enz enz enz J ■I D Gravin van Culemborg U .«•if»’ IBS* 1I 1:^ üfd i •o WOENSDAG 2 1 MEI 19 8 0 19 TOERISME 9 9 ■M X S* Cwl^MwI -*^4^ Beatrix, koningin der Nederlanden.prinses 'van Oranje-Nassau 1 1 - Pi 1 ■F PM ■51 ■O I Met een ommetje naar Culemborg - - -’■'•■..r^ I I I. I \1. De Brink in Gothen. Rechts nog net de schim van de hervorm de kerk, die steunend op restau ratie wacht. IN. DE MIDDAG is er een hoop paardespul te zien in een hal. Tij dens dat weekeinde is er ook ker mis in Beusichem, en daarmee is het evenement wel geheel ver schillend van hoe Heuff het opte kende. „Als in den zomer de dagen op het langste zijn, stroomen er uit het geheele land liefhebbers heen, en talrijke buitenlandsche, vooral Fransche, kooplieden tonen dat men in hun land het van ouds beroemde Betuwsche paardenras probeert de oude glorie een beetje te herstellen. Aan de voet van de kerk is een warenmarkt en er wor den zo’n honderd paarden op de keuring verwacht, die al om negen uur ’s morgens begint. graafschap. Na Flores I kwam Flores II, maar ook hij liet geen kinderen na zodat het via verer ving naar het geslacht Waldeck Pyrmont ging. Ook daar waren weet te waarderen”, schreef hij. Maar goed, de Stichting doet haar best en Beusichem heeft zijn paar den weer. geen erfgenamen en het graaf schap kwam in handen van de familie Saxen Hildburghausen, die niet bepaald zachtzinnig met hun nieuwe geslacht omgingen, 3. In de ommuurde tuin van het zeventiende eeuwse museum de Fonteyn (het Jan van Riebeeck- 4. Het pontveer over de Lek bij Culemborg. met op de achter grond de spoorbrug, die 'n eeuw geleden uniek in zijn soort was 5. Nog even bloesem, maar de vergezichtep blijven 6. Het stadhuisje is het pronkstuk op de rechthoekige markt van Culemborg. Op de voorgrond een van de twee pompen, die aan het begin van de achttiende eeuw al water schonken". de zaak leeg plunderden en de failliete boedel in 1720 verkoch ten aan de Staten van het kwar tier van Nijmegen. Voor de prijs van een miljoen goudflorijnen. IN 1748 DEDEN die Staten Cu lemborg cadeau aan de Oranjes. Om een wit voetje te halen, zoals het heette, want ze hadden er toch maar last van. Bovendien speelde het de Oranjes in de kaart, omdat ze in het rivieren- DAN IS DAAR CULEMBORG, perst zoeken we nog naar Redi- ichem, maar een gemeentewerk- man wijst naar de huizen aan de dijk en zegt dat dat alles is. Hoe wel de kaart het npg aanwijst, vinden we de naam niet meer te rug. Vlakbij strekt de spoorbrug zich recht uit over het water. Meer dan ’n eeuw geleden was het - 150 meter zonder tussenpijlers - de langste overspanning die Europa kende, ’t weer eronder, voor het andere verkeer, is maar een nietig pontje vergeleken bij dat van Beu- duurt tot 12 juni en bestaat behal ve uit prenten en curiosa uit een beeldreportage van de naoorlogse activiteiten op het gebied van de walvisangst. U weet nog wel de Willem Barendsz, waarop ook de Haarlemse scheepsarts A. Melchi or meevoer. Een aantal tekenin gen van zijn hand maakt deel uit van de expositie, die onze jaren laat zien aan de hand van de ak- ties van Green Peace. De volgende tentoonstelling heeft de Nederlan ders in Libanon tot onderwerp, de Unifïlsoldaten dus. Wie weet krij gen de Jantjes, onze marine, die al in West-Indië zaten voordat ze bij de landmacht zelfs maar over Li banon hadden gehoord, ook nog eens aandacht in De Fonteyn. In de ommuurde tuin van het