NOC: Daume: Groningen: promotie Carter: een met forse schuld eerste divisie Deelname dertig landen nog onzeker moedige beslissing „USOC buiten bevoegdheid” Besluit kortzichtig” (Van onze sportredactie) Boycot dichtbij” „Gevolgen nog niet te overzien" ngs. eke ilist ora- bij- UW r 7 a ■I E •r- 30 31 SPORT 1980 M E I VRIJDAG 1 6 ft. y tetc. Amerikaanse advocaat: Teleurgesteld Waarschuwing tiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll TELEURSTELLING BIJ TOPSPORTERS 6 34-99 S3 093 Willy Daume in gesprek met de voorzit ter van de Westduitse sportbond, Willy Weyer ruit- anaf uto- den. (Van onze sportredactie) GRONINGEN. Doar met 1-4 bij FC Vlaardingen te winnen heeft FC Gro ningen eindelijk het doel bereikt waar naar het al enkele jaren streeft: de ere divisie. Met een elftal dat al drie jaar vrijwel ongewijzigd is gebleven, werd ook in voorgaande seizoenen al een gooi naar de titel van de eerste divisie ge daan, echter zonder resultaat. MOSKOU (ANP). Vast staat dat het aantal landen dat zal uitkomen in Moskou ver onder het record van München-1972: 122 landen zal blijven. Ook het aantal van Mexico-1968 (113) zal niet worden bereikt. Bij de vorige spelen in Montreal waren aanvankelijk 118 nationale olympische comités van plan hun sportmensen te laten uitkomen. Door de boycot van de voornamelijk Afrikaanse landen deden tenslotte slechts 88 landen mee. Moskou zal voor zijn spelen gerekend hebben op sportmensen uit ongeveer 110 landen. Tot nu toe zijn er volgens de organisatoren in de hoofdstad van de Sovjet unie aanmeldingen binnengekomen van 43 olympische comités. Aangenomen mag worden dat het „neen” van 36 definitief is. Dat betekent dat nog ongeveer een dertigtal landen op de wip zitten. Duidelijk minder dan de regering van de Verenigde Staten had verwacht. Het Witte Huis meende toch een groep van een tachtig landen voor zijn standpunt te kunnen winnen. Tot nu toe komt veel van de steun uit landen, die om andere redenen dan Afghanistan, ook geen gretige Moskou-gangers zouden zijn geweest. Van de promi nente sportnaties bevinden zich eigenlijk alleen Canada, China en Kenia op het spoor van de Verenigde Staten. Japan. Australië en Nieuw-Zeeland en ook een 35 15 35 13 35 13 9 7 6 6 4 7 5 74-19 76-30 64-38 63- 34 43-31 64— 41 66-50 62-52 57—42 54—46 40-50 53-66 46-53 42-57 45-76 49-86 34—64 Voor een boycot spraken zich definitief uit: Verenigde Staten, Canada, Argentinië, Antigua, Bermuda Eilanden, Honduras, Nicaragua, Chili, Haïti, Paraguay, Saoedie- Arabië, Bahrein, Philippijnen, China, Taiwan, Maleisië, Zuid-Jemen, Jordanië, Bangla Desh, Qatar, Iran, Pakistan, Zuid-Korea, Indonesië, Fiji eilanden, Papoea Nieuw Guinea, Albanië, Liechtenstein, Noorwegen, Monaco, Egypte, Malawi, Kenia, Liberia, Oeganda, Soedan, Somalië, Mauritius, West-Duitsland en Zaïre. Voor deelneming zijn: Groot-Brittannië, Frankrijk, Sovjet-Unie, Denemarken, San Marino, Zweden, Zwitserland, Griekenland, Oostenrijk, Cyprus, Ierland, Fin land, Joegoslavië, Tsjechoslowakije, Oost-Duitsland, Bulgarije, Roemenië, Polen, Hongarije, Ethiopië, Algerije, Libië, Tanzania, Zimbabwe, Nieuw Zeeland, Brazilië, Mexico, Guatemala, Salvador, Costa Rica, Panama, Peru, Venezuela en Cuba. aantal Europese landen zullen hun besluit mede laten afhangen van de uitspraak van West-Duitsland. De beslissingen van Nederland, Oostenrijk en België zijn aangekondigd op 19 mei, Italië 20 mei, Japan 22 mei en Spanje en Luxemburg op 