Zeker zes doden in Kwangjoe Israel moet uitwijzing Palestijnen motiveren Afghaans verzet vraagt om erkenning en wapens Hooggerechtshof maant regering Strauss roept op IEA: verbruik kolen opvoeren Opnieuw Libische Op islamitische conferentie Braks: Spanje balling vermoord snel lid maken van gemeenschap Belgisch besluit plaatsing NAVO- raketten blijft uit Oud-president Oeganda krijgt huisarrest Weer aanslag op computerfirma Muskie verwijt Parijs gebrek aan overleg Kamer wil plan tegen uitstoot zwaveldioxyde „hard terug te slaan” 'i. 1980 BINNEN- EN BUITENLAND M E I 3 door Nico Scheepmaker Thuishok stand Hoentoer i itarief anium doling (Van onze redactie buitenland) SEOEL. Bij hevige ge vechten tussen demonstranten en militairen in de Zuidkore- aanse provinciehoofdstad Kwangjoe zijn vanmorgen ze ker zes mensen om het leven gekomen, toen het leger het school vering Febij Stapelbus Kippevel WOENSDAG 21 elijk” hoofd- >ij heb ode Ka- aris zei n grote rps fen jment”. gewekt evrouw Wiegel Ruiter ■Craaije- horen tak. lining wil de >n voor krach- anning emeen- in ver- i voort- :es van rk. Me in Arn- r „wel- rapie t trijfël Zuidkoreaans leger (Van onze redactie buitenland) J beschiet betogers -I vuur opende. (Van onze redactie buitenland) (Van onze redactie buitenland) ISLAMABAD. Vertegenwoordigers van het islamitische verzet in Afgha nistan hebben gisteren de moslem-landen gevraagd hen van wapens te voorzien en hen te erkennen als officiële vertegenwoordigers van Afgha nistan. Het is niet eens zo’n gek voorstel eigen lijk: waarom wordt iedereen na zijn dood niet automatisch paus, en als paus begra ven? Het zou veel mensen met de dood verzoenen, denk ik. De heer (of mevrouw) O. Lindeman uit Utrecht heeft indertijd het brabbeltaaltje van zijn inmiddels 42- jarige dochter blijkbaar nauwkeurig ge noteerd, want hij kan dit lijstje nog van haar overleggen: ’Keken’ was deken. ’Koek’ was boek, broek, doek en koek. ’Aaier’ was slager. ’Hoeloe’ was melkboer! ’Kakker’ was bak ker. ’Huitui’ was fruitman. ’Empè’ was lepel. ’Doofe’ was drogen. ’Hoebdenem’ was zoete melk. ’Hoentoer’ was groente boer. ’Kaan’ was kraan. en van )laatsen iet met •erkver- e WD- Van de ünister-, lat. kilometer ten zuiden van de hoofdstad Seoel ligt, wonen ruim 800.000 inwoners. TOULOUSE(AFP). Gisteren is in de Zuidfranse stad Toulouse voor de derde keer binnen enkele maanden een aanslag gepleegd op een computerfirma. Ditmaal moest de firma International Computers Limited (ICL) het ontgelden. Het archief van het bedrijf werd volledig verwoest. Eerder werden aanslagen gepleegd bij Philips Informatique en Honeywell-Bull. De verantwoordelijkheid voor de aanslag is opgeëist door een organisatie, die zich „het comité voor de bevrijding of ontvoe ring van computers" noemt. De daders willen naar hun zeggen protesteren tegen het gebruik van computers door leger en politie. Hij liet blijken dat Washington vreest dat Zuid-Korea „de weg naar de democratie verwisselt voor het pad van onderdruk king”. Eerder had het ministerie van Bui tenlandse Zaken van de VS in een officië le verklaring van grote ongerustheid blijk gegeven. De woordvoerder verklaarde dat ver scheidene moslem-landen de Afghaanse opstandelingen en de vluchtelingen hulp hebben verleend. In Saoedi-Arabië was 25 miljoen dollar bijeengebracht en uit Ma leisië was 185.000 dollar gestuurd, volgens de woordvoerder in Islamabad. tssecre- Water- •t, heeft "ervoor ook jn christe- rdag óf et zoge- aterdag nds tot ROME-BONN. Gisteren is in Rome opnieuw een Libiër vermoord. Het aantal in Italië omgebrachte Libiërs