John Watts: Fischer-Z vond na exposides J maar toch Van droogdok tot festivalterrein anderhalf jaar tenslotte eenheid 1 „Je moet het uit de grond stampen NEGENHONDERD BANEN /■&PHOEKS I EEN vh.MARCANTI „Als trio beter 1 1 Pinkpop uitverkocht Hotelkamer Buitenterrein Niet rijp In natura I ■■I DONDERDAG 22 MEI 1980 KUNST Door John Oomkes THEATRE DES NATIONS door Alma Post Ki it, AMSTERDAM Het programmaoverzicht van het komende Festi val of Fools is bijna niet te lezen, zo vol. Het bevat rond de 100 groepen, die tussen 29 mei en 16 juni met elkaar 600 voorstellingen zullen geven. Het programma is nu wel voor 99% zeker, vertelt Cor Schlosser, projektleider van theater De Melkweg en een van de organisatoren van het festival. Er komen zelfs nog groepen bij: Grupo de Arte Pau uit Brazilië bijvoorbeeld, die aanvankelijk verhinderd was, De Cu baanse groep De Escambray heeft afgehaakt, maar daarvoor in de plaats komt een andere Cubaanse groep: Teatrova. Organisatoren Huib Schreurs (links) en Cor Schlosser. J) Kunstenaar Rob Loos bezig aan zijn golf. (Foto s: Lex van Rossen) i. en apparaatjes (ADVERTENTIE) (ADVERTENTIE) Hoe hebben jullie dit terrein gevonden? Schlösser: „We zijn sinds begin 1979 op zoek geweest naar een terrein, toen kre gen we namelijk het plan om het festival op één plaats te houden, om de groepen de kans te geven meer contact met elkaar te houden, en onszelf ook. We wilden iets met buiterrein en gebouwen, toen zijn we het hele industriegebied gaan afzoeken. GELEEN (ANP). Pinkpop, Neder lands grootste popfestival dat jaarlijks op Tweede Pinksterdag in Geleen wordt gehouden, is uitverkocht. Volgens de or ganisatoren zijn in de voorverkoop onge veer 50.000 kaartjes van de hand gegaan. schilderijen en Wim Mors sculpturen in hout en steen van 25 mei tot en met 13 juni. Geopend: dinsdag tot en met zaterdag van 11 tot 17 uur, zondag van 14 tot 17 uur. Aan het woord is John Watts, een aardi ge, intelligente jongeman die de motor is achter het succes van de Britse new-wave- Omdat op onze eerste plaat, Word Salad, songs voorkomen die ik had geschreven tijdens het practicumjaar van mijn psy- chologiestudie, gold ik opeens als iemand die op een goedkope manier observaties van andere mensen in pakkende liedjes wilde vertalen”. „Zo’n etiket is een verschrikking; het voorkomt dat mensen werkelijk luisteren naar wat je te zeggen hebt. Ze vatten je teksten óf te serieus op, óf ze weten al van tevoren wat je ermee bedoeld te zeggen. Als wij als band dan toch in een hokje geplaatst moeten worden, dan komen we nog het meest overeen met een band als XTC. Die groep heeft een min of meer zelfde benadering. Enerzijds is het muziek waarop je kunt dansen, anderzijds gaat het om veel méér, ook al worden de onder werpen dan óf afgezwakt óf versterkt door mijn merkwaardige gevoel voor humor”. formatie Fischer-Z. Na het eigenlijke in terview dat we doen komen de ware ach tergronden achter het plotselinge vertrek van Fischer-Z’s toetsenman Sputnik Skol- nik naar voren als we in een ontspannen omgeving de inwendige mens versterken. Een affaire die van belang is, omdat deze attractie van het Haarlemse Luilakfesti- val (vrijdagnacht) en het Festival of Fools (4 juni) plotseling niet uit vier, maar uit drie musici blijkt te zijn samengesteld. Naast Watts, die gitaar speelt, alle songs schrijft en de centrale figuur is tijdens concerten, zijn drummer Steve Liddle en bassist David Graham overgebleven. Een inkrimping die nu al zijn vruchten blijkt af te werpen, ook al kostte het afscheid nemen van de toetsenman pijn na jaren van vriendschap. Watts: „De afgelopen twee maanden werd ik voortdurend onder druk gezet door de platenmaatschappij met het argument dat de band zonder Skolnicks keyboards niet meer als Fi scher-Z zou klinken”. Zoals bekend wordt het Festival of Fools dit jaar voor het eerst op één terrein gehouden en niet meer in de drie organise rende theaters De Melkweg, Shaffy en Paradiso-. De opzet is extra groot doordat dit vijfde Festival of Fools tevens dient als wereldtheaterfestival, Théötre des Nati ons, dat dit jaar door Amsterdam georga niseerd wordt. Het Festival of Fools werd zes jaar geleden opgericht door de clown Jango Edwards, als alternatieve