23 mei. De aanmeldings termijn voor Moskou sluit op 24 mei. gestuurd. In deze brief, die door de SPD in Bonn als „privé” werd omschreven, had Bahr gezegd dat hij in de Bondsdag vöör een boycot had gestemd en dat nog steeds juist vond. Tegelijkertijd merkte hij echter op dat ook een beslissing tegen een boycot de solidariteit in het westelijk bondgenootschap niet in gevaar zal brengen. Willy Weyer, aanvoerder van degenen die niet naar Moskou wilden, zei: „Ik heb deze brief niet ontvangen. Daarom heb ik donderdagmorgen vroeg met bonds kanselier Schmidt gebeld. Hij zei mij, en dat mag ik hier ook meedelen, dat hij die brief niet kent. De bondsregering blijft echter achter haar aanbeveling staan om niet naar de zomerspelen te reizen”. In zijn rede voor de vergadering van het Olympisch Comité had Weyer nog eens gezegd dat de discussie over een boycot niet wordt gevoerd vanwege de politiek van de president van de Ver enigde Staten, maar alleen door de inva sie van het Rode Leger in Afghanistan. Weyer noemde het bondgenootschap met Amerika dé voorwaarde voor een ontspanningspolitiek. Verder zei hij dat juist een Duits besluit om wel naar de Olympische Spelen te gaan het beeld van de „hatelijke en boosaardige Duit ser” weer zal doen opkomen. Willy Daume daarentegen had een be roep op de vergadering gedaan juist in de sport een „heilzame pendant van de politiek” te zien. Er mag derhalve verwacht worden dat het NOC het voorbeeld van West-Duitsland volgt in zijn algemene vergadering van aanstaande maandag. Of, zoals Koos Idenburg het stelt: „Dit besluit heeft verregaande gevolgen voor de olympische ontwikkeling in Europa. Er zullen nu wel meer Europese landen het voorbeeld van West-Duitsland volgen. Ik ben echter op mijn beurt erg blij dat wij nu eindelijk daadwerkelijk over een boycot kunnen gaan praten. We zijn eigenlijk niet altijd echt met de vraag bezig geweest, omdat wij in afwachting waren van het besluit van andere landen. Wel, enkele van die besluiten zijn nu gevallen, waarvan dat van het Franse Olympische Comité om toch naar Moskou te gaan mij overigens toch heeft verbaasd”. (Van onze sportredactie) DÜSSELDORF. Mr. J. D. J. Idenburg, voorzitter van het Nederlands Olym pisch Comité, verklaarde na afloop van de vier uur durende zitting van het Westduitse comité, waarin werd besloten de Spelen in Moskou te boycotten, dat dit besluit de mogelijkheid van een Nederlandse boycot alleen maar heeft vergroot. „Had het Duitse comité negatief gestemd over de boycot, dan waren de rollen omgedraaid geweest en was de kans dat Nederland alsnog aan de Olympische Spelen mee zou doen op haar beurt weer groter geweest. Dat is duidelijk niet gebeurd, dus is de dreiging van een Nederlandse boycot groter geworden”. Volgens de confrater van de tegenpartij ontleent de USOC zijn bestaansrecht aan het internationaal Olympisch hand vest en niet aan de amateur sport-wet. „De president van het Russische Olym pisch Comité heeft gezegd dat het volk van de Sovjet-Unie zich beledigd zou voelen als we niet naar de Olympische Spelen zouden gaan”, aldus Sullivan. ..Dat is precies, wat we willen doen”. Op 12 april besloot de algemene verga dering van de USOC de boycot-oproep van president Carter te volgen, tenzij de Sovjet-Unie 100.000 man aan troepen vóór 20 mei uit Afghanistan zou hebben teruggetrokken. „Ik kan niet inzien wat er fout is, als de leden van de algemene vergadering het eens zijn met de presi