1 Vreugde bij L NEC na zege op AZ’67 Puntendeling voorspelbaar Premie voor r Henk Wullems ontgoocheld Ajacieden O 4! 4 Wil HUGHES: „HET ZAT ER AL EEN TIJDJE IN, DAT WE ERUIT ZOUDEN GAAN te EN G. 1 16 MAANDAG 1 2 M E I 19 8 0 17 - Bergafwaarts Versterking H gig (Van onze sportredactie) (Van onze sportredactie) 5? na degradatie 1 'ii AD HEESBEEN aii«aasyaEV.■- -w Vertrouwen bij Haarlem in het nieuwe seizoen AZ droop af als een geslagen hond. Opnieuw faalden de Alkmaarders in een belangrijke wedstrijd. Bij AZ had intussen Roger Schouwe naar de zeer zwak spelende Pier Tol ver vangen. Maar ook deze naar Beerschot vertrekkende AZ-aanvaller kon geen pot ten breken in Nijmegen. Alleen met een schot van Spelbos had de secuur ingrij pende keeper Schellekens enige moeite. Geluk had Schellekens overigens wel, toen de matig acterende Hovenkamp een droomkans na een vrije schop volledig verprutste. De AZ-speler schoot daarbij zo slap in, dat de NEC-keeper de 'bal eenvoudig kon tegenhouden. NEC bepaalde zich na rust tot counters, waarbij Treytel alleen in de 25e minuut in de problemen kwam, na een schot van Marijnissen, die zich daarop door een blessure moest laten vervangen door Koenen. NEC, dat met zijn vertrouwde opstelling aantrad, had voor rust het beste van het spel. Daarbij kwam, dat de Nijmegenaren veel meer inzet ten toon spreidden dan de matte AZ-ploeg. Zelfs de 2-0 achterstand van Ajax bij Exelcior een sensationele score, die in het NEC-stadion werd bijge houden kon AZ niet inspireren. Al vertelde Hugo Hovenkamp later dat de AZ-spelers van deze ontwikkeling in Rot terdam niet op de hoogte waren. Na een klein half uur spelen zag NEC zijn betere, directe voetbal en enthousias me beloond. De AZ-defensie ging in de fout bij een corner van Strik, waarna Lohman met een lob NEC de leiding be- x zorgde: 1-0. Bij de kleedkamer van NEC stond trai ner Leen Looyen op dat moment nog stil na te genieten van de verdiende 1-0-tri- omf. „De jongens hebben er hard voor gewerkt. Ik ben een gelukkig mens”, al dus Looyen, die verder de hoop uitsprak dat doelman Harry Schellekens straks niet door PSV wordt gekocht. Barry Hughes keek gistermiddag ontgoocheld toe, hoe Haarlem met 5-0 van PSV verloor en mede daardoor degradeerde. De oefenmeester snapte af en toe weinig van het gebeuren op het veld en dat met name van de vele kansen, die zijn pupillen misten. Resteert nog de vraag wat voor gevolgen het gedwongen afscheid van Haarlem van de eredivisie heeft voor het aanleggen van de lichtinstallatie en de toekomstige speel dag. Praeses Henk Hut daarover: „Dat die lichtinstallatie er komt, staat nu vast. Er volgt alleen nog een afrondend gesprek met BBI, KNVB en het bestuur van Haarlem. De vraag is wanneer die installatie klaar is. Ons streven is spelen op zaterdag in de namiddag. De zaterdagavond zien wij niet zo zitten. Het kan echter nog wel even duren, voordat we daar uit zijn”. Het sterkste deel van Haarlem was het middenveld met Abe van den Ban, Mar tin Haar, Pieter Huyg, Wim Balm en Ruud Gullit, die enige tijd uit beeld is geweest door moeilijkheden op school, De wedstrijd tegen PSV bracht voor de zoveelste en laatste maal in dit seizoen de oorzaken aan het licht, waarom Haarlem moest degraderen. Hughes heeft gelijk als hij stelt, dat er tussen de zestienme- terlijnen redelijk tot goed wordt gevoet bald. Daar houdt het mee op. Verdedi gend was Haarlem niet sterk het heeft het meeste aantal tegendoelpunten aanvallend en dan met name op het punt van de afwerking zonder meer zwak. Iers verschrikt en verslagen opkijken. Op dat moment viel het doek voor mij en