Twee spoorbruggen vernield door IRA Paus in Afrika wijst Comité definitief voor boycot Spelen r Damiate Pers I f/ Conclusie WRR-rapport: Lage straffen in Spanje na poging tot staatsgreep Ook bandenfabriek vernield Raadsels rond radioactieve Kamer kritisch Zuidmolukkers ontkennen rol In preek voor 300.000 Kenianen Uitkering voor Juliana 1,3 mln potjes Alkmaar over Joegoslaven voor Hoogovens Politie vindt nog 3 lijken in ambassade in Suriname Televizierring voor Martine Bijl (Van onze RTV-redactie) Politie ontkent met klem abortus af gebruik braakgas Van den Bergh: ontspanning komt niet in gevaar „Problemen voor Indonesië blijven ernstig van aard” „Werkloosheid kan meevallen” I 61 Umuider Courant ber ft Mensenrechten in S.-Unie niet verbeterd fï Bk JI 53 4 8 M E I 19 80 D< BINNEN- EN BUITENLAND DONDERDAG Nai (V IJ Een wet is ir ling stric gek, den oon aam (Van onze redactie binnenland) ROERMOND. De rege ring moet veel meer maatrege len nemen om de industrie in ons land te versterken. Daar bij moet zij zich concentreren op gezonde bedrijven met goe de toekomstmogelijkheden. Steun richten op gezonde bedrijven Ah DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije. 155,00 l Voor het begin van de conferentie be toogden demonstranten tegen het bewind van president Soeharto. Het CDA-Kamer- lid Gualtherie van Weezel heeft minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken gevraagd navraag te doen over de moge lijke executie van leden van de Fretilin- beweging op Oost-Timor. De betrokkenen zouden volgens Amnes ty International zijn geëxecuteerd nadat hun eerst een amnestieregeling door de Indonesische regering was aangeboden. Kenia, dat vandaag vanwege het pause lijk bezoek een extra vrije dag kent, heeft een der hoogste geboortecijfers ter we reld. De paus sprak over de betekenis van het katholieke gezin. Hij beklemtoonde het standpunt van de kerk, dat het mense lijke leven van zijn eerste begin af be scherming verdient. De woorden van de paus hebben bijzondere betekenis in een land, waar in de laatste tien jaar de bevol king met de helft is toegenomen. Ruim de helft van de bevolking bestaat uit kin deren. standpunt van de rooms katholieke kerk ten aanzien van de abortus. De raad wil de‘ verstarring op de ar beidsmarkt doorbreken, meer aandacht voor onderzoek en ontwikkeling, en een betere structuur van de verschillende sec toren in het bedrijfsleven. In het WRR-rapport wordt uitgegaan van een economische groei van 2,5 tot 3 procent gemiddeld tot 1985. Per jaar zal Het rapport komt volgende maand uit. WRR-voorzitter Quené onthulde vanmid dag op een congres van het Nederlands Christelijke Werkgeversverbond (NCW) in Roermond bovengenoemde conclusie van de WRR. het aantal mensen dat ten laste van de collectieve sector (overheidsuitgaven en sociale uitkeringen) komt met 2,4 procent stijgen, aldus de WRR-voorzitter, die zich afvroeg of een dergelijke verdere verzwa ring van de lasten van de overheid wel mogelijk is. Volgens Quené is verdere uitbouw van de kwartaire sector (welzijn, gezondheidszorg en dergelijke) goeddeels geblokkeerd. De WRR-voorzitter waarschuwde, dat sinds het begin van de jaren zeventig in ons land de industriële werkgelegenheid sterk is gedaald. Hij sprak in dit verband van de-industrialisatie, die moet worden tegengegaan. De bruggen maken deel uit van de be langrijke spoorwegverbinding tussen Bel fast en de Ierse hoofdstad Dublin. De bandenfabriek staat in Derry, terwijl de moord op een lid van een Ulster Defence Regiment in Castlefinn vlakbij de grens met Ierland plaatsvond. Bij een ander incident werd de militan- teprotestantse leider dominee Ian Paisley aangehouden. Hij protesteerde in Armagh tegen de aanwezigheid van de Ierse pre mier Haughey bij de intronisatie van de nieuwe Anglicaanse primaat voor geheel Ierland Tejero en