Weinig werknemers gezond met pensioen dagje uit per salonboot Invaliden u >r dn Historische modellen bij autobusshow in IJmuiden rs ^Ikwispd- PT door 1 r ‘n in ing kort ijmondniöjws w 1 int Met Scotty kan je voor de dag komen 4 5 r DONDERDAG 8 MET güf Opening speelzaal Nauwelijks goedkope benzine in Umond Onderzoek Aandoeningen Buurthuis De Brulboei organiseert zomerkamp I ?l na inwendige verbouwing Igg-g pw ,s |M i» 1 98C UMOND «1 i *- y I 1 1 - (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN/AMTERDAM. Een werkgroep, bestaande uit wetenschappelijke onderzoekers, is in samenwerking met een afde- lingskadergroep van de indu striebond FNV tot de conclusie gekomen dat een uitgebreid on derzoek noodzakelijk is naar de oorzaken van het toenemende aantal WAO-ers bij Hoogovens. Wfe 11 Onderzoek naar werkklimaat bij Hoogovens noodzakelijk de en straat (telefoon 02510-32549). end Et 155,00 De T-Ford uit 1921 van de Gelderse Tramweg Maatschappij die momenteel te zien is m het museum e leger in, een leergp- Alvorens de juiste maatregelen kunnen Met het rapport van de wetenschaps- van de de be ak voor eren en sters te en Mi- i direc- ;n jour- irecteur op weg /erd de jke wij- tepubli- 1 in Ita- hebben irdelijk- linkse franki- die de rijk tot voorde- gen op aren. iana zal itkering Voor tkering in het tot aan- rut van van de »n haar van de a. 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 uur uur Een groep van 260 Velsense invaliden, waaronder vijfenveertig rolstoelpatiën- ten, scheepte zich woensdagochtend in aan de IJmuidense Loswal voor een vaar tocht naar Amsterdam en de Zaanstreek. De radarsalonboot Kapitein Kok was ge charterd voor deze uitgaansdag een jaar lijks initiatief van de Stichting Ó.I.G. (Ontspanning Invaliden en Gehandicap ten). Dankzij financiële steun uit de be- IJMUIDEN. Buurthuis De Brul boei organiseert dit jaar een aantal kampen naar de Uiterton aan De Mooie Nel in Spaarndam. dienstverband leeftijd behalen. De werkgroep bestaande uit onder meer medische en chemische deskundigen be oogde met de samenstelling van het rap port een koppeling te maken tussen het grote aantal WAO-ers dat vroegtijdig het dienstverband verlaat en de arbeidsom standigheden in het bedrijf. Volgens de samenstellers van het rap port en de industriebond dienen de oorza ken van het grote aantal afkeuringen aan gepakt te worden met afdoende structure le maatregelen, die de arbeidsomstandig heden langdurig verbeteren. KWISPELdoor schrijft over honden die in het Kerbertasiel aan de Heeren- duinweg 8 op een nieuwe eigenaar zitten te wachten. Behalve op woens dag en zon- en feestdagen is het asiel dagelijks geopend van 9 tot 12 en van 3 tot 6 uur. *s Zaterdags van 9 tot 1 uur. ren met ben gis- □rdeling i staats- veroor- t zeven tein Ri- ien kre- ;zien zij hebben op vrije NAAM: Scotty LEEFTIJD: 2 jaar RAS: Schotse Collie SOORT: man PRIJS: 80 gulden INLICHTINGEN: 02550-15744 straat, Lange Nieuwstraat en het Markt plein. Op het Marktplein is een materieel- show, geven de ADV-leden voorlichting en zijn de bussen te bezichtigen. De in 1963 opgerichte ADV heeft ruim 800 leden. De vereniging heeft de beschik king over een archief, dat duizenden fo to’s telt. Verder kent de vereniging een fotodienst, een bibliotheek, een knipsel- dienst, een afdeling plaatsbewijzen en een zogenoemde burgerlijke stand van auto bussen. De intocht in IJmuiden wordt muzikaal begeleid door de drumband Damiate uit Haarlem. xS.4. jgfe,- aft. worden getroffen zal volgens de werk groep een diepgaand en uitgebreid onder zoek naar de oorzaken