Terugtrekking Russen na garanties 1 I Saoedi-Arabië verhoogt t olieprijs met 2 dollar Nederland wil tweede marine-eenheid NAVO Pond profiteert van onverwacht besluit Voorstel positief ontvangen Dissident Orlov in hongerstaking Mijatovic voor jaar president Joegoslavië werd mislukking Zuidkoreaanse studenten lijken hun zin te krijgen Kennedy wil zich terugtrekken op voorwaarden Parijse studenten slaags met politie Alpentunnel op 8 juli open Britse „actiedag” POI “ut VRIJDAG M E I 1980 1 6 AARDBEIEN PAARDEBLOEMEN NEK HACHJE o i i k BINNEN- EN BUITENLAND it k minister e f n n St ie al g m door Nico Scheepmaker - (Van onze redactie buitenland) WENEN-MOSKOU. De van Amerikaanse Buitenlandse Zaken Edmund Muskie heeft gisteren bij zijn aankomst in Wenen de voor stellen van de Afghaanse rege ring voor besprekingen over de crisis rond Afghanistan als „dubbelzinnig en zonder se rieuze basis” van de hand gewezen. X T.: fWIE i Muskie sceptisch over r- voorstel Afghanistan ie -..z-xiiSSdS •S moment dat de agent een politiebureau verlaat. Het stig. Er zijn 140 arrestaties verricht. Hoeveel studenten gewond zijn ge raakt is niet bekend. Muskie zei eraan te twijfelen of de voor stellen ook de werkelijke terugtrekking van de Russische troepen uit Afghanistan behelzen. Het Russische persbureau Tass haalde woensdag een verklaring aan van de Af ghaanse regering, waarin stond dat de BAHREIN-LONDEN (Reuter/DPA). Ambtenaren van het Saoedische ministerie van Olie hebben bevestigd dat Saoedi-Arabië zijn olieprijs met terugwerkende kracht tot 1 april met twee dollar heeft verhoogd tot 28 dollar per vat (van 159 liter). Ook vanuit de Verenigde Staten is van uit verschillende bronnen bevestiging van Muskie zei het gevoel te hebben, dat de verklaring meer is gericht op de islamiti sche conferentie die morgen in Pakistan wordt gehouden, dan op de ontmoeting die hij vandaag in Wenen heeft met zijn Russische collega Gromiko. Hij zei niet erg optimistisch te zijn over deze ontmoe ting. Verwacht wordt, dat Gromiko de Afghaanse voorstellen zal bespreken met Muskie. De verhoging van de Saoedische olie prijs met twee dollar tot 28 dollar per vat (van 159 liter) heeft op de internationale valutamarkten vooral het pond sterling goed gedaan. De oorzaak hiervan ligt in de Britse oliereserve in de Noordzee. Exxon zei woensdag te hebben begre pen dat Aramco een officiële brief van de Saoedische regering heeft gekregen waar in wordt meegedeeld dat de verkoopprijs van de regering voor ruwe olie met ingang van 1 april met twee dollar per vat is verhoogd. Mobil sprak in een verklaring van een „verrassingseffect”. Exxon en Mobil maken deel uit van het consortium Arabian America Oil Compa ny (Aramco), dat per dag acht miljoen vaten afneemt van de totale Saoedische produktie van 9,5 miljoen vaten per dag. De andere maatschappijen in het consor tium zijn Texaco en Chevron. Het pond noteerde aan het slot van de handel in Londen 2,29425 dollar terwijl de notering vóór het bericht van de Saoedi sche prijsverhoging bij rustige handel rond de 2,2835 dollac schommelde en dins dag op 2,2790 dollar sloot. Het goud voer ook wel bij de prijsverho ging van de Saoedische olie. In Londen kwam er een slotprijs van 525 dollar per ounce (van 31,1 gram) uit de bus en in Zurich van 525,50 dollar, naar respectieve openingsnoteringen van 519 en 520.50 dol lar. De afgelopen weken schommelde de prijs rond de 510 dollar. taire training op de universiteiten. Ver der willen zij dat de huidige president, Choi Kyu-Hah, en het hoofd van de geheime dienst, Chun Doo-Hwan, aftre den. Het was gisteren de derde achter eenvolgende dag dat in de Zuidkoreaan se hoofdstad Séoel massale betogingen hadden plaatsgevonden waaraan tien duizenden mensen deelnemen en waar bij honderden gewonden vielen. Woens dagavond werd het leger ingezet toen naar schatting 20.000 studenten en scho lieren massaal optrokken naar het parle mentsgebouw. Er werden 675 arrestaties verricht. se Zaken Mohammed Dost heeft deze con ferentie gewaarschuwd, zich niet te men gen