PvdA-fractie stemt verdeeld Minder strafbare S; ol Lid Militaire Nog geen besluit tot belastingverlaging v Veel reacties op maatregel tegen illegalen en dan dit nog i' het \x/€€rj I Raad sprak met „ambtenaren” Po Albeda in debat over prijzen ja 99 beledigingen van Koninklijk Huis Premier Van Agt antwoordt „bijbelvast” P o i f V R V K 1 J U AT7 1Ö M t 1 i y xu 1 J VMF-Stork Wk1.t <1. Oost en West Klachten politie Radio-actief afvai Orders Vliegtuigsq uad ron (Var Wl Ame Buit Mus aank stelL ring de c „dut rieu; gew< c tot lecti van vert Bos een land is d Hiei schs Terdoodveroordeling Nieuwe commandant Hypotheekrente Bond ontevreden (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Tweede Kamer heeft woensdag de Ne derlandse sportlieden op nieuw opgeroepen de Olympi sche Spelen van Moskou te boycotten. De meerderheid hiervoor bleek echter veel kleiner dan verwacht was, doordat de PvdA zich in meer derheid tegen een boycot uit sprak. gS 8 8 4 4 4 4 7 3 10 4 1 16 11 3 10 6 2 7 8 5 5 6 12 8 7 5 7 12 0 5 Kamer wil boycot Spelen in Moskou Politie in kerk: vrijheid godsdienst in geding van 19 21 22 23 13 15 25 20 15 13 18 14 21 19 12 13 6 11 10 8 1 4 13 11 18 12 13 0 0 2 0 0 29 37 0 0 0 0 0.2 0 0 0 Een razende minister Van der Klaauw tijdens het debat in de Tweede Kamer over boycot van de Olympische Spelen in Moskou. Met gebalde vuisten sloeg de bewindsman, naar aanleiding van het optreden van de PvdA-fractie, op het katheder Een meerderheid van de Tweede Ka mer, bestaande uit CDA en WD, was het met de bewindsman eens dat het nu nog te vroeg is om te besluiten tot aan vullende maatregelen. De democraat Engwirda had dit in de vorm van een motie voorgesteld. Zijn plannen Om nu al te besluiten tot een verdere belasting^ verlaging of een verhoging van de vaste uitkering van f26 op 1 juli, leden daar mee schipbreuk. Tijdens het door de oppositie aange vraagde spoeddebat over de prijzen zei WD-woordvoerder Nijpels zei woens dagavond dat hij het „een goede zaak” vindt als de politie kerken binnen kan vallen, wanneer zij vermoedt dat daar nog steeds naar streeft de koopkracht voor de laagste inkomens te handhaven. Half juni zal het kabinet komen met een nieuwe beoordeling van de prijsontwik keling. Aan de hand daarvan zal worden bekeken of aanvullende maatregelen no dig zijn. Het intrekken van de loonmaat regel op dit moment (zoals de CPN-er Bakker vroeg) zou „uiterst onverstan dig” zijn. ingrijpen tijdens „normale” erediensten, maar dat men zich niet zou laten afschrik ken door marathondiensten. De PVdA-fractie in de Tweede Kamer zegt in een commentaar op de maatregel dat het niet de taak van de politie is om illegale werknemers in kerken op te spo ren, maar dat slechts de kerkbesturen die bevoegdheid hebben. De staatssecretaris moet zich dan ook tot de kerkbesturen in de eerste plaats richten aldus de PvdA- Kamerfractie. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister-president Van Agt heeft „bijbelvast’’ geantwoord op vragen van de PvdA-Kamerleden Knol en Ter Beek over de kwestie van de politieke gevangenen in Indonesië. illegale gastarbeiders asiel zoeken. Vol gens het Kamerlid is er geen enkele reden kerken als vrijplaatsen te beschouwen. De CDA-fractie in de Tweede Kamer heeft (nog) niet gereageerd op de beslissing van staatssecretaris Haars. Woordvoerder B. Spekman van het bis dom Den Bosch sprak van een „krasse maatregel”, waarmee hij erg veel moeite heeft. „Als christen moet je meer doen voor onderdrukten of mensen die hoe dan ook in nood zitten, dan wettelijk is toege staan”, aldus de woordvoerder. Vorig jaar zocht een groep Syrisch-orthodoxe chris tenen drie maandne lang asiel in de Sint- Janskathedraal in Den Bosch. Het is nodig dat er weer een klimaat van vertrouwen komt in de relaties tussen Oost en West. Veel persoonlijke contacten tussen politici uit beide machtsblokken zijn nodig om dit te bereiken. Dit is de conclusie, waarmee B. Stemerdink, Twee de Kamerlid van de PvdA, woensdagmid dag op Schiphol