Saenz waren de leiders van de zogenaamde operatie Galaxia, die de be doeling had koning Juan Carlos vlak voor, zijn vertrek naar Mexico te ontvoeren en premier Suarez met enige ministers te gijzelen. MADRID. Twee hoge militairen met extreem rechtse sympathieën hebben gis teren met champagne hun veroordeling gevierd voor een poging tot een staats greep. Een krijgsraad in Madrid veroor deelde kolonel Atonio Tejero tot zeven maanden gevangenisstraf en kapitein Ri cardo Saenz tot zes maanden. Beiden kre gen aftrek van voorarrest. Aangezien zij al dertien maanden in voorarrest hebben gezeten, werden zij onmiddellijk op vrije voeten gesteld. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E Koning Bin van h ge 22 ben teven in Be de ou verlie bronr Vol ders aktie pomp stellir voor IJV houdi Bevei geget benzi A ming aan een sportmanifestatie, voorbe reid met een arrestatiegolf (het „schoon maken” van de Russische hoofdstad door middel van het arresteren van dissiden ten) niet verantwoord moet worden ge acht”). In Moskou heeft lord Killanin, voorzit ter van het Internationale Olympische Co mité (IOC), gisteren een onderhoud gehad met premier Brezjnjev van de Sovjet unie. Brezjnev en Killanin hebben vol gens het Russische persbureau TASS hun meningen uitgewisseld over de problemen die zijn gerezen in de internationale sport wereld over deelneming aan de Spelen dit jaar. (Van onze redactie binnenland) ALKMAAR De herkomst van door een bouwvakker gevonden loden potjes, waarin ra dioactief jodium 131 en chromium 151 moet hebben gezeten, vormt nog steeds een raadsel voor de Alkmaarse politie. De potjes werden gevonden in een container op een bouwterrein in de nieuwbouwwijk Huiswaard. Volgens de door de politie gewaarschuwde stralingscontro- ledienst van het Energieonderzoekcentrum-Ne derland in Petten heeft er materiaal in de potjes gezeten dat volgens het opschrift van 1976 tot 1978 radioactief was. Een maand na die tijd zou het, volgens de mensen van de Stralingscontro- ledienst, niet meer actief zijn en was ieder stralingsgevaar geweken. De bouwvakker, die bij zijn vondst de busjes heeft aangeraakt, en enkele van zijn collega’s konden zich in Petten laten onderzoeken op eventuele gevolgen, maar hebben dit niet ge daan De Alkmaarse politie kon vanmorgen nog niet zeggen hoever het onderzoek naar de her komst van de potjes is gevorderd. Aanvankelijk werd gedacht dat ze mogelijk uit het Medisch Centrum Alkmaar kwamen, waar vorig jaar onzorgvuldig met radioactief afval werd omge sprongen. Eet waai ten, aan i tocht De n chart lijks (Onts ten). Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De drie grootste partij en in de Tweede Kamer gaan niet zonder meer akkoord met het voorstel van minis ter Albeda van Sociale Zaken Hoogovens toestemming te geven tot het inhuren van 50 Joegoslaven. Het staalbedrijf heeft de wens te kennen gegeven 500 Joegoslaven aan te trekken omdat in Nederland geen mankracht meer te krijgen zou zijn. PvdA-woordvoerder Van de Doef is ge heel tegen de toestemming. Hij gelooft dat de werving niet zorgvuldig is gebeurd. Dat laatste veronderstelt ook het CDA-Ka- merlid Steef Weijers. Zijn opvatting is ontstaan na een contact met een geweste lijk arbeidsbureau buiten de Randstad. De WD merkte bij monde van het Kamerlid Nijpels op dat de wet buiten landse werknemers uitdrukkelijk het aan trekken van buitenlanders verbiedt, uit zonderingen daargelaten. De WD vindt het aantal van 50 aan de hoge kant. De Kamercommissie voor sociale zaken overlegt vandaag met de minister over een notitie die onder meer verruiming van het begrip passende arbeid introduceert. Het Verbond van Nederlandse Onderne mingen (VNO) heeft deze notitie inmid dels een aarzelend begin van de aanpak van knelpunten op de arbeidsmarkt ge noemd. Tijdens het overleg zal ook de problematiek