Na conflict leger-president SPORTIEF Internationaal rapport: Wereld zeer snel Grote winst naar kolentijdperk islamitische partij Iran ffl Aanval Cuba op patrouilleboot van Bahama’s Russische pers: gesprek met VS noodzakelijk Kunstgebit op Binnenhof Drie miljard voor Chrysler ook premier FSPORTÏF Sadat wellicht het woord is aan... 'n AANRIJDING? en Libiërs vermoord in Rome en Bonn het weer s Onvoorwaardelijke straffen geëist in rellenzaak Den Haag vraagt uitlevering van Libanese verdachte Terreurbestrijder doodgeschoten f o Pravda: strijd in Afghanistan geen eenvoudige zaak AUTOPREMIES voor betere rijders! WA 207,- 244,- 282,- van ongewensten” Castro zou zich |~ggenda pagina En verder Droog en zonnig MAANDAG 12 MEI 1980 (ADVERTENTIE) WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN N. 70ste jaargang no. 159 pagina's I, I Beurs Binnen- en buitenland Facetten Kunst Plaatselijk nieuws Radio en televisle/strips Sport17,18,19, 20,21,23, 25 Weerrapporten2 rwijk I0537 K^4- ..14 2,3 •■■■•■■■■•■■■■■■•■■■■■■■■•■■■■■•a 4 11 5,6, 7,9 13 (Van onze redactie buitenland) KAMPALA. De militaire commissie van het Nationale Bevrij- dingsfront van Oeganda (UNLF) heeft vannacht de macht overgeno men van president Godfrey Binaisa. Koos J. Versteeg: DORSMAN Assurantiën ,.r IJmuider Courant Cuba in bootjes hebben verlaten. f 15.500 (13.950 f 18.950 f 16.750 f16.750 f10.750 te f f (Van onze redactie buitenland) f 9.750 (Van onze redactie binnenland) >ond tot vraag f f f itiebe- is zeer f 14.750 f 10.950 f11.950 f 7.750 f 14.950 f 16.950 f11.950 f 22.950 f 8.950 f 7.950 f 9.950 f f f f 14.750 f 7.950 f12.500 f 7.950 f11.950 f14.950 f 12.950 f 7.950 f 14.950 f 9.750 f 12.950 f10.750 f11.500 ƒ14.950 9.950 7.950 7.950 f f 8.750 5.950 5.750 Informeer eens! presaille voor een aanval van Palestijnse guerrillastrijders in Hebron. De Israëlische regering heeft gisteren een speciale ministeriële commissie in gesteld, die zich gaat bezighouden met de kwestie van de joodse nederzettingen op de Westelijke Jordaanoever. Het ka binet verwierp gisteren twee voorstellen voor onteigening van grote stukken land op de Westoever voor de uitbreiding van joodse nederzettingen. Intussen heeft een groep Israëliërs gisteren de 44ste nederzetting in dat gebied gesticht. De Israëlische regering diet gisteren weten, het besluit van Egypte om de onderhandelingen over Palestijnse auto nomie op te schorten, zeer te betreuren. In Libanon zijn tijdens het weekeinde bij hevige gevechten tussen linkse en rechtse groeperingen zeker tien mensen om het leven gekomen. dat hij vergeefs had geprobeerd deze over te halen naar Libië terug te keren. In Bonn werd zaterdag de voormalige De Pravda lanceerde gisteren een scher pe aanval op secretaris-generaal Luns van de NAVO. De krant betitelde hem als een „ijverige militarist met een nazi-verleden, die zich naar Washington heeft gehaast om het militair-politieke blok NAVO ver sterkt in te kunnen zetten en om deelname van de bondgenoten in de door Washing ton opgevoerde bewapening te verzeke ren, teneinde de internationale spannin gen te verhogen”. MOSKOU. De Russische pers heeft gisteren, na maanden van heftige aanval len op de Amerikaanse president Carter, verklaard dat er „een openhartig en eer lijk gesprek” nodig is om de betrekkingen tussen de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten te normaliseren. De verklaring, die werd gepubliceerd door het partijblad Pravda, andere grote kranten en het persbureau TASS, kwam vijf dagen voordat de nieuwe Amerikaan se minister van Buitenlandse Zaken Mus- kie in Wenen zijn Russische collega An drei Gromiko zal ontmoeten. Het Chinese persbureau Nieuw China heeft in een commentaar de internationa le gemeenschap en in het bijzonder de bondgenoten van de Verenigde Staten, opgeroepen weerstand te bieden aan de dreiging van de Sovjet-Unie. Granma merkte naar aanleiding van een internationale conferentie in Costa Rica over het' vluchtelingenprobleem op, dat Cuba geen inmenging in zijn interne aangelegenheden zal toestaan en dat zijn emigratiedienst geen techni sche hulp nodig heeft. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond Zonnig en warm met middagtem- peratuur omstreeks 24 graden. Mini mumtemperatuur ongeveer 10 gra den. Vrij krachtige, aan de kust nu en dan krachtige zuidoostenwind. Zie verder onze bijlage „SPOR TIEF" (Van onze redactie buitenland) HAVANA/WASHINGTON. Func tionarissen van het Amerikaanse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heb ben zaterdag laten doorschemeren dat president Castro van Cuba van de uit tocht van vluchtelingen wel eens ge bruik zou kunnen maken om zich te ontdoen van „ongewensten” en aldus 250.000 mensen het land uit te zetten. Tot dan toe was van officiële Ameri kaanse zijde steeds geweigerd om ook maar bij benadering een schatting te geven van het aantal Cubanen dat in de Verenigde Staten zou kunnen wor den verwacht. All-Risk 474,- 621 ,- 781,- Coup gemeld gB (Van onze redactie buitenland) NASSAU. Cubaanse MIG-straalja- gers hebben zaterdag een patrouilleboot van de kustwacht van de Bahama’s ge bombardeerd en tot zinken gebracht. Vier opvarenden van de boot kwamen bij de aanval om het leven, verscheidene ande ren werden gewond. Dit heeft een woord voerder in Nassau, de hoofdstad van de Bahama’s, bekendgemaakt. De regering van de Bahama-eiland heeft inmiddels een verontschuldiging van Cuba geëist en vergoeding van alle schade. Het incident had plaats nadat het schip twee Cubaanse vissersboten op sleeptouw had genomen omdat deze binnen de terri toriale wateren hadden gevist, zo zei hij. De Cubaanse regering heeft dit gister avond toegegeven. De regering voegde er echter aan toe dat het bombardement plaatsvond toen het schip een aanval deed op de vissers. De Cubaanse nieuwsdienst betitelde de aanval als een „zorgbarend incident” en deelde mee dat de piloten het vaartuig als een „piratenschip” hadden beschouwd. Volgens welingelichte bronnen zouden enkele Cubaanse MIGS en een helikopter gisteren laag over het vliegveld van Rag ged Island zijn gevlogen. De regering van de Bahama’s is in spoedvergadering bij eengekomen. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. De islamitische Republi keinse Partij (IRP) van de ayatollah Be- hesjti heeft bij de tweede ronde van de Iraanse parlementsverkiezingen de mees te zetels in de wacht gesleept. De IRP zal meer dan de helft van de in totaal 270 parlementszetels in handen krijgen, zo wordt verwacht. Toen gisteren 218 zetels waren verdeeld, stond de IRP al op 104. De opkomst bij de verkiezingen was overi gens lager dan verwacht. Zoals bekend moet het nieuwe parle ment, dat vermoedelijk begin volgende maand voor het eerst bijeenkomt, beslis sen over het lot van de gegijzelde Ameri kanen. De IRP vindt dat de gegijzelden moeten worden berecht. De Ierse diplomaat McBride heeft ver klaard, dat hij eind maart een overeen komst met president Bani-Sadr van Iran over de vrijlating van de gegijzelden „bij na rond” had, maar dat „de playboys Jordan (een medewerker van het Witte Huis, red.) en Ghotbzadeh (de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken) het pact hebben laten mislukken. Volgens het Witte Huis is McBrides uitspraak