In Bad weinig boeiende eenakter in saaie regie Schaubühne kan Goren von Amerikaanse Romantics onderscheiden zich met direkt repertoire Lochem Festival: zon, bier, lol, maar weinig rock van kwaliteit Oresteia niet op tijd instuderen Hugh Griffith overleden T Sotfe ïlJ. kans op Gouden Palm Kurosawa verfilmt imposant Japans heldenepos Kagemusha maakt beste 0 Fl gen T) >291 LIJN 50 °f Vuuren 20 21 KUNST 1 6 M E I 1980 Toneelopdracht Ischa Meijer tegenvaller I floors menten EPOT Zwart leer NOORDHOLLANDS PHILHARMONISCH ORKEST KKET - Man’ Vuuten tels Luchtig6 tjü m' VRIJDAG O’S «'Or zOmerprl.^sl E •nder nP - coats BlaZevoora®el ■',an Tot b13 3 fc) i-3 - stop - TT Rokken Deux guiaot van - stop ^elcevpSeng^ van a®1 CANNES Kurosawa’s Kage- JLS musha is de eerste festivalfilm ‘ut° Na- geweest die je het gevoel gaf dat c je ook echt zat te kijken naar iets van wel heel bijzondere orde. Een werkelijk belangrijke Cannes- A-H2, t première, waar dan ook heel veel 3slo8en van was verwacht. Voor het eerst pERS0. in tien jaar tijd maakte de Japan- r grijs, -- se meester in eigen land weer een /"motor en tevens keerde hij terug ei. 023- naar het genre van de historische epiek, waarmee hij wereldwijde GL, okt. -- vermaardheid verworven had. iur’ De meeste insiders hielden nog BV “voor de start van het festival Ka- -v.a.n gemusha al voor de grootste kanshebber op de Gouden Palm. Nu de film is gezien wordt die kans alleen maar groter geschat, het is een overrompelend werk- stuk van een uiterst markante JbedTfr 'stijlvirtuoos. (Door Pieter van Lierop) v Toneelprijzen voor H. Croiset en José Ruiter iptiek itiode Llouses stop □p en KO VAN LEEUWEN (ADVERTENTIE) JEFIETS Kurosawa’s film is eigenlijk minder in- 128. Tel. (ADVERTENTIE) Concertgebouw Haarlem 20.15 uur entrée f 15,— (a.i.) c.j.p. geldig Loo dinsdag 20 mei 1980 DERDE CONCERT BEETHOVENCYCLUS Al om half tien ’s ochtends werd de rust van Hemelvaartsdag verstoord door een uiterst ruig optreden van de Drentse hard- rockformatie Frankenstein. Gitaren ge molesteerd, met een bijl ingehakt op een geluidsbox, enfin, het welbekende de- structiewerk, verpakt in boerse vrolijk- in de Cinetone-studio in Duivendrecht. De voorbereiding vraagt meer tijd dan veron- Het ging het Holland Festival om het spelen van de drie delen op één dag. Nu dit niet mogelijk is, heeft het deze voor stellingen afgelast. De Schaubühne am Halleschen Ufer komt met nog drie pro- dukties naar ons land. Geprobeerd wordt extra-voorstellingen te geven van Gross und Klein van Botho Strauss in de regie van Peter Stein, en van Aus der Fremde van Ernst Jandl in de regie van Ellen Hammer, aldus het Holland Festival. programma: Ouverture Kónig Stephan Pianoconcert no 2 Vioolconcert dirigent: JERZY KATLEWICZ soliste EDITH VOLCKAERT - viool Ischa Meijer was enige tijd toneelcriti cus van de Haagse Post en stelde zich toen kwetsbaar op door meedogenloos te keer te gaan tegen acteurs, actrices en toneel- toestanden die hem niet bevielen. Hij is de uitvinder van het woord actreutel, dat bij herinnering de woede bij de oudere to- neelgarde nog steeds kan doen opvlam men. Meijer schreef zijn eenakter niet uit eigen initiatief; hij kreeg een opdracht daartoe van toneelgroep Centrum. sneller begon te drinken en steeds viezer werd door de donkere bosgrond. Udo Lindenberg, die ruim twee uur speelde, sloot het festival af. Hij trad op met zijn acht man tellend Panik Orches- ter, zong naast Engels en Nederlands voornamelijk Duits en had aanzienlijk in het theatrale karakter van zijn show ge knipt om financiële redenen. Zijn repetoi- re bestond voor een groot deel uit rock- klassiekers van anderen. .uwe*” Het Lochem Festival. Met; Franken stein, De Toekomst, Joan Jett The Black Hearts, The Romantics, Motor head, Udo Lindenberg. Openluchttheater Lochem. 