Drie enorme branden Betoging ten gunste arrestanten 30 april L en dan dit noq I s in kanker spoedig bekend” „Ontstaan van oorzaak Prof. L. Smets: Prijscompensatie breekpunt bij CAO voor Akzo Officier eist 16 keer celstraf BEWINDSLIEDEN VAN FINANCIËN: A Noodlanding met vliegtuig langs dijk Camperduin ii< „PARLEMENT MOET AAN DE BEL TREKKEN” Sl 8 NB T MEI I y Ml vt-' 1 (Van onze redactie binnenland) S - - 5 (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. De Federatie Nederlandse Vakbeweging (FNV) en het Christelijk Nati onaal Vakverbond (CNV) zijn boos over de sterk gestegen prijzen en de reactie daarop van het kabinet-Van Agt. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het voorstel van de belastingdeskundi ge prof. Hofstra om het deel van de rente op hypotheken, dat wordt veroorzaakt door de inflatie, niet langer af trekbaar te maken voor de belastingen, zou negatieve gevolgen kunnen hebben voor het eigen-woningbezit. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. In Amsterdam is gisteravond een demonstratie gehouden door ongeveer vijfhonderd mensen, die hun solidariteit betuigden met de gearresteerde relschoppers van koninginnedag, die gisteren in de hoofdstad terecht stonden. Unilever Tandprothetici r' I Psychiatrie AMSTERDAM. Binnen afzienbare tijd zullen de krachten bekend zijn die veranderingen in een cel van het menselijk lichaam veroorzaken, waardoor sommige cellen tumorcellen worden. Naamswijziging Boktor in paleis Geen opdracht IHC Postcode OR-cursussen Contact met PLO C" A bei yer •Ru •Ö8 ‘<-Di tors groe ■hebl sing .iiijd -Uh -dat’ „hui iet men uit Uit bhji döel ^D> Wiss zgj I Am< rtig "Metaal” leeft op FNV en CNV boos over sterk gestegen prijzen ir I ,r het weer WEERRAPPORTEN 16 o.i Waterstanden Umuiden Hoogwater 04.11 lur en 16.34 uur Laagwater 12.23 uur en uur 19 27 22 24 13 18 22 10 18 18 0 0 25 12 17 0 0 0 0 0 0 0 0 5 0 15 0 0 0 0.2 0 0 0 1 0 o o o o o o 3 o 1 Daar staat tegenover dat niet gezegd kan worden dat het huidige aftreksysteem dat eigen woningbezit bevordert. Dat schrijven minister Van der Stee en staatssecretaris Van Amelsvoort (Financiën) in hun antwoord op bijna 300 door de Tweede Kamer gestelde vragen over de herziening van het belastingstelsel. Hofstra heeft voorgesteld alle invloeden van de inflatie op de belastingheffing in ons land ongedaan te maken. Het beperken van de aftrek van hypotheekrente zou de Staat volgens de Hofstra-voorstellen veel kunnen opleveren. Dat komt, omdat in de hypotheekrente een stuk inflatie is verwerkt. Door die niet langer aftrekbaar te maken, krijgt de Staat meer belastinggeld binnen. Dit staat overigens geheel los van de denkt die prijsverhogingen, nu de lonen toch bevroren zijn, niet al te serieus te hoeven nemen. Toch is het nog steeds zo dat, als je echt de problemen in Nederland wil oplossen, je moet beginnen te zorgen dat de prijzen niet exploderen. Dan zijn namelijk ook geen grote loonstijgingen nodig.” Voor het Christelijk Nationaal Vakver- voorstellen uit de Tweede Kamer om de rente van hypotheken boven 400.000 gulden niet langer aftrekbaar te maken. De regering laat nog eens weten niets voor de Hofstra- voorstellen te voelen. Het volledig uit ons belastingsysteem halen van inflatieïnvloeden zou een enorm gedetailleerd, tijdro vend en bovendien zeer moeilijk uitvoerbare zaak worden. Daarom hecht de regering eraan eventuele knelpunten afzon derlijk uit de weg te ruimen. Een van die knelpunten is de aftrekbaarheid van ontvangen of betaalde rente. De regering blijft vooralsnog vasthouden aan het volledig belasten van ontvangen rente, ook al is het zo, dat iemand die rente krijgt door de inflatie in feite minder ontvangt, maar toch voor het volle bedrag wordt belast. De bewindslieden vinden dat die „onrechtvaardigheid” vol doende kan worden opgevangen door het instellen van belas tingvrije voet aan de rente, die tot 700 gulden zou kunnen oplopen. Van der Stee en Van Amelsvoort verwachten