. „Knap!” roept ze als ze op één been op een krukje gaat staan en haar a- re been optilt, en onder „tikken” verstaat ze „typen”: pappa moet weer zo nodig. En „kort!” gebruikt ze wel consequent, maar in feite verkeerd. Elke dag zat ze samen met haar oudere zusje Sara naar Sesam straat te kijken. Vaak riep Sara dan te leurgesteld „kort!”, als het alweer voorbij was en de aftiteling op het scherm ver scheen. Janna heeft dat overgenomen, al leen zegt zij het bij iedere aftiteling, ook van programma’s waar ze een uur naar heeft zitten kijken: „Kort!” een voorbehoud gemaakt. De Britse rege ring heeft laten weten, dat men pas defini tief akkoord gaat als het probleem van de Britse bijdrage aan de EG is opgelost. De Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, en het speciale EG- landbouwcomité, dat bestaat uit ambtena ren van de EG-landen, zullen zich nu gaan buigen over detailpunten waarop een aan tal lidstaten voorbehoud heeft gemaakt. Op 28 en 29 mei komen de Europese ministers van Landbouw dan opnieuw bijeen. Gehoopt wordt dat alle nog reste rende moeilijkheden tegen die tijd defini tief uit de weg zijn geruimd. De bedoeling is, dat de ministers dan het definitieve besluit over de EG-landbouwprijzen nemen. Een oud-strijder met medailles opgespeld uit beide wereldoorlogen, groet de kist van Tito. „De 26ste mei is een streefdatum”, aldus de minister „en we moeten proberen voor die tijd overeenstemming te bereiken. Sla gen we daar niet in, dan zullen de intensie ve onderhandelingen net zo lang worden voortgezet tót wel overeenstemming is be reikt”. Vooral Egypte heeft de in de ak koorden van Camp David vastgestelde datum van 26 mei altijd als een uiterste datum gezien, waarop een akkoord moest zijn bereikt over Palestijnse autonomie en was alleen bereid te blijven onderhande len wanneer voldoende vooruitgang was geboekt. Carter in Washington, dat de Europese NAVO-landen zich op verplaatsing van Amerikaanse soldaten moesten voorbe reiden, als de VS hun troepen elders nodig mochten hebben. In Bonn neemt men Luns voorts de uitspraak kwalijk, dat de Westduitse ma rine Amerika zou kunnen helpen bij de versterking van zijn potentieel in de Indis che Oceaan. „Luns heeft niet het recht zoiets te zeggen. De Westduitse marine MÜNCHEN (DPA). Het douane schandaal rond het aannemen van steek- 1 penningen door Westduitse douanebe ambten bij de Westduits-Oostenrijkse grens blijkt steeds omvangrijker. Een dag voor de eerste procesronde tegen negen personeelsleden van expeditiebedrijven voor een rechtbank in het Beierse Traun stein heeft het Openbaar Ministerie op nieuw zes arrestatiebevelen uitgevaar digd. Daarmee komt het aantal aanhou dingen op 34. Daar zijn 14 douanebeamb ten bij. Zij worden ervan beschuldigd steekpenningen te hebben aangenomen van expeditiebedrijven in ruil voor valse of blanco grensdocumenten. Israels premier Begin zei overigens nog dinsdagavond, dat de controle op de vei ligheid in de autonome Palestijnse gebie den in Israëlische handen moeten blijven. „Wie met ons een akkoord wil sluiten moet deze eis accepteren”, aldus Begin. Vanuit zee aangevoerde Israëlische commando’s hebben vannacht overigens een aanval uitgevoerd op twee Palestijnse bases in het zuiden van Libanon. Volgens Israel zijn daarbij drie Palestijnen gedood. met de Russische aanwezigheid in Afgha nistan, aldus functionarissen van het Wit te Huis De officiële woordvoerder van het Witte Huis, Jody Powell, noemde het gisteren „onbetamelijk” er over te twisten waarom Carter niet naar de begrafenis is gegaan. Prins Claus, prins Bernhard en minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken legden gisteravond kransen bij de lijkkist van Tito. Deze stond opgebaard in het parlementsgebouw. Inmiddels heeft een extreem-rechtse Kroatische organisatie in Bonn de stich ting van een eigen staat geëist. Kroatië is een provincie van Joegoslavië. Naar eigen zeggen heeft de organisatie 12.000 leden in West-Duitsland en andere landen. fabrieksaardappelen met 4,5 procent mo gelijk. Voor ons land is verder de mogelijkheid geopend om bij de uitvoering van de sui- kergarantieregeling weer een zogeheten mengprijssysteem toe te passen, waarbij de lusten en lasten over alle telers van suikerbieten wonjen omgeslagen. Sinds enkele jaren wordt in ons land het con- tractsysteem toegepast, waarbij de suike rindustrie produktiecontracten afsluit met de afzonderlijke telers. (Van onze redactie buitenland) BEIROET. De Libische minister van Buitenlandse Zaken, Achmed Al Sjohati, heeft gisteren president Carter gevraagd ervoor te zorgen dat onmiddellijk een einde wordt gemaakt aan „de belegering van de Libische ambassade in Was hington”. Als dat niet gebeurt, zo waarschuwde de minister, dan zullen de Amerikaans-Libi- sche betrekkingen ongunstig worden beïnvloed. Vier Libische diplomaten in Washing ton kregen vorige week vrijdag consigne Amerika te verlaten, omdat zij Libische ballingen in de VS naar het leven zouden staan. De diplomaten weigerden te ver trekken, waarop politieagenten bij de am bassade werden neergezet met de op dracht de Libiërs naar het vliegveld te brengen als zij naar buiten zouden komen. Na de recente moorden op twee Libiërs in Londen heeft Groot-Brittannië de Libi sche regering gewaarschuwd, dat het geen enkele vorm van terrorisme op zijn grondgebied zal dulden. ien van £urs in isbruik zerzoek :ns een imissie PvdA- ie des bij de De ver- ezet. (Van onze redactie buitenland) BONN/WASHINGTON. In Bonn is men „zeer verbaasd” over de uitlating van NAVO-secretaris-generaal Luns over het weghalen van Amerikaanse troepen uit Europa voor het geval Amerika die in het gebied van de Perzische Golf nodig mocht hebben. Uit welingeliche kring in Bonn werd gisteren gezegd, dat niemand bij de NAVO daar iets van weet. Vanuit rege ringskringen in Washington is de „weten schap” van Luns over het terugtrekken van troepen met nadruk tegengesproken. Luns zei dinsdag na een gesprek met WASHINGTON. De nieuwe Ameri kaanse minister van Buitenlandse Zaken Muskie zal volgende week donderdag in Wenen een gesprek hebben met zijn Rus sische ambtgenoot Gromiko. Beide bewindslieden zijn op die dag in de Oostenrijkse hoofdstad ter gelegen heid van het 25-jarig bestaan van het Oostenrijkse Staatsverdrag, waarbij dat land zijn onafhankelijkheid terugkreeg. Muskie kondigde zijn plan voor een gesprek met Gromiko gisteren aan op een bijeenkomst in Washington van de Ameri kaanse Senaatscommssie voor buiten landse betrekkingen. Amerikaanse func tionarissen verklaarden gisteren, dat het onderhoud in Wenen waarschijnlijk niet zal leiden tot een belangrijk diplomatiek initiatief. Het gesprek is overigens hei eerste contact op hoog niveau tussen de VS en de Sovjet-Unie sinds de inval van de Russen in Afghanistan in december vorig jaar. De bewindsman, wiens benoeming gis teren door de Senaat werd bekrachtigd, gaf onomwonden te kennen dat hij Car ters voornaamste adviseur en woordvoer der op het gebied van de buitenlandse politiek wil zijn. Volgens waarnemers hoopt hij door die uitspraak problemen te vermijden als die zijn voorganger had met Brzezinski, Carters adviseur voor Veilig heidszaken. Ten eerste kan de uitslag die zondag uit de stembus komt dienst doen als graadmeter voor de grote krachtmeting