1980. HD*2 1^* VAiHO*’ st. 7800, r 4 I. Na Toen was de beurt aan Motorhead. Die Engelse groep heeft zo ongeveer alles te bieden wat een serieus muziekliefhebber verafschuwt. Ongelofelijk stompzinnige gitaarloopjes, zo hard en rommelig ge speeld dat alles verzandde in een brei van geluid, het heesrauwe stemgeluid van zan ger Lemmy en een absoluut minimum aan muzikale variatie. Overkill, Stay Clean, No Class, of Over The Top: alles klonk hetzelfde. Zeker, al die anti-muzikaliteit geeft het iets lolligs. Maar dat dan alleen om „het idee” en niet langer dan twee minuten. In ieder geval, het Lochemse publiek ging er dusdanig van uit de bol dat haast een ieder schijngevechten voer de, onzichtbare gitaren bespeelde, steeds Ex-Runaway zangeres Joan Jett stond daarna op het programma. Deze kleine, gezette dame in zwart leer kon een be hoorlijke keel opzetten en haar begelei dingsband The Black Hearts pompte er nogal wat energie in. Het bleef echter bij F a van Zijn liedjes vertoonden enige overeen komst met die uit de Neerlands Hoop- shows, waarbij het orgeltje en de zangeres (van Pee Wee The Specials) er een Gruppo Sportivokleurtje aan gaven en gitarist Jan de Hont opvallend bescheiden aanwezig bleek. Bram deed weinig moeite het publiek voor zich te winnen. Voor hem was dit optreden dan ook niet meer dan een try-out. Misschien door Meijers toneelvrienden wordt je nieuwsgierige belangstelling wat hoger opgevijzeld, dan anders bij een au teur het geval zou zijn. En misschien is de tegenvaller daarom zo groot. Er is nauwe lijks iets interessants aan de hand in dit stuk. De man waar het om gaat is dat niet, maar dat had nou juist het boeiende kun nen zijn. De acteur Polio Hamburger heeft de lastige taak een tamme monoloog tot leven te brengen, waarin een kantoor mannetje zich letterlijk, maar ook een beetje figuurlijk bloot geeft. Veel burger lijkheid en een vleugje verknipte erotiek, gelardeerd met enkele voor mannen her kenbare zaken als te botte of té scherpe scheermesjes of de gulp van een onder broek die bij tweemaal wassen al hinder lijk te wijd geworden is. Maar dat zijn slechts heel kleine krentjes in een brood dat verder zonder smaak is. Voor regisseur Ad van Kempen was er ook al weinig eer te behalen. Hij roept in zijn overigens saaie regie flarden van ir reële sfeer op, werkt wat met maskers (van Els Timmerman) waardoor er sug gestieve momenten ontstaan die op zich zinloos zijn, maar kan het geheel ook niet van de grond tillen. i Bpitefire. I. 02550- 4, 1971, (VB-keur Vr.pr. 17-3414. -adio-TV teenbok- igens va--” Akira Kurosawa: ..Ik beschouw mezelf als een intuïtieve filmer zelfverwerkelijking. Voor een veldslag monsterde men zich uit in de meest fan tastische harnassen, zelfs het voetvolk was uitgedost als voor een feest. Geen piekenier zonder aan zijn lans een wimpel met daarop het in dichtvorm geschreven testament van zijn generaal. Zo zocht men de dood op. Als een getuigenis van die cultuur is Kagemusha een grandioze film, met als hoogtepunten twee briljant geënsceneer de veldslagen. De eerste in een nachtelijk heuvellandschap. De laatste zonder het eigenlijke vechten te laten zien: je ziet alleen aan de ene kant die borstwering met fuseliers, afgewisseld met beelden van de golfsgewijze charges van telkens nieuwe cavalerie-eenheden. De rest hoor je alleen en je ziet de ontzetting in de ogen van de daar als toeschouwer opgedoken, verdreven dubbelganger, die ten slotte als laatste de dood inrent. De slotbeelden van de film bestaan uit een minutenlange rondgang over het slagveld, vol creperen de paarden, bergen lijken en stuiptrek kende ridders. Het eigenaardige van de film het is ook de enige echte zwakte is dat Kage musha een hoofdthema lijkt te missen. De film maakt niet duidelijk wat Kurosawa er nou eigenlijk mee wil zeggen. En dat is toch nogal vreemd van een regisseur die we hebben leren kennen als een groot bewonderaar en bewerker van Shake speare en de grote Russen. Tijdens een persconferentie zei hij daar