Journaliste moest rechtszaal verlaten Suriname beschuldigt Van Agt van inmenging 1 2 Damiate Pers I Veel kritiek op tweejarige brugklas Proces Menten in Rotterdam Ambtenaren: kabinet Pronk ontkent medewerking aan coup Ex-raadsvrouw tijdens tribunaal: Uitstel benoeming premier in Iran Nederlands front Ook trendvolgers krijgen periodiek Schoolstaking nu volledig ten einde zou contacten met ETA hebben Weer actie van Cubaanse MIG’s hulp mariniers door omsingeling CNV bezorgd over houding van 244 havenarbeiders „treuzelt” Egyptisch kabinet dient ontslag in R Ambassadeur met Zaanse burgemeester wordt voorzitter krijgsmachtraad v< 99 99 IJmuider Courant 1 w O bi IB 4 D_ 1980 13 MEI DINSDAG BINNEN- EN BUITENLAND aangelegenheden van Suriname. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De meerder heid van de Tweede Kamer voelt niets voor het Ontwikke lingsplan voor het Voortgezet Onderwijs (OPVO) van minis ter Pais en staatssecretaris De Jong van Onderwijs. 5 zot PP pr< de Ve Ku we pr( he' vai de gel ké hé mz SU vij En Zu tot uit (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO-DEN HAAG. De Surinaamse premier Chin A Sen heeft gisteren premier Van Agt beschuldigd van inmenging in de binnenlandse TV Kamer fel tegen onderwijsplan Pais Sjtsjaranski onschuldig I 155,00 (Vervolg van pagina 1) Zo’n conflict deed zich al meteen bij het begin van de zitting voor. Chin A Sen ontbood gisteren de Neder landse ambassadeur in Paramaribo en De regeringspartijen CDA en WD vin den, zo bleek gisteren in de vaste Kamer commissie voor onderwijs, de plannen van de bewindslieden te vaag. Volgens hen kan zo’n tweejarige brugperiode pas worden ingevoerd als er eerst op uitge breide schaal mee is geëxperimenteerd. De oppositiepartijen PvdA en D’66 vinden dat de plannen van de regering met het voortgezet onderwijs niet ver genoeg gaan. Zij willen liever een middenschool, waarbij alle kinderen na het basisonder wijs drie tot vier jaar dezelfde scholing ontvangen. Pais is daar een fel tegenstan der van, omdat zo’n middenschool vol gens hem een eenheidsworst is, die boven- AMSTERDAM (ANP). „Het pro ces tegen Sjtsjaranski was een nieu we etappe in het gebruik van straf recht voor het vervolgen van dissi denten in de Sovjet-Unie. Sjtsjaranski is veroordeeld voor iets wat hij niet heeft gedaan. Het is een symp- toon van iets dat grote gevolgen kan heb ben als de publieke opinie de Sovjet-Unie niet een halt toeroept”. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Federatie ABVA-KABO verwijt het kabinet getreuzel met het uitvoeren van extra arbeidsplaatsenplannen. BEZORGKLACHTEN: maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewljks E. Koning DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije B zoe het del tac dat gra het res ste tij» mu het de po] zek eet Me yai ka va Me va bil gri ka ga ho tui Ge va dr va ge gr; ee lat de dr, m< gn üit dei ha: die vai 1 eei „V va; OVl E bra de ter: zie: set en kei de dei Oudeweg 12-14, Haarlem tel 023 - 31 90 53 Van alle beloofde 28.500 extra banen zijn daardoor 20.000 nog steeds niet vervuld. „Een schamele vertoning van een regering die zegt met man en macht de werkloosheid te lijf te gaan”, aldus bestuurder T. Muller van de fe deratie. Volgens hem heeft het „getreu zel” intussen wel een besparing van 470 miljeon gulden voor de schatkist opge leverd. dien het niveau van het onderwijs schade toebrengt. Pais wees er gisteren op dat het juist de bedoeling van het OPVO is, dat eerst projecten worden gestart met de tweejari ge brugperiode voordat die eventueel wordt ingevoerd. Volgens PvdA-woordvoerder Van Ke- menade lost het OVPO de knelpunten in het onderwijs niet op. WD-woordvoerd- ster Ginjaar-Maas verweet de regering de problemen in het huidige onderwijs nau welijks te analyseren. Zij vindt dat de regering de OPVO-plannen in de ijskast moeten zetten, omdat eerst