mu District west wil actie Geen pakket maatregelen arbeidsmarkt st Oi on Kabinet wil meer "1 premiehuurwoningen Bezoek Smit-Kroes afgesloten Afspraken met China over telecommunicatie Ontsnapping uit Bijlmerbajes van korte duur FNV: prijsstijging moet gecompenseerd HM het weer „Stagnatie zal aanhouden” Groenevelt denkt aan actievoeren L* Nederlander wil maar zeventig Dis Ook W-Duitsland oei mb Jongen gedood bij ouderlijk huis Veel jongeren op woonwoededag gaat visserijzone beter bewaken .r HH minuten reizen” h ihr ‘ii Lon Minister Albeda: z M t 2 19 8 0 MAANDAG 1 2 M E I BINNEN- EN BUITENLAND voor lopen duitsi West! De ienk C BO moet gaan’ -i kanst ML ren. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. Sinds gis terochtend is de kans op een nieuwe staking in de stukgoe derensector van de Rotter damse havens aanzienlijk toe genomen. Op een ledenverga dering van district west van de Vervoersbonden FNV heeft een overgrote meerderheid be sloten tot het negeren van de loonmaatregel. I is 11 4 Kans op staking in Rotterdamse haven Voor de schriftelijke stemming zei Ros 22 9 E Het besluit van de leden staat dwars op het advies van de federatieraad van de Vervoersbonden FNV en van het centraal bedrijfsgroepsbestuur havens. Zij zijn voorstander van het afsluiten van con tracten met een langere looptijd dan 31 december, het tijdstip waarop de loon maatregel eindigt. Op die manier zouden toch de oorspronkelijke eisen kunnen worden binnengehaald, aldus raad en bestuur. „Vorig jaar waarschuwden we de FNV voor de loonmaatregel en we staakten er alleen tegen. De bond luisterde niet naar ons en liet ons de strijd alleen voeren. Nu moeten ze ons vertellen dat de loonmaat- De stukgoederensector geeft werk aan iets meer dan de helft van de 12.000 werk nemers in de Rotterdamse haven. Zij heb ben besloten te blijven bij de oorspronke lijke eisen. Die houden onder meer in het vasthouden aan de prijscompensatie, een loonstijging van 2 procent, herstructue- ring van de lonen en uitbreiding van het aantal vakantiedagen. In de Amsterdam se haven wordt de zaak per bedrijf be sproken. 5 5 n 13 18 15 0 0 o o o o o o o o o 0.3 o o 4 0 4 0 0.1 0 0 0 10 o o o 1 0.6 0 0 0 0 0 0 o o o o 0.4 10 0 0 o AMSTERDAM (ANP). Uit de Bijlmer bajes is gistermiddag voor het eerst sinds de ingebruikneming <van deze gevangenis een gevangene ontsnapt. Dit heeft een woordvoerster van het ministerie van Jus titie gisteren bekend gemaakt. Een 22- jarige wegens moord veroordeelde Portu gees zag gistermiddag tijdens het luchten kans over de muur rond de gevangenis te klimmen. De politie kon de man in de loop van de avond weer aanhouden. Hij zat verstopt in een kast in het huis van zijn ouders te Amstelveen. De Bijlmerbajes, die is uitgerust met moderne elektroni sche beveiligingsapparatuur, wordt be schouwd als een van de best beveiligde gevangenissen van ons land. regel er is. De vakbondsmensen luister den wel naar de heren werkgevers, maar niet naar ons. We moeten daarom zelf actiecomités oprichten die de bedrijven platleggen. OnZë eisen van 1979 moeten wórden ingewilligd”, aldus Schults. (Van onze parlementsredactie DEN HAAG. Staatssecretaris Brokx (Volkshuisvesting) heeft van het kabinet extra financiële ruimte gekregen voor het bouwen van meer premie huurwoningen. Daarmee probeert het kabinet het instorten van de woning- bouwmarkt tegen te gaan. wachtingen en het hoge rentepeil weer houden de mensen van het kopen van een huis, zei hij. Wel ziet hij enkele lichtpunt jes, zoals de voortgaande daling van de rentetarieven in de Verenigde Staten. Hij verwacht dat deze tendens zich ook in ons land zal voortzetten. DEN HAAG (ANP). Uiterlijk op 1 juli volgend jaar zullen Nederland en China rechtstreekse telecommunicatieverbindingen met elkaar gaan onder houden via de moderne telecommunicatiesatelliet Intelsat. nog dat de havenarbeiders zich moeten houden aan de democratische spelregels binnen de bond. De meerderheid in de federatieraad kan