op niets gebaseerd. diplomaat Omran El Mechdawi doodge schoten. De vermoedelijke dader is gear resteerd. Het is nog niet duidelijk wat zijn motief was. Verleden week verklaarde een Libische politicus op een persconferentie in Rome dat ballingen die tegen de regering van kolonel Khadaffi werken, „geëlimineerd’, zullen worden tenzij zij naar huis terug keren. werkers van Binaisa verklaarden even wel, dat de president nog steeds aan de macht is en dat er geen poging is gedaan zijn bewind omver te werpen. Volgens deze medewerkers is er sprake van dat Binaisa en zijn ministers onder zware militaire bewaking staan, zoals de militai re commissie heeft meegedeeld. De com missie heeft overigens de stopzetting van alle transacties in buitenlandse valuta ge last om kapitaalvlucht naar het buiten land tegen te gaan. Het conflict tusen het leger en de presi dent brak uit nadat Binaisa zaterdag de Oegandese chef-staf generaal David Ojok ontsloeg. De legerleiding weigerde ak koord te gaan met dit ontslag. Gisteren bezette het leger strategische punten in de hoofdstad Kampala, zoals het radiostati on en het postkantoor. Waarnemers menen dat Binaisa met het ontslag van Ojok een slag wilde toebren gen aan de aanhangers van de in 1971 afgezette president Milton Obote. Ojok geldt als een medestander van Obote. De oud-president kondigde onlangs aan, dat hij eind deze maand na een ballingschap van bijna negen jaar in Tanzania wil terugkeren naar Oeganda om mee te doen aan de later dit jaar te houden presidents verkiezingen. Obote heeft overigens ver klaard, dat hij niets te maken heeft met de gebeurtenissen in Oeganda tijdens het weekeinde. Hij zegt niet in contact te staan met het leger. (Van onze redactie buitenland) ROME-BONN. ZowS in Rome als in Bonn is dit weekeinde een Libiër doodge schoten. In Rome werd gisteravond een man gearresteerd in verband met de moord op de Libische zakenman Moha med El Kasmi afgelopen zaterdag. Hij is een neef van het slachtoffer. De verdachte zou twee moordenaars op zijn bloedver want opmerkzaam hebben gemaakt, na- AMSTERDAM. Het Openbaar Minis terie heeft vanmorgen onvoorwaardelijke gevangenisstraffen van zes weken tot vijf maanden gevorderd tegen de eerste groep van zestien verdachten van openlijke ge weldpleging op 30 april. Officier van justi tie mr. R. J. Manschot, achtte in de snel- rechtprocedure voor de politierechter de motieven van de eerste vier verdachten, leen 20-jarige steenhouwer, twee scholie ren van 18 en 19 jaar en een 20-jarige student, allen uit Amsterdam, zeer ondui delijk. Tijdens de conferentie, die donder dag en vrijdag werd gehouden, werd een werkgroep gevormd door de Ver enigde Staten, Groot-Brittannië en Costa Rica. Deze groep zal zich beijve ren om met Cuba tot een normale emigratie-procedure te komen. DEN HAAG (ANP). Nederland heeft vandaag via het ministerie van Buiten landse Zaken aan de Verenigde Staten de uitlevering gevraagd van de Libanees Moustafa. Hij wordt verdacht van de aan slag op de zoon van de Turkse ambassa deur in Nederland, vorig jaar oktober in Den Haag. Het ministerie van Justitie had vrijdag het uitleveringsverzoek in vertaling ge reed. Het is daarna doorgegeven aan Bui tenlandse Zaken. VENETIË (AFP). Een Venetiaan, die betrokken was bij de bestrijding van het terrorisme is vanmorgen doodgeschoten, zo heeft de politie bekendgemaakt. De functionaris, Alfredo Albanese, is het 19e slachtoffer van het terrorisme in Italië sinds het begin van dit jaar. Albanese heeft verscheidene moordza ken tot een bplossing gebracht. Verleden jaar loste hij de moord bp de vice-presi dent van