nader onder zoek nodig is. CDA-woordvoerder Van Leijenhorst zei, dat zijn fractie zoveel ne gatieve punten in het OPVO ziet, dat het CDA de regering niet het groene licht kan geven. Overigens liet staatssecretaris De Jong gisteren weten dat wat hem betreft naast Engels en Duits ook Frans mag worden opgenemen in het vakkenpakket van het eerste jaar van de voorgestelde brugperio de. Hij heeft verder besloten dat de twee- en driejarige MAVO-avondopleidingen driejarig worden met zowel een A-als een B-niveau. cutie in Podhorodce geweest op het terrein van Pistyner. Hij voerde aan dat er in juli ’41 alleen sprake is ge weest van pogroms van de plaatselijke bevolking tegen mensen die verbonden werden geacht met het Russische be wind, dat toen net door de Duitse inval in Rusland was verjaagd. Hij voerde aan dat de Nederlandse justitie in to taal 900 bladzijden proces-verbaal uit Russische bron had achtergehouden, - ten dele daterend uit de jaren ’44-’45 en uit ’76-’77, omdat daar niets ten nadele van Menten in stond. Er zijn in beginsel twaalf zittingsda gen gereserveerd voor de nu al drie jaar lang slepende rechtzaak tegen de Blaricumse kunsthandelaar. De be handeling van het proces begon van-, morgen met het voorlezen van de dag-, vaarding en het horen van getuigen - de rijksrechercheurs Peters en Paster- kamp - en getuigen-deskundigen. In de laatste hoedanigheid traden voor de rechtbank op de medewerker van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumen tatie in Amsterdam Van der Leeuw en mr. A. Krikke uit Groningen. Muller vindt dat het kabinet zo ver ward met de eigen plannen bezig is, dat er steeds een andere invulling van de extra arbeidsplaatsen „in elkaar wordt geknutseld”. Hij wijst er in dit verband op dat het kabinet nu besloten heeft 5700 arbeidsplaatsen aan het Noorden en Limburg toe te wijzen, waarvan een aantal voor de gezondsheids- en be jaardenzorg. Volgens de federatiebes- tuurder komt het kabinet met dit voor nemen in de knoop met de landelijke richtlijnen voor de personeelsbezetting in de gezondheids- en bejaardenzorg. „Of het kabinet laat die richtlijnen los, óf het maakt Limburg blij met een dooie mus”, aldus Muller. (Van onze redactie buitenland) SAN SALVADOR. De Amerikaanse ambassadeur in El Salvador, Robert Whi te, is gisteren onder dekking van Ameri kaanse mariniers die traangas gebruikten van zijn officiële residentie naar de zwaar bewaakte Amerikaanse ambassade in het centrum van de hoofdstad San Salvador gegaan. De residentie was omsingeld door ongeveer 300 demonstranten. Zij eisten dat White zou zorgen voor de vrijlating van 14 personen met rechtse sympathieën. Zij waren vorige week gear resteerd omdat zij een samenzwering zou den hebben beraamd. Onder hen is de voormalige officier Roberto Dabuisson, die het brein achter de samenzwering zou zijn. De strijdkrachten van El Salvador heb ben dit weekeinde eveneens de vrijlating van Dabuisson geëist. Volgens welinge lichte kringen is de aan het bewind zijnde junta niet van plan op deze eis in te gaan. De militaire autoriteiten hebben giste ren kolonel Abdul Gutierrez benoemd tot minister van Defensie. Deze vervanging van de hervormingsgezinde kolonel Maja- ho, die vooral populair is onder jonge militairen, vergroot naar het oordeel van waarnemers de kans op verergering van de politiek-militaire crisis in El Salvador aanmerkelijk. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG. De burgemeester van Zaanstad, drs. A. J. Lems, is benoemd tot voorzitter van de voorlopige Maatschap pelijke Raad voor de Krijgsmacht (MRK). Deze raad gaat de politieke leiding van het ministerie van defensie, de minister en de staatsecretaris, adviseren over de maat schappelijke kanten van het defensiebe leid. De raad wordt op 9 juli in Den Haag geïnstalleerd. Zij krijgt geen toestemming haar man te bezoeken, wiens gezondheid zeer slecht schijnt te zijn. Hij verblijft sinds 1978 in de gevangenis, terwijl hij na zijn vrijlating in 1981 nog tien jaar strafkamp te goed heeft. De aanklachten tegen hem betrof fen onder meer spionage en anti-Russi- sche activiteiten. De voorzitter van de stichting Vrienden van Sjtsjaranski, het PvdA-Tweede-Ka- merlid Harry van den Bergh, betoogde tijdens de opening van de zitting dat men met dit tribunaal wil protesteren tegen iedere vervolging van strijders voor men senrechten en hun veroordeling tot gevan genisstraf, psychiatrische inrichtingen en werkkampen. Het Russische persbureau Novosti heeft het tribunaal gisteren gekwalificeerd als een „grove inmenging in de binnenlandse aangelegenheden van de Sovjet-Unie”. Uitsluitend telefoon: 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 UTRECHT (ANP). De vervoersbond CNV heeft gisteren bezorgd gereageerd op de houding van de 244 FNV-leden, die zich op een ledenvergadering zondag uit hebben gesproken voor het negeren van de loonmaatregel. Eerder al distantieerde het FNV zelf zich van de houding van deze groep leden. De Scheepsvaart Vereniging Zuid, SVZ, gelooft niet dat er een havenstaking komt. Directeur Zeebregts van de vereniging denkt niet dat er veel actiebereidheid is onder de werknemers bij de stukgoedbe- drijven. De haven is de enige bedrijfstak, die dit jaar gewoon prijscompensatie krij gen in plaats van de 26 gulden per maand. 18.30-19.00 uur 11.30-12.30 uur Mr. Böhl had de journaliste Henriët- te Boas als getuige opgeroepen. Men ten voelde daar echter niets voor. „Ze is gewoon een spionne, die andere ge tuigen op de hoogte brengt van wat hier gezegd is”, aldus Menten, die daar op gedaan kreeg dat de getuige van de verdediging de rechtszaal moest ver laten. Menten vertoonde vanmorgen een opmerkelijke verbetering in zijn ge zondheidstoestand, vergeleken met vo rig jaar september. Toen oordeelde de Rotterdamse rechtbank dat Menten krankzinnig was in de zin van de wet en niet terecht kon staan. „Ik ben nu gezond genoeg om mezelf te verdedi gen”, aldus Menten. „Bovendien als de strijd hard wordt, voel ik me steeds beter. Ik hoop me iedere dag dus beter te kunnen verdedigen”. Menten voerde in een uitvoerig be toog van dertig bladzijden aan dat de hele zaak tegen hem een Russisch- Poolse samenzwering is. De conclusie uit het betoog, dat hij in zijn geheel mocht voorlezen, was dat de officier van justitie in de zaak-Menten niet ont vankelijk is. „De hele zaak is het werk van journalisten van het laagste al looi”. Volgens Menten is er nooit een exe- (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Ondanks de loonmaatre gel krijgen behalve de ambtenaren ook de trendvolgers dit jaar een volledige perio dieke loonsverhoging. Dit blijkt volgens de Federatie ABVA-KABO uit een brief van minister Albeda van Sociale Zaken. Trendvolgers zijn mensen die werken in mede door de overheid gesubsidieerde instellingen, zoals ziekenhuizen. Hun sala rissen zijn gekoppeld aan die van de amb tenaren. Werknemers in bedrijfsleven krijgen maar een halve periodiek. JOHANNESBURG (Reuter). De jon ge Zuidafrikaanse kleurlingen in de Kaapprovincie die al een maand de schoollessen boycotten, hebben afgelopen weekeinde besloten de boycot te beëindi gen. Hun protestactie was gericht tegen de achterstelling van het onderwijs voor kin deren van gemengd ras, onder anderen op financieel gebied. De jonge kleurlingen in de Kaapprovin cie gaan morgen weer naar school. MIAMI (AP). Twee Cubaanse MIG- straaljagers hebben gisteren een helikop ter van de Amerikaanse kustwacht, die een zoekactie ondernam naar vier vermis te matrozen van de Bahama-eilanden, las tiggevallen door er herhaaldelijk vlak langs te vliegen, zo heeft een woordvoer der van de Amerikaanse kustwacht mee gedeeld. De woordvoerder zei dat het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken hierover