Goede kinderfoto’s met Film foto een eenvoudige exposities Bustaxi blijkt succes Plezierige ervaringen met bus op bestelling I :n Bank Mees Hope nv s IJ I p I IfeBlw - Theo Kelderman wint voetbal- fotowedstrijd r J BMH aS FOTOCLUB IN HOOFDDORP HH K r' n 19 VARIA 1980 1 3 M E I r e- (Van onze redactie binnenland) k' - Intelligent sparen. Dat is: hoge rente, en toch veel vryheid. Ruime mogelijkheden om direct over Uw geld te beschikken. Daarom hebben de rekenmeesters van Bank Mees Hope de Meesrente-rekening gecreëerd. Hoge vrije opname. U kunt elke maand tot f3.000,- opnemen. In de dure decembermaand zelfs tot f 6.000,-. Dertiende maand? Jawel. De Meesrente-rekening. W(j durven elke vergelijking aan. WJ8 MOST de ren un- er- id n -i Hoge rente. Het percentage wordt maande lijks vooraf vast gesteld. In mei 1980 bedraagt het 10’/4%, (was in april 9'/4°/o). Een uiterst florissante rente, die éénmaal per jaar wordt bijgeschreven. J_DIN S DAG Méér geld opnemen? Zoals U wilt. Maar dan geldt een opzegtermijn van 24 maanden. Anders betaalt U 2% opnamekosten over het bedrag boven de vrije opname. Onroerend goed. Geld nodig voor de aanschaf van onroerend goed? Uw Meesrente- rekening is er goed voor. Zonder opzegtermijn, zonder opnamekosten. Loop binnen of bel op. Wij informeren U gaarne persoonlijk over de Meesrente-rekening. Ook over de mogelijkheid om thuis te sparen - gewoon via Uw postgiro- of bankrekening. '2 l II I/®!*' Kinderen vormen een heel dankbaar onderwerp voor fo to’s. In bijna elk gezin prijken leuke kinderfoto’s vanaf de heel eenvoudige amateurkiekjes tot vaak heel knappe „kunstwer ken”. Veel mensen gaan ervan uit dat met hun doodgewone ca mera zulke „echte” kinderfoto’s niet te maken zijn. DEN HAAG. Het zijn vooral vrouwen, vaak wat oudere, die gebruik maken van een bus-op-bestelling. Men vindt die bus een erg plezierige vorm van vervoer. Het aantal passagiers dat van een dergelijke bus gebruik maakt, stijgt. Meer mensen gaan er eens op uit die dat anders niet gedaan zouden hebben. I I f «F Z~ZZZZ camera Onder redactie van J.P. Bos (ADVERTENTIE) E ks tui. ion dige camera zelfs bepaalde voordelen, want de sterk vereenvoudigde instelling die zo’n toestel kenmerkt, maakt het heel snel paraat, zodat onverwachte situaties heel snel kunnen worden vastgelegd. Een meisje op een fiets; een jongetje met een snoet waar de ondeugendheid vanaf straalt. Een goede kinderfoto, ge maakt vanuit kikvorsstandpunt. Alblasserdam 01859 -26 05; 23 44/Amsterdam, Herengracht 020 - 52 72 33 2: 52 73 36 2. A’dam-Buitenveldert 42 98 60 Arnhem 085 -45 55 41 Delft 015 -14 09 81/Dordrecht 078 -1410 77/Eindhoven 040 -44 41 55/’s-Gravenhage 070 -9240 31 Groningen, Oude Boteringestraat 050 -13 99 22; De Wijert 25 07 00/Haarlem 023 -31 59 50/Haren 050 -34 56 45/Heerlen 045 - 7117 10 Rotterdam. Coolsingel 010 -63 22 90; Beijerlandselaan 19 27 11; ’s-Gravendijkwal 36 36 00/Schiedam 010 34 02 22 Usquert 05950 - 29 09/ Utrecht 030 31 78 24/Vlaardingen 010 34 02 22/Zaltbommel 04180 - 37 52/Zeist 03404 -16 20 4 Kinderen die verdiept zijn in een of andere bezigheid laten zich zien zoals ze werkelijk zijn. Wanneer de camera ze dan betrapt, geven de foto’s die werelijk- heid ook het aardigst weer. Om kinderen in hun meest boeiende ogenblikken te fotograferen, moet je er nu eenmaal als de kippen bij zijn. Verreweg