Japanse regering ten val gebracht Verdeeld Peru morgen naar stembus Iran slaat aanbod van Afghanistan af [achtergrond'] R MEER STEUN VOOR MILITAIREN ■F! Bijna 22 percent inflatie in Groot-Brittannië 3 Volgende maand verkiezingen Van der Klaauw eist 26 doden RUSSEN MOETEN EERST WEG Vervuiling van Middellandse Burgeroorlog in El Salvador mag sancties Iran steunen Zee aangepakt Cuba wenst geen lucht- en zeebrug Carter mogelijk in juni naar Joegoslavië met Brezjnjev” Giscard spreekt VS naar India” „Geen uranium I WW 2 3 BINNEN- EN BUITENLAND ZATERDAG 1 7 M E I 1 9 8 kers leen sum izilië 'uim gent KAMPALA (AFP). De kans op een burgeroorlog in Oegan da is zeer klein geworden, nu gisteren is gebleken dat de leider van het Oegandese front voor het nationale heil, Yoweri Muse veni, zich heeft aangesloten bij de militaire leiders die president Binaisa vorige week hebben afgezet. FM iatie ?gels F Kans op burgeroorlog in Oeganda klein geworden Het Japanse Lagerhuis heeft gisteren het kabinet-Ohira ten val gebracht. Hier een overzicht van stemmende parlementariërs (Van onze redactie buitenland) worden i Veertig afgevaardigden van de liberaal- democratische partij (LDP) van Ohira de den niet aan de stemming mee, waardoor de motie een meerderheid in het Lager huis kreeg. Na de laatste algemene verkiezingen in oktober, waarbij de LDP verlies leed, eis ten verschillende partijleden het aftreden van Ohira. Eén van hen was oud-premier Takeo Miki, die in 1976 werd gedwongen af te treden als premier door onder ande re Ohira, nadat de LDP verliezen had geleden bij parlementsverkiezingen. beschikt in het Lagerhuis over 256 van de 511 zetels. Tachtig afgevaardigden waren, om verschillende redenen, niet bij de stemming aanwezig. Onder de afwezigen waren 40 leden van de LDP die het niet met Ohira eens zijn. kwar- ocent jaar. et de orden voor ehan- uiten- e eer- jrkers -scho- e dag acara- an in iland. ?kken n hun eid is wordt orziet voor imen- het leger niet uitgesloten wanneer de politieke impasse lang zou gaan duren. De 57-jarige president Morales Ber mudez, die sinds vier jaar staatshoofd is, heeft nog gisteren verklaard dat het le ger zich neutraal zal opstellen in de verkiezingsstrijd en dat het de macht zal pverdragen aan wie de verkiezingen ook zal winnen. Toen de huidige conservatieve regering de leiding overnam van de socialisten, een jaar geleden, stond het inflatiepercentage op 10,3 per jaar De geldontwaarding is in Groot-Brittan nië thans de hoogste van alle geïndustria liseerde landen. Tweede op de lijst is Italië, met 20,5 percent. LONDEN (AP). In april is de inflatie in Groot-Brittannië gestegen tot een jaar- peil van 21,8 percent. In april is de geld ontwaarding toegenomen met 2 percent, aldus is gisteren van officiële zijde meege deeld. Daarmee had zij het hoogste peil bereikt sinds februari 1976. Overigens kan levering van kernbrand- stof aan India in strijd zijn met de non- proliferatiewet, die vereist dat ontvangen de landen ofwel het verdrag tegen ver breiding van kernwapens tekenen, of hun kerninstallaties openstellen voor inspec tie. India wil niet aan die voorwaarden voldoen. Het bracht in 1974 een kernwa pen tot ontploffing, een handeling die het herhaaldelijk als vreedzaam heeft aange duid. President Carter kan de uitspraak van de commissie aanvechten. Als hij dat doet, moet het congres zich binnen 60 dagen uitspreken over het Indiase verzoek om verrijkt uranium. WASHINGTON (Reuter). De Ameri kaanse reguleringscommissie voor kern energie heeft zich gisteren een stemmig uitgesproken tegen verlening van een uit voervergunning voor uranium naar India. Het departement van Buitenlandse Zaken had om de mening van de commissie gevraagd. F van