van Hoogovens ter sprake komen. De socialist Albers zal tijdens de mei- zitting van het Europees parlement aan de Europese Commissie vragen stellen over de situatie bij Hoogovens. Hij vindt het een wonderlijke zaak dat dit bedrijf de produktie niet kan verhogen terwijl bin nen de EG tienduizenden staalarbeiders werkeloos zijn of door afvloeiingsmaatre- gelen dreigen te worden getroffen. DEN HAAG (ANP). Prinses Juliana zal vanaf 1 mei 1980 een jaarlijkse uitkering van 1.325.000 gulden ontvangen. Voor prins Bernhard is een jaarlijkse uitkering bepaald van 780.000 gulden. Deze bedragen zijn opgenomen in het vandaag ingediende wetsontwerp tot aan vulling van de wet financieel statuut van het Koninklijk Huis tot regeling van de uitkeringen van prinses Juliana en haar echtgenoot. De wetswijziging is het gevolg van de troonsafstand van koningin Juliana. De consequenties van deze verwach te ontwikkelingen zijn volgens De Ga lan, dat het aantal uitkeringstrekkers, inclusief zieken en bejaarden, met twee procent per jaar zal toenemen, dat de besteedbare loonsom zeker niet zal kunnen stijgen en dat er eerder een beperking van de netto-koopkracht van de loontrekkers moet worden gere aliseerd. „Het is het katholieke gezin, dat op de eenvoudigste en diepste wijze de waardig heid en de waarde van het menselijke leven van het begin der bevruchting af bevordert. Gehuwden moeten uit alle kracht streven naar het behpud van hun eenheid en hun gezinsgemeenschap op bouwen door hun liefdesgetuigenis en door de opvoeding van nieuwe generaties van mannen en vrouwen. Door hun le venslange volharding in levengevende liefde tonen zij de onverbrekelijke en hei lige band van het sacramentele huwelijk". In een rede voor diplomaten in Nairobi had de paus eerder zijn vreugde uitge sproken over het einde van het koloniale tijdperk in Afrika. „De volkeren van Afri ka hebben - zij het met enkele pijnlijke uitzonderingen - hun volle politieke ver antwoordelijkheid voor hun eigen toe komst aanvaard en ik begroet hier in het bijzonder de kortgeleden verworven onaf hankelijkheid van Zimbabwe”. Tijdens zijn preek voor de menigte op het Plein der Onafhankelijkheid bena drukte de paus zijn standpunt, dat pries ters zich verre moeten houden van de politiek, maar dat dit juist wel het werk terrein van de leken is. De zending der kerk is van religieuze aard en niet econo misch of politiek”, aldus de paus, die stelde dat het de plicht is van leken om zich te interesseren voor deze aangelegen heden en de wereld te doordringen van de geest van het evangelie. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het Comité Olympische Spelen en Mensenrechten heeft definitief het standpunt ingenomen dat de Spelen in Moskou deze zomer moeten worden geboycot. Dit staat in het rapport Plaats en toe komst van de Nederlandse industrie van de Wetenschappelijke Raad voor het Re geringsbeleid (WRR). een adviesorgaan van de regering. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. Scotland Yard heeft giste ren nog drie lijken gevonden in de ver woeste Iraanse ambassade in Londen, die maandag werd bestormd door een specia le eenheid van het Britse leger. Het doden tal van de gijzeling in de ambassade is hiermee op zeven gekomen. Onder de doden zijn vijf leden van het commando, dat de gijzeling uitvoerde en twee gegijzelden. Het enige lid van bezet ters dat de bestorming van het gebouw overleefde, zal formeel beschuldigd wor den van moord. Twee van de 24 gijzelaars die zijn bevrijd, liggen nog in het zieken huis. Van een van hen is de gezondheids toestand „zorgwekkend”. Bij politieke aanslagen in Rome en Mi laan zijn gisteren onder meer een direc teur van een arbeidsbureau en een jour nalist gewond. In Rome werd de directeur door zijn benen geschoten toen hij op weg was naar zijn werk. In Milaan werd de