en achtergronden van het grote aantal WAO-ers noodzake lijk zijn. Hierbij kan dankbaar gebruik gemaakt worden van eerder verschenen rapporten en de veelvuldige gegevens waarover de medische dienst van het be drijf beschikt. Deze worden volgens de werkgroep van de wetenschapswikel thans niet prijsgegeven. volking, onder meer via kledingakties, kon de boottocht van woensdag worden gehouden. De deelnemers varieerden in leeftijd van zestien tot tweeënnegentig jaar. Met drie eigen bussen en een bus van Helio- mare in Wijk aan Zee werd het reisgezel schap tegen het tijdstip van vertrek om negen uur naar de Loswal vervoerd. Veertig O.I.G.-medewerkers maakten als ïteroch- het ge- ordafri- :en. Er uiterst de aan- Afvalhout welkom. Aanbod van af valhout is welkom voor het huttendorp tussen 5 en 12 juli te houden aan het IJmuidense Rokerspad. Initiatiefnemer zijn de buurtcentra De Brulboei, Zeewijk en De Planeet. Hiervoor contact opnemen via het telefoonnummer 02550-10652. Een deel van de werkvloer bij Hoogovens. Volgens wetenschappelijke onderzoekers kunnen lichamelijke belasting, psychische druk, hitte en tocht als oorzaken aangewezen worden voor de vele werknemers die als WAO-ers het bedrijf vroegtijdig verlaten. Vrijwilligers gevraagd. De geza menlijke Heemskerkse buurthuizen zoe ken vrijwilligers voor de „Spel-Doe-Dag Heemskerk” op 25 juli te houden in de Dr. I Prinsenhal. Contactadres voor aanmel- ding is „De Zandkraai” aan de Handel- IJMUIDEN. Zaterdag wordt ’s mid dags omstreeks twee uur de intocht ver wacht van ruim dertig autobussen die in het kader van de Internationale Autobus Show ’80 naar IJmuiden komen. De show staat onder auspiciën van de Autobus Documentatie Vereniging (ADV) en wordt verzorgd in samenwerking met de NZH. Tijdens de show zullen zowel histori sche autobussen zoals de T-Ford van de Gelderse Tramweg Maatschappij uit 1921, als modellen uit latere jaren te zien zijn. De autobussen rijden langs de Minister Van Houtenlaan. Stationsweg, De Noo- begeleider de tocht mee. Gevaren werd via het Amsterdamse havengebied en het IJ naar de Zaan. Een accordeonist was mee aan boord en zorgde al gauw voor een ontspannen sfeertje met meezingers, veelal uit de oude doos. Bij terugkomst in IJmuiden rond vier uur ’s middags zorgde de IJmuider Har monie voor de vrolijke noot met een mini- rettenshow op de kade. winkel wordt volgens FNV-kaderlid A. Yzelendoorn de resultaten van het rap port van de bedrijfsgeneeskundige dienst in twijfel getrokken. De Amsterdamse on derzoekers rapporteren met name een groot aantal WAO-ers onder oudere werk nemers die voornamelijk vanwege psychi sche afwijkingen en aandoeningen aan bewegingsorganen werden afgekeurd. Deze arbeidsongeschikten zijn in meer derheid afkomstig van de produktieve sectoren van het bedrijf. laar een ruilbeurs in het Alleenstaanden centrum aan de Wijkerstraatweg in Vel- sen-Noord. De toegangsprijs is 1,25 gulden. Het pand, eigendom van de gemeente Beverwijk, werd eerder deze maand voor zien van een noodzakelijke keukeninrich- ting en een reeks kindertoiletjes. Het „Spel- en Opvoedhuis” houdt al sinds ok tober 1979 discussiebijeenkomsten over in hoofdzaak opvoedkundige thema’s en doet verder aan cursuswerk. Scotty lijkt nog in de ban van bevrij dingsdag, helemaal door het dolle heen en met het meeste vertrouwen in zijn begeleider dolt hij om KWISPELdoor heen. Het asielverblijf schijnt geen na delige invloed op deze langharige vier voeter te hebben. Meteen is hij de beste maatjes en vooral als KWIS even aan zet voor een stoeipartij wijkt Scotty