de meeste (kinderfoto’s worden tegenwoordig in kleur gemaakt. Maar vaak zitten in zo’n foto zó ontzet tend veel kleuren dat het geheel wel erg bont aandoet. En daarvoor wordt de aandacht te veel afgeleid van het eigen lijke onderwerp. Net zoals met zoveel dingen geldt ook hier: eenvoud is het kenmerk van het ware. Ons land telt ongeveer 11.000 actieve amateurfotografen. Op welke manier en met welk doel je de fotografie beleeft, het is altijd fijn dat met anderen samen te doen, met anderen erover te praten, elkaar te helpen, als klankbord te funge ren. Daarom zijn er zo’n vierhonderd fotoclubs. Een plaats die nog geen foto club kent, is Hoofddorp. 4 4' Dat gaat nu veranderen. Iedereen die het leuk vindt om mee te doen aan fotowedstrijden, fotoprojecten, werka- vonden en het bijwonen van lezingen, I» lag- >0 uur i, iden EN In de door Kodak en Nikon georgani seerde voetbalfotowedstrijd zijn opval lend veel foto’s van jeugdvoetbal inge zonden. Van de ruim 2000 inzendingen waren zeker de helft afbeeldingen van het balletje trappen op straat of op de speelweide of de zaterdagwedstrijden van de pupillen. De opzet van de organi satoren om niet uitsluitend het professi onele voetbal in beeld te brengen, kan dan ook geslaagd genoemd worden. De jury, bestaande uit Elles Berger, Frans Derks, Sjaak Swart en foto-ex- pert Jos van de Plas, had het niet een voudig. Unaniem was echter de keus van de winnende inzending. De heer Theo Kelderman is de maker van deze foto. Deze 38-jarige Haarlemmer, van beroep huisschilder, nam deze foto in Schalk wijk. De heer Kelderman krijgt een gra tis reis (voor twee) naar de Europese Kampioenschappen Voetbal in Italië. De tweede prijs, bestaande uit een Nikon camera en voor 400 aan Kodak- materiaal, werd gewonnen door L. Vo gelzang uit Velsen-Noord, de derde prijs, eveneens een Nikon camera en voor 250 aan Kodak-materiaal, werd gewon nen door B. van Breenen uit Lelystad. Kinderen die in hun spel verdiept zijn, trekken vaak van inspanning de vreemdste gezichten; de tong tussen de tanden, een malle grijns om de mond en een hoogrode kleur van opwinding. Leg ook eens wat van die bizarre gelaatsuit drukkingen vast; ook dèt is uw kind. Veel kinderen gaan op een gegeven moment ook aan sport doen en dan moet u beslist eens gaan kijken. Natuurlijk vooral voor de aanmoediging van de topsporter-in-spé, maar ook om kostelij ke foto’s te maken. Op het voetbalveld of in de gynastiekzaal gedraagt uw kind zich vaak heel anders dan thuis. Diepe Omdat veel kinderfoto’s spontaan ge maakt worden, zult u in de meeste geval len met de kleding van uw kroost geen rekening gehouden hebben. Wanneer uw kind nogal keurig is uitgedost, kies dan zoveel mogelijk een rustige, neutra le achtergrond. Om de achtergrond gaat het niet, dus die moet dan ook vooral niet opvallen. Wanneer u er echt van uitgaat om uw kinderen eens te fotogra feren, dan kunt u met de kleding natuur lijk wel rekening houden; één of twee kleuren is echt „kleurig” genoeg. Maar ga uw kinderen dan vooral niet „mooi” aankleden. In hun nette kleren mogen ze vaak niet echt spelen en ravotten terwijl dat nu juist de leuke foto’s oplevert. 