in de afgelo pen maanden komt daarmee op vier. In Europa zijn de laatste maanden zeven Libiërs, die het bewind van kolonel Kha- daffi onwelgevallig zijn, vermoord. Dat er bij deze moorden sprake is van een actie, die geleid wordt vanuit de Libische hoofd stad Tripoli, werd eerder deze maand ontkend door het Libische persbureau Jana, dat daar evenwel aan toevoegde dat „niemand de acties van Libische revoluti onairen kan tegenhouden”. De Westduitse politie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de moord op een Libische diplomaat in Bonn tien dagen geleden, heeft een tip ontvangen dat een groep jonge Libiërs op weg is naar Bonn op zoek naar Libische ballingen. WASHINGTON. Edmund Muskie. de nieuwe Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, heeft Frankrijk gisteren verweten dat het aan de ene kant Was hington kwalijk neemt dat de VS hun bondgenoten onvoldoende betrekken bij het bepalen van het buitenlandse beleid, maar dat Parijs zelf in gebreke blijft als het gaat om het Franse beleid. Muskie zei onaangenaam verrast te zijn door het gebrek aan vooroverleg aan gaande de ontmoeting tussen president Giscard d’Estaing en de Russische leider Leonid Brezjnjev, maandag in Polen. De Russische ambassadeur in Parijs heeft gisteren, een dag na de „top” in Warschau met Giscard en Brezjnjev, de voorwaarden bekendgemaakt, die Mos kou vervuld wil zien alvorens de Russi sche troepen uit Afghanistan terug te trekken’ Die voorwaarden zijn? „Erkenning van de bestaande realiteit dat het bewind door het Afghaanse volk is ingesteld en dat de revolutie niet is terug te draaien. De huidi ge regering in Afghanistan moet voorts worden erkend en er moeten onderhande- lingen komen tussen haar en de buurlan den Iran en Pakistan. Ook moeten er garanties komen tegen inmenging van buitenaf in de toekomst”. /indslie- :happén iris De len zijn experi- stelt de Onder- dermaal beslis- alan te De betogers eisen dat de militairen, die na het aftreden van de Zuidkoreaanse regering gisteren, feitelijk de macht in handen hebben, onmiddellijk een eind maken aan de staat van beleg. Verder willen zij dat het hoofd van de inlichtin gendienst Tsjoen Doowhan, die ook com mandant van de veiligheidstroepen is, op gestapt. In Seoel hebben 47 parlementsleden van de oppositiepartij NDP (Nieuwe Demo cratische Partij) hun functie neergelegd uit protest tegen de staat van beleg. Ver der protesteren zij tegen het feit dat mili tairen een partijvergadering hebben ver stoord en het besluit van de militaire autoriteiten een speciale vergadering van het parlement over een herziening van de grondwet voor onbepaalde tijd uit te stel- Soldaten en pantserwagens hebben in middels posities ingenomen op belang rijke punten in de hoofdstad Seoel, waar onder het parlement en de hoofdkwartie ren van de regeringsgezinde Democra- tisch-republikeinse Partij en de oppositio nele NDP. (Van onze redactie buitenland) BERLIJN. De Westduitse christen democratische lijsttrekker Franz Josef Strauss heeft gisteren zijn partij CDU/ CSU opgeroepen „hard terug te slaan” naar de regering van liberalen en so- ciaal-democraten. Het regeringsprogramma van de hui dige SPD/FDP-coalitie biedt volgens Strauss voldoende aangrijpingspunten voor tegenactie, waarbij hij vooral wees op de ontspanningspolitiek van bonds kanselier Helmut Schmidt die volgens hem „een gevaar vormt voor de jaren tachtig”. „Schmidt laat zich voor het karretje van de Russische propaganda machine spannen”, aldus Strauss die pleitte voor een „realistische vredespoli tiek”. De SPD wordt volgens de christen