Voormalig fabrieksterrein Geen hervatting onderhandelingen Menten: Broer Dirk schoot Ook bodem in Oss blijkt vergiftigd 5 Plan VNO moet 50.000 man aan werk helpen Overheid laat spaarbewijzen nog ongemoeid Commissie- Brandt bijeen Nota staatssecretaris Haars: Nieuw stelsel buitenlandse adoptie Bemiddeling Madrid in Damiate Pers kwestie-Iran Pool dood „Apothekers en artsen schaden met schepen belang patiënt” Ook controle op sociale uitkeringen Carter verbiedt komst Cubanen IJmuider Courant Actiegroepen willen terrein Dodewaard centrale bezetten „1 Dode en vijf zwaar gewonden na botsing I '^1 V R l I stijging kan worden verwacht van de export. y (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De vastgelopen arbeidsmarkt moet weer op gang worden gebracht. De werkgevers hebben berekend dat als er 50.000 werklozen aan werk kunnen worden geholpen, het nationaal inkomen daarmee met 2,5 tot 3 miljard zal stijgen; de consumptie zal toenemen met 350 miljoen, de ontvan gsten van belastingen en sociale premies zullen worden vergroot en een extra DEN HAAG (ANP). Staatssecre taris Haars van Justitie vindt dat er een vergunningenstelsel moet komen voor het verlenen van bemiddeling bij de plaatsing van buitenlandse adoptiekinderen. van dit bureau tot stand. De rest gaat via andere instanties of door de aspirant- adoptieouders zelf. (Van onze redactie binnenland) OSS-DEN HAAG. Na een voorlopig en nog algemeen onderzoek van de bodem van een voormalig fabrieksterrein van Philips in het centrum van Oss, is gebleken dat zich in de grond het giftige tolueen, xyleen en tri-methyl- benzeen bevindt. Burgemeester J. Jansen heeft dat gisteravond bevestigd. Op het terrein stond een lakfabriek. (Vt VI lijke direc welk ke v wet! tijde volk maa: ten” ritee briel mali drijf de 1 den MADRID. De Spaanse premier Sua rez en de socialistische oppositieleider Gonzalez hebben gisteren in Madrid een onderhoud gehad met onofficiële verte genwoordigers van de VS en Iran. Het gesprek is onderdeel van een be middelingspoging, waaraan behalve door Spanje ook wordt deelgenomen door Zwitserland, Algerije en de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie PLO. Zowel de Franse advocaat Burger, die optreedt als Volgens de Egyptische regering is het wetsontwerp, dat Jeruzalem in feite tot de hoofdstad van de joodse staat maakt, „in strijd met het internationaal recht, de overeenkomsten van Camp David en de geest van de vrede”. Zoals bekend be schouwt Israel Jeruzalem als de „ver- (Van onze redactie buitenland) WASHINGTON-CAIRO-JE- RUZALEM. De VS hebben gisteren verrast gereageerd op het besluit van Egypte, de on derhandelingen over Pales tijns zelfbestuur niet te her vatten. De bemiddelende instantie moet er op toezien dat buitenlandse kinderen alleen ter adoptie worden opgenomen als het zeker is dat bij het afstaan in het land van herkomst op legale wijze is gehandeld. De overheid kan nu echter geen controle uit oefenen op de betrouwbaarheid van de bemiddelende instantie. In een systeem met vergunningenstelsel is dat wel moge lijk. In de toekomst zal bemiddeling bij de plaatsing van buitenlandse pleegkinderen met het oog op adoptie alleen worden toegestaan aan instellingen die rechtsper soonlijkheid bezitten met volledige rechts bevoegdheid. Zij moeten hun zetel in Ne derland hebben, zo blijkt uit de nota van Haars. De instelling moet voldoen aan bepaal de eisen wat betreft bestuur en personeel. Ze moet periodiek verslag doen van haar activiteiten en over de financiën. De in stelling moet zich verder verplichten om alleen in die gevallen te bemiddelen waar in duidelijk is dat de afstand in het land van herkomst op legale wijze is gebeurd. Wie zonder vergunning bemiddelt, zal strafbaar zijn en vergunninghouders die |3 DIRECTIE: Mr. H. C. van der Mije 155,00 V