Raad verwerpt moties over kraakpanden Rode Kruis neemt deel BB-taak over Na Brand in transformator Kantoren fiscus krijgen betere Centrale Borssele beveiliging week buiten gebruik Zoutarm dieet het weer gevaar gif Korte rijtoer door residentie Hartelijke ontvangst Beatrix in Den Haag voor patiënten vaak niet nodig Kleine bedrijven overtreden vaak loonmaatregel en don dit nog „Geen direct bij Den Bosch” „Rechtsonzekerheid wegnemen" i» w lllgg 2 DONDERDAG 1980 2 2 MEI BINNEN- EN BUITENLAND Broodnodig Proeftuin Varkens Sa c w Schaalverlaging Vervolgonderwijs Kinderbijslag Bouwnijverheid Pleziervaartuigen Et E« SE o - a o (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. Burge meester Polak van Amster dam heeft gisteren tijdens het debat over de rellen op 30 april in de hoofdstad gepleit voor aanvullende wetgeving op het gebied van de openbare orde, een duidelijker standpunt van de wetgever inzake leegstand en kraken en voor versterking van het Amsterdamse politie korps. Brand bij PGEM I Polak: Meer wetgeving en versterking politie nodig kortsluiting, is dat de kerncentrale pas volgende week weer kan draaien. overwegend en 16 ongeveer (Van onze redactie binnenland) 1 t t In Arnhem is een onderzoek begonnen naar een vroegere stortplaats van de En- ka-vestiging. Volgens omwonenden is daar gif gestort, maar het bedrijf ontkent dit. DEN HAAG. Vele duizenden Hagenaars hebben gisteren koningin Beatrix, prins Claus en hun drie kinderen enthousiast begroet tijdens het (Van onze redactie binnenland) DEN BOSCH. De honderdvijftig ku bieke meter cyanidehoudende grond die in de uiterwaarden van de Maas bij Den Bosch is aangetroffen, levert geen direct gevaar op. Alleen als men echt in die grond zou gaan wroeten, kunnen schade lijke gevolgen optreden. Dit zei provinci aal inspecteur voor de volksgezondheid H. Bartels gisterep op een persconferentie in Den Bosch. De plaats waar het gif is aangetroffen is inmiddels afgedekt met folie en met een dikke laag zand. De grond zal vóór 1 augustus worden afgevoerd, vermoede lijk naar stortplaatsen in Frankrijk of West-Duitsland. Bij proefboringen op drie legale vuil stortplaatsen tussen Maarssen en Oud- Zuilen zijn sporen van giftige stoffen aan getroffen. Volgens een woordvoerder van de provincie Utrecht gaat het echter om te verwaarlozen hoeveelheden. De industrie heeft de vorming van klei ne ondernemingen met vooral toekomst gerichte produkten broodnodig. Dat zei W. J. ter Hart, voorzitter van de vereni ging voor de metaal- en elektronische industrie FME gisteren tijdens de FME- ledenvergadering in de Technische Hoge school in Delft. Ter Hart vroeg zich af, waarom „te weinig” jonge ingenieurs be reid zijn om een nieuwe, en dus zeer kleine onderneming te stichten. 25 25 2» 24 20 21 20 22 17 15 22 23 19 5 21 20 uur uur 0 0.2 0 0 0 5 0 1 0 0 10 0 0 0 0 0 13 0 5 0 0 1 0.5 0 0.3 4 0 7 regeldheden werd aangenomen met de stemmen van WD, CPN en PSP tegen. In de motie wordt het college van B. en W. verzocht, op grond van de resultaten van het onderzoek te komen met voorstellen over de gevolgen daarvan voor het ge meentelijk beleid. Burgemeester Polak wees er tijdens het debat op, dat gebeurtenissen zoals op 30 april geen specifiek Amsterdams pro bleem zijn. De voorbereidingen van het gemeentebestuur noemde hij goed. „Ach teraf is nog steeds mijn conclusie, dat er geen man of vrouw teveel is ingezet”, aldus Polak. Overigens heeft CRM-minis- ter Gardeniers STAD Radio Amsterdam gisteren geen extra zendtijd gegeven om het debat in de Amsterdamse gemeente raad xechtstreeks uit te zenden. Het dage lijks bestuur van de omroep had de minis ter om extra zendtijd gevraagd omdat het van bijzonder belang werd geacht de Am sterdamse bevolking rechtstreeks en vol- UTRECHT (ANP). De ontvangkanto ren van de belastingdienst zullen beter worden beveiligd tegen overvallen. Op aandrang van de ambtenarenbonden zal de komende maanden in overleg met het ministerie van Justitie, de PTT en de