uit Parijs is terugge keerd. Het merendeel van de klachten die in 1979 werden geuit over het optreden van de Rotterdamse politie had betrekking op jonge, mannelijke agenten tussen de twin tig en vijfentwintig jaar. Zij maken deel uit van de geüniformeerde dienst en heb ben minder dan vijf dienstjaren. Dit blijkt uit een overzicht van de klach tenbehandeling, zoals die het afgelopen jaar bij de Maasstedelijke politie is ge schied. Er kwamen 204 klachten binnen (1978: 161), waarvan er 25 gegrond werden verklaard, 23 gedeeltelijk gegrond en 138 ongegrond. Het PPR-Tweede Kamerlid Jansen wil van de regering weten of zij bereid is de toestemming aan de KEMA in Arnhem in te trekken voor het behandelen van radio actief afval. Jansen meent, dat de rege ring bij de uitvoering en handhaving van de kernenergiewet nog verder op een hel lend vlak terecht komt omdat het kabinet de KEMA toestaat door te gaan met de verwerking van het afval, terwijl de daar op gerichte beschikking door de kroon is vernietigd. VMF-Stork heeft in de eerste vier perio den van dit jaar ten opzichte van dezelfde tijd van 1979 de orderontvangst met 30 procent zien stijgen tot ongeveer 600 miljoen. In enkele sectoren van de markt liggen de marges onder druk, maar het jaar is niet slecht begonnen en er ligt een goede basis onder, zo werd tijdens de jaarvergadering gezegd. De dit jaar vrij matig bezochte vergade ring uitte toch weer de nodige kritiek op het bestuur van het nog steeds verlies lijdende concern. Men vond de informatie niet altijd voldoende en twijfelde zelfs aan de doortastendheid van het bestuur in de afgelopen jaren. Het ministerie van Economische Zaken moet voortaan betrokken worden bij het plaatsen van orders door de overheid, die van grote betekenis zijn voor het Neder landse bedrijfsleven. Dit heeft de Tweede Kamer woensdag uitgesproken in een mo tie, die een bijna unanieme steun kreeg. Alleen de Boerenpartij stemde tegen. Ooi uit v< Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tunis 1. bew. 1. bew. 1. bew. h. bew. zw. bew. 1. bew. h. bew. zw. bew. zw. bew. 1. bew. onbew. onbew. onbew. onbew. zw. bew. 1. bew. onbew. onbew. onbew zw. bew. regen zw. bew. onbew. geh. bew. onbew. 1. bew. zw. bew. onbew. 1. bew. onbew. regen onbew. onbew. geh. bew. regen onbew. 1. bew. onbew. mist zw. bew. onbew. onbew. onbew. C Cü 0 0 0 0 o o o o o o o o o o o o o o o o 0.1 o o o o o o Mus steller van di behel; Het woens ghaan Het oudste Nederlandse vliegtuigsqua- dron, Het Squadron 320 van de Marine- luchtvaartdienst, bestaat volgende week vrijdag 40 jaar. Dat zal op de thuisbasis van het squadron, het marinevliegkamp Valkenbburg (ZH), worden gevierd. Het squadron werd in de meidagen van 1940 in Engeland opgericht en bemand met vliegers en personeel van de Marine- luchtvaartdienst, dat onmiddellijk na het uitbreken van de oorlog Nederland was uitgevlucht. Het squadron werd onder Brits gezag geplaatst en werd daarmee het eerste niet-Britse squadron van de RAF BA mini teruj per t BI M stigi van Hi gosl ger van zitts roul M geli t In tiek Titc ove regi In van aml tari Bos naa E bek van ove het op sed dag De beide Kamerleden wilden weten waarom de gevangenhouding van vele Indonesiërs door de premier niet ter sprake was gebracht tijdens een staats- diner met president Soeharto. „Over het onderwerp dat in de vraag wordt bedoeld, heb ik de president van Indonesië tegemoet willen treden van uit de gezindheid die ook spreekt uit Vooruitzichten voor zondag, opgesteld door het KNMI: Droog en vrij zonnig. Middagtempera- tuur 17 graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Aantal uren zon: 6 tot 15. Minimumtem peraturen: omstreeks 7 graden. Maxi- (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) heeft berekend dat het aantal strafbare beledigingen van leden van het Koninklijk Huis dalende is. Een „hoogtepunt” vormt nog steeds 1966, het jaar dat de huidige koningin Beatrix in het huwelijk trad met prins Claus. In dat jaar, werden drie veroordelingen