OPSTELLER PROGRAM VERLAAT CDA Wellicht verdubbeling capaciteit centrales It: pc Sa nu Albeda in adviesaanvraag: Rem op uitkering bij collectief ontslag E bij Philips Kritiek Wiegel op Steenkamp en dan dit nog ve noodzakelijk” „Reorganisatie Prins op „auto-ped” Or Cl Nota over elektriciteitsvoorziening: 2 1980 BINNEN- EN BUITENLAND DINSDAG 20 MEI Dl Adel Industrie WEERRAPPORTEN Bulkcarrier I' o o o o o o o o o o o o ca: Egyp alle islam broed Hij d prem make kopti 1 zie mi hu rir D. da se: va m< be no ve na Bejaarden Autoverkopen Jongerenhuisvesting Failliet Prijsbederf Sportvissen -- (Van onze redactie binnenland) LEEUWARDEN - DEN HAAG. Het besluit van pro fessor Goudzwaard te bedanken voor het lidmaatschap van het CDA en zich niet beschikbaar te stellen voor de kandidatenlijst van ARP en CDA bij de komende verkiezingen en zijn werkzaam heden voor de CDA-program- commissie neer te leggen is voor barig. Dit zei Goudzwaards AR- partijgenoot minister De Koning van Ontwikkelingssamenwer king gisteravond op een bijeen komst in Leeuwarden van de Friese jongerenorganisatie van het CDA. «3' ei, m „r De Koning: Besluit Goudzwaard voorbarig Prof dr. B. Goudzwaard H. A. de Boer. Zie ook de streekpagina’s (Van onze redactie binnenland) Van Agt: Paal en perk kraakacties stellen aan o 23 De bedrijvigheid in de Nederlandse industrie heeft vorige maand geen veran dering ondergaan in vergelijking met, maart en zal ook de komende twee maan den gelijk blijven. Tot deze slotsom is het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) gekomen op grond van zijn maandelijkse conjunctuurtest. De orderontvangst is, zo wel uit het eigen land als uit het buiten-' land, vorige maand enigszins verminderd. Door het faillissement komen 49 werkne mers van het bedrijf op straat te staan. De Apeldoomse tapijtfabriek Nedcos gaat eind deze maand definitief dicht. De uit 1913 daterende fabriek is failliet ver klaard nadat een reddingsplan om op kamerbreed kokos- en sisaltapijt over te schakelen is mislukt, aldus de directie. Goudzwaard, de opsteller van het CDA- verkiezingsprogramma Niet bij brood al leen, noemde als reden voor zijn besluit dat zijn opvattingen over de kemwapen- problematiek fundamenteel afwijken van die welke naar zijn verwachting in het program van uitgangspunten en het aktie- program van het CDA zullen worden ge formuleerd. Ook vindt Goudzwaard dat voortzetting van de huidige regeringscom- binatie niet in het belang van het land is. Goudzwaards motieven zijn „op dit mo ment allerminst overtuigend”, aldus de bewindsman, die door de AR-kiesvereni- gingen op de eerste plaats van de ARP- lijst is gezet. 23 23 25 24 24 18 22 24 21 23 22 20 20 22 22 23 22 25 20 24 19 20 20 22 15 18 21 23 18 20 12 18 15 22 6 16 17 20 12 0 16 0 0 0 0.1 0 0 1 0.2 0 0 0.6 0 0 2 0 0 Scholten noemde het besluit van Goud zwaard zich niet beschikbaar te stellen voor de kandidatenlijst van ARP en CDA „zeer verontrustend”. Hij zei te vrezen dat „als het aanstaande CDA-verkiezingspro- gramma niet heel duidelijk is, misschien zelfs een alternatief CDA aan de orde komt”. De CDA-werkgroep Niet bij brood al leen noemde de lijst zoals die door de AR- kiesverenigingen is opgesteld teleurstel lend en hoogst bedenkelijk met het oog op de toekomst van het CDA”. „Het wordt in het CDA een trend om mensen die zich binnen de grenzen van het verkiezings programma profileren of die hun nek uitsteken en daarmee velen hebben aan gesproken, een trap na te geven”, aldus de werkgroep. Premier Van Agt wilde gisteravond geen commentaar geven. „Ik vind het wijs niet te treden in de procedures en uitkom sten van een partij, ook al is deze zo geestverwant als de ARP”. Op de nieuwe ARP-kandidatenlijst, die zoals gezegd wordt aangevoerd door mi nister De Koning, staat als tweede minis ter De Ruiter van Justitie. Hij was door het partijbestuur