SPD wint in Noordrijn-Westfalen Dansje voor de paus )issidenten vrijgelaten Belgische kabinetscrisis bijna ten einde Libiërs hebben VS verlaten toffelijk overschot van rmskerk spoedig naar ons land overgebracht Arbeidsconflict Zweden ten einde Weer ongeluk in reactor 1 id condense politie joekt leider imbassadeoverval d Politika Hooggestemd MAANDAG 12 MEI 19 8 0 BINNEN- EN BUITENLAND 2 door Nico Scheepmaker CDU-CSU tegenaan kandidaat- oppositie, „De er harder aldus de van de (Van onze redacteur in West-Duitsland) BONN. moet -gaan”, kanselier Franz Jozef Strauss, na de voor zijn partij zo treurig ver lopen verkiezingen in de West- duitse deelstaat Noofdrijn- Westfalen. *7 1 trijfël 1 Premier Martens bereikt gedetailleerd akkoord ïlijk- mtie ;gen. 3 het eids- kaar erlid zich oties eden moet ildus jpro- laag n de i de nma den- oon- met wam 1 Strauss’ reactie kwam nadat de christen democraten, waarvan hij de politieke lei der is, in de dichtstbevolkte deelstaat van :de Bondsrepubliek gisteren 3,9 procent (verloren en eindigden op een percentage PARAMARIBO/AMSTERDAM (ANP/SNA). Het stoffelijk overschot van ie 56-jarige Fred Ormskerk uit Ermelo, die betrokken is geweest bij de nislukte staatsgreep in Suriname, zal op zeer korte termijn” naar Neder- and wordt overgebracht. van 43,2. „De zaken liggen nog volledig open”, zei hij met het oog op de Bondsdag verkiezingen van oktober. ko- 1 om >rten i dit gaat 1 be- 'root ulair antie lieu- haar ders Ne- isse- neer hulp n te i dat quo- oon- een RUSSELVILLE (UPI). Door een ka potte afsluiter in een koelwaterpomp is zaterdag 160.000 liter radio-actief water het reactorgebouw van een kerncentrale in Russelville in de Amerikaanse staat Arkansas ingelopen. Vice-president Willi am Cavanaugh van de energiemaatschap pij van Arkansas noemde het ongeluk „ernstig”, al is er volgens hem geen gevaar voor de bevolking. Het water liep weg toen de afsluiter van een van de vier koelwaterpompen het liet afweten en het bedieningspersoneel de reactor stillegde. Twee personeelsleden, uitgerust met ad- emhalingsapparatuur, beschermende kle ding en meetapparatuur waarmee radio activiteit vastgesteld kon worden, gingen later het reactorgebouw binnen en consta teerden een blootstelling aan radio-activi- teit van 40 millirem, aldus Cavanaugh. Volgens de topman van de energiemaat schappij is die hoeveelheid radio-activiteit veel minder dan de limiet waar een werk nemer van de centrale per week aan mag bloot staan. Volgens hem staat een werk nemer van de centrale jaarlijks aan 100 tot 140 millirem bloot. Cavanaugh vertelde dat vandaag be gonnen zal worden met het wegpompen van het water naar het afvalopslag-sy- steem van de kerncentrale. De lucht in de reactor zal aan het eind van de week gezuiverd worden. Niet duidelijk is hoe de afsluiter defect is geraakt.'In januari is de afsluiter vol gens routine gecontroleerd. Volgens Cavanaugh is de reactor tij dens het ongeluk „stabiel” gebleven ‘en is er geen radio-activiteit naar buiten ont snapt. Dat de toon van deze Tito-kranten „hooggestemd” is, is niet onbegrijpelijk als je nagaat dat nooit eerder in de mense lijke geschiedenis een begrafenis zoveel hoogwaardigheidsbekleders aantrok. Een dag lang was Belgrado inderdaad „de hoofdstad van de wereld”, want er waren vertegenwoordigers van 127 staten waar in bij elkaar 95 procent van de wereldbe volking is opgetast. Er waren 207 staats- en partij delegaties en delegaties van be vrijdingsbewegingen