STAND HYPOTHEEKRENTE 1 Forse stijging export fietsen Loodgieter trekt aandacht Subsidie voor arbeidsplaatsen kleinbedrijf Sociale vereniging voor ingenieurs noodzakelijk Wall Street in teken van flink herstel Meer winst bij De Groot NV Rabobank Q 3 beurs deze week K a Rabobank O Rabobank O E i5 iGeloof in levensvatbaarheid t o life 1 ING Morgenstond, heeft goud in de mond. :.k. Een krimpende wind, is een stinkende wind. Cumulus Congestus: gezwollen stapelwolk ZATERDAG 1 7 M E I 19 8 0 ECONOMIE vel. )t on- V in de n de ir 315 mtr.). kada- Maandag weet u meer. I opvolgers van het Brits-Fran- se supersonische passagiers vliegtuig Concorde. Het toe stel dat zij daarbij voor ogen hebben moet 300 passagiers kunnen vervoeren en een snel heid kunnen bereiken van on geveer 2900 kilometer per uur. sderen (Van onze redactie buitenland) LOS ANGELES. Ameri kaanse vliegtuigontwerpen werken al geruime tijd aan Maandag weet u meer. Maandag weet u meer. J B -e: ■BH In VS toch onderzoek Naam Bank: opvolger Concorde laar Amrobank Bouwfonds Ned. Gem. 12,43 12,43 11,5 11,5 Ned. Middenstandsbank 1 1,25 12,66 11,5 12,43 2 11,3 5/10 jaar 100 m’ hypotheekrente verlaagd tot (ADVERTENTIE) bf» I (ADVERTENTIES) k' Centrum-bank Nationale Nederlanden Ned. Credietbank 5/10 jaar 5/10 jaar 10 jaar 10 jaar 5 jaar variabel Levenhypotheken Centraal Beheer 11,0 11,0 11,3 11,0 11,0 11,3 11,79 11,46 11,46 11,46 11,3 11,0 11,0 11,0 11,0 11,3 11,46 11,46 11,79 11,46 Negen jaar geleden heeft de Ameri kaanse regering de financiering van de ontwikkeling van een supersonisch lijn toestel door Boeing stopgezet. Het Ameri kaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) geeft echter nog steeds twintig miljoen gulden per jaar uit om het idee levend te houden. Volgens de directeur van de afdeling supersonisch onderzoek bij McDonnell Douglas, William Rowe, heeft een economische analyse van deze vliegtuigfabriek aangetoond dat een su personisch verkeersvliegtuig winstgevend kan zijn. Niet alleen bij McDonnell Douglas, maar ook bij Boeing en Lockheed houden ontwerpers zich bezig met onderzoek op dit terrein. Vorige week hebben de drie vliegtuigfabrikanten overeenkomsten ge sloten met de NASA die hen elk verzeke ren van ongeveer twee miljoen gulden voor voortzetting van het onderzoek gedu rende veertien maanden. De maatschap pijen steken zelf ook geld in de projecten. Wanneer de NASA zijn programma uit- breidt kunnen we in 1985 of 1986 over de noodzakelijke technologie beschikken, zo Het in de lucht brengen van een super sonisch verkeersvliegtuig zal volgens Ro we acht tot zestien miljard gulden gaan kosten. Andere deskundigen ramen de kosten echter hoger. McDonnell Douglas heeft al twee modellen van een toekomstig supersonisch vliegtuig gebouwd en deze beproefd in een windtunnel. Ook Lock heed heeft al uitgebreid onderzoek op dit gebied verricht, ondermeer naar de moge lijkheden voor een vliegtuig met een capa citeit van 200 passagiers en een snelheid van 9600 kilometer per uur. Hiermede komen ongetwijfeld de percentages van de andere banken de komende tijd eveneens onder druk te staan. 11,71 12,09 11,71 12,09 st, toilet, 7 m2 en met bal- sn dou- jeheel /erleg. zicht. n ber- zijnen, ibouw- ke lig- eeg te BLOEMENDAAL (ANP). Verenigde Bedrijven De Groot NV (zandwinning, scheeps- en baggerbouw, bouw) heeft vo rig jaar dankzij een gunstig verlopen vier de kwartaal, af kunnen sluiten met een 10 procent hogere nettowinst van 1,73 mil joen (1978: 1,57 miljoen) bij een van 39 tot 43 miljoen gestegen omzet. Voorge meld wordt het dividend te verhogen van 32 naar 15 procent. 