voor Vitesse.” MW was niet van plan om de Arn hemmers ook maar iets cadeau te doen. Het feit dat de ploeg van Leo Steegman een uur lang met slechts tien man kon spelen (Van Staveren, Roosen en Quaden vielen geblesseerd uit in de beginfase) werd gecompenseerd met een enorme inzet, met name na rust. Wullems over het spel van de tegen stander: „Mijn petje af voor die tien man van MVV. Die knapen hebben alles gegeven.” De strohalm waaraan Vitesse zich vooraf vastklampte was zelf winnen. Die opzet werd al vlug verstoord toen „Even leek er kans op behoud”, zei Wullems. „Niet meer na die goal van NAC tegen Sparta. Toen knapte er iets binnen de groep.” MW maakte han dig gebruik van die mentale tik bij de Arnhemmers, door via Marcel Adam de gelijkmaker te scoren. maar gisteren bewees in de toekomst een zeer bruikbare kracht te zijn. In de slotfase trokken Hovenkamp en Metgod mee naar voren. Het Noordhol- landse offensief leverde alleen maar en kele corners op. AZ was en bleef machte loos, zodat de circa 13.000 NEC-suppor- ters zich geen zorgen behoefden te maken en na afloop terecht uitbundig het be houd van het eredivisieschap konden vieren. Na afloop de bekende taferelen van een ploeg die strijdend ten onder ging. Vitesse-trainer Henk Wullemé schudde steeds opnieuw met zijn hoofd. „Dood ziek ben ik na vanmiddag. Wij hebben dit seizoen zoveel tegenslagen gehad en nu komt dit er nog bij. Toen op het scorebord de gelijkmaker van NAC tegen Sparta verscheen, zag i ik de spe- De gelaten stemming aan Haarlem-zijde valt te verklaren uit het feit, dat de degra datie gisteren niet als een verrassing kwam, maar al weken in de lucht heeft gehangen. Hughes dan ook: „Het zat er al een tijdje in, dat we eruit zouden gaan. Haarlem is in feite niet bij PSV gedegra deerd, maar al in een veel eerder sta dium.” De fouten in verdedigend opzicht zijn terug te voeren op het feit, dat Haarlem na het vertrek van Cees de Vries en Piet van den Berg, geen vrije verdediger heeft we ten te vinden, die èn leiding geeft aan zijn defensie èn voor opbouwende impulsen zorgt. Douglas George, die het grootste deel van het seizoen als laatste man heeft gespeeld, was zwak in zijn passing, waar door Haarlem aan het begin van een aan val al balverlies leed. Keith Masefield vol deed tot aan zijn fout tegen NAC goed als rechtsback, daarna niet meer en linker- verdediger Frank van Leen, die na zijn rentree en sterke periode kende, zakte steeds verder weg, naarmate Haarlem meer in de verdrukking kwam. EINDHOVEN. Ondanks de degradatie naar de eerste divisie, hetgeen voor de meeste clubs in het betaalde voetbal doorgaans een forse financiële en sportieve aderlating bete kent, heeft het bestuur van Haarlem veel vertrouwen in het nieuwe seizoen. Voorzitter Henk Hut: „Het is een enigszins andere ambiance, maar we hebben goede moed, dat we komend seizoen in de eerste divisie weer een rol van beteke nis kunnen spelen”. „En”, vult bestuurslid Wehnes aan, „We zijn al twee maal eerder geaegraaeera en oeiae Keren zijn we er in geslaagd in één jaar terug te keren in de eredivisie. Dat ons dat is gelukt, komt voornamelijk doordat we kans hebben gezien het elftal intact te houden”. dat ik er in zal moeten berusten dat ik een stapje terug moet doen”. Of Haarlem in financieel opzicht een stap terug zal moeten doen, is nog maar de vraag. Secretaris/penningmeester Frans Bastianen: „Dit seizoen hebben we in totaal zo’n 7000 toe schouwers minder gehad dan vier jaar geleden in de eerste divisie. Dat scheelt dus niet zo veel. Ons gemiddelde lag dit seizoen zo rond de 6400 bezoekers. Er was op meer gerekend, maar