Beter bedrijfsresultaat bij Estel-Hoogovens burgerlijke stond JUBILEUMVIERING STORK SOBER VAN OPZET Nog acht bedrijven willen buitenlanders aantrekken juwelier Strego /weggeefprijzen! verbouwings* opruiming... Wmoet I {i weg tegen1 ROSÉ DANJOU DE ÉCHTE. Nota werkgroep aangeboden aan B en W Formulieren voor huursubsidie FRANSE WIJNEN...VAN GOEDE KOMAF Nadelig staartje van CAU-affaire Heemskerkse raad behandelt nota Kennemerland z z ROSÉ DANJOU, ZO FRIS, ZO FRANS, UIT ANJOU. 7 WOENSDAG 21 M E I NA VEERTIG JAAR DEFINITIEF EIND IN ZICHT ■I Gr. Houtstraat 146 Haarlem strego IHH 1980 r F 4 met toestemming van de k.v.k. haarlem Bosto T T s IJMOND Beverwijk 3 Werving Joegoslaven in strijd met uitspraak. Raad van State F F UW VERTROUWEN WAARD Via Turkije Lange Nieuwstraat 10 IJMUIDEN d k - ■T ■Fy Naast ferme kastelen dragen de Loire-oevers shsSc nóg iets waar de Fransen al eeuwen trots op zijn de uitbundige wijnranken. In Anjou, de Tuin van Frankrijk, is men er bijzonder zuinig op. Want de druiven die aan deze rijke bodem ontspruiten, hebben Anjou wereld beroemd gemaakt. Hier ontstaan prachtwijnen,zoals de jeugdig-vitale Rosé d’Anjou. Let dus op’t etiket. Zo’n echte Appellation Rosé d’Anjou Controlée heeft één brok levensvreugd en gezelligheid onder de kurk...! I j IJ “J 1981 t GEHUWD: De jubilarissen Van Ginkel. Groeneveld, Rozemeijer, De Vries. F (Van onze parlementaire redactie) In 1973 werd hij tenslotte werkmeester. —F* J (ADVERTENTIE, inrjj' F-* 16 Strego-zaken M. van den Brom en K. W. Steen; A. J. van Mourik en P. van der Heiden. P. T. J. M. van Dinther en M. J. Quist; P. A. M. Fluitman en J. M. T. A. Boersen; W. C. P. Appel en E. Wisseborn; J. Hoekstrat en Y. M. C. JAnsen; H. C. M. Ruijgrok en M. R. van den Outenaar; B. Meng en V. Poole; F. J. M. Breurkens en S. A. C. Nijssen; F. K. J. de Vries en S. Zomer maand; B. C. van den Berg en M. H. de Vries; R. van Tintelen en Y. S. Molenaar; H. C. van der Wal en A. J. Vink. DEN HAAG/IJMU1DEN. De plannen bij Hoogovens om Joegoslaven voor een periode van twee jaar naar ons land te halen, zijn in strijd met een uitspraak van de Raad van State. Het Nederlands Centrum voor Buitenlanders (NCB) heeft dat ontdekt, zoals wij gisteren reeds op de voorpagina vermeldden. Hoogovens heeft enige maanden gele den een aanvraag voor de werving van 500 arbeiders door bemiddeling van het Joe goslavische uitleenbedrijf Technomont ingediend bij het ministerie van sociale zaken. Minister Albeda (sociale zaken) liet kort geleden weten, dat het bedrijf 50 Joegoslaven zou mogen aantrekken. Het NCB wijst er bovendien op, dat het aanwerven van Joegoslaven in strijd is met een besluit van de Associatieraad EEG-Turkije. Volgens dat besluit zijn EG- landen bij de werving van buitenlandse arbeiders verplicht zich eerst tot Turkije te wenden. Een Joegoslavische werknemer die in ons land ziek wordt, en niet naar zijn vaderland kan worden vervoerd, heeft geen recht op uitkering. Ook vrouwen en kinderen van in ons land werkende Joe goslaven zijn hier niet verzekerd. „De contracten zijn beneden peil”, zo vatte juridisch medewerker Arjen Kruijt van het NCB het dinsdag samen. assistent-leidsters, 1 kookster (gedeeltelij ke dagtaak) en 1 huishoudelijke mede werkster, maar een gefaseerde opzet is ook