niet genegeerd worden, aldus de voorzitter. De stemming wees uit dat 244 havenarbeiders daar voor waren en 80 tegen. De uitslag wordt woensdag door de federatieraad besproken. Ook werd bekendgemaakt dat de Chinese en Nederlandse postadministraties nog dit jaar in het onderlinge postverkeer de zogeheten express mail service zullen in voeren. Dit betekent een aanzienlijke be perking van de overkomstduur. Industrie zal krijgen, zo werd verder be kendgemaakt. De vorig jaar gesloten luchtvaartover- eenkomst tussen Nederland en China was aanleiding te verzoeken volgend jaar te kunnen beginnen met een door de KLM uit te voeren lijndienst tussen Amsterdam en Peking. Van Chinese zijde werd de Nederlandse delegatie gezegd dat men dit verzoek in positieve overweging zal ne men. Het is de bedoeling dat vertegen woordigers van de KLM en de Chinese luchtvaartmaatschappij CAAC elkaar ui terlijk dit najaar zullen ontmoeten om op technisch niveau nader overleg te plegen. Hij vindt het hoog tijd dat de overheid zich gaat realiseren, dat de tijd die verloren gaat met woon-werk verkeer ten koste gaat van de beschik bare reistijd voor recreatie. „En juist die reistijd voor recreatie is bitter no dig”, aldus Michon. Hij liet in ieder geval duidelijk blijken dat de messen worden geslepen om de vijfploegendienst er door te krijgen. Groenevelt wees er voor de VARA-mi- crofoon op dat de actie bij Mobil Oil niet om geld, maar om verbetering van werk omstandigheden gaat.' De vierploegen- dienst leidt voor de betrokken werkne mers volgens hem tot lichamelijke en psychische problemen door de „onmo gelijke tijden” waarop moet worden gewerkt. Een vijfploegenstelsel voorziet in het aantrekken van meer arbeidskrachten, zodat per man wekelijks minder uren worden gedraaid, aldus Groenevelt. strijd niet”, aldus Groenevelt, die nog niet wilde zeggen bij welke van de grote Nederlandse ondernemingen hij binnen kort conflicten verwacht. Industriebond FNV Arie Groenevelt zaterdag in het VARA-radioprogramma In de Rooie Haan. gens Van der Stee blijft deze garantie gehandhaafd totdat het kabinet een nieu we beslissing heeft genomen. Strauss iemocr ier is, “ie Bor Iverlorei 22 21 21 19 22 19 20 19 20 20 15 22 20 18 21 22 21 19 9 19 20 15 19 22 21 20 23 23 22 16 22 16 22 22 20 11 18 19 22 21 28 22 HILVERSUM (ANP). Naar ver wachting zal het nog voor het einde van deze maand in de industriële bedrijf stakken uitlopen op een harde confron tatie tussen vakbeweging en onderne mers. Deze voorstelling deed de voorzit ter van de Industriebond FNV, A. Groe nevelt, zaterdag in het VARA-radiopro gramma „In de Rooie Haan”. De Industriebond FNV heeft zich tot het einde van mei de tijd gegeven om te bezien of de CAO-eisen in de bedrijfs takken worden gehonoreerd of niet. „Daar waar de ondernemers ons niet tegemoet willen komen, schuwen wij de 9 9 8 8 11 10 9 8 11 7 4 14 12 7 13 10 7 5 -2 3 2 5 10 10 10 11 12 13 13 4 13 4 8 11 15 PAR ie 56- nisluk and w Tegen het eventueel voorgoed schrap pen van de prijscompensatie zal de vakbe weging zich met hand en tand verzetten. Het zal volgens Groenevelt een hollende achteruitgang van de koopkracht veroor zaken met als gevolg dat er tienduizenden werklozen bij zullen komen, zo meende hij. Amsterdammers richtten zaterdag tijdens de slotmanifestatie van de woonwoededag op de Dam een „woedewoning" op, waaraan zij spandoeken bevestigden. De actievoerders deelden ook pamfletten uit waarin zij zich distantieerden van de recente gewelddadig heden en zeiden in de toekomst alleen vreed zame actie te willen voeren. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissmgen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zünch Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis LOND »ft zat aar een ider vs a vast i Lond frige v ®n vijf Het En eldde ’ervalle i it in d< Bnt me tijd 'Wen l De pol today an woi Bi niet (zes I de In De ove feval c tn. Ze >8 voor als lu 130ste I Men ze Ogen, a De zev, 1 beëin 1 Politie Water Bij een ongeval op de E-10 (Breda-Ant werpen) is gisteren de in Parijs wonende 38-jarige Turk Abkas Nazar om het leven gekomen. Een 33-jarige landgenoot, even eens afkomstig uit Parijs, werd zeer ern stig gewond opgenomen in een ziekenhuis in Breda. De 17-jarige J. A. M. Baayens uit Boxtel is gisteravond omgekomen in zijn woon plaats. Hij reed met de motorfiets van een vriend tegen een lichtmast. „We krijgen nu dubbel en dwars de rekening gepresenteerd”, aldus Groene velt, doelend op het per 1 juli vervangen van de automatische prijscompensatie voor een maandelijks bedrag van 26 gul den voor iedereen. Vrijdag bleek dat de prijzen de afgelopen zes maanden met 0,7 procent meer zijn'gestegen dan het Cen traal Planbureau (CPB) had voorspeld. Op basis van de CPB-cijfers kwam de regering op de 26 gulden, waarmee de koopkracht van de laagstbetaalden in ie der geval gehandhaafd zou blijven. De modale inkomens zouden er met die 26 gulden en een belastingverlichting van 100 gulden bruto per jaar een half tot een procent op achteruit gaan maar dat ver haal gaat volgens Groenevelt nu niet meer op. Vrijdag al liet FNV-vicevoorzitter W. SPit weten dat modaal er nu minstens twee procent in inkomen op achteruit zal gaan. Op de vraag of de vakbeweging opnieuw de strijd zal aanbinden tegen de loonmaatregel en voor het behoud van de volledige automatische prijscompensatie zei Groenevelt zaterdag dat er tegen de maatregel keihard geknokt is, maar dat de politiek hem kennelijk gewild heeft. Bij een nieuwe strijd hebben we de politiek nodig, zo zei hij. Het kabinet wil in de komende dagen overleggen over de gevolgen die het tegen vallende prijsindexcijfer over april heeft. Dit zei minister Van der Stee in hetzelfde radioprogramma. Mét name de nog in maart verstrekte garantie voor de koop- krachthandhaving van de laagste inko mens zal hierbij besproken worden. Vol- HILVERSUM. (ANP). De Federatieraad van de FNV zal zich vandaag beraden om te bezien welke maatregelen er genomen dienen te worden om de tegenvallende prijsstijgingen te compenseren. Dat zei de voorzitter van de Mevrc leen i )mt e PRA.A raakse I vrijd echten I anks rotest Braks isteren migran De tw en vor ien zij eorgani Weer in binnen- en buitenland o o o o o ozo o o o ono zzo nno n o ozo o nno wzw wnw wzw windst. zzo w windst. ono o wzw windst. ono o nnw n o o no nw verand. nnw w no n w nnw w Het bestuur van de bedrijfsgroep pro beerde gisteren in de Doelen begrip te krijgen voor dit standpunt. Bestuurder Ger Ros, die de zieke voorzitter Jan van Eldik verving, wees de vergadering erop dat voor een succesvol negeren van de loonmaatregel in ieder geval de medewer king van de werkgevers nodig is. Vast staat, aldus Ros, dat de werkgevers nooit bereid zullen zijn samen met de bonden de loonmaatregel te doorbreken. In geval van een staking zouden zij onmiddellijk naar de rechter gaan, die vervolgens de staking onwettig zou verklaren, zo zei hij. Bijna alle woordvoerders wezen dit be toog van de hand. Onder aanvoering van Flip Schults, Georg Klaassen en Bertus van der Horst, leiders van het actiecomité dat vorig jaar met succes massale stakin gen in de stukgoederensector leidde, rie pen zij op tot actie. DOKKUM (ANP). De 3-jarige Johan Anne Melein uit Dokkum is zaterdagmid dag door een verkeersongeval in zijn woonplaats om het leven gekomen toen hij op de rijbaan voor zijn ouderlijk huis werd gegrepen door een personenauto. De jongen overleed ter plaatse. De 19-jarige Pieter Oosterling uit Mid- delhamis is zaterdagmiddag in zijn woon plaats om het leven gekomen toen hij met zijn bromfiets door nog onbekende oor zaak ten val kwam. Zaterdagmorgen is de 24-jarige J. van Doorn uit Eindhoven in Cuijk om het leven gekomen. Hij reed met zijn moter tegen een opstaande rand en kwam ten val. DEN HAAG (ANP). In tegenstelling tot wat onder meer de Tweede-Kamer- fracties van WD en PvdA willen, is mi nister Albeda van Sociale Zaken niet be reid binnen afzienbare