in de gebeurtenissen in Afghanistan. Het idee moet nog nader worden uitge werkt, maar onder meer de Noorse gene raal Zeiner Gundersen, voorzitter van het militaire comité van de NAVO, beoordeel de het gunstig. Het comité komt op korte termijn met een rapport. De Afghaanse islamitische oppositie heeft gisteren gemeld, dat de stad Herat is veroverd door de islamitische opstande lingen. Volgens een Afghaanse oppositie leider zouden tien dagen geleden vijfdui zend Tsjechoslowaakse soldaten zijn aan gekomen in Afghanistan. In Kaboel zou den de laatste twee weken vierduizend scholieren en studenten zijn gearresteerd bij betogingen tegen het pro-Russische bewind. De minister deed zijn voorstel tijdens de speciale NAVO-bjjeenkomst van minis ters van Buitenlandse Zaken en Defensie over de situatie die is ontstaan na de Russische inval in Afghanistan. Scholtens suggestie werd positief ontvangen. De NAVO-reactie op de inval valt uiteen in twee fasen. In de eerste zullen afzonder lijke landen binnen een jaar maatregelen nemen die voor een groot deel al zijn voorzien in het zogenaamde Long Term Defence Program, dat werd goedgekeurd op de NAVO-topconferentie van mei 1978 in Washington. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Muskie zei na afloop dat er „geen twijfel bestaat over de houding van de NAVO-bondgenoten”. „Het bondge nootschap is springlevend”, aldus secreta- ris-generaal Luns van de NAVO na afloop van het beraad. d n in in 'P n-> el b- n- er it- Ü- in s) ie ik’ h- ig Hl ie in o- e- in ïl- et ie ir is is le LOS ANGELES. Senator Edward Kennedy heeft gisteren gezegd bereid te zijn zich terug te trekken uit de strijd om de democratische presidentskandi- datuur onder de voorwaarden dat pre sident Carter met hem in het openbaar in debat gaat en een overwinning op hem behaalt tijdens de voorverkiezin- gen van 3 juni. Het Witte Huis heeft het voorstel voor een debat onmiddellijk van de hand gewezen. Uit een opiniepeiling van het insti tuut Harris en de televisiemaatschap pij ABC blijkt dat 39 procent van de kiezers voor de republikein Reagan zou stemmen, 33 procent voor Carter en 23 procent voor de onafhankelijke kandidaat Anderson. Tussen 26 en 30 april werden 1190 potentiële kiezers ondervraagd. n Bt x a- ïk is ip ?n et ie P JS ie n ie le is n er ;n Ie e- ct ie 10 10 rt et n ie h- m e- m m 58 m id e- et as er ee le in m ?n ie e- d- ;e-. le u- g- tl. t- s- g) ir le P wijk van Parijs, zeker 45 agenten gewond geraakt van wie twee ern- De studenten betoogden tegen de beperking van het aantal buiten landse studenten aan de Franse uni versiteiten. Ook in andere Franse steden is hiertegen gedemonstreerd. Russische troepen zouden kunnen wor den teruggetrokken als Iran en Pakistan bereid zouden zijn tot het onderhouden van normale betrekkingen met het be wind in Kaboel. De twee landen zouden moeten beloven geen vijandige daden te gen Afghanistan te begaan. Deze beloften moeten worden ondersteund door de ga ranties van de VS en de Sovjet-Unie, aldus de verklaring van de Afghaanse regering. Tijdens de besprekingen met Iran en Pa kistan zou ook een gefaseerde terugtrek king van de Russen uit Afghanistan aan de orde kunnen komen. Die betreffen onder meer het inrichten van opslagplaatsen van materieel voor drie Amerikaanse divisies die in geval van toenemende spanning naar West-Europa worden overgebracht en maatregelen ter voorkoming van vertraging bij de aan koop van groot materieel. de prijsverhoging gekomen. Een functio naris van het Amerikaanse ministerie van Energie verklaarde woensdag dat Saoedi- Arabië verscheidene oliemaatschappijen van de verhoging op de hoogte heeft ge steld. Ook de Amerikaanse oliemaat schappijen Exxon en Mobil Oil hebben de olieprijsverhoging bevestigd. Over de tweede categorie zal in decem ber definitief worden beslist. Daaronder vallen versterking van de reservetroepen, uitbreiding van de oorlogsvoorraden en het beschikbaar stellen van civiele vlieg tuigen voor militair vervoer. Grote figuren in de historie zijn vaak klein van gestalte. Dina