Zorg voor de camera Alfa met nieuweTI-uitvoering boeken ’stille’ auto VN weigeren expositie World Press Photo Film Foto filatelie In komende vijf jaar meer nadruk op de weq en wiel Ml I RU mi f J Il.jII Tri Cursus 3 smalfilmen Nieuw middel om lak te behouden ft Johan Stevens wint slotwedstrijd HSL GM vreest verlies in dit kwartaal Expositie en boek De vier jaargetijden Ju 19 80 VRIJDAG 2 3 M E I 13 VARIA 12 1 1 c y i jp J i 11 W 11 70J IIIIIIIIIIIF I Onder redactie van J.P. Bos Visserssche- m. reeks K. J. F. HEYMANS k. I F. j w. <VS$N De Verenigde Naties komen terug Op eerder gemaakte afspraken en weige ren de tentoonstelling in de huidige inte grale vorm. Van de 300 voor de tentoon stelling geselecteerde foto’s, vonden er ongeveer 100 geen genade in de ogen van de VN-tentoonstellingscommissie. On der de voor de VN niet acceptabele pers foto’s bevinden zich tal van prijswinnen de foto’s: portretten van Simon Wiesen thal, de Sjah en Bayard Rustin, de foto van een bom-explosie in Ierland en die van een executie in Iran. De tentoonstelling World Press Photo 1980 is, zoals alle jaren gebruikelijk, De World Press Phototentoonstelling die tot en met 13 juni in het hoofdkwar tier van de Verenigde Naties in New York zou worden gehouden, gaat niet door. samengesteld door een onafhankelijke, internationale jury uit een totaal van bijna 5000 inzendingen van fotojourna listen uit de gehele wereld. Tijdens de opening van de tentoonstelling in New York zou de uitreiking plaatsvinden van de dit jaar ingestelde United Nations Award aan de Russische fotograaf Leo nid E. lakutin voor zijn serie over Viet nam. Deze uitreiking zal nu niet in New York, maar in Moskou plaatsvinden. Hoewel de Stichting World Press Photo Holland het zeer betreurt dat de tentoon stelling in de Verenigde Naties geen doorgang vindt, kan dit voor haar geen aanleiding zijn om onder druk van de VN de expositie aan de wensen van de tentoonstellingscommissie aan te pas sen. Auto’s die aanzienlijk minder geluid produceren, is dat haal baar? Volgens de lidstaten van de OESO, die hierover onlangs in Pa rijs een aanbeveling hebben aan genomen is dat heel goed moge lijk. In de komende vijf jaar zullen volgens de 24 staten, autofabri kanten met geluidsarme wagens op de markt moeten komen. En geluidsarm wil zeggen, dat het au- tolawaai met minstens tien decibel naar beneden wordt gebracht. Een halvering vergeleken met het hui dige lawaainiveau.Wat zullen de gevolgen zijn van zo’n auto? i i it IIIIIIIIIIIW Mede in dit licht bezien zal het bestuur van de stichting overwegen of het wenseljk is in de komende jaren de toekenning en de uitreiking van de UN- Award organisatorisch voor zijn reke ning en verantwoording te nemen. In middels wordt onverwijld gezocht naar mogelijkheden en middelen om de ten toonstelling op korte termijn elders in New York te organiseren. gesteld met de reproduktie van een por tret van Albrecht Dürer, alsmede het tentoonstellingsembleem afbeelding GRIEKENLAND. Gewijd aan de bes paring van energie werden 5 mei twee zegels in omloop gebracht: 8 Dr. openges lagen boek over energiebesparing en 20 Dr. gloeilamp met op de plaats van de fitting een brandende kaars (afbeelding). HONGARIJE. Naar aanleiding van het 50-jarig bestaan van het Hongaarse post museum kwam 28 april een zegel van 1 Ft. tot uitgifte, ontworpen door Gdbor Papp. De zegel toont aan de linkerzijde een facsimiletstempel met de jaartallen „1930-1980” plus inschrift, en aan de rech terzijde de reproduktie van een foutdruk van de 5000 k. 1925 „Madonna” met kop- t j Eind mei, begin juni zal Alfa Romeo drie nieuwe uitvoeringen kunnen leveren: de Alfa Romeo 1,3 Nuova TI, de Alfa Romeo 1,5 Nuova TI en de vierdeurs sedan van de Giulietta. Door de toevoeging TI, wil Alfa aangeven dat de nieuwe uitvoeringen weer