democraat steeds meer overheerst door de linkervleugel binnen de partij. Daar naast zei hij dat het land steeds meer door „linksradicalen” wordt beïnvloed, hierbij verwijzend naar de betogingen die in de afgelopen tijd plaatsvonden. „Onze staat moet voor het volksfront worden behoed”, aldus Strauss. Zijn toespraak vormde de afsluiting van een CDU/CSU-congres in West-Ber- lijn, dat de eerste bijeenkomst van chris- ten-democraten vormde na het verlies van deze partij van de sociaal-democra- Vroeg in de ochtend reden betogers door de stad in op het leger veroverde auto’s en met wapens die op de militairen waren buitgemaakt. De afgelopen vier dagen hebben honderdduizenden mensen in Kwangjoe deelgenomen aan de demon straties, waarbij zeker dertien gebouwen zijn afgebrand en in totaal zestien doden zijn gevallen. In de stad, die ongeveer 260 Kamer agd de ind en takkelij- uropese weder- kkelijke Tweede k is dat rijgend” 1, en als enzij de vens te rengen. «ebruik. Emmen an Eco- Afrika- Afrika enoemd h mu- ikunde. palmèn- ■ige tro- gen vij- Vogels van de vissen. entallen gras en irm dik, Ik heb een tijdje geleden verteld hoe mijn dochtertje Janna, toen anderhalf jaar ongeveer, steeds maar riep ’die ook’, en steeds harder ging huilen omdat ik maar niet begreep wat ze bedoelde, totdat ik bedacht dat poes Marie haar gekrabd had en zij wilde dat ik haar (de poes) daarvoor een tik teruggaf: ’die ook’. Lau ra Lagendijk uit Oegstgeest herkende die situatie: „Zo heeft Arnoud; toen hij twee was, eens een oppas tot wanhoop gebracht door alsmaar ’fole fale febij’ te roepen. Eerst lief, vragend, maar toen ze hem kennelijk niet begreep, steeds nadrukke lijker, wanhopiger. Wat ze ook probeerde: verhaaltje, de po, water, snoepje... steeds zat ze er faliekant naast, wat bleek uit zijn steeds bozer klinkende stemmetje: ’fëëële faaale febij!!! Tenslotte weende hij bitter, ontmoedigd. En zo kon het gebeuren dat ik om 2 uur ’s nachts nog moest zingen: ’Klap eens in je handjes, blij, blij, blij! Op je boze bolle tje, allebei. ZO VAREN DE SCHEEPJES VOORBIJ’. In deze laatste regel school het geheim, dat waren de woorden die hij steeds her haalde: ’fole fale febij’. een doe-versje, een heilig ritueel, dat elke avond plaatsvond en nu één keer door mij vergeten werd, waardoor zijn kleine wereld instortte”. JERUZALEM-WASHINGTON. De Israëlische regering moet de uitwij zing rechtvaardigen van drie vooraanstaande Palestijnen van de Westelijke Jordaanoever naar Libanon. Dit heeft het Israëlische Hooggerechtshof haar gisteren opgedragen. (Van onze redactie buitenland) MADRID. De Nederlandse minister van Landbouw, ir G. Braks, is van plan „te bevorderen dat de onderhandelingen over de toetreding van Spanje tot de Euro pese Gemeenschap zo vlot mogelijk ver lopen”. Dat heeft hij gisteren in Madrid ver klaard, na besprekingen met de Spaanse minister van EG-zaken, Calvo Soleto. Ne derland heeft in het eerste halfjaar van 1981 het voorzitterschap van de EG. „Ik hoop dat Nederland in die periode een wezenlijke bijdrage kan leveren aan de afspraken die (in het toetredingsverdrag) tussen de EG en Spanje moeten worden gemaakt”, aldus Braks. De Nederlandse minister is in zijn be sprekingen met Spaanse ministers onder de indruk gekomen van de „geweldige politieke overtuiging bij de Spaanse be volking en in het parlement dat Spanje bij de Europese Gemeenschap hoort”. Vol gens de minister zijn Nederland en de andere EG-lidstaten zich onvoldoende be wust van die overtuiging van het Spaanse volk. Soldaten met bajonetten verhinderen lei ders van de oppositiepartij NDP