1 Het gunstige verloop in het laatste kwartaal trad volgens het jaarverslag met name op in de divisie zand, waar de om zetten zich goed konden handhaven, ter wijl een terugval als gevolg van de winter verwacht was. Ook voor de divisie bouw- industrie deed zich een dergelijke ontwik- Het KIVI zal naar de visie van Lintsen een forum moeten zijn van visies over techniek en van verschillende standpun ten over de aanpak van de huidige maat schappelijke problemen. beiders, actievoerders en dergelijke vaak waardevolle kennis aandragen ter oplos sing van hun eigen en van andermans problemen. Wetenschapswinkels kunnen een sleutelrol gaan vervullen bij het ver strekken van alternatieve informatie aan instanties, politici en burgers. Op die ma nier zijn dezen niet meer uitsluitend af hankelijk van de Rijkswaterstaat. De belangrijkste afnemer van Ne derlandse fietsen is West-Duitsland, gevolgd door België, Frankrijk en de Verenigde Staten. De export naar de AMSTERDAM (ANP). De export van Nederlandse fietsen is vorig jaar ten opzichte van het jaar daarvoor gestegen van 205.800 tot 264.800 stuks. Dit blijkt uit cijfers van de Stichting Fiets in Amsterdam. mening uit dat op korte termijn rente van 15 percent niet uitgesloten moet worden geacht. Gezien de minder gunstige econo mische omstandigheden waarin de Ver enigde Staten thans zijn komen te verke ren, lijkt overigens ook deze rente nog veel te hoog. Maar topman Volcker van de Amerikaanse centrale bank wenst eerst het inflatiebeloop af te wachten voordat de kredietteugels belangrijk zullen wor den gevierd. Voorlopig zijn de wereldvoorraden ech ter zeer hoog en blijft vooral Saoedi-Ara- laatste drie landen neemt nog steeds toe. In totaal leverde de fietsenindustrie in ons land vorig jaar 1.233.100 fietsen aan de handel. Dat is iets minder dan in 1978, toen het er 1.255.300 waren. Voor het komend jaar zijn de ver wachtingen van de Stichting Fiets po sitief. De verkopen in de eerste maan den van dit jaar liggen hoger dan vorig jaar. bië een tegenstander van te grote prijsstij gingen. Dit land brengt nog altijd een extra produktie van één miljoen vaten ruwe olie per dag aan de markt en kan daarmede de komende prijsvorming vrij wel beheersen. Maar het koortsachtig speuren naar nieuwe olie- en aardgasla gen blijft zeer populair, en de beurs is uiterst gevoelig voor het succes dat daar mede wordt behaald. Nutsspaarbank West Nederland Postgiro en Rijks Post Spaarbank Rabobank (adviesrente) Westland-Utrecht standaard Rente vast Afsluitprov. gedurende: in proc.: 3 jaar 5 jaar variabel 3/5 jaar 1 jaar 5 jaar variabel 5 jaar 2 jaar 5 jaar 30 jaar 5 jaar 10 jaar 2 jaar 5 jaar De obligatiemarkt bleef min of meer van slag en kon wat omzet betreft niet op gang komen. Ook in de koersen kwam niet veel beweging. De Duitse centrale bank heeft duidelijk gemaakt een geheel eigen beleid te willen voeren en de rente daling in Amerika niet als uitgangspunt te nemen. Gezien de kort geleden nagevolg de Westduitse discontoverhoging in ons land, blijft de komende renteontwikkeling hier te lande bijzonder onduidelijk. 