als de volledige belastbaarheid gehandhaafd blijft geen toename van de ontduiking, omdat die volgens hen ook zal voorkomen wanneer er geen belastingvrije voet aan de rente is. de enorme bergen huisvuil zorgde voor en enorme rook- en stankoverlast. Tot acht kilometer in de omtrek dwarrelden stukken halfverbrand papier neer. Het kan nog wel twee weken duren voordat de brandhaard helemaal is uitgeroeid Het proces duurde tot laat in de avond. De politierechter liet de 16 verdachten uitvoerig aan het woord. De meesten ont kenden opzet bij het gooien van stenen naar de Mobiele Eenheid. De meeste ver dachten beklaagden zich over het „node loze geweld” dat zij na hun aanhouding zouden hebben ondervonden. Sommige werden naar hun zeggen geslagen on danks de handboeien die zij om hadden, anderen brachten de nacht door in een cel zonder matras. De politierechter besloot op 22 mei uitspraak te doen. werd haltgehouden om de leus „Polak in de bak” op de gevel te kalken. De demon stratie werd besloten met een bijeenkomst op het Waterlooplein. Incidenten deden zich niet voor. In totaal zestien keer heeft de Amster damse officier van justitie, R. Manschot, gisteren onvoorwaardelijke gevangenis straffen geëist tegen deelnemers aan de rellen op 30 april in Amsterdam. De straf fen liepen uiteen van zes weken tot een half jaar. „Ronduit verbijsterend”, zo noemde de Amsterdamse officier van jus titie het toegepaste geweld op koninginne dag in Amsterdam. Hij vond het vooral ernstig dat het geweld zich heeft gekeerd tegen de handhavers van de rechtsorde: de politie. De officier van justitie benadrukte te genover de politierechter, mevrouw Van Erp-Taalman Kip, dat „snelrecht” van de verdachten die tijdens de rellen zijn aan gehouden nodig was om direct effect te sorteren. „Er is geen reden het regerings- onderzoek af te wachten. De verdachten zijn mans genoeg om nu de verantwoorde lijkheid voor hun daden te dragen”. De verkopen van Unilever in totaal over de gehele wereld zijn in het eerste kwar taal van 1980, vergeleken met dezelfde periode van 1979, met 11 procent gestegen van 10,229 miljoen tot 11,339 miljoen. De omzet naar hoeveelheden bleef onge veer gelijk. Uit de met 14 procent gestegen bedrijfswinst van 609 miljoen resulteer de uiteindelijk een 11 procent hogere winst van 5,08 per aandeel Unilever NV van 20 tegen 4,56 in de eerste drie maanden van 1979. Naar de rol en betekenis van de tand prothetici zal een onderzoek worden inge steld. Dit heeft staatssecretaris mevrouw Veder-Smit (Volksgezondheid) gisteren gezegd in een openbare commissieverga dering van de Tweede Kamer, waar ge sproken werd over vernieuwingen in de tandheelkundige zorg. De prothetici zeg gen de „tandvervanging” voor hun reke ning te willen nemen en de eigenlijke tandheelkunde aan de tandartsen over te laten. O nno windst. zo n n nno ono n zzw wzw wzw 24 23 23 21 10 22 23 21 21 22 14 19 18 15 19 25 22 22 7 23 20 12 17 22 26 22 16 22 19 18 4 9 12 10 -2 3 7 12 9 9 10 15 3 Tijdens de zitting deed zich buiten de rechtszaal een incident voor met een jour nalist van STAD Radio Amsterdam. Ver slaggever Stan van Houcke van deze om roep werd door de deurwaarder de toe gang tot de rechtszaal ontzegd. Naar zijn zeggen had de deurwaarder daartoe in structies gekregen van het parket. Nadat Van Houcke bezwaar had gemaakt tegen het feit, dat hij niet tot de openbare zitting werd toegelaten, zetten vier parketwach ters hem hardhandig buiten het paleis van justitie. 