het parle mentsgebouw binnen te gaan. Zij hadden de door militairen afgelaste speciale zitting over een grondwetsherziening willen bijwonen. Zo noemde mijn dochtertje Sara een Londense dubbeldeksbus die ze op de televisie zag een ’stapelbus’. Kort tevoren had ze bij haar vriendinnetje kennisge maakt met het fenomeen ’stapelbed’. Kin deren leggen verbanden, trekken conclu sies, die een volwassene niet meer zou kunnen maken, ook dank zij zijn meer waarde aan kennis natuurlijk. Zo vroeg Sara een keer, nadat ze eerst de ene paus op de televisie had zien begraven, en daar na, een maand later, de andere paus „Als ik later dood ga, word ik dan ook paus?” (Van onze redactie buitenland) DAR-ES-SALAAM. Oud-president Binaisa van Oeganda is onder huisarrest geplaatst en wordt bewaakt door Tanzani- aanse soldaten. Hij zal pas worden vrijge laten na de verkiezingen die, naar de militaire machthebbers hebben beloofd, nog dit jaar worden gehouden. Dit is giste ren uit een welingelichte Tanzaniaanse bron vernomen Volgens deze bron moet de regering die na deze verkiezingen de macht in handen krijgt, beslissen wet er met Binaisa gebeurt. Het besluit de oud-president vast te hou den is, zo werd gezegd, een compromis tussen president Nyerere van Tanzania en de leden van de regerende militaire com missie van Oeganda. Nyerere wilde dat Binaisa zou worden toegestaan het land te verlaten, terwijl de commissie hem we gens corruptie wilde berechten. Tijdens de staatsgreep waarbij Binaisa werd afgezet, is de president in zijn huis in Entebbe beschermd door Tanzaniaanse soldaten. Tanzania verleende vorig jaar assistentie bij het verdrijven van dictator Amin. Tanzaniaanse troepen zijn sinds dien in Oeganda gebleven. len. Oppositieleider Kim noemde de staat van beleg gisteren „verraad aan het her stel van de democratie en de wil van het volk.” Hij moest de verklaring uit zijn kantoor smokkelen, omdat militairen het journalisten onmogelijk maakten een door hem bijeengeroepen persconferentie te bezoeken. ten in de deelstaat Noordrijn-Westfalen. Het congres nam met grote meerderheid het program aan, waarmee de strijd BRUSSEL (DPA/AFP). De Belgische premier Wilfried Martens heeft bij de beëdiging van zijn nieuwe regering op nieuw niet gezegd of zijn land zal beslui ten nieuwe Amerikaanse raketten voor de middellange afstand in België te plaatsen. Geen duidelijkheid werd verschaft wan neer een eventuele beslissing over het plaatsen van Pershing- en cruise-raketten genomen zal worden. De vorige regering, waarvan Martens ook premier was, heeft een dergelijke beslissing laten afhangen van de ontwikkelingen rond Afghanistan. Toen de NAVO vorig jaar tot modernise ring van haar rakettenarsenaal besloot, maakte de toenmalige regering het voor behoud dat zij pas na een periode van zes maanden een beslissing zou nemen over het plaatsen van de raketten. Uit kringen rond de NAVO-inlichtingendienst in Brussel is vernomen dat de Russische SS- 20 raket met vier in plaats van drie kern koppen uitgerust zal worden. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken Muskie verklaarde gisteren op zijn eerste persconferentie in zijn nieu we functie, dat hij „ernstig bezorgd” is over de politieke situatie in Zuid-Korea. Mevrouw Th. K. Strijkstra-Straatsma, wier derde zoontje de olifant overmeester de via ’die’, ’poetemaat’, ’potemand’, ’osie- pant’ en ’olipant’, vertelt dat hij maanden lang de p heeft gebruikt voor f of v, en de b voor w: „Zo wilde hij ’s avonds in bed altijd nog een ’beetje bater’. Hij wist dat hij woorden niet goed uitsprak, want hij werd