Spanning en emoties in Kramer vs. Kramer Kermit krijgt zijn grote kans in de Muppet Film haarlem Het Verschil: over Film discriminatie tegen in reklame vrouwen See how she runs een gezellige komedie ap. SHOWROOMS [^amsterdam J filmhuizen -'BEZOEK DE OMAR o 1- e Hamadan 60 x 40 10,- "Luchtalarm” in uw maag? NEDERLANDS GROOTSTE SPECIAALZAAK IN OOSTERSE TAPIJTEN Joanne Woodward speelt charmante jogger met lichte zelfspot 225,- n tl B f Gedramatiseerde documentaire van Van Brakel J 125,- 995,- 1-100,- 1.995,- 995,- 89,- 795,- k 19 FILM VRIJDAG 1 6 M E I 19 8 0 B LUI 1 ■m Koopavonden: Winkelcentrum ”De Bever”, Beverhof 40-41 aan de Breestraat, Beverwijk. Tel. 02510-2 61 24 een héle opluchting! Deze week zal de belangstelling van het Haarlemse bioscooppubliek wel voor een groot aandeel uitgaan naar Kramer versus Kramer, een première voor Haarlem, door Luxor dagelijks vertoond op zijn voorstellingen van 14.00, 19.00 en 21.30 uur. De film van Robert Benton die in Holywood onlangs onder de Oscars bedolven is en ook in Europa warm ontvangen werd, gaat voornamelijk over het stukgelo pen huwelijk van Ted Kramer die het te druk heeft in zijn functie bij een groot reclamebureau om oog te hebben voor de moeilijkheden waarin zijn vrouw Joanna in stijgende mate is gaan verkeren na de geboorte van hun eerste kind Billy. □□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□□ODD i i i i i Overzichtelijk! Gerieflijk! Gezellig! en... veel voordeliger! - - Miss Piggy en Kermit in de Muppet Film Charles Boost Mi Joanne Woodward bezig met haar training voor de Boston-marathon in See how she runs '18185 (ADVERTENTIES) Saveh 300 x 200 Heriz 240x170 Hamadan 160 x 90 China-Super 250 x 150 Shiraz 120 x 70 Afshar 240x170 Saveh 240x170 Hamadan 120 x 70 t? - dat hem allerlei gevaarlijke avonturen te wachten staan. Vooral Doe Hopper die hem nodig heeft voor een reclamecam pagne valt hem op die reis voortdurend lastig en pas als er groeipillen aan te pas komen die een Muppet-figuur tot grote proporties kunnen laten uitgroeien, ont staat een mogelijkheid om de misdadigs Doe en zijn helpers voor goed weg te jagen. Er zijn ook in de film speciale gasten, niet één als in een show op tv maar een hele lijst van Hollywood beroemdhe den zoals Mel Brooks, Bob Hope, Telly Savalas, Orson Welles, James Coburn, Dom DeLuise en Ellioth Gould. De pret kan dan ook niet op in Lido, waar De Muppet Film op de middagvoorstelling en op de beide avondvoorstellingen te zien zal zijn. Roxy komt met een oude, uit ’67 stam mende klucht van Gérard Oury, La gran de Vadrouille of in het Nederlands Samen uit, Samen thuis. De reden van vertoning is waarschijnlijk dat Oury’s klucht iets met de laatste wereldoorlog te maken en er dus voor de variatie sprake is van een lachfilm over de oorlog. De intrige draait om drie Engelse piloten, onder wie de Engelse komiek Terry Thomas die met hun parachutes een noodlanding in Parijs maken, waarna twee Fransen, Bourvil en Louis de Funès hen laten onderduiken maar daardoor in allerlei moeilijkheden verstrikt raken. Palace houdt 1941 aan en Studio heeft Life of Brian overgenomen van Lido en Frans Hals laat Bruce Lee onder de slag zin Bruce Lee is niet dood, maar vecht onverdroten voort, optreden in Nieuw- Guinea. Van de nachtvoorstellingen is Magnum Force met Clint Eastwood gebleven in Palace en is Die Blechtrommel van Luxor verhuisd naar Studio. Een nieuwe reprise Zeer fijne Bochara 100 x 60 vanaf 295,- Onze showrooms staan ook donderdagavond voor u open Uitsluitend verkrijgbaar bij apotheker en drogist Lees vooraf de gebruiksvoorschriften S (0 cp o s g I In de Filmschuur, Haarlem blijft tot en met zaterdag 17 mei Die