Petrolchimo, een van de voor- aanstaandste industriëlen van Venetië, 8.750 f 13.950 Het stoffelijk overschot van ser geant Ormskerk, die betrokken was bij een mislukte staatsgreep in Suri name, zal op korte termijn naar Ne derland worden overgebracht. De Surinaamse premier Chin a Sen heeft dat zaterdag bekendgemaakt. Zie verder pagina 3. f 12.750 f 5.750 f11.750 7.950 7.950 8.950 7.950 f 14.950 f 8.950 f 8.950 f 10.950 18.950 10.950 5.950 6.950 7.950 5.950 9.500 ƒ10.750 ƒ11.750 f 9.950 7.950 ƒ11.950 9.950 9.750 12.750 in Oeganda Dit heeft een woordvoerder van deze commissie vanmorgen meegedeeld. De commissie, die bestaat uit de militai re bevelhebbers van Oeganda, zegt het hele land onder controle te hebben. Mede- Tijdens een ledenvergadering van het Rotterdamse district west van de Vervoersbond FNV, is gisteren door een grote meerderheid besloten zich niet neer te leggen bij de loonmaat regel. De vergadering ging daarmee in tegen een besluit van de federatie- raad. Er dreigt nu opnieuw een sta king in de Rotterdamse haven. Zie verder pagina 2. WASHINGTON (UPI). De in grote financiële moeilijkheden verkerende au tomobielfabriek Chrysler krijgt de ko mende jaren staatskredietgaranties van de Amerikaanse federale overheid tot een bedrag van ruim drie miljard gulden. Mi nister van Financiën William Miller zei zaterdag, dat indien deze steun was uitge bleven, de op twee na grootste autofabri kant van de VS. deze week had moeten sluiten. Verwacht wordt, dat het bedrijf begin 1984 zichzelf weer zal kunnen be- vliraftori 300. als Datsun 75, zeer Taunus s/benz., 3x Opel lal, gas/ 0; Opel is/benz. euw 76 drs., '77 andere (Van onze redactie buitenland) CAIRO-JERUZALEM. Volgens dagbladen in Cairo zal de Egyptische premier Khalil vandaag het ontslag van zijn kabinet aanbieden en zal president Sadat het premierschap van Khalil overnemen. Deze wijziging is onderdeel van een binnenlands hervormingspro gramma, „dat Egypte moet leiden naar een nieuwe periode van welvaart in vre destijd”, zo melden de kranten. Er zou geen wijziging in de koers van de buiten landse politiek ophanden zijn. Israëlische militairen hebben gisteren drie Palestijnse leiders tegengehouden die wilden terugkeren naar de door Is rael bezette Westelijke Jordaanoever. Het drietal, de burgemeesters van He- Na vier jaar in de eredivisie te hebben gespeeld, komt Haarlem vol gend seizoen weer uit in de eerste divisie. Gistermiddag viel het doek over de equipe van Barry Hughes bij PSV, dat met 5-0 won. De degradatie, die al langer in de lucht hing, werd gelaten geaccepteerd. Vitesse is de tweede degradant. Ajax werd gisteren op moeizame wijze landskampioen. Zelf kwam het bij Excelsior tot een 2-2 gelijkspel. AZ’67, dat de Amsterdammers nog van de titel had kunnen onttronen, toonde in Nijmegen geen enkele titelaspiratie en verloor verdiend met 1-0 van NEC, dat daardoor in veilig heid kwam. FC Twente verzekerde zich door een 3-0 zege op Feyenoord als laatste van UEFA-Cup voetbal. Ajax werd in de Kuip voor de elfde keer sinds de invoering van het be taalde voetbal en de 19e keer in de geschiedenis kampioen van Neder land. Dat de glans ontbrak aan Ajax' titel benadrukte Ruud Krol: „Het is de zesde keer, dat ik dit nu meemaak. Meer het is nog nooit zo moeizaam gegaan. Het zegt bovendien genoeg over de kwaliteit in de eredivisie, dat wij met zo weinig punten kampioen zijn geworden”. DEN HAAG. De wereld moet zich snel voorbereiden op een nieuw kolentijdperk. De wereldkolenproduktie moet de komende twintig jaar tweeënhalf tot drie keer zo groot worden als nu, teneinde in de groei van de