Kaminskaja is een klein vrouwtje, ze moet al in de zestig zijn want ze is sinds 1940 advocate, en ze heeft zich onderscheiden van haar colle ga’s door zich in de loop der jaren steeds bereid te tonen dissidenten te verdedigen. Zij, en nog enkele anderen. Ze verdedigde Boekovski, Gabaj, Galanskov, ze eiste vrijspraken, hield pleidooien die werden afgedrukt in de illegale samizdat-pers, en niet dat het ooit iets uithaalde (er is nog nooit een politieke gevangene in de Sov- jet-unie vrijgesproken), maar het gaf de burger tenminste moed: er waren dan toch nog een paar pleitbezorgers die zich niets van alle druk en dreigementen aan trokken en bereid waren hun nek uit te steken. MOSKOU (AFP). De Russische dis- sidnet Joeri Orlov, die in het gevangenen kamp Perm, in de Oekraïne zit, is gisteren begonnen met een hongerstaking vun twee dagen. Orlov, die de oprichter is van de Moskouse groep voor toezicht van de naleving op de akkoorden van Helsinki, doet dit om amnestie te vragen voor alle politieke gevanenen en om aandacht te vragen voor schending van de rechten van de mens. Dit heeft zijn vrouw, Ira Orlov, bekendgemaakt. Orlov werd in mei 1978 veroordeeld tot zeven jaar opsluiting met streng regime, te volgen door vijf jaar huisarrest wegens „anti-Russiche propa ganda”. (Van onze redactie buitenland) PARIJS. Woensdag zijn bij ge vechten tussen politie en studenten in het Quartier Latin, de studenten- De ministers riepen in hun slotverkla ring op tot een volledige en onmiddellijke terugtrekking van alle Russische strijd krachten uit Afghanistan. „Het volk van Afghanistan moet zelf, zonder buitenland se inmenging, over zijn toekomst kunnen beslissen”, zo werd gezegd. Maar zullen ze het ooit vragen? Zal er, over twintig jaar, nog enige belangstelling zijn voor Russische dissidenten en hun strijd van zachte sector tegen harde sec tor? Is de dissidentia in 2000 letterlijk of figuurlijk „doodgebloed”, of is het een „houding in de tijd” waaraan geen be hoefte meer is in het „nieuwe” Sovjet- Rusland, omdat al haar doeleinden al ver wezenlijkt zijn? Of zal de belangstelling voor die unieke strijd tussen machteloze eenlingen en een oppermachtig staatsap paraat dan juist opbloeien, zoals bij ons, vijfendertig jaar na de oorlog, de belang stelling voor de jaren ’40-’45 groter is dan ooit tevoren? Zullen we in het jaar 2000 in een wereld leven waarin iedereen zich erover verwondert, hoe paardebloemen in staat waren zich door de schier onzichtba re opening in het asfalt naar boven, naar buiten te wringen en tot bloei te komen? In gezaghebbende kringen in Saoedi- Arabië is ook vernomen dat het land van plan is zijn olieproduktie op langere ter mijn te verminderen en dat van een snelle re uitbreiding van de produktiecapaciteit, waarover geruchten de ronde doen in het Westen, geen sprake is. Vorige week zei de Saoedische minister van Olie, Achmed Zaki Jamani, dat zijn land weliswaar meer olie kan produceren dan de 9,5 miljoen vaten die het nu gemid deld per dag haalt, maar dat het dat niet wil. Over handhaving van die produktie in de tweede helft van dit jaar, is nog niets besloten, zo zei Jamani na afloop van het overleg van de OPEC (de Organisatie van Olie-exporterende Landen) in Taif. In beginsel hanteert Saoedi-Arabië een plafond voor zijn olieproduktie van 8,5 miljoen vaten per dag. Vorig jaar besloot het echter een miljoen vaten (per dag) extra te produceren in een poging om in het tekort op de wereldmarkt te voorzien dat was ontstaan door een stagnatie in de olie-aanvoer uit Iran. Pakistan wees gisteren het Afghaanse voorstel voor besprekingen van de hand. Zolang de Russen niet weg zijn uit dat land, is iedere discussie onmogelijk, aldus Pakistan. Iran liet gisteren weten, dat het geen standpunt over het voorstel zal inne men voor het einde van de islamitische conferentie, die morgen in Islamabad begint. De Afghaanse minister van Buitenland- Een Parijse politieman in burger en een demonstrant belagen elkaar op het kwam woensdag tot ernstige ongeregeldheden in de Franse