tijd te komen met een pakket maatregelen dat de knelpun ten op de arbeidsmarkt moet helpen op lossen. Albeda wil slechts stap voor stap kleine wijzigingen in het beleid door voeren. Mensen die denken dat we ineens ko- 'Franz men met een heel pakket maatregelen om die over het bedrijfsleven uit te storten vergissen zich, zo zei de bewindsman dit weekeinde voor de TROS-radio. „Het gaat om een nogal geduldig op te bouwen be leid van kleine wijzigingen op een groot aantal punten die op zich niet spectaculair zijn”. De minister blijft de verantwoordelijk heid voor oplossingen in eerste instantie bij werkgevers en werknemers leggen. Die zijn de afgelopen tijd overigens op het punt van de knelpunten op de arbeids markt nauwelijks dichter bij elkaar gekomen' Minister Albeda zei dat de Raad voor de Arbeidsmarkt, waarin werkgevers, werk nemers en onafhankelijke Kroonleden de regering over de arbeidsmarkt adviseren, binnenkort een advies-aanvraag krijgt over de nieuwe arbeidsvoorzieningswet. Daarin zal hij een aantal concrete voor stellen doen. De raad moet dan nog eens gedrukt worden op de problematiek en proberen of men zelf niet kan komen met concrete voorstellen. Zo niet, dan zullen we het zelf proberen, aldus Albeda. Volgens het PvdA-Tweede-kamerlid Van der Doef trekt minister Albeda zich van de Kamer niets aan. Er liggen moties genoeg die aanknopingspunten bieden voor een concreet beleid. De politiek moet Jendgei nu maar eens knopen doorhakken, aldus - Van der Doef in hetzelfde radiopro- gramma. Minister Van der Stee (Financiën) ge looft echter niet dat de getroffen maatre gelen voldoende zijn voor het volledig opheffen van de stagnatie. In een radio interview zei de bewindsman zaterdag dat de problemen in de woningbouw Vooral een gevolg zijn van de hoge rentestand. Het kabinet probeert hieraan tegemoet te komen door nu meer premiehuurwo ningen te laten bouwen en minder premie- koopwoningen. Bij de vrijdag getroffen beslissingen over de invulling van de ex tra bezuinigingen van ƒ3 miljard is hier mee rekening gehouden, aldus Van der Stee. Hij wees er overigens op dat volks huisvesting wel degelijk mee moet doen aan de bezuinigingsronde, maar dat het departement alleen wat minder hoeft in te leveren. De bewindsman gaat ervan uit dat de economische omstandigheden voorlopig nog niet aanmoedigend werken op de wo ningbouw. De sombere inkomensver- BERGEN (ANP). Minister van Landbouw en Visserij kan binnen kort een brief van zijn Westduitse collega Ertl verwachten, waarin deze hem mee deelt dat de controle op visserij-overtre- dingen in de Westduitse 12-mijlszone zal worden verscherpt. Ir. Th. J. Tienstra, directeur der visserij en bij het Nederlandse ministerie van Landbouw en Visserij, zei dit zaterdag op de visserijdagen op de Volkshogeschool in het Noordhollandse Bergen. De brief is onderweg, zo had hij van een Westduitse collega gehoord. Zoals gemeld heeft verscherpt Belgisch toezicht vorige week geleid tot het opbren gen door de Belgische marine van een Nederlands schip, dat tegen de regels in in de Belgische 12-mijlszone had gevist. De Westduitsers willen nu ook beter op hun kustwateren gaan passen, omdat, naar Tienstra vertelde, de tong zich in deze tijd door de Belgische, Nederlandse en West duitse 12-mijlszones van zuid naar noord gaat verplaatsen. Tienstra herhaalde nog eens de waar schuwing dat Nederlandse overtreders van de regel: in de 12-mijlszone van Ne derland en andere EG-landen geen visse rij met schepen groter dan 50 ton en meer motorvermogen dan 300 pk, niet op hulp van de Nederlandse overheid hoeven te rekenen. Hij zei verder niet te geloven dat er dit jaar nog een Nederlands haringquo- tum voor de Noordzee komt. AMSTERDAM (ANP). Ongeveer dui zend Amsterdammers, voornamelijk jon geren, hebben zaterdagmiddag deelgeno men aan de slotmanifestatie van de „woonwoededag” op de Dam in de hoofd stad als protest tegen het gemeentelijk huisvestingsbeleid. De bijeenomst was de afsluiting