s WEINIG RESULTAAT VERWACHT Bestuur NOC tegen boycot VS juichen besluit toe Beperkte sancties EG tegen Teheran SPORIEF Weer reilen in Zuid-Korea Zoekactie naar Hotel bezet in het weer I vergif in Waal na aanvaring Johannesburg 22 pagina's. het woord is aan... vandaag: Zeven doden door Gezonken reactor blijkt onvindbaar vulkaanuitbarsting in Washington Politie overwoog 30 april inval Groote Keyser Giftig metaal in water gasboilers Marokkanen uit Purmerend wijken uit naar Velsen politieoptreden tegen de illegalen, niet langer veilig. In tegenstelling tot de situa tie in Purmerend lijkt verblijf in Velsen voor de illegalen redelijk veilig. „OPEC verlaagt olieproduktie” Voorruiten Al „Reorganisatie bij Philips gaat veel meer banen kosten iWÖ agendo poging 7 Hughes vertrekt t I Iets koeler En verder MAANDAG 19 MEI 1980 (ADVERTENTIE) Confucius: WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR UMUIDEN 70ste jaargang no. 164 □t (Van onze redactie buitenland) WARSCHAU. Hoe verrassend de Frans- Russische top van vandaag in de Poolse hoofd stad Warschau ook is, er worden geen tastbare resultaten verwacht die moeten leiden tot her stel van de na de Russische inval in Afghanis tan vastgelopen dialoog tussen Oost en West. ANTIEK en OUD ZILVER J ^Apeldoorn&^Zn HAARLEM Beurs10 Binnen- en buitenland2,3 Facetten4 Kunst9 Plaatselijk nieuws5,6,7 Radio en televisie Strips11 Sport13,14,15,16,17,19, 21 Weerrapporten2 Umuider Courant 99 Top in Warschau vooral informeel verder Zie onze Zie pagina 2. (Van onze redactie buitenland) NAPELS-WASHINGTON-TEHERAN. De Europese Gemeenschap heeft alle zakelijke overeenkomsten met Iran met terugwerkende kracht tot 4 november vorig jaar ongeldig verklaard, omdat nog geen „beslissende voor uitgang” is geboekt inzake de vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden in dat land. afgesloten en elk huis uitkammen op zoek naar studenten die een demonstratie zou den hebben geleid. Een aantal studenten heeft een radiostation bezet en branden gesticht voor het gebouw om het leger te verhinderen binnen te komen. Vijfhon derd betogers zouden reeds zijn gearres teerd. Ook vorige week was het in Zuid-Korea op grote schaal tot ongeregeldheden geko men bij demonstraties tegen de in het land heersende staat van beleg. Zie ook pagina 3 DEN HAAG (ANP). De Vereniging van Waterleidingbedrijven in Nederland adviseert gebruikers van gasboilers water dat hierin is verwarmd niet te gebruiken voor consumptie. Bij verhitting van water in gasboilers worden zeer geringe hoeveelheden me taalverbindingen opgelost, waardoor het giftige metaal cadmium in het water te recht komt, zo schrijft de vereniging. Voor de volksgezondheid hoeft volgens de wa terleidingbedrijven niet te worden ge vreesd, omdat de hoeveelheden te gering zijn. Bij elektrische boilers en geisers is het gevaar voor cadmium in het drinkwa ter niet aanwezig, zo wordt gezegd. Gezien eerdere uitlatingen valt te ver wachten dat de meerderheid kiest voor deelname. Inkoop Verkoop De Iraanse minister van Buitenlandse Zaken Ghotbzadeh zei in een eerste reac tie, het EG-besluit te betreuren. Hij voeg de hieraan toe, dat de sancties zijn land „zelfstandiger” zullen maken en dat Iran niet op korte termijn zal overgaan tot tegenmaatregelen. De Amerikaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Muskie zei het besluit toe te juichen, maar stelde ook dat hij liever ingrijpender maatregelen had gezien. In Japan is aangekondigd dat dit land de sancties tegen Iran zal ver scherpen, omdat nog geen vooruitgang is geboekt in de situatie rond de gegijzelden. Gisteren besloten de EG-ministers- van Buitenlandse Zaken hiertoe na twee da gen vergaderen in Napels. Zaterdag liep het ultimatum af, dat de Europese negen aan Iran hadden gesteld. De stap wordt echter vooral gezien als een politiek ge baar naar de Verenigde Staten, omdat het economisch effect ervan beperkt zal blij ven. De meeste contracten zijn namelijk voor de vierde november afgesloten. In Teheran is bekendgemaakt, dat het nieuwgekozen parlement op 28 mei met het werk begint. De Iraanse munt, de rial, is losgemaakt van de dollar en zal voor taan worden gebonden aan de zogenoem