PvdA’er overweegt spoeddebat prijzen nijman Meubelfabriek Oisterwijk toonaangevend in eiken 1 Stofte II Ifchfreklame het woord is aan... Brokx komt met maatregelen vandaag: Akzo verdubbelt nettowinsten Eerste Kamer Voedingsbonden: wantoestanden NAVO ontkent bij broodbakkers het weer Hypotheekrente daalt verder wil inlichtingen over prijsstijging ,,Van Gelder- Wormer niet Sluiting centrale Dodewaard geëist in kort geding Motorraces op straat afgelast HAARLEM i Wiegel blijft bij BB-plan uitlatingen secretaresse te redden” Rijswijk: geruchten over gif in bodem Koopkracht wordt ondermijnd" Menten wil eigen verdediger zijn Tl J Programmering Speliade En verder Onderwij sbeleid Real in opspraak agenda pagina WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN DINSDAG 13 MEI 1980 G. B. Shaw: 70ste jaargang no. 160 pagina’s 21 5,6,7,9,11 II ll Aanhoudend zonnig -schilderijen- 17 23,25 2 2,3,4 19 15 Beurs Binnen- en buitenland Foto/Film Kunst Plaatselijk nieuws Radio en televisie/Strips Sport Weerapporten Telefoonbeantwoorders (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het kopen van een eigen huis zal vooral voor de lagere inkomensgroepen aantrekkelijker worden. Er komt een speciale „drempelsubsidie” voor die mensen die het op dit moment niet aandurven een eigen huis te kopen. (ADVERTENTIE) Exclusieve damesmode begijne boetiek I .W IJmuider Courant een Vanochtend begon voor de Rotterdamse rechtbank de hervatting van het proces tegen Pieter Menten. Hij komt hier aan bij het gebouw Zie verder pagina 2 (ADVERTENTIES) [5 Zie pagina 2 Zie pagina 3 k de Lagere inkomens worden geholpen bij aankoop huis In onderwijskringen vreest men dit nieuwe, als onbezonnen en onbeproefd beschouwd plan te zullen ervaren als een nieuwe mislukking. In deze situatie lijkt het een daad van wijs beleid een nieuwe structuurwijziging uit te stellen en over te laten aan het volgende kabinet, dat met meer tijd en met een schone lei naar school zal kunnen gaan. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ARNHEM (ANP). Akzo heeft over het eerste kwartaal van 1980 een nettowinst behaald van ƒ89,6 miljoen tegen ƒ39,4 miljoen in dezelfde periode van 1979 bij een met 13 pet van 2.901,0 mln tot 3.284,8 mln. gestegen omzet. De nettowinst per gewoon aandeel van 20 kwam uit op 3,03 tegen 1,33. Zie ook pagina 2 van l nauw (Van onze sportredactie) ARNHEM. De Koninklijke Neder landse Motorrijders Vereniging (KNMV) heeft met uitzondering van de wedstrij den in Tubbergen (26 mei) en Raalte (8 juni) alle motorraces op stratencircuits voor dit seizoen afgelast. De KNMV nam deze ingrijpende maatregel, nadat vorige week vier doden (twee courers en twee toeschouwers) vielen in Ammerzoden. Wel is aan de circuitdirecties van Zandvoort en Assen gevraagd om een extra race- weekeinde in te lassen. Volgens minister Van der Stee van Financiën kan het voorstel van de belastingdeskundige professor Hof- stra om het deel van de rente op hypotheken dat wordt veroorzaakt door de inflatie, niet langer aftrek baar te maken voor de belastingen, negatieve gevolgen hebben voor het eigen woningbezit. Droog en zonnig. Minimum tem peratuur omstreeks 6 graden. Mid- dagtemperatuur rond 21 graden. Ma tige tot krachtige oostenwind. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: 11.15 uur: wandplastieken - reproducties kunsthandel Jos de Graaf, Gierstraat 47 Tel. 312801, H'lem. Het adres voor al uw omlijstingen. Wat iemand werkelijk vleit, is het feit dat ge het de moeite waard vindt hem te vleien. ■- KOOP vanaf 575,- HUUR vanaf 20,- p.m. NATEBO-AMSTELVEEN, Tel. 020-456456 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De grote fracties in de Eerste Kamer willen van minister Albeda (Sociale Zaken) weten welke maatregelen de regering denkt te nemen om de drei gende inflatiegolf in te dammen. Dat bleek vanochtend bij het debat over de begroting van sociale zaken. Zowel Kloos (PvdA) als Franssen (CDA) vroeg minister Albeda om een duidelijk