Slachtoffers Gewestcommissie verdeeld over nut regionale omroep Hoteleigenaar Nico Bouwes overleden Zakkenrollers Tewerkstellingsvergunning inzet van kort geding actief op weekmarkten afkomstig uit Rotterdam burgerlijke stand :1 O I l A Met programma's voor IJmond en Haarlemmermeer fai isscmentcn 3 F Ij IB High Mighty outsize niansluips X 11 DONDERDAG M E I ILLEGALE BUITENLANDERS IN CONFLICT MET WERKGEVER HEEMSKERK Let dus op Scottex. Met fotozegels! Ga ’ns kijken in ’t nieuwe waterzoogdierendomein van Artis. r 10 2 2 19 8 0 IJMOND Ongeluk bij Velsertunnel Tel. 023- 24 12 66 (Van een onzer verslaggevers) 5 W» 3 1 JONGE DUBBELE GRAANJENEVER ZANDVOORT. Hoteleigenaar Nico Bouwes is woensdagmiddag op 70-jarige leeftijd in het Elisabeth Gasthuis in Haarlem overleden. Hij was daar maandagavond na een hart aanval opgenomen. S 11 (Van onze rechtbankverslaggever) HAARLEM. Moet een werkgever meewerken aan het aanvragen van een tewerkstellingsvergunning voor een illegale buitenlandse werknemer, wanneer de directeur van het Gewes- telijk Arbeids Bureau inmiddels toe stemming heeft gegeven om de man te ontslaan? Deze principiële vraag vormde woensdagmiddag de inzet van een kort geding voor de president van de Haarlemse rechtbank. V Het duurste van fotograferen is ontwikkelen en afdrukken. Voor 12 kleurenfoto’s betaalt u al gauw 115,- en voor 24 kleurenfoto’s zo’n f 24,-. Uitgerekend die kosten neemt Scottex nu voor z’n rekening. Let op de Scottex fotozegels en informatie op de volgende verpakkingen: Scottex tissue toiletpapier. Frisgeurend, sterk en zacht in wit en fraaie kleuren. Scottex tissue h ui shoudrollen decor. Sterk, super-absorberend, met rode of groene appeltjes decoratie. Scottex tissue zakdoekjes. 4- Lagen zachtheid. In handige 10x 10 verpakking. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Terwijl de ge meenteraad van Amsterdam woensdag de naweeën van 30 april aan het verwerken was, ging Radio Stad ook over de tong in de commissie recreatie, cultuur, sport en jeugdzaken van het ge west Kennemerland. Moest men in Zuid-Kennemerland ook zoiets hebben als Stad? Of toch maar liever niet, gezien de ervaringen in de hoofdstad? Dat was de vraag, waarop afhankelijk van de politieke kleur van de sprekers, verschillend werd geantwoord. Wel was de commissie het eens dat een regionale omroep voor heel de provincie (uitgezonderd de Amsterdamse agglomeratie) niet zou functioneren. Aan de an dere kant was de gewestelijke schaal weer te klein. Een eventue le omroep Zuid-Kennemerland zou ook het gebied van de Haar lemmermeer en de IJmond van programma’s moeten voorzien. Dagelijks verse asperges Bi) goed weer uw lunch of diner op ons terras! 1 w 9 0 I i-S (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) (Van onze stadsredactie) kleding van topklasse. Gevestigd in Engeland. Duitsland, Nederland en de Verenigde Staten. Modieuze, zowel als In 1953 werd hotel Bouwes gebouwd, waar later ook het casino in onder werd gebracht. Ruim tien jaar later werd een paar honderd meter verder aan de boule vard ook Bouwes Palace opgetrokken, met ondermeer het Dolfirama. Bouwes heeft zich bijzonder ingezet voor de bevor dering van het toerisme in Zandvoort en voor behoud van het circuit. Hij zal later deze week in alle stilte worden begraven. Het in dienst nemen van andere werkne mers in plaats van de ontslagen buitenlan ders vormde bovendien een extra belem mering voor de werkgever om mee te werken aan het aanvragen van de tewerk stellingsvergunning. De werkgever is bij zijn ontslagaanvraag op 12 maart uitge gaan van de wettelijke bepalingen zoals die toen golden. Kort daarop is hij begon nen met het werven van nieuwe krachten om de voortgang van zijn bedrijf te waar borgen. „Omdat gedaagde op dit punt geen risico’s kan lopen heeft hij deze beslissing wel moeten en ook in redelijk heid kunnen nemen. Dat het regerings standpunt zich inmiddels weer deels heeft gewijzigd (door het afkondigen van de overgangsregeling, red) brengt niet mee dat ook gedaagde verplicht