desgevraagd het volgende over: „Ik be schouw mezelf als een nogal intuïtieve filmer. Als ik ga werken aan mijn ideeën voor een film, dan denk ik nooit in termen van thema’s. Het is een erg natuurlijk proces waar ik doorheen ga. Natuurlijk, wanneer alles uiteindelijk bij elkaar is gekomen, moet duidelijk zijn wat ik te zeggen heb. En ik word beslist beïnvloed door de wereld waar ik deel van uitmaak, maar ik zoek niet bewust naar een thema. Mijn films weerspiegelen mijn persoon lijkheid, mijn filosofie, mijn gedachten, maar nooit echt een boodschap”. „Wel kan ik er nog aan toevoegen dat tijdens het werken aan Kagemusha, Tol- stoi’s Oorlog en vrede voortdurend op HAARLEM. Men wordt geacht in bad te zingen en daarom klinkt er opera muziek door de luidsprekers van het the ater, voordat het toneelstuk In Bad be gint. Het gaat om een eenakter, geschre ven door Ischa Meijer, waarin we als publiek op een voyeur-achtige manier een man mogen gadeslaan bij zijn was beurt. Volgens Meijer het enige half uur tje privé-genoegen dat zo’n man nog over heeft gehouden, nadat hij voor het huwe lijk gekozen heeft. "Brede- A ndvoort. ~- Griffith kreeg voor zijn creatie van sjeik Ilderim in 1959 de Oscar voor de beste bijrol. Hij trad jarenlang in Groot-Brittannië en de Verenigde Staten op in films en theaterproduk- ties. De overledene was afkomstig uit Wales en een vriend van wijlen Dylan Thomas. platvloerse bubblegumpop die het ene oor in en het andere even hard weer uitging. Het hoogtepunt vormde het optreden van The Romantics, die aanstaande zater dag overigens ook optreden in Paradiso. Een hoogtepunt, zowel voor het oog als het oor. Dat eerste vanwege de positief- energieke presentatie, de opvallend felro de leren broeken en de goedverzorgde kapsels (nogal wat uiterst jonge dames geraakten door dit uiterlijk vertoon in ouderwetse staat van opwinding): Het tweede aspect betrof de knappe en afwis selende samenzang, het heldere gitaarspel en de direkt overkomende melodievor ming. Vrijwel al het werk van de debuut- elpee werd gespeeld, waaronder uiteraard het hitnummer What I Like About You. R, 1975 eur wit, enestet- laal. Tel. heid a la Normaal. Best wel grappig om te zien, alleen was het er nog wel een beetje te vroeg voor. Gitarist Bertus Westerhuis zou voor de rest van de dag met scheefge trokken mond, klompen, een kapotte overall en een nadrukkelijke dialectsuit- spraak dienst doen als presentator. I;*-» Het Holland Festival heeft dit woensdag meegedeeld. De acht uur durende voor- Niet duidelijk werd wat voor rol de ironie daarbij speelde). Genoemd mag ze ker worden zijn versie van het Stones- nummer Sympathy For The Devil, al was het alleen maar om de prachtige congaso- lo die de Nederlandse percussionist Nep- pie Noya daarin gaf. Tijdens Lindenbergs optreden zorgde een ongeluk met een hoogwerker, vlak naast het podium voor een akelig incident. Een fotograaf van de Vara en een mede werker van de organisatie raakten daar bij gewond. Om half acht ’s avonds kon je weer vogels horen zingen in het Lochemse. JOOST NIEMÖLLER LOCHEM. Veel zon, veel bier en veel lol. Dat was ongeveer het algemene beeld van het gisteren in Lochem gehouden popfestival. Een festival overigens, dat muzikaal gezien weinig opvallende mo menten herbergde. Zo’n 12.000 mensen kregen een programma aangeboden waarin vooral simpele, moderne rock de boventoon voerde. En dat was, gezien het gezelligheidskarakter van zo’n dag mis schien ook maar het beste. stellingen waren voorzien op 14 en 15 juni 1— dersteld werd. Het Berlijnse gezelschap _kan volgende maand wel het eerste deel, Agamemnon, opvoeren. Het tweede Choëphoren wordt nog gerepeteerd. Het derde en laatste deel, Eumeniden, is daar nog niet aan toe. LONDEN (AP). In Londen is woensdag op 67-jarige leeftijd overleden de bekende acteur Hugh Griffith, in Nederland onder meer vermaard door zijn rol in de film Ben Hur, waarin