en internationale or ganisaties. Er waren 35 staatshoofden, 20 minister-presidenten en 47 ministers van buitenlandse zaken, om van de rest (prin sen bijvoorbeeld) maar te zwijgen. Maar ook de kleine man wordt in de verslagge ving niet vergeten. Neem nu bijvoorbeeld dat sprookje over Mara Minic, een be jaard vrouwtje, dat achter in de eindeloze rij aansloot van mensen die langs Tito’s kist wilden lopen als laatste groet. Zij sloeg alle raadgevingen in de wind om niet te gaan omdat ze er te oud en zwak voor was, urenlang schuifelde ze mee, de nacht viel, het werd 1, 2, 3 uur, het eind was nog lang niet in zicht, en ze kon niet meer. Diep teleurgesteld ging ze naar huis, waar ze afgemat op de divan neerviel. Maar na een tijdje knapte ze weer wat op, ze zette een bak sterke koffie en ging weer op weg. De rij was nog langer geworden, ze liep net zo ver tot ze bij „Terazije” op het punt was gekomen waar ze had moeten afha ken, en zei daar tegen een ordebewaker: „Zeg vriend, ik heb het tot drie uur vannacht tot hier uitgehouden, toen kon ik niet meer, maar ik moet afucheid van mijn Tito nemen. Ze komen uit de hele wereld en dan zou ik hem niet gedag kunnen zeggen! Mag ik hier weer in de rij aansluiten?” De ordebewaker nam haar bij de arm en bracht haar tot de ingang van het parlementsgebouw waar Tito lag opgeb aard. Tranen van geluk.Ik wist wel dat het goed zou aflopen. Hing mer- 1 mi- t be- met pun- i op stap loor- jr de /erk- n de eren, trijgt >wet. /oor- eens k en met jllen WASHINGTON (AFP/Reuter). De vier Libiërs tot wier uitwijzing de Ameri kaanse regering op 4 mei had besloten, hebben gisteravond de Verenigde Staten verlaten. De vier werden uitgewezen na door de Amerikaanse autoriteiten te zijn beschul digd van intimidatie van verbannen te genstanders van de Libische leider, kolo nel Kadaffi. Aanvankelijk negeerden de Libiërs het uitwijzingsbevel en namen hun intrek in de Libische missie in Washington. Na een belegering van het gebouw door de Ame rikaanse politie besloot de Libische rege ring vrijdag de vier uit de VS terug te roepen. Eerder had president Carter hen omschreven als „doelbewuste moorde naars”. ;isch >ren- een in in De hun naar tijd Vest oord Ant- snde even ■ven- em- huis moet de regering ook een regeling ontwor pen hebben voor Brussel. De in het akkoord overeengekomen wetgeving inzake het economisch herstel wil Martens, zo zei hij gisteren in een televisieuitzending, nog voor het zomerre ces door het parlement zien te krijgen. De Groenen, de in sommige delen van de Bondsrepubliek populaire milieupar tij, haalden in Noordrijn-Westfalen even min de kiesdrempel. De nieuwe partij bleef steken op 3 procent van het aantal stemmen. Alle andere kleine partijen be haalden een percentage van minder dan 1. serij- van g op ol in ef is uitse STOCKHOLM (AP). Na een drama tische wending is gisteren een einde geko men aan het grootste arbeidsconflict in de Zweedse geschiedenis. Het verbond van ondernemers dat eerder op de dag het laatste aanbod van een bemiddelingscom- missie had verworpen, herriep op verzoek van de regering zijn beslissing. Premier Thorbjorn Falldin maakte na een boodschap van de werkgeversbond persoonlijk deze ommezwaai bekend. Het laatste aanbod van een door de regering benoemde bemiddelingscommis- sie, een salarisverhoging van in totaal 7 procent die naar schatting de kosten met 10 tot 12 procent zullen verhogen, was eerder geaccepteerd door de vakcentrale LO, die 2,2 