banken worden bekeken welke maatrege len zullen worden genomen. Aanleiding voor de maatregelen is een aantal overval len op belastingkantoren in de afgelopen maanden, onder meer in Utrecht en Den Bosch. „Wij willen dat er een optimale beveili ging komt voor het personeel van de kan toren. De belastingdienst is daar als werk gever toe verplicht”, aldus bestuurder E. Bunt van de Federatie ABVA/KABO. Volgens hem is het hard nodig dat er bij de ontvangkantoren een beveiliging komt zoals die bij de banken gebruikelijk is. Nu is het nog zo dat overvallers, zonder veel omwegen achter de balie kunnen komen om hun slag te slaan, waarbij het perso neel machteloos moet toekijken, aldus Bunt. Kogelvrije glaswanden en stil alarm zijn nog onbekende zaken in de ongeveer hon derd ontvangkantoren in Nederland, en daar moet op korte termijn verandering in komen, zo vinden de ambtenaren bonden. De directie van de NV Provinciale Zeeuwse Elektriciteitsmaatschappij (PZEM), die de kerncentrale exploiteert, heeft dit bekendgemaakt. De transforma tor raakte als gevolg van de storing in brand. Door de ingebouwde blusvoorzie- ningen en dank zij het doortastend optre den van enkele personeelsleden kon de brand snel worden geblust. De transformator is opengescheurd en daarbij is een hoeveelheid 'olie waarmee het apparaat werd gekoeld weggespoten. Het zal naar schatting vijf dagen of een week duren, volgens de PZEM, voor men het betrokken deel van de installatie zover schoon heeft dat via een tweede, identieke transformator, de installatie weer in ge bruik kan worden gesteld. Gedurende de ze tijd staat de kerncentrale Borssele stil. Gardeniers liet weten onvoldoende reden te zien voor rechtstreekse uitzending in extra zendtijd. Zeeland zal als eerste provincie in Ne derland mogen proberen de milieuwetge ving op bestuurlijk niveau te regionalise ren. Dit heeft minister Ginjaar van Volks gezondheid en Milieuhygiëne het Zeeuwse provinciale bestuur gisteren toegezegd tij dens zijn werkbezoek aan Zeeland. De overheid zal de kosten die gepaard gaan met dit experiment volledig voor haar rekening nemen. Door het experiment wil de minister proberen de milieuwetgeving op bestuurlijk niveau tussen gemeenten en provincie te verbeteren en te vereen voudigen. De Voedingsbond FNV heeft zijn leden in de vleeswarenindustrie en de slachthui zen gevraagd, geen uit Denemarken af komstige varkens te slachten. De bond heeft het werken voor Deense onderne mers besmet verklaard in verband met een al maanden slepend conflict over de arbeidsvoorwaarden in de Deense slacht huizen. Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Z Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca München Nice Oslo Parijs Rome Split Stockholm Wenen Zürich Casablanca Istanboel Las Palmas Beiroet Tel Avtv Tunis 25 22 20 19 12 18 20 21 7 20 21 22 DEN HAAG (ANP). Het Nederlandse Rode Kruis is bereid het medische gedeelte van de Bescherming Burgerbevolking BB over te ne men. Daarvoor is een uitbreiding van 12.000 tot 18.000 leden van het vrijwilligerskorps van het Rode Kruis nodig. Voor de noodwachtplichtigen die voor de BB worden geoefend bestaat de mogelijkheid zich bij het korps op te geven. Dat maakte O. Cramwinckel, directeur alge mene zaken van het Rode Kruis, gisteren be kend in Den Haag. Minister Wiegel heeft eerder om die overname gevraagd, omdat hij van plan is de BB op te heffen. Alle extra kosten die het Rode Kruis hiervoor zal moeten maken zullen volgens Cramwinckel door het rijk worden ver goed. Overigens blijft prinses Juliana nu zij als koningin is afgetreden beschermvrouwe van het Nederlandse Rode Kruis. 