wegens belediging uitgesproken en wer den 25 zaken terzijde gelegd. Een jaar later waren de cijfers respectievelijk 6 en 17. In 1968 en 1969 was er sprake van achtereenvolgens 2 en 3 veroordelingen en van 3 en 4 seponeringen. Sindsdien werd geen veroordeling meer uitgesproken en nam het aantal sepone ringen af tot 2 in 1972. Over de jaren 1973 tot en met 1975 was in het geheel geen sprake van veroordelingen of terzijdeleg- gingen. Deze CBS-cijfers werden door premier Van Agt woensdag verstrekt in zijn ant woord op opmerkingen uit de Tweede Kamer over een aantal juridische bepalin gen rond het koningshuis. Daaruit bleek tevens dat de regering blijft vasthouden aan het handhaven van de aparte straf baarstelling van de belediging van leden van het Koninklijk Huis. Met name de PvdA-fractie had gevraagd een aparte strafbaarstelling te schrappen, omdat in de wet al algemene bepalingen over bele diging voorkomen. Volgens de regering heeft het handhaven van het artikel ech ter een preventieve werking. minister Albeda dat er nog geen reden is aan te nemen dat de prijzen dit jaar veel sterker zullen stijgen dan eerder ver wacht was. Een belastingverlaging kan daarbij juist werken als een profetie, die zichzelf vervult, aldus de bewindsman. Dat kan weer leiden tot een verdere versnelling van de inflatie. SCHIPHOL (ANP). Sergeant Chas Mijnals, lid van de Surinaamse Nationale Militaire Raad (NMR), heeft tijdens een bezoek van twee weken aan ons land geen contact met leden van het kabinet gehad, maar wel gesproken met ambtenaren. Van welk ministerie die waren wilde Mij nals bij zijn vertrek van Schiphol naar Suriname gistermorgen niet zeggen. „Dat leidt alleen maar tot vragen in de Tweede Kamer”, merkte hij op. Mijnals was in Nederland om Suri naamse studenten te informeren over hun mogelijke taak in het nieuwe Suriname. „Als ze terugkeren zullen ze harder moe ten werken dan ze tot nu toe wellicht dachten”, aldus Mijnals. Hij heeft diverse contacten gehad met personen, die hij polste over terugkeer naar Suriname om mee te helpen aan de opbouw van het land. Sergeant Mijnals wist niet hoeveel per sonen in verband met de verijdelde staats greep in Suriname gevangen worden ge houden. Er waren volgens de NMR Neder landers bij de staatsgreep betrokken. „Hoeveel weet ik niet”, aldus de sergeant. Dat ook Fransen aan de mislukte actie hebben deelgenomen, achtte hij „te ver wachten”. zich dus niet meer in een uitzonderingspo sitie boven de gezochte illegalen die zich normaal op straat begeven”, aldus het ministerie. De eerder gemelde Basisbeweging van Kritische groepen en gemeenten in Neder land heeft gisteren schriftelijk „krachtig” geprotesteerd tegen de maatregel van me vrouw Haars, omdat de beweging zich verantwoordelijk voelt voor de ongeveer 350 asielzoekende illegalen, die zich nu op ongeveer veertien plaatsen in Nederland bevinden. „Ons inziens is in het geval van binnen dringen van de politie in de kerken of door kerken gehuurde openbare gebou wen, zonder dat daarvoor goedkeuring door de betrokken kerkelijke, gemeente is gegeven, de godsdienstvrijheid in het ge ding”, aldus de brief aan Haars. In het verleden werden in kerken waar illegalen verbleven wel marathon- of con- tinue-erediensten gehouden, om zo dubbel verzekerd te zijn tegen invallen van dë kant van de politie. Uit respect voor de kerkelijke viering wordt dat nu niet overwogen, zo heeft men laten weten. Overigens liet Justitie er geen twijfel over bestaan dat de politie weliswaar niet zou De regering meent ,dat er geen basis is voor het uiten van haar bezorgdheid bij de Saoediarabische regering over de ter doodveroordeling van een overspelige Arabische prinses en haar minnaar. Ookl kan de Nederlanse regering geen onder zoek van de VN-commissie voor de rech ten van de mens bepleiten naar de gang van zaken rond de terdoodveroordeling. Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken heeft de PSP-er Van der Spek op diens schriftelijke vragen geant woord, dat het VN-verdrag over burgerlij ke en politieke rechten (de uitwerking van de verklaring van de rechten van de mens) de doodstraf op zichzelf niet verbiedt. Ook de christen-democraat Scholten, de voorzitter van „partijdigheid.” Een ook al opgewonden Dolman schreeuwde daar op dat Scholten dit moest terugnemen. Deze deed dit ook even later. Dolman overigens behoorde tot diegenen die zich tegen een boycot uitspraken. PvdA-frac- tieleider Den Uyl steunde de boycotmotie. De VVD voelde er weinig voor de D’66- motie te steunen. Woordvoerder Blaauw liet weten dat zijn fractie tegen deze uit spraak had gestemd, „omdat hij overbo dig was geworden nadat de eerdere CDA- WD motie was aanvaard”. Overste J. Steenaert is sinds gistermor gen de nieuwe commandant van het Ne derlandse UNIFIL-detachement in Liba non. Tijdens de overdrachtsplechtigheid in Haris nam hij het commando over van overste Dijcks. Die leidde het UNIFIL- detachement het afgelopen jaar. UNIFIL- commandant genaraal-majoor Erskine woonde de commandowisseling bij. Staatssecretaris Wallis de Vries (CRM) beklemtoonde nogmaals dat de regering voorstander is van een boycot, maar te vens dat de uiteindelijke beslissing bij de sportlieden ligt. Ook verklaarde de staats secretaris dat er geen sprake is dat de regering het Nederlands Olympisch Co mité (NOC) chanteert, zoals onlangs was gesuggereerd. Ook vindt er geen korting plaats op de uitkering aan het NOC. Een uitzondering vormt de f 6000, die bestemd was voor het aantrekken van een Russi sche tolk. Het Bouwfonds Nederlandse Gemeen ten heeft woensdag besloten zijn hypo theekrente tot 11,2 procent te verlagen. Het Bouwfonds is verheugd over de maat regelen die staatssecretaris Brokx (Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening) dinsdag afkondigde om de vraag naar eigen woningen te stimuleren en tevens de nieuwbouw in de koopsector weer op gang te brengen. no nno o no ono no nno zo nno zo n z nnw ozo nnw w.st. n ono nno o zzo wzw nnw o n no w.st w w.st. no nw n w.st. n nno n nnw nno w.st. o n w.st. w Het Landelijk SOS-comité-1 november- wet heeft als beleidslijn uitgestippeld, dat de illegale vreemdelingen die in de Neder landse kerken onderdak hebben gezocht daar zullen blijven en „geweldloos verzet” zullen plegen, wanneer de politie tot maat regelen overgaat. „De individuele vreem deling kan echter altijd besluiten onder te duiken”, aldus het comité, dat liet weten „diep bedroefd” te zijn over het ver scherpte vreeemdelingenbeleid. De fractievoorzitters van de PVdA, D’66, PSP en PPR in de Utrechtse ge meenteraad hebben gisteravond in een gezamenlijke verklaring hun verontwaar diging geuit over de belsissing van me vrouw Haars. In Utrecht herbergt de Jo- hanneskerk voor zover bekend ongeveer twintig illegalen. Aldus de reactie van de Basisbeweging van Kritische groepen en gemeenten in Nederland (een brede groepering van mensen uit alle kerken, red.) op aangekon- digde maatregelen van staatssecretaris Haars van Justitie. Woensdag werd bekend dat mevrouw Haars vorige week vrijdag alle hoofden van politie in ons land heeft laten weten dat de vreemdelingenpolitie kerken mag binnendringen als zich daar vreemdelin gen bevinden, die illegaal in ons land verblijven en tegen wie een last tot uitzet ting bestaat. De maatregel wordt maandag van kracht. „Pas na die datum zijn grote acties te verwachten”, aldus een woordvoerder van het ministerie van Justitie. „Illegalen die zich in een kerk ophouden, bevinden Albeda wees erop dat de regering er De Federatie Bouw- en Houtbonden van de FNV is ontevreden over het pakket maatregelen dat staatssecretaris Brokx dinsdag aan de Tweede Kamer heeft voor gesteld om de dreigende stagnatie in de woningbouw het hoofd te bieden. Volgens de bond richt Brokx zich met zijn plan nog steeds te veel op de vrije sector: er worden niet meer woningwetwoningen door gebouwd en bovendien beperken de voorstellen zich tot 1980 zodat ernstig ge twijfeld moet worden aan het effect ervan. die het debat