Verrohung des Franz Blum, waarover we de vorige week schreven. Daarna als nieuw programma van 22 tot en met 24 mei Alambrista, het speelfilmdebuut van de Amerikaanse do cumentaire filmer Robert Young. Young die nu 56 is heeft een groot aantal documentaires over diverse onderwerpen gemaakt die voor hem aanleiding tot een sociaal protest waren. Hij maakte tv-pro- gramma’s over de burgerrechten van de Amerikaan en filmde in Angola, op Sicilië en bij de Eskimo’s. Tot hem een onder werp opviel dat zich eigenlijk vlak bij huis afspeelde. Het ging om Mexicaanse arbei ders die clandestien de grens met Ameri ka overtrekken om in „God’s own coun try” wat geld te verdienen. Als ze betrapt worden krijgen ze met de Californische politie te maken en dus gaan ze tegen de nacht weer terug naar eigen land. Dit armzalige bestaan van Mexicaanse paupers die willen werken maar van alle kanten belet worden zich verdiensteljk te maken heeft Young in een speelfilm met documentaire inslag aangrijpend vastge legd. Wel wetend dat ook in deze vorm zijn speelfilm even weinig kansen in de bio scoop maakt als zijn documentaires. meer volleerde hardlopers aan de start en tienduizenden nieuwsgierigen en aanmoe digen langs de lijn brengt. Met die martelende langloop, uitvoerig verfilmd in de stijl van „zal ze het halen, zal ze vroegtijdig stoppen?” eindigt See how she Runs waarin Joanne Woodward met lichte zelfspot een bijzonder char mante rol speelt en ook de bijfiguren goed zijn ingevuld. Geen grote film maar wel een typisch Amerikaanse film, geboren uit de prestatiedwang die daar meer dan elders een bepalende factor is. Ze bepaalt ook dé gang van zaken in deze film maar dat gebeurt gelukkig zonder hinderlijk fanatisme. Verder draait ook hier De Muppet Film (zie Haarlem) en wel in Tuschinski 5 en City 1, terwijl spanning en sensatie te vinden zijn in Cinema International en Bellevue Cinerama bij Het laatste Ultima tum (North Sea Hijack) met Roger Moore, James Mason en Anthony Perkins en in Tuschinski 1 bij de mistige thriller The Zoals Hoffman in de rol van Babe Levy zichzelf wil bewijzen in een sportieve prestatie, zo probeert Joanne Woodward als Betty Quinn haar doorzettingsvermo gen te testen door iedere avond, ondanks slechte weersomstandigheden en nachte lijke bedreigingen van sexmaniakken haar jogging-rondje met enkele tientallen meters te verbeteren. De dochters klagen dat ze moeder zo weinig te zien krijgen, op school maken haar leerlingen grapjes over hun sportieve lerares en de buren waarschuwen haar voor de gevaren on derweg. Maar Betty zet door en besluit zelfs mee te doen aan de jaarlijkse Bos ton-Marathon die over een parcours van meer dan 40 km loopt, honderden min of lutie en de nieuwe verhoudingen in het boerenbedrijf duidelijk te maken. De filmtrein was samengesteld uit drie wa gons, de eerste was bestemd als woon- en eetgelegenheid voor een bemanning van 32 personen, de tweede als opslagplaats voor de filmapparatuur en als kleine pro- jectiekamer en de derde als studio en laboratorium, waar tekenfilms gemaakt konden worden en films ontwikkeld. Fog. Deze laatste film, gemaakt door de regisseur van Halloween, gaat over zeelie den die honderd jaar geleden omkwamen bij een scheepsongeluk veroorzaakt door de zware mist aan de kust van Californië en die nu, als de mist weer ondoordring baar opzet, terugkeren als spookgestalten en wraak nemen op hun te vroege dood. De lieve Jongens van Paul de Lussanet hebben hun drievoudige Amsterdamse première (in Alhambra, Nöggerath en Ci- necenter) overleefd en zijn in genoemde theaters aan hun tweede week begonnen. Verder in Cinecenter, een complex van drie kleine theaters, voor