tegen hanger van het Holland Festival Jullie hadden een voorkeur voor de haven? Huib Schreurs, organisator en projekt- leider van Paradiso: „Ja dat geeft een gevoel van ruimte om je heen, en van weg kunnen en van verband tussen de dingen. Boten, schepen, dat associeert met ver plaatsing en traditie. En doordat het iets lijkt dat totaal niet met theater verbonden is, krijg je een heel bepaald effect, een vreemde combinatie van gevoelens. En dat is mooi.” Watts over de redenen waarom er ver der scheef tegen Fischer-Z werd aangeke ken: „De voornaamste fout die er in ons geval is gemaakt betreft eigenlijk het mo ment waarop we een platenkontrakt kre gen aangeboden. We waren er niet rijp voor. Feitelijk was er niet eens sprake van een band. We hebben er nu anderhalf jaar en twee elpees lang over gedaan om naar elkaar toe te groeien. Dat proces heeft Steve Skolnik niet kunnen meemaken, of liever gezegd, niet willen meemaken. Hij is feitelijk op het hobbyistische niveau blijven steken, was ook niet overtuigd van zijn eigen ambities in de muziekwereld.” „Als een soort van afscheidsgeschenk je breekt niet zomaar hebben we hem nog laten meespelen op ons tweede al- Verdere kaartverkoop zou tot overbe volking van het festivalterrein leiden en dat wil de Pinkpoporganisatie voorko men. Vorig jaar waren er naar schatting 60.000 mensen naar het popfestival geko men, en deze massa was eigenlijk meer dan het terrein, een sportcomplex aan de rand van Geleen, kan bergen. Op Pinkpop, dat dit jaar voor de elfde keer wordt georganiseerd zullen aan staande maandag van elf uur ’s ochtends tot half negen ’s avonds zeven groepen van internationaal formaat optreden. Liefhebbers van Nederlandstalige rock, new wave, rythm en blues en hard rock kunnen dan aan hun trekken komen met groepen als Raymond van het Groene- woud en de Centimeters, The Jam, J. Geilsband, Van Halen, Joe Jackson Band en Garland Jeffreys. Een derde van het budget van het festi val moet gedekt worden met de inkom sten, wat betekent dat er ongeveer 30.000 bezoekers nodig zijn, iets minder dan 2000 per dag. De rest komt van CRM en ge- meénte samen, en zal tussen 900.000 en één miljoen liggen, Schlösser: „We gaan er van uit dat die 30.000 mensen er komen, waarschijnlijk veel meer. Het laatste festival in 1978 trok al meer dan 30.000 bezoekers, en dit is veel ruimer van opzet. Verder hebben veel steun van bedrijven gekregen, maar dan in natura. Typmachine’s en geluidsappa ratuur te leen, gratis verf. Het enige wat wij die bedrijven in ruil hebben aangebo den is naamvermelding in het program maboekje.” Met de Beeldende Kuntenaars Regeling werd contact opgenomen, zodat BKR- kunstenaars nu werken aan het opsieren van het terrein. Twee van hen, Rob Loos en Ad van der Steen, metselen een golf aan een van de kaden. Van der Steen: „De AMSTERDAM. „Eind vorig jaar deden we een groepsinterview voor de Brusselse omroep Radio Capital, in een studio die niet groter was dan een huiskamer. De interviewer was opgefokt omdat Steve Skolnik diens vriendin op zijn schoot had genomen en we allemaal eigenlijk een slok te veel ophadden. Tijdens dat radiogesprek kwamen de meningsverschillen in de band opeens voor de buitenwereld bloot te liggen. Zonder dat de boel in een ordinaire ruzie ontaardde, werd haarfijn duidelijk dat Steve alleen stond”. Onder de titel Drinken en Klinken in Kennemerland organiseert de Historische Werkgroep Haarlem van 31 mei tot en met 22 juni een tentoonstelling op de eerste verdieping van de Vleeshal aan de Grote Markt in Haarlem. Deze expositie toont de geschiedenis van voormalige herbergen in deze regio door middel van foto’s, tekenin gen, archivalia, glaswerk, vaten en recla memateriaal. Dagelijks geopend van 10 tot 17 uur, zondags van 13 tot 17 uur. „Zo’n dwaas verwijt komt voort uit het systeem waarin zo’n firma opereert. Wij kregen van aanvang af een verkeerd eti ket opgeplakt. Dat van de popgroep met het psycholische tintje, terwijl we veel meer inhoud hebben. Dat aspekt en het feit dat onze eerste presentatie voor de Engelse muziekpers dankzij een falende installatie net zo’n fiasco werd als ons eerste optreden in Paradiso, maakte dat we thuis niet serieus worden genomen. Schlösser: „Deze week