van een dag met allerlei activiteiten in een reeks Amsterdamse buurten, gericht tegen de woningnood, de leegstand van panden, de hoge huren en de speculatie op het gebied van woonruimte. In verschillende wijken werden infor matiemarkten gehouden al dan niet met kraampjes, geluidswagens en muziek, en vonden openluchtvergaderingen plaats terwijl lege woningen werden beplakt met affiches. Vanuit de buurten trokken de deelne mers aan de „woonwoededag” ’s middags in demonstratie naar de Dam, waarbij spandoeken Werden meegedragen met teksten als „Kraak de leegstand”, „Woon lasten omlaag”, „Speculanten de stad uit”, „Meer geld voor betaalbare nieuwbouw” en „Geen knuppels maar troffels”. De meegenomen spandoeken en borden met teksten werden opgehangen aan een „woedewoning” die op de Dam van zeil doek en hout was opgetrokken. Sprekers van verschillende groepen voerden het woord, afgewisseld door mu ziek. De krakers van het Handelsbladge- bouw hadden op de Dam een fototentoon stelling over de leegstand in Amsterdam opgezet. In totaal 42 organisaties - huurdersvere- nigingen, krakersgroepen, bewonerscom missies, studentenorganisaties en huur- derscomités - hadden de „woonwoede dag” georganiseerd. Met.het oog op de problemen rond de jongerenhuisvesting deden ook verscheidene jongerenorgani saties mee. Eenm iversch an de iremier oek d 1 mbass; De fa vond esluit toffelijl sn ovei wmske feiten a rolgend te orde Nu lopen deze verbindingen nog via Parijs en de Intelsat IV A. Dit is één van de afspraken die staatssecretaris Smit- Kroes van Verkeer en Waterstaat tijdens haar gisteren afgesloten bezoek aan de Chinese Volksrepubliek heeft gemaakt met de Chinese autoriteiten. Smit-Kroes heeft tijdens haar bezoek aan China ook gesproken over de opening - zo mógelijk volgend jaar - van een KLM-luchtverbin- ding met Peking en de mogelijkheden die er voor het Nederlandse bedrijfsleven zijn binnen een nieuwe opzet die de Chinezen nu gereed maken voor hun havens. Dif heeft het ministerie van Verkeer en Wa terstaat meegedeeld. Tijdens een bezoek dat een delegatie van Philips dit najaar zal brengen aan China, zal definitief worden afgesproken welke vorm de samenwerking tussen het Chinese ministerie van Post en Telecom municatie en Philips Telecommunicatie De 18-jarige G. J. Brunink uit Harden- berg is zaterdagmorgen in zijn woon plaats om het leven gekomen toen hij met zijn auto op een kruising in botsing kwam met een vrachtauto. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. zw. bew. onbew. zw.bew. onbew. onbew. onbew. sneeuwbui onbew. onbew. onbew. regenbui h. bew. onbew. onbew. regen regen zw. bew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. onbew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. geh. bew. onbew. geh. bew. 1. bew. h. bew. DINSDAG 13 MEI Zon- en maanstanden Zon op 05.47 uur, onder 21.23 uur Maan op 05.47 uur, onder 19.57 uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 03.25 uur en 15.51 uur Laagwater 11.34 uur en 24.04 uur Vooruitzichten voor woensdag opge steld door het KNMI: Droog en vrij zonnig, later meer bewol king. Middagtemperatuur ongeveer 22 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 11. Minimumtempe raturen omstreeks 11 graden. Maximum temperaturen omstreeks 22 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. WEERRAPPORTEN ZEIST (ANP). Uit een weten schappelijk onderzoek is gebleken dat de Nederlander ongeveer 70 minuten per dag aan zijn reistijd wil besteden. Met dat gegeven kan een groot vraagte ken worden gezet bij het beleid van minister Albeda van sociale Zaken, die een reistijd van twee uur voor woon werkverkeer voor ogen heeft in het kader van passende arbeid. Dit zei prof. dr. J. A. Michon, hoogle raar sociale verkeerskunde aan de Universiteit van Groningen, zaterdag tijdens een inleiding op de jaarverga dering van de Koninklijke Nederland se Automobielclub KNAC in Zeist. 3 gS

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2