tussen Helmut Schmidt en Franz-Josef Strauss dit najaar bij de nationale ver kiezingen, en ten tweede - en dat lijkt voor de nabije toekomst van wezenlijker belang - kan die uitslag van onmiddellij ke invloed worden op de krachtsverhou dingen in de nationale politiek. Wint in Noordrijn-Westfalen namelijk de christen-democratische CDU dan zal deze partij, samen met haar Beierse zus terpartij CSU, een tweederde-meerder- heid in de Bondsraad verwerven. Dit zou betekenen, dat de Bondsregering in Bonn vleugellam wordt. Ieder wetsont werp van de socialistisch-liberale SPD- FDP-coalitie kan dan in de Bondsraad - een soort eerste Kamer waarin vertegen woordigers van de deelstaten zitting hebben - weggestemd worden door de CDU-CSU-combinatie, ook al is het ont werp eerder in de Bondsdag goedge keurd. Overigens dreigt er dit weekeinde niet alleen direct gevaar voor de positie van de regering-Schmidt ook voor zijn gro te tegenspeler Franz-Josef Strauss kan Noordrijn-Westfalen van rechtstreekse betekenis zijn, zij het in mindere mate. Een groot verlies van de CDU zou im mers meteen uitgelegd kunnen worden opereert uitsluitend in het NAVO-gebied”, zo verklaart men in Bonn. Een woordvoerder van de NAVO in Brussel heeftd de uitlatingen van Luns gisteravond proberen af te zwakken door te stellen dat Luns in Washington niet heeft gesproken over een mogelijke terug trekking van VS-troepen uit Europa. De secretaris-generaal van de NAVO, aldus de woordvoerder, heeft er op gewezen dat de VS, indien de situatie in het gebied van de Perzische Golf zich zou toespitsen, op de „militaire uitrusting” van hun strijd krachten in Europa zouden kunnen terug vallen en dat de Europese bondgenoten van de NAVO dan het ontstane gat zouden moeten opvullen. verkiezingen van dit weekeinde al ge spróken van de „plaatsvervangers-oor- log”. Net zoals in Bonn regeert in Noord rijn-Westfalen, met 17 miljoen inwoners de dichtstbevolkte Westduitse deelstaat, een SPD-FDP-coalitie. Zij kwam in 1966 al aan de regering en wees daarmee eigenlijk de weg voor de nationale poli tiek, waar drie jaar later een zelfde com binatie aan het bewind kwam. Bij de verkiezingen van 1975 in Noordrijn- Westfalen behaalde de SPD 45,1 pet, de FDP 6,7 pet én de CDU 47,1 pet. Waarne mers menen dat de christen-democraten daarmee de uiterste grens hebben be reikt. In dat geval zal zij waarschijnlijk in het parlement in Dusseldorf opnieuw tot de oppositiebanken gedoend zijn, want de SPD en FDP hebben al te ken nen gegeven dat zij de samenwerking willen voortzetten. Een verrassing mag evenwel niet worden uitgesloten. Zeker niet nu het politieke „establishment” van de bondsrepubliek zich de laatste tijd geconfronteerd ziet met de opkomst van een even belangwekkend als onge wis verschijnsel: de grünen. Halen deze milieuactivisten de kies drempel van 5 pet, dan zal dat vooral ten koste gaan van de SPD en FDP. Daarom is het niet zo verwonderlijk dat de chris ten-democraten van de CDU de stille hoop koesteren (en dat geldt ook voor de nationale bondsdagverkiezingen van ok tober) dat de Grünen hen wellicht indi rect aan de macht zullen helpen in Noordrijn-Westfalen. voorlijke i die de Terapel- illieu te k bij de :n zuive- directie dat men ering en le moei- heid van de lijsttrekkers van de SPD en FDP in deze deelstaat: respectievelijk de huidige premier in Düsseldorf Johannes Rau en zijn minister van Binnenlandse Zaken Burkhard Hirsch. In het CDU-kamp was vijf jaar gele den Heinrich Köppler lijsttrekker, en het lag in de bedoeling dat deze sympa thieke en integere christen-democraat opnieuw de CDU zou aanvoeren. Een kleine twee weken geleden