dent van de Verenigde Staten”, aldus advocaat Patrick Sullivan, die namens de USOC optreedt. Volgens William Allen, de raadsman van de atleten, heeft het Amerikaanse congres bij het aannemen van de ama teur sport-wet van twee jaar geleden er nauwkeurig op toegezien, dat het comité geen enkel recht zou krijgen om de indi viduele atleet te beletten deel te nemen aan de Olympische Spelen. Hij verklaar de dat de USOC „niet gemachtigd is zich buiten het gebied van de sport te bege ven” en dat de organisatie desondanks een politieke beslissing heeft genomen. Zij vinden dat zij daardoor in hun grondwettelijke rechten zijn geschaad. groeien nog steeds, gaan elk jaar beter spelen en ik geloof dat we die lijn in volgende seizoenen kunnen voortzet ten”. Na zes jaar in de eerste divisie te hebben gespeeld (de ploeg degradeerde in 1974) is Groningen nu terug en moge lijk als een „aanwinst” voor de eredi visie. In een gesprek met het Westduitse persbureau DPA zei Popov niet of het besluit de Spelen te mijden consequenties voor de culturele en economische betrekkingen tussen West-Duitsland en de Sovjet-Unie zal hebben. Tegenover de Moskouse correspondent van het Hongaarse persbureau MTI verweet Popov het Westduitse Olympische Comité kortzichtigheid. „Bij de beoorde ling van dit vraagstuk had men niet alleen de actuele situatie maar ook de toekomstperspectieven voor samenwerking tussen beide landen in ogenschouw moeten nemen. Evenmin is gedacht aan de gevolgen voor de internationale olympi sche beweging”, aldus de vice-voorzitter. Het officiële persbureau Tass herhaalde dat de Westduitse stap strijdig is met de „geest en de letter van het olympisch handvest”. West-Duitsland heeft volgens Tass eens te meer bewezen „slippendrager van de Verenigde Staten te zijn. West-Duitsland heeft zich geschaard achter de kringen in het westen die de ontspanning in de wereld bedreigen”. De beslissing van het WOC zal de Spelen overigens geenszins beïnvloeden, zo meent Vladimir Popov. „De Spelen worden op 19 juli om 16.00 uur geopend”. fel De meeste topsporters in de Bondsre publiek zijn zeer teleurgesteld over het besluit van het Olympisch Comité. De schermer Thomas Bach, die in 1976 in Montreal goud won en woordvoerder van de actieve sportlieden is, zei op de vergadering dat de topsporters natuur lijk alle politieke overwegingen hebben laten meetellen bij hun besluitvorming. „Het verschil tussen sporter en staats burger ontkennen wij”, aldus Bach. Voor de vergadering van het Olym pisch Comité was verwarring ontstaan over een brief die SPD-secretaris-gene- raal Egon Bahr aan de voorzitter van de Duitse sportbond Weyer en de twee Duitse leden van het Internationaal Olympisch Comité, Daume en Beitz, had (Van onze redacteur in Bonn, Hans Amesz) DÜSSELDORF Na de uiteenzet ting van ruim 20 sprekers die samen vier uur nodig hadden, viel in het Düs- seldorfse hotel Intercontinental de be slissing over de deelname van Duits land aan de Olympische Spelen. „Een historisch moment voor de Duitse sport”, zei de voorzitter van het Olym pisch Comité Willy Daume na de stem ming toen bekend was dat niet deelge nomen zal worden. Daume, vurig tegen stander van een boycot: „Een vrij en niet politiek comité heeft een politieke beslissing moeten nemen, waarvan de gevolgen nog niet zijn te overzien”. In Düsseldorf werd gevreesd dat de beslissing om niet naar Moskou te gaan door het Oostblok zal worden aangegre pen om de sportieve