boos als iemand anders de woorden op zijn ma nier, dus ’half, uitsprak. Na de overwin ning op v en w heeft hij zich op de r geworpen. Een van de mooiste woorden was een ’zinosezos’, terwijl ik zelf steeds van een nijlpaard sprak voor het gemak. Hij hield van moeilijke woorden. Hij moet goed twee geweest zijn (een paar dagen voor de geboorte van nummer vier, daarom weet ik het nog zo goed) toen hij me op een middag totaal onderstebo ven kreeg. Hij speelde met twee kleine autootjes op een laag tafeltje en als die elkaar passeer den loeide hij heel hoog en snerpend. Ik was nogal met mezelf bezig en zei een beetje boos: „Roel, je moet niet aldoor zo gillen”. En toen zei hij heel achteloos: „Ik gil niet aldoor, ik gil maar inciden teel”. Als ik er aan terugdenk krijg ik nog kippevel. Het is een heel normaal kind geworden, dat makkelijk en graag leert, veel leest, met taal speelt en gedachten en gevoelens goed onder woorden kan brengen” (Van onze redactie binnenland) DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft gisteren in een motie de regering ge vraagd om een meerjarenplan dat de uit stoot van zwaveldioxyde moet tegengaan. De motie, die was ingediend door CDA, VVD en PvdA, kreeg de steun van alle fracties, met uitzondering van de Boeren partij. In een andere motie vroegen PvdA en CDA de regering, erop toe te zien dat de maximale uitstoot van zwaveldioxyde per jaar niet hoger is dan vijfhonderd miljoen kilo. Ook deze motie kreeg een meerder heid. De VVD en de kleine rechtse partij en stemden tegen omdat volgens hen de industrie daardoor in moeilijkheden kan komen. Met uitzondering van de Boerenpartij stemden alle fracties voor een motie van CDA en WD waarin wordt gepleit voor de bevordering van milieuvriendelijke technieken, teneinde zowel het milieube leid als de werkgelegenheid te versterken. tegen- it, over >ver de onder- ?epas.te e deel raagde tief of nst. De it men deling, en de De enige burger die nu nog een officiële regeringsfunctie bekleedt is president Tsjoi Kioehah. Hij wordt echter be schouwd als zwakker dan de militairen. Het hof uitte kritiek op de regering omdat de drie niet de kans hebben gekre gen in beroep tegen de uitwijzing te gaan. De regering krijgt 45 dagen de tijd voor haar antwoord. De uitwijzing van de burgemeesters El- Qawaseh van Hebron en Milhem van Hal- houl en van de religieuze leider El-Tamimi leidde tot ongeregeldheden op de Westelij ke Jordaanoever. Zij verblijven nu in New York. De Veiligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gisteren met 14 stemmen voor, geen stemmen tegen en een onthou ding van de Verenigde Staten, een Tunesi sche resolutie aangenomen waarin de wei gering van de Israëlische regering de Pa lestijnen weer toegang te verlenen, sterk wordt betreurd. Daarnaast werd secretaris-generaal Waldheim gevraagd te blijven streven naar hun terugkeer en de resultaten van zijn inspanningen „zo snel mogelijk” aan de Veiligheidsraad te rapporteren. De Israëlische premier Begin heeft gis teren de Egyptische president Sadat laten weten dat slechts Cairo de besprekingen met de joodse staat over Palestijnse auto nomie kan hervatten. Egypte heeft dat overleg afgebroken. In Cairo verklaarde de minister van Buitenlandse Zaken van Egypte. Kamal Hassan Ali, dat zijn land bereid is de onderhandelingen met Israel te hervatten mits over alle kwesties en geschilpunten, waaronder Jeruzalem, gepraat kan wor den. Cairo aanvaardt geen voorwaarden vooraf. Leden van de door Israel gesteunde christelijke milities van majoor Haddad in Zuid-Libanon, hebben gisteren enige