Stichting Theater en Muziek Velsen lanceert nieuw seizoensprogramma Voorkeur voor uitstapjes naar en pretparken avontuur herschi/drinks Iwclu! 8 Ruim en gevarieerd aanbod in schouwburg en Engelmunduskerk le I Manege Lievendaal wint dresspurprijs Reinigingsdienst Ook vrouwen welkom bij mannenkabaret L r GEMEENTE f VELSEN I 4 DINSDAG 1 3 IJMOND M E I 1980 Door Joke Dieben-Frerichs VOORBEREIDING SPELIADE IN VOLLE GANG Leiding - OPGESPLITST HAUSER ORKATER PRESENTEERT ZICH AAN LIMUIDENAREN Concerten Wijziging ophalen van huisvuil. Donderdag 15 mei 1980 (Hemel vaartsdag) zal géén huisvuil wor den opgehaald. De vuilinzameling wordt verscho ven naar donderdag 22 mei 1980. Verzoeke de vuilniszakken op de vervangende dag vroegtijdig bui ten te zetten. Vrijwilligers Hauser Orkater Vrije produkties t/m zo. 18 mei dus óók op Hemelvaartsdag dagelijks 12-24 uur. toegang f 6.50 kind en 65-plussers f. 3,- Programma Wensenpakket (Van één onzer verslaggevers) VELSEN. De Speliade, het grootscheepse plaatselijke va- kantiegebeuren voor de school gaande jeugd, wordt dit jaar ge houden van 4 tot en met 15 augus tus. Een werkgroep uit de Velser Gemeenschap is onder leiding van mevrouw J G. Lammersen druk bezig met voorbereiding van een even veelomvattend als gevarieerd programma. Dat pro gramma zal worden geopend met een dag die geheel op oud-Hol- landse leest is geschoeid. De kin deren zullen zich in de kleder dracht van Ot en Sien vermaken met allerhande spelletjes uit grootmoeders tijd. VELSEN. Het uitgaanssei- zoen was vorig jaar nog maar net pp gang gekomen, toen de twee programmeringscommissies van de Stichting Theater en Muziek Velsen (voorheen: de Velser- Kunstkring „Voor allen”) zich al weer bezig gingen houden met de programma-samenstelling voor het seizoen ’80-’81. De resultaten van hun inspanningen worden dezer dagen aan het publiek voor gelegd. Het aanbod is als gebrui kelijk ruim en gevarieerd en be helst eenenvijftig theater- en mzuiekvoorstellingen in de Stadsschouwburg Velsen, naast vijf kamermuziekavonden in de Engelmunduskerk te Velsen- Zuid. Daarmee is in vergelijking tot het lopende seizoen het aantal uitvoeringen gelijk gebleven. 5 ?- weer voor een n zin- In vergelijking met voorgaande jaren is Evenement uit de Speliade (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIES) 0 Hetschi/Hoentbroek. tel (045) 21 17 77 i D 5 0 0 0 0 e n VELSEN-NOORD. Het buurthuis De Mei besluit het seizoen op 21 mei met een Cabaretavond nu eens gericht op de rol van de man in de samenleving. In dat kader wordt aangekondigd een optreden van het mannenkabaret „Heremetijd”. Met het gekozen thema wordt afgeweken van uitsluitend op vrouwen afgestemde bijeenkomsten eerder in het seizoen. er een duidelijke wijziging in het pro gramma. Het doel van de uitstapjes is gericht op pret- en avonturenparken. Ge dacht wordt aan het avonturenpark Hel- lendoom, De Efteling, Flevohof en Slag haren. Op deze afgebakende terreinen is de kans dat de kinderen iets overkomt of „verdwalen” aanmerkelijk geringer dan bij bustochtjes naar bezienswaardighe den met een zogenoemd educatief ka rakter. van de Velser Jeugdcentrale (VJC). Toen het bestuur onverwacht in zijn geheel aftrad bleken er geen vervangers te zijn voor de vacante bestuursfuncties. Binnen de Velser Gemeenschap werd toen een „Werkgroep Speliade” in het leven geroe pen die de taak van het VKC-bestuur overnam. Het merendeel van de werkzaamheden wordt gedaan door de uit drie leden be staande werkgroep. Bij de uitvoering van het