mogelijk - klein beginnen en uitgroei en en dan kan in eerdere stadia met min der personeel worden volstaan. Mogelijk heden voor een geschikte accommodatie ziet de werkgroep onder meer aanwezig in vrijkomende schoolgebouwen. Deze sombere woorden richtte direc teur W. Schatborn van Stork Velsen tot vier jubilarissen. Zij vierden dinsdagmor gen in het ontmoetingscentrum van het bedrijf met enkele genodigden op sobere wijze hun jubileum. Bijzondere aandacht kreeg de heer E. W. Groeneveld, die 40 jaar in dienst is van Stork. De overige jubilarissen, de heren H. C. van Ginkel, P. J. Rozemeijer en H. de Vries zijn 25 jaar werkzaam bij het bedrijf. ,De directeur van de onderneming zei voorts in zijn toespraak dat bij pogingen het concern open te houden men zich veelal liet leiden door de macht van het getal. „Het is minder erg dat het bedrijf in Velsen met 200 man personeel sluit dan de energiepoot van VMF-Stork, waar 1300 mensen werken. Dit geldt zolang je als werknemer niet bij de tweehonderd be hoort, wiens bedrijf wordt gesloten”. Hij zegde de jubilarissen toe dat alles in het werk gesteld zal worden hen te verzeke ren van een goede toekomst. Uit handen van de directeur ontvingen de drie zilve ren jubilarissen een zilveren legspeld. De heer Groeneveld kreeg een gouden draag- speld. De heer Groeneveld uit IJmuiden trad in 1940 in dienst als electrisch lasser. Hij klom op tot assistent voorman nadat hij eerst meewerkend voorman was geweest. Directeur Schatborn zei dat de jubilaris wel een boek zou kunnen schrijven over de periode dat hij bij Stork Velsen heeft gewerkt. Hij roemde de kwaliteiten als technicus en zei dat de plaatwellerij er dankbaar gebruik van heeft gemaakt. Na mens zijn collega’s van de „grote hal” kreeg de heer Groeneveld een cadeaubon aangeboden. Over het eerste kwartaal van dit jaar boekte Estel een omzet van 3,53 miljard tegen ƒ3,41 miljard in het voorgaande kwartaal en ƒ2,85 miljard in het eerste kwartaal van 1979. Het bedrijfsresultaat kwam uit op 1,6 pct. van de omzet tegen 0,9 pet. in het laatste kwartaal van 1979 en 0,5 pet. in de eerste drie maanden van 1979 De resultaten van de divisie staalver- werking vielen gunstiger uit dan gemid deld in het voorgaande jaar. Als geheel behaalde deze divisie in het eerste kwar taal een winst. Ook in de divisie handel werden aanzienlijk betere resultaten be reikt, hoofdzakelijk door de hogere afzet van de voorraadhoudende handel. De gang van zaken in de afzonderlijke divisies van Estel was in het eerste kwar taal van 1980 verschillend. BEVERWIJK. Degenen die de for mulieren huursubsidie voor het tijd vak 1980/1981 al hebben ontvangen van het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening kunnen deze pas bij het Stadskantoor indienen nadat de nieuwe huur per 1 juli 1980 bekend is. Voor degenen die voor het eerst huur subsidie aanvragen zijn formulieren in het Stadskantoor verkrijgbaar. r INI - r V De heer ir. A. Starreveld van het perso- neelsfonds overhandigde de jubilarissen een enveloppe met inhoud. De heer De Kok van de personeelsvereniging zette de echtgenotes in het zonnetje en bood hen een ruiker aan. De rijksbijdrageregeling bepaalt, dat de gemeenteraad op basis van het plan een programma voor 1981 vaststelt. Dat plan omvat dan