tijd een ongewapende Nieuwzeelandse VN-officier vastgehouden. Hij zou gering schattende opmerkingen over de milities hebben gemaakt, aldus een woordvoerder van Haddad. De voorzitter van de Islamtische Alhan tie voor de Bevrijding van Afghanistan Abdoel Sajef, vroeg de deelnemers aan de islamitische conferentie, bijeen in de Pa kistaanse hoofdstad Islamabad, de diplo matieke betrekkingen met de door de Sov jet-Unie gesteunde regering van Afgha nistan en met de Sovjet-Unie te verbre ken. Zolang er russische troepen in Af ghanistan zijn, zo zei hij, moet de wereld de regering in Kaboel niet erkennen. Sajef en andere Afghaanse opstandelin genleiders waren aanwezig op de islamiti sche conferentie als leden van de Iraanse delegatie. Zij vroegen aan de conferentie deel te mogen nemen als de officiële Af ghaanse delegatie. In januari werd Afgha nistan geschorst als lid van de islamiti sche conferentie. Sajef verklaarde dat vrijheidsstrijders nu ongeveer 80 procent van het Afghaanse grondgebied be heersen. Eerder gisteren had de afgevaardigde van de Palestijnse bevrijdingsbeweging PLO, Farouk Kaddoumi, de conferentie gevraagd terug te komen op het besluit geen vertegenwoordigers van het bewind van Babrak Kamal, de Afghaanse leider, toe te laten. Zijn verzoek werd onder steund door de delegaties van Syrië, Libië en Zuid-Jemen. De islamitische conferentie heeft giste ren voor het eerst de mogelijkheid overwogen een „Internationale conferen tie onder auspiciën van de VN of een andere organisatie” bijeen te roepen om de kwestie Afghanistan op te lossen. De officiële woordvoerder van de conferentie deelde op een persoconferentie mee, dat de politieke commissie zich over een voor stel hiertoe heeft gebogen. Enkele moeders die mij schreven over de uitspraak van ’olifant’ door hun kinde ren, hebben zich niet daartoe beperkt. Marijke Letschert-Hoefsmit uit Maarssen- broek schrijft dat haar dochtertje, dat ’antante’ tegen olifant zei, een keer toen ze een maand of twintig was in een boek zat te ’lezen’. Bij het zien van een hondehok wees ze daar enthousiast naar en zei ’thuishok’. Sindsdien (schrijft Marijke Letschert) zijn alle ruimtes die klein, knus (en gezellig) zijn een ’thuishok’. Bijvoor beeld het doosje van de kleurpotloden, het klokhuis van de appel (thuishok van de pitjes), maar ook de ruimte onder de tafel waar ze onder kruipt. Dan moet mamma bij haar ’op visite’ komen in haar thuishok. Buiten het Westberlijnse congresgebouw toonden demonstranten duidelijk hun afkeur tegen de CDU/CSU-leider Strauss, door een bord met het opschrift ..Fahr zur Holle" (Ga naar de hel) met een karikatuur van Strauss aan ballonnen op te laten voor de komende bondsdagverkiezingen wordt opgenomen onder het motto „Voor vrede en vrijheid”. AMSTERDAM (ANP). „Het verbruik van steenkool moet in 1990 driemaal zo groot zijn geworden als nu, indien de westerse landen over voldoende energie willen kunnen beschikken om een be scheiden economische groei te reali seren”. Dit werd gistermiddag gezegd door di recteur Lantzke van het Internationaal Energie Agentschap (IEA) tijdens een con ferentie ter gelegenheid van de internatio nale gas en oliebeurs Petrotech ’80 in Amsterdam. Lantzke weer erop, dat er zijns inziens geen nieuwe oplossingen voor de energieproblemen te verwachten zijn en dat hij ervan overtuigd is dat de situatie op de wereldoliemarkt voorlopig onzeker zal blijven. s aan- aantal i hande- komt) I fenthe- onaan- ben op hande- behan- rieken- d. De e Zie- n con- jgeling werking ximaal

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 3