programma heeft men de assistentie nodig van tenminste 50 mensen. Leiders en leidsters zijn nodig voor begeleiding van de dagtochten maar ook voor het in goede banen leiden van de spelactivitei- Plaatsen waar de spelactiviteiten wor den gehouden zijn de buurthuizen De Spil, De Planeet en buurtcentrum Zee wijk. Ook de scholen in de verschillende worden; dient de riolering in de arties tenkleedkamers te worden vernieuwd; laat de verwarming veel te wensen over; moet er aan de kant van de Wilgenstraat een geluidswand komen om het straatru moer tegen te gaan en blijft niet in de laatste plaats de inrichting van de foyer een punt van voortdurende zorg. Over deze en andere wensen hoopt men bin nenkort weer met de verantwoordelijke wethouder van gedachten te wisselen. spel „Wie is wie” (met Pleuni Touw en Hugo Metsers), „Van het een komt het ander” (solo-toneel door Henk van Ulsen op basis van teksten van Gerard Reve), ,„De Humorist” (een stuk van John Osbor ne, met Mary Dresselhuys en Jan Retèl) en het blijspel „Hoofdstuk twee” (met onder andere Luc Lutz, Simone Rooskens en Gerard Cox). Het volkstoneel wordt gerepresenteerd door het Amsterdamse Volkstoneel met Herman Heijermans” „Uitkomst” en door de daarvan afgescheiden groep, die onder de naam Nooy’s Volkstheater een reprise geeft van Herman Boubers’ „Ronde Ka”. Het show/kabaret/musical-aandeel wordt geleverd door André van Duin, het Israëli sche dans- en muziekensemble Hagafen, het Grand Ballet de Martinique, Tekstpie- rement met „Maskerade”, Frans Halsema met „Je moet er geweest zijn”, Thérèse Steinmetz met „Opus 2”, Seth Gaaikema met „Seth Nu”, Sieto en Marijke Hoving met „Zo lang de voorraad strekt” en Lure- lei (Jasperina de Jong en Eric Herfst) met „Tussen zomer en winter”. Dat laatste is in de praktijk nogal eens aanleiding geweest voor ongenoegen. Bo ze ouders wendden zich tot de leiding met de vraag waarom hun pupil later was Wat de muziekuitvoeringen in de Stads schouwburg betreft kan men kiezen uit de Hoofdstad Operette met „Das Land des Lachelns”, een concert door Kenny Ball and his Jazzmen, een jazzconcert met Toots Thielemans, de Lyrische Komedie En dan heeft men ook Het Zwarte Thea ter uit Praag weer voor een voorstelling in Velsen weten te strikken. Dit illusionis tisch theater (door speciale belichting zijn alleen de met fosforescerende verf behan delde attributen en spelers zichtbaar, wat een betoverend effect oplevert) was twee jaar geleden voor het laatst in de Stads schouwburg te zien. Voor de enige ballet uitvoering is men aangewezen op de voor stelling van De Springplank, de aspiran- tengroep van het Nederlands Dans Thea ter. Tenslotte omvat het programma vier kinderen c.q. familievoorstellingen, te we ten de musical „Een broodje boek” door het Amstel Toneel, de poppentheatervoor stelling van De Trekwagep „Tulpen uit Amsterdam”, het pantomimetheater van Rob van Reyn met het traditionele „Kerst verhaal Scrooge en Marley” en de nieuwe Ka Theaterproduktie „Don Quichote”. Het sluitstuk van de Speliade 1980 is al bekend. Dat wordt een voorstelling van het poppentheater De Trekvogel in Cul tureel Centrum De Schouw in Velsen- Noord. Opgevoerd wordt „Het Grote Fi gurenspektakel”. geïnformeerd dan een vriendje of vrien dinnetje. De oorzaak bleek dan te liggen dat in de omstandigheid dat men op een bepaalde school 'de programmaboekjes „te laat” had uitgedeeld. Autodiefstal. In de nacht van zondag op maandag is in de Hadley straat in IJmui- den een personenauto gestolen. Het be treft