stand punt. De PvdA’er wilde van de bewindsman weten op welke wijze hij de nadelige ge volgen van de prijsstijgingen denkt op te vangen. Met name de koopkrachtgarantie voor mensen met een modaal inkomen zou volgens hem op de tocht komen te staan. De Europese NAVO-landen zijn in principe bereid op verzoek van de VS hun reservestrijdkrachten te verster ken in verband met de Russische inval in Afghanistan. Dit blijkt uit een gisteren uitgegeven verklaring van de ministers van Defensie van de NAVO llllllllllllllllllllllllllllilllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll „Het rommelt op dit moment in het onderwijs”, aldus vangt een relaas aan dat het Genootschap van Leraren per advertentie van een hele pagina heeft ge publiceerd in een aantal landelijke dag bladen. Die mededeling bevat weinig flieuws, want dat rommelen duurt eigen lijk al een paar jaar en volgens ingewijden is het onderwijs in Nederland door opeen volgende mislukte pogingen om gedeelte lijke en totale hervormingen door te voe ren, langzamerhand tot de dood toe ver ziekt. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Kamerlid Arie van der Hek (PvdA) overweegt deze week nog een spoeddebat aan te vragen over de gestegen prijzen. AMSTERDAM (ANP. Postgiro en Rijkspostspaarbank hebben vandaag in verband met de ontwikkelingen op de kapitaalmarkt de hypotheekrente verder verlaagd met 0,4 pet. De rente voor de basishypotheek met maandbetaling is nu 11,0 pet en die voor een tophypotheek 11,2 pet. De rente voor de basishypotheek met halfjaarbetaling is thans 11,3 pet en die voor een tophypotheek 11,5 pet. Zowel hij als de Federatie Nederlandse Vakbeweging en het Christelijk Nationaal Vakverbond vinden, dat juist door de prijsstijgingen van de afgelopen maanden de koopkracht van zelfs de laagstbetaal den niet gehandhaafd kan blijven. De FNV heeft berekend, dat de koopkracht van de minimumloners enkele tientjes per maand achteruit zal gaan. Als dit zo is, wil het CNV de koopkracht van de laagstbe taalden handhaven door middel van een belastingverlaging. FNV-voorzitter Wim Kok herinnerde gisteren na afloop van de Federatieraads- vergadering aan de eerder door hem uit gesproken verwachting, dat werknemers met een modaal inkomen 32.500) er per maand ongeveer 50 gulden op achteruit zullen gaan door de loonmaatregel en de nu gestegen prijzen. Dit effect ontstaat DEN HAAU (ANP). Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken houdt - ondanks de kritiek op en de afwijzing van de reor ganisatieplannen - onverminderd vast aan de voorgenomen opheffing van de nood- wachtorganisatie van de Bescherming Be- BRUSSEL (AFP). Een woordvoer der van de NAVO in Brussel heeft van daag de uitlatingen die een overgelopen NAVO-secretaresse gisteren in Oost- Duitsland deed, bestempeld tot „duidelij ke” propaganda. De secretaresse, een Belgische, zei te genover het Oostduitse persbureau ADN dat de NAVO over een zeer geheim plan beschikt om in geval van een kernoorlog 2.500 verschillende doelen in Oost-Europa en de Sovjet-Unie te vernietigen. De woordvoerder wees erop, dat de ver klaring van de secretaresse een propagan- dapoging is, die niet toevallig samenvalt met de bijeenkomst van de ministers van De Stichting Theater en Muziek Vel- sen volgt met de programmering voor het seizoen 1980-1981 de lijn zoals reeds in voorgaande jaren uit gezet. Het publiek wordt keus gebo den uit zesenvijftig presentaties waaronder twaalf concerten. Outilla ge daarvoor vormen de Stads schouwburg in IJmuiden-Oost en de sfeervolle Engelmunduskerk in het oude dorp Velzen. Zie verder de streekpagina's. De „Mammoetwet” van wijlen minister Cals, die een resuachtige bres sloeg in de onderwijsstructuur en daardoor de overheidsolifant de gelegenheid gaf de porseleinkast van het onderwijs binnen te wandelen, was geen willekeurige ministe riële slooplust. Er was op dat moment duidelijk een dringende noodzaak tot on derwijshervormingen op grote schaal, omdat de