in de visie van de werkgroep, dat het kinderdagverblijf de beschikking dient te hebben over een adequate accom modatie en voldoende speelmateriaal. Het kinderdagverblijf zou in 1981 moeten star ten met vier groepen voor kinderen van nul tot vier jaar. De personeelsformatie zou dan moeten zijn een directrice, een adjunkt, drie leidsters, vier assistenten leidsters, een kookster en schoonmaak personeel. i Het Nederlands Centrum voor Buiten landers is verklaard tegenstander van de werving van buitenlandse werknemers. Daarmee worden de problemen van de etnische minderheden alleen maar groter. Werving is bovendien in strijd met het restrictieve toelatingsbeleid dat de rege ring wil voeren. Kruijt: „Werving lost niets op. Je krijgt zo een gekleurd subproletariaat hier, en de landen van herkomst gaan er al even min op vooruit”. Gevreesd moet worden, aldus Kruijt, dat, nu Hoogovens Joegosla ven mag aantrekken, ook andere bedrij ven toestemming gaan vragen om buiten landers te werven. Volgens gegevens van het NCB willen ten minste acht bedrijven ook buitenlan ders gaan aantrekken. Deze bedrijven zul len met Hoogovens de beslissing van de Tweede Kamer moeten afwachten, die vandaag over de 50 Joegoslaven praat. Het ziet er naar uit, dat de Kamer zich tegen de toestemming van minister Albe da zal keren. Hoogovens heeft inmiddels verklaard dat het bedrijf, vooruitlopend op de parle mentaire beslissing, al aan een groep van 80 Joegoslaven Nederlandse lessen heeft gegeven. I De contracten die de Joegoslavische werknemers met het uitleenbedrijf Tech nomont sluiten, bevatten volgens het NCB vele bedenkelijke kanten. Zo ontbreekt een goede ziektekostenregeling.De pre mies voor deze verzekering worden name lijk afgedragen in Zagreb. M-* De situatie in de divisie staal daarente gen - de bijzondere invloeden op het resul taat van het vierde kwartaal van 1979 buiten beschouwing gelaten - was duide lijk slechter. Beide staalbedrijven van Estel sloten het eerste kwartaal van 1980 met een verlies af. Dit was gedeeltelijk een gevolg van de mede door gebrek aan personeel ontstane lagere produktie in IJmuiden. (Van een onzer verslaggeefsters) HEEMSKERK. Tijdens de ge meenteraadsvergadering op donder dag 29 mei behandelt de Heemskerkse raad de nota Ontwikkelingsmogelijk heden in Noord-Kennemerland. Ook wil het college aan Ged. Staten verzoe ken om in elk geval het zogenoemde Schilletje aan te wijzen als bouwloka- tie ten dienst en ten behoeve van de woningzoekenden in de IJmond. E. Wolterbeek en I. M. J. van Weel; Dennis, z.v. M. C. Dekker en M. E. van Dansik; Jasper Jorrit, z.v. G. B. Huiskamp en E. S. Muijs; Ronald, z.v. P. L. J. Telleman en A. J. Tuinenbreijer; Raimon, z.v. J. C. H. Metselaar en E. M. van Egmond; Erik, z.v. H. L. Lina en H. de Jong. ONDERTROUW: P. E. Adema en A. A. M. Spanjaard; W. Kuiper, W. Heemstra-Vianen en de heren P. Vessies en H. Zonneveld. Op voorstel van de raadscommissie voor jeugdzaken werd die groep later uitgebreid met de heren F. de Boer, Q.A.M. Olsthoorn en J. Raat en tenslotte met mevrouw I. de Boer. Ten behoeve van de wensen- en behoef tenpeiling is een aantal organisaties bena derd. Bovendien is getracht de mening van degenen die bij een kinderdagverblijf het meest betrokken zijn (ouders en ver