een rode Ford Taunus met een zwart vinyl dak. Kenteken 94 EG 54. on- de de jen idi- de dn- op il e >- it n e e e ise tu in en lar iet lor >or e e )t st n de tse ar- >u- de mi, ou ;b- ng ?e- de i. te- tot ng ja- ige •an •an lor Bij de titelkeuze van nog niet uitge brachte stukken hebben de vier leden van de theaterprogrammeringscommissie (ui teraard alle vier erkende toneelfanaten) zich laten leiden door de reputatie van de schrijver, van het uitvoerende gezelschap en indien op de intekeningsdatum be kend door die van de regisseur en van de meespelende acteurs en actrices. Ver der beschikt men in de theaterwereld over Voor mevrouw Lammersen wordt het nu het elfde jaar dat zij zich actief bezig houdt met de voorbereiding van het jaar lijks terugkerende vakantiefeest. Aanvan kelijk werden de evenementen centraal georganiseerd. De praktijk leerde echter dat het praktischer was voorbereiding en organisatie centraal te regelen maar de uitvoering van het programma te delege ren naar de buurthuizen. Het was één van de voorwaarden die mevrouw Lammer sen stelde toen zij werd benaderd met het verzoek zich met de organisatie te willen belasten. Een tweede voorwaarde was het optrekken van de vergoedingen voor de medewerkers. „Het is uiteindelijk vrijwil ligerswerk. Je kunt moeilijk van de men sen verlangen dat ze op kosten worden gejaagd”, aldus mevrouw Lammersen. „Heremetijd” wordt overigens niet als Uitsluitend mannenaangelegenheid bena derd. Ook vrouwen en dochters zijn van harte welkom bij de kabaretvoorstelling die gevolgd wordt door discussie. Aan vang half negen. Evenement voor 20 mei: een laatste bij eenkomst in het lopende seizoen van „Vrouw blijf bij” die het karakter draagt van een koffie-ochtend. Aanvang kwart over negen ’s morgens. Michiel de Graaf, een van de organisato ren. vertelt daarover: „We hebben het meegemaakt dat twee leiders in Purmer- end achterbleven om op een weggelopen jongetje te wachten. Naarmate de tijd verstreek groeiden de angst en de span ning. Natuurlijk liep het met een sisser af. Het knaapje was er op een onbewaakt ogenblik tussenuit geknepen en had de trein naar huis genomen. Dergelijke ver rassingen staan je niet te wachten in een omheind terrein”. Bijzondere aandacht verdienen de twee geplande Hauser Orkater-produkties, na melijk „De Mexicaanse Hond” met Mare van Warmerdam, Alex van Warmerdam, Hand Dagelet, Thijs van der Poll en Ge rard Thoolen en „Het labyrinth der ver frissingen” met Dick Hauser, Gerard Atema, Ralph Wingnes en Jim van der Woude. Het eveneens gesplitste duo Bram Vermeulen/Freek de Jonge geeft ook acte de présence: Bram Vermeulen komt in elk geval met zijn „De toekomst gaat het helemaal maken”, terwijl de Stichting heeft ingetekend op het nieuwe programma van Freek de Jonge. Deze voorstelling vormt dit seizoen tevens de enige ad hoc-produktie. Voor de Stich ting is het een experiment, omdat het Dan komen er nog acht vrije produkties naar Velsen, namelijk „Vader zaliger” (met o.a. Guus Hermus. Ina van Faassen en Bep Dekker), „Whose life is it anyway” (met Ton van Duinhoven), de musical ..Sam Sam” (met Hans Boskamp, Adèle Bloemendaal en Lex Goudsmit), het blij- Bij een nog altijd gestaag stijgend be zoekersaantal hoopt de Stichting ook in het nieuwe speelseizoen weer een gemid delde zaalbezettingsgraad van rond de tachtig procent te kunnen realiseren. Om dat doel te bereiken, heeft de theaterpro grammeringscommissie één derde van het budget aan „serieuze” stukken en de rest aan „avondje-uit”-produkties