zou kunnen worden zijn standpunt te herzien”, aldus mr. Sol, die benadrukte dat in deze kwes tie niet alleen de belangen van de eisers in De twee ontslagen Turken voldoen vol gens hun advocaat mr. J. Apeldoorn aan de eisen om in aanmerking te komen voor een tewerkstellingsvergunning. Ze heb ben volgens de raadsman gedurende de periode van 1 januari 1978 tot en met 31 oktober 1979 onafgebroken gewerkt met een arbeidsovereenkomst en in die perio de ook normaal belasting betaald en pre mies afgedragen. Als aan de derde eis het meewerken van de werkgever wordt voldaan, dan komen deze twee Turkse werknemers zoner meer in aan merking voor een tewerkstellingsvergun ning, zo redeneerde mr. Apeldoorn. ling voor illegale buitenlandse werkne mers bekend maakte. Tijdens de duur van de overgangsregeling kunnen illegale ar beiders, die voldoen aan een aantal vereis ten, alsnog een tewerkstellingsvergunning aanvragen. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Bij het ernstige verkeers ongeval nabij de oostingang van de Vel sertunnel zijn gistermorgen twee Rotter dammers om het leven gekomen. De slachtoffers, de 26-jarige J. H. J. Nosch en de 19-jarige R. C. Koole stonden met een personenwagen stil voor het stop licht toen een vrachtwagen bestuurd door een 43-jarige Venhuizer uit de richting Haarlem op hen inreed. Gerrit Franciscus Bregonje, wonende in IJmuiden, gemeente Velsen, Eenhoorn- straat 35, verblijvende te Heemskerk, Kennemerlandstraat 21, uitgesproken 28 augustus 1979, curator mr. J. S. Pen in IJmuiden. ■en Clasina M. de Graaf, Christiaan J. M. Kloosterman en Cornelia M. J. de Bruin, Carl E. Maarse en Emma L. M. van Bellen, Johan F. van Bossé en Theodora C. M. Jong, Johannes N. Zonneveld en Margrit O. J. Kruse. ONDERTROUW: Hendrik A. van Walwijk en Hendrika D. Hollenberg, Bernardus T. N. de Wit en Petronella A. A. M. Mol, Albertus M. Duin GEBOREN: Leonie Rood, Marieke Kroon, Stefan Antonius Matheus de Ruijter, Maarten Gijsbrecht Wolf, Cobi Jonker, Annemieke Kuil, Renske Christina Harkema, Edwin Bollerman, Jacobus Jozef Debreczeni. GEHUWD: Johannes J. Sander en Catharina M. de Goede, Simon Evers en Maria P. Garau, Gerhard H. Grobben en Elisabeth M. C. van Berkum. OVERLEDEN: Johannes van der Pal, 73 jaar; Agatha Leek-Bloetjes, 74 jaar; Wijntje van de Coolwijk-Vrugt, 83 jaar; Guurtje de Bock- van der Plas, 84 jaar. a -M WIE SPETTEREN, DUIKELEN EN DOLLEN DAAR? (ADVERTENTIES) fr a het geding waren, maar ook de belangen van de werkgever en de nieuwe werkne mers. „Hoe groot de belangen van eisers ook zouden zijn, de risico’s van steeds wisselende regelingen en de grote mate van onduidelijkheid van de overgangsre geling behoren niet op gedaagde te wor den afgewenteld. De gevraagde voorzie ningen behoren dus te worden gewei gerd”, concludeerde de raadsman van de werkgever. De president van de Haarlemse recht bank doet op dinsdag 27 mei om 12 uur uitspraak. Zijn tegenpleiter mr. B. Sol, die optrad namens de werkgever, was van mening dat in dit spefitieke geval de werkgever niet hoefde mee te werken aan het verkrij gen van een tewerkstellingsvergunning. Sterker zelfs, de werkgever kon niet eens meewerken, zo betoogde mr. Sol, omdat het dienstverband van beide arbeiders niet onafgebroken heeft geduurd van 1 januari 1978 tot en met 31 oktober 1979. Beiden hebben volgens de raadsman in die periode langer vakantie opgenomen dan was afgesproken, zodat na terug komst een nieuwe arbeidsovereenkomst is gemaakt. Wegens gebrek aan personeel had de werkgever, ondanks het niet nako men van de afspraken, de beide mannen toch weer in dienst genomen. Maar het volgens de overgangsregeling verplichte overleggen van loonstaten, waarop de na men van beide arbeiders gedurende de hele periode vermeld stonden, was daar door onmogelijk, zo vertelde mr. Sol. De politie waarschuwt derhalve markt- bezoekers om hun kostbare spullen goed te bewaken. Aantrekkelijk uitgestalde za ken zijn een gemakkelijke prooi, dat spreekt voor zich. Ook afgesloten tassen bieden niet altijd