1 1 Z n Om een kinderleven in uitstekende opnamen vast te leggen, is echter beslist geen peperduur toestel „met alles erop en eraan” nodig. Soms biedt de eenvou- i Dat zijn enkele van de resultaten van experimenten met „bussen-op-bestelling” zoals ze vanaf eind 1981 in hartje Fries land ook zullen gaan rijden. Franse en Westduitse ervaringen met „bestel”-bus- sen zijn de afgelopen vier jaar genoteerd en ter kennis gebracht van de openbaar vervoer-wereld in Nederland. Op een symposium in Delft hebben deskundigen van het Franse en twee Westduitse experi menten uitgelegd hoe goed het met die „bustaxi’s” gaat. Zo is de naam voor de kleine bussen die tussen Sneek, Bolsward en Leeuwarden het gebied gaan doorkrui sen. In Frankrijk heet zoiets „Busphone” en in Duitsland heten ze „Retax” en „Rufbus”. Als de Friezen zich wat hun openbaar vervoer betreft, net zo gaan gedragen als de Westduitsers en de Fransen, dan ziet het er voor de bustaxi goed uit. Al gaat de vergelijking met het Franse systeem wat mank. Het betreft hier voorzieningen in St. Cloud, een forensenplaats bij Parijs. En de vervoersbehoefte van de veelal wel gestelde managers uit dat stadje (waar 4 op de 5 gezinnen één of meer auto’s heb ben) ligt wat anders dan op het Friese platteland zonder wereldstad onder hand bereik. Toch zijn enkele conclusies uit St. Cloud interessant: hoewel de bus er in eerste instantie werd „neergepoot” voor mensen die per telefoon hun rit zouden gaan rege len, blijkt dat liefst 60 procent al helemaal geen rit meer bestelt. Men staat gewoon langs de route waarvan men denkt dat de busjes wel langs komen. Kwestie van er varing van deze Parijse voorstadbewo- ners. Drie van de vier passagiers waren er vrouwen, en een kwart van de gepensio neerden in het dorp zouden nooit hebben gereisd als de Busphone er niet was ge weest. Het zijn toch afgezien van schoolkinderen die 37 procent van de bus passagiers uitmaken voornamelijk wat oudere mensen die hun streek goed ken nen, die de bus bellen. Degenen die het meest klaagden over de bus waren voor namelijk import-Parijzenaars uit de bete re inkomensgroepen. Die gebruikten de bus ook minder vaak. De twee Westduitse experimenten ko men meer voor vergelijking met de toe komstige Friese bustaxi in aanmerking. Het gmg hier om de plattelandsgemeente Wunstorf, op 20 km afstand van Hannover en om Friedrichshafen, een verzameling dorpjes bij de Bodensee. In Wunstorf rijdt de bus volgens het „Retax”-systeem en in Friedrichshafen de „Rufbus”. In Wunstorf wonen zo’n 15.000 mensen, vrijwel evenveel als het voor Friesland uitgezóchte proefgebied. Een kleine 6000 werkenden en 4200 scholieren staan er geregistreerd. Er komen 2400 pendelaars binnen en er gaan 3200 uit elke dag. In Wunstorf ligt een spoorlijn naar de grote stad Hannover, zoals ook de spoorlijn Sneek-Leeuwarden onderdeel van het ex periment uitmaakt. Er wordt gewerkt met oproeppalen waarin men een vervoers- pasje kan steken. De computer vertelt hoe laat de bus langskomt. Intelligent sparen anno1980. iMetde Meesrente-rekening Inmiddels krijgt de chauffeur van de bus op zijn computeronderdeel op het dashboard bericht hoe hij zijn route moet vervolgen. Verder kan men natuurlijk per telefoon de bus oproepen. Men krijgt dan te horen naar welke opstapplaats men moet lopen. Liefst negentig procent van de passa giers wacht niet meer dan hooguit 13 minuten. In de eerste maanden na de start in augustus 1978 werden er al meer dan 100.000 mensen door de bustaxi geholpen. In 1977 reden er op de