behoren tot de typische pittige Alfa auto’s. De 1350 uitvoe ring levert 86 din-pk bij 5800 t.p.m.. Goed genoeg voor een top van circa 170 kml uur. Aanpassingen aan het uiterlijk (o.a. een spoiler), hoger motorkoppel, een gunstiger verhouding tussen gewicht en vermogen moeten ertoe bijdragen, dat de nieuwe uitvoeringen rendabel met hun brandstof omspringen. Alfa geeft een garantie van twee jaar op de lak, en eveneens twee jaar of 100.000 km op de motor. De foto toont de nieuwe TI-uitvoering van de Alfa- sud. Smalfilmcameraatjes van 40 jaar geleden werken nog steeds prima, maar de super-8 camera’s van vandaag kunnen na een paar jaar worden weggegooid.... Deze fabel waaraan elke grond van waarheid ontbreekt, duikt regelmatig op. Ook de 8-mm camera’s van vroe ger zijn aan de normale slijtage onderhevig en zullen bij veel gebruik en weinig aandacht voor onderhoud op den duur slechte resultaten geven. De moderne super-8 filmcamera’s van vandaag zijn vernuf tige staaltjes van techniek en elektronika die met de juiste zorg en goed onderhoud jarenlang mee kunnen gaan. Een groot deel van de moderne camera’s staat technisch op een hoger peil dan de camera’s in vergelijkbare prijsklassen (de inflatie natuurlijk meegerekend) van dertig, veertig jaar geleden. Zonder onderhoud vervallen zelfs voor de eeuwigheid ge bouwde monumenten tot stof. Goed onderhoud is voor een ingewikkeld precisie-instrument als een filmcamera van groot belang. Een aanslag op het leven van elke camera wordt gevormd door goedkope batterijtjes. Een tweede vijand van de camera (en de super-8 film) is overmatige hitte. Het onderhoud van de camera vergt in feite nauwelijks extra tijd, alleen wat aan dacht. Een filmer neemt zijn camera steeds mee in een stevige tas, eventueel met alle overige accesoires in een combi-koffer. Met een blaaskwastje wordt de binnenkant van de camera regel matig schoongeblazen van stof, bij voorkeur na elke vijf films. De lens krijgt regelmatig aandacht, want een vingerafdruk kan grote onscherpte veroorzaken en de coating op den duur aantasten. Vingerafdrukken worden steeds verwijderd met een apart daarvoor gekochte lensdoek of een zachte, veelge- wassen, niet-pluizende linnen zakdoek. Zand en water zijn vijanden van de camera. Aan het strand krijgt de camera extra aandacht en wordt bij thuiskomst nog even op zand en stof gecontroleerd. Een zonnekap op de lens voorkomt niet alleen hinderlijke lichtreflecties op de film, maar staat ook het onverhoeds aanraken van de lens in de weg. Leg de camera nimmer in de volle zon! Opbergen in het handschoenenvakje in de auto is uit den boze, want de temperatuur kan daar oplopen tot 50°C of hoger. Die tempera tuur bederft ook de fraaie kleuren van de film in de camera. Koop steeds lekvrije batterijen, of nog liever oplaadbare batterijen met een oplaadapparaatje. Wordt de camera wegge borgen na de vakantie. Haal meteen de batterijen eruit. Nogmaals: lekkend zuur uit goedkope batterijen kan het binnenste van een camera onherstelbaar beschadigen. Wie een jaar lang niet gefilmd heeft, kijkt de camera goed na op stof, maakt een proeffilmpje en wacht eerst deze film af. Men doet dit tijdig en niet in de drukke vakantieperiode vanaf eind juni tot half september. Controle is nodig om te weten of alle functies van de camera nog goed werken. Bij tijdige controle kunnen haperingen nog op een redelijke termijn worden hersteld, maar reparatie in het vakantieseizoen kan verschillende weken duren. De kosten van een proeffilmpje wegen ruimschoots op tegen de zekerheid waarmee men straks met de camera weer op stap gaat. The Family of Woman, ’n uitgave van Van Holkema en Warendorf/Unieboek te Bussum, is het vervolg op twee impo sante „menselijke documenten”: The Family of Man en The Family of Chil dren. Een staf van medewerkers