zorgers van kinderen) te peilen. Onder meer werden enquêteformulieren ver spreid via openbare bibliotheek, buurt huizen, wachtkamers van artsen en zie kenhuis, vrouwenorganisaties, instellin gen voor kleuterzorg, gezinsverzorging en maatschappelijk werk, de peuterspeelza len en via de weekmarkt. De maatschappelijke ontwikkelingen van de laatste jaren hebben de behoefte aan kinderopvangvoorzieningen doen toe nemen. In dit verband kunnen worden genoemd gezinsverdunning, één-ouder ge- De resultaten van bijna alle tot de divi sie diversificatie gehorende geconsoli deerde ondernemingen waren in vergelij king met het vierde kwartaal van 1979 beter. De baten uit de deelnemingen wa ren per saldo enigszins negatief als gevolg van uit voorzorg getroffen voorzieningen tegen te verwachten risico’s in de grond stoffensector. - - z Eind maart telde Estel 78.548 perso neelsleden tegen 79.155 eind 1979 en 79.439 eind maart 1979. zinnen en de toenemende behoefte aan ontplooiing van vrouwen. In de gemeente Beverwijk zijn velerlei voorzieningen voor kinderen, zoals peu terspeelzalen, peuterspeelgroepen, speel tuinen, kinderboerderij, oppascentrale, kleuterscholen en dergelijke, maar er is geen kinderdagverblijf (alleen een kinder dagverblijf voor geestelijk gehandicapte kinderen in Heemskerk). Uit de behoeftepeiling is gebleken, dat 66 mensen in Beverwijk gebruik zouden maken van een kinderdagverblijf als er zo’n instelling in Beverwijk zou zijn. De verdeling naar leeftijd is 11 x 0 jaar, 15 x 1 jaar, 24 x 2 jaar, 16x3 jaar, 7x4 jaar, 7x5 jaar en 2 x 6 jaar. Volgens de nota zou bij de start van een kinderdagverblijf dan aan vijf groepen met in totaal 64 kinderen moeten worden gedacht (wachtlijst 20) en dan zou de personeelsbezetting moeten zijn: 1 direc- trice/coördinatrice zonder eigen groep, 1 adjunct zonder groep, zes leidsters, zes OVERLEDEN: N. van Roon, 51 jaar; P. H. M. Luiting, 75 jaar, geh. gew. m. J. R. de Bock; H. C. M. Metselaar, 71 jaar, geh. gew. m. J. J. van der Does; G. S. van Eek, 83 jaar, geh. gew. m. J. B. Schoos; G. Smid, 81 jaar, geh. gew. m. W. J. van Kessel. In de afgelopen jaren is in Beverwijk het idee geopperd een kinderdagverblijf op te richten. In de „Jeugdnota 1972” werd de wenselijkheid al genoemd, maar verschillende initiatieven daartoe mis lukten. Het in 1977 opgerichte overlegorgaan jeugdwelzijn stelde een werkgroep in, be staande uit de dames E. van Dongen- 1 «Mi (Van een onzer verslaggeefsters) IJMOND. In 1974 besloot het Cen traal Afvalverwerkingsbedrijf IJmond (CAIJ) zesendertig miljoen gulden te le nen van de NV Bank voor Nederlandsche Gemeenten voor de bouw van een ver brandingsinstallatie. Zoals bekend is die verbrandingsin stallatie er nooit gekomen, omdat men later besloot het vuil af te voeren naar de verbrandingsoven in Zaanstad. Maar daarmee was men niet af van de verplich tingen die het gevolg waren van de afge sloten lening. Toen de bouw niet doorging is door het CAIJ een bedrag van 3.625.000,- opgeno men ter voldoening van de schadeclaim van de bank. Dat was dan de gederfde rente. De lening moet worden afgelost in vijfentwintig jaarlijkse annuïteiten (rente lli/2%) elk groot ƒ446.230,36. Nu wordt het CAIJ als gemeenschappe lijke regeling van de IJmondgemeenten per 1 juli 1980 geliquideerd en de verstrek te vaste geldlening van 3.625.000.