de zesde week Mama cumple 100 Anos (Mama wordt 100 jaar) van Carlos Saura met diens vrouw Geraldine Chaplin, verder voor de vijfde week Fassbinders Dritte Generation en als première Le Bonheur (Het Geluk), een Russisch filmexperiment, voorafgegaan door De Trein op Weg van de Franse documentarist Chris Marker. Beide films hebben een stuk Sovjet- Russische filmgeschiedenis gemeen. We moeten daarvoor teruggaan naar 1931, toen de eerste Sovjet filmtrein geïntrodu ceerd werd met de bedoeling de betekenis van het treinverkeer in ver afgelegen pro vincies van Rusland en Siberië aan boe ren en nomaden uiteen te zetten en tege lijk met films de vorderingen van de revo- Joanna voelt zich dodelijk ongelukkig omdat ze zich steeds meer overbodig vindt in het kleine huishouden. Ze heeft gezorgd voor een „troonopvolger” maar sinds de zesjarige Billy naar school gaat en haar man zich meer en meer afsluit in zijn baan die mooie vooruitzichten op promotie biedt, is haar gevoel voor eigenwaarde zo teruggelopen dat ze nog maar één oplos sing ziet, een al dan niet tijdelijke schei ding. Voor Ted Kramer komt dit besluit als een volkomen verrassing, wat al als een bewijs kan gelden dat er iets fundamen teels mis is met zijn huwelijk. Maar het is te laat om daarover nog te discussiëren, Joanna verlaat abrupt huis, man en kind en laat Ted in een moeilijke situatie achter. Tot zover bevat de problematiek van Kramer versus Kramer niets nieuws, of he moest zijn dat het ditmaal niet de man is die het eerst ontdekt dat zijn huwelijk vastgelopen is en daaruit dan bepaalde consequenties trekt, maar dat de vrouw eerder tot die ontdekking komt en haar man vóór is in het nemen van maatrege len. De film werkt nu de situatie verder uit door vooral aandacht te besteden aan Ted die zijn overdruk leven nu ook nog belast ziet met de opvoeding van zijn zoontje. Hoe vader en zoon langzaam aan elkaar beginnen te wennen is een proces dat een aanzienlijk deel van de film en voor velen ongetwijfeld het meest menselijke én ont roerende deel in beslag neemt. En juist als dat proces gunstig verlopen is komt Joan na terug. Ze heeft haar evenwicht en greep op het leven hervonden en voelt zich nu in staat haar kind op te voeden, met andere woorden: zij eist haar zoontje op. Ted Kramer is daartoe niet voetstoots bereid en het komt tot een proces, het proces Kramer versus Kramer. Dit slotgevecht is vol spanning en emo ties verfilmd en tegelijk met alle hardheid en indiscretie van Amerikaanse rechtszit tingen en het geeft alle kans aan beide partijen om opnieuw en voor het laatst hun uitzonderlijke acteertalenten te to nen. Uiteraard heeft Dustin Hoffman als Ted Kramer daartoe de beste kansen ge kregen, hij is bijna voortdurend in het beeld en in steeds wisselende situaties en stemmingen. Dit in tegenstelling tot Meryl Streep als Joanna Kramer die aan het begin en tegen het einde haar grote scènes te spelen krijgt, en daarom bij de Oscar- regen de veel begeerde onderscheiding kreeg voor „best supporting actress”. Voor regisseur Robert Benton betekent Kramer versus Kramer de grote door braak naar internationale erkenning. Tot dan genoot hij enige bekendheid dank zij zijn in 1977 gemaakte film The late Show en verder vooral door de door hem ge schreven scenario’s waarvan dat van Bon nie and Clyde uit ’66 en What’s up Doc voor Peter Bogdanovich uit ’72 tot zijn topprestaties worden gerekend. Maar nu hij zowel als beste regisseur van ’79 is uitgeroepen en tegelijk als beste scenarist, kan Benton op z’n gemak en zonder overhaasting wachten op een volgende kans om een film te maken. Er staat nog een première ditmaal tegelijk een landelijke op de Haarlemse