Washington verrast door besluit Cairo Egypte liet woensdag weten dat het weer bereid was over de kwestie te praten, maar gisteren kwam het plotséling terug Om dit te bereiken denkt het VNO aan de volgende door de overheid te nemen maatregelen: In het Kurhaus in Scheveningen is vanmorgen de commissie-Brandt bijeengekomen. De commissie houdt zich bezig met de verhouding tussen de geïndustrialiseerde en ontwikke lingslanden. Op de foto v.l.n.r. Edward Heath (Groot-Brittannië), Antoine Dakouré (Opper Volta). Edouardo Frei Montalve (Chili). Botero Montoya (Colombia) en voorzitter Willy Brandt We op te het s gen i is ee maal aldui derir valle geen toon groei bouv lijke were wate gebr insta plan bom wel BEZORGKLACHTEN maandag t/m vrijdag van zaterdags van HOOFDREDACTIE Jos L. Lodewijks E. Koning Mei leid de d< twee] verst ningl r au r k i zo k in de huist tijds den i 'Zi. opvt (CD. op tl niet rech heer de betr min, Dezi te v. men is b< jong s'chj r D Vel van jecl Jln tnei Qp Ipn dus üitj Ma dat <jn< feg fee taa dro vor arc aar kat soc kra pai g'rc Oudeweg 12-14. Haarlem tel 023 - 31 90 53 op dit besluit. Aanleiding hiervoor was de aanvaarding van een wetsontwerp door het Israëlische parlement waarin staat dat Jeruzalem, met inbegrip van de arabische sector, onder Israëlische soevereiniteit en zetel van de nationale instellingen blijft. Volgens het VNO sluiten de uitzendbu reaus nauw aan bij de moderne ontwikke ling van de arbeidsmarkt. „Helaas treedt de overheid hier remmend op en is de vakbeweging tegen”, zei Van Veen. De werkgevers willen de mobiliteit van werk nemers onder meer bevorderen door meer ontheffingen te verlenen op nachtar beid voor vrouwen. Bovendien meent het VNO, dat er naast de Moeder-MAVO ook een Moeder-LTS moet komen, waar vrou wen worden opgeleid in technische be roepen. In ieder geval haalt de overheid 2 mil jard extra binnen, zo heeft het Verbond van Nederlandse Ondernemingen, het VNO berekend. dat aan bemiddelaars voorwaarden ge steld kunnen worden. De staatssecretaris schrijft dit in een nota over de praktische gang van zaken rond adoptie en adoptie- voorbereiding. Om die nota was gevraagd in een motie van het WD-Tweede-Ka- merlid Nijpels en anderen van 24 april 1979. De eigenlijke adoptieprocedure is in de wet geregeld, maar de adoptievoorberei- ding niet. Het particulier initiatief speelt hier een belangrijke rol wat betreft be middeling en plaatsing. Vooral na 1970 nam het aantal buitenlandse pleegkinde ren dat naar Nederland kwam voor adop tie, sterk toe. Er kwamen ook meer parti culiere instellingen die bemiddeling ver leenden bij de plaatsing. Vanuit de Tweede Kamer werd in 1974 aangedrongen op een centrale instantie die de aanmelding van aspirant-adoptie- ouders en de werving van kinderen zou coördineren. Dat leidde tot de oprichting van het bureau interlandelijke adoptie (BJA) in 1975. In de loop der jaren is echter gebleken, aldus de nota van Haars, dat het BIA niet de centrale plaats bij de bemiddeling heeft gekregen die de bedoeling was. Ge middeld komt per jaar maar iets meer dan de helft van de plaatsingen van buiten landse adoptiekinderen door bemiddeling De bemiddeling tussen vraag en aan bod op de arbeidsmarkt moet worden versneld en beweeglijker worden ge maakt bij de arbeidsbureaus. Daarnaast willen de werkgevers dat ook de bedrijfs takken zelf aan arbeidsbemiddeling gaan doen. „Dan kan er districtsgewijs worden gereageerd op gerezen problemen”, aldus VNO-voorzitter mr. C. van Veen. (Van onze redactie binnenland) ROTTERDAM De van oorlogsmis drijven verdachte Pieter Menten heeft vanmorgen nieuwe beschuldigingen geuit aan het adres van zijn broer Dirk. Bij het begin van de tweede dag van de derde versie van het proces-Menten zei Menten dat zijn broer Dirk in juli 1941 een lid van de familie