niet van zijn zijde en steekt zijn jolige bui niet onder stoelen of banken. Ook de fotograaf moet het ontgelden, want als deze neerknielt voor het vereeuwi gen van Scotty, ziet deze dit gelijk als een uitnodiging voor een ravotpartij. Scotty is nauwelijks rustig te krijgen. De door televisieuitzendingen alom bekende „Lassie”-hond werd in de 18e eeuw als schaapherdershond gebruikt, maar later is gebleken dat hij ook geschikt is als politie-, waak- en jach thond. En dan natuurlijk niet op de laatste plaats als tentoonstellingshond. Met zijn driekleurige lange vacht, roestbruin, wit met zwarte omlijning van hoofd en oren, is het wel degelijk een hond die „toont”. Met de spitse snuit in de wind laat Scotty zich het uitje best welgevallen. De oren af en toe gespitst als zijn aandacht ver scherpt. (Van onze verslaggever) UMOND. Slechts vier benzinepomp- houders in de IJmondgemeenten Velsen, Beverwijk en Heemskerk hebben gehoor gegeven aan de oproep van de BOVAG de benzineprijs niet te verhogen. Met een rapport dat de werkgroep, die verbonden is aan de wetenschapswinkel van de Amsterdamse universiteit, wil de bond met de directie van Hoogovens rond de tafel gaan zitten om toestemming te krijgen voor een uitgebreid onderzoek naar de oorzaken en achtergronden van het arbeidsongeschikt raken van veel werknemers in de produktiesector van het bedrijf. In het rapport stellen de on derzoekers dat de grote invloed van het werk en met name de invloed van zwaar werk in het algemeen op de toename van arbeidsongeschiktheid tot maatregelen dwingt. Als resultaat hiervan zou de kwa liteit van het werkklimaat op verschillen de afdelingen van Hoogovens verbeterd dienen te worden. Hierbij denken de sa menstellers van het rapport aan verlich ting van zware lichamelijke belasting, ver mijden van een slechte werkhouding en het terugdringen van trillingen, lawaai, gevaarlijke stoffen, hitte, tocht en vocht op de werkvloer. Daarnaast wordt in het rapport gecon cludeerd dat ook de meer inmateriële as pecten en de psycho-sociale belasting van het werk aandacht verdienen. Dit in verband met de gevolgen van de ploegendienst en de kwalitatieve en kwan titatieve onderbezetting in relatie met de voortdurende aanmoediging tot produk- tieverhoging. Bovendien signaleren de on- derzoekes van de werkgroep angst bij het personeel voor reorganisaties en afvloei ingen. Binnen afzienbare tijd zullen ook twee van hen de prijs aanpassen zoals de overi ge 22 benaderde BOVAG-leden reeds heb ben gedaan. Eén benzinepomphouder tevens eigenaar van een garagebedrijf in Beverwijk verklaarde dat hij bereid is de oude benzineprijs te handhaven en het verlies te dekken uit andere inkomsten bronnen. Volgens de meeste benzinepomphou- ders is de door de BOVAG afgekondigde aktie economisch niet haalbaar. Enkele Pomphouders verkeerden in de veronder stelling dat de aktie alleen bedoeld was voor de noordelijke rayons. Voor een verder onderzoek hebben de wetenschappelijke medewerkers inmid dels voorsteden gedaan bij de directie van Hoogovens. Bij eerdere contacten met bedrijfsdirec teur B. de Heer werd toestemming voor een dergelijk onderzoek afgewezen Beperkte openingstijden. De jeugdbi bliotheek Meerestein gevestigd in de Heemskerkse Van der Hulstschool, is van af 13 mei uitsluitend geopend op maandag (15.30-17.00 uur), woensdag (14.00-17.00 uur) en vrijdag (15.30-17.00 uur). Wegens geringe toeloop vervallen de openingsu ren op dinsdagmiddag. KWISPELdoor merkt al snel dat Scotty een echte „heer” is, goed gema nierd en uiterst beleefd. Op het ver zoek „zit” reageert hij onmiddellijk en geeft gelijk maar een poot. Als KWIS verbouwereerd met die poot op z’n knie naar Scotty kijkt, meent deze daaruit op te merken dat het nog niet voldoende is. Gevolg: een tweede poot op de knie van KWIS. Voor belangstel lenden voor’ Scotty geldt echter één „méér”! Hij kan er absoluut niet tegen, alleen gelaten te worden in een beperk te ruimte. Ergens wel te begrijpen voor een hond met zo’n karakter. Met smart wacht KWIS op een soort genoot, die de aandacht van Scotty zal trekken, zodat de fotograaf z’n werk kan doen,'maar tevergeefs. De enkele hond die passeert valt helemaal niet in de smaak bij Scot. Hij steekt zijn lange neus in de lucht en laat duidelijk mer ken dat het niet zijn stand is. Eenmaal weer terug bij het asiel is Scot hele maal tot rust gekomen. Erg tevreden met z’n lot loopt hij naar zijn verzorg ster en begroet haar net zo uitbundig als hij KWIS heeft verwelkomd. Ja, ook bij zijn nieuwe baas zal Scotty zich van meet af aan thuis voelen. De mini-bouvier van vorige week heeft een thuis gevonden in Beverwijk. Het watersportkamp valt in de week van 14 tot en met 18 juli. Er zijn nog plaatsen vrij in de groep van 8- tot en met 12-jarigen. Belangstellen den kunnen zich opgeven bij De Brul boei. Dinsdag 13 mei wordt voor kinde ren tussen 8 en 12 jaar een dagtocht georganiseerd naar Dolfirama in Zandvoort. Na de dolfïjnenshow wordt de terugtocht wandelend over het strand aanvaard. Woensdag 14 mei worden voor kin deren van 4 tot en met 8 jaar op het strand wedstrijden gehouden in zandkastelen bouwen. kregen de medewerkers van de weten schapswinkel geen toegang tot het bedrijf. Wel zou een onderzoek mogelijk zijn op voorwaarden van Hoogovens. Volgens de werkgroep kon de directie niet overtuigd worden van de noodzaak van een nader onderzoek. De directie verwees de weten schappers en de kadergroep van de indu striebond naar een eerder verschenen rapport van de bedrijfsgeneeskundige dienst waarin de situatie bij Hoogovens niet ontrustbarend wodt genoemd, maar zelfs gunstig afsteekt ten opzichte van landelijke gegevens. 3 w De cijfers in het rapport hebben betrek king op 20.000 werknemers waaronder 5000 administratief personeel en 15.000 werknemers in de produktiesector. Betreffende het sociale beleid van Hoogovens trekken de ondezoekers in het rapport de conclusie dat vanuit dat beleid tegenwicht geboden dient te worden aan de economische druk die veelal uitmondt in verhoging van de totale arbeidsbelas ting. Aan deze extra belasting liggen vol gens de onderzoekers enerzijds arbeidsin- tensivering en anderzijds personeelsin krimping ten grondslag. Tenslotte duidt het rapport op de plaats die onderne mingsraad, Raad van Overleg, bedrijfsle- dengroepen en ARBO-teams in de beleids bepaling dienen in te nemen. In samen spraak met deze groeperingen in het be drijf zal de bedrijfsleiding volgens de werkgroep een duidelijke verbetering van de arbeidsomstandigheden moeten be werkstellingen —r- JU'" om te voorkomen dat steeds minder werknemers in normaal pensioengerechtigde BEVERWIJK. Het pand Brink 6 in Beverwijk, pal naast de brandweerkazer ne, gaat als gemeenschappelijk onderdak dienen voor de peuterspeelzaal „Calime- ro” en het plaatselijK „Spel- en Opvoed huis”. Vrijdagavond om acht uur wordt het gebouw officieel in gebruik gesteld voor die dubbele bestemming na een in wendige opknapbeurt met veel zelfwerk zaamheid door de nieuwe huurders. Ruilbeurs. Zondag 11 mei houdt de afdeling Kennemerland van De Verzame- f

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5