komen er uit alle hoeken van het land spots, met name van Shaffy en de Melkweg, maar ook van andere groepen hebben we licht en geluidsapparatuur geleend. Alle podia uit Shaffy en De Melkweg komen hierheen en alle mensen uit de drie organiserende theaters, die tijdens het Festival dicht gaan. Voor de meeste groepen staat het podium klaar als ze komen, maar sommi ge zijn aangezocht om bepaalde projekten te doen. The People show bijvoorbeeld, bouwt een enorme ophaalbrug. Stu ge bruikt 40 kubieke meter zand, die leggen rails en zijn met een trein bezig. Ze kwa men met 6 vrachtwagens, en er doen 56 mensen aan mee.” Hoe hebben jullie al die groepen bijel- kaar gekregen? Schlösser: „Voor een deel zijn het de groepen die altijd al naar het festival kwamen. Dan de Nederlandse makers van margetheater, zo’n 25 groepen. De rest zijn mensen uit landen waar we tot nu toe niet aan toekwamen. Dat komt ook door het Thèëtre des Nations-aspect, en Cor Schlösser: „Toen we hoorden dat de ADM hier wegging hebben we het terrein bekeken, en we vonden het meteen ge schikt. Er zijn een stuk of acht grote hallen en een aantal kleinere ruimtes. Het enige nadeel was dat zij pas op 1 mei het terrein overdroegen aan de gemeente, en wij dus maar vier weken zouden hebben om hier te bouwen en in te richten. Dat is iets langer geworden omdat we vanaf half april als gast van de ADM de kantoor ruimtes konden gebruiken. Het goeie is dat we het terrein hebben kunnen overne men als funtionerend bedrijf. Als we hier een jaar later gekomen waren was het onmogelijk geweest. Alles functioneert, sanitair, elektra, terreinverlichting, rollui ken. We hoeven alleeen de theatervoorzie ningen te maken.” Wat voor gevoel geeft het om zo’n ter rein in bezit te nemen? Schreurs: „Rijk, heel rijk”. Schlösser: „Tot 1 mei was het voelbaar dat we hier De Rotterdamse kunstenaar Eric Vis ser exposeert schilderijen, gouaches en grafiek in Galerie Klein (Krocht 6, Haar lem) van 23 mei tot en met 25 juni. Tijdens dezelfde periode zijn ook keramische ob jecten van Jan van Leeuwen in Galerie Klein geëxposeerd. Geopend: dinsdag tot en met vrijdag van 12 tot 17.30 uur, zater dag van 12 tot 17 uur. In Galerie Tholen (Breelaan 28, Bergen N-H) exposeert Rob Verhagen olieverf- opdracht was dat het iets met water moest zijn. We hebben ook nog plannen inge diend met klompen en molens, maar ze kozen deze golf, een heel zwaar werk, en een gezonken schip, dat aan een van de ducdalven komt te liggen, geïnspireerd op de Titanic.” Alla,Haarlem heeft Malle Babbe de Haarlem Nicols en de Luilak bloemenmarkt? John Watts: „Een etiket is een verschrik king (Foto Lex van Rossen) bum, Going deaf for a Living. Achteraf geredeneerd, stom, stóm. Terwijl de band mentaal allang een trio was, hielden we de buitenwacht voor alsof Skolnik nog écht in het spel voorkwam. Ik heb voor hem alle arrangementen geschreven, zodat we uiteindelijk als een band van drieëneen halve man hebben gefunctioneerd. Dat is nou een voorbeeld van wat ik volwassen worden noem. Nu zou ik zo’n situatie niet permitteren”. Ondanks de pressie ging Skolnik en trok Watts definitief de machtspositie naar zich toe. John: „In de ware zin des woords vormt Fischer-Z geen band als alle anderen. Ik schrijf, produceer en werk alles van tevoren zo uit, dat alleen datgene wat ik op de plaat wil horen, of live als ideaal geschouw op een gegeven moment ook gerealiseerd wordt. Steve Liddle en David Graham geloven in mijn muziek, staan daar achter. Ik mag me gelukkig prijzen met zo’n puike ritmesec tie. Ze zijn voor mijn muziek namelijk erg belangrijk. De reggae die vaak in Fischer- Z-songs voorkomt, is het gevolg van een Andere bewuste keuze. Ballads zonder te gendraadse ritmiek speel ik niet meer. Er moet zówel een natuurlijke spanning in onze muziek voelbaar zijn éls een stuctuur hoorbaar zijn waarin de zang en de bas kunnen profiteren van de ruimte. Voor zoiets heb je een sterke ritmesectie meer dan wat dan nodig”. Watts over zijn imago: „Je moet ook wat de inhoudelijke kant van je muziek be treft leren te kiezen. Toen ik songs van Vtfjrd Salad live speelde, merkte ik dat ik het moeilijk vond om de zware boodschap van songs als Lies, Remember Russia of The Worker geloofwaardig