1 1 1,25 1,25 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1,5 1 1,5 1,5 1,5 Opgave bank 11,4 11,5 11,5 11,5 11,5 11,25 11,5 11,75 11,6 11,5 11,5 12,39 12,05 12,05 12,22 12,22 11,77 12,04 12,24 12,33 12,02 12,02 Opgave bank 11,5 11,75 11,5 11,5 11,5 11,75 11,5 11,75 11,75 11,9 11,75 11,75 12,22 12,5 12,04 12,31 12,24 12.66 12,57 12,57 jin en jrz. v. nvaar- 12.5 12,79 12,05 12,05 -.1 3 iet vlizo- LidNBMJ n m 828) 3821 1: dl lawaai maakt dan ae toestellen die op het ogenblik in de lucht zijn. Zo’n toestel zou volgens hem een vliegbereik hebben van 9300 kilometer tegen slechts 5400 kilome ter voor de Concorde. Maar hier bleef de omzet bijzonder ge ring, door het gebroken karakter van de week, dat niet voor Wall Street gold. Men miste dus enige armslag om zich snel bij de ontwikkeling van de Newyorkse beurs aan te passen. Daarom bleef de Amster damse beurs aan de voorzichtige kant en enigszins verdeeld. De enorme hausse voor aandelen Koninklijke Petroleum in Wall Street deed ook in Amsterdam de balans de goede kant uitslaan en vooral de index voor internationals en het algemeen gemiddelde flink aantrekken. Ondertussen blijft de druk op de dollar aanhouden. Nu de rente al zo’n 4 percent is gezakt en het Amerikaanse overheid- spapier van 16 percent is teruggelopen tot een rente van beneden de 10 percent, is de animo van het buitenlandse beleggingska- pitaal om in dollarwaarden te beleggen, belangrijk teruggelopen. Hoewel aan de ene kant een lagere dollar de export van de Verenigde Staten stimuleert, mobili seert deze ontwikkeling ook de haviken onder de OPEC-landen, die er weer een extra reden in gaan zien om de olieprijzen flink te verhogen. i achter 3 n goede I Opmerkingen: Vandaag heeft de Postgiro en Rijkspostspaarbank de 11% De gegevens voor dit overzicht zijn verschaft door de vereniging Eigen Huis in Amersfoort. Rentepercentages per 13 mei 1980. UTRECHT (ANP). Er is in Nederland naast het Koninklijk Instituut van Ingenieurs (KIVI) behoefte aan de heroprichting van een sociaal-technische vereniging, een organisatie van democratische ingenieurs en architecten, zoals die van 1904 tot 1935 heeft bestaan. De Newyorkse effectenbeurs werd ook deze week heen en weer geslingerd tussen recessie, angst en vreugde over de door gaande rentedaling. Gezien het koers- beeld behield de vreugde in deze twee strijd de overhand. Want nadat vorige week vrijdag tien punten verloren gingen, stond de index van Dow Jones midden in deze week daar weer vijftien punten bo ven, en bij flinke omzetten uiteraard. Hiervoor was vooral, zoals reeds opge merkt, de verder dalende bankrente ver antwoordelijk. Want nadat vprige week vrijwel alle banken het lagere niveau van 17 percent hadden overgenomen, bracht een aantal grote banken in het begin van deze week de rente opnieuw een half percent terug, terwijl sommige kleine banken zelfs tot 16 percent terug gingen. De door Lintsen bepleite sociaal-techni sche Vereniging zou in actuele situaties vanuit een vooruitstrevende optiek een standpunt moeten innemen en actie on dernemen. Het voordeel van een nieuwe waarschijnlijk kleine vereniging naast het Koninklijk Instituut voor Inge nieurs is volgens de promovendus dat zij bevrijd van de knellende banden van de ingenieurstraditie kan werken aan alter natieve oplossingen waaruit onder meer eerbied spreekt voor de natuur. Plichtsbe sef tegenover arme landen moet volgens Lintsen leiden tot studie naar de maat schappelijke context van de techniek, tot het doen van duidelijke keuzen en tot het voeren van politieke actie. De voorwaar den voor een dergelijke beweging zijn naar de mening van Lintsen onder inge nieurs in deze tijd zeker aanwezig. Hij vindt wel dat er eerst met man en macht dient te worden gewerkt aan verandering binnen het KIVI. Deze beroepsorganisatie en er is weinig of geen