heeft dit kijkboek over vrouwen samengesteld uit de produktie van 180 fotografen. De poëzie bij de foto’s werd in het Neder lands vertaald door Ernst van Altena. De enorme geschakeerdheid van het vrouwenleven en het vrouw-zijn komt tot uiting in honderden tedere, gevoeli ge, harde, sterke, speelse, humoristische en tragische zwart-witbeelden. Liefde en eenzaamheid zijn hierin dominante ge voelens. Het zijn - zoals het in de motivering van het boek is verwoord - unieke en toch universele belvenissen van de vrouw van deze wereld en haar levensgang rondom wat verandert en wat blijft. Het boek is een ontroerende hommage aan het eeuwige fenomeen Vrouw. Johan Stevens heeft de slotwedstrijd van de Haarlemse Smalfilm Liga gewon nen. Deze wedstrijd waarvoor het ver plichte onderwerp „Kinderen” was, vormde het einde van het seizoen 1979/ 1980. Er waren liefst 13 films ingezonden, die door de jury, bestaande uit de heren Bob van der Kolk, Willem Kleyn en Jim Kitzen, bestuursleden van de Smalfilm- groep Saenden uit Zaandam, moesten worden beoordeeld. Het niveau van de inzendingen was over het algemeen zeer goed. Met de film „Natalie en de grote beer” behaalde Jo han Stevens de eerste en tevens de wis- selprijs, het H. S. L.-wisselmannetje. Ook de zaalprijs was voor hem. De twee de en derde prijs waren voor Hans Plas met resp. „Klein beginnen” en „De eeuw van het kind”. De films van Yke Schulp, Guido Haesen en Jan Heesbeen kregen eervolle vermeldingen. Na afloop vertoonde Leo Schulp een reportage van de intocht van de Canade zen in Amsterdam op de gedenkwaar dige 8e mei 1945, een 16 mm. film op toen oud zwart/wit materiaal, die juist in deze dagen van herdenking de toeschouwers bijzonder aansprak. In toenemende mate stijgen er uit de autowereld sombere geluiden op. Zo verwacht General Motors, - ’s werelds grootste autoproducent - over het twee de kwartaal dit jaar verlies te zullen boeken. In de eerste drie maanden van 1980 daalde de winst van GM al met 88 percent. Het lijkt erop alsof in het lopende kwartaal de rode streep wordt overschreden. De laatste keer, dat GM verlies leed was in 1970, als gevolg van een grote staking. Inmiddels zijn concurrenten Ford Amerika en Chrysler al eerder in de rode cijfers beland. Het autorijden in Amerika is in zes jaar tijd (1973-1979) met bijna negentig percent duurder geworden, aldus een rapport van een Amerikaans verhuur- bederijf. Hogere brandstofprijzen, ho gere verzekeringspremies en een groei ende afschrijving hebben aan deze kostenenverhoging bijgedragen. Bo vendien is de prijs van de gemiddelde Amerkaanse auto in deze periode met ruim 72 percent gestegen. Niet alleen de inflatie is hieraan schuldig. De fa brikanten hebben prijsverhogingen moeten doorvoeren, als gevolg van de strikte eisen op het gebied van luchtve- rontreininging en veiligheid. De jaare- lijkse kosten van het rijden in een gemiddelde Amerikaanse auto bedra gen thans 32 dollarcent per mijl (ca. 40 cent per kilometer) en dit bij een jaar- kilometrage van 10.000 mijl. (Rai-actueel) Van de hand van de bekende natuur fotograaf Fred F. Hazelhoff is bij Else vier het boek De vier jaargetijden ver schenen. Hierin schetst hij een beeld van zijn ervaringen in de natuurfotogra fie in alle seizoenen en in vele delen van Europa. Zonder de techniek te verwaar lozen legt hij vooral de nadruk op het belang van de kennis over het onder werp. Hij is ook de auteur van Dieren rijk Nederland dat als Boek van de maand zeer succesvol was. Ter gelegenheid van het verschijnsel van het boek is in het Aardhuis te Hoog Soeren een overzichtstentoonstelling van het werk van Hazelhoff ingericht. Deze is vanmiddag geopend. Kick Stock- huyzen overhandigde op deze bijeen komst aan de auteur het eerste exem plaar van diens boek. Op het werk ko men wij in het