een krachtig protest zal in dienen bij de Cubaanse regering. De vier zeelui werden vermist nadat hun patrouillevaartuig zondag door Cu baanse MIG’s tot zinken werd gebracht. Het incident gebeurde nadat het patrouil levaartuig, de Flamingo, twee Cubaanse vissersboten had opgebracht op verden king van illegaal vissen in de territoriale wateren van de Bahama’s. Het blad van de Cubaanse communisti sche partij Granma, heeft gisteren ge schreven dat, als de boot die door Cu baanse vliegtuigen tot zinken is gebracht een Bahamaans patrouillevaartuig was, „wij dat oprecht betreuren”. „Wij zullen nooit arrogant optreden te gen de Bahama’s. Het is een klein land dat nog maar kort onafhankelijk is en dat altijd zal kunnen rekenen op onze solida riteit en ons respect.” De inhoud van het hoofdartikel werd verspreid door de Cubaanse radio-om- roep. Premier van de Bahama-eilanden, Lyn don Pindling, heeft zich van Londen naar huis begeven in verband met een speciale kabinetszitting over de aanval van de Cu baanse MIG-jagers. deelde hem mee dat Van Agts opmerking afgelopen vrijdag dat „de democratie in Suriname aan erosie onderhevig is”, niet bevorderlijk is voor de rust en orde in Suriname en onder de Surinamers in Ne derland. „Dergelijke uitlatingen doorkrui sen de plannen van de Surinaamse rege ring, die al het mogelijke doet om de rust, orde en veiligheid van personen in Surina me te garanderen”, aldus de Surinaamse premier. De Nederlandse oud-minister van Ont wikkelingssamenwerking Pronk heeft gisteren verklaard dat beschuldigingen als zou hij betrokken zijn geweest bij de recente mislukte coup in Suriname, volle dig uit de lucht zijn gegrepen. Pronk ont kent categorisch dat hij op enigerlei wijze te maken heeft gehad met de financiering van de coup of dat hij op andere wijze erbij betrokken is geweest. „Ik heb pas voor het eerst van de naam Ormskerk (de man die volgens de Nationale Militaire Raad (NMR) van Suriname de leider van de coup was, red.) gehoord, toen twee weken geleden de eerste berichten over de mislukte coup in de pers verschenen”, aldus Pronk. Ook de persoon Krol, die gisteren op een persconferentie van de NMR in Paramaribo Pronk ervan be schuldigde bij de coup getrokken te zijn geweest, is Pronk volledig onbekend. „Het is mij een compleet raadsel waarom ze zeggen dat ik iets te maken heb gehad met de mislukte coup”, aldus Pronk. Op de persconferentie gisteren in Para maribo verklaarde Krol, een Nederlander die volgens de NMR een huurling was van Ormskerk, dat Pronk 300.000 gulden ter beschikking heeft gesteld voor de staats greep. Pronk heeft voorts zijn verdere medewerking aan de coup toegezegd, al dus Krol. Het brein achter de staatsgreep zou de in Nederland wonende Surinaamse oud-minister van Landbouw Kasantaroe- no zijn geweest. Volgens de NMR bestond de „invasiemacht” die de coup zou plegen uit 300 tot 400 man, onder wie Nederlan ders, Zuidmolukkers, Franse legionnaires en Surinamers. Zij zouden zijn geronseld voor een bedrag van 2.500 gulden per maand. (Van onze redactie buitenland) TEHERAN. De door islamitische geestelijken overheerste Revolutionaire Raad van Iran heeft gisteravond besloten nog geen nieuwe premier te benoemen. Politici in Teheran hebben meegedeeld dat de benoeming is uitgesteld tot het nieuwe parlement bijeenkomt. Dit besluit wordt gezien als een tegen slag voor president Bani-Sadr, die een premier van eigen keuze wilde benoemen. Het parlement komt volgende maand bij een en zal onder meer bepalen wat er moet gebeuren met de 53 Amerikanen die sinds november vorig jaar worden gegij zeld. De Iraanse autoriteiten hebben gisteren de correspondent van het Westduitse DPA, Martin Pendl, opgedragen het land zo spoedig mogelijk te verlaten. Aanlei ding tot de uitwijzing is zijn berichtgeving over de strijd in Koerdistan. Hij had uit Koerdische bron bericht dat het Iraanse leger