mu seum is een kruidentuin ingericht. HELEMAAL ZEKER ervan dat Jan van Riebeeck ook in het ze- ventiende-eeuwse huis aan de Achterstraat, op de hoek met de Binnenmolenstraat, is geboren, is men niet. Wel staat vast dat Jans vader, Anthony, een scheepschi rurgijn, op de datum van de ge boorte van zijn zoon, op 21 april 1619 in De Fonteyn, zoals het huis toen al heette, woonde. Even een opfrissertje voor degenen aan wie de naam Jan van Riebeeck is ont schoten. Met veel roem in zijn SEDERT 1748 KUNNEN de Oranjevorsten zich ook graaf van Culemborg noemen. Ook die titel gaat verborgen achter het enz., enz., enz, dat in officië le stukken (nu ook) door Konin gin Beatrix wordt gehanteerd. I I huis) is een kruidentuin aange legd. 2. Het centrum van Beusichem - ooit een deel van het graafschap Buren - waar op de derde zater dag van de maand al eeuwenlang een paardenmarkt wordt ge houden. mars zeilde hij- op 24 december 1651 aan boorf van de Drommeda- ris vanaf de ree van Tecel zuid waarts om een „rendeze vous en sterkte” aan de Kaap op te rich ten, een bequaem fortresse voor de gaande en komende schepen van Indie”. Op 5 april 1652 kwam de Tafelberg in zicht. De volgende dag ging men op verkenning en stichtte opperkoopman in dienst van de Heren zeventien van de VOC, Jan van Riebeeck, Kaap de Goede Hoop, wat later de Unie en nog later de Republiek van Zuid- Afrika genoemd zou worden. Zijn familiewapen, drie gouden ringen op een rood veld, vinden we nog terug in het stadswapen van Kaapstad en in het wapen van de Universiteit van Zuid-Afrika. Het komt dan ook nog voor dat Zuidafrikanen speciaal naar Cu lemborg reizen om het geboorte huis van Van Riebeeck te bezoe ken. Marijke van der Have maak te zelfs tot tweemaal toe mee dat zo’n bezoeker de grond in het huis kust. „Nou dat hoeft voor mij ook weer niet”l zegt ze afwerend. Veel herinneringen aan Jan vinden die reizigers niet in De Fonteyn, hoe wel de Stichting, die nu ook een Vereniging van Vrienden heeft opgericht om te trachten het huis in stand te houden, alle moeite doet het geheel zeventiende eeuws in te richten. In de gotische kruisbasiliek, de Grote of St. Barbarakerk, waar Jan van Riebeeck werd gedoopt is in 1952 driehonderd jaar nadat hij de vestiging aan de Kaap de Goe de Hoop stichtte, door koningin Juliana gravin van Culemborg en prins Bernhard een bronzen ge denkplaat aangebracht, die daar aan herinnert. We verlaten Culemborg, waar de binnenstad een unieke middel eeuwse opbouw heeft; de straten zijn verspringend, waardoor je bij kruispunten niet rechtuit de vol gende straat kunt inzien, maar al tijd tegen een gedeelte van een hoekhuis inkijkt. De stad werd er beter verdedigbaar door. We koer sen niet naar het pontveer, maar houden richting Everdingen aan. De dijk op, met de Lek als wegwij zer. Gewoon doorrijden en je komt vanzelf in Vianen terecht, waar snelle wegstroken naar het noorden voeren. Wie daar op dat moment nog niet aan toe is, kan ik aanraden, van Culemborg zuid waarts te gaan, richting Tricht, waar de Linge wacht. Vooral in de bloesemtijd is er volop schoons en altijd liggen er de bewijzen dat zelfs ons overbevolkte land nog unieke vergezichten heeft. Ik laat er u graag mee alleen, daar hebt u mij niet bij nodig... gebied al aangrenzende eigen dommen hadden, -zoals het graafschap Buren, waarmee ik verleden week deze serie begon. Met enz., enz., enz., wippen we