journalist Passalaqua op soortgelijke wij ze gewond. Hij heeft in zijn krant Republi- ca regelmatig over politiek geweld in Ita lië geschreven. Voor de aanslag op de directeur hebben de Rode Brigades de verantwoordelijk heid opgeëist, voor de tweede de linkse beweging van de 28ste maart. In de Parijse studentenwijk is gisteroch tend een bomaanslag gepleegd op het ge bouw van de vereniging van Noordafri- kaanse mohammedaanse studenten. Er was alleen materiële schade. Een uiterst rechtse organisatie liet weten voor de aan slag verantwoordelijk te zijn. De groepering Karei Martel (een franki- sche leider uit de achtste eeuw die de invasie van de moren in Frankrijk tot staan bracht, red.) wordt verantwoorde lijk geacht voor een reeks aanslagen op arabische doelen in de afgelopen jaren. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Woordvoerders van de Zuidmolukse 20-meigroep hebben giste ren verklaard, dat deze groepering niets te maken heeft met de mislukte coup vorige week in Suriname. „Als er al Zuidmoluk kers betrokken zijn bij die gebeurtenis, dan behoren ze zeer zeker niet tot de 20- mei-groep", zo wordt gezegd. Volgens woordvoerders van de groep is sprake van „aantijgingen döor krachten die onze beweging in haar activiteiten willen ondermijnen”, waarbij met name wordt gedacht aan de Indonesische am bassade in Den Haag. De autoriteiten van Frans Guyana heb ben gisteren verklaard, dat geen enkele groep, gewapend of ongewapend, door Frans Guyana naar Suriname is getrok ken. Eerder werd uit Suriname gemeld, dat de Ermeloër Ormskerk bij zijn mis lukte coup vanuit Frans Guyana was bin nengedrongen in Suriname. Hij zou de beschikking hebben gehad over een huur lingenleger. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur In zijn preek bevestigde de paus op nieuw en met nadruk het afwijzende HILVERSUM. Martine Bijl zal in september de Gouden Televisierring krij gen uitgereikt. De lezers en lezeressen van het programmablad Televizier kenden haar de onderscheiding toe als beste tele visiepersoonlijkheid. Op de tweede plaats komt Kick Stockhuizen, terwijl het pro gramma Telebingo een derde plaats in de enquête veroverde. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De Amsterdamse politie heeft gisteren tegengesproken dat bij de onlus ten op 30 april in de hoofdstad traangas met braakgas zou zijn gebruikt, zoals van verschil lende kanten is beweerd. Het was uitsluitend traangas, zij het in een andere samenstelling dan tot dusver is gebruikt, aldus de politie. Toen de Amsterdamse voorraad (voor een heel jaar bedoeld) op raakte, werd een nieuwe lading traangasgranaten aangevoerd vanuit het centraal magazijn in Apeldoorn. Dit gas was van een nieuwe samenstelling, „veiliger, maar even effectief’ volgens de politie. Het zal in het vervolg overal in Nederland worden gebruikt, indien nodig. Volgens de Amsterdamse politie hebben veel boeren uit het land grote hoeveelheden gier aangeboden, te gebruiken door de rondspuiten de waterkanonnen. „Ik geloof toch niet dat we daarvan gebruik zullen maken”, aldus W. Berndsen. chef van de Amsterdamse Mobiele Eenheid. In januari achtte een minderheid van de leden deze beslissing nog wat te vroeg. Men wilde de ontwikkelingen ten aanzien van de mensenrechten in de Sovjet-Unie nog even afwachten. „Tot onze spijt”, al dus een verklaring van het comité, „moe ten wij vaststellen dat op het punt van de mensenrechten van enigerlei verbetering geen sprake is. Het tegendeel is het geval. De arrestatiegolf is onverminderd doorge gaan”. Het comité is het niet eens met landen die alleen op grond van de inval van Russische troepen in Afghanistan overgaan tot een boycot van de Spelen. Voor het comité geldt vooral dat „deelne- AMSTERDAM (ANP). Ondanks de sterk gestegen exportinkomsten van Indo nesië blijven de ontwikkelingsproblemen