boekenhoekje van deze rubriek nog terug. De tentoonstelling is te bezichtigen tot en met 15 juni, dage lijks (behalve maandag) van 10 tot 17 uur. in de researchlaboratoria van Perkins zijn ontwikkeld. Zo is bijvoorbeeld ge bleken, dat wijzigingen van het koelge- deelte van de motor (inclusief de venti lator) en veranderingen aan het in- en uitlaatsysteem de geluidsproduktie kunnen terugbrengen. Kortom: op alle fronten - ook in de personenwagensector - wordt aan de ’stille’ auto gewerkt. Daarbij ook in ons land ondersteund door de overheid. Het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiene is al enige tijd bezig aan een omvangrijk onderzoek naar de la- waaiproduktie van allerhande voertui gen, trams en treinen daarbij inbegre pen. Maar als straks de werkelijk stille auto op de markt komt, zal ook de consument zijn aandeel moeten leve ren. Hoe? U raadt het al: deze auto’s zullen ongetwijfeld duurder zijn, om dat de investeringen er nu eenmaal ook weer uit moeten komen. staand middenstuk, waarvan indertijd circa 80 exemplaren aan de loketten zijn verkocht afbeelding). ITALIË. Ter herinnering aan de dood van de Heilige Caterina da Siena (1347- 1380) 600 jaar geleden, werd 29 april een zegel van 170 L. uitgegeven met een borst beeld van de heilige door een kunstenaar uit de School van Siena, waarvan het origineel aanwezig is in het klooster van de H. Dominions te Siena. ROEMENIË. Het tweede gedeelte van een serie van 46 zegels, bestaande uit 22 zegels van elk 1,20 L., werd enige tijd geleden in omloop gebracht. Zij tonen de wapens van verschillende Roemeense steden, nl. Oradea, Petrogani, Piatra Ne- amt, Pitegti, Ploiegti, Regina, Rimnicul Vilcea, Roman, Satu Mare, Sibiu, Sighi- goara, Sighetul Marmatiei, Suceava, Te- cusi, Timigoara, Tirgovigte, Tirgu Jiu, Tirgu Mureg, Tulcea, Turda, Turnu Ma- gurele en Bucuregti. De ontwerper is Ion Dumitrana (afbeelding). SALAMONSEILANDEN. pen worden voorgesteld op een serie van vier zegels die 27 maart het licht zag: 8 c. stalen opleidingsschip, 20 c. FRP vissers schip, 45 c. koelschip en 80 c. onderzoe- kingsvaartuig. De zegels zijn door Glyn Hutchins ontworpen en op papier met watermerk CA Spiraal gedrukt. SAN MARINO. Ter gelegenheid van de internationale postzegeltentoonstelling „London 1980” werden twee tezamenhan- gende zegels op 8 mei verkrijgbaar ge steld: 200 L. gezicht op Londen in 1880 en 400 L. gezicht op Londen in 1980 (afbeel ding). SPANJE. Gewijd aan Spaanse export- produkten werden 15 maart vijf zegels in circulatie gebracht: 5 P. staalwaren, 8 P. schepen, 13 P. schoenen, 19 P. werktuig machines en 25 P. technologie. Twee „Eu- ropa”-zegels kwamen 28 april tot uitgifte met portretten van beroemde persoon lijkheden: 8 P. de dichter en toneelschrij ver Federico Garcia Lorca (1898-1936) en 19 P. de wijsgeer José Ortega y Gasset (1883-1955). SOVJET-UNIE. Ter herinnering aan de instelling van de Orde van Lenin, één van de hoogste onderscheidingen in de USSR, vijftig jaar geleden kwam 6 april een zegel van 4 k. uit met de afbeelding van het ordelint en medaille. Een miniatuur velletje met een zegel van 50 k. verscheen 12 april, gewijd aan de succesvolle sa- Bij de Rai wijst men erop, dat er al sinds 1970 binnen de Europese ge meenschap limieten geleden voor het autolawaai. Drie jaar geleden werden deze limieten verscherpt, maar het blijft echter een richtlijn. De afzonder lijke lidstaten kunnen afwijken van de voorgestelde datum van invoering. Zo gelden de EG-regels van 1977 in ons land pas sinds april dit jaar. Bovendien gelden deze richtlijnen al leen voor nieuwe auto’s. En dat houdt al in dat bijvoorbeeld in 1985 het ver keer onmogelijk in één jaar tjjds aan de nieuwe eisen kan voldoen. Als de auto eenmaal is verkocht, wordt er - aldus de Rai - in de praktijk niet meer zo