be steed. Die verdeelsleutel heeft in de prak tijk z’n waarde ruimschoots bewezen. De muziekprogrammeringscommissie zocht het evenals het vorige seizoen, behalve in de kleine zaalprodukties ook in de meer populaire concerten, waarvoor met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid een groot publiek warm zal lopen. diverse informele contacten en kan in voorkomende gevallen ook nog worden teruggegrepen op publicaties in buiten landse culturele vaktijdschriften. Op ba sis van de op deze wijze bijeengegaarde informatie komt men meestal tot een wel overwogen keuze, al blijft het nu en dan natte-vinger-werk. Intuïtie bepaalt ook voor een deel de besluitvorming binnen de vijf leden tel lende muziekprogrammeringscommissie. Wat de kamermuziekavonden betreft be zoekt men veel concerten en beluistert men frequent Hilversum 4, om op de hoogte te blijven van het (soms sterk wis selende) niveau van de te engageren or kesten. Voor de in de Stadsschouwburg geplande muziekuitvoeringen speelt men zoveel mogelijk op safe: men wil voor de „lichte” uitvoeringen in deze grotere ac commodatie eerst een publiek kweken, om later ook concerten in de meer experi mentele hoek (moderne jazz, free jazz) te programmeren. In het programma voor het komende seizoen heeft men daar nog van afgezien. Aanvankelijk waren de voorbereiding en uitvoering van de Speliade een zaak I Het nieuwe programma van de Stich ting Theater en Muziek Velsen loopt op 2 september aanstaande van stapel met de Publiekstheaterproduktie „Moeder Cou rage”. Van dit gezelschap brengt men ook de voorstelling „Wie is er bang voor Virgi nia Woolfeveneens met Annet Nieuwen- huyzen in de hoofdrol. De bezitster van de Theo Mann Bouwmeester-ring wordt in dit bekende stuk van Edwars Albee bij gestaan door onder meer Eric Schneider. Verder staan drie produkties van to neelgroep Theater op het programma („Het Publiek”, een collage van éénakters van komedieschrijver Courteline, „De An deren” van Martin Sherman over de Nazi- vervolging van homosexuelen en „De voetwassing” van Marielouise Fleisser), twee van het Zuidelijk Toneel Globe („Chinchilla”, een nauwelijks verhuld portret van de leider van Les Ballet Rus ses, Serge Diaghilev in een regie van Paul Vermeulen Windsant en ,,L’Atelier” gere gisseerd door Peter de Baan), twee stuk ken van toneelgroep Centrum („Hoe laat is ’t”, een nieuw stuk van de Nederlandse acteur/auteur Herman Lutgerink en de striemende komedie „Rolstoel Ronnie” met onder andere Jacques Commandeur, Polio Hamburger en Ben Hulsman, bei den geregisseerd door Peter Oosthoek) en één stuk van toneelgroep Baal, te weten „Het Jachtgezelschap” van de hand van Thomas Bemhard dat door Lodewijk de Boer wordt geregisseerd. gemeentedelen stellen ruimten beschik baar. Alle exacte gegevens van de Speliade worden gebundeld in een boekje dat via de scholen wordt verspreid. Daarbij wordt het verzoek gedaan om te zorgen voor een gelijktijdige verdeling onder de leerlingen om iedereen een gelijke kans te geven bij opgave voor deelname aan een bepaald evenement. ten, die in twaalf wijken van de gemeente worden gehouden. Selectie van de teamleiders en -leidsters is niet alleen een kwestie van leeftijd (circa 16 tot 25 jaar). Zij moeten over enig inzicht beschikken in het spelgebeuren en improvisatietalent. - Herschi Cassis met zuiver P*' mineraal water, zuivere vruchtensappen en uitsluitend natuurlijke suikers zonder toevoeging van onnatuurlijke smaak- ot yeurstotten' met de opera „Liefdeselixer”, een