van dit land ernstig, om niet te zeggen kritiek. Dit zei minister De Koning van Ontwikkelingssamenwerking in een toe spraak waarmee hij gistermorgen in Am sterdam een conferentie van de intergou vernementele groep inzake Indonesië (IG- GI) heeft geopend. In deze groep werken de landen en internationale instellingen samen die hulp verlenen aan Indonesië. Tijdens de confe rentie worden de behoeften aan internati onale hulp voor het nieuwe begrotings jaar bekeken. Dat loopt van 1 april 1980 tot 1 april 1981. De problemen van Indonesië, aldus de minister, betreffen het scheppen van werkgelegenheid voor de snel in aantal toenemende bevolking en het versterken van de economie voor zover deze buiten de goed lopende olie-industrie ligt. Men moet niet vergeten dat Indonesië nog steeds een van -de armste landen van de wereld is, aldus de minister. Paus Johannes Paulus II beziet lachend de capriolen van een Keniase dansgroep tijdens de afscheidsceremonie op het vliegveld van Nairobi aan het einde van het tweedaagse bezoek van de paus. (Van onze redactie buitenland) BELFASTROME. Leden van het verboden Ierse republikeinse leger (IRA) hebben gisteren in Noord-Ierland twee spoorbruggen opgeblazen, een bandenfabriek verwoest en een lid van een paramilitaire groepering neerge schoten. Daarbij tekende hij aan, dat het niet is uitgesloten, dat de groei van de parti cipatie van de gehuwde vrouwen wat lager uitvalt, dat er enige emigratie van - ook buitenlandse - arbeiders zal op treden en dat een verdere beperking van het arbeidsaanbod zal worden ver oorzaakt door grotere toeneming van deeltijdarbeid en overige arbeidstijd verkortingen. (Van onze redactie buitenland) NAIROBI. Voor een massa van 300.000 mensen op het Plein der Onafhankelijkheid in de Keniase hoofdstad Nairobi, heeft paus Johannes Paulus II gisteren de mis opgedragen. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het PvdA-Tweede-Ka- merlid Harry van den Bergh denkt niet dat het Sjtsjaransky-tribunaal, dat maan dag en dinsdag in Amsterdam wordt ge houden, de internationale spanningen zal verhogen. Van den Bergh verklaarde dit gisteren op een persconferentie in Den Haag. De Russische persbureaus Novosti en TASS hebben Van den Bergh en andere bij het tribunaal betrokken PvdA-parle- mentariërs, oorlogshitsers genoemd. Dinsdag heeft Van den Bergh, voorzit ter van de organiserende stichting, een gesprek gehad met de Russische ambas sadeur in ons land, Vassili Tolstikov. Tijdens het bezoek is de ambassadeur onder meer gevraagd te bemiddelen om een bezoek van mevrouw Sjtsjaransky aan haar echtgenoot mogelijk te maken. Qe dissident verblijft in een gevangen kamp. Zijn gezondheidstoestand schijnt heel slecht te zijn. i i (Van onze redactie binnenland) GRONINGEN. De veronderstelde forse groei van de werkloosheid in de jaren '80 zou geweldig kunnen meeval len. Oorzaken zijn de invoering en ge bruikmaking van VUT-regelingen, een aanzienlijke stijging van het ziektever zuim, vooral doordat het aantal vrou wen in de beroepsbevolking, die een relatief hoog verzuimpercentage ken nen, zal stijgen en een groei van de „opvangmechanismen” als verlengde onderwijsdeelneming, bijstand en soci ale werkplaatsen. Deze opvatting verkondigde prof. dr. C. de Galan op het jaarlijkse congres van de Nederlandse Vereniging voor Personeelsbeleid (NVP) gisteren in het Groninger Martinihal-centrum. Bovendien sprak hij de verwachting uit, dat de kwaliteit van de arbeid zal toenemen, in die zin dat het opleidings peil zal toenemen. Me verbi van bond de ti krijg naar het werk het 1 derzt werk werk arbei dwin liteit de a dient mens ting mijdi het geva; op di Da elude pecte het v Dit ploeg titatii voort tieve derze perse inger BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023'c 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4