had aangevraagd, raakte bij verscheidene botsingen betrokken. Zo moest hij zich verdedigen tegen een sug gestie van Waltmans, dat het debat alleen werd gevoerd om de verdeeldheid binnen de PvdA aan te tonen. Met Ter Beek en later kamervoorzitter Dolman kreeg Scholten het aan de stok over de interpre tatie van de CDA-stemverklaring bij het eerdere debat in januari. Toen Dolman hem verbood nog langer te interrumperen, beschuldigde Scholten Lucas 15 vers 7”, aldus het letterlijke antwoord van de minister-president. In de statenvertaling luidt deze tekst: „Ik zeg ulieden dat er alzo blijdschap zal zijn in den hemel over enen zondaar die zich bekeert, meer dan over 99 rechtvaardigen, die de bekering niet van node hebben”. (Van onze redactie binnenland) UTRECHT. Als vanaf 19 mei de vreemdelingenpolitie kerken mag binnendringen op zoek naar illega len, is in ons land de vrijheid van godsdienst in het geding. De kerken betreuren deze confrontatie met de overheid ten zeerste”. (Van onze parlements redactie) DEN HAAG Het kabinet is nu nog niet bereid te besluiten tot de doorvoering van een belastingverla ging als compensatie voor de sterk gestegen prijzen. Dit liet minister Albeda (sociale zaken) woensdag aan de Tweede Kamer weten. Hij gelooft dat het nog te vroeg is om daar nu al een besluit over te nemen. Weer in binnen- en buitenland mumtemperaturen: omstreeks 17 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. WEERRAPI’ORTEN 23 22 ZATERDAG 17 MEI Zon- en maanstanden Zon op 05.40 uur, onder 21.29 uur Maan op 08.26 uur, onder uur Waterstanden Umuiden Hoogwater 06.18 uur en 18.47 uur Laagwater 02.06 uur en 14.27 uur Bij de beslissende motie-Brinkhorst (D’66), waarin met name verontrusting werd uitgesproken over de mensenrech ten in de Sovjet-Unie, stemden 28 socialis ten tegen. CDA en D’66 stemden voor, net als 20 PvdA’ers. Omdat ook de WD te genstemde, werd de motie aangenomen met 69 tegen 53 stemmen. Een hardere CDA-VVD motie had eerder een veel gro tere meerderheid gekregen, zij het dat de gehele PvdA-fractie tegenstemde. De verdeeldheid in het socialistische kamp bleek voorts bij de stemming over een motie-Waltmans (PPR), gericht tegen een boycot. Deze motie kreeg uiteindelijk de steun van 26 PvdA’ers, naast die van de fracties van PPR, CPN en PSP. Daar naast hepen zeker vijf PvdA-Kamerleden op de beslissende momenten van hun plaats, om niet aan de stemming te hoeven deelnemen. De ommezwaai van de meerderheid van de grootste kamerfractie leidde tot heftige reacties bij onder meer minister Van der Klaauw (Buitenlandse Zaken). Hij ver weet de PvdA door dit optreden het Ne derlandse beleid ten aanzien van de men senrechten „een klap” toe te brengen. Zijn emoties toonde hij door verscheidene ma len hard op de katheder te slaan. Van der Klaauws reactie hing samen met de nog in januari door oud-minister Van der Stoel vertolkte PvdA-opvatting, dat een boycot onvermijdelijk zou zijn indien de situatie van de mensenrechten niet verbeterde. Op deze uitspraak heeft Van der Klaauw mede zijn mensenrech- tenbeleid in de afgelopen maanden geba seerd. Ter ondersteuning van zijn standpunt citeerde Van der Klaauw uitgebreid zijn voorganger, die overigens bij het debat woensdag ontbrak. Tweede buitenland- specialist Ter Beek reageerde fel op de woorden van de bewindsman. „Wij zijn het vaak niet met Van der Klaauws aanpak eens geweest”, zei Ter Beek, „maar hebben hem nooit van zoiets beticht. Van der Klaauw heeft het recht niet Kamerleden ervan te beschuldigen dat zij schade toebrengen, (aan het Neder- derlandse beleid ten aanzien van de men senrechten, red.) indien zij naar eer en geweten een andere conclusie dan hij heb ben getrokken”. Volgens de socialist ziet een deel van zijn fractie niet de zin in van een boycot, omdat deze kan leiden tot een verslechtering van de mensenrechtensitu atie in de Sowjet-Unie. 9 18 19 19 17 18 15 18 18 18 17 16 20 20 14 21 18 16 14 18 15 13 12 22

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2