miljoen leden telt. LO en de bond van werkgevers SAF, die eerder het aanbod verwierp als „destruc tief voor de Zweedse economie” zijn in een week durend arbeidsconflict gewik keld geweest waarbij 100.000 Zweedse werkr emers het werk neerlegden en nog eens 700.000 van werk werden uitgesloten. Hierdoor kwam het grootste deel van het economische leven stil te liggen. Nadat de SAF eerder op de dag het laatst» aanbod had verworpen, ontbood het Zweedse kabinet, in spoedzitting bij een, de vertegenwoordigers van de orga nisatie in het regeringsgebouw en vroeg hen hun standpunt te herzien „in het be lang van de arbeidsrust”. Een uur later maakte premier Falldin bekend dat aan de oproep gehoor was gegeven en dat het arbeidsconflict tot een einde wa*s gekomen. bezoek aan Ivoorkust, waar hij onder meer werd begroet door deze dansende vader, met zoonlief op de schouders. De paus is vandaag teruggekeerd naar Rome. Iraks nen- llega mee- irtre- e zal Voor het verlies van de CDU, die bij de vorige verkiezingen in 1975 met 47,1 pro cent nog de sterkste partij was, is het woord dramatisch op zijn plaats. Lijst trekker Biedenkopf gaf ruiterlijk toe dat zijn partij een „ongelofelijk verlies” had geleden. Hij zei, desgevraagd, dat dat niet lag aan Franz Josef Strauss. Niettemin zijn veel politieke waarnemers in de Bondsrepubliek ervan overtuigd dat juist Strauss degene is die voor deze verkie zingsnederlaag verantwoordelijk is. De liberale FDP, die in de Bondsrege ring samenWerkt met de SPD, heeft een even zware dreun als de CDU te incasse ren gekregen: zij zal uit het parlement van Strauss’ wensen lijken echter toch voor al de vader van zijn gedachten. De SPD in Noordrijn-Westfalen heeft namelijk, ver rassend genoeg mede door een hoge op komst, 3,3 procent gewonnen en daarmee voor het eerst sinds 14 jaar de absolute meerderheid in de Landdag gekregen met een percentage van 48,4, waarmee zij 106 van de 201 zetels in de wacht sleept. Dé overige 95 gaan naar de CDU. De sociaal-democraten hebben hun winst ongetwijfeld te danken aan bonds kanselier Helmut Schmidt die fel campag ne heeft gevoerd. Dienst portretten waren overal in Noordrijn-Westfalen te zien, als of hij op de nominatie stond minister president in deze deelstaat te worden. Inmiddels zijn al een tiental personen vrijgelaten uit de Membre Boekoekazer- ne, waar zij sinds begin april van dit jaar werden vastgehouden onder verdenking van corruptie. Volgens Chin a Sen hebben zij zich schuldig gemaakt aan lichte vor men van corruptie of geen duidelijk aan wijsbare corruptieve handelingen ge pleegd. De namen maakte de premier niet bekend. Strauss voerde hieromtrent aan, dat de beeltenis van hemzelf bijna in het geheel niet was verspreid. Hieraan weet hij on der meer zijn nederlaag. Dat betekent dat er een regeerakkoord op tafel ligt en dat Martens een nieuwe regering kan gaan vormen. Die nieuwe regering zal er zo denkt Martens zelf, overigens pas over een week zijn. In de komende dagen moeten de diverse partij congressen het nu bereikte akkoord nog goedkeuren. Als zij dat niet doen, maar die kans wordt niet groot geacht, zullen er alsnog verkiezingen in- België worden ge houden en wel in de tweede helft van juni. Het tussen de onderhandelaars van Ne derlands- en Franstalige christendemo craten, socialisten en liberalen bereikte akkoord is zeer gedetailleerd. Het regelt het bereiken van eën nieuwe staatsvorm in België met (voorlopig) twee gewesten die een vergaande