volgende keer even de grens over en neem ik u mee naar het Belgische Diest, waar koningin Beatrix barones van is en de Oranjevorsten al eeuwenlang een hechte band mee hebben. De foto’s zijn ook ditmaal gemaakt door Paul Vreeken. DE BLOESEM LOOPT alweer op zijn einde. De beste tijd blijft eind april begin mei. Maar appel bloesem is op het moment nog te zien”, aldus de VW Gelders Ri vierengebied (4000 AD Tiel, Post bus 155, Stationsstraat 37, 03440- 16441). Bij die VW kunt u een folder krijgen, waarop een aantal toeristische routes wordt ge noemd, die ook buiten het bloe- semseizoen aantrekkelijk zijn. Wat meer informatie, zij het be knopt, over wat er in de verschil lende plaatsjes te zien is, vindt u in de brochure Gelders Rivierenge bied, waarin ook toeristische ac commodaties worden opgesomd. De eerste is kosteloos, voor de tweede vraagt men bij de VW- informatie kantoren een kleine vergoeding. Mochten ze daar niet voorradig zijn dan is een kaartje of telefoontje naar de VW in Tiel voldoende. Ook de ANWB heeft een route uitgezet: De Lek en Lin- geroute, die de meest interessante plaatsjes aandoet. NAAR CULEMBORG KAN JE OP VELE MANIEREN. Het mak kelijkst is natuurlijk de snelweg, richting Den Boch, af te razen. Dan komt die afslag er vanzelf aan, na Vianen nog, het nationaal bekende verkeersknooppunt. Maar zo’n route zou al te gemak kelijk zijn; bovendien, de stad moet het vooral hebben van de wuivende weiden die het omrin gen. In Culemborg zelf ben je re delijk snel uitgekeken, middel groot met een schitterend plein, waarop het stadhuis (1534-1539) dat door de Vlaming Rombout Keldermans in baksteen met na tuurstenen banden en sierdelen werd gebouwd, alle aandacht opeist. Zoals ook de minder mooie bordesstoep (1775), die nog niet lang geleden vernieuwd werd, met de schildhoudende leeuwen, en de twee pompen op het plein, die vanaf het begin van de achttiende eeuw het water lie ten stromen. MAAR WE ZIJN nog niet in Culemborg. Na Utrecht volgden we richting Arnhem en verlieten bij Driebergen het snelbeton. En dan ben je ook tegelijk in een heel andere wereld. Groen, met mooie villa’s, landhuizen en later kaste len, zogauw je in de buurt komt van de Kromme Rijn en de Lang- broeker Weetering. Het witte huis Sandenburgh bijvoorbeeld, een ridderhofstede, die zich spiegelt in de Weetering. Er tegenover ligt Walenburg, meer een vestingto ren, met rood-gele luiken, zoals u die meer zult tegenkomen in dit gebied, waar de familie Van Lyn den van Sandenburg, zeer veel in de melk te brokkelen heeft. ALS JE OP DE KAART KIJKT lijkt de Kromme Rijn een dron- kenman die zich hikkerig en slin gerend een weg baant van de Vecht naar de Lek, waar hij ten slotte voorbij Wijk bij Duurstede verdrinkt. Of je wilt of niet je kunt niet om het riviertje heen. We ko men het weer tegen bij Cothen, dat slaperig ten westen van de weg naar Duurstede ligt. Het telt niet veel meer dan een dikke twee duizend zielen, waarvan overdag een deel uitzwermt naar Utrecht, Zeist en Doorn. Aan de met zerf- keien gemarkeerde Brink, die er zowaar huiselijk uitziet, ligt ook •de toegang tot de Hervormde kerk, waarvan een zijbeuk duide lijk moeite heeft met het voort schrijden der jaren. Volgens do minee A.H. Knotterus, wiens pas torie schuilgaat achter een reus achtige kastanje, is het wachten op CRM, daarna kan de kerk, ei genlijk niet meer dan een vleugel tje van de oorspronkelijk