4 I 1 J I t c 1 I 0 o o o o o o o o o 0.2 -i ■1 i UTRECHT (ANP). Ongeveer tachtig van de ruim 1500 ondernemingen, waar de Loontechni- sche Dienst (LTD) van het ministerie van Socia le Zaken een onderzoek heeft ingesteld, hebben de loonmaatregel overtreden. In die tachtig be drijven werken rond 3500 werknemers. De overtreders zijn vooral kleine ondernemingen, zo heeft de directeur van de LTD E. J. Schroe- vers, gisteren in Utrecht gezegd. Dat vooral kleine ondernemers de loonmaat regel overtreden hangt volgens hem samen met het feit dat zij vrij snel bereid zijn onder druk van de arbeidsmarkt en gezien de naar verhou ding grote waarde van enkele (soms één enkele) goede werknemers voor het bedrijf, voor die werknemers iets extra’s te doen. De intocht in Den Haag begon met een rijtoer in een open calèche vanaf het pa leis Lange Voorhout naar het even verder op gelegen oude stadhuis op de Groen markt. Een zich „De Autonomen” noe mende groep had enkele dagen geleden met affiches opgeroepen de rit met rook bommen te verstoren als protest tegen „de sociaal-democratische heilstaat”. De rijtoer verliep echter zonder ongere geldheden. Langs de route werd gejuicht, geapplau disseerd en hier en daar klonk het „Oran je Boven”. Op verzoek van de koningin was afge zien van een langere rit door Den Haag. Niet uit veiligheidsoverwegingen, maar omdat het een stijl is waar Beatrix niet van houdt, aldus burgemeester Schols van Den Haag. Nadat ze in het oude stadhuis een foto- Bij de afgravingen in Lekkerkerk-West, nodig om de wijk gifvrij te maken, zal naar schatting 100.000 kubieke meter grond vrijkomen. De grond zal worden afgevoerd naar de Afvalverwerking Rijn mond (AVR). De directie van de PZEM en de bedrijfs leiding van de kerncentrale Borssele, wij zen er met nadruk op, dat de storing de veiligheid van de centrale op geen enkele wijze in gevaar heeft gebracht. De bewus te transformator staat namelijk in de bui tenlucht opgesteld op meer dan honderd meter afstand van het gebouw waarin de kernreactor staat opgesteld. De transfor mator diende om de eigen stroomvoorzie ning van de centrale te verzorgen. De kosten van vervanging worden op een paar miljoen gulden geraamd. Waarom moet het langer dan dertig jaar duren voor het aantal leerlingen per klas in het onderwijs voor moeilijk lerende kinderen omlaag gaat. De nood is alleen maar groter geworden. De leerlingen- schaal moet van zestien naar twaalf wor den teruggebracht. Dit schrijft een actie groep van negen katholieke scholen aan minister Pais van Onderwijs en Weten schappen. Volgens de actiegroep maakt de te grote omvang van de klassen het praktisch onmogelijk individuele hulp programma’s uit te voeren. Gesproken wordt van een onrechtvaardige behande ling van de moeilijk lerende kinderen. De leden van het Nederlands Genoot schap van Leraren (NGL) hebben gisteren op een vergadering in Utrecht uitgespro ken dat alle leerlingen in het onderwijs na de lagere school het recht moeten hebben op toelating tot een vervolgopleiding. De eindexamens, ook van het beroepsonder wijs, moeten één vak meer tellen dan nu. Voor het algemeen voortgezet en voorbe reidend wetenschappelijk onderwijs moet voor iedereen een tweede moderne vreem de taal voor het eindexamen verplicht zijn, aldus het NGL. Onder de huidige omstandigheden kan niet worden voorkomen, dat ouders van kinderen tussen 16 en 27 jaar, die wel bij een universiteit staan ingeschreven, maar daar niet daadwerkelijk studeren, ten on rechte drievoudige kinderbijslag en kin deraftrek ontvangen. Dit zegt minister Pais van Onderwijs in antwoord op schriftelijke vragen van het Tweede-Ka- merlid Van Kemenade (PvdA). Dit mis bruik van de kinderbijslagwet kan vol gens de minister alleen effectief bestreden worden in een stelsel van studiefinancie ring, waarin de kinderbijslag is opgeno men. Pais zegt in zijn antwoord dat aan zo’n stelsel hard wordt gewerkt. De werkgevers- en werknemersorgani saties in de bouwnijverheid in Zeeland, vinden dat de Zeeuwse bouw veel meer in de verdrukking zit dan de bouw elders in Nederland. Zo is het aantal in aanbouw genomen woningen in de periode maart vorig jaar tot februari dit jaar in Zeeland met 25 percent gedaald. Landelijk was sprake van een stijging met 20 percent. Het aantal voltooide woningen daalde met 17 percent, terwijl