toen nog bestaande lijnen 1153 passagiers mee. Nadat de bus taxi en lijnbussen samen gingen vervoe ren, steeg de hoeveelheid passagiers met 746 per dag, dat was 65 procent méér reizigers.en het was nog maar in de proeftijd. De leiding van het experiment bij Wunstorf spreekt over een „boven ver wachting uitgekomen bereidwilligheid van de bevolking” om van de bustaxi' gebruik te maken. Het werd de mensen voor die bustaxi’s dan ook zo plezierig mogelijk gemaakt. De wachttijd (tot er een bus naar de halte kwam) was aanvankelijk 11 minuten in oktober 1978. Maar in maart 1979 kon men het al in gemiddeld 8 minuten af. Hetzelf de kon men doen met de gemiddelde reis tijd. Die dus bij het begin van het experi ment nog 9 minuten, in 1979 was die 6 minuten. Een aspect dat nadelig voor de passa giers kan zijn is de omweg die hij moet maken, nadat hij is opgepikt door een bus die 20 passagiers kan meenemen. In Wun storf is de „omweg-factor” nog zo’n 1,5 kilometer. Dat wil zeggen dat een rit die normaal 5 km zou zijn nu uitkomt op 7,5 km. Maar doordat de busjes omwegen maken en dus ook steeds maar mensen oppikken, worden ze economischer ge bruikt. Met andere woorden; om de bus- op-bestelling zo goedkoop mogelijk te houden, moeten de passagiers wat extra kilometers voor lief nemen. Men doet dat kennelijk ook in de wetenschap dat men de hele dag door de bus kan .aanvragen” en dus niet gebonden is aan een lijnbus om het uur of om de twee uur. droefheid en grote vreugde wisselen el kaar soms erg snel af; heel geschikt om wat foto’s van te maken. Naast de al eerder genoemde „gekke bekken” ont staan er op een sportveld zeker bij de teamsporten dikwijls allerlei koddige situaties. IN DE CANON-GALERIE (Ree straat 19, Amsterdam) exposeert Robert Doisneau onder het motto Trois secon des d’éternité. „Ik ben een dief, een kleine weliswaar, maar tóch een dief. Een honderdste seconde hier, een hon derdste seconde daar, die allemaal sa men betekenen niet meer dan één, twee, drie seconden, gestolen van de eeuwig heid”, aldus deze 62-jarige Fransman. In zijn foto’s is alles vertegenwoordigd: te derheid, poëzie, humor, spot, waardig heid. Zijn werk is ten toon gesteld in alle belangrijke musea en galerieën in Euro pa en de Verenigde Staten. Tot en met 23 mei. Van dinsdag tot en met zaterdag 12 tot 18 uur. Tijdens de expositie is Dois- neau’s gelijknamige in heliogravure uit gevoerde boek verkrijgbaar 82,50). IN GALERIE FIOLET (Herengracht 86, Amsterdam) werk van de in Duits land geboren fotograaf Hans Namuth over de Spaanse burgeroorlog. Hij maakte de eerste zeven maanden mee met zijn vriend Georg Reisner. Als oor- logsfotograaf, zij aan zij met de Interna tionale Brigade, aan de fronten van Estremadura en Malaga, en in Toledo tot deze stad in handen van Franco viel. Sinds 1943 is Namuth Amerikaanse staatsburger. Sinds 1950 specialiseert hij zich in het fotograferen van kunstenaars in actie. Tot 7 juni, dinsdag tot en met vrijdag 12 tot 18 uur, zaterdag tot 17 uur. I 4M wordt uitgenodigd zijn reactie kenbaar te maken over een ongeveer in septem ber te starten fotoclub. Reacties kunnen worden gericht aan: Fred Dörr, Lindholm 60, 2133 CW Hoofddorp, telefoon 02503-1Ó898, en Fred Bluemink, Hasebroekstraat 15, 1053 CL Amsterdam, telefoon 020- 168887. s

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19