NPO- concert met als pianosolist Rinus Groot, een pianoconcert door Mischa Dichter, terwijl het seizoen op 29 mei 1981 wordt besloten met een jazzconcert door Lionel Hampton. Voor optredens in de Engelmunduskerk zijn aangetrokken het splinternieuwe strijkkwartet van het NPO: het Rondom Kwartet met onder meer Vera Beths; het trio Marijke Miessen, Anneke Uittenbosch en Jaap ter Linden; het Residentie Strijk kwartet, terwijl mezzo-sopraan Marja Pool en organist Albert de Groot het tradi tionele kerstconcert zullen verzorgen. Door de BTW-verhoging heeft de Stich ting Theater en Muziek Velsen zich ge dwongen gezien haar toegangsprijzen dit seizoen met tien percent te verhogen. De abonnementhouders krijgen het gebrui kelijke programmaboekje toegestuurd, terwijl de niet-abonnementhouders ten behoeve van de voorintekening gebruik kunnen maken van de deze week ver schijnende krantenadvertenties. Piaats- kaarten worden toegewezen op volgorde van binnenkomst van de bestel biljetten. Voor CJP- en P 65+ houders gelden, enkele voorstellingen uitgezonderd, de gebruikelijke kortingsregelingen. Meer inlichtingen over het nieuwe theater- en muziekprogramma zijn verkrijgbaar bij de Stichting Theater en Muziek Velsen, Moerbergplantsoen 22, Umuiden. VELSEN. Ruiters van de maneges Lievendaal, De Weers en Kennemergaar- de streden zondag op het landgoed Lie vendal in Velsen-Zuid om de nieuw uitge loofde Bali-wisseltrofee. Deelnemende ruiters van „Lievendaal” leverden de bes te prestaties bij afgelegde dressuurproe- ven voor beginnelingen (B4) en gevorder den (L3). Met het beste drietal per rubriek veroverde „Lievendaal” 837 beoordelings punten. Kennemergaarde en manege De Weers moesten genoegen nemen met een tweede en derde plaats met achtereenvol gens 814 en 779 punten. De heer Bak leikte na afloop de prijzen uit als verte genwoordiger van de Federatie van Ne derlandse Rijscholen. 1 5 dagen feest in de RAI 200 verkoopstands. 15 restaurantjes, kermisattracties en o.a. KRONTJONG - MASSADA - HELMAN BROTHERS - LUV’- WIETEKE VAN DORT ROB DE NIJS - NICO HAAK - RUDY WAIRATA - DIK VOORMEKAAR SHOW Wordt de muziekprogrammeringscom missie bij het plannen van uitvoeringen in de Stadsschouwburg toch enigszins in haar keuze beperkt door de slechte muziekakoestiek van de theaterzaal: de theaterprogrammeringscommissie heeft weer te maken met andere belemmerin gen. J)e podiumafmetingen bijvoorbeeld maken het onmogelijk een „echt” ballet te engageren, terwijl ook niet alle door regu liere theatergezelschappen gebruikte dé cors op het toneel passen. Dit nog afgezien van het feit, dat gezelschappen niet met al hun produkties reizen; dat sommige groe pen helemaal niet meer reizen en dat andere alleen bereid zijn om naar Velsen te komen, als de Stichting hun hele sei- zoenrepertoire in het programma opneemt. AI met al genomen zou de Stichting (in de plaats gekomen van de Velser Kunst kring om de persoonlijke aansprakelijk heid van de bestuursleden op te heffen) graag zien dat het podium van de Stads schouwburg wordt uigebreid. Het gaat dan vooral om het rechter zijtoneel. Ver der wil men in de schouwburg liefst op korte termijn de beschikking krijgen over een eigen kantoor- annex kassa- ruimte, die permanent bezet zou moeten De leden van het Zwarte Theater uit Praag zorgen ook dit seizoen betoverende voorstelling. programmeren van produkties buiten het jaarprogramma om door de bijkomende reclamekosten een vrij kostbare zaak worden. JÉ II

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 5