brandbommen had ge bruikt bij een aanval op de Koerdische stad Sanandaj en meegedeeld dat het Iraanse leger op die beschuldiging geen commentaar wilde geven. DPA krijgt wel toestemming een opvolger voor Pendl te sturen. Vanaf maandag heeft iedere Iraniër die naar Engeland wil een visum nodig. Het ministerie van Binnenlandse Zaken in Londen heeft meegedeeld dat deze maat regel onderdeel is van de sancties die de EG tegen Iran heeft uitgevaardigd. Dit zei gisteren in het Amsterdamse Hilton hotel de Russische advocate Dina Kaminskaja. Deze ex-raadsvrouw van de in 1978 veroordeelde dissident is gisteren en vandaag aanwezig tijdens een aan Sjtsjaranski gewijd internationaal tribu naal. De organisatie is in handen van de stichting Vrienden van Sjtsjaranski. Aanwezig zijn onder meer oppositielei der Den Uyl, lord Eric Avebury, lid van het Britse House of Lords, Ramsey Clark, oud-minister van Justitie in de Verenigde Staten, Mario Soares, oud-premier van Portugal en Andrew Young, voormalig ambassadeur van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties. De laatste trad giste ren op als voorzitter van een panel dat vandaag uitspraak deed. Ook de echtgenote van Sjtsjaranski is aanwezig. Zij moest haar getuigenis giste ren diverse malen onderbreken omdat zij door emoties werd overmand. Mevrouw Sjtsjaranski werd vrijwel direct na haar huwelijk uit de Sovjet-Unie uitgewezen en woont sinds zes jaar in Israel. Het OPVO houdt onder meer de invoe ring van een tweejarige ongedeelde brug klas voor iedereen na het basisonderwijs in. (Van onze redactie buitenland) MADRID. Spaanse politici hebben gisteren in Madrid meegedeeld dat de Nederlandse politie de Spaanse veilig heidsdienst op de hoogte heeft gesteld van contacten tussen het Nederlandse Rood Verzetsfront en Baskische seperatisten, waaronder leden van de afscheidingsbe weging ETA. Volgens Spaanse parlementariërs kwam de Nederlandse politie achter de contacten na de arrestatie van een leider van het Rood Verzetsfront in wiens agen da adressen stonden van Basken. De eerwaarde Flobert F. Drinan, lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Andrew Young, ex-ambassadeur van de Verenigde Staten bij de Verenigde Naties en lord Eric Avebury, lid van het Britse Hogerhuis, kijken tijdens het Sjtjaranski-tribunaal naar een klein stukje papier waarop delen uit een in gevangenschap geschreven boek van de Russische dissident Koeznetsov zijn geschreven. (Van onze redactie buitenland) CAIRO. Premier Khalil van Egypte heeft gisteren, zoals verwacht, het ontslag van zijn kabinet ingediend. Volgens waar nemers maakt hij hiermee de weg vrij voor president Sadat die zelf tijdelijk het premierschap wil ovememen. Sadat zou als premier een uitgebreid binnenlands hervormingsprogramma willen door voeren. Dat de Egyptische president ook het premierschap op zich wil nemen wordt afgeleid uit het feit dat hij niet onmiddel lijk een nieuwe formateur heeft benoemd. Het Egyptische staatshoofd zal morgen een toespraak houden, waarin hij naar verluidt zijn hervormingsplannen zal uit eenzetten. Verwacht wordt dat hij zal aan sturen op grondwetsherziening en moge lijk op nieuwe parlementsverkiezingen. Overigens heeft een groep van 54 Egyp- tenaren, onder wie twee voormalige vice- presidenten en vijf oud-ministers, giste ren in een verklaring aangedrongen op een meer representatief regeringssys teem. Zij beschuldigen Sadat van het ne geren van de grondwet en het buitenspel zetten van de oppositie. BUREAU: Redactie en administratie: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES: telefoon 023-31 90 53 GROENTJES: gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 31 92 72 ABONNEMENTEN: bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post perjaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80 i. 4T

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4