1. bew. h. bew. h. bew. 1. bew regen o o o o 24 o o o o o nno nno zzw o nno o nno zw nno verand. wnw nno nw windst. o ono windst. windst. zzw o (Van onze redactie binnenland) CAMPERDUIN. Een 33-jarige bakker uit het Belgische Rousselare heeft gisteravond met zijn eenmotorig vliegtuigje een noodlanding moeten maken langs de Hondsbossche Zeewe ring in Camperduin. De man was rond zes uur met zijn echtgenote opgestegen van het vlieg veld Texel, toen zijn vliegtuigje boven Petten olie begon te verliezen. Om oververhitting van de motor en daarbij brandgevaar te voorkomen, trachtte de Belg een noodlanding te maken op de vijf meter brede weg langs de voet van de Hondsbossche Zeewering. Bij de landing raakte een vleugel echter een paal, waardoor het vliegtuigje door de afrastering langs de weg schoot en na enkele tientallen meters op het gras talud van de dijk tot stilstand kwam. Het vliegtuigje werd zeer zwaar be schadigd. De Belgische vlieger kwam met de schrik vrij, zjjn vrouw werd licht gewond aan de kaak. X i w x Sj nëei van fabi Saa hét den hek sch< sen oor: dte ren daa: C o o o o bond stond na een vergadering over de gestegen prijzen vast, dat het kabinet di rect met een belastingverlaging moet ko men om de koopkracht voor de laagste inkomens intact te laten. De modale inko mens mogen er volgens CNV-voorzitter Harm van der Meulen niet meer dan een half procent op achteruit gaan. „De rege ring heeft destijds die belofte gedaan en Er moeten onafhankelijke ombudsle- den komen die regelmatig alle psychiatri sche inrichten bezoeken. Het is een juri disch wangedrocht dat de behandelaar beslist over de klachten van patiënten. Dat is een van de conclusies in het boek Jij liever dan ik (de psychiatrische pa tiënt, wat heeft hij te vertellen?), geschre ven door de jurist-criminoloog Arthur Frid, de filosoof Pieter Ippel en de jurist Paul Laurs. Het boek, dat de „binnen kant” van psychiatrische inrichtingen be schrijft en waarin interviews staan met patiënten en hulpverleners, werd gisteren in Den Haag gepresenteerd. Op drie plaatsen in ons land hebben giste ren felle branden gewoed. Van de kurkdro ge Doldersumse hei in Drenthe ging ruim 200 hectare bos en hei verloren. Pas na vele uren was een groot aantal brandweerkorp sen het vuur meester. Slechts met moeite kon worden voorkomen dat ook een cam- inkomen zitten (ongeveer dertigduizend gulden per jaar) compensatie krijgen voor „een tegenvaller die ze niet hebben kun nen voorzien”. Minister Van Aardenne (Economische Zaken) zal volgens de FNV een strakker prijsbeleid moeten gaan voeren. „Het gemak waarmee de prijzen om hoog gaan wekt de indruk dat het kabinet on bew onbew. onbew onbew. onbew. o onbew onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. 1. bew regen onbew. regen onbew. onbew. zw. bew. onbew onbew. onbew. onbew. 1. bew. zw. bew. onbew. onbew. zw. bew. onbew. h. bew. onbew niet ontvangen onbew onbew. h. bew onbew. onbew. onbew onbew. De prijsontwikkeling van de laatste tijd heeft, aldus FNV-voorzitter Wim Kok, de koopkrachtgarantie van het kabinet voor mensen met een minimuminkomen ont kracht. „Het parlement heeft destijds de loonmaatregel aanvaard. Daarom zal men aan de bel moeten trekken nu we met de gevolgen van deze loonmatiging voor de koopkracht van de laagstbetaalden wor den geconfronteerd.” Volgens de FNV-voorzitter moeten overigens niet alleen de laagstbetaalden, maar ook mensen die rond het modale Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca niet ontvangen Istanboel Las Palmas Beiroet TelAviv Tunis Weer in binnen- en buitenland De demonstranten voerden spandoeken met zich mee met teksten als „Demon stranten solidair met arrestanten”. Spreekkoren werden aangeheven waarin de vrijlating van de verdachten werd geëist. Minister Wiegel van Binnenlandse Zaken werd in spreekkoren „staatsge vaarlijk” genoemd. De betogers, die zich bij het Leidse Bosje verzamelden, zetten eerst koers naar de ambtswoning van burgemeester Polak aan de Herengracht, waar even Met ingang van 1 juni worden gewijzig de richtlijnen van kracht, waarin in de mogelijkheid tot naamswijziging in de naam van de moeder is voorzien. Daar door zal in ruimere mate toekenning van de naam van de moeder kunnen plaats vinden. Dit blijkt uit het antwoord van minister De Ruiter van Justitie aan de PvdA-Twee- de-Kamerleden Haas-Berger en Salo mons, die hierover schrifteljjke vragen hadden gesteld. groot risico