op het lawaai gelet. Heel wat wegge bruikers vinden het zogenoemde spor tief rijden wat altijd lawaaiig rijden inhoudt te verkiezen boven sociaal rijgedrag, waarbij men overbodig la waaiig autorijden vermijdt. Volgens de ANWB kan men makke lijk in vijf jaar tijds tot minder lawaai ige auto’s komen. Het ’inpakken’ van de motor met geluidsabsorberende mate rialen kan daaraan wezenlijk bijdra gen. De beste oplossing is echter, dat reeds in het vroegste ontwerpstadium - dus op de tekentafel - de lawaaipro- duktie van de toekomstige wagen aan banden wordt gelegd. Over banden gesproken: ook die dra gen by aan het totale autolawaai. Dat is een probleem apart, vooral bij de bandén van vrachtwagens. Het is ge bleken, dat met name het bandenpro fiel verantwoordelijk is voor de ge- luids-produktie. Een band zonder pro fiel kan men bepaald geruisarm noe men, is echter in de praktijk ontoelaat baar vanwege verkeersveiligheidsas- pekten. Naarmate het profiel sterker is onderverdeeld, stijgt de lawaainorm. Onder het rijden strijkt de lucht met grote snelheid langs het profiel, waar door de groeven in het loopvlak als een soort orgelpijpen gaan werken. Naar mate de snelheid van de wagen groter is, ontstaat er een geluid met een hoger trillingsgetal. Een ander punt is, dat bij het contact tussen band en wegdek, de band ter plaatse wordt samengedrukt. Hierdoor wordt de lucht uit de groeven geperst, wat weer trillingen en dus geluid doet ontstaan. Bij het ontwerpen van geluidsarme banden, waarmee overigens verschil lende bandenconcerns bezig zijn, moet men zien het juiste compromis te vinden. Intussen zijn in binnen- en buiten land fabrikanten van vrachtwagens druk bezig met het ontwerpen van stil lere motoren. Daf bijvoorbeeld heeft vier miljoen gulden uitgetrokken voor het ontwerpen van een geluidsarme truck op basis van het type 2800. De overheid verleent aan dit project finan ciële steun. De bedoeling is, over een jaar of drie met een truck op de markt te komen die bij het optrekken onder volle belasting van 60 naar 80km/uur, 80 decibel produceert, in plaats van 90 op dit moment. Ook bij Perkins werkt men aan stille re vrachtwagens. Er is een adviesgroep gevormd, die de afnemers voorlicht over gehiidwerende maatregelen, die Een importeur uit Haarlem heeft een Japans middel (Ditee) op de markt gebracht, dat de laklaag van de auto hermetisch afsluit voor opdringende corrosie. Volgens de importeur be houdt dit middel drie jaar zijn wer king. Het principe is eenvoudig: de poreuze laklaag wordt opgevuld met een kunststof op oliebasis. Daarna gaat er nog eens een laagje van deze kunstof overheen. Het opbrengen van deze afsluitende laag moet nauwkeurig geschieden. Eerst wordt de laklaag grondig gereinigd, dan gaat er een eer ste laag Ditee overheen, die als het ware mwt een draaiende borstel wordt ingepoetst. Een behandeling op een temperatuur van ca. veertig graden, om de kunststoflaag de kans te geven zich te hechten. Vervolgens voltooit een tweede laag de behandeling. Het gehele procédé neemt ongeveer vier uur in beslag. De auto’s die voor zo’n behandeling in aanmerking komen mogen niet ouder zijn dan een half jaar. ■SAN MARINO 200: i»i MI'Mi menwerking van de socialistische landen in het Interkosmos-programma. De zegel toont twee gestileerde kosmonauten, het Interkosmos-embleem en de gekoppelde „Saljoet-6” en „Sojoez”; op het velletje zijn de vlaggen van de deelnemende lan den voorgesteld: de Sovjet-Unie, Tsjecho- Slowakije, de DDR, Bulgarije, Honga rije, Roemenië, Mongolië, Cuba en Viet nam. Op 28 april verscheen een zegel van 4 k. ter viering van het 60-jarig bestaan van de Azerbaidjan-SSR; we zien hierop de vlaggen van de USSR en de ASSR, het regeringsgebouw en het wapen van Azer- baidjan. Honderdtien jaar geleden werd V. I. Lenin