energiebehoefte te kunnen voorzien. Steenkool zal de rol moeten overnemen die aardolie de laatste tientallen jaren heeft gespeeld. Dit staat in het vandaag gepubliceerde eindrapport van een inter nationale studiegroep van deskundigen uit 16 landen. Het rapport stelt dat steenkool in een groot deel van de toekomstige energiebe hoefte kan en moet voorzien. De econo misch winbare voorraden, die vele malen groter zijn dan die van olie en gas, zijn voldoende om gedurende lange tijd aan de groeiende vraag naar energie te voldoen. De komende twintig jaar zal de beschik baarheid van aardolie afnemen, aldus de deskundigen. Door het winnen van grotere hoeveelhe den aardgas, de verdere ontwikkeling van kernenergie en zelfs door aanzienlijke energiebesparing op alle fronten kan het tekort aan energie niet worden gedekt, zo wordt gesteld. Het zal nodig zijn op zeer grote schaal steenkolen te gaan gebruiken als energiebron. De wereldsteenkoolpro- duktie moet tot 2000 stijgen van ongeveer drie miljard ton tot zes a acht miljard ton. Nu al moeten voorbereidingen worden getroffen voor het opvoeren van deze pro- duktie. Het rapport stelt dat Nederland in het nieuwe kolentijdperk door zijn ligging en grote bevolkingsdichtheid bijzondere pro blemen zal kennen, met name wat betreft de luchtverontreiniging die het gebruik van kolen met zich meebrengt. CARROSSERIE REPARATIE BEDRUP (jA.peldoorn&fZn HAARLEM TEPHENSONSTRAAT 8 23 TEL 023 244827 MOSKOU (DPA). De opstandelingen in Afghanistan blijken in staat het de eenheden van het regeringsleger moeilijk te maken en de strijd daar „is geen een voudige zaak”. Tot deze conclusie kwam zaterdag de correspondent in Afghanistan van het Russische partijblad Pravda. De opstandelingen, door hem „bandie ten” genoemd, beheersen volgens zijn woorden enige tientallen strategische punten. Zij zijn goed bewapend met wa pens uit de Verenigde Staten en China, aldus het verslag. Een aantal Russische en Tsjechoslo- waakse technische deskundigen die aan ontwikkelingsprojecten in Afghanistan werkten, zijn teruggekeerd naar hun land wegens de onveilige situatie in enkele Af ghaanse provincies. Dit heeft het Indiase persbureau PTI gemeld vanuit de hoofd stad Kaboel. De Japanse regering heeft gisteren be sloten haar ambassadestaf in Afghanistan te verkleinen uit protest tegen de voortdu rende interventie van de Russen in dat Iqnd Om geloofd te worden, moet men iets van de waarheid ver- zwiiaen. Ongeveer honderd tandprothetici demonstreerden vanmorgen op het Binnenhof in Den Haag. Zij willen dat hun beroep wordt erkend. De vaste Tweede-Kamercommissie voor de volksgezondheid, die vandaag vergadert over de tandheelkundige problemen in ons land, kreeg een reuzengebit en ruim 15.000 adhesiebetuigingen van tandprothetici uit hef hele land. Bijv. catw. 10.000 15.000 20.000 Passage 11, Zandvoort. Tel. 02507-4534 Veertien Latijnsamerikaanse en Westeuropese landen besloten tijdens het overleg hun deuren open te zetten voor 7000 Cubaanse vluchtelingen. .-«W. ■Keen» Pagina 1. Haarlem-voorzitter Henk - Hut: „Ik heb vertrouwen in de toe komst”. Pagina 2. Telstar fortuinlijk tegen FC VVV. Pagina 3. Profclubs hebben totale schuld van 35 miljoen gulden. Pagina 4. Cricketcompetitie be lt gonnen met veel draws. Pagina 5. Vorm terug bij Raas en Zoetemelk. Pagina 6. Nicols gered door Leo Naaktgeboren. Pagina 7. Pino s oppermachtig. Cuba heeft zaterdag in de officiële partijkrant Granma meegedeeld dat bron en Halhoel en een moslimrechter van Hebron, was vqrige week door Is rael gedeporteerd naar Libanon als re-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1