te nemen ten aanzien van hun gezondheid. Ongeveer 80 procent van alle kankergevallen (er sterven per jaar onge veer 28.000 mensen aan kanker, red.) zou zijn oorzaak vinden in factoren uit de omgeving. Het merendeel daarvan be hoort tot de zogenaamde levensstijlfacto ren, zoals het gebruik van bepaalde voe- dings- en genotmiddelen en de wijze van voedselbereiding en -conservering. Prof. Smets werkt sinds 1970 aan het Antoni van Leeuwenhoeklaboratorium van het Nederlandse Kankerinstituut te Amsterdam, waar hij hoofd is van de sectie celbiologie. De huiszwam en de boktor (een bepaald soort kever) zijn er mede de oorzaak van dat de verbouwing van Huis Ten Bosch het toekomstig woonpaleis van koningin Beatrix niet 3 miljoen gaat kosten, zoals was begroot, maar 24 miljoen. Daarnaast hebben ook de veiligheidsmaatregelen tot verhoging van de verbouwingskosten geleid. Dit blijkt uit de antwoorden van minis ter Beelaerts van Blokland van Volkshuis vesting op vragen van het PSP-Tweede- Kamerlid Van der Spek. Niet het Nederlandse scheepsbouwbe drijf IHC, maar een Westduitse onderne ming heeft van Rijkswaterstaat de op dracht gekregen om voor 92 miljoen gul den een zogenaamde „mattenlegger” te bouwen voor de afsluiting van de Ooster- schelde. IHC kon het vaartuig voor 98 miljoen bouwen en het ministerie van Economische Zaken was bereid om het gat van zes miljoen te dichten. Door een gebrekkige coördinatie tussen Rijkswa terstaat en dit ministerie ging de order echter toch aan de neus van IHC voorbij. Dit meldt het blad Zin van de Indu striebond FNV gisteren. Kanker zal dan beschreven kunnen worden als stofwisselingsziekte zoals bij voorbeeld suikerziekte. Met deze kennis kan kanker in beginsel een te genezen, dan wel te beheersen ziekte worden. Dit zei prof. dr. L. Smets gistermiddag in een rede ter gelegenheid van de aanvaarding van het bijzonder hoogleraarschap in de experimentele oncologie aan de Universti- teit van Amsterdam. In zijn betoog, dat hij de titel „Kiezen of delen” meegaf, schetste Smets het dilem ma ten aanzien van de richting die het kankeronderzoek zou moeten inslaan. Prof. Smets stelde dat het genezingsper- centage, gemiddeld over verschillende vormen van kanker, maar langzaam toe neemt. Bij sommige vormen zoals borst en longkanker, wordt sinds lang pas op de plaats gemaakt. Dankzij chirurgie, radiotherapie (be straling, red.) en de behandeling met che mische middelen en hun combinaties, kunnen thans drie tot vier van de tien patiënten een vijfjaarsoverievingskans bereiken. Toch is volgens Smets de vrees gegrond dat chirurgie en radiotherapie de grenzen van hun mogelijkheden dreigen te naderen. Hoewel de chemotherapie nog volop in ontwikkeling is, kent ook die zijn grenzen. Prof. Smets gelooft niet in grote moge lijkheden om kanker te vermijden door verandering in levensstijl, omdat de men sen bereid blijken een naar verhouding Vijfenzeventig procent van de post is momenteel voorzien van postcode. Dat is ongeveer 25 procent meer dan eind 1978, aldus de persdienst van de PTT gisteren. In dat cijfer zijn zowel de grootverbrui kers als de losse post begrepen. Sinds april is het voor grote regelmatige postverzenders verplicht de postcode te vermelden. Voor particulieren komt die verplichting er niet, aldus de PTT. De postcode werd februari 1978 ingevoerd. De vraag naar cursussen voor leden van ondernemingsraden is vorig jaar sterk toegenomen. Dat leidt tot wachttijden van zo’n tien maanden. In 1979 steeg het aan tal deelnemers aan OR-cursussen met ruim 25 procent. Dat schrijft het Gemeenschappelijk Be geleidingsinstituut Ondernemingsraden (GBIO) in zijn jaarverslag over 1979. Minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken) is van mening dat de recente con tacten van zijn ambtenaren met vertegen woordigers van de Palestijnse Bevrij dingsorganisatie PLO „een feitelijk en geen formeel karakter” hebben gedragen. Met deze omschrijving trachtte de minis ter gisteren