Pistijner heeft doodgeschoten in het toen door de Duitsers bezette Poolse en nu Russi sche dorp Podhorodce. „Dirk haatte de Pistijners als de pest. Hij heeft een lid van die familie doodgeschoten, zo als hij ook al eens een stroper had gedood”, aldus Menten. De bejaarde Blaricumer kreeg van morgen zijn eerste forse reprimande van rechtbankpresident mr. Schipper, Menten hinderde bij het begin van de zitting het getuigenverhoor door uit te roepen dat hij geen gelegenheid had om zich op de verhoren voor te berei den. „Pas vanmorgen heb ik de defini tieve lijst met getuigen gekregen. Ik protesteer daartegen”, riep Menten woedend. Het kostte de rechtbankpre sident veel moeite om de schreeuwen de verdachte af te remmen. Luid ha merend riep hij Menten toe zijn mond te houden. „Het is hoogst onfatsoenlijk dat u de getuigen en deskundigen in de rede valt. Als u nu nog één keer iets zegt, laat ik het proces buiten uw aan wezigheid voortzetten”. Uiteindelijk hield Menten, na een laatste hamerslag van de president, zijn mond en kon het verhoor van de getuigen beginnen. De eerste getuige die vanmorgen ge hoord werd, was de Israëlische journa list Haaviv Kanaan, die al in 1950 ge probeerd heeft Mentens oorlogsmis drijven in Nederland aan de orde ge steld krijgen. Dat lukte toen niet, maar wel in 1976. Zelf was Kanaan tijdens de Tweede Wereldoorlog in Palestina. Zijn getuigenissen over de moordpartij in Podhorodce heeft hij na de oorlog gekregen van dorpsgenoten. De zitting .wordt dinsdag voortgezet. Begin volgende week zal het college van B. en W. van Oss beslissen wat er verder moet gebeuren. De burgemeester denkt in eerste instantie aan een uitgebreider ver volgonderzoek, waarbij ook het grondwa ter zal worden betrokken. Volgens Jansen is er geenszins sprake van een alarmerende situatie. Er worden geen tussentijdse maatregelen getroffen. Het ligt in de bedoeling op het door de gemeente aangekochte terrein huizen te bouwen. Een woordvoerder van Philips heeft meegedeeld dat de bedrijfsleiding van de fabriek nooit heeft geconstateerd dat er oplosmiddelen, waarin de bovengenoem de giftige stoffen zitten, zijn gemorst. Bij de overname van de fabriek door de ge meente heeft Philips wel geadviseerd op welke wijze de op het terrein aanwezig tanks schoongemaakt moesten worden, zo zei hij. De zaak kwam eind april aan het rollen toen een voormalige werknemer van Phi lips de gemeenteraadsfractie van de Soci alistische Partij benaderde. Hij vertelde dat er de afgelopen jaren vele duizenden liters oplosmiddel in de bodem terecht waren gekomen. In een overstortvijver in Apeldoorn is zoveel arsenicum gevonden dat is beslo ten de vijver en omgeving af te sluiten. De vijver ving maandenlang opgepompt wa ter van de bronbemaling bij het Lucas- ziekenhuis op. Uitsluitend telefoon 02550-10519 voor Santpoort: 023 - 31 90 53 18.30-19 00 uur 11.30-12.30 uur HAVANA (Reuter). De Amerikaanse president Carter heeft gisteren bekendge maakt dat hij de ongeregelde stroom Cu baanse vluchtelingen wil beëindigen. Par ticuliere boten die naar Cuba varen om mensen op te halen hebben bevel gekre gen terug te keren. Bovendien zullen alle „ongewenste” Cu banen worden uitgewezen. Volgens Car ter stuurt de Cubaanse regering geestelijk gestoorden en misdadigers met de sche pen mee. In plaats daarvan wil de president een luchtbrug of scheepsverbinding organise ren voor Cubanen die zijn voorgeselec teerd. In de afgelopen weken zijn zeker 44.000 Cubanen naar Amerika gekomen. Gisternacht zijn 17 Amerikaanse diplo maten en hun gezinnen van Havana naar de Verenigde Staten overgebracht. Dit heeft het ministerie van Buitenlandse Za ken in Washington bekendgemaakt. „In verband met de gewelddadige anti- Amerika-campagne is het verstandiger de missie op Cuba tot een minimum terug te