er landelijk een daling was van 3 percent, aldus de Zeeuwse 1 werkgevers en werknemers. (Van onze redactie binnenland) AMSTERDAM. De Amsterdamse gemeenteraad heeft gisteren een motie van de WD-fractie verworpen, waarin het gemeentebestuur* werd gevraagd, de gekraakte panden van De Groote Keyser aan de Keizersgracht nog vóór het zomerreces te laten ontruimen. Al leen de WD-leden van de gemeente raad stemden voor de motie. Ook een motie van de WD om vóór het zomerreces de krakers uit de luxe appartementen aan de Prins Hendrik kade te verwijderen kreeg alleen de steun van de eigen fractieleden. Burgemeester Polak van Amster dam had de WD-fractie vergeefs ge vraagd, de moties in te trekken, omdat die volgens hem bij aanneming de spanning enorm zouden kunnen op voeren en bij verwerping de indruk zouden kunnen wekken dat de raad ontruiming van die panden niet nodig vindt. De burgemeester verklaarde overi gens, geen uitsluitsel te kunnen geven over de termijn waarop de panden zullen worden ontruimd. Weer in binnen- en buitenland éi bc s ono no ono ono ono o no no nno no nnw nnw windst. nno w no no windst nno o nw n nw ono n ono no nw windst. nnw nnw zw nno windst. n nnw nnw nnw wzw windst. nno wzw wnw z M 3 a Q. W CM .7 EÜ 7 6 4 3 8 7 6 3 9 8 8 16 12 2 8 9 9 9 -2 8 7 2 11 6 10 8 8 12 11 7 12 5 10 12 10 -2 8 10 16 12 17 19 18 12 „Er doen zich op het ogenblik situaties voor in Amsterdam waarin wet en recht spraak eenvoudig niet voorzien. De rechtsonzekerheid die daardoor is ont staan, moet worden weggenomen door aanvullende wetgeving”, aldus Polak. De burgemeester zei het strijdig met zijn rechtsgevoel te vinden dat volgens een uitspraak van de Hoge Raad kraken op zich niet strafbaar is. „Maar het is ook onaanvaardbaar dat eigenaren hun pan den leeg kunnen laten staan. De wetgever blijft hier duidelijk in gebreke”, zo voegde hij hieraan toe. Over de handhaving van de openbare orde zei Polak, dat er een maximum is aan wat van de politie kan worden gevergd. De ervaring in de laatste maanden heeft volgens hem geleerd dat de politie over een grote overmacht moet beschikken om de risico’s bij het politieoptreden zo klein mogelijk te houden. „Maar als het erop aankomt, is die overmacht niet op elk moment aanwezig en dat is een ernstige zaak”, aldus Polak. Behalve versterking van het politiekorps is ook verbetering van de politie-uitrusting volgens hem dringend noodzakelijk. De Amsterdamse raad wisselde gisteren uitvoerig van gedachten over de gebeurte nissen op 30 april, naar aanleiding van een notitie van B. en W. over de ongeregeld heden. De CDA-fractie in de raad noemde het inzetten van de Mobiele Eenheid (ME) noodzakelijk „omdat men niet kan vol staan met vriendelijke agenten tegenover een opgewonden menigte”. PvdA-fractie- voorzitter Pelle Mug zei dat de aanwezig heid van de ME geweld had opgeroepen. Hij noemde de gewelddadigheden op 30 april in de hoofdstad „onaanvaardbaar”. De fracties van PSP en CPN leverden felle kritiek op het optreden van de Mobie le Eenheid. Volgens deze fracties heeft het op de been brengen van een groot aantal ME’ers provocerend gewerkt. De WD- fractie verweet B. en W. „politieke faal angst”. Een motie van de PvdA over de nood zaak van een nader onderzoek naar de maatschappelijke oorzaken van de onge- onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. onbew. regen onbew. zw. bew. zw bew zw. bew. onbew. h. bew zw. bew. 1. bew. zw. bew. geh. bew. onbew onbew. onbew. zw. bew. onbew. 