contacten met de Bondsrepubliek aanzienlijk te vermin deren. Met name het sportverkeer tus sen de beide Duitse staten zou ernstig schade kunnen lijden. Met behulp van het bedrijfsleven en de Groningse middenstand wil de nieuwe eredivisionist proberen een oplossing te vinden voor het liquiditeitstekort. Een nadeel van de geringe financiële arm slag is voor trainer Theo Verlangen dat hij zijn team niet of nauwelijks kan versterken. Voorlopig zijn alleen Veen- iam-reservedoelman Dick Ploeger en de imateurspeler Timisela die dit seizoen jitkwam voor Rohda Raalte aangetrok kén. Ploeger zal als tweede man gaan 'unctioneren achter Azing Griever, die lit seizoen voor de tweede maal de Ton- ry van Leeuwen-trofee (een prijs voor ie minst gepasseerde doelman uit het □etaalde voetbal) won. Met de jeugdige selectie die de promo- ;ie bewerkstelligde, durft Verlangen overigens de eredivisie best aan: „We 35 24 35 23 35 18 13 35 21 36 18 35 19 8 16 30 7 19 25 8 20 22 8 21 20 8 21 20' 40-72 5 26 13 Dat het nu wel zover is gekomen dan ken de Groningers voor een niet gering deel aan de koop van Peter Houtman. De lange spits, die eerder bij Feyenoord en Club Brugge niet uit de verf kwam, was tot op heden goed voor 22 treffers. De gok die Groningen waagde door Hout man (terwijl de competitie al enkele we ken begonnen was) aan te trekken, pakte daarmee goed uit. Via een actie van de supporters en met steun van het be drijfsleven werd de komst van Houtman mogelijk gemaakt. De financiële positie van de noorderlingen is namelijk niet zo best als men wil doen geloven. FC Gro ningen neemt een forse schuldenlast bijna een miljoen gulden) mee naar de eredivisie. Een deel daarvan is een erfe nis uit voorgaande jaren, maar de koop van Houtman, en in een eerder stadium Swanenburg, Waalderbos en Bloem berg, liet ook zijn sporen na in de kas. Muskie, heeft in Brussel harde kri tiek geuit op Westeuropese landen die zich niet achter een boycot van de Olympische Spelen van Moskou scharen. „Ik acht het onverantwoor delijk dat jonge mensen uit democra- SPORTIEF PROGRAMMA: SW-Veendam, Amers- foort-Cambuur, Amsterdam-Den Bosch, Wageningen-Eindhoven, Telstar-Hel- mond Sport, Volendam-Fortuna S, Hee- renveen-FC VW, Groningen-Heracles, DS ’79-Vlaardingen. Voor de vergadering van het comité had de belangrijkste sportfunctionaris uit de DDR, Manfred Ewald, nog met de belangrijke sportfunctionarissen in de Bondsrepubliek gesproken om hen te waarschuwen voor de consequenties van een boycot. Dit temeer omdat de Sowjet-Unie er van uitgaat dat de Duitse beslissing waarschijnlijk grote invloed zal hebben op de besluiten van de Olym pische Comités van landen als België, Italië, Spanje, Portugal en Nederland, waar de Tweede Kamer woensdag op nieuw sportlieden opriep tot een boycot. De kandidaat-kanselier van de opposi tie, Franz Josef Strauss, verklaarde dat „verstand, politiek inzicht en sportieve discipline” tot het besluit hebben geleid. „CDU en CSU waarderen dat onze Olympia-sportlieden daarmee een offer voor het algemeen welzijn hebben ge bracht”, aldus Strauss. Het resultaat van de stemming werd door alle deelnemers omschreven als „duidelijker dan verwacht”. Woensdag avond hadden de tegenstanders van een boycot nog geprobeerd het aantal stem gerechtigden te reduceren. Zij wilden dat de vertegenwoordigers van de win- tersportbonden niet mee zouden stem men over een beslissing om aan de zo merspelen mee te doen. Dat