belangstelling voor geluiden uit protestbewegingen en actie groepen. Voor Wall Street stond deze week in het teken van een flink herstel, terwijl ook de Amsterdamse Effec tenbeurs zich enigermate in opgaan de richting ging bewegen. Enkele bestuursleden van het Ameri kaanse centrale bankwezen spraken hun Annuïteitenhypotheken A.B.N. •keling voor, terwijl in de divisie scheeps- en baggerbouw de zaken volgens ver wachting verliepen. Over het gehele jaar bezien, ontwikkel den vooral de divisie zand en in iets min dere mate de divisie bouwindustrie zich gunstig, wat resulteerde in een stijging van het bruto resultaat. Het bruto resul- taat van de divisie scheeps- en bagger bouw vertoonde echter een terugval, wat verband hield met de moeilijke situatie in de scheepsbouw in het algemeen. winstdaling van enige betekenis. Ook op andere fronten blijkt, wat de nationale economie betreft, het vrij rede lijk te gaan. In het eerste kwartaal steeg de industriële produktie in ons land met 8 percent. Waarbij echter moet worden op gemerkt dat vorig jaar in het eerste kwar taal een grote stagnatie was opgetreden door de strenge winter. Want in maart was de stijging al belangrijk minder. Vooral de metaalsector zag de produktie sterk stijgen. Maar ook de petroleumindustrie, hout en papier. Chemie liep flink terug. Dat het beter gaat in de papier, blijkt wel bij Van Gelder, waar de situatie aan- merkelijk zou zijn opgeklaard. De beurs heeft dit gehonoreerd met een stijging van 13 gulden tot 17 gulden vorige week, en trok deze week het aandeel door tot rond 20 gulden. Vast was ook Elsevier NDU, die bijna 10 gulden aantrok, terwijl Océ Van der Grinten en assurantiemaatschappij Stad Rotterdam zich met een koerswinst van 5 gulden herstelden. Gelatine Delft was 40 gulden in herstel, maar ADM Be heer moest 20 gulden terug. En Norit en de Nederlandse Middenstandsbank 4 gulden. De laatste vanwege een aangekondigde aandelenemissie, waarvan maandag de claimhandel begint. ft J Dat bleek deze week weer eens bij de Koninklijke Shell. Op berichten van een grote aardgasvondst in de Noordzee was Wall Street bereid voor aandelen Konin klijke Petroleum, welk bedrijf nauw be trokken is bij de nieuwe aanboring, niet minder dan zes dollar op een dag extra te betalen. In Amsterdam trokken aandelen Koninklijke hierdoor rond tien gulden aan. Nadien trad een zekere winstneming op, waardoor de koers ging afbrokkelen, maar het feit zelf gaf toch duidelijk aan hoe alert het grote publiek momenteel is op het aanboren van nieuwe energierijke lagen in onze aardkorst. Trouwens voor de grote internationale concerns was de week overwegend gun stig. Akzo maakte een drievoudige winst stijging bekend in het eerste kwartaal van dit jaar, hetgeen de koers één gulden tot twee gulden deed oplopen. Ook Unilever boekte, ondanks een vrij sombere onder toon tijdens de onlangs gehouden presen tatie van het laatste jaarverslag, een winststijging van rond 11 percent, hetgeen de koers eveneens enigermate deed stij gen. Zelfs Philips gedroeg zich goed prijs houdend na het vorige vrijdag bekend geworden kwartaalresultaat, dat wel geen stijging vermeldde, maar toch ook geen De Concorde, die wordt gevlogen door British Airways en Air France, kan slechts honderd passagiers vervoeren en bereikt een snelheid van ongeveer 2250 kilometer per uur. Groot-Brittannië en Frankrijk zijn gestopt met het fabriceren van de Concorde wegens de hoge produk- tiekosten, de stijging van de brandstof kosten en de weigering v&n een