autonomie zullen krij gen op velerlei gebied. Tegen 1982 moeten de gewesten Vlaanderen en Wallonië ge stalte hebben gekregen en op dat moment Op zijn rondreis door Afrika bracht paus Johannes Paulus tijdens het weekeinde een Opvallende zaken uit dit deel van het akkoord zijn de stringente beperkingen die men bij de staatsuitgaven wil berei ken, onder meer doör bezuinigingen in de energiesector. In totaal willen partijen dit jaar nog zo’n 3,4 miljard gulden bezuinigen. Martens heeft aangekondigd dat er ook herziening zal komen in de sector „sociale zeker heid”, maar aan zo’n herziening zal overleg met de sociale partners vooraf gaan. De directe belastingen in België zullen worden verminderd (waarmee een eis van de liberalen is ingewilligd), maar de indi recte belastingen zullen stijgen (er komt meer belasting op alcohol en luxe goede ren). Andere zaken die opvallen zijn de volgende: er komt geen autowegenvignet, maar in plaats daarvan wordt de ver- Politie de flat, maar vond slechts ach- gelaten spullen, zo meldt de krant. familie van de overledene maar eerst an deren van het nieuws op de hoogte zijn gesteld”. De Surinaamse minister van Volksge zondheid, drs. J. Tjong Tjin Joe, is gister middag in Nederland aangekomen om de hier werkzame Surinaamse medici en spe cialisten te vragen snel naar Suriname terug te keren. De berichten over een verijdelde staats greep in Suriname hadden de minister als een „onaangename verrassing” getroffen. Hij sprak er zijn verwondering over uit, dat een 300 man sterk huurleger over de volgens hem zeer goed bewaakte grens met Frans-Guyana zou zijn getrokken. De minister wilde zich niet uitlaten over de standrechtelijke executie van de Ne derlander Ormskerk. „Ik weet de ware toedracht niet, omdat ik buiten het land verbleef’, aldus Joe. Het nieuwe kabinet Chin a Sen wordt volgens de minister door de gehele Suri naamse bevolking gedragen. Tjong Tjin Joe is in Nederland op doorreis naar Suri name. Hij heeft de vergadering van de wereldgezondheidsorganisatie in het Zwitserse Zürich bijgewoond. Daar heeft hij het bericht van de invasiepoging uit Nederlandse kranten vernomen. Tijdens zijn verblijf in Nederland zal de Surinaamse minister van Volksgezond heid gesprekken voeren met zijn ambtsge noot Ginjaar en diens staatssecretaris Veder-Smit. Premier Chin a Sen van Suriname vindt dat de Nationale Militaire Raad (NHR) het onderzoek naar corruptie-activiteiten van het voormalige bewind-Arron zo snel mo gelijk moet afronden en overdragen aan het ministerie van Justitie. Dat heeft hij zaterdag verklaard na afloop van bespre kingen met de NMR. Justitie zal daarna beoordelen of de aangehouden parlementariërs en ambte naren verder zullen worden vervolgd. LONDEN (UPI). De Londense politie zaterdag bevestigd dat ze op zoek is Br een zevende man, waarschijnlijk de ider van de overvallers die 21 gegijzel- vasthielden in de Iraanse ambassade i Londen. Bij de bestorming die hier Drige week een eind aan maakte, kwa- w vijf van de zes overvallers om het ven. Het Engelse zondagsblad Sunday Times eldde dat de politie de basis van de 'ervallers had opgespoord, een service- <t in de Londense wijk Earls Court. De tot meldde ook dat de zes daar van tijd tjjd door een oudere, kalende man l srden bezocht, mbgelijk hun leider. De politie bevestigde het verhaal van de 1 May Times dat er naar de zevende wordt gezocht. Verdere details wer- niet bevestigd. De krant schreef dat s zes overvallers