de speciale trekkingsrechten (SDR). De gegijzelden in Iran zijn volgens een ver klaring van de bezetters van de Ameri kaanse ambassade in Teheran nu ver spreid over zestien verschillende steden. Een reusachtige aswolk ontsnapt uit de vulkaan St. Helens in de Noordamerikaanse staat Washington. De enorme vuurzee en gloeiende lava hebben al veel schade aan gericht. Het invloedrijke Amerikaanse dagblad de Washington Post had geen goed woord over voor Giscard. De Sovjet-Unie heeft hiermee een belangrijke slag kunnen toebrengen aan de toch al wankele solidariteit tussen Europa en de VS, aldus het blad, dat meent te weten dat het Franse staatshoofd zich heeft laten leiden door zijn „anti-Amerikaanse adviseur”, prins Michel Ponja- tovski. De Poolse premier Gierek neemt deel aan het gesprek. Onderwerp van bespreking zijn volgens Franse kringen in Warschau alle kwesties die spanning tussen Oost en West veroor zaken, maar vooral Afghanistan. Frankrijk heeft de Russische inval in Afghanistan scherp afgekeurd, doch heeft geweigerd de sancties te volgen die Washington tegen Moskou wilde met als argument, dat de dialoog met het Kremlin in stand moet worden gehouden. Het overleg tussen de beide staatshoofden is vanmorgen om 10.00 uur begonnen in het slot Wilanov. Beiden worden vergezeld door hun ministers van Buitenlandse Zaken. Jean-Francois Poncet en Andrei Gromiko. strekkende motie gaf de Velsense ge meenteraad eerder dit jaar blijk van be reidheid binnen de gemeentegrenzen voor tijdelijke huisvesting te willen zorgen. Het Steuncomité Illegalen heeft na overleg met het college van B. en W. en vertegen woordigers van de plaatselijke politie de garantie gekregen dat in ieder geval geen maatregelen zullen worden genomen voor 27 mei; de uiterste grens waarbinnen wet- teljjke garanties kunnen worden geboden. Zie ook pagina 2 en plaatselijke pagina’s (Van onze redactie buitenland) NEW YORK. Terwijl in de Noordzee en Mexico meer olie wordt gewonnen dan ooit, hebben de dertien landen van de OPEC (Organisatie van Olie Exporteren de landen) hun produktie verlaagd. Daardoor is de produktie in het eerste kwartaal van dit jaar vergeleken met de drie maanden daarvoor, flink afgenomen, zo meldt het Amerikaanse blad Petroleum Intelligence Weekly. In maart bedroeg de OPEC-produktie gemiddeld bijna 28,7 miljoen vaten (van 159 liter) per dag, 4,9 procent minder dan vorig jaar maart. De wereldproduktie be liep in maart 47,2 miljoen vaten per dag, 0,7 procent minder dan vorig jaar maart. Mexico en Indonesië hebben overigens besloten hun olieprijzen te verhogen; res pectievelijk met 1,5 dollar en 2 dollar per vat. Mexico heeft daarnaast laten weten be reid te zijn de olieleveranties aan Frank rijk in de komende tien jaar te verdubbe len of zelfs te verviervoudigen in ruil voor Franse technologie en uitbreiding van Franse investeringen in Mexico. Zowel Franstalige als Vlaamse li beralen, socialisten en christende mocraten hebben zitting in het nieu we kabinet dat gisteren werd voorge steld door premier Wilfried Martens. Zie pagina 3. Zonnige perioden en slechts hier en daar een kleine kans op een bui Aan zee mogelijk mistbanken. Minimum temperatuur omstreeks 7 gr. Middag- temperatuur van 16 gr. aan zee tot 21 gr. in het binnenland. Vannacht wei nig wind, overdag matige noorden wind. Weersverwachting van het KNMI tot morgenavond: Doe uw kinderen niet aan, wat gij in uw meerdere haat. sportbijlage „SPORTIEF” JOHANNESBURG (AP). Drie man nen die zeggen in het bezit te zijn van explosieven, hebben vandaag in het cen trum van de Zuidafrikaanse stad Johan nesburg de vijftiende verdieping van het Carlton Hotel bezet. Een woordvoerder van de Zuidafri kaanse politie, kolonel Leon Mellet, ver klaarde dat de etage volledig door de politie is afgezet. De gasten zijn geëvacu eerd en de politie was bezig contact op te nemen met de mannen om aan de weet te komen wat zij met de actie wilden berei ken. PAGINA 2 Telstar sluit seizoen af met klein financieel tekort. PAGINA 3 Bonsink en Hiele leggen basis voor bekeroverwinning van Feyenoord. PAGINA 4 Wielerronde van Haarlemmermeer voor Johan van der Weide. PAGINA 1 Flinke straffen in Italiaans