afdoende bescherming, ze worden met vlijmscherpe mesjes open gesneden, waarna de inhoud van eigenaar verandert. Een van die eisen is dat werkgever en werknemer samen het aanvraagformulier voor een tewerkstellingsvergunning indie nen. Wil een werkgever om welke reden dan ook niet meewerken aan het aan vragen van een tewerkstellingsvergun ning dan maakt de illegale arbeider niet veel kans om in Nederland gelegaliseerd te worden. HAARLEM. De grote drukte op de Haarlemse weekmarkten blijkt elk jaar weer een goede gelegenheid voor zakken rollers om hun slag te slaan. De Haar lemse politie kreeg deze week een tiental Haarlemmers en Haarlemsen op het bu reau die eigendommen uit tas, zak of boodschappenmandje misten na een be zoek aan de markt. Op 20 mei 1980 is wegens gebrek aan baten opgeheven het faillissement van: Willem Aarsen, wonende in Heemstede, Crayenestersingel 34 gehandeld hebben de onder de naam Aircos Intertravel en Eden Hotel, uitgesproken 21 maart 1978, curatrice: mr. E. C. Fuhri Snethlage in Haarlem. de zaak niet zelf aanpakken en in de hand houden dan kringen we hier via de kabel allerlei Luxemburgse toestanden”. „Die krijgen we via de satelliet toch wel”, rea geerde Van Essen. Kerkhoff pleitte er voor, dat het gewest een standpunt zou bepalen vóór de regionale omroep in Pro vinciale Staten wordt behandeld. Mevrouw Jonkergouw (CDA) was ui terst sceptisch gestemd over de regionale omroep. Zij vroeg zich af of het wel zinnig was met iets dergelijks te beginnen, nu er alom moet worden bezuinigd. Ook wilde zij garanties, dat een dergelijke omroep redactioneel in de hand zou worden ge houden. Ze zei, dat opinie zeker niet uit sluitend was ingegeven door de ervarin gen met Radio Stad. Mevrouw Jonker gouw vond het geen democratie, dat allen zouden moeten betalen voor iets, waarvan maar een kleine groep gebruik zou ma ken. Ook haar fractiegenoot Van Schie was die mening toegedaan. Veel scepsis toonde ook de heer Coe- bergh (WD). „In hoeverre is hier nu echt behoefte aan bij het publiek”, vroeg hij zich af, „ik ben ontzettend bang voor hobbyisme”. Het Bloemendaalse WD- raadslid pleitte voor een gedegen behoef tepeiling. Ook was hij van mening, dat wel erg gemakkelijk werd heengelopen over het kostenaspect. Zijn fractiegenoot Jongsma uit Zandvoort vond, dat moest worden nagegaan in hoeverre de regiona le omroep kon worden gefinancierd uit een gewijzigde opzet van de STERre- clame. Al met al was er in de commissie weinig overeenstemming over het idee van een regionale omroep. Zoals gezegd kon wel worden geconcludeerd, dat men weinig voelde voor een zender voor heel Noord- Holland. Als er een omroep Zuid-Kenne- merland zou moeten komen, dan zouden daarbij ook de IJmond en Haarlemmer meer moeten worden betrokken. De kwestie is voor illegale buitenlandse werknemers van het hoogste belang nu zij zonder meer het land uitgezet kunnen worden, wanneer zij niet beschikken over een tewerkstellingsvergunning. Zo’n ver gunning is namelijk nodig om in aanmer king te komen voor een verblijfsvergun ning. Sinds de invoering van de Wet Ar beid Buitenlandse Werknemers op 1 no vember van het vorig jaar zijn werkge vers, die illegale buitenlandse arbeiders in dienst hebben, strafbaar. Het gevolg van de invoering van de wet was, dat veel illegale werknemers hun baan kwijt raakten. Op de wet kwam veel kritiek. Dit had tot gevolg dat de minister van Sociale Zaken op 2 mei van dit jaar een overgangsrege- Het verkeer op Rijksweg 9 richting Haarlem-Alkmaar werd na het ongeval om 11.00 uur een uur lang geheel geblok keerd. Op deze route was echter geen sprake van ernstige filevorming. De ver binding Rottepolderplein-Velsertunnel werd direct na het ongeval afgesloten waardoor het verkeer via de Haarlemse binnenstad moest worden omgeleid. Hier ontstond enige stagnatie. Om half twaalf kon het verkeer op beide routes weer normaal doorgang vinden. Direct na de oorlog vestigde Bouwes zich in Zandvoort, waar hij met zijn ex- ploitatiemaatschappij aan het werk ging om voor