1. bew. onbew. regen h. bew. zw. bew. h. bew. zw. bew. 1. bew. h. bew. onbew. L bew. geh. bew. geh. bew. zw. bew. onbew zw. bew. zw. bew. onbew. VRUDAG 23 MEI Zon- en maanstanden Zon op 05.32 uur, onder 21.38 Maan op 14.39 uur, onder 03.25 Waterstanden Umuiden Hoogwater 11.42 uur en 01.24 uur Laagwater 07.05 uur en 19.50 uur VLISSINGEN (ANP). Een korte maar hevige brand heeft gisteren een transformator behorend tot het niet-nucleaire deel van de kerncentrale Borssele, vernield. Gevolg van de brand, die vermoedelijk is ontstaan door UTRECHT (ANP). Voor veel patiën ten met een verhoogde bloeddruk die daarvoor vochtuitdrijvende middelen („plaspillen”) gebruiken, is een zoutarm dieet niet nodig of zelfs fout. Zoutbeper- king in de maaltijden in bejaarden- en verpleeghuizen zou dan ook geen routine moeten zijn, maar zou per patiënt gericht moeten worden toegepast. Ook het ge bruik van kaliumtabletten zou bij veel van deze patiënten achterwege moeten blijven. De arts J. R. E. Haalboom concludeert dit in het proefschrift De kaliumstofwis- seling bij het gebruik van chloortalidon waarop hij aan de Rijksuniversiteit Utrecht is gepromoveerd tot doctor in de geneeskunde. Haalboom is bij zijn onderzoek tot de conclusie gekomen, dat er na zoutbeper- king juist meer kalium verloren gaat dan bij een normaal dieet. Bovendien blijkt het kaliumgehalte in het bloed lager te worden. Dit in tegenstelling tot de veron derstelling, dat een zoutarm dieet dat te gen zou gaan. Hij constateert ook, dat het gebruik van kaliumtabletten in de gebruikelijke dose ringen het kaliumgehalte in het bloed niet op peil brengen. Zeer opvallend is zijn bevinding dat er na verloop van enige tijd in de urine en de ontlasting evenveel ka lium extra wordt uitgescheiden als er per tablet wordt ingenomen. Het gebruik van deze tabletten is volgens hem dan ook zinloos. Havenexploitanten in ons land maken misbruik van het gebrek aan ligplaatsen voor pleziervaartuigen. Dat concluderen ANWB en Consumentenbond uit een ge zamenlijk onderzoek onder de abonnees van het ANWB-blad De Waterkampioen. Volgens het onderzoek komen waterspor ters dezelfde soort problemen tegen als huurders van een plaats voor een sta caravan: ze mogen alleen een nieuwe boot kopen via de havenexploitant en bij ver koop en verhuur eist deze een percentage van de opbrengst, zonder dat er ook wer kelijk bemiddeling tegenover heeft gestaan. Terwijl burgemeester Polak (rechts) de voorzittershamer pakt en wethouder Sinnige (m) zijn pijp rookt, lijkt wethouder Wolffensperger verrast te zijn door de inhoud van zijn bananeschll Met de overigen Amsterdamse politici discussieerde het drietal gisteren over de rellen op 30 april. ledig op de hoogte te brengen van de opvattingen die in de gemeenteraad be staan over de gebeurtenissen. Minister 21 21 22 20 23 16 21 20 19 22 12 officiële bezoek van de koninklijke familie aan hun toekomstige woonplaats. tentoonstelling over de relatie tussen ko ningin Juliana en Den Haag had geopend, reed koningin Beatrix naar Oud-Scheve- ningen. Onder luide tneiuichingen maakte ze een korte wandeling r de Oude Kerk. In de kerk was er een ontmoeting met vertegenwoordigers uit alle geledingen van de Scheveningse samenleving. Na af loop bezocht het gezelschap in het Circus theater een feest met twaalfhonderd kin deren van Haagse scholen. In de vooravond ontmoette de koningin de leden van de gemeenteraad van Den Haag. ’s Avonds was in het Congresgebouw voor het koninklijk paar een programma met de Nederlandse Opera, het Neder lands Danstheater en de Dutch Swing Collegeband georganiseerd. Ongeveer tweeduizend Hagenaars woonden de voorstelling bij. Vooruitzichten voor zaterdag opgesteld door het KNMI: Zonnige perioden droog. Middagtemperatuur graden. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland voor zaterdag: Aan tal uren zon 2 tot 10. Minimum tempera tuur omstreeks 6 graden. Maximum tem peratuur omstreeks 16 graden. Kans op een droge periode van minstens 12 uur 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal 70 procent. WEERRAPPORTEN Een brand in de nog in aanbouw zijnde nieuwe eenheid van de elektriciteitscen trale van de Provinciale Gelderse Elektri citeitsmaatschappij (PGEM) in Nijmegen heeft gistermiddag voor tenminste enige tonnen schade aangericht. De brand ont stond tijdens laswerkzaamheden boven in een van de acht nog lege kolenbun kers op de ketelcentrale.

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 2