voetbal schandaal. PAGINA 5 Bibi Vos nieuwe turnkampioene. PAGINA 6 Kleine opleving van Rooswijk PAGINA 7 IJmuiden blijft na winst op IJssel- meervogels in eerste klasse. Naar aanleiding van de voorstellen van de commissie-Brandt, die zich bezighoudt met de verhouding tus sen arme en rijke landen, heeft mi nister De Koning een plan opgesteld om de economische orde in de we reld te wijzigen. Onder meer door steun aan een daartoe (ADVERTENTIE) VELSEN. Een groep van 35 illegaal in ons land verblijvende Marokkanen is vanuit de Taborkerk in Purmerend overgebracht naar het gebouw van de voormalige Emmaschool in IJmuiden- Oost. In dit gebouw wordt al sinds 7 mei huisvesting geboden aan lotgenoten af komstig uit het Heemskerkse buurthuis De Schuilhoek. Het verblijf in de Taborkerk leek, na de verklaring van staatssecretaris Haars van justitie over binnenkort te verwachten (Van onze sportredactie) DEN HAAG. Tegen het advies van regering en parlement in, heeft het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité de 23 bonden die moeten beslissen over deelname in Moskou, voorgesteld om naar de Spe len te gaan. Vanavond valt in Den Haag tijdens een buitengewone ver gadering de definitieve beslissing. Het standpunt van het NOC-bestuur betekent zo goed als zeker dat Neder land meedoet. Deze belangrijke ontwikkeling in de discussie over deelname ontstond door stemming in het NOC-bestuur waarbij zeven van de acht leden zich uitspraken voor deelname. Slechts één lid verklaarde zich tegen: voorzit ter Koos Idenburg, die zeer lang te gen een boycot was maar onlangs omzwaaide. Het NOC-standpunt is inmiddels als stemadvies overge bracht aan de voorzitters van de bon den die vanavond moeten beslissen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. De begin dit jaar door Philips aangekondigde reorganisatie zal vermoedelijk veel meer dan 1500 arbeids plaatsen gaan kosten. In feite is al een verdergaande afbouw van bepaalde pro- duktieprocessen aan de gang. De oplos singen die Philips tot het behoud van zo veel mogelijk werkgelegenheid heeft aan gedragen, zijn weinig doeltreffend. Deze conclusie staat in een rapport dat is opgesteld door een groep onderzoekers van de Beleidsgroep Onderzoek van de FNV onder leiding van beleidsmedewer ker Maarten van Klaveren. Aan het rap port, dat gemaakt is in opdracht van de Industriebond FNV, is meegewerkt door de „groep herstructurering en automati sering en de gevolgen daarvan voor de arbeid” van de economische faculteit in Utrecht. Het in het rapport verwerkte materiaal is zonder medewerking van Philips de afgelopen twee jaar verzameld. Voornamelijk kaderleden van de indu striebond hebben de nodige informatie verschaft. Het rapport gaat vooral in op de gang van zaken bij de Philips-vestigingen in Stadskanaal en Nijmegen, die beide beho ren tot de hoofdindustriegroep Elcoma (elektronische componenten en materi alen). (Van onze redactie buitenland) VANCOUVER. Bij een uitbarsting gisteren van de vulkaan St. Helens in de Amerikaanse staat Washington zijn zeker zeven mensen om het leven gekomen. Een piloot van een sproeivliegtuig vloog 160 kilometer ten noordoosten van de berg in de dichte zwarte wolken die de vulkaan uitstoot, tegen een hoogspan ningskabel. Dichterbij werden in een kamp in auto’s de lijken van vijf mensen gevonden. Volgens de autoriteiten kwa men er daarvan twee om door de intense hitte en drie door giftige gassen. Het ge bied rond de vulkaan is dunbewolkt. Be woners zijn geëvacueerd. Minister Van der Klaauw van Buiten landse Zaken wilde gisteren na afloop van de vergadering in Napels niet zeggen wat de gevolgen van de maatregelen zullen zijn voor Nederland. Eerder was bere kend dat een schade zou kunnen ontstaan van ruim driehonderd miljoen gulden, maar toen werd nog aangenomen dat alle contracten die in het beginstadium van uitvoering verkeren, ongeldig zouden worden name worden blijven. (Van onze redactie buitenland) SEOEL. In Kwangjoe, in het zuidwes ten van Korea, is het vanmorgen tot ern stige botsingen gekomen tussen politie en betogers, die protesteerden tegen de zater dag door de regering afgekondigde totale staat van beleg. Het leger zou, zo