doordat de duels tegen AZ, Ajax en Feyenoord minder mensen opleverden, is dat gemiddelde iets lager uitgevallen. Daardoor is er slechts een tekort van ongeveer 30.000 a 40.000 gulden. Daar staat weer tegenover dat we een positief vermo gen hebben”. Hoewel er voor wat betreft de publieke belang stelling voor het produkt betaald voetbal een, zij het lichte, teruggang merkbaar is, is er volgens Frans Bastianen daaren tegen in de eerste divisie sprake van een toename van het aantal toeschouwers. „De eerste divisie ontwikkelt zich in dat opzicht zeer gunstig. Er is zeer duidelijk een stijging waar neembaar. Een club als DS’79 is daar een goed voorbeeld van”. In vergelijking met vier jaar geleden is er voor Haarlem nog iets in positieve zin veranderd en dat is de uitkering uit de toto-lotto. „In het verleden betekende degradatie dat er ook flink wat minder geld uit die pot werd uitgekeerd. Daar is nu mede door de activiteiten van het BBI (Budget Bewakings Instituut) verandering in gekomen”, aldus het Haarlem-be- stuurslid. (Van onze sportredactie) EINDHOVEN. Bestuur, spelers en trainer hebben de degradatie van Haarlem zeer gelaten over zich heen laten komen. Barry Hughes en de zijnen stapten gistermiddag om kwart over vier zwijgzaam en met gebogen hoofd van het veld van PSV, dat het klasseverschil in een 5-0 zege benadrukte. Er viel geen onvertogen woord in de kleedkamer, waar de spelers stilletjes voor zich uitstaarden en ieder voor zich het gegeven verwerkte, dat Haarlem zich na vier seizoenen eredivisievoetbal weer kan opmaken voor de eerste divisie. Hughes voorziet dan ook problemen in de eerste divisie als de huidige selectie geen versterking krijgt. „Ik weet wat eerstedivisie voetbal is. Ik denk, dat het met het huidige materiaal moeilijk wordt om in één jaar te promoveren. Zeker in aanvallend opzicht moeten we versterking krijgen. Ik hoop maar, dat de Engelse spits, die ik op het oog heb, gecontracteerd wordt. Ik geloof overi gens, dat het voor jonge jongens zoals Balm en Gullit nog niet zo slecht is om een jaar in de eerstedivisie te voetballen. Ze kunnen dan eindelijk eens lachen op maandag, als ze gewonnen hebben. Dat is nu niet zo vaak voorgekomen”, aldus Hughes, over wie hardnekkige geruchten gaan, dat hij de nieuwe trainer van Spar ta wordt. Het Haarlem-bestuur en Hughes zelf, die nog een contract voor één jaar heeft, spreken die berichten echter tegen. Met de woorden „mijn contract loopt gewoon door”, hield Hughes de boot gisteren af. GOVERT WISSE PSV: Van Beveren (Van der Meulen), Stevens, Van Kraay, Willy van de Kerkhof, Brandts, Poortvliet, Van der Kuijlen, Valke, René van de Kerkhof, Lubse (Smits), Koster. Haarlem: Metgod, Melgers, Verkalk, Van den Ban, Van Leen, Gullit, Huyg, Haar, Balm, Böck- ling (Lensen), Kleton (Nijdam). Ook in het nieuwe seizoen ligt het in de bedoeling met dezelfde selectiegroep door te gaan. Van slechts drie spelers loopt het contract af. Dat zijn Douglas George, Eef Melgers en Frans Reuser,-die als gevolg van moeilijkheden met trainer Barry Hughes van de clubleiding al in een eerder stadium te horen had gekregen dat hij tussentijds naar een andere club mocht uitzien. Reuser, voor wie De Graafschap interesse had, slaagde daar tot dusver niet in. Henk Hut: „Morgenavond (vanavond -red.) gaan we ons beraden of we met dezelfde mensen en hoe we verder gaan. Behalve George, Melgers en Reuser zijn er geen problemen, want de rest van de spelersgroep staat nog bij ons onder contract. Verder hebben Frank Kramer en Gerrie Kleton een clausule in hun contract staan, dat zij bij degradatie kunnen uitkijken