aantal landen om het toestel over hun grondge bied te laten vliegen op grond van geluids overlast. Rowe heeft er echter alle ver trouwen in dat McDonnell een superso nisch vliegtuig kan bouwen dat niet meer ,jr Deze vereniging moet een tegenwicht jonnen tegen de technocratische tenden sen in de ingenieurswereld. Dit bepleit ir. H. Lintsen van de Technische Hogeschool in Eindhoven in een van de stellingen bij zijn proefschrift „Ingenieurs in Neder land in de negentiende eeuw”, waarop hij gisteren is gepromoveerd tot doctor in de ,wis- en natuurkunde. Lintsen heeft de vorming en de opkomst wan de ingenieur in Nederland bestu- ndeerd, omdat naar zijn mening techniek en ingenieurs in deze tijd ter discussie staan en veel kritiek ondervinden. „Toch - weten wij maar weinig van de ingenieur in Nederland. De belangstelling van de soci- <gle wetenschappen voor deze beroepsbe oefenaar is tot op heden gering geweest”, aldus Lintsen die met zijn dissertatie deze lacune wil opvullen. Lintsen komt in zijn proefschrift onder tneer tot de conclusie dat ingenieurs de Joor hen aangedragen technische oplos sing voor problemen van een superieure “"kwaliteit achten. Soms is er volgens Lint sen zelfs sprake van een hautaine en arro gante houding onder ingenieurs. Er be staat naar zijn mening de neiging binnen de ingenieurswereld om slechts deskundi gen en gevestigde instanties serieus te nemen. Er is sprake van technocratische ■en conformistische tendensen, zo meent Lintsen, die hierbij onder technocratie een overschatting van de mogelijkheden van de modene techniek verstaat. Hij bepleit „nieuwe spelregels” waarbij ec een opwaardering van de kennis van de ,,leek” moet komen. „Deze kennis wordt op dit moment schromelijk miskend”, al dus de promovendus. Volgens hem kunnen wijkbewoners, ar- Je moet toch wat doen om op te vallen, dacht een eigenaar van een loodgietersbedrijf In Alphen kennelijk Daarom installeerde hij deze enorme kraan voor zijn winkeltje Rentepercentages met Gem. gar. zonder Gem. gar. werke- Opgave werke lijk bank lijk meent Rowe. Volgens hem zou dan in het begin van de jaren negentig een superso nisch passagiersvliegtuig de lucht in kunnen. j Ennia Levensverz. aangesl. bij N.V.L. -Nationale Nederlanden (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Ook voor dit jaar heeft minister Albeda van Sociale Zaken een subsidie toegekend voor de verbetering van arbeidsplaatsen in kleine bedrijven. In totaal is hiervoor 10.000.000 beschik baar. Binnenkort wordt deze regeling in de Staatscourant gepubliceerd. Het gaat hier om projecten die beogen de bestrijding van lawaai in de onderne ming alsmede immateriële projecten zoals werkherstructurering en taakbegeleiding. i Anders dan vorig jaar kan op grond van de verlengde regeling ook subsidie wor- j den verleend voor projecten ter verbete ring van de arbeidsplaats van de werkge ver in kleine ambachtelijke bedrijven. De ze moet dan ten minste een of ten hoogste vijf werknemers in dienst hebben en in zijn onderneming onder dezelfde omstan digheden werkzaam zijn als zijn werkne mers. Voor zo’n werkgever is het van belang, dat ook meewerkende gezinsleden onder bepaalde voorwaarden als werkne mer worden beschouwd. De subsidievoorwaarden zijn dezelfde als vorig jaar. Voor dit jaar komt er nog een afzonderlijke regeling voor projecten die ten doel hebben verlichting van licha melijke zware arbeid. Ook deze regeling zal binnenkort worden gepubliceerd. nd

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15