geboren, hetgeen aanleiding gaf tot de uitgifte op 22 april van een miniatuurvelletje met een zegel van 30 k. met Lenins beeltenis, met op de velrand rechts een uitspraak van Brezjnjev in het Russisch: „De naam van Lenin is met het heden en de toekomst van de mensheid verbonden”. TAIWAN. Ter herinnering aan het overlijden van generaal Tsjang Kai-shek vijf jaar geleden werden 4 april drie zegels uitgebracht: NT$ 2 herdenkings monument. NT$ 8 calligrafie van Tsjang Kai-shek en NT$ 12 bronzen standbeeld van de generaal. Met de beeltenis van de held van de revolutie Shih Chien-ju (1879-1900) verscheen ter gelegenheid van de Dag van de Jeugd op 29 maart een zegel van NT$ 2 (afbeelding). TURKS CAICOS EILANDEN. Ter gelegenheid van de internationale post zegeltentoonstelling „London 1980” wer den twee zegels verkrijgbaar gesteld: 40 c. tandingmeter en door pincet vastge houden zegel, 25 c. tandingmeter en zegel wordt door vergrootglas bekeken. De ge reproduceerde zegels zijn de voorgestel de postzegels! (afbeelding). TURKIJE. Met portret van Atatürk kwamen twee zegels van 50 k. (olijfgroen) en 20 L. (zwart) tot uitgifte op 25 april. Drie „Europa”-zegels met de beeltenissen van vooraanstaande Turkse persoonlijk heden werden 28 april verkrijgbaar ge steld: 7,5 L. de schilder Üsküdarli Hoca AU Riza (1857-1930) en dorpsgezicht, 15 L. de schilder AU Sami Boyar (1880-1967) en stadsgezicht, en 20 L. de geneeskundi ge Prof. Dr. Hulüsi Behget (1889-1948) en laboratorium. Behget is de ontdekker van een huidziekte „Morbus Behget” (af beelding). AUSTRALIË. Ter gelegenheid van de opening van het gebouw van het Hoogge rechtshof in Canberra op 26 mei a.s. werd 19 mei een zegel van 22 c. uitgegeven naar ontwerp van Cato Hibberd Design Pty. Ltd. in Melbourne. De zegel toont het nieuwe gebouw, dat gelegen is aan de zuidoostrand van het Burley Griffin- meer. op 7 mei werd een samenhangende strip van vijf zegels, elk in de waarde van 22 c., verkrijgbaar gesteld. De zegels ge ven scènes uit de ballade van Andrew Barton (Banjo) Patterson (1864-1941), „Waltzing Matilda”, geschreven rondom elementen uit de vroege Australische fol klore (afbeelding). COOK-EILANDEN. Een serie van zes paaszegels, 31 maart verschenen, geeft reprodukties van details uit prenten van Gustav Doré (1833-1883), ontleend aan zijn beroemde Bijbelillustraties. De waarden zijn twee aan twee tezamenhan- gend gedrukt: 20 c. „Geseling”, 20 c. „Doornenkroon”, 30 c. „Jezus beledigd”, 30 c. Jezus valt”, 35 c. „Kruisiging” en 35 c. Afname van het kruis” De Zegels zijn in velletjes van 20 stuks gedrukt. Tevens verscheen een miniatuurvelletje met de zes zegels. Op 23 april kwamen zes minia- tuurvelletjes in omloop, elk in de waarde 75+5 c., waarop reprodukties van de Do- réprenten in hun geheel zijn opgenomen. Het inschrift op de velrand luidt „Illus trations for the Holy Bible by Gustave Doré (1833-1883)”, alsmede de naam van de prent in het Engels, b.v. „Flagellati on”. De toeslag komt ten goede aan de schoolkinderen van de Cook-Eilanden afbeelding). CYPRUS. In verband met de Olympi sche Zomerspelen 1980 in Moskou worden 23 juni drie zegels in koers gebracht met voorstellingen van sterk gestileerde sportbeoefenaars: 40 m. zeiler en zeil boot, 125 m. zwemmer en 200 m. gymnast en gymnaste (afbeelding). FRANKRIJK. In de reeks „Nature” verschijnt 2 juni een zegel van 1,10 F., ontworpen door Pierrette Lambert, met een afbeelding van de vlinder Graellsia isabellae. De toeristische reeks wordt op 9 juni aangevuld met een zegel van 2,00 F waarop het kasteel van Maintenon wordt voorgesteld, naar ontwerp van René Quillivic. Ter aankondiging van de inter nationale postzegeltentoonstelling „Phi- lexfrance 1982” wordt 9 juni een zegel van 2,00 F. in groot formaat verkrijgbaar I

IJmuider Courant | 1980 | | pagina 13