vertegenwoordigers van de joodse gemeenschap in Nederland, die verontrust zijn over de toenadering tussen de Nederlandse en andere Westeuropese regeringen en de Palestij nen, gerust te stellen. ping in vlammen opging. Gistermiddag werd in het Brabantse Oirschot vijftien hec tare van de Oirschotse hei eveneens door brand verwoest. In Driebergen had de brandweer gisteren handenvol aan het blus sen van een brand op het terrein van de vuilafvoermaatschappij VAM. De brand in F 25 h^e nSa dig cor én rek se E S&.i vér dez Ljfc gel' ree inti wir Kai yie: Ut wal ver wo: Gr< Êin; me Lit tan rea var bes -T lan bez uit; ten aar ‘schf da4 öors sten dëtt de JW 'tree <fe’! •grjji der- i actu D< seru tkh nëb rfiöe KA1 sieü wee ihei; Bch de i gezi gen zijn Wes gen stra Dui Bell dep plas schi T voor eigen-woningbezit” het CNV zal de regering aan die belofte houden,” aldus de CNV-voorzitter. Van der Meulen zei dat de jongste prijs stijgingen absoluut niet te rijmen vallen met het regeringsbeleid. „Het prijsbeleid zou strakker moeten,” aldus de CNV- voorzitter, die echter niet aangaf op welk onderdeel dit precies zou moeten ge beuren. Het CNV vindt dat 1980, mede door een loonmaatregel, een verloren jaar wordt. „De loonmaatregel heeft constructieve ge sprekken in de bedrijfstakken en onder nemingen over zaken als arbeidsmarkt problematiek en een betere verdeling van werk vrijwel onmogelijk gemaakt,” aldus Van der Meulen. Hij deelde mee, dat het CNV nog een uiterste poging gaat doen om de schade voor dit jaar zoveel moge lijk te beperken. De centrale werkgeversorganisaties krijgen een brief, waarin het CNV erop wijst, dat het een gemeenschappelijk be lang is „om samen positief aan de slag te gaan, omdat anders mogelijk een nieuwe looningreep dreigt.” 14 22 34 35 21 WOENSDAG 14 MEI Zon- en maanstanden Zon op 05.45 uur, onder 21.25 uur Maan op 06.18 uur, onder 21.17 uur M c C O tü (Van onze redactie binnenland) ARNHEM. De hervatte CAO-onder- handelingen tussen Akzo Nederland en de vakbonden zijn gisteren afgebroken zon der uitzicht op een nieuwe voortzetting. Breekpunt was de hoogte van de prij scompensatie die Akzo maximaal in het vooruitzicht stelde. Uitgangspunt van de CAO-onderhande- lingen, die op 24 april in een impasse waren gekomen, was een twee jaar du rend contract. De Akzo-directie wil gedu rende deze periode drie keer een prijs compensatie uitkeren met een maximum van totaal tien procent. Deze begrenzing was voor de onderhan- delingsdelegaties van de Industriebond CNV, de Unie BLHP en VHP-Akzo onaan vaardbaar. Een tegenvoorstel van de Industriebond FNV werd door de Akzo- directie als onbetaalbaar van de hand gewezen. Het concern vindt dat matiging op het loonfront noodzakelijk is voor de concurrentiepositie, mede gelet op de in ternationale economische ontwikke lingen. De partijen gingen uit elkaar zonder een afspraak voor voortzetting van de onder- handelingen te maken. De Akzo-directie wilde in de tweede helft van dit jaar opnieuw om de tafel gaan zitten, maar dat wezen CNV, Unie BLHP en VHP-Akzo af. Hofstra-plan negatief De produktie in de Nederlandse metaal industrie, één van de grootste bedrijfstak ken, geeft in het eerste kwartaal van dit jaar een duidelijke opleving te zien, aldus gisteren het ministerie van Economische Zaken. Hoe groot de produktiestjjging is, geeft het ministerie niet aan. In de periode april 1979 tot en met maart 1980 was de produktiestjjging in de metaalindustrie drie procent, in het gehele jaar 1979 was de produktie 0,4 procent groter dan in 1978. Vooruitzichten voor donderdag, opge steld door het KNMI: Aanhoudend warm en zonnig Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Aantal uren zon: 6 tot 15. Minimumtem peratuur omstreeks 12 graden. Maximum temperatuur: omstreeks 24 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. 9 9 9 0 10 10 8 11 9 5 14 11 4 11 11 7 7 -2 5 4 2 9 "W MSB'"

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2