men- reesp /ens- aling Hoge etigd □kto- van i ali- ister- olitie- J mo- ag als udige kun- schei- ideld. naar SAN SALVADOR (ÜPI). De strijd in de Middenamerikaanse republiek El Sal vador heeft de afgelopen twee dagen aan 26 mensen het leven gekost, zo is van officiële zijde in de hoofdstad San Salva dor meegedeeld. In een gevecht met een militaire patrouille zijn volgens een leger- woordvoerder 19 leden van de linkse volksbeweging FPL gedood. De Salvadoriaanse minister van Justitie Guevara zei gisteren dat de regerende junta van militairen en burgers hem heeft gelast de staf van de militaire openbare aanklager te ontbinden. Binnen twee weken moeten nieuwe offi cieren van justitie benoemd worden. De huidige staf wordt kennelijk door de junta verdacht van laksheid in de zaak tegen ex-majoor Roberto Dabuisson, die met 23 anderen is gearresteerd op verden king van een poging tot een rechtse staats greep. De samenzweerders zijn door een militaire rechter op vrije voeten gesteld, in afwachting van een besluit of het pro ces tegen hen zal worden doorgezet. Voorts hebben 33 burgemeesters, die lid zijn van de linkse Nationale Democrati sche Unie, hun ontslag ingediend, uit pro test tegen de regeringscampagne tegen linkse bewegingen in El Salvador. Ze zeg gen niet te willen deelnemen aan de uit roeiing van de volksbeweging. der nnen- k aan m om .ische 3 Mo- t het jente- tingsmiddelen, olieresten, bacteriën en bi ologisch niet-afbreekbare reinigingsmid delen. Al deze stoffen zouden moeten wor den geweerd. Voor minder gevaarlijke stoffen heeft men in Athene bepaalde maximaal te lozen hoeveelheden vastge steld. Op het Poolse ministerie van Buiten landse Zaken en van Franse zijde wilde men niets over de gebeurtenissen zeggen, maar het ministerie had eerder aan weste lijke correspondenten laten weten, dat ze een belangrijke diplomatieke ontwikke ling in Polen konden verwachten. inge- aarbij even- 3 ka- tbank htelij- t nog ATHENE (DPA). Vijftien landen die aan de Middellandse Zee liggen, hebben gisteren in Athene een verdrag gesloten dat voorziet in vermindering van en con trole op vervuiling van het zeewater. Aan het slot van een vijf dagen durende conferentie in de Griekse Hoofdstad beslo ten vijftien van de achttien meditterane staten (Albanië, Syrië en Egypte namen niet deel) tot 1995 30 miljard gulden uit te trekken voor de reiniging van de Middel landse Zee. Circa 85 procent van alle vervuiling in zee is afkomstig van het land en wordt met rivieren, pijpleidingen, grondwater, wind en regen aangevoerd. Het betreft vooral kwik, lood, landbouwgif en bemes- Ghotbzadeh onder streepte dat Iran zich op het standpunt stelt dat de Afghaanse regering niet namens het volk kan spre ken zolang er Russische troepen op haar grondge bied verblijven. „Daarom moet het Sovjet-leger Af ghanistan verlaten, zodat we kunnen onderhandelen met een regering die de steun heeft van het volk. De ruim zes miljoen stemgerechtigden in Peru staan morgen voor de moeilijke taak een parlement en de eerste burgerpresident in twaalf jaar te kiezen. De ongeveer 20 partijen die officieel zijn geregistreerd voor de verkiezingen, worden gekenmerkt door interne verdeeldheid en het onvermogen coalities te vormen. De vrees bestaat dat geen van de onge veer 15 presidentskandidaten de vereis te 36 procent van de stemmen zal beha len om direct verkozen te worden en dat dan een politieke impasse de voorgeno men democratisering in dit Zuidameri- kaanse land in gevaar zal brengen. Met de algemene verkiezingen moet een einde komen aan de militaire rege ring van generaal Francisco Morales Bermudez. Het leger zette in 1968 de democratisch gekozen president Fer nando Belaunde Terry af. Mocht geen van