naar een andere vereniging”. De kans, dat beide spelers dat overigens zullen doen is erg klein. Gerrie Kleton daarover: „Voor mij staat het vast, dat ik blijf. Ik ben net een b.eetje gesetteld in Amsterdam en voel er weinig voor nu weer een andere club te zoeken”. Ook Frank Kramer is min of meer dezelfde mening toege daan. „Ik denk niet dat ik naar een andere club ga uitzien. Ik maak nu voor de tweede achtereenvolgende maal een degra datie mee (eerder bij Volendam -red.), en mede gezien het teleurstellende seizoen dat ik zelf achter de rug heb, geloof ik (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Sparta-trainer Joop Brand en zijn collega van NAC, Jo Jansen, hadden het hard te verdu ren. Beiden bedienden zich van aller lei argumenten om na afloop van het in 1-1 geëindigde duel op Spangen talrijke insinuerende vragen en ver dachtmakingen te weerleggen. Brand zocht zijn toevlucht tot de overwin- ningspremie van 600 gulden, die zijn jongens heus niet zonder meer aan hun neus voorbij hadden willen laten gaan. spits ging opereren, maar nadat hij een J-- J -j er weer naast gezet ten faveure van onder andere Frank Kramer, die op één enkele uitzondering na niets van zijn bij Volen dam geëtaleerde capaciteiten heeft laten zien. Doordat Haarlem in de voorhoede veel (schot)kracht te kort kwam, heeft Hughes zijn team diverse keren van speelstijl la ten wisselen. Veel hielp het niet. Toen Hughes na de winterstop besloot om net zoals aan het begin van het seizoen met drie spitsen te gaan spelen, verging het Haarlem weer beter. Dat kwam mede, doordat hij kon beschikken over Frank van Leen, die voor de nodige impulsen zorgde en waardoor Wim Balm op het middenveld en Gerrie Kleton beter uit de verf kwamen. Haarlem kende twee goede maanden (januari en februari), doch stortte mentaal in na het verlies bij NAC. Hughes keerde terug naar een meer verdedigend sy steem, gooide zijn ploeg op verschillende plaatsen om, wat echter alleen tot resul taat had, dat het team steeds onsamen hangender ging voetballen. Meningsver schillen tussen Hughes en Martin Haar, Rob Boersma en Gerrie Kleton waren bovendien niet bevorderlijk voor de sfeer. Mentaal bleek Haarlem het op beslissende momenten af te laten weten. Jansen gooide het over een andere boeg en zei dat met een dergelijk jonge en onervaren ploeg als de zijne eenvou digweg niet viel te speculeren. „Ieder een heeft toch kunnen zien hoe kramp achtig de jongens zich over het veld voortbewogen. Dat we iets afgespro ken zouden hebben met Sparta is ge woon onzin. In het voetbal kun je niets plannen; er gebeuren altijd wel een aantal onvoorziene dingen”. Niettemin was de remise tussen Sparta en NAC een voorspelbaar re sultaat, gezien de competitiestand. Bei de partijen hadden zich eigenlijk al tevoren met die uitslag tevreden kun nen stellen. Begrijpelijkerwijze echter was de vreugde bij NAC na afloop het grootst. De feesttaferelen in de Breda se kleedkamer naar aanleiding van de definitief afgewende degradatie bena derden zelfs die van een kampioen schap. Pas in het tweede bedrijf, toen AZ de harde wind in de rug had, kwamen er meer Noordhollandse aanvalsacties. Snelheid én raffinement ontbraken ech ter. Bovendien kon Kees Kist moeilijk loskomen van zijn Nijmeegse bewakers, van wie vooral Dries Visser zich onder scheidde als een sobere, maar uiterst doeltreffende verdediger. MAASTRICHT. In' het stadion waar vier jaar geleden MW degra deerde, beleefde nu Vitesse dat dra matische moment. Het eindresultaat (2-2) in het Geusseltstadion betekende voor de Arnhemse ploeg het einde van drie jaar eredivisie. (Van