uit 1300 stammende katholieke kerk, in de steigers. EEN BRUGGETJE over de Kromme Rijn brengt ons bij Huize Rhijnestein, particulier bewoond en dus taboe. We laten Duurstede liggen, dè flats die zijn grens mar keren, trekken ons niet aan, al heeft het dan ook de resten van een dertiende-eeuwse burcht in zijn midden. Verderop passeren we het Amsterdam-Rijn-kanaal, en is daar ineens de Lek en strekt de schoonheid van het Gelders rivierengebied zich royaal voor ons uit. DE LEKDIJK voert naar het veer, dat ons over de rivier moet tillen. Beusichem heet de helgeel geschjlderde veerboot; toevallig het plaatsje waar we het eerst heen willen koersen. Beusichem was een van de zes dorpen, die vroeger deel uitmaakten van het graafschap Buren. Maar toen stond het nog op de kaart als Bo- sinchem. Het heeft ook ooit een Willem I was de eerste die dit enz., enz., enz., gebruikte in een proclamatie, die in november 1813 in Londen werd ge schreven. CULEMBORG HEEFT vanaf 1555 een zwervend bestaan ge leid. Toen in dat jaar Vrouwe Elisabeth, de weduwe van de Heer van Culemborg, kinderloos overleed kwam de heerlijkheid via een zijtak aan Flores van Pallandt, baron van Wittum. Hij werd ook de eerste graaf van Culemborg, want in datzelfde jaar, zijn laatste regeringsjaar, verhief keizer Karel V, de heer lijkheid Culemborg tot een BEUSICHEM, DAT in 1145 door een huwelijk aan Buren ver viel, heeft zijn grootste bekend heid te danken aan de jaarlijkse paardenmarkt, die al in 1464 werd genoemd en traditiegetrouw elke derde zaterdag in juni wordt ge houden. Ook dit jaar, op de een entwintigste dus, en dat is dan voornamelijk dankzij de Stichting Paardenmarkt Beusichem, die sichem. En het veerhuis, bij die laatste plaats statig en klassiek, oogt hier als ’n wat slordig buurt café, waarvan de waard in ieder geval zo handig was om buiten, tegen de zijmuur, een automaat te plaatsen, waar wachtenden op de oversteek voor drie kwartjes kof fie en chocolade kunnen „trekken”. DAT SLOKKIE NEMEN de plaatselijke bejaarden in hun so ciëteit, die in het vijftiende-eeuw- se Caffaigne, daarmee het oudste gebouw van de stad, is gevestigd. Na afspraak is het te bezichtigen. Maar daar weet de VW meer over. Tot voor kort had Culem borg ook het Jan van Riebeeck- huis binnen haar veste. Nog eigen lijk, maar het Stichtingsbestuur heeft in de nieuwe statuten die naam laten vallen voor „Museum De Fonteyn”, omdat men Van Rie beeck vereenzelfdigde met apart heidspolitiek. „Dat is natuurlijk de grootste kolder die bestaat”, vindt ook Marijke van der Have die met haar man Piet, conserva tor van het Stedelijk in Amster dam, een paar kamertjes in het huis bewoont en zorgt dat er in het museum steeds weer wat nieuws te zien is. OP HET MOMENT is dat een tentoonstellinmg onder de noemer „De walvisvaart ten einde”. Ze slot gehad, nabij de kerk, maar dat is verdwenen. De kerk staat er nog wel. Over de geschiedenis daarvan ga ik weer even in de leer bij de historicus J. A. Heuff Az- „die in zijn studie „Het Graaf schap Buren” over de kerk „Van de heer Dirk van Beusekom wordt verrheld dat hij die kerk ver nieuwde en er ten jaren 954 in begraven werd. Wij zullen niet be weren dat de toren, in Romaan- schen stijl, nog uit zijn tijd dagte kent, maar dat hij tot de oudsten van ons land behoort, is uit de bouworde gemakkelijk op te maken”. r’S X

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 19