gekandideerd voor de derde plaats. Derde staat nu staatssecre taris Kraaijeveld-Wouters van Emancipa- tiezaken (zij stond op de advieslijst vierde. Op de vierde plaats staat, zoals gezegd, AR-voorzitter De Boer (op de advieslijst als eerste genoteerd) op de vijfde plaats staatssecretaris De Graaf van Sociale Za ken (op de advieslijst achtste). Goudzwaard werd door de kiesvereni gingen teruggewezen” van de vijfde naar de achtste plaats, de loyalist Van Houwe- lingen van de zesde naar de tiende plaats. Mr. W. Aantjes, die niet op de advieslijst van het bestuur was geplaatst, komt op de lijst van de kiesverenigingen op de vijfen dertigste plaats. Dit betekent dat hij al leen tot Kamerlid kan worden gekozen met voorkeurstemmen. overeenstemming is met de opleiding, het arbeidsverleden en de mogelijkheden van een werkzoekende, dan moet volgens de minister het arbeidsbureau niet aarzelen, de werkzoekende een baan aan te bieden die over de grenzen van wat nu als passen de arbeid wordt beschouwd, heen gaat. De bewindsman wil ook weten wat de SER vindt van de verplichting voor be drijven en instellingen bepaalde catego rieën werknemers in dienst te nemen. Als voorbeeld noemt hij langdurig werkloze jongeren. „Als voor deze categorie het gevaar van demoralisering en maatschap pelijke ontsprong dreigt, kunnen maatre gelen niet achterwege blijven”, zo schrijft de minister. Hij wil overigens alleen maar dwingende voorschriften uitvaardigen als werkgevers en werknemers in onderling overleg geen oplossing kunnen vinden. Albeda vraagt de SER verder, of bij arbeidsbemiddeling geen wettige basis moet worden geschapen voor medisch on derzoek om te kunnen vaststellen of een werkzoekende lichamelijk of geestelijk is opgewassen tegen het uitoefenen van een bepaald beroep. De bewindsman zegt dat zo’n medisch onderzoek bij arbeidsbemid deling naar zijn mening onmisbaar is. 020 w 9 8 11 2 7 12 7 5 11 9 10 14 12 9 12 8 7 4 -2 6 7 7 14 6 11 7 7 11 9 4 12 8 8 7 14 3 8 3 11 12 18 0 0 0 0.1 7 0 3 1 0 0.1 plaatsten hem op de vierde plaats. Minis ter De Koning moet lijstaanvoerder zijn, zo oordeelden de kiesverenigingen, wier uitspraak voor het partijbestuur bindend is. Op gezor is gi: resoli meer van I schac ners bisch kante sche met verw< Justil Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z.-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locamo Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Aviv Tunis verand. verand. o no zw o n no wzw zzw nnw windst. nnw o w w verand. windst. no windst. nnw ozo no o w n windst. nw windst. zzw nnw o windst. windst. nno nno nw nnw ono nno n WA kaan: Zake: maar gen 1 Buite Cyrui gistel blijft LI zone sind G r* NA aanse no A schot begrc Camj is. Zj stad schot Vol chaui trof e wist te dw waart Igegoc padei Agt dat de loonmaatregel nog maar „een begin is” en dat het ook de komende jaren absoluut noodzakelijk is de lonen en inkomens te matigen. „Er is geen economische ruimte meer. Als we de zaak niet in de hand houden, gaan de bedrijven kapot en waar moeten we dan de belastingen vandaan halen die nodig zijn voor de collectieve uitgaven”. Van Agt zei verder, dat het CDA-programma „uitgangspunt wordt voor de verkiezingen”. „Het zou laf van mij zijn als ik bij die verkiezingen geen verantwoording zou afleggen over de compromissen die in het kabinet zijn gesloten”, aldus Van Agt. Volgens vice-premier Wiegel is de opmerking van CDA-voor- zitter Steenkamp, afgelopen zaterdag, dat het kabinetsbeleid geen inzet kan zijn van de verkiezingen, „onbegrijpelijk en fout”. Wiegel zei dit gisteravond op een WD-bijeenkomst in Almere. „Het kabinetsbeleid, dat wordt gevormd en gevoed door overleg, door afspraken en door het naar elkaar luisteren, is waard verdedigd te worden”, aldus de bewindsman, die Steenkamp verweet „de deur naar samenwerking met de PvdA in de regering