melden ooggetuigen, i alle toegangswegen naar de stad hebben De EG-ministers zeggen in een gister avond uitgegeven verklaring, dat het doel van de sancties uitsluitend is, de vrijlating van de gegijzelden te bespoedigen. Verder stellen de ministers, dat de sancties kun nen worden beëindigd indien de jongste bemiddelingspoging van VN-secretaris- generaal Waldheim slaagt. Deze maakte in het afgelopen weekeinde bekend dat de Syriër Daoudy naar Teheran zal reizen, om hervatting van het werk van de VN- onderzoekscommissie te bespreken. Om het informele en informatieve karakter te onderstrepen willen de Franse president Giscard d’Estaing en de Russische partijleider Brezjnjev ook geen communiqué verstrekken na afloop, zo werd gisteren gemeld door een officiële Franse woord voerder in de Poolse hoofdstad aan de vooravond van de top. Giscard en Brezjnjev kwamen beiden gisteravond in Warschau aan. Pas enkele uren daarvoor was zowel in Moskou als in Parijs officieel aangekondigd, dat de ontmoeting zou plaatsvinden. Van Franse zijde kwam daarbij de verzekering, dat het topgesprek geen breuk betekent in de westerse solidariteit. verklaard. Hierdoor zouden met Nederlandse baggeropdrachten getroffen, die nu buiten schot Spekstraat 10, Haarlem. Tel. 023-320274 (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. B. en W. van Amster dam hebben overwogen om op 30 april de kraakpanden van de Groote Keyser door de politie te laten binnenvallen om de illegale zender „de Vrije Keizer” tot zwij gen te brengen. In een nota over de onge- reldheden op koninginnedag in de hoofd stad noemen B. en W. als reden voor een eventuele inval, dat de zender het publiek opriep om in de binnenstad te komen demonstreren, bovendien stoorde de zen der de politieverbindingen. Het voorstel een inval te doen kwam van commissaris De Rhoodes, de commandant van de Mo biele Eenheid. Uiteindelijk legde het ge meentebestuur het politievoorstel naast zich neer om de gespannen situatie in de stad niet verder te laten escaleren. In de nota, die woensdag in de raad wordt be sproken, staat dat de politie instructies had niet van vuurwapens gebruik te ma ken, tenzij in geval van individueel nood weer. Alleen De Rhoodes mocht opdracht geven tot het gebruik van vuurwapens, na overleg met het beleidscentrum op het hoofdbureau. BOSTON (AP). De Amerikaanse ma rine heeft 21 jaar geleden een kernreactor uit een atoomonderzeeër in de Atlantische Oceaan gedumpt en kan het apparaat nu niet meer terugvinden. Dat heeft het blad de Boston Globe zaterdag gemeld. De reactor werd, toen hü was uitgewerkt, op een aak 190 kilometer buiten de kust ge bracht. De reactor met aak werden daar afgezonken op een plaats waar de zee drie kilometer diep is. De krant zei dat de hele kwestie met geheimzinnigheid is omge ven. Zo is niet duidelijk waarom de mari ne twintig jaar na het dumpen de reactor plotseling is gaan zoeken. Voor de storting was toestemming verleend door de Ameri kaanse atoomenergiecommissie. CARROSSERIE REPARATIE BEDRIJF STEPHENSONSTRAAT 8 23 TEL. 023 244827 (Van onze redactie binnenland) DORDRECHT. De rijkspolitie te wa ter en rijkswaterstaat hebben gisteren een intensieve zoekactie uitgevoerd naar en kele tientallen aluminium flacons met zwaar vergif, die als gevolg van een aan varing tussen twee binnenschepen in het water van de Waal terecht waren gekomen. De meeste flacons gevuld met methyl chloride, een plantegif, konden met een helikopter die laag en langzaam de oevers heeft afgezocht, worden opgespoord. De aanvaring ontstond door een defect aan de stuurinrichting van een van de schepen. De flacons konden vrij eenvoudig langs de oevers worden teruggevonden, aange zien het aluminium in de zon fel schitter de. Het schip waaruit ze afkomstig waren, hing gisteren in de touwen van een bok om te worden leeggepompt. Haarlem-trainer Barry Hughes heeft ontslag gevraagd en gekregen. Hij vertrekt een jaar voor het aflopen van zijn contract om in dienst te treden bij Sparta. Belangrijkste kan didaat voor Hughes' opvolging is AZ- hulptrainer Hans van Doorneveld die eerder werkzaam was voor Haarlem. -k

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 1