- moet dan uit de administratie van het CAIJ verdwijnen. De NV Bank voor Nederlandsche Ge meenten is genegen een regeling te tref fen, waarbij de deelnemende gemeenten onder gelijke voorwaarden de restant leensom overnemen. Dat restant beloopt dan 3.485.725,81. Op basis van de gemiddelde hoeveel heid vuil over 1975, 1976 en 1977 wordt de verdeling over de deelnemende gemeen ten dan als volgt. Beverwijk 928.597,36; Velsen ƒ1.376.164,55; Heemskerk 594.316,25; Uitgeest 133.851,87 en Ca- stricum 452.795,78. Het Heemskerkse college heeft inmid dels aan de gemeenteraad verzocht een krediet van 594.316,25 te voteren om de leningsschuld over te kunnen nemen van het CAIJ. Nieuwsgierig naar Franse wijn? >•ƒ**- Maak 3 gulden over op postrekening 3610260 t.n.v. ARK. BV, Wormerveer. 1 Dat brengt een verrassend, leerzaam boekje bij u in de bus. Sopexa GEBOREN: Wendy, d.v. N. van Roon en T. Groot; Florentine Jeanne, d.v. A. J. Beentjes en A. M. W. Kramer; Marieke Rosina, d.v. A. J. Beentjes en A. M. W. Kramer; Michael Cornelus, z.v. J. P. Lute en C. M. T. Stam; Tessa Hendrika Mathilde Johanna, d.v. J. J. M. Beentjes en J. E. M. van der Does; Kelly, d.v. J. Kleine en J. J. Paardekooper; Dirk, z.v. A. Bouma en J. M. Tot; Rudolf Alexander, z.v. J. C. M. Stelder en M. J. d Grijzenhout; Richard, z.v. C. J. van den g Haak en K. Driesten; Reinier Rudy, z.v. R. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „De sobere opzet van de jubileumviering staat niet in vergelij king met het feest van vorig jaar. Toen zei één van de sprekers nog dat hij geluk kig niet wist wat er in de schoot van de toekomst verborgen was. Vandaag weten we dat wel. Eind van het jaar sluit Stork Velsen”. Plan voor kinderdagverblijf in (Vervolg van voorpagina) Dat zich evenwel een verbetering in de situatie heeft voorgedaan is, aldus de toelichting, te zien aan de ontwikkeling van het bedrijfsresultaat (het resultaat voor baten uit deelnemingen, interest en buitengewone posten). Dit resultaat steeg ten opzichte van het vierde kwartaal van 1979 met 23,6 mln van 32,3 mln tot 55,9 mln. Over het eerste kwartaal van 1979 bedroeg het bedrijfsresultaat 14 mln. Op grond van de drastische prijsstijgin gen voor energie, grondstoffen en zee vrachten, die eerst in 1980 volledig tot uitdrukking komen en zich gedeeltelijk nog zullen versterken, kan volgens de raad van bestuur ook voor het tweede kwartaal van 1980 niet op een positief resultaat worden gerekend. Beverwijk met start in (Van een onzer verslaggeefsters) BEVERWIJK. De werkgroep Kin derdagverblijf heeft dinsdagmiddag in het Stadskantoor een nota aangeboden aan het college van B en W, waaruit blijkt dat er op dit moment voor 82 kinde ren van nul tot zes jaar behoefte zou bestaan aan een kinderdagverblijf. Een aanvraag van subsidie wordt derhalve redelijk geacht. Er is een programma opgesteld voor het jaar 1981 en een plan voor de jaren 1981 tot 1984, gebaseerd op de rijksbijdrageregeling kinderdagver blijven. ''II Ook de voortgaande kostenstijgingen, vooral die van energie en grondstoffen, konden echter lang niet worden goedge maakt door verbeteringen in de op- brengstprijzen. A >1 alles

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 7