een belangrijk deel het toeristi sche gezicht van de badplaats te bepalen. Zulk een toekomstperspectief is wegge legd voor twee Turkse werknemers, die gisteren via een kort geding alsnog de medewerking van hun vorige werkgever probeerden af te dwingen. De werkgever beheert een horeca-bedrijf in Aalsmeer, waar zeven illegale buitenlanders in dienst waren. De man vreesde dat het voortbestaan van zijn bedrijf in gevaar zou komen nu het in dienst hebben van illegale buitenlanders per 1 november 1979 een strafbaar feit is geworden. Op 12 maart van dit jaar heeft hij de directeur van het GAB in Hoofddorp toestemming gevraagd om de arbeidsovereenkomst met de buitenlandse werknemers te mo gen verbreken. Die toestemming is op 25 april 1980 verleend. Per 9 mei is het ont slag aangezegd. Zeer positief over een regionale omroep waren Evers (PSP) en Kerkhoff (PvdA). Evers was van mening dat het met de medio in Zuid-Kennemerland maar arme tierig was gesteld. Er is maar één regiona le krant voor de Haarlemse agglomeratie, zo betoogde hij. Naar zijn mening zou het een goede zaak zijn, wanneer daarnaast een ander nieuwsmedium beschikbaar zou zijn. Evers was voorstander van een regionale omroep met een zo breed moge lijk samengesteld bestuur, maar met een volkomen onafhankelijke redacite, wat naar zijn mening niet hetzelfde was als een neutrale redactie, die zich van stel- lingname zou onthouden. De kritiek op Radio Stad Amsterdam was volgens Evers vooral gevoed door informatie van anderen. Uit eigen waarneming had hij evenwel kunnen vaststellen dat Radio Stad „op de bewuste dag" prima had gefunctioneerd. Hij had daar veel waarde ring voor. In het programma waren ook groepen aan het woord geweest, wier me ning anders nooit was gehoord. Een en ander bevorderde het sneller werken van het democratisch apparaat, zo meende hij. Het Haarlemse PSP-raadslid vond dat de regionale omroep moest worden be taald uit de landelijke omroepgelden. Commissie-voorzitter Van Essen (WD) interrumpeerde het betoog van Evers, dat hij ook had geluisterd naar radio Stad op 30 arpil en dat hij het wel allemaal sterk „eenrichtingverkeer” vond. Hij was van mening, dat er behoefte was geweest aan een correctiemogelijkheid. Evers reageerde, dat Van Essen inder daad lid was van dezelfde partij als minis ter Wiegel van Binnenlandse Zaken, die de media ondsr censuur had willen plaatsen. Kerkhoff haakte op de discussie in, met de stelling dat het functioneren van Radio Stad veel te veel werd beoordeeld op de uitzendingen van die ene dag. Sprekend over de gebeurtenissen in Amsterdam wil de hij overigens wel stellen, dat ook Wie gel zich een geweldige uitglijer had geper mitteerd met zijn oordelen over de media. De enige instantie die tot een dergelijk oordelen bevoegd was, was de rechter. Kerkhoff deelde Evers mening dat een regionale omroep voor Zuid-Kennemer land een goede zaak zou zijn. Uit het functioneren van de ziekenhuisomroepen en bejaardenomroepen was gebleken, dat een dergelijke omroep in een behoefte zou voorzien en dat uitzendingen ook heel goed per kabel waren te doen. Het kabel net daarvoor lag al voor de hele regio in de grond. Kerkhoff was van mening dat een regionale omroep belangrijk was voor pluriformiteit in de nieuwsvoorziening, maar vond niettemin dat Haarlems Dag blad als enige regionale krant bij een dergelijk initiatief moest worden betrok ken. Kerkhoff zei „als de dood” te zijn voor „commercie in onze kabels”. „Als we GimiN AL UW KLEURENFOTO’S ONTWIKKELD EN AFGEDRUKT 3 e^poascvSuperi^ xtxrt I $3 TtuuetwqR udrol Speciaal voor met een lengte van 1.90 - 2.20 m of een borstomvang van 112 - 147 cm, is er High Mighty, een internationale groep •Mf zó uit het rek te kiezen: kostuums, jassen, hemden. vrijetijdskleding en een komplete reeks accessoires. Bel ons even voor een gratis brochure. AMSTERDAM Singel 487, tel. 020-22.14.36 ROTTERDAM Weena 148-150, tel.010- 11.36.91 ARNHEM Jansbinnensingel 15, tel. 085 42.45.18

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 11