weer open te zetten. D’66-fractieleider Terlouw, die gisteren eveneens in Almere een spreekbeurt hield op een D’66-bijeenkomst, noemde het onwaarschijnlijk dat zijn partij na de verkiezingen zou deelne men aan een kabinet van CDA en WD. (Van onze redactie binnenland) DEURNE. De overheid moet paal en perk stellen aan kraakacties. Deze acties doorbreken de ordelijke distri butie van woningen en dat is onrechtvaardig ten opzichte van woningzoekenden die zich wel aan de regels houden. Dit zei premier Van Agt gisteravond op een CDA-bijeen- komst in het Brabantse Deurne. Volgens Van Agt gaan sommige mensen over tot kraken omdat ze in uitzichtloze woningnood verkeren, maar wordt daarnaast ook gekraakt „als vorm van protest tegen de maatschappij”. De premier sprak in dit verband van „een soort uiting van vrijge vochtenheid”. Over de rellen op 30 april in Amsterdam, zei Van Agt, dat „de wandaden die toen zijn gepleegd, een voedingsbodem vonden in het geestelijk klimaat waarin Nederland terecht is gekomen”. „Nederland en ook andere westerse landen zijn verweesd geraakt. Het wachten is nu op een nieuwe Pinksteren waarin de geest van God zich meedeelt aan de mensen die in verwarring zijn en zonder koers”, aldus de premier. Over het sociaal-economische beleid van het kabinet zei Van De scheepvaartmaatschappij Nedlloyd heeft bij de Bulgaarse werf Georgi Dimi trov in Varna een bulkcarrier besteld met een laadvermogen van 38.050 ton. Het schip zal onder Nederlandse vlag gaan varen en Amstelvoorn gaan heten. Het is de bedoeling, zo heeft Nedlloyd gisteren, meegedeeld, dat het schip, dat met vier kranen van 25 ton uitgerust is, medio1 volgend jaar zal worden opgeleverd. Het aantal bejaarden in Limburg zal in de toekomst sterk stijgen. In de oostelijke mijnstreek zal deze toename zelfs veertig percent bedragen. Dit staat in de brochu re „25 jaar welzijnswerk voor bejaarden in Limburg” die de provinciale raad voor het bejaardenbeleid gisteren in Roer mond presenteerde. onbew. h. bew. onbew. onbew. h. bew. onbew. onbew. onbew. h. bew. onbew. regen 1. bew. zw. bew. 1. bew. mist onbew. 1. bew. onbew. zw. bew. h. bew. h. bew. zw. bew. onbew. onbew. geh. bew. onbew. onbew. onbew. 1. bew. .onbew. 1. bew. 1. bew. h. bew. onbew. zw. bew. zw. bew. onbew. mist onbew. regenbui zw. bew. niet ontvangen onbew. zw. bew. Er zullen dit jaar naar schatting tussen de 50.000 en 70.000 minder nieuwe perso nenauto’s worden verkocht dan vorig jaar, toen er nog 569.000 nieuwe auto’s aan de man zijn gebracht. Ten opzichte van 1978 was dit al een teruggang van 16.000. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. Minister Albeda van Sociale Zaken vindt dat paal en perk moet worden gsteld aan het geven van uitkeringen bij collectief ontslag die het wettelijk toegestane niveau overschrijden. Zulke bovenwettelijke uitkeringen lei den er volgens hem toe, dat werknemers die bij een bedrijf zijn „afgevloeid”, min der snel geneigd zijn een nieuwe baan te accepteren. Albeda zegt dit in zijn advies aanvraag aan de Sociaal-Economische Raad (SER) over een nieuwe arbeidsvoor zieningenwet. Die wet moet de overheid meer bevoegdheden geven bij het op el kaar afstemmen van vraag en aanbod op de arbeidsmarkt. De minister wil van de SER weten, hoe deze raad denkt over het begrip passende arbeid. De bewindsman is zelf van me ning, dat arbeidsbemiddeling niet moet ophouden bij wat door de werkzoekende als passende arbeid wordt beschouwd. Is geen werk beschikbaar dat geheel in De meeste woningbouwverenigingen in Zuid-Holland doen niets aan jongeren huisvesting. Nog geen kwart van deze verenigingen heeft éénkamerwoningen. Hun totale woningbezit bestaat voor min der dan één percent uit woningen met één kamer. Dit blijkt uit een onderzoek dat de werkende jongeren van het CNV district Zuid-Holland in deze provincie hebben