maatschappelijke omstandighe den in velerlei opzicht niet meer aan de oude onderwijsvormen aansloten. Een maatschappijvernieuwing (wat weer iets anders is dan verbetering) diende zich aan en voltrok zich, veroorzaakte grote schok- bewegingen en zette veel tradities op losse schroeven. Het onderwijs is, méér dan welke maatschappelijke voorziening ook, uiterst gevoelig voor dergelijke schokken, omdat de structuur ervan toch altijd in de kern een traditioneel karakter heeft. Het grote gevaar van onvoldoende voorberei de onderwijsveranderingen is, dat met de afbraak van oude vormen de traditionele kern gevaar loopt beschadigd te worden. Een groot deel van de thans heersende onzekerheden en ontsporingen op het enorme rangeerterrein tussen onderwijs en maatschappelijke activiteit wijst er al sinds jaren op, dat de onderwijshervor- mers de maatschappelijke situatie die op komst was, verkeerd beoordeeld hebben. Veel structurele wijzigingen en nieuwig heden zijn ondoelmatig gebleken, veel mogelijkheden tot onderwijsverbetering zijn onbenut gebleven. Wat valt er nu nog terug te draaien? De leraren, onderwijskrachten van diverse school- of opleidingstypen, ondervinden in hun praktische werk storende invloe den van wat de overheid heeft bedisseld, maar zijn bovenal uiterst bezorgd over datgene wat de overheid, met name minis ter Pais, nu weer heeft uitgebroed. Hun voornaamste bezwaar is dat de minister met zijn ambtenaren aan het broeden is geslagen zonder de praktijkwerkers, de onderwijskrachten, voldoende te hebben geraadpleegd. Het draait om de in te voeren algemene vervolgschool op het lager onderwijs, die minister Pais tamelijk onverhoeds aan het parlement heeft gepresenteerd. In de Ka mer is vrijwel iedereen tegen die ministe riële plannen, maar de bezwaren zijn sterk gevarieerd per fractie, zodat de te genstand in het parlement via moties niet tot een eensgezinde afwijzing zal kunnen leiden. Rivièradreef 5 Schalkwijk (naast C A) Anegang 11 Centrum Haarlem (t o C A) bb Naast de invoering van de eenmalige subsidie zullen ook de jaarlijkse premie bedragen (nu is de maximale eerste jaar lijkse bijdrage 8400 gulden) worden opge trokken. Deze maatregelen die erop gericht zijn de bouwmarkt weer enigszins te stimule ren, zullen een dezer dagen door staatsse cretaris Brokx van Volkshuisvesting wor den bekendgemaakt. De eenmalige subsidie om de koop van een eigen huis financieel aantrekkelijker te maken geldt alleen voor de goedkoop ste premiekoopwoningen (premie A). De ze woningen mogen niet duurder zijn dan 140.000 gulden (buiten de Randstad 130.000). De inkomensgrens voor de pre mie A-woning is gesteld op 26.500 gulden (24.500 buiten de Randstad). Tot de maatregelen die Brokx zal ne men, behoort ook het stimuleren van de bouw van premiehuurwoningen. Wanneer blijkt dat er onvoldoende belangstelling bestaat voor premiekoop, kunnen die plannen in premiehuur worden omgezet. Een eveneens veelomvattend en ge varieerd programma is uitgestippeld voor de Velsense Speliade dit jaar te houden in de periode 4 tot en met 15 augustus. Als aantrekkelijk binnen- komertje wordt aangekondigd een Oud-Hollands feest voor de plaatse lijke jeugd waarvoor het vakanties- pektakel uiteindelijk bedoeld is. Zie verder de streekpagina's. doordat de gestegen prijzen per 1 juli niet meer via een volledige prijscompensatie uitbetaald zullen worden. Volgens de loonmaatregel krijgt iedereen 26 per maand als compensatie. Zie verder pagina 2. (Van onze redactie binnenland) WORMER. Van Gelder Papier in Wormer is niet meer te redden. Dat staat in een onderzoeksrapport van de Neder landse Vereniging van Papierfabrikan ten. Het onderzoek is uitgevoerd in op dracht van het ministerie van Economi sche Zaken. Volgens het rapport voelt geen enkel papierbedrijf in of buiten ons land voor overneming van het bedrijf. Het ministe rie piekert er niet over, extra geld voor investeringen ter beschikking te stellen. Per 1 juli worden bij Van