hij sjeik Ilderim, wiens witte paarden de strijdwagen wedstrijd wonnen, gestalte gaf. 7 Aanvankelijk zou daarna vervolgd wor den door Lee Perry. Aangezien deze niet op kwam dagen, was reggaezanger Sugar Minott aangekondigd. Aangezien dat eveneens niet doorging stond er toen een boerenkapel in blauwe kiel op het podi um. Vervolgens primeurde Bram Ver meulen met zijn nieuwe groep De Toe komst. )RD CA- I. geel, Vr. pr ar, J. F Haarlem, De Hans Snoekprijs 1980 voor de meest wezenlijke bijdrage op het gebied van het '^jeugdtheater in Nederland is toegekend aan Josef van den Berg voor zijn spel Appeloog. •ken en t Bovag A 'an nw,| ntie f if iart 114, Wl «’•“gs ksstraat il. 023 De prijs Arlecchino voor de beste man- 1 nelijke bijdragende rol was voor Siem I - Vroom in de rol van Apollion in Lucifer TVan Joost van den Vondel uitgebracht door het publiekstheater in de regie van “Hans Croiset. kaartverkoop en plaatsbespreken aan de kassa van het Concertgebouw, Lange Begijnestraat 13, Haarlem van 10-15 uur; telefonisch 32 09 94 van 12-15 uur. c.f) DL x wode. Voorstelling: In Bad. Toneelstuk van Ischa Meijer, gespeeld door Cen trum. Acteur Polio Hamburger. Regie Ad van Kempen. Toneelbeeld Willem van Malsen. Polio Hamburger In de eenakter In Bad van Ischa Meijer Spijtig voor Centrum en iedereen die er aan gewerkt heeft, maar In Bad is een toneelstuk dat we maar het beste snel kunnen vergeten. De Louis d’Or-prijs voor de beste man nelijke dragende rol is toegekend aan Hans Croiset in de rol van Creon in het zelfde stuk. De prijs Colombia, bestemd voor de beste vrouwelijke bijdragende rol was voor Kitty Courbois in de rol van Mouton in Necrassov van Jean Paul Sartre, uitge- -“bracht door Toneelgroep Baal in regie van Rudolf Lucieer. mijn nachtkastje heeft gelegen... En als u zegt dat deze film nogal wat Shakespeare- aanse elementen in zich heeft, dan moet ik toch ontkennen dat er dit keer van directe invloed sprake is geweest. Maar het is zeker waar, dat in de periode waarin het verhaal speelt, erg veel historische perso nages hebben rondgelopen met eigenlijk typische Shakespeare-karakters.” „Ik ben het soort mens dat de eigen passies gebruikt in zijn werk. Ik stop mijn hele hebben en houden in alles wat ik doe. Ik houd van hete zomers en koude win ters, van prehistorische regenbuien en de dikste pakken sneeuw. Dat extremisme vind je in mijn films terug. Ik heb altijd geloofd dat mensen die in al hun denken en doen, zichzelf volledig trouw weten te blijven, betere mensen zijn dan anderen. Ik ben een regisseur, punt uit. Als ik mijn passie voor cinema kwijt zou raken, dan zou ik verloren zijn”. „Cinema is mijn leven. Elk van mijn films is het resultaat van een persoonlijke ervaring. Ik geloof dat een regisseur een film altijd voor zichzelf maakt. Een regis seur die zegt zijn films voor het publiek te maken, die liegt. Maar als de ideeën van een regisseur samen blijken te vallen met de waardering van het publiek, dan is dat des te beter. Maar uitgaan van de ideeën van het publiek, dat is alleen voor oneer lijke regisseurs mogelijk”. De soevereine vakopvatting van deze 69-jarige cineast veroorzaakt enerzijds een absoluut uniek soort kijkervaring met Kagemusha, maar toch is het anderzijds spijtig dat hij het publiek met het dubbel- gangersverhaal niet ietsje meer tegemoet was gekomen, want zeker met een westers oog voel je je toch al buitengesloten af en toe door de meer ceremoniële dan realisti sche aard van de Japanse dramaturgie. Na dit Japanse epos keken we donder dag andermaal naar een competitiefilm vol paardengedraaf en menselijk gesneu- vel: The Long Riders, van Walter Hill. De eerste keer dat een western het hoofdpro gramma van Cannes bereikt heeft. Bij zonder aan de film is dat er in vier fami lies van historische outlaws geacteerd worden door ook allemaal broers: David, Bob en Keith Carradine, Nicholas en Christopher Guest, Dennis