bioscoopagenda en dat is De Muppet Film, een mooie gelegenheid om de beken de figuren uit de Muppet Shows op televi sie, zoals Kermit de Kikker, Miss Piggy en Fozzie Bear op een groot doek en in een lang verhaal terug te zien. De film begint om een advertentie waar in Hollywood vraag om talentvolle kik kers. Dat betekent de grote kans voor Kermit die onmiddelijk op reis naar de filmstad onderneemt, niet vermoedend Een opmerking over haar figuur doet haar besluiten in haai- vrije tijd wat meer aan sport te doen, wat uiteindelijk neer komt op een half uurtje Jogging” door de nachtelijke buitenwijken van Boston. Op een drafje lopen dwars door het stadsver keer, maar ook door parken en stille stra ten is vooral in Amerika een rage. Mits niet overdreven beoefend is jogging ge zond, werkt afslankend en is in drukke steden de vlugste methode om ergens te komen. De nieuwe sport werd al in ’75 op de film geïntroduceerd in Marathon Man van John Schlesinger door Dustin Hof fman die iedere dag na zijn studie traint om met jogging in vorm te blijven en die later als hij in moeilijkheden verzeild is geraakt dankzij deze training zijn achter volgers de baas weet te blijven. ce continueert op de matinees Sjors en Sjimmy en Studio laat dan een samenvat ting van tekenfilms zien onder de titel Feestelijke Revue van Tekenfilm Sterren. Maar daar is nu bij gekomen De Muppet Film die dagelijks om 14.00 u. in Lido vertoond wordt. Een Van de aardigste films die deze week in Amsterdam te zien zijn is See how she Runs, een gezellige komedie over de prijs die betaald moet wor den voor een sportieve prestatie. Jo anne Woodward, voormalige echtge note van Paul Newman, speelt er de rol in van een gescheiden moeder met twee dochters, die overdag een ener gieke en populaire lerares is, ’s avonds probeert een goede moeder voor haar opgroeiende kinderen te zijn maar haar leven toch niet hele maal bevredigend gevuld vindt. Het geheel dat overeenkomsten ver toonde met de Agitprop-treinen die tij dens de burgeroorlog van 1917-1918 pro pagandamateriaal verspreidde in alle uit hoeken van het voormalige Tsarenrijk, stond onder leiding van Alexander Med- vedkin, een origineel en kluchtig filmta lent en de maker onder meer van Het Geluk. In een groteske stijl wordt daarin het verhaal verteld van de arme Khmir die de film lang op zoek is naar een beetje tevredenheid maar noch onder de Tsaren, noch onder het nieuwe bewind, noch in de tussenliggende periode van de eerste wereldoorlog het geluk ontmoet. Hij wordt altijd uitgebuit door krachten die sterker zijn dan hij. Beide films zijn uitge bracht door Fugitive Cinema en dat ze zo vlug onderdak gevonden hebben in een van de Cinecentrumtheaters mag een streep aan de balk zijn. Andere opmerkelijke programma’s zijn deze week te vinden in The Movies, die Dimenticare Venezia (Om Venetië te ver geten) van Franco Brusati in zaal I en Dersoe Oezala van de Japanse meester Akira Kurosawa in zaal 2 vertoont, in Studio K waar ter nagedachtenis van Al fred Hitchcock Dial M for Murder (uit 1954) en Topaz uit 1969 vertoond worden en in Kriterion die naast zijn „iedere dag een ander film”-programma, ’s avonds om 17.30 uur Antonioni’s II Grido en om 22.30 uur Der junge Törless van Volker Schlön- dorff, bekend door zijn Blechtrommel, vertoont. Blijft nog over even de aandacht te vestigen op Superstar Goofy in Flora- Disney en Cineac Damrak, waarin de tweede „man” in de Donald Duck-teken- films eens extra in het zonnetje wordt gezet. Overmatige luchtophoping m maag of darmen kan een vervelend, opgeblazen gevoel en pijnlijke spanningen ten gevolge hebben. Dat is vaak het geval na het eten van bepaalde spijzen. Neem