brengen”, aldus een woordvoerder. Beperkt moeten weer buitenlandse werknemers worden toegelaten. „Dit is ook in het belang van de handhaving van de Nederlandse werkgelegenheid”, zo meent het VNO. Voorts wil het VNO een controle op het oneigenlijk gebruik van sociale uitkerin gen. Het bepleit daartoe de instelling van een Sociale Rekenkamer, waar veel onei genlijk gebruik aan het licht gebracht zou kunnen worden. Zo’n stelsel maakt, aldus mevrouw Haars, preventief toezicht mogelijk door- enigde en eeuwige hoofdstad” van Israel, terwijl Egypte over de status van de stad wil spreken in het kader van de Palestijn se autonomie op de Westelijke Jordaanoe- ver. Premier Begin van Israel noemde het besluit van Egyote de onderhandelingen uit protest niet te hervatten „volkomen ongegrond”. „Het wetsvoorstel bevat in feite niets nieuws”, aldus Begin. De pre mier verklaarde gisteren overigens, dat hij fel tegen Europese initiatieven is waar bij het zelfbeschikkingsrecht voor de Pa- lestijnen ten doel wordt gesteld. Gisteren werd in Israel een geheim plan bekend, waarin staat dat de joodse nederzettingen op de Westoever aanzienlijk moeten wor den uitgebreid. Israel heeft vannacht een aanval uitge voerd op Palestijnse doelen aan de Liba nese kust. Een woordvoerder van het Is raëlische opperbevel zei vanmorgen dat alle soldaten die aan de actie deelnamen ongedeerd op hun basis zijn terugge keerd. Over slachtoffers aan Libanese kant is niets meegedeeld. Gisteravond schoten Israëlische militairen drie Pales- tijnen dood die volgens de legerwoord- voerder probeerden Israel binnen te dringen. President Sadat van Egypte heeft giste ren het nieuwe Egyptische kabinet be ëdigd, waarvan hij zelf premier is. De staat van beleg is opgeheven. Generaal Aboe Ghazala is benoemd tot nieuwe chef van de generale staf. (Van onze redactie binnenland) DODEWAARD. Indien de kerncen trale van Dodewaard niet voor eind sep tember is gesloten, zullen de Gelderse actiegroepen het terrein van deze centrale bezetten. De actiegroepen hebben dat woensdag op een persconferentie bekend gemaakt. Hoe de bezettingsactie moet gaan verlo pen zal worden besproken op een grote manifestatie, die tijdens het Pinksterweekeinde wordt gehouden op een recreatieterrein bij de Betuwse ge meente Valburg. In de Valburgse gemeen teraad is overigens een motie van het CDA aangenomen waarin de burgemees ter gevraagd wordt de manifestatie te verbieden. De burgemeester heeft nog geen beslissing genomen. De organisato ren van de manifestatie zeggen een even tueel verbod naast zich neer te zullen leggen. Zij zeggen dat het motief voor de actie is dat zij al lang genoeg aan het lijntje wor den gehouden. Volgens de actiegroepen heeft men nog steeds niets geleerd van de ongelukken, die zich in kerncentrales heb ben voorgedaan. Kernenergie is volgens hen overbodig zolang de conventionele centrales nog beschikken over capaciteit, die niet wordt benut. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Van der Stee (Financiën) zal voorlopig geen maatrege len nemen om het sparen via sp.aarbewij- zen aan toonder aan banden te leggen. Aanpak van deze moeilijk controleerbare spaarmethode zou kunnen leiden tot een vlucht van kapitaal naar het buitenland, wat voor de Nederlandse banken weer het verlies van een belangrijke financierings bron zou betekenen. De bewindsman schrijft dit in antwoord op vragen uit de Tweede Kamer over de voorstellen van de belastingdeskundige prof. Hofstra over de herziening van ons belastingstelsel. Wanneer de banken dan weer in het buitenland geld moeten gaan lenen, drijft dat de rente op en zullen ook de financieringsproblemen van het Rijk weer toenemen. Eind 1979 stond in Nederland voor ruim 10 miljard gulden aan spaarbiljetten aan toonder (dus niet op naam gesteld, en daardoor vaak