onze sportredactie) NIJMEGEN. Vreugdevolle taferelen speelden zich gistermiddag af in het NEC-stadion te Nijmegen. Mede dankzij een 1-0 zege op het zwaar tegenvallende AZ’67 bleef NEC behouden voor de eredi visie. Duizenden NEC-supporters schroomden na afloop dan ook niet om hun vreugde en opluchting te laten blij ken en maakten er een soort van kampi oensfeest van. Gelaten sfeer Cees Schapendonk na een kwartier voetbal de stand op 1-0 bracht voor de Maastrichtenaren. Het betekende slechts een tijdelijke streep door de rekening van Vitesse, want nog voor het rustsignaal klonk zorgde Hans Bleyenberg aan de andere kant voor twee prima doelpunten, respectievelijk met een kopbal en een laag schot in de hoek: 1-2. (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. De spelers van Ajax hebben ieder 7500 gulden overge houden aan het kampioenschap dat gisteren in Rotterdam werd behaald. Dat bedrag was aan het begin van de competitie al met de spelersgroep overeengekomen. Zo staat ook al vast dat de spelers kunnen rekenen op een premie van 5000 gulden wanneer zij zaterdagavond ten koste van Feyen oord de KNVB-beker weten te winnen. (Meer nieuws over Ajax op pagina 3) Abe van den Ban, Chris Verkaik en Ton Nijdam (v.l.n.r.) verlaten met sombere blik het veld, nadat ze met 5-0 verloren van PSV en degradatie een feit was Op de achtergrond PSV-spelers, die afscheid van het trouwe publiek namen. Terwijl bij Sparta de vraag met be trekking tot de opvolging van interim trainer Joop Brand onbeantwoord bleef, kon aan NAC-zijde Jo Jansen geen volledig uitsluitsel geven over de verwezenlijking van de broodnodige versterkingen van het spelerspotenti- eel. De Bredase club is momenteel in onderhandeling met de PSV-er Tom Spits en de Feyenoorder André Stafleu. De zwakste plekken waren te vinden in de voorhoede. Barry Hughes kocht Frank Kramer en Terry Hendriks en leende Ger rie Kleton, maar het drietal bleek geen versterking, iets wat Hughes overigens erkent. Hoewel al snel bleek dat ze hope loos faalden, handhaafde Hughes Kleton, Kramer en Hendriks erg lang. Het verging de ploeg beter, toen Joop Böckling als Met dat laatste doelt Hughes met name spits ging opereren, maar nadat hij een op de wedstrijd tegen NAC in Breda op 23 improduktieve tijd doormaakte, werd hij februari. Haarlem had toen een redelijke --- e‘-- periode achter de rug, speelde aanval lend, maar verloor tegen NAC op een schlemielige manier toen Keith Mase field de Bredase tegenstander in de laat ste minuut op knullige wijze aan een doelpunt hielp. Vanaf dat moment is het bergafwaarts gegaan. Terwijl andere de gradatiekandidaten zich schrap zetten voor een eindsprint, bleef Haarlem pun ten verspelen, waardoor bijvoorbeeld NEC en NAC, die eerder dit seizoen nog tegen een achterstand van vijf punten hadden aangekeken, de Hughes-formatie voorbij stevenden op de ranglijst. Vorige week wist Haarlem het eredivi sieschap nog te rekken, toen Ruud Gullit zijn ploeg in de laatste minuut aan een 2-1 overwinning hielp op NEC, doch de lang verwachte degradatie werd gisteren al na één minuut en acht seconden spelen tegen PSV werkelijkheid, toen Jan Poortvliet de Eindhovenaren op 1-0 zette. Haarlem mocht daarna van het niet bijster gemoti veerde PSV aanvallen, maar doelpunten maken is nu eenmaal niet besteed aan de Haarlemse frontlinie. Terwijl de équipe van Hughes zich het vuur uit de sloffen liep om toch maar te scoren, liep het gezapig voetballende PSV rustig verder uit naar een 5-0 zege (doelpunten Valke, Stevens, Koster en Van der Kuijlen).

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 17