dan Ceolat. Ceolat kauwtabletten zijn aangenaam van smaak en gemakkelijk m te nemen. Ceolat helpt snel en doel treffend. DEN HAAG. Vrouwen worden nog steeds erg achtergesteld in onze samenle ving. Dat is de boodschap achter de voor lichtingsfilm. Het verschil van cineaste Nouchka van Brakel, die dinsdag in pre mière ging. De rolprent toont hoe vrou wen worden gediscrimineerd in de rekla me, voorlichting, brochures en adverten ties. De film probeert duidelijk te maken dat in al het materiaal dat ons dagelijks wordt voorgeschoteld, de vrouw steeds weer wordt afgeschilderd als een weer loos schepsel dat in dienst staat van de man en die een gezin hoort te verzorgen. Ook op de arbeidsmarkt zouden vrouwen het vaak zwaar te verduren hebben. De film, die in opdracht van het ministerie van CRM is gemaakt, wil een ander beeld scheppen van de vrouw en laten zien dat bijvoorbeeld de voorlichting over dit on derwerp best wel anders kan. In 1978 verscheen een rapport met de titel Vrouwenemancipatie en overheids voorlichting. In dit door de emancipatie- commissie van CRM opgestelde rapport werd de mening uitgedragen dat vrouwen bij overheidsvoorlichting achtergesteld werden en niet wordt uitgegaan van gelij ke kansen voor man en vrouw in het arbeidsproces. Dit rapport was de directe aanleiding voor CRM om Nouchka van Brakel een film te laten maken over de problematiek die vrouwen op de arbeids markt, bij voorlichting en in de reclame ondervinden. De dertig minuten durende, gedramati seerde documentaire is in eerste instantie gemaakt voor voorlichtingsmensen, jour nalisten en het reclamewezen, met als doel een inzicht te geven in de problematiek van de vrouw. Uit de film valt af te leiden dat de vrouw in het dagelijks leven hele maal niet zo gelukkig is met het beeld dat de media van haar scheppen. Grote adver tenties tonen de vrouw dagelijks als sex- object; een autoreclame bijvoorbeeld toont naakte vrouwen op peperdure sportwagens of een half ontklede vrouw die in de armen van een stoere man ligt om sigaren van een bekend merk aan te prijzen. Het verschil begint in een huiskamer, waar een jonge vrouw, net van de meubel- makersschool, naar werk blijkt te zoeken. Zij ziet op de tv een reclamefilmpje van het arbeidsbureau dat zegt voor iedereen te zijn, maar wel in het spotje alleen de man in het arbeidsproces laat zien. De enige zichtbare vrouw is een meisje dat achterop de brommer van een jongen naar het arbeidsbureau rijdt. Ze is nog niet echt verbaasd; dat komt pas als ze voorlichtingsmateriaal aanvraagt waar van blijkt dat het geheel op mannen is afgestemd. in de nachtelijke uren is de ter herdenking van de zojuist overleden Hitchcock op nieuw uitgebrachte film Torn Curtain (ge scheurd Gordijn) die in Luxor vertoond wordt. Torn Curtain was Hitchcock’s vijftigste film die in 1966 uitkwam en een uiterst spannend verhaal vertelt over een jonge Amerikaanse atoomgeleerde (Paul New man) die in Oost-Duitsland terecht komt op zoek naar een geheime formule. Hij doet dit door voor te wenden dat hij naar het Oostblok is uitgeweken en in Leipzig wil samenwerken met zijn beroemde col lega prof. Lindt. Dit leidt tot een reeks spannende verwikkelingen vooral ook als gevolg van het feit dat ds verloofde van de atoomgeleerde, ontsteld over de onver wachte politieke koers van haar aanstaan de, hem in de DDR gevolgd is. ’n Typische opeenhoping van verwarringen en onbe grip waarin de „master of suspense” een meester is. Voor de jeugdige bioscoopbezoekers is een grote keuze aan passende films. Pala- T Amsterdam - Beverwijk - Den Haag - Eindhoven - Hilversum - Utrecht.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19