gebruikt voor het beleggen van zwart geld) uit. Begin 1979 was dat nog 9 miljard, eind 1978 ruim 8 miljard en begin 1978 6,3 miljard. Er is dus sprake van een grote toename, constateert Van der Stee, ook al lijkt dat de laatste tijd iets te matigen. SCHAGEN (ANP). Een persoon is om het leven gekomen en vijf mensen werden zeer ernstig gewond bij een verkeersonge luk op de provinciale weg tussen Schagen en Alkmaar. Het ongeluk gebeurde toen een personenauto, die in de richting Alk maar reed, plotseling remde. De auto kwam in de berm terecht en schoot ver volgens de weg weer op waarbij hij fron taal op een tegemoetkomende auto botste. In deze auto zaten vijf personen. In Oldenzaal is in de omgeving van een waterwingebied opnieuw de chloorver binding alphahexachloorcyclohexaan aangetroffen. Al eerder werd op iets gro tere afstand een soortgelijke vergiftiging aangetroffen. Minister Ginjaar van Volksgezondheid en Milieuhygiëne heeft eergisteren, tij dens een vergadering van de Tweede- Kamercommissie voor milieuhygiëne, toe gezegd dat hij vóór Prinsjesdag de wet bodembescherming zal indienen. Deze wet gaat de preventie en de sanering van bodemverontreiniging regelen. D; de te. nier het moj ze 1 mas spn lijk bevi Van dier Sch< fcriji yer satii fcee wet m ti i W Mini ain Hen ben ,,Er vertegenwoordiger van de Iraanse geeste lijke leider Khomeini, als de Argentijnse advocaat Villalon, afgevaardigde van pre sident Carter, lieten zich na afloop van het gesprek optimistisch uit over de bijdrage die Spanje kan leveren om het conflict op te lossen. Verwacht wordt dat de bespre kingen de komende week worden voortge zet, in Madrid of Genève. Intussen heeft Iran de EG gevraagd, geen sancties tegen Teheran te nemen omdat „hard wordt gewerkt aan een op lossing van de gijzelingszaak”. De EG- landen hebben eerder afgesproken dat er sancties worden getroffen als voor 17 mei morgen dus, geen wezenlijke vooruitgang is geboekt. President Bani-Sadr van Iran heeft de VS beschuldigd van pogingen om onrust te zaaien in Iran. In de voorgestelde structuur met een vergunningenstelsel zal de positie van het BJA wezenlijk verschillen van die welke men in 1975 voor ogen had. Het bureau zal, omdat het een van de instellingen zal zijn voor bemiddeling bij de overkomst van buitenlandse pleegkinderen, na dit jaar niet meer worden gesubsidieerd. Tot nu toe ontvangt het bureau subsidie met het oog op de daaraan toegedachte centra le positie. zich niet aan de regels houden, lopen de kans op intrekken van de vergunning. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Huisartsen en aphothe- kers voeren een ordinaire belangenstrijd waarbij de patiënt dreigt te worden verge ten. Dit verwijt maakten Kamerleden van verschillende fracties woensdag tijdens een hoorzitting van de vaste Kamercom missie voor volksgezondheid over de no ta’s van staatssecretaris Veder-Smit over de apothekers en de geneesmiddelenvoor ziening. Zoals bekend is er een hevig conflict tussen huisartsen en apothekers over de geneesmiddelenvoorziening op het platte land. Tot nu toe is die voor het overgrote deel in handen van de apotheekhoudende huisartsen, maar de apothekers eisen ook een aandeel in deze geneesmiddelenvoor ziening. BUREAU: Redactie en administratie Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden postbus 18, 1970 AA IJmuiden tel. redactie: 02550-15389 na kantoortijd: 02208-3577 tel. adm: 02550-15437 en 16450 postgiro: 273107 telex: 41866 ADVERTENTIES telefoon 023-31 90 53 GROENTJES gerubriceerde advertenties, uitsluitend telefoon 023 - 31 92 72 ABONNEMENTEN bij vooruitbetaling (inclusief 4% BTW) per maand per kwartaal per post per jaar per post losse nummers buitenland per kwartaal 15,90 45,85 60,00 180,70 233,00 0,80

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 4