overleed Köppler echter na begin mei als gevolg van een hartinfarct in het ziekenhuis te zijn opgenomen. Zijn plaats zal ingeno men worden door Kurt Biedenkopf, een man die tot nu toe in Bonn in de Bonds dag actief is geweest en doorgaat voor een vertrouweling van Strauss. Aanvan kelijk was het de opzet dat hij een soort tweede lijsttrekker zou worden, omdat de CDU-leiding Köppler, die al eerder bakzeil moest halen bij verkiezingen in Noordrijn-Westfalen, alleen weinig kans gaf op een electorale overwinning. Nu zal Biedenkopf het in zijn eentje moeten klaren. Hij zal echter wel kunnen reke nen op de steun van Strauss, en aange zien aan de andere kant Rau een per soonlijke vriend is van Schmidt, wordt in de bondsrepubliek in verband met de (Van onze redactie buitenland) BELGRADO. In de Joegoslavi sche hoofdstad Belgrado, waar talrij ke staats- en regeringsleiders bijeen zijn om de begrafenisplechtigheden voor de zondag overleden president Tito bij te wonen, zijn gisteren en vandaag veel besprekingen ge houden. De belangrijkste ontmoetingen waren die tussen de Indiase premier Indira Gandhi en de Russische president en par tijleider Brezjnjev, en tussen de Ameri kaanse vice-president Mondale en de Westduitse bondskanselier Schmidt. Ook de Chinese partijleider Hua Guofeng en de Japanse premier Ohira ontmoetten elkaar. Een woordvoerder in Bonn maakte gis teren bekend dat Schmidt vanavond een ontmoeting zal hebben met de Oostduitse partijleider Honecker. Tijdens de ontmoe ting zal voornamelijk gesproken worden over internationale vraagstukken, aldus de woordvoerder. In de Russische pers is geen enkele aandacht besteed aan de aanwezigheid van Hua Guofeng in Belgrado. Terwijl de Pravda gisteren „de talrijke delegaties” opsomde die de begrafenis vanmiddag bijwoonden, kwam daarin de afvaardi ging van China niet voor. Amerikaanse regeringsfunctionarissen hebben gisteren gezegd dat een van de redenen dat president Carter heeft beslo ten de begrafenis van Tito niet bij te wonen, is dat hij wil vermijden samen met de Russische, partijleider Brazjnjev voor het voetlicht te treden. Dit houdt verbond (Van onze redactie buitenland) Over de verkiezingen van een regionaal parlement zondag in de West duitse deelstaat Noordrijn-Westfalen ligt de schaduw van de nationale verkiezingen die in oktober van dit jaar zullen worden gehouden. als een aanwijzing, dat de potentiële CDU-stemmers in deze deelstaat, die al tijd een belangrijke gidsfiinctie heeft vervuld bij Westduitse verkiezingen, weinig gediend zijn van de rauwe Beier Strauss en dat zou zijn kansen voor oktober aanzienlijk verminderen. Zoda nig zelfs dat op zo’n moment een tussen tijdse vervanging van Strauss als natio nale kandidaat voor de CDU en CSU niet zou mogen worden uitgesloten. Zowel Schmidt als Strauss zijn goed doordrongen van het directe belang ,dat zij beiden hebben bij de deelstaatverkie zingen van Noordrijn-Westfalen, nog af gezien van het indicatieve of symboli sche effect van de uitslag van zondag. De twee toppolitici hebben persoonlijk deelgenomen aan de verkiezingscam pagne en getracht het kiezersvolk voor hun eigen persoon te winnen. Bijgevolg beheersten de thema’s van de nationale politiek de campagne, hetgeen de SPD zeker niet onwelgevallig was aangezien zij van het begin af aan doelbewust geprobeerd heeft de verkiezingen in Noordrijn-Westfalen uit de regionale sfeer te halen. De socialisten willen op zo’n manier ongetwijfeld ten volle pro fijt trekken van de landelijke popular:-, teit van Helmut Schmidt. Dit is trouwens' geen overbodige luxe, gelet op de grauw-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3