over te bren gen naar het publiek toe. Terwijl ik op de plaat de artisticiteit van mijn observaties van het dagelijks leven tot in het meest extreme wilde vastleggen, ontbrak live de humor. Halverwege een show wilde ik dan wel eens gein trappen je zit per slot van rekening in een sfeer waarin de communi catie tussen publiek en muziek allesbepa lend is en dan moest je Remember Russia zingen. Als je zoiets met een greins op je gezicht doet, gelooft niemand je”. „Op Going deaf for a Living zijn niet om dié reden de songs anders van teneur. Het verschil wordt bepaald door het feit dat mijn leven nu anders verloopt. In plaats van het sanatorium leef ik nu in hotelka mers; mijn ervaringen verschillen dus. Ik heb met opzet geen album over het leven on the road willen maken. Dat is al zo vaak gedaan. Wél is het bijna een concep talbum over gevoelens geworden; liedjes over merkwaardige kanten van liefde en haat. Samen met het oudere repertoire kan ik nu een programma, een set samen stellen die veel meer recht doet aan al wat mij bezighoudt”. Watts, die met plezier constateert dat de basis van Fischer-Z nu solide is, zal in de toekomst het avontuur niet uit de weg gaan. „Nee, alleen wil ik van het intellec tualistische imago af. Wat ik nu nog te zeggen heb over intermenselijke relaties als gevolg van mijn studie, verwerk ik in een toneelstuk, waarvan ik het grootste deel inmiddels heb voltooid. In feite breng ik dus een lichte scheiding in mijn activi teiten aan. In rockmuziek kun je nu een maal niet alles wat je bezighoudt kwijt; het is per slot van rekening ook nog eens entertainment”. „Ook ik vind onze platen erg, in ieder geval té gepolijst klinken. Nu we met zijn drieën zijn is live in ieder geval geen sprake meer van een poeslief geluid om dat de gitaar belangrijker geworden is. Overigens, wat wij aan toetsinstrumenten nodig hebben kunnen we ook met deze bezetting laten horen. David speelt behal ve bas ook toetsen, gedeeltelijk door mid del van pedalen”. Behalve theater moet ook de gezellig heid een zwaartepunt van het festival worden. Anders dan bij andere festivals sta je na de voorstelling immers niet op straat. Er komen tien eetpunten, er zijn plannen voor een vliegerfeest en een fire- sculpture, een kunstwerk dat op de laatste nacht in brand wordt gestoken. Ik vraag of ze er niet gek van worden. Huib Schreurs: „Je moet iets uit de grond stampen wat er gewoon niet is. Er moet zoveel gebeuren. Maar langzamerhand komt het dan toch in orde. Kijk, je weet een hoop dingen niet. Niemand weet alles. Maar tot je verbazing... je maakt jouw stukje af en dan zie je dat andere mensen ook hun stukje afmaken.” Het festivalterrein is van 29 mei t.m. 16 juni dagelijks (behalve 2 juni) open van 14.00 uur tot 24.00 uur. Reserveren kan nu bij Cisca, N.T.C. of Shaffytheatervanaf 27 mei ook aan het terrein aan de Meeu wenlaan (tel. 321445). Voor de Fool- school, dagelijks van 9-17.00 onder lei ding van de optredende artiesten, zijn nog enkele plaatsen open. De kosten zijn f300.-, inclusief een festivalpas. Op Jiet terrein, de oude werf van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij (ADM) net aan de overkant van het IJ, in Amsterdam-Noord wordt dag en nacht gewerkt. Buitenlandse groepen druppelen al binnen, Theatr Stu uit Polen is er, The People show uit Engeland is er, een paar j Nederlandse groepen zijn al aan het werk. De voorbereiders van het festival zijn bezig met de techniek in de zalen. Podia opbouwen, kabels voor de belichting op hangen. de mogelijkheden die we gekregen heb ben via het III (Internationaal Theater Instituut). Dat zijn vooral groepen uit Oost-Europese en Zuid-Amerikaanse landen.” maar te gast waren, er werd nog gesloopt, kranen van de ADM werden weggehaald. Vanaf 1 mei is het een heel ander gevoel.” Schreurs: „Het is bepaald leuk. De mees ten van ons wonen hier ook. Je ziet hier allerlei schroeven, moeren, interessante bouten en apparaatjes op de grond liggen”. ■F- olijke voorlichting over maar plaatwerkertot ekonoom. van tot treiter. In de Hoeksteen (vh. Marcanti) op 22 mei van 14.00-21.30 uur en op 23 mei van 10.00-19 00 uur, Jan van Galenstraat, Amsterdam. S* Jap

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 15