Gelder-Wormer 240 mensen ontslagen. Voor 85 man is er nog werk voor een jaar. De directie van het bedrijf zei vanmorgen, dat er geen enkel lichtpuntje meer is voor de vesti ging. De vakbonden hebben weinig hoop dat alsnog een koper kan worden ge vonden. RIJSWIJK (ANP). Geruchten dat er onder een deel van de nieuwbouwwijk in het Zuidhollandse Rijswijk giftig afval ligt, hebben geleid tot vragen in de Rijs- wijkse gemeenteraad. De PvdA-fractie in de raad wil dat er zo snel mogelijk een onderzoek wordt ingesteld. Het gaat om een voormalige stortplaats onder de nieuwbouwwijk Steenvoorde. De PvdA- fractie wil ook dat andere voormalige stortplaatsen in Rijswijk worden onder zocht. UTRECHT (ANP). Volgens de voe dingsbonden FNV is er in het bakkerijwe- zen s prake van wantoestanden. In veel bedrijven is sprake van onderbetaling en illegale arbeid. Dat schrijven de bonden in het gisteren gepresenteerde actieprogram voor de bakkerijen. Werkweken van meer dan 50 uur komen ondanks alle CAO- bepalingen nog steeds voor. Bakkerijen waar men zich wel aan de regels houdt, worden door de oneerlijke concurrentie bakkerijen waar men het niet zo r neemt met de CAO in het nauw 'gedreven, aldus het actieprogram. De van (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. De actiegroep Stop Do dewaard en de Gelderse Milieufederatie hebben vanmorgen voor de Arnhemse rechtbank geëist, dat de kerncentrale in de Gelderse gemeente Dodewaard wordt gesloten. Beide groeperingen hebben te gen de eigenaar van de centrale (de Ge meenschappelijke Kernenergiecentrale Nederland) een kort geding aange spannen. Volgens Stop Dodewaard en de milieu federatie handelt de eigenaar van de cen trale in strijd met de veiligheidseisen. Het opslagbassin zou onvoldoende ruimte bie den voor het overplaatsen van de kemla- ding bij reparaties aan het reactorvat; de kans op een ongeval zou verder zijn toege nomen doordat op het terrein van de centrale het aantal splijtstofelementen tot, naar de mening van de klagers, onverantwoorde hoogte is opgelopen. In het weerwoord stelde de kernenergiecen trale, dat de burgerlijke rechter in deze kwestie niet bevoegd is en het geding thuishoort bij de administratieve rechter. Uitspraak 23 mei. In Spaanse voetbal- kringen is opschud ding ont staan, na dat be kend is gewor den, dat Real Madrid de spelers van Sevilla 3000 gulden de man heeft aangeboden, als het van Real Socie- dad zou winnen. De Baskische ploeg, met de Madrilenen in een heftige kampioensstrijd gewikkeld, verloor het afgelopen weekeinde inderdaad van Sevilla (2-1), waardoor Real de titel nauwelijks meer kan ontgaan. Vujadin Boskov, de trainer van Real Madrid, geeft openlijk toe, dat zijn club geld heeft geboden, maar zegt, dat dat niets met omkoperij heeft te maken, omdat het op volkomen lega le en open wijze is geschied. Zie de sportpagina's (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM. De van oorlogs misdrijven verdachte Pieter Menten mag zijn eigen verdediging voeren. Bij het begin van de derde versie van het proces-Menten, vanmorgen voor de Bijzondere Strafkamer van de Rotter damse rechtbank, liet Menten weten dat hij de assistentie van zijn toegewe zen raadsman, mr. De Liahgre Böhl, niet nodig heeft. „Ik heb steeds al be zwaar gemaakt tegen een toegevoegde advocaat, maar kan dat nu pas voor het eerst bij de rechtbank naar voren brengen”, aldus Menten. De rechtbank, onder voorzitterschap van mr. P. J. C. Schipper, besloot na een korte schorsing dat Menten in gro te lijnen zijn eigen advocaat mag zijn. Zijn advocaat mag ook aanvoeren wat hij ter verdediging heeft, maar bij con flicten zal de mening van Menten de doorslag geven, zie verder pag. 4. IS ftbqnden .’bepleiten afschaffing van de tl swScroariSèiA Als de bakker ’s ochtends het publiek zijn bróod’‘fiog vt^Lèp tijt)*, nidus de bonden. Waar nachtdienst Oi^éjtinijdelijk is. moet volgens het' aiëti^p^ram gewerkt wor-

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1