hoofdstad. (Van onze redactie buitenland) BRUSSEL. Minister Scholten van Defensie heeft woensdag de NAVO- landen voorgesteld een tweede permanente Atlantische vlootmacht op te richten. Dit eskader zou de aanvoerroutes op de Atlantische Oceaan moeten beschermen tegen vijandelijke onderzeeboten. De eerste Atlantische vloot (Stanavfor- lant-Standing Naval Force Atlantic) be staat uit schepen van Nederland, Enge land, Amerika, West-Duitsland, België, af en toe aangevuld met schepen uit Noorwe gen, Denemarken en Portugal. Nederland levert één schip aan dit smaldeel. Minister Scholten verklaarde zich bereid ook een schip af te staan aan een tweede Stanav- forlant. (Van onze redactie buitenland) LONDEN. De eendagsstaking die de Britse overkoepelende vakbond TUC voor woensdag had uitgeroepen, is op een mislukking uitgedraaid. Het overgrote deel van de 26 miljoen bij de TUC aange sloten werknemers ging gewoon aan de slag. De „actiedag” was bedoeld als pro test tegen het sociaal-econornisch beleid van de regering-Thatcher. De Britse pre mier zei woensdagavond, dat „het gezon de verstand” had gezegevierd. De Westduitse minister van Buitenland se Zaken Genscher zei dat zijn regering het Afghaanse voorstel „met grote belang stelling zal bestuderen”. Zijn Franse colle ga Jean-Francois Poncet verklaarde, evenals de Britse premier Thatcher, dat het voorstel geen nieuwe elementen bevat. LYON (AFP). De nieuw aangelegde Frèjustunnel tussen Frankrijk en Italië wordt met ingang van 8 juli voor perso nenverkeer opengesteld. Goederenver keer mag pas na 4 augustus van de tunnel gebruikmaken. De 13 kilometer lange tun nel loopt van de Franse stad Modane naar de Italiaanse stad Bardonèchia. Met de aanleg ervan is begonnen in 1974. Het karwei was vorig jaar april geklaard. Men verwacht dat per dag ongeveer 2000 voer tuigen de tunnel zullen passeren. SEOEL (UPI). De Zuidkoreaanse regering staat op het punt de eisen van de demonstrerende studenten in te willi gen. Dit heeft een Zuidkoreaanse rege ringsfunctionaris gisteren bekendge maakt. De voornaamste eisen van de studenten zijn het invoeren van demo cratische hervormingen en het opheffen van de staat van beleg, die een half jaar geleden na de moord op president Park is ingesteld. De studenten hebben met name bezwaar tegen de verplichte mili- Overigens wezen functionarissen in Muskies gezelschap erop, dat uit de Af ghaanse verklaring blijkt, dat Moskou voor het eerst erkent dat de aanwezigheid van Russische troepen in Afghanistan van betekenis is in het kader van het zoeken naar een algehele oplossing van de kwes- tie-Afghanistan. Van ambtelijke zijde in Washington is gisteren vernomen, dat de VS voorstander zijn van een islamitische vredesmacht in Afghanistan als de Sovjet- Unie bereid is haar troepen uit dat land terug te trekken. Het tweede permanent eskader zou be doeld zijn ter ontlasting van de Ameri kaanse marine, die onlangs eenheden heeft overgeplaatst naar de Perzische Golf en de Indische Oceaan. trijfël Ik heb met haar gepraat, ik heb .haar hand geschud, ik heb haar haar adres in mijn notitieboekje laten schrijven: Dina Isakovna Kaminskaja. In sommige din gen kan ik nog heel kinderlijk zijn, in andere trouwens ook. Andrew Young, die op voorspraak van rabbijn Soetendorp bij Maccabi mocht tennissen, had ik ook wel even willen aanspreken of om zijn handte kening willen vragen, maar dat vond ik toch weer net iets te ver gaan. En Avital Sjaranski’s handtekening met opdracht keeg ik automatisch toen ik haar boek „Next year in Jerusalem” kocht. Zij is een diepgelovig, grijsharig meisje, dat met rabbijn Soetendorp, op zoek naar een kosjere lunch, in Bodega Keyzer naast het Concertgebouw terecht kwam, waar ze toastjes met aardbeien aten, waarna zij met gebed dankte. „Want we hebben Hem nu harder nodig dan ooit”, zoals ze ver klaarde. Mario Soares, Ramsey Clark, Joop den Uyl, ze waren allemaal present op het Sjtsjaranski Tribunaal, maar toch was het Dina Kaminskaja, met wie ik het liefst een paar woorden wisselde, en die ik het liefst