uit Basra in Irak, dicht de Iraanse grens, kwamen. De overvallers zouden de week voor de 'erval op 30 april in de flat zijn getrok- Ze gedroegen zich als toeristen. De voor de overval stuurden ze hun baga- 1 als luchtvracht naar Bagdad. Toen ze 130ste voor de overval vertrokken, ver ben ze het personeel dat ze naar Belfast “gen, aldus de Sunday Times. De zevende man bleef achter in de flat. >xtel 8 beëindiging van de gijzeling overviel Op energiegebied gaat onder meer gel den dat in openbare gebouwen de tempe raturen niet hoger dan 19 graden mogen zijn en dat bekeken wordt of bezuinigd kan worden op de verlichting langs auto snelwegen. Het parlement krijgt binnen niet al te lange tijd ook een twaalftal wetten aangeboden die ertoe dienen het Belgische recht te vernieuwen. De nieuwe staatsvorm zal ertoe kunnen leiden dat straks in verschillende delen van het land verschillende belastingtarie ven gelden (bijvoorbeeld kijk- en luister gelden). In het regeerakkoord staat ten slotte dat de regering onverwijld met de Nederlandse regering zal gaan praten om tot een definitief akkoord te komen inzake Maas- en Scheldewater (de zogeheten wa- terverdragen). Met Frankrijk zal even eens een gesprek geopend worden om tot een oplossing van het probleem van de vervuiling van het Maaswater te komen. De Joegoslavische journalisten hebben het ideaal van iedere dagbladschrijver op vrijdag 9 mei 1980 kunnen verwezenlij ken. Ik heb tot mijn geluk zowel de „Politi ka” van die dag als de „Vjesnik” te pak ken kunnen krijgen. De „Politika” zetelt in Belgrado en is, als Servische krant, in het cyrillisch gedrukt, en de „Vjesnik” zetelt in Zagreb en is, als Kroatische krant, in ons alfabet gedrukt. Verder ver schillen ze in formaat. De „Vjesnik” heeft het formaat van de Nederlandse kranten, de „Politika” heeft het „halve” formaat van Engelse kranten als de Daily Mail. De „Politika” van vrijdag 9 mei omvat 32 pagina’s, de „Vjesnik” 20 pagina’s. In een bericht aan de lezers meldt de „Politi ka” dat de krant die dag een oplage heeft van 720.000 exemplaren, de grootste opla ge in het 76-jarige bestaan van de krant. De reden van die hoge oplage is natuurlijk de begrafenis van Tito, en alles wat daar omheen gebeurde. Als ik u meld dat mijn dochtertje Janna over een blokje is geval len, komt d^t weliswaar in meer kranten met een hogere oplage te staan, maar 720.000 exemplaren is toch niet niks. Maar wat die beide kranten nu zo onderscheidt van normale kranten is, dat zij gehéél aah Tito zijn gewijd. Ik haast mij daaraan toé te voegen dat dit niet helemaal waar is. De „Vjesnik” is wel geheel aan hem, zijn leven, zijn daden, zijn sterven en zijn teraardebestelling gewijd, maar de „Poli tika” is op de allerlaatste pagina nog even uit de band gesprongen en heeft twee kolommen uitgetrokken voor ander inter nationaal nieuws. Voor de rest is het al Tito wat de klok slaat, ook wat de foto’s betreft. Het ver schil tuisen de foto’s in beide kranten is wel, dat je van die in de „Politika” alleen dankzij de onderschriften te weten kunt komen wat ze voorstellen. Zo zie je vaag een foto van een oud gebouw met daaron der de mededeling dat de Britse vlag op het parlementsgebouw in Londen half stok is gehangen als teken van rouw over de doof van Tito, maar die vlag is niet te zien, laat staan dat hij halfstok hangt. Er is trouwens nog een pagina die er tussen uit valt in de „Politika”: eentje met zeven tien portretjes van onbekende Joego- slaven, wier