gehouden. De CNV-jongeren betreuren dat minder dan 24 percent van de aange schreven woningbouwverenigingen mee deed aan het onderzoek. het weerj Vooruitzichten voor donderdag, opgesteld door het KNMI: Zonnige perioden en vrijwel overal droog. Lagere temperaturen. Weersvooruitzichten in cijfers over Nederland voor donderdag: aantal uren zon: 3 tot 11, mini mum temperaturen omstreeks 7 graden, maxi mum temperaturen omstreeks 17 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 90 percent; kans op een geheel droog etmaal: 80 percent. Weer in binnen- en buitenland Be meer stem zal h zekei belar links kaan APR. van een i voor In gen gema dat h moge Vil teger reaus gekn van e met knok straal schei tie, n Bel rasse: aan c gendi gen voorg door van hij d jaar i Dit blijkt uit het jaarverslag van de RAI over het afgelopen jaar. Maar de autover kopen zullen zich op wat langere termijn herstellen, meent de RAI, tenzij zich ern stige verstoringen voordoen. Deze ver-> wachting wordt gebaseerd op het aantal auto’s dat de komende jaren moet worden vervangen (tussen de 400.000 en 500.000), aldus het jaarverslag. (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De capaciteit van de elektriciteitsvoorziening in ons land zal de komende 25 jaar wellicht moeten worden verdub beld. Dit staat in het Structuur schema Elektriciteitsvoorzienin gen (SEV), dat de regering gisteren heeft aangeboden aan het parle ment. Het vermogen van de centrales is nu ongeveer 15.000 megawatt. Over 25 jaar is een capaciteit van tussen de 22.400 en 32.300 megawatt nodig, aldus het rapport. De regering wil de in de toekomst te bouwen centrales zo goed mogelijk spreiden over het hele land. Daarbij zal ervoor worden gezorgd, dat grote en kleine centrales zo optimaal mogelijk worden „verdeeld”. In het derde deel van de zogeheten Een andere loyalist, Scholten, die van de negende naar de zestiende plaats is ge zakt, noemde de verschuivingen die de kiesverenigingen hebben aangebracht „een pak rammel van jewelste, nog nooit vertoond in de honderdjarige geschiede nis van de ARP”. Evenals De Boer zei hij de indruk te hebben, dat aan het „door elkaar schudden” van de lijst een gecoör dineerde actie van de noordelijke AR- kiesverenigingen ten grondslag ligt. Als Oorzaken voor het aanbrengen van de veranderingen noemde Scholten „het ver wijt aan ons adres dat wij te vaak een voorkeur uitspreken voor regeren met de PvdA en ons standpunt in de kernwapen- discussie eind vorig jaar dat kennelijk door onze achterban niet wordt gedeeld”. Goudzwaard zei ook, dat „het vrijwel on mogelijk is gebleken, een beroep te doen op het Evangelie als grondslag van het CDA”. Volgens De Koning is het „niet erg sterk van Goudzwaard, zich terug te trekken omdat over het actieprogram en het pro gram van uitgangspunten nog lang niet is beslist”. Het dagelijks bestuur van de ARP liet zich gisteren in dezelfde zin uit. Goudzwaard ontkende gisteren overi gens, dat het feit dat de ARP-kiesvereni- gingen de zogeheten „loyalisten” op een lagere plaats op de AR-kandidatenlijst hebben gezet dan het partijbestuur had voorgesteld, een rol heeft gespeeld bij zijn beslissing. Hij liet verder weten, dat hij met zijn besluit „niet, althans nog niet” kiest voor een andere partij. In kringen van de loyalisten is gisteren zeer teleurgesteld gereageerd op het be sluit van de kiesverenigingen de loyalisten op de ARP-lijst een lagere plaats te geven. Een van de loyalisten, ARP-voorzitter De Boer zei dit te beschouwen als „een deuk, maar niet als een politieke veroordeling van de koers die ik nastreef’. De Boer was door het partijbestuur boven aan de lijst gezet, maar de ARP-kiesverenigingen De grootste werkgeversorganisatie in het beroepsgoederenvervoer over de wegr NOB-Wegtransport, is woedend over het prijsbederf door transportactiviteiten van derden, die volgens