even de hand drukte, zodat ik later, als mijn kinderen ernaar zouden vragen, altijd zonder te hoeven jokken kan zeg gen: „Kaminskaja? Jazeker, daar heb ik nog wel eens eeij tijdje mee staan praten!” BELGRADO (Reuter/DPA/AFP/UPI). Cvijetin Mijatovic is gisteren benoemd tQt voorzitter van het Joegoslavische col lectieve presidentschap voor een periode van één jaar. Daarmee is de 67-jarige vertegenwoordiger van de deelrepubliek Bosnië-Herzegowina voor een periode van een jaar de fungerend president van het land geworden. Tot zijn plaatsvervanger is de Sloween Sergej Kraigher benoemd. Hiertoe heeft het collectief president schap gisteren in Belgrado besloten. Mijatovic volgt de uit Macedonië afkom stige Lazar Kolokevski op als voorzitter van het collectief staatsbestuur. Het collectief presidentschap van Joe goslavië telt 8 leden: een vertegenwoordi ger van ieder van de 6 republieken en één van beide autonome gebieden. Het voor zitterschap en het vice-voorzitterschap rouleert ieder jaar. Mijatovic is Serviër en een trouwe vol geling van Tito. Sinds 1933 is hij lid van de toen illegale communistische partij. In de Tweede Wereldoorlog was hij poli tiek commissaris van de partizanen van Tito in zijn geboortestreek. Na de machts overname bekleedde hij hoge partij- en regeringsfuncties in Bosnië-Herzegowina. In 1958 werd Mijatovic hoofdredacteur van het partijblad Kommunist, in 1962 ambassadeur in Moskou en in 1965 secre taris en later voorzitter van de partij in Bosnië-Herzegowina. In 1969 kwam hij naar Belgrado, in de partijleiding. De regering in Belgrado heeft gisteren bekendgemaakt dat de jaarlijkse viering van de geboortedag van de op 4 mei overleden president Josip Broz Tito zoals het plan was, op 25 mei zal zijn. Tito zou op 7 mei 88 jaar geworden zijn maar sedert tientallen jaren werd zijn verjaar dag officieel op 25 mei gevierd. De laatste keer dat ze dat deed was voor Anatoli Sjtsjaranski. Ze was bereid hem te verdedigen. Daarvoor moest de KGB echter speciale toestemming geven, en die kreeg ze niet. Niet dat er enig wetsartikel is waarop zo’n speciale toestemming ge stoeld is, maar dat is nooit een bezwaar in de Sovjet-unie. Het werd Kaminskaja zo kwalijk genomen dat ze Sjtsjaranski’s verdediging niet afgewimpeld had (te druk, afwezig in die tijd, ziek, of een andere smoes), dat ze prompt haar ver gunning verloor ooit nog als advocaat op te treden. De moeder van Sjtsjaranski wendde zich nog tot dertig andere advocaten, maar zonder succes: geen van hen dorst haar zoon te verdedigen, uit vrees voor zijn hachje. Niet ten onrechte natuurlijk. Toen Dina Kaminskaja in 1970 vrijspraak had gevraagd voor de dissident Gabaj, omdat hij geen enkele wet had overtre den, stuurde de rechtbank een boodschap naar de raad van ministers waarin stond: „Verdedigster Kaminskaja heeft in haar pleidooi vrijspraak geëist voor Ga baj met het argument dat iedereen het recht heeft te denken wat hij wil, en zijn eigen overtuiging en opinies te hebben, zonder dat dit tot een strafbaar feit leidt. Het pleidooi van verdedigster Kaminska ja maakt duidelijk dat zij zichzelf niet op het niveau beweegt waar zij die taken aan kan die de Sovjet-advocatuur door de Sovjet en partijorganen zijn opgelegd”. Tijdens de hoorzitting van de Sjtsja- ranski-conferentie in Amsterdam zei me vrouw Kaminskaja: „In de Sovjet-Unie kunnen alleen meningen en opinies die nooit zijn geuit, niet worden vervolgd”. Ik heb haar ë^i/ee dingen ge vraagd. Ten eerst-fe. of haar en andere advocaten bij gewone strafprocessen ook zoveel moeilijkheden in de weg werden gelegd? Haar antwoord: nee, dat gaat al tijd geheel volgens de regels, het is me daarbij ook vaak gelukt vrijspraak te krij gen. En ten tweede: hoe is het te verklaren dat er, percentsgewijs, twintig maal zo veel mensen in de Sovjet-Unie gevangen zitten als in Nederland? Haar antwoord: de straffen zijn niet alleen strenger, er zijn ook meer gevallen waarvoor je in de Sov- jet-Unie gevangenisstraf krijgt. ,j

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3