overlijden wordt gemeld in rouwadvertenties. Want daar zet de fami ne in Joegoslavië meestal een fotootje bij. De overledenen hadden hun verscheiden niet beter kunnen timen! De „Vjesnik” plaatst zes foto’s van uit gestorven straten en pleinen in Zagreb, Split, Osijek en Rijeka ten tijde van de begrafenisplechtigheid. Het zijn inder daad de drukste punten in die steden, zodat ze nu, zonder één mens, er werkelijk zeer uitgestorven uitzien! En hoe vaak staat Jovanka, de huilende weduwe, nu in die kranten afgedrukt, zult u willen we ten? In de „Vjesnik” blijft het bij één keer: een kleine foto, waar ze |ussen de beide zoons van Tito in staat, met als ondertitel: „Leden van Tito’s familie in diepe rouw.” Ook de „Politika” beperkt zich tot één foto, die dankzij de druktechniek zelfs geheel in het midden laat of Jovanka erop staat of niet: „De familié van kameraad Tito verlaat het parlementsgebouw.” Ook in de beschrijving van de begrafe nis wordt ze, in beide kranten, één keer genoemd, in beide gevallen als Tito’s „su- pruga Jovanka” dus als Tito’s echtgenote Jovanka, maar ook zijn zonen uit eerdere huwelijken, Zjarko en Misja, worden maar één keer genoemd, dus ze mag nog niet klagen. PRAAG (Reuter). De Tsjechoslo- raakse dissident professor Julius Tomin i vrijdag, samen met 11 anderen, uit echtenis ontslagen, maar gaat deson- anks door met zijn hongerstaking uit 1 ratest tegen het politie-optreden. Dit is isteren in kringen van Tsjechoslowaakse migranten vernomen. De twaalf die nu zijn vrijgelaten, wer- en vorige week woensdag gearresteerd, »n zij bezig waren met een door Tomin eorganiseerde discussiebijeenkomst. keersbelasting verhoogd en geïndexeerd. Men wil zo’n 238 miljoen gulden zien te „verdienen” met bestrijding van de fiscale fraude en per 1 juli van dit jaar verdwijnt het vijf-procents-btw-tarief op investe ringen. Noordrijn-Westfalen verdwijnen. Toen zondagavond laat de stemmen waren ge teld bleek de FDP 4,982 procent van de stemmen te hebben vergaard. Net onder de 5 procent, en dat is in het Duitse kiesstelsel het onherroepelijke minimum om tot een vertegenwoordigend lichaam te worden toegelaten. Welgeteld kwamen zij slechts 1340 stemmen te kort. Daardoor moeten zij alle 14 zetels die zij in de Landdag tot nu toe bekleedden, afstaan. Dat is dan ook de reden dat de CDU, ondanks het verlies van 3,9 procent van de stemmen, haar 95 zetels mag behouden. De Surinaamse minister-president lenk Chin a Sen heeft dit zaterdag be- :endgemaakt. Eenmaal in Nederland zal het stoffelijk verschot ter beschikking worden gesteld - an de familie van Ormskerk, aldus de iremier, die eraan toevoegde dat een ver- oek daartoe hem via de Nederlandse 1 mbassade in Paramaribo had bereikt. De familie van Ormskerk was zaterdag- vond nog niet op de hoogte van het esluit van de Surinaamse regering het toffelijk overschot naar Nederland te la in overbrengen. Volgens een dochter van (rmskerk hebben de Surinaamse autori- nten alleen laten weten dat de kwestié olgende week in het kabinetsberaad aan e orde kom. Mevrouw Ormskerk betreurt het dat Heen de financiële zaak aan de orde omt en „dat bovendien niet eerst de (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. De demissionaire Belgische premier, Wilfried Martens, heeft gistermiddag zijn onderhande- lingen met de zes Belgische partijen met succes afgesloten. Oppositieleider Strauss wil er harder tegenaan

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3