en Randy Quaid en Stacy en James Keach. Die laatste twee (ze spelen Frank en Jesse James) waren de initiatiefnemers voor The Long Riders. En Walter Hill werd ingehuurd voor de regie. Hill bewees zich al eerder als een filmer met een bijzonder stijlgevoel, een Kurosa- waatje in de dop. Hij is de regisseur van The Streetfighter, van Driver en van The Warriors. Voor The Long Riders blijkt hij goed naar Peckinpah te hebben gekeken en hij maakte een goede western, maar geen belangrijke film. De Belg Picha (hij maakte ooit Tarzoon, de schande van de jungle) droeg een wel grappige, lange tekenfilm bij aan de com petitie met The Missing Link. Een ondeu gende variant op Genesis. En de punk- musical Breaking Glass kreeg een specia le nachtvoorstelling voor een publiek dat niet zo entousiast reageerde als de zaal waarin ik naar Herbert Curiels Cha Cha heb zitten kijken. Brood en Hagen veroor zaakten tal van open doekjes. Met Engelse ondertitels blijkt de film nu trouwens be ter te volgen dan in Nederland het geval was, al blijft het een verwarrend produkt, waarvan de grilligheid niet minder is ge worden, nu Curiel voor de exportversie van Cha Cha ergens drie minuten rellen in de Vondelstraat ertussen heeft geplakt. ges op een palissade, vanwaar de vijand dood en verderf zaait met dan net vers uit Europa geïmporteerde vuurwapens. Nieuw voor Japan; het einde van een j—tijdperk. HOS er.-v Kurosawa’s film is eigenlijk minder in- ize uit 2fc3 teressant als verhaal dan als een schitte- aarantte renci ^resco van een cultuur die bepaald n en re-?-- werd door de elementen macht, oorlog en andeIJDi- dood. En dat dus in een onderlinge samen- L- hang van esthetiserende sublimatie. De dood trotseren en sterven vormden in gelijke mate hoogtepunten van aardse PTT - De film speelt zich af in de zestiende eeuw, in de Japanse geschiedenis een tijd perk van oorlogen tussen feodale vorsten die ieder voor zich probeerden de hoofd stad Kioto in handen te krijgen. De mach tigste, meest legendarische „warlord” was Shingen Takeda, die met zijn best getrain- de cavallerie van Japan nagenoeg onver- slaanbaar was gebleken. Tijdens een succesvol verlopende veld- 4, 1971,j r; tocht wordt hij door een sluipschutter vermoord. Maar zijn staf probeert de Vr.^r dood van de aanvoerder verborgen te houden, om het moreel van de troepen -niet te ondermijnen. Een eenvoudige krui meldief die opvallende gelijkenis vertoont met de vermoorde vorst, wordt gedwon- -gen om Takeda’s plaats in te nemen. En die „Kagemusha”, oftewel „stroman”, blijkt zelfs een stel van Takeda’s bijzonde re eigenschappen te kunnen ontwikkelen en functioneert uitstekend gedurende an- 5. C. van. derhalf jaar. Lx. Dan ontdekken twee concubines het dubbelspel en kan de schijn niet langer worden volgehouden. Hij wordt terugge- worpen in zijn vroegere zwerversbestaan, waarna een onbekwame buitenechtelijke zoon van Takeda de troon opeist en de v-~ „onverslaanbare” ruiterij regelrecht naar AMSTERDAM (ANP). In de Stads schouwburg in Amsterdam heeft de Ver eniging van Schouwburg- en Concertge bouwdirecties (VSCD) woensdag de jaar lijkse toneelprijzen bekendgemaakt. De Theo d’Or-prijs voor de beste vrouwelij ke dragende rol werd toegekend aan Jo- sé Ruiter in de rol van Antigone van Jean Anouilh, uitgebracht door het Pu bliekstheater. Deze actrice was de enige die niet bij de bekendmaking van de prijzen aanwezig was. AMSTERDAM (ANP). De complete Oresteia van Aischylos in de regie van Peter Stein zal tijdens het komende Hol- land Festival niet worden opgevoerd. De Schaubühne am Halleschen Ufer uit Ber lijn komt niet op tijd klaar met de instu dering. Mogelijk wordt Oresteia voor het volgend jaar geprogrammeerd. 16 mei Tel UQ23 ondergang voert met machteloze char- ma GE- Grondig getest? it zeker Na. rat 4-6, 1-260116 .kaal rij- TT.; ’T- T TxxïtTt;'’ .■f A

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 21