de organisatie door een gebrekkige controle van de overheid maar kunnen voortwoekeren. Het afvoe ren van bedrijfsafval is voorbehouden aan het beroepsvervoer, maar de gemeen ten lappen die richtlijnen finaal aan hun laars, zo staat in het blad van NOB-Weg transport. Tweede Energienota zal de regering een lijst met mogelijke vestigingsplaat sen voor kerncentrales opnemen. De bedoeling is, dat dit derde deel nog voor de zomervakantie wordt uitge bracht, aldus minister Van Aardenne van Economische Zaken gistermiddag bij de presentatie van het SEV. Overigens hebben de PvdA-Tweede- Kamerleden De Graaf en Epema Brug man er bij minister Van Aardenne op aangedrongen, dat de directie van Ul tracentrifuge Nederland(UCN) zo spoedig mogelijk de jaarverslagen over 1975 tot en met 1979 openbaar maakt. Zij wijzen erop, dat het laatste jaarverslag dat onlangs openbaar ge maakt is, uit 1974 dateert. Volgens bei de Kamerleden is snellere publicatie nodig in verband met de maatschappe lijke discussie over de toepassing van kernenergie voor elektriciteitsopwek king. Het aantal adellijke families in ons land neemt af, maar het aantal adellijke perso nen blijft vrijwel gelijk. Deze conclusie staat in de memorie van antwoord op vragen vanuit de Tweede Kamer over een wijziging van de grondwet met betrekking tot adeldom en ridderorden. De Neder landse adel telt thans ongeveer 10.000 le den, verdeeld over 314 geslachten. Sinds 1945 werden 9 personen met hun afstam melingen in de Nederlandse adel opge nomen. Enkele natuurbeschermingsorganisa ties hebben de vaste Tweede-Kamercom- missie voor visserij gevraagd minister Braks van Landbouw en Visserij ertoe te bewegen, zijn besluit dat hengelaars met ingang van 1 juni ook ’s nachts mogen vissen in te trekken. De organisaties vre zen ernstige schade aan de natuur en het milieu. Zij menen dat de bewindsman met zijn besluit voorbijgaat aan de belangen van natuur en milieu, terwijl hij geen andere belangen ermee dient. I l ■ir Na de opening van de Indiase industriebeurs in het Rotterdamse Ahoy-complex kroop prins Claus op een elektrische „auto-ped". -Deze Indiase vinding is bedoeld om te worden gebruikt op luchthavens en kan een snelheid halen van vijf kilometer per uur. EINDHOVEN. De reorganisatieplan nen die Philips in januari aankondigde voor de hoofdindustriegroepen Glas en Elcoma, zijn economisch noodzakelijk. Tot deze conclusie komt de commissie van drie deskundigen die in opdracht van de Unie BLHP de plannen heeft getoetst op hun noodzakelijkheid. De deskundigen, de Nijmeegse hoogle raar Douben, zijn Tilburgse collega De Jong en professor De Roos uit Rotterdam, hebben geen betere alternatieven kunnen vinden om de met sluiting bedreigde vesti gingen in Winschoten, Stadskanaal en Heerlen-Maastricht gezond te maken. Zoals bekend gaan zeker 1500 banen verloren als Philips de reorganisatieplan nen doorvoert. De commissie zegt overigens dat de plannen van Philips alleen kans van sla gen hebben als ze sociaal gezien optimaal worden begeleid. Of de reorganisatie er toe zal leiden dat bij beide hoofdindustrie groepen straks weer winst kan worden gemaakt, is volgens de drie hoogleraren zeer twijfelachtig. Zij komen verder tot de conclusie dat de directie van de hoofdindustriegroep Glas in het verleden een falend beleid heeft gevoerd. In dit verband wordt gewezen op te optimistische prognoses, onjuist inspe len op de concurrentie en een te weinig wetenschappelijke aanpak van het pro- duktieproces. De Philips-directie zal overmorgen commentaar geven op het rapport. 26 20 WOENSDAG 21 MEI Zon- en maanstanden Zon op 05.34 uur, onder 21.35 uur Maan op 12.31 uur, onder 02.35 uur Waterstanden IJmniden Hoogwater 09.29 uur en 22.15 uur Laagwater 05.08 uur en 17.39 uur "O Q. m C £o ES EE «Jsi T* O> •- C o Ê3 - V

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2