zou hebben betekend dat minstens negen stemmen van deze bonden, die zich al voor een boycot hadden uitgesproken, verloren waren gegaan. MOSKOU. De beslissing van het Westduitse Olympische Comité de Spelen van Moskou te boycotten zal voor West-Duitsland ongetwijfeld gevolgen hebben. Dat is de mening van Vladimir Popov, de vice-voorziller van hel organisatiecomité van de Olympische Spelen. UITSLAGEN: Veendam-De Graaf schap 1-4, SC Cambuur-SW 3-0, Den Bosch-Amersfoort 6-1, Eindhoven-Am sterdam 1-1, FC VVV-Volendam 1-1, Helmond Sport-Wageningen 2-2, Fortu na S-Telstar 1-1, Vlaardingen-Gronin- gen 1-4, Heracles-Heerenveen 5-1. WASHINGTON. De federale rech ter John Pratt zal dezer dagen uit spraak doen in de zaak, die achttien Olympische atleten hebben aangespan nen tegen het Amerikaanse Olympische Comité. De atleten, onder wie twee Olympische kampioenen van 1976, Ar nie Robinson, de verspringer en Mac Wilkins, de discuswerper, menen, dat het Amerikaans Olympisch Comité (USOC) niet het recht heeft hun de deel name aan de Olympische zomerspelen in Moskou te beletten. NEW YORK. De president van de Verenigde Staten, Jimmy Carter verklaarde in eerste instantie dat „de beslissing van de Westduitsers een moedige beslissing was geweest". Hij zei: „Het Olympisch Comité, de bondsregering en de bevolking van West-Duitsland verdienen de bewon dering van iedereen die aan vrede en vrijheid gelooft”. De nieuwe Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Edmund Voorzitter Willy Daume van het Duits Olympisch Comité ontmoette, hangende de discussie over de boycot, de president van de Oostduitse sportfederatie Manfred Ewald. ir Vreugde rond FC Groningen. Keeper Azing Griever. de minst gepasseerde (19 doelpun ten tegen) keeper van de 1e divisie op de schouders. STAND: Groningen Volendam Wageningen Den Bosch De Graafschap Cambuur DS ’79 Amsterdam Fortuna S Heracles Heerenveen WV Telstar Eindhoven Helmond Sport SW Vlaardingen Veendam Amersfoort Groningen kampioen, De Graafschap, Cambuur, Volendam en Wageningen pe riodekampioenen. 4 55 7 51 4 49 8 48 6 12 42 3 13 41 35 14 10 11 38 35 14 10 11 38 35 13 11 11 37 7 13 37 9 13 35 8 14 34 35 10 11 14 31 35 11 35 35 35 35 35 Carter: .Westduitsers verdienen bewon dering". tische landen in Moskou gaan spor ten en daarmee het systeem van de Sovjet-Unie, de politiek en de invasie in Afghanistan ondersteunen”, aldus de minister. Muskie keerde zich met name tegen Frankrijk, dat deze week besloot aan de Spelen van Moskou deel te nemen. Het is de vierde maal dat een Duit se ploeg niet deelneemt aan Olympi sche Spelen. In 1920, 1924 en 1948 waren de Duitsers als „verliezers” van wereldoorlogen niet gewenst. Vijf Europese hippische sportor ganisaties zullen maandag met de in ternationale hippische federatie (FEI) overleggen over vervangende internationale wedstrijden. Verte genwoordigers van de Zwitserse, En gelse, Franse, Westduitse en Neder landse organisatie zullen daarover met de algemeen secretaris van de FEI, Fritz Widmer, in Frankfort ver gaderen. Het ligt niet in de bedoeling alternatieve Olympische Spelen voor ruiters te organiseren. Wanneer tot de organisatie wordt besloten, zullen de wedstrijden pas na afloop van de Spelen van Moskou (3 augustus) plaatsvinden. Als kandidaten voor deze internationale wedstrijden wor den Fontainebleau (dressuur en mili tary) en Rotterdam (springen) genoemd. -

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 31