de presidentskandida ten direct worden gekozen, dan zal het congres, dat op 20 juli bijeenkomt, moe ten uitmaken wie het nieuwe staats hoofd wordt. Politici vrezen dat waar schijnlijk ook het congres niet in staat zal zijn een president te benoemen. In sommige kringen in de hoofdstad Lima wordt het gevaar van een ingrijpen door Daarin wordt de regering verweten met genoeg gedaan te hebben ter bestrijding van de inflatie. Voorts heeft de regering zich in haar defensiebeleid en in de kwes- tie-Iran te toegevend aan de VS betoond. Ook is de regering, aldus de motie, te weinig opgetreden tegen politieke cor ruptie. De liberaal-democratische partij (LDP) TOKIO (Reuter). Het Japanse parlement heeft gisteren een door de oppositie ingediende motie van wantrouwen tegen de regering van premier Ohira aangenomen met 243 stemmen voor en 187 tegen. De premier heeft het parlement ontbonden en verkiezingen uitgeschreven voor 22 juni. ;raak- rmeer i jon- ngen, ulden an de lappij in het et de- i toe- hier- inge- 3 reen na en nomi- ng. ft be- mder- n valt zentu- ;ische ancie- WENEN (ANP). De mogelijkheid dat president Carter in juni een bezoek zal brengen aan Joegoslavië wordt „actief overwogen”. Dit is gisteren meegedeeld door de woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington, Hodding Carter. Minister Edmund Muskie heeft gisteren in Wenen een gesprek gevoerd met zijn Joegoslavische collega Josip Vrhovec, al dus de woordvoerder, maar daarbij is niet gesproken over een bezoek van de Ameri kaanse president. Er is veel kritiek geleverd op het feit dat Carter niet aanwezig is geweest bij de begrafenis van president Tito op 8 mei. Maar in een controversieel interview stelde generaal Jorge Matallana Genit, hoofd van het „Centrum voor hogere militaire studies”, onlangs voor dat de traditionele partijen het eens worden over een gemeenschappelijke kandidaat van buitenaf. Deze uitlating wordt be schouwd als een aanwijzing dat de strijdkrachten van plan zijn een eigen kandidaat naar voren te schuiven of in ieder geval alleen iemand zullen aan vaarden die zij kunnen vertrouwen. Enkele dagen na de verkiezing van Matallana nam minister van Buitenland se Zaken Carlos Garcia Bedoya ontslag uit de regering om zich geheel te kunnen Museveni, wiens front een grote rol speelde bij de omverwerping van het be- wind van Idi Amin, geniet een grote aan hang in het Oegandese leger. Door de steun van Museveni aan de militaire com missie onder leiding van Paulo Muwanga, is de positie van deze laatste versterkt. Inmiddels heeft Paul Semogerere, leider WARSCHAU (Reuter). President Le onid Brezjnjev van de Sovjet-Unie en pre sident Valery Giscard d’Estaing van Frankrijk gaan morgen en maandag in Polen praten over de Europese veiligheid en andere internationale zaken, zo is van welingelichte Poolse zijde vernomen. De bespreking zou georganiseerd zijn door de Poolse partijleider Edward Gierek. DEN HAAG (ANP). Minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken heeft gisteren van de ministerraad toestemming gekregen in Europees verband te nemen sanctiès tegen Iran te steunen. Op het topoverleg van de EG in Napels zullen dit weekeinde eventuele sancties en de ingangsda tum daarvan nader worden be sproken. Volgens nietgeïdentificeerde socia listische bronnen in Rome en Madrid zou de Socialistische Internationale in juni kunnen gaan bespreken hoe zij kan optreden als bemiddelaar in de crisis van de Amerikaanse gegij zelden in Iran, aldus deelde het Spaanse persbureau EFE gisteren mee. Volgens dit bureau zou de Spaanse socialistische leider Felipe Gonzalez zijn Italiaanse collega Betino Craxi telefonisch hebben meegedeeld dat Iran er geen bezwaar tegen heeft als de Socialistische Internationale gaat bemiddelen. HAVANA (DPA). Cuba heeft het voorstel van de Amerikaanse president Carter om een georganiseerde lucht- en zeebrug voor de vluchtelingen die Cuba ‘willen verlaten in te stellen, van de hand gewezen. Het Cubaanse partijblad „Granma” stelde dat het illegale vluchtelingentrans port naar Florida een probleem van de Verenigde Staten is, maar dat in de haven stad Mariel, Cuba de baas is en dat hier iedereen de vrijheid heeft in en uit te lopen. De route tussen Mariel en Florida werd door het blad beschreven als „de zekerste, de betrouwbaarste en de effectiefste ter wereld”. De Amerikaanse beschuldiging, dat Cu ba zware criminelen en geesteszieken af- schuift, is door Granma tegengesproken. Er werd gesteld dat de mensen die Cuba willen verlaten altijd als misdadigers zijn beschouwd •’1= dissidenten. van de democratische partij, zich ook ach ter de coup van vorige week geschaard. In een radiouitzending heeft de militaire commissie donderdagavond aangekon- digd, dat de nationale adviesraad van Oeganda, een voorlopig wetgevend or gaan, op 22 mei bijeenkomt. Waarnemers menen dat de militaire commissie hoopt dat de raad de afzetting van Binaisa zal bekrachtigen en akkoord zal gaan met de instelling van de militaire commissie en een „presidentiële commissie” die het land zullen besturen tot de verkiezingen, later dit jaar. President Nyerere van het buurland Tanzania heeft er bij de nieuwe macht hebbers op aangedrongen die verkiezin gen binnen drie maanden te houden, on der toezicht van een internationale com missie, naar het voorbeeld van Zimbab we. Nyerere verklaarde tegelijk dat de 10.000 man Tanzaniaanse troepen uit Oe ganda zullen worden teruggetrokken zo dra de verkiezingen achter de rug zijn. Uit kringen van de militaire commissie in Kampala, de Oegandese hoofdstad, werd gisteren vernomen dat een delegatie van de commissie onder leiding van Mu wanga naar Tanzania is gegaan om be sprekingen te voeren met president Nye rere. Op diens aandrang zal de presiden tiële commissie uit burgers bestaan, aldus diplomatieke bronnen in Kampala. Het is niet duidelijk of de afgezette president zich nog bevindt in de presiden tiële residentie bij Entebbe, op 35 kilome ter van Kampala. De militaire commissie heeft verklaard dat Binaisa nog in leven is, maar niet gezegd of hij zich nog in Oeganda bevindt. Het vermoeden is gere zen dat Binaisa naar Tanzania is gegaan. President Nyerere zou de bevelhebbers van de Tanzaniaanse troepen in Oeganda opdracht hebben gegeven ervoor te zor gen dat Binaisa niet in handen valt van de nieuwe militaire machthebbers. In een eerste reactie op de machtswisse ling, schreef de Uganda-Times gisteren dat de Oegandezen de val van Binaisa niet hoeven te betreuren, omdat de man niets wezenlijks voor Oeganda heeft gedaan. De militaire commissie heeft aangekon- digd dat Binaisa en zijn naaste medewer kers zich zullen moeten verantwoorden voor corruptie. ureau lands ieids- m bij uwen kwar- s res- eveneens onaanvaardbaar maken als president, aldus waarnemers. Chili en Peru voerden dit jaar precies honderd jaar geleden oorlog en sindsdien leven sterke anti-Chili gevoelens in alle secto ren van de Peruaanse maatschappij. De politieke groeperingen in Peru zijn versplinterd en intern verdeeld. Binnen de APRA, meer dan een halve eeuwe lang de sterkste en meest gedisciplineer de politieke macht onder leiding van de befaamde Haya de la Torre, heeft men met moeite een keuze kunnen maken tussen Villanueva en Andres Townsend Ezcurra als partijkandidaat voor het presidentschap. Nog tijdens de officiële registratie van de kandidaten raakten aanhangers van beide politici openlijk slaags. Townsend is nu verkiesbaar voor het vice-presidentschap. Volgens een re cente opiniepeiling is de aanhang van APRA gezakt tot 24 procent. Tot enkele weken geleden was Belaun de favoriet. Toen viel zijn partij, de Volksactie (AP), gedeeltelijk uiteen. Slechts de conservatieve partij van Be doya Reyes, de PPC (christelijke volk spartij) lijkt gevrijwaard van interne te genstellingen. De linkerkant van het politieke toneel kent dezelfde verdeeldheid. Peru telt niet alleen communistische, marxisti sche en trotzkistische partijen, maar ook nog Moskou-, Peking- en Cubagezinde. wijden aan de komende verkiezingen, zo zei hij in een brief aan de president. Zijn aftreden werd in Lima direct als bewijs gezien dat het leger Garcia Bedoya als gemeenschappelijke kandidaat van de traditionele partijen naar voren zou wil len schuiven. Ongeveer 20 partijen hebben voor de verkiezingen kandidaten gesteld. De ruim zes miljoen stemgerechtigden in Peru, onder wie 830.000 analfabeten, moeten een keuze maken uit 15 presi dentskandidaten en uit ongeveer 4000 kandidaten voor Senaat (60 zetels) en Huis van Afgevaardigden (180 zetels). De drie voornaamste presidentskandi daten zijn Armando Villanueva, leider van de centrum-linkse APRA (Ameri kaanse revolutionaire volksalliantie), de voormalige burgerpresident Fernando Belaunde Terry en Luis Bedoya Reyes, een conservatieve oud-burgemeester van Lima. In verschillende tijdschriften in Peru is onlangs het bericht verschenen dat het leger een veto zou hebben uitgesproken over twee van deze drie kandidaten. Volgens deze theorie is het onwaar schijnlijk dat de strijdkrachten Belaun de Terry president laten worden. Hij is dezelfde die zij 11 jaar geleden afzetten op beschuldiging van politieke anarchie Het -feit dat Villanueva een Chileense vrouw heeft moet hem voor het leger TEHERAN (UPI). - De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Sadegh Ghotbzadeh, heeft gisteren in een re actie op het woensdag bekendgemaakte vre desaanbod van Afgha nistan verklaard, dat Iran geen besprekingen zal beginnen met dat land zolang er Russi sche troepen op Af- ghaans grondgebied verblijven. erleg- I rkne- elijke orko- :rimi- :suele s- of of et- itieke anbe- ijfsle- V tot ian” Nu is het niet duidelijk of de Afghaanse regering of de Sovjet-Unie regeert”, al dus de Iraanse be windsman. In een vraaggesprek met het Iraanse persbureau PARS zei de minister ver der, dat de Afghaanse re gering Iran niet benaderd heeft voor het houden van bilaterale besprekingen, maar alleen heeft voorge steld met Iran te overleg gen op de islamitische con ferentie van dit weekeinde in de Pakistaanse hoofd stad Islamabad. Ghot bzadeh zal zijn land op die conferentie vertegenwoor digen. De woensdag bekendge maakte vredesvoorstellen van Afghanistan houden in dat de regering van Ba- brak Karmal „vredesbe sprekingen” begint met Iran en Pakistan, waarbij ook een geleidelijke terug trekking van de Russische troepen uit Afghanistan 1979 ulden bete- iljoen Is Co- zal kunnen bekeken. In de voorstellen wordt tevens de garantie geëist dat Afghanistan in de toe komst gevrijwaard zal blij ven van buitenlandse in menging. Pakistan heeft inmiddels het Afghaanse vredesaanbod afgewezen, een stap die nu dus ge volgd is door Iran. Een officiële woordvoer der van het ministerie van Binnenlandse Zaken van Afghanistan heeft gisteren berichten tegengesproken als zou de stad Herat door opstandelingen zijn vero verd. Dit